Edision Argus Miniplus HighSpeed 2 in 1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsatasos

Senior Member
Κοιτάω τον συγκεκριμένο δέκτη επειδή είναι οικονομικός, HD και combo, αλλά επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία με τους δορυφορικούς δέκτες της edision, θα ήθελα να ρωτήσω αν διαβάζει την παλιά έκδοση της κάρτας Nova (δεν είναι παντρεμμένη) κατευθείαν με το δικό του firmware και αν όχι ποιό firmware χρειάζεται να του περάσω που να παίζει χωρίς προβλήματα και που μπορώ να το βρω.

Ευχαριστώ.
 

tsatasos

Senior Member
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

Αν παίζει με μοντούλα μια χαρά, αλλά αν μου έλεγες και που μπορώ να βρω το ανεπίσημο λογισμικό θα ήταν ακόμα καλύτερα :)

Στα γρήγορα που έψαξα βρήκα αυτά:
link
Αυτά λες κ εσύ? Αλλά πιο απόλα να βάλω?
 

tsatasos

Senior Member
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

Το κατέβασα αυτό που λες και υπάρχει ακριβώς το ίδιο στο link που έγραψα παραπάνω.
Λογικά τις επόμενες μέρες θα το δοκιμάσω και θα γράψω αποτελέσματα.

Σ' ευχαριστώ.
 

konakihotel

Established Member
3 February 2011
191
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

ειναι πολυ καλος δεκτης...θα σου αρεσει παρα πολυ...για ανεπίσημο λογισμικό εδω ichliebe
 
Last edited:

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

Η αναβάθμιση γίνεται πανεύκολα. Κατεβάζεις την αναβάθμιση > αποσυμπίεση > αντιγραφή το λογισμικό σε μνήμη USB ή HDD >
κουμπώνεις το USB στον δέκτη και πας στο μενού > αναβάθμιση από USB > όλα και bootloader.
 

tsatasos

Senior Member
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

Μόλις μου ήρθε ο δέκτης παιδιά.

Με το δικό του λογισμικό όπως μου είπατε δεν την διάβασε, με μία Alphacrypt irdeto module την διάβασε κανονικά και με το firmware 1406 την διάβασε κανονικά, οπότε όλα μια χαρά.

Στα γρήγορα που τον κοίταξα μάρεσε πάρα πολύ.
Γρήγορη πλοήγηση στο μενού, γρήγορη εναλλαγή καναλιών και δεν σκαλώνει πουθενά.

Έπαιξε μάλιστα ένα trailer που είχα στο flashακι 1080p .mkv κανονικά χωρίς να κολλήσει καθόλου.

Οπότε φυσικά με υπερκαλύπτει και τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Σας ευχαριστώ όλους.
 

poulopoulos

Established Member
24 March 2012
168
Re: HD ΔΕΚΤΗΣ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ CCCAM

για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα γραφω εδω!!!!!!!!

διαβαζωντας προσεκτικα ολους και ολα εκανα παραγελια τον EDISION ARGUS MINIPLUS HIGHSPEED 2IN1
οι ερωτησης σαν αρχαρειος αν και πολλοι ισως νευριασουν με τις ερωτησεις μου εγω θα τις κανω !!!!!
ολες οι ερωτησεις ισχυουν για τον παρον δεκτη EDISION ARGUS MINIPLUS HIGHSPEED 2IN1 !!!!
1.τι ειναι CCCam πως λειτουργει καποιο tutorial εαν υπαρχει καλοδεχουμενο ,οπως και καποιο link (seite)***???????
2. πως περναω τα mcaskey.bin , τα παιρνει αυτοματα η τα βαζω εγω manuel και εαν ναι τοτε πως?????????
3. Αυτη ειναι η καλυτερη βερσιον Edision Argus Miniplus Highspeed 1.4.23 HD (GR) δυχως κοληματα κτλπ ??? και πως περνιεται?????
4. εαν υπαρχουν screenshots για ολες τις παραπανω ερωτησεις στο tutorial ακομα καλυτερα ΔΙΟΤΙ μια φωτο 1000 λεξεις!!!
5. εαν με αυτον τον δεκτη μπορωω να μοιρασω την οριγιναλ καρτα νοβα στου γιου μου το δωματιο και να βλεπει ειτε το ιδο ειτε διαφορετικο καναλι ταυτοχρονος????

αυτες ηταν οι ερωτησεις μου σας Ευχαριστω Θερμα
 

poulopoulos

Established Member
24 March 2012
168
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

παιδες τι εγινε χαθηκαν τα σαινια !!!!!!!
λοιπον οπως σας ειπε πριν απο μερες στο προηγουμενο ποστ μου για τον EDISION ARGUS MINIPLUS HIGHSPEED 2IN1 combo που πηρα , μηλαμε το εργαλειο και μηλαει και πεταει παρα πολυ καλο γρηγορο στην αλαγη καναλιων και μαλιστα σφερατο δυχως κοληματα γενικος με αριστα το 10 τοθ βαζω 9,5 για να εχουμε και μισο καβανζα!!!!!
καλα και το καλυτερο το ξεχασα!!!!! στα HD καναλια μηλαμε κρυσταλο η εικονα καθρεφτης επαθα πλακα
τωρα εχω δυο ερωτησουλες να κανω

1.εαν βαλω αυτη την βερσιον Edision Argus Miniplus Highspeed 1.4.23 HD (GR) χανω την εγυηση????????
2. τωρα την οριγιναλ καρτα μου την νοβα την διαβαζει το μηχανημα μου απο ενα λιλα irdeto modul ver.1.3 !!! Υπαρχει περιπτωση με το που εαν βαλω την αυτη αναβαθμηση Edision Argus Miniplus Highspeed 1.4.23 HD (GR) και το conax slot ginei multicard και βαλω την καρτα μου εκει να την παιζει και να την διαβαζει ακομα ποιο γρηγορα?????? δηλαδη τωρα στην γρηγοραδα ειναι σαν το δικο μου το Mercedes σφαιρα.. Μηπως γινει Lambordzini πυραυλος... meta λεω εγω τωρα???????/
και 3. εαν το κανω αναβαθμηση χανονται ολες οι ρυθμισεις που εκανα εγω πχ τα δικα μου τα φαβοριτεν κτλπ???

δεν βλεπω κοσμο να κινειται και στεναχωριεμαι
 
Last edited:

manion

Established Member
30 October 2007
134
ΚΕΡΑΜΕ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

παιδια απ οτι διαβαζω ο Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1 ειναι παρα πολυ καλο δεκτης HD,COMBO δεχετε αναβαθμιση ευκολα εχει υποστηριξη RJ45 θύρα δικτύου δηλ συνδεετε στο ιντερνετ? και επειδη ειμαι Κρητη θα μπορουσα να τον βρω στο Ρεθυμνο ετοιμοπαραδοτο?ειναι και τα μεταφορικα διδετε με καλωδιο HDMI Η SCART η και τα δυο μαζι ευχαριστω
 

poulopoulos

Established Member
24 March 2012
168
Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

διδετε με καλωδιο HDMI Η SCART

μονο με καλωδιο HDMI εμενα ετσι μου ηρθε !!! μια που εχουν χαθει τα ξεφτερια απο εδω μεσα σου απαντω
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

παιδια απ οτι διαβαζω ο Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1 ειναι παρα πολυ καλο δεκτης HD,COMBO δεχετε αναβαθμιση ευκολα εχει υποστηριξη RJ45 θύρα δικτύου δηλ συνδεετε στο ιντερνετ? και επειδη ειμαι Κρητη θα μπορουσα να τον βρω στο Ρεθυμνο ετοιμοπαραδοτο?ειναι και τα μεταφορικα διδετε με καλωδιο HDMI Η SCART η και τα δυο μαζι ευχαριστω
Η σύνδεση LAN κάνει ότι κάνουν όλοι οι δέκτες μη-linux.

Δεν είμαι Κρήτη και δεν ξέρω. Τον αγοράζεις από οποιοδήποτε ηλεκτρονικό κατάστημα.

Για το καλώδιο, σου απάντησε ο φίλος πιο πριν.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: HD ΔΕΚΤΗΣ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ CCCAM

για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα γραφω εδω!!!!!!!!
1.τι ειναι CCCam πως λειτουργει καποιο tutorial εαν υπαρχει καλοδεχουμενο ,οπως και καποιο link (seite)***???????
Πρωτόκολλο με το οποίο μπορείς να συνδέσεις έναν δέκτη με πχ άλλον δέκτη.

3. Αυτη ειναι η καλυτερη βερσιον Edision Argus Miniplus Highspeed 1.4.23 HD (GR) δυχως κοληματα κτλπ ??? και πως περνιεται?????
Περνάς την αποσυμπιεσμένη αναβάθμιση σε μνήμη USB, χύμα και όχι σε φάκελο, και πας MENU > USB UPDATE > FIRMWARE ONLY (για να μην χάσεις τα κανάλια σου).
Περνάς την πιο νέα αναβάθμιση που έχειις βρει.

5. εαν με αυτον τον δεκτη μπορωω να μοιρασω την οριγιναλ καρτα νοβα στου γιου μου το δωματιο και να βλεπει ειτε το ιδο ειτε διαφορετικο καναλι ταυτοχρονος????
Το κάνει, αρκεί να έχεις ακόμα έναν Edision Mini και να έχεις ανεπίσημη αναβάθμιση.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

1.εαν βαλω αυτη την βερσιον Edision Argus Miniplus Highspeed 1.4.23 HD (GR) χανω την εγυηση????????
Φυσικά και όχι.

2. τωρα την οριγιναλ καρτα μου την νοβα την διαβαζει το μηχανημα μου απο ενα λιλα irdeto modul ver.1.3 !!!
Υπαρχει περιπτωση με το που εαν βαλω την αυτη αναβαθμηση Edision Argus Miniplus Highspeed 1.4.23 HD (GR)
και το conax slot ginei multicard και βαλω την καρτα μου εκει να την παιζει και να την διαβαζει ακομα ποιο γρηγορα??????
Το δοκιμάζεις. Αν είναι πιο γρήγορα την αφήνεις να την διαβάζει ο ίδιος αλλιώς την ξαναβάζεις στο μόντουλ.

3. εαν το κανω αναβαθμηση χανονται ολες οι ρυθμισεις που εκανα εγω πχ τα δικα μου τα φαβοριτεν κτλπ???
Το κάνεις όπως σου είπα στο προηγούμενο μήνυμα μου.

δεν βλεπω κοσμο να κινειται και στεναχωριεμαι
Δεν σημαίνει κάτι αυτό, απλά δεν μπορούμε να είμαστε 24/7 μέσα στα φόρουμ.
 

poulopoulos

Established Member
24 March 2012
168
Re: Απάντηση: Re: Edision Argus Miniplus HighSpeed 2in1

Quote Originally Posted by poulopoulos View Post
για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα γραφω εδω!!!!!!!!
1.τι ειναι CCCam πως λειτουργει καποιο tutorial εαν υπαρχει καλοδεχουμενο ,οπως και καποιο link (seite)***???????
Πρωτόκολλο με το οποίο μπορείς να συνδέσεις έναν δέκτη με πχ άλλον δέκτη.

3. Αυτη ειναι η καλυτερη βερσιον Edision Argus Miniplus Highspeed 1.4.23 HD (GR) δυχως κοληματα κτλπ ??? και πως περνιεται?????
Περνάς την αποσυμπιεσμένη αναβάθμιση σε μνήμη USB, χύμα και όχι σε φάκελο, και πας MENU > USB UPDATE > FIRMWARE ONLY (για να μην χάσεις τα κανάλια σου).
Περνάς την πιο νέα αναβάθμιση που έχειις βρει.

5. εαν με αυτον τον δεκτη μπορωω να μοιρασω την οριγιναλ καρτα νοβα στου γιου μου το δωματιο και να βλεπει ειτε το ιδο ειτε διαφορετικο καναλι ταυτοχρονος????
Το κάνει, αρκεί να έχεις ακόμα έναν Edision Mini και να έχεις ανεπίσημη αναβάθμιση.



καταρχην σε Ευχαριστω για την απαντηση σου!! σε διαβαζω και σε αλλο τετοιο φορουμ .
εχω μερικες ερωτησεις *διευκρινησεις*

1.CCCam

Πρωτόκολλο με το οποίο μπορείς να συνδέσεις έναν δέκτη με πχ άλλον δέκτη
οι δεκτες πρπει να ειναι ιδιας μαρκας και μοδελου η οχι?? Ο ρουτερ μου πρπει να ειναι Fritzbox η γινεται με οποιοδηποτε ρουτερ__-???
επειδης 3ερω οτι εχεις το ιδιο μηχανημα εαν καποτε το κανεις εσυ η βρεις καποιο τυτοριαλ το πως γινεται αναλυτικα καλος

2.Hommsharing

εαν με αυτον τον δεκτη μπορωω να μοιρασω την οριγιναλ καρτα νοβα στου γιου μου το δωματιο και να βλεπει ειτε το ιδο ειτε διαφορετικο καναλι ταυτοχρονος????
Το κάνει, αρκεί να έχεις ακόμα έναν Edision Mini και να έχεις ανεπίσημη αναβάθμιση.

και εδω βλεπει μετα ο γιος μου ανεξαρτητα οποιο καναλι θελει της νοβα ?? η θα βλεπει αυτο που βλεπω και εγω στο σαλονι ??????


3.To usb για το update πρπει να εχει μεσα μονο την καινουργια update βερσιον και τιποτα αλλο????? δηλαδη πρει να ειναι αδειο και να βαλουμε μονο την update ???
και ο καλυτερος τροπος για το update ειναι με το usb η με το tropo tou 0 kabel ???????

σε ευχαριστω και συγνωμη εαν σε κουρασα απλα τα γραφω εδω ωστε να τα μαθενω και εγω και αλλοι ποθ στο μελλον θα εχουν τις ιδιες ερωτησης!!!!!