F&U DTD2935HDPVRU

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DVRA

New member
8 November 2007
27
Καλησπέρα στο νήμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι κανείς κάτοχος DVD player με ενσωματομένο δέκτη DVB-T(mpeg4) και ποια η άποψη του; Είμαι κάτοχος μια TV Philips Ambilight HD ready, η οποία πλέον είναι στην εξωχική μου κατοικία. Λόγω Digea θα ήθελα να πάρω μία συσκευή να καλύπτει την επίγεια ψηφιακή και να έχω και ένα DVD player. Εκτός αν έχετε να προτείνετε άλλη λύση με όσο το δυνατόν λιγότερο εξοπλισμό. Έχω βρει το εξής: F&U DTD2935HDPVRU, έχουμε κάποια εμπειρία από το συγκεκριμένο player; Σας ευχαριστώ
 

nuclear__

New member
10 July 2008
7
Re: DVD PLAYER ME ΔΕΚΤΗ DVB-T (mpeg4)

Γεια σου φίλε, περάσαν μήνες βέβαια ... Έχω το μοντέλο αυτό και είναι μια χαρά. Δεν έχω πάρει το manual να δω κατα πόσον ισχύουν όσα υποστηρίζει αλλά σαν δέκτης παίζει ωραία και αλλάζει αμέσως κανάλια. Βέβαια του έχω βάλει στην ανάλυση 720p . Αν βάλεις full hd καταλαβένεις ότι πέφτει το framerate στην tv. Ομαλά μεν (χωρίς σπασίματα) αλλά αν το μάτι θέλει 25 frames αυτό δίνει γύρω στα 20.
Λέω τι αίσθηση σου δίνει και όχι ότι τα μέτρησα!
Σαν media player δεν έχω κάνει όλους τους συνδιασμούς αρχείων υπότιτλων κτλ αλλά δύσκολα αρχεία mkv τα παίζει σαν το άριστο popcorn hour α110 που είχα κάποτε, από usb που χρησιμοποιώ αποκλειστηκά.
Το τηλεκοντρόλ που το φοβόμουν γιατί συνήθως βάζουν κάτι χάλια... είναι πολύ καλό. Καλύτερα κουμπιά και από της panasonic tv και από του ενισχυτή. Αν μπορούσες να κοντρολάρεις και τον ενισχυτή από αυτό θα ήταν τέλειο.
 
Last edited by a moderator:

hikesl

New member
20 January 2009
58
Re: DVD PLAYER ME ΔΕΚΤΗ DVB-T (mpeg4)

Σαν dvd player παίζει avi κανονικά με τους υπότιτλους.

Σαν δέκτης dvb-t παίζει τα mp4 και Μκv αλλά δεν έχω καταφέρει να εμφανίσει τους υπότιτλους για αυτά τα αρχεία. Σε σένα τα εμφανίζει κανονικά? Αν ναι σε τι μορφή είναι οι υπότιτλοι?
 

thanasus

New member
26 December 2012
1
F&U δέκτης - dvd player και τηλεχειριστήριο

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Αποφάσισα κι εγώ μετά απο καιρό να πάρω έναν αποκωδικοποιητή να βλέπω τηλεόραση. Επέλεξα της f and u που είναι ταυτόχρονα και dvd player. Είχε μέσα κι ένα πολυχειριστήριο για όλες τις συσκευές. Ενω προγραμμάτισα την τηλεόραση δε μπορώ να προγραμματίσω το τηλεκοντρόλ να ελέγχει τον αποκωδικοποίητη. Δε περνάει τους κωδικούς και δε ξέρω τι να κάνω...Κάθε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Μπορεί να με βοηθήσει η αντιπροσωπεία ή το κατάστημα που τ'αγόρασα?
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: F&U δέκτης - dvd player και τηλεχειριστήριο

Ποιο είναι το πρόβλημα; Έχεις τον κωδικό αλλά δεν ξέρεις πως να τον περάσεις; Ή δεν έχεις τον κωδικό;

Το τηλεκοντρόλ ίσως να είναι από πριν προγραμματισμένο. Πάτα σε όλες τις συσκευές μήπως είναι προγραμματισμένο σε άλλη θέση.

Αν δεν είναι προγραμματισμένο αλλά έχεις τον κωδικό, τότε θα πρέπει να τον περάσεις μόνος σου. Σίγουρα θα έχει manual για το τηλεκοντρόλ στην συσκευασία για να δεις πως περνάει ο κωδικός. Αν δεν έχει manual (αλλά έχεις τον κωδικό) τότε ίσως να χρειαστείς αυτό το site:
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?PartNo=W003498
Αν κρίνω από προηγούμενες περιπτώσεις και το ιστορικό της F&U, τότε το τηλεκοντρόλ που σου έδωσε η F&U μάλλον είναι αυτό που υπάρχει στο παραπάνω site. Αλλά με άλλο όνομα (F&U αντί Crypto) και με διαφορετικό χρωματισμό σε μερικά πλήκτρα. Στο site της Crypto υπάρχει manual του τηλεκοντρόλ που γράφει πως γίνεται ο προγραμματισμός. Αν και είναι έτσι και αλλιώς εύκολο. Κρατάς πατημένο το πλήκτρο της συσκευής που θέλεις (πχ DVB-T) μέχρι να αρχίσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι, και μετά πληκτρολογείς τον 4ψήφιο κωδικό. That's all.

Αν δεν έχεις καθόλου κωδικό τότε κάνεις αυτόματη αναζήτηση όπως γράφεται στο manual (το δικό σου ή του site της Crypto), ή παίρνεις τηλέφωνο την F&U για να σου πουν τον κωδικό.