Προγραμματα εγγραφης audio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Εψαξα (οχι επισταμενα ομολογω) στο φορουμ και δεν ανακαλυψα τετοιο θεμα.
Ειναι βεβαια λιγο εκτος χρονου ,γιατι τετοια προβληματα τα εχουμε ,υποτιθεται,λυσει εδω και καιρο.
Ομως,αληθεια βρε φιλαρακια ,ποιο προγρμμα χρησιμοποιειτε για να κανετε τις εγγραφες σας????
Υπαρχει καποιο που να ειναι audio friendly (με την εννοια της ποιοτικης εγγραφης εννοω).
Εγω χρονια τωρα χρησιμοποιω το Nero (το 10 αυτη την περιοδο) αλλα τελευταια μου κανει συνεχεια κολπα αφενος και ειναι και πολυ βαρυ και δυσκολο αφετερου.
Εχετε κατι κατα νου καλυτερο ,να το ξηλωσω να παει στην ευχη και χαλαλι και τα 60-70 ευρω που πληρωσα.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Αγαπητέ Συνονόματε και Συμπατριώτη,
Όπως έχεις πει: "Ο καλός ο διαχειριστής όλα τα βρίσκει!" :laugh:

Έφαγα κάμποση ώρα να το βρώ (που το έχω γράψει, μα που το έχω γράψει)! :chinscratch:

Τέλος πάντων στους φίλους χατήρι δεν χαλάμε. Αυτά που γυρεύεις βρίσκονται γραμμένα στο νήμα How to Digitize your Vinyls

και ειδικά στο post #4 που είχα τότε γράψει.

Τό GoldWave που θα βρεις εδώ είναι πολύ καλύτερο από το Nero. Το Nero γι' αυτή τη δουλειά είναι δύσχρηστο και άχρηστο!

Θα χρειαστεί να το μάθεις και να το ζορίσεις λίγο στην αρχή, αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου.
Και το σπουδαιότερο: Θα πάψεις να ταλαιπωρείσαι με το Nero! :cool:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Παιδια να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο ,γιατι μαλλον δεν το εθεσα σωστα...
Γραφοντας προγραμμα εγγραφης ,εννοω για εγγραφες αρχειων που ηδη εχουμε στο κομπιουτερ μας σε cdακια.
Ισχυουν τα παραπανω που μου προτεινετε η εχουμε τιποτα καλυτερο ????
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Φιλοι μου ευχαριστω πολυ.
Τα εχετε δοκιμασει σε σχεση (ηχητικη) με το nero????
Το λεω γιατι παλιοτερα ,"αναγκαστικα" να χρησιμοποιω το nero γιατι κατι αλλα προγραμματα που δουλευα, ηταν ολιγο για τα μπαζα ηχητικα.
Και ο nero ,εδω που τα λεμε ,απο το 7 και μετα ηταν σαφως καλυτερος απο τους προηγουμενους.
Ψαχνω γωνια στο δεκαρικο θα μου πειτε (και δικιο θα εχετε) αλλα εχουμε και αυτη τη "πετρια"με τον ηχο να μας κανει τα ευκολα δυσκολα.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Δε ξέρω τι διαφορές άκουσες παλιότερα αλλά μια δυο συμβουλές είναι οι παρακάτω:
Ποτέ δε γράφουμε στην maximum ταχύτητα, Διάλεξε μια ταχύτητα στο 8χ – 4χ
Με αυτό τον τρόπο το CD θα είναι πιο ευκολοδιάβαστο από διάφορα cdplayers αυτοκινήτου κ.ο.κ.

Προσοχή στα κενά μεταξύ των Tracks. Ιδανικά θες .cue για να γράψεις το cd με τις σωστές παύσεις, νομίζω κάπου στο Nero υπήρχαν επιλογές για Gaps / gapless

Και το EAC μπορεί να γράψει, εάν έχεις στα χέρια σου cue non compliant (από EAC rip) τότε πιθανά είναι η καλύτερη επιλογή.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αυτο το παλιο10 εχω.
Και να φανταστεις οτι το πηρα (ενω ειχα το 9) για καλυτερα!!!!

Το κολπο που μου κανει ειναι οτι ενω δουλευε κανονικα , ξαφνικα δεν εγραφε και μου εβγαζε ενα μυνημα "λαθος διευθυνση προορισμου" .
Ξερει κανεις τιποτα γιαυτο????
Υποψην οτι με το wmp εγραψε κανονικα,αρα δεν φταιει το recorder του λαπτοπ.
 

Beren

Senior Member
24 November 2007
403
Δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα, αλλά απ' όσα έχω διαβάσει το rip ενός cd δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ένα απλό rip σε mp3. Μιλάμε για "σοβαρό" rip, ένα πιστό αντίγραφο με μη απωλεστική διαδικασία.

Έστω λοιπόν οτι κάποιος έχει φτιάξει αυτά τα πιστά αντίγραφα ασφαλείας στον υπολογιστή του. Αν θέλει να μετατρέψει ένα flac άλμπουμ ξανά σε audio cd τι κάνει; Είναι αυτή η διαδικασία τόσο απλή όσο ακούγεται ή όχι; Ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα, χαμηλή ταχύτητα εγγραφής και αυτό ήταν; Φτιάξαμε ένα πιστό, μη απωλεστικό αντίγραφο του original cd που αγοράσαμε; Η μήπως και η εγγραφή των cd κρύβει κάποια μυστικά όπως εκείνα της διαδικασίας του rip;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Προγραμματα εγγραφης audio

Δε ξέρω τι διαφορές άκουσες παλιότερα

Η διαφορα στον ηχο ηταν ακουστη απο το 6 και περα.
Δεν μπορω να σου πω για καλυτερο,σιγουρα πιο καθαρο και εντυπωσιακο (ειδικα στο μπασο)
Δεν αποκλειεται να "τσιμπισανε" τιποτα συχνοτητες για τον εντυπωσιασμου του κοινου!!!!
Δεν μπηκα βεβαια στον κοπο να κανω αυστηρες συγκρισεις, γιατι σαν αρχη εχω οταν μου αρεσει κατι να εχω το πρωτοτυπο.
Απο και και περα τα"αλλα" λιγο με ενδιαφερουν,αρκει να ηχουν ανεκτα.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Προγραμματα εγγραφης audio

Δεν το έχω επιχειρήσει ακόμα, αλλά απ' όσα έχω διαβάσει το rip ενός cd δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ένα απλό rip σε mp3. Μιλάμε για "σοβαρό" rip, ένα πιστό αντίγραφο με μη απωλεστική διαδικασία.

Έστω λοιπόν οτι κάποιος έχει φτιάξει αυτά τα πιστά αντίγραφα ασφαλείας στον υπολογιστή του. Αν θέλει να μετατρέψει ένα flac άλμπουμ ξανά σε audio cd τι κάνει; Είναι αυτή η διαδικασία τόσο απλή όσο ακούγεται ή όχι; Ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα, χαμηλή ταχύτητα εγγραφής και αυτό ήταν; Φτιάξαμε ένα πιστό, μη απωλεστικό αντίγραφο του original cd που αγοράσαμε; Η μήπως και η εγγραφή των cd κρύβει κάποια μυστικά όπως εκείνα της διαδικασίας του rip;

Ναι το ripping είναι σημαντικό, κάπου εδώ κοντά θα βρεις αρκετές πληροφορίες.
Η εγγραφή σε CD με το CDdrive δεν είναι ίδια με την εγγραφή που κάνουν στα εργοστάσια με πρέσα.

Γενικά, ΙΜΗΟ μόνο για λόγους συμβατότητας με παλιά players γράφουμε πια οπτικούς δίσκους. Για κάνα αμάξι κ.ο.κ. Διαφορετικά στην εποχή μας καλύτερα να έχουμε τα αρχεία σε ένα stick.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Πηρα ενα dell με οτι πιο συγχρονο υπαρχει.
Blue ray, intel i7, hd οθονη ,7ρια windows κλπ.

(ασε ρε φιλε.....δεν καθομουν στα αυγα μου,οι αναβαθμίσεις μου λειπανε στα γεραματα:twoguns: )
 

Beren

Senior Member
24 November 2007
403
Re: Απάντηση: Προγραμματα εγγραφης audio

Η διαφορα στον ηχο ηταν ακουστη απο το 6 και περα.
Δεν μπορω να σου πω για καλυτερο,σιγουρα πιο καθαρο και εντυπωσιακο (ειδικα στο μπασο)
Δεν αποκλειεται να "τσιμπισανε" τιποτα συχνοτητες για τον εντυπωσιασμου του κοινου!!!!
Δεν μπηκα βεβαια στον κοπο να κανω αυστηρες συγκρισεις, γιατι σαν αρχη εχω οταν μου αρεσει κατι να εχω το πρωτοτυπο.
Απο και και περα τα"αλλα" λιγο με ενδιαφερουν,αρκει να ηχουν ανεκτα.
Συγγνώμη... θες να πεις οτι υπάρχουν ακουστές διαφορές όχι μόνο για διαφορετικά προγράμματα εγγραφής αλλά και για διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου προγράμματος;;;; Με λίγα λόγια, η διαδικασία εγγραφής ενός ψηφιακού αρχείου σε ένα audio cd περνάει "ηχητικό χαρακτήρα" στην ίδια τη μουσική;;;;

Αν ισχύει αυτό τότε ανάλογα με το πρόγραμμα, το cdr drive, τον οπτικό δίσκο κλπ θα πρέπει να έχουμε και διαφορετικό αποτέλεσμα.... τι bitperfect και υψηλή πιστότητα συζητάμε τότε; Να κάτσω να στήσω δηλαδή το EAC με όλες αυτές τις ρυθμίσεις και τις παραμέτρους για να φτιάξω ένα καλό flac, και αν θελήσω να το ξανακάνω cd να μου γράφει το Nero ότι θέλει;;;; :BDBDG54:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προγραμματα εγγραφης audio

Συγγνώμη... θες να πεις οτι υπάρχουν ακουστές διαφορές όχι μόνο για διαφορετικά προγράμματα εγγραφής αλλά και για διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου προγράμματος;;;; Με λίγα λόγια, η διαδικασία εγγραφής ενός ψηφιακού αρχείου σε ένα audio cd περνάει "ηχητικό χαρακτήρα" στην ίδια τη μουσική;;;;

Αν ισχύει αυτό τότε ανάλογα με το πρόγραμμα, το cdr drive, τον οπτικό δίσκο κλπ θα πρέπει να έχουμε και διαφορετικό αποτέλεσμα.... τι bitperfect και υψηλή πιστότητα συζητάμε τότε; Να κάτσω να στήσω δηλαδή το EAC με όλες αυτές τις ρυθμίσεις και τις παραμέτρους για να φτιάξω ένα καλό flac, και αν θελήσω να το ξανακάνω cd να μου γράφει το Nero ότι θέλει;;;; :BDBDG54:

Μισό λεπτό γιατί κάτι έχεις παρεξηγήσει.
Δεν είπε κανείς ότι δε θα γραφτούν σωστά τα ψηφία στο cd.
Αλλά ότι το cdplayer του αμαξιού θα δυσκολευτεί να το διαβάσει σε σχέση λ.χ. με ένα εργοστασιακό.
Τα cdplayers κάνουν λάθη κατά την ανάγνωση.
(για αυτό λέμε όταν κάνουμε rip Να γίνονται σε pc και με εξειδικευμένο πρόγραμμα)

Όταν κάνουμε rip τα cd Μας δε το κάνουμε *απαρετητα* για να τα γράψουμε σε άλλο CD. Εγώ τα rip απλά τα καραταω στο σκληρό δίσκο γιατί έτσι με βολεύει. Σπάνια γράφω σε οπτικά δισκάκια πια…
 

Beren

Senior Member
24 November 2007
403
Σύμφωνοι, δεν κάνουμε rip με σκοπό να ξαναγράψουμε cd. Αυτό εννοείται. Απλά αναρωτιέμαι αν ... το τονίζω... ΑΝ.... κάποια στιγμή για οποιοσδήποτε λόγο θελήσουμε να γράψουμε ένα audio cd απο το rip μας, τότε ο τρόπος που θα γίνει η εγγραφή θα επηρεάσει την ποιότητα του αρχείου ή όχι; Και δεν μιλάω για προβλήματα ανάγνωσης απο το player του αυτοκινήτου. Ο φίλος πριν μίλησε για πολύ συγκεκριμένη διαφορά στον ήχο (μπάσο).

Ισχύει αυτό ή όχι; Αυτή είναι η απορία μου.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Κάθε αρχείο (εκτός απο WAV, νομίζω) μετατρέπεται πριν γίνει η εγγραφή. Το πόσο σωστή και ακριβής είναι η μετατροπή εξαρτάται απο το πρόγραμμα. Κάποια έχουν προεπιλογές για "διόρθωση" του ήχου και αν δεν το προσέξεις γίνεται η κλασσική, μπιτάκι :p