Συνοπτικός οδηγός Μπαταριών-Φακών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
το χρωσταω και εγω δεν ξερω ποσο καιρο.....

Μια που ξεμπερδεψα με τις πεισσοτερες ιντερνετικες μου υποχρεωσεις καθησα να τον ολοκληρωσω....

Ιδου το λινκ του μισοτελιωμενου (εχω γραψει τα δυσκολα, μου μειναν τα μισα aπο τα ευκολα)

http://www.mediafire.com/view/?zmdbctjccwc8az3

Θελω τις υποδειξεις σας, ειδικα στις χωρητικοτητες των αλκαλικων και ΝΙΜH και στο μεγεθος του C.
 
Last edited by a moderator:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΦΑΚΩΝ

Μπραβο Κωστα! Αξιος συγχαρητηριων!!! Ολα μαζεμενα σε ενα αρχειο!

Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω στις χωρητικοτητες αλλα δεν κατεχω.

Αντε να το δουμε και ολοκληρωμενο με το καλο. Να'σαι καλα.
 
Last edited by a moderator:

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΦΑΚΩΝ

Μπράβο καλή δουλειά, όσον αφορά τις μπαταρίες τις αλκαλικές, τα νούμερα που γράφεις τα είδες πουθενά; Το θεωρώ αδύνατο να ισχύουν, ακόμη και για πολύ χαμηλές εκφορτίσεις. Σε γραφήματα εκφόρτισης αλκαλικών μπαταριών σε φακούς που έχω δει, στη καλύτερη στο χαμηλότερο δυνατό είχανε ίδα νούμερα με τις nimh. Και μιλάμε για καλές αλκαλικές!
Γενικά αναφέρεις τυπικές χωρητικότητες στις C D nimh? Γιατί υπάρχουν και στα 6000 και 12000 αντίστοιχα, που σχεδόν τα πιάνουν.Στις ΑΑ,ΑΑΑ συμφωνώ. Δε βάζεις και τις πιο σπάνειες F size (32*90) στη λίστα; Τις λιθίου 14650 και 16650? Επίσης, οι D nimh είναι 60χιλιοστά μήκος, τουλάχιστον τόσο μετρώ τις δικές μου....
 
Last edited by a moderator:

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,146
Re:ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΦΑΚΩΝ

μαλιστα....για αυτο τα ανεβασα γιαιτσε καποια σημεια δεν ειμαι σιγουρος.....κοιταξα τα γραφηματα των duracell και δεν εβγαλα πολυ ακρη....νομιζω οτι οι χωρητικοτητες απο εκει ειναι....
δεν θα τις βαλω αυτες τις λιθιου, μην το μεγαλωσω πολυ...

θελω επιβεβαιωση για τον ρυθμο εκφορτισης των NIMH σε C.....
 
Last edited by a moderator:

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΦΑΚΩΝ

Δε το ξέρω αυτό που λες, ξέρω ότι αντέχουν αρκετά και γενικά οι C nimh είναι πιο καλές για ταχίες εκφορτίσεις από τις D nimh λόγω μικρότερης εσωτερικής αντίστασης!
 
Last edited by a moderator:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΦΑΚΩΝ

Εξαιρετικό, ειδικά για ανίδεους όπως εγώ!
 
Last edited by a moderator:

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Έγινε update του αρχείου του φίλου μας του Kospap στο πρώτο πόστ, έτσι τώρα έχουμε ένα πιο ολοκληρωμένο οδηγό. Ευχαριστούμε Κώστα!
 
Status
Not open for further replies.