Βίντεο - Timelapse

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Norway














Introducing my debut timelapse film Norway which was filmed during a period of 15 months (july 2010-october 2011). The film is dedicated to the beautiful scenery in my home country Norway.The making of this film has been a real challenge. Living in Oslo (250-500 km away from the scenery portrayed in this film), I had to make 11 trips to fullfill this project. As I wanted to show the diversity in Southern Norway, I had to visit and revisit locations which were not easily reached (at least not when you carry a heavy load of photo gear).

Equipment used in this film:
Dynamic Perception Dolly, Enhanced Rotary Table, Little Bramper, Canon 5d Mark 2, Canon 40d, Canon 24 f1/4 MK2, Canon 24-105 f/4 is usm, After Effects CS5.5


Hope you enjoy it


Morten Berg



Πηγή : http://cinema.planet5d.com/2012/03/norway/
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Timelapse

Vancouver City





"Vancouver City" music video is an artistic collaboration between Innerlife Project and TimeLapseHD. For more information and music downloads go to www.innerlifeproject.com
These time lapses are shot with 12 mega pixel Nikon digital single lens reflex cameras. Original resolution is 6 times better than HD (high definition). The images have been resized for HD and are much better quality than shown here on YouTube. Video clips are for sale. For more information contact us at [email protected]. Thanks and enjoy!
 
13 June 2010
3,048
Re: Timelapse

Αχ Αλεξανδρε που σε βρισκω?
Και στα δυο εχω παει.

Στο πρωτο με τα κρουαζιεροπλοια τη καλοκαιρινη σεζον στα φιορδς της Νορβηγιας. Και μετα στο North Cape.
Τουλαχιστον επτα καλοκαιρια καναμε κρουαζιερες

Στο δευτερο το 1977 εκατσα εκει 97 μερες,επισκεπτομενος την αδελφη μου σαν τουριστας.
Φανταστικο μερος ,φανταστικος κοσμος, φανταστικη Δημοσια Διοικηση.
Τωρα θα μου πεις γιατι γυρισα πισω.
Που να ηξερα τι θα συμβει στην Ελλαδα μετα απο 35 χρονια ................
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,838
Dystopia
Απάντηση: Re: Timelapse

Αχ Αλεξανδρε που σε βρισκω?
Και στα δυο εχω παει.

Στο πρωτο με τα κρουαζιεροπλοια τη καλοκαιρινη σεζον στα φιορδς της Νορβηγιας. Και μετα στο North Cape.
Τουλαχιστον επτα καλοκαιρια καναμε κρουαζιερες

Στο δευτερο το 1977 εκατσα εκει 97 μερες,επισκεπτομενος την αδελφη μου σαν τουριστας.
Φανταστικο μερος ,φανταστικος κοσμος, φανταστικη Δημοσια Διοικηση.
Τωρα θα μου πεις γιατι γυρισα πισω.
Που να ηξερα τι θα συμβει στην Ελλαδα μετα απο 35 χρονια ................


όντως απίστευτα μέρη αλλά απίστευτη κι η δουλειά που έχουν κάνει :)


αλλο ένα εξίσου εντυπωσιακό :


 

giannispass

New member
17 October 2011
16
Re: Timelapse

Εκπληκτικό timelapse...
Πολλά συγχαρητήρια για την υπομονή και το αποτέλεσμα!!
 

performergr

Established Member
22 October 2009
287
Kalamata/Komotini
Απάντηση: Timelapse

μια δικια μου πρωτη προσπαθεια..


συμπερασμα Νο1: θέλει τέλειο τρίποδο καθώς το παραμικτό κούνημα κοστίζει
συμπερασμα Νο2: δε σταματαμε για να τσεκαρουμε τι βγαζει ολες οι φωτογραφιες που θα βγουν πρεπει να βγουν με την ιδια χρονικη διαφορα
εννοειτε βεβαια τα παντα manual και jpeg
 

performergr

Established Member
22 October 2009
287
Kalamata/Komotini
Απάντηση: Timelapse



νέο βίντεο απο το ίδιο σημείο με άλλα κάδρα και διορθωμένες τις ατέλειες του προηγούμενου.
αγαπημένο κάδρο το τρίτο
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Re: Timelapse

Ενα από τα είδη time lapse που πάντα με γοήτευαν είναι και αυτά που απεικονίζουν γενικά πλάνα δημιουργώντας την αίσθηση της μινιατούρας. Χρησιμοποιούν για το λόγο αυτό εφέ που προσομοιώνουν τον tilt/shift lens και τον macro ώστε να νομίζεις ότι το θέμα είναι όντως μινιατούρα. Μερικά τέτοια video είχαμε δει στα ενδιάμεσα κλιπάκια που έπαιζαν στον διαγωνισμό τις Eurovision στη Γερμανία την περασμένη χρονιά.

Μερικά παραδείγματα της συγκεκριμένης τεχνικής:



Και εδώ η δική μου πρώτη προσπάθεια (1 πλάνο μόνο). Απεικονίζεται το λιμάνι της Παροικιάς από την Βόρεια πλευρά.

 

billkolok

New member
22 December 2012
2
TIMELAPSE video

Αρκετά χρόνια είμαι στον χώρο του art video, έχω μια panasonic αλλά ηταν σχετικά παλιά και τώρα το γύρισα στην canon 60D έχει πολύ καλό εποτέλεσμα και με βοηθάει σε πολλούς τομείς. Όπως και να έχει είπα να το γυρίσω σε timelapse που έχω κάνει φίλους πιο παλιά. Το θέμα μου είναι οτι ψάχνω ένα remote control για την 60D και δεν βρίσκω μπορεί κανείς να βοηθίσει; Και επίσης στο βίντεο που έχω παρακάτω έχει κάποια σκηνές βραδινές που φένονται και τα αστέρια τι ρυθμίσεις περίπου χρειάζονται για να πετύχει κάποιος σε timelapse βίντεο;

 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: TIMELAPSE video

Κοιταξε το triggertrap. Ειναι καλώδιο και εφαρμογή με πολλές ρυθμίσεις απο appstore
Για την 60D
https://triggertrap.com/products/dongle/
[h=3]Connector: 2.5mm mini jack[/h]Your camera is supported! You will need the Triggertrap Mobile Dongle and the CL-E3 Camera Cable. You can buy both of these below.
Δοκιμασμένο στην D800 με πολύ καλά αποτελέσματα.
Κάποια στιγμή έδιναν το app free..
 

billkolok

New member
22 December 2012
2
Re: TIMELAPSE video

Οκ με το remote control θα βρώ άκρη, με τις ρυθμίσεις για την νύχτα να φένονται τα αστέρια να έχουν motion ξέρει κανείς τίποτα?
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: TIMELAPSE video

motion trail εννοείς, οπως θα φαινονταν σε μια φωτό long exposure κ έχει το βιντεο που παραθέτεις στα 5,53';
Αυτό μάλλον composited motion trail / time echo effect etc ειναι πάνω στο βίντεο.