Τα εργαλεία κάνουν τον Μάστορα...Ιδέες, προτάσεις και άλλα

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Εμπνευστηκα απο το ξεχωριστο και ομορφο νημα με τα πολυεργαλεια και σκεφτηκα να εχουμε ενα χωρο να παρουσιαζουμε διαφορα εργαλεια τα οποια θεωρουμε χρησιμα για μαστορεματα στο σπιτι και οχι μονο.

Επισης θα ηταν ενδιαφερον να προσπαθησουμε να ορισουμε τι απαρτιζει μια ιδανικη εργαλειοθηκη (αν και παντα κατι θα λειπει:) αναλογως μεγεθους: τσεπης, μικρη, μεσαια, μεγαλη, τεραστια, αυτοκινητου, μηχανης, δωματιο εργαλειοθηκη κλπ.
Ποια ειναι τα χρησιμοτερα εργαλεια που πρεπει να εχουμε, ποιο ειναι ενα top ten απο τα απαραιτητα εργαλεια σε μια βασικη εργαλειοθηκη, τι εργαλεια εχουμε, τι εργαλεια ειδαμε, τι εργαλεια θα θελαμε να εχουμε και ο,τι σχετικο με το θεμα!

Ειμαι σε μια φαση που θελω να αρχισω να ταξινομω τα εργαλεια και εξαρτηματα που εχω διασπαρτα σε διαφορους χωρους, αποθηκες, υπογεια, παταρια, ντουλαπες, τσαντες, εργαλειοθηκες, χυμα..κλπ κλπ.
Ο στοχος ειναι να δημιουργηθουν διαφορες εργαλειοθηκες απο πολυ μικρες (τσεπης) εως μεγαλες, απο υφασματινες εως πλαστικες αλλα παντα φορητες. Ο,τι βολευει τον καθενα και αναλογα την περιπτωση να επιλεγουμε.

Ετσι λοιπον, οποιαδηποτε προταση για ιδανικη 'στελεχωση' εργαλειοθηκων, καθε μεγεθους και κατασκευης ειναι ακρως ευπροσδεκτη! Οποιαδηποτε προσφορα εργαλειου δουμε και μας αρεσει σε ντοπιο ειτε ξενο μαγαζι, ας την μοιραστουμε.
Καθε ιδεα για οποιοδηποτε χρησιμο εργαλειο, ειτε απλο, ειτε βασικο, ειτε παραξενο, ειτε χρησιμο, ειτε λιγοτερο χρησιμο, ειτε..εργαλειο gadget, επισης καλοδεχουμενη!

Αλλωστε, τα (πολλα) εργαλεια κανουν τον Μαστορα! Τουλαχιστον στην δικη μου τη περιπτωση:))
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Να αρχισω με το τελευταιο εργαλειο που παρελαβα προσφατα. Ενα torch!

H αναγκη δημιουργηθηκε οταν κληθηκα να επισκευασω ενα παιχνιδι φιλου που απαιτουσε το ζεσταμα βελονων για να περασει μεσα απο πλαστικο και να σταθεροποιηση το σπασμενο κομματι.
Φορητο πιστολετο δεν ειχα φυσικα στην μικρη εργαλειοθηκη και παιδευομουν με αναπτηρες... Η δουλεια εγινε αλλα εψαξα για το καταλληλο εργαλειο που θα προσεθετα στην φορητη μου εργαλειοθηκη και το βρηκα.
http://www.dealextreme.com/p/large-butane-iron-melting-torch-3425?item=6

Εδω ειναι λοιπον. 9 ευρω, μια χαρα για τα λεφτα του. Ρυθμιζεται η ενταση της φλογας απο τη βαση, απ' οπου και γεμιζει. Απο την κεφαλη αλλαζεις το torch σε κανονικη φλογα αν θες.
Παιρνει πολυ βουτανιο και ειναι πολυ βολικο στο κρατημα. Για να δουλευει, πρεπει να εχεις πατημενο τον διακοπτη. Θα προτιμουσα να εχει και διακοπτη συνεχους λειτουργιας, αλλα με 9 ευρουδακια πολλα ζηταω.
Λεει οτι πιανει τους ...3000 βαθμους αλλα και 1000 να σηκωνει καλα θα ειναι. Εχει διακοπτη ασφαλειας και ερχεται σε πολυτελη κασετινα και εξτρα βαση για να στεκεται αν και στεκεται και απο μονος του.

Πορισμα: Ναι, αξιζει τα λεφτα του!

DSC_8207.jpgDSC_8203.jpgDSC_8196.jpgDSC_8189.jpgDSC_8186.jpgDSC_8185.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Εδω ειναι τα βασικα εργαλεια που νομιζω οτι χρειαζονται για τις περισσοτερες απλες περιπτωσεις. Κοπιες αυτων των εργαλειων εχω σε ολες τις εργαλειοθηκες που εχω.
Αυτα τα εχω σε ενα μικρο σακκιδιο ωμου αν χρειαστει να πεταχτω καπου με τη μηχανη η το αυτοκινητο ειτε απλως δεν βολευει να κουβαλαω τις πλαστικες.

basictoolx.jpg

Εργαλεια που εικονιζονται

1. Σφυρι 6. Γαλλικο 11. Φακος 16. Μετρο
2. Ταναλια 7. Αλφαδι 12. Σιλικονη διαφανη 17. Μολυβι
3. Κοφτης 8. Ξυστρα 13. Μονωτικη ταινια 18. Κομματια σπαγγου/συρματος/καλωδιου
4. Πενσα 9. Πριονακι 14. Αναπτηρας 19. Κουτι με διαφορες βιδες,καρφακια κλπ
5. Καβουρας 10. Λιμα 15. Σουγιας 20. Μπλοκακι για σημειωσεις

20 τεμαχια λοιπον για τα απολυτως απαραιτητα. Tοp τοπ τεν, δεν γινεται, ειναι μυθος :))
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Το καινουριο μου project ειναι να φτιαξω ενα κιτ με μινιατουρες βασικων εργαλειων -που να ειναι χρηστικα βεβαια- και να χωρανε σε ενα πιο μικρο σακκιδιο.
Οταν μου ερθει το μινι σφυρι/πολυεργαλειο, το τελευταιο εργαλειο που απομενει, θα το παρουσιασω εδω! Αυτη τη βδομαδα το περιμενω, αλλα...

Στο νημα των πολυεργαλειων τα παιδια μου δωσανε την ιδεα ενος εντελως μινι κιτ. Κατι σαν την παρακατω φωτο που βρηκα στο ιντερνετ.
Τελειωνει και αυτο, περιμενω καποια μικρο εργαλεια ακομα, αλλα θα το παρουσιασω σε εκεινο το νημα.

176a6fcb.jpg
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Απάντηση: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Παιδιά αν και το νήμα είναι λίγο εκτός της υποκατηγορίας ας παραμείνει αλλά ας μην ανοιχτούν άλλα παρόμοια αργότερα.

-bye-
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,134
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

μπορουμε να περιορισοτυμε στα εργαλεια φακουδικης επιστημης
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Παιδιά αν και το νήμα είναι λίγο εκτός της υποκατηγορίας ας παραμείνει αλλά ας μην ανοιχτούν άλλα παρόμοια αργότερα.

-bye-

Λιγο εκτος, οντως. Το φανταστηκα αλλα τουλαχιστον εργαλεια τα μεν, εργαλεια τα δε..

Να'σαι καλα ομως! :ernaehrung004:
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Το καινουριο μου project ειναι να φτιαξω ενα κιτ με μινιατουρες βασικων εργαλειων -που να ειναι χρηστικα βεβαια- και να χωρανε σε ενα πιο μικρο σακκιδιο.
Οταν μου ερθει το μινι σφυρι/πολυεργαλειο, το τελευταιο εργαλειο που απομενει, θα το παρουσιασω εδω! Αυτη τη βδομαδα το περιμενω, αλλα...

Στο νημα των πολυεργαλειων τα παιδια μου δωσανε την ιδεα ενος εντελως μινι κιτ. Κατι σαν την παρακατω φωτο που βρηκα στο ιντερνετ.
Τελειωνει και αυτο, περιμενω καποια μικρο εργαλεια ακομα, αλλα θα το παρουσιασω σε εκεινο το νημα.

176a6fcb.jpg
στην φωτο βλεπω εναν surefire στην κασετινα. μιαζει με E2DL , αλλα ειναι λιγο πιο μικρος.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Παντα σε καθε τσαντακι η εργαλειοθηκη, μικρη-μεγαλη, πρεπει να υπαρχει και ενας φακος, κατα προτιμηση ..Fenix, και στην παραπανω περιπτωση ο LD10 (χωρις instant-on) :)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Και ενα χρησιμο εργαλειο για τα φακουδακια, το μικρομετρο (micrometer) που σε αντιθεση με το παχυμετρο (vernier caliper) μπορει να δωσει πιο ευδιακριτες μετρησεις.

Εδω για παραδειγμα ενω το manual του Fenix LD01 δινει διαμετρο κεφαλης 1.4 εκατοστα, δηλαδη14 χιλιοστα, το μικρομετρο δινει ακριβως 14.015 χιλιοστα ενω η μετρηση του παχυμετρου δειχνει κατι μεγαλυτερο απο 14 χιλιοστα.
Μιλαμε για ασημαντη διαφορα, αλλα κουβεντα να γινεται..:))

DSC_8558.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Μετα το μικρομετρο και το παχυμετρο, ας δουμε ενα προπολεμικο εργαλειο το οποιο θα φανει χρησιμο αν η υφασματινη θηκη ειτε το σακιδιο που κουβαλαμε το φακο μας τραυματιστει..

Εδω ειναι η λυση.

Ενα γαντι τυπου μπιλιαρδου που περνιεται απο τον αντιχειρα και το υπολοιπο χερι και εχει ενα ατσαλινο δισκο, στο υψος της εσωτερικης βασης του αντιχειρα και πιεζεις τη σακοραφα!

Το σακιδιο μετα την επεμβαση θα δειχνει πιο cool και μπαρουτοκαπνισμενο. To εργαλειο ραβει χοντρα υφασματα, δερματα μεχρι και αρνια το Πασχα.

DSC_8555.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Merci Σταυρο!
Ειναι αληθεια οτι και τα εργαλεια 'gadget', παρ'ολο που ειναι αληθινα και χρησιμα εργαλεια, με ενθουσιαζουν εξ'ισου με τα παραδοσιακα 'πεταμενα λεφτα' και λιγοτερο χρησιμα, εως αχρηστα, αληθινα gadgets :))
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Τελειωνει σιγα σιγα η μινι εργαλειοθηκη που βρηκε καταλληλο σπιτι στο απιστευτο Maxpedition Fatty. Το τι χωραει αυτο το τσαντακι δεν λεγεται.
Στη φωτογραφια που βλεπετε χωραει πολυ ανετα και αλλα εργαλεια. Ειναι περιπου στο 85% της χωρητικοτητας του.

Δεν ξερω τι αλλο θα βαλω, απλα οταν χρειαζεται να φτιαξω κατι, βλεπω τι λειπει και το προσθετω. Τελευταια εβαλα μια μικρη μεγγενη (κρυμμενη σε εσωτερικη θηκη) που μου χρειαστηκε για να πριονισω κατι.

Οταν με το καλο τελειωσουν οι προσθηκες θα παρουσιασω ενα ενα τα εργαλεια που περιεχει το τσαντακι. Τωρα ειναι νωρις ακομα αφου δεν εχει ολοκληρωθει. Αν νομιζετε οτι λειπει κατι χρησιμο, please let me know!

DSC_8880.jpg

DSC_8878.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Το πρωτο ειναι εξυπνο εργαλειακι για παξιμαδια.
Μεσα στο τσαντακι ομως εχω 7 εργαλεια (δεν φαινονται καλα) που κανουν γι αυτη τη δουλεια!
 
9 January 2012
324
Ζάκυνθος
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Θα ήθελα κι'εγώ να ποστάρω καμιά φωτογραφία με τα εργαλεία μου αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα συγκεντρώσω όλα! Ισως αν βρώ λίγο χρόνο να το κάνω. Λόγω εργασίας με τα ηλεκτρονικά και τις εγκαταστάσεις που κάνω σε διάφορα καταστήματα, σπίτια και αλλού, χρειάζεται να έχω τα πάντα: σφυρί, κατσαβίδια, πένσες, κόφτες, μυτοτσίμπιδα, καστάνιες, καρυδάκια, κλειδιά, πριόνι, μονωτική ταινία, θερμοσυστελλόμενα, τρυπάνια, δράπανα, θερμόκολλα, μέτρο, άλεν, φακό, κολλητήρι και κάθε λογής εργαλείο που θα μπορούσε πιθανώς να μου χρειαστεί.
Σαν ηλεκτρονικός τα πιο χρήσιμα είναι: κόφτης, κατσαβιδάκι ίσιο, κολλητήρι και μονωτική ταινία.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Θα ηταν πολυ ενδιαφερον Σταυρο να ποσταρεις τα εργαλεια της δουλεια σου!

Μιας και ανεφερες τα αλεν, τα οποια και μου λειπουν απο την μινι εργαλειοθηκη, τι νομιζεις οτι ειναι τα πιο χρησιμα μεγεθη που χρησιμοποιουνται τις περισσοτερες φορες για τις κοινες δουλειες, απο την εμπειρια σου?
Για την μονωτικη ταινια, εχω στα εσωτερικα θηκακια γυρω στο 1μετρο ταινια διπλωμενη πανω σε ενα ελασμα.

Επισης, για μικροδουλειες, ποσα watt μινιμουμ πρεπει να ειναι ενα κολλητηρι για να ειναι χρησιμο? Ο στοχος μου ειναι να παρω ενα μικρο κολλητηρι/μινιατουρα αλλα να ειναι και λειτουργικο.
 
9 January 2012
324
Ζάκυνθος
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Φίλε Χιώτη τα 3, 4, 5 στα άλεν είναι τα πιο χρήσιμα και τα πιο κοινά. Αν πάρεις μία συλλογή που είναι πάμφθηνη σχετικά τα έχει όλα μέσα ή τουλάχιστον τα περισσότερα, γιατί μην ξεχνάμε οτι υπάρχουν και τα μισά (π.χ 3,5mm).
Μονωτική γιατί να είναι τυλιγμένη κάπου αφού μπορείς να έχεις ένα κοινό καρουλάκι και μάλιστα πολλά μέτρα.
Ενα κοινό χρήσιμο κολλητήρι είναι 25W. Προσωπικά χρησιμοποιώ Weller αλλά δεν είναι μινιατούρα, έχει κανονικό μέγεθος.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,309
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Σε ευχαριστω για την απαντηση! Εχω πολλα σετ αλλενακια, αλλα στην μινι εργαλειοθηκη θελω να βαλω μονο τα απαραιτητα αλλεν, τα πιο κοινα για την καθημερινοτητα.
Τη μονωτικη την εχω ετσι τυλιγμενη για οικονομια χωρου. Μην ξεχνας οτι προσπαθω να δημιουργησω μια μινι εργαλειοθηκη με μινιατουρες εργαλεια αλλα οσο πιο λειτουργικη γινεται.
Για το κολλητηρι φοβομουν οτι τα τοσα λιγα watt δεν θα καναν δουλεια, ουτε για μικροκολλησεις. Τωρα θα δω να παρω ενα ελαχιστου μεγεθους των 25w.

Το κολλητηρι θα πλαισιωσει την αμεσως μεγαλυτερη εργαλειοθηκη που ετοιμαζω, με μεγαλυτερα εργαλεια, αλλα παλι μικρου μεγεθους. Θα αναρτησω φωτο για συγκριση.
 
Last edited: