Πότε αλλαζουμε κεφαλή?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Μιας και οι 6000 ώρες που δίνει ο κατασκευαστης της ZYX50 ειναι πάρα πολλες για να μετρηθούν, ποια ειναι τα κοινά γνωρίσματα στον ήχο που μας οδηγούν στην αλλαγή της κεφαλής μας λόγο φθοράς?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
miss-tracking, παραμόρφωση στα εσωτερικά αυλάκια, πρόβλημα στις υψηλές.

αν και όλοι για λίγο καιρό κρατάμε τεφτέρι, ο ευκολος τρόπος είναι πόσες ώρες τη μέρα ΜΟ.
Επί μέρες.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
miss - tracking να πηδάει η βελόνα σε φρέσκο δίσκο φαντάζομαι
Προβλημα στις υψηλές πως το εννοείς ?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
1. προφανώς και όχι να πηδάει.... αλοίμονο
2. λίγο πιο...τσιριχτές
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
καλο ερώτημα για το οποίο δεν έχω απάντηση

αλλά τωρα που το σκέφτομαι μία λύση θα μπορούσε να είναι όσο ειναι ακόμα φρέσκια η κεφαλή να ηχογραφήσει από το tape out μερικά κομμάτια. Οταν έχει υποψίες ότι μπορει να εχει φθαρεί η κεφαλή τα ξαναηχογραφεί και τα βάζει ύστερα να παίξουν και συγκρίνει την παλιά εγγραφή με την νέα.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Γίνεται, αλλά με ειδικό δίσκο ελέγχου αναγνωσιμότητας σε συνδυασμό με παλμογράφο. Η καλύτερη μέθοδος κατά τη γνώμη μου που δεν επηρεάζεται από τον παράγοντα της υποκειμενικής αξιολόγησης. Είχα πραγματοποιήσει παλαιότερα κάποιες βιντεοσκοπήσεις με την ανωτέρω μεθοδολογία, αλλά τώρα δεν έχω το χρόνο να τις μετατρέψω στην κατάλληλη μορφή για να δείτε το μέγεθος της παραμόρφωσης που παράγεται από μία κακή αρχική γεωμετρική ρύθμιση καθώς επίσης και από τη φυσική φθορά της βελόνας (stylus tip).
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Αν δεν διαθέτετε τον κατάλληλο εξοπλισμό, μπορείτε να προμηθευτείτε έναν ισχυρό μεγεθυντικό φακό και περιοδικά να ελέγχετε την κατάσταση της βελόνας. Συνήθως αυτές τρώγονταο μονόπατα γιατί κανείς δεν ρυθμίζει σωστά και το antiscating.
Μια κακή ρύθμιση μειώνει τουλάχιστον 10 φορές το χρόνο ζωής της βελόνας του πικάπ μας.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
δημητρη, οποτε εχεις ορεξη ανεβαινεις προς τα δω και την κοιταμε στο μικροσκοπιο μου. το εχω επι τουτου για να τσεκαρω καθε τοσο την καθαριοτητα των ακιδων και φυσικα την χρηση

θα μπορεσεις να δεις και εσυ πως ειναι η ακιδα της ZYX
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Καταπληκτική ιδεα αυτη του φακού που θα βρούμε αραγε ενα αρκετά δυνατο.

p.s
Doc παρε με τηλ. οταν μπορεσεις να κανονίσουμε, sorry που χάθηκα αλλα ημουν στο χωριο και εκει τα πραγματα εχουν μείνει παραδοσιακα 1 τηλ. εχει μονο στο καφενειο του χωριού και για δυκτιο ουτε λογος.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
και εγω τρεχω πολυ, αλλα θα κανονησουμε κατι σιγουρα. σε καμια δεκαρια μερες ευελπιστω να χαλαρωσω καπως
 

blugosi

Senior Member
17 November 2007
627
Πότε αλλάζουμε κεφαλή;
Πότε αλλάζουμε ενισχυτή;
Πότε αλλάζουμε καλώδιο ηχείων;

Φιλοσοφικά ερωτήματα!!

Ακόμη κι αν δεν έχει παρουσιάσει εμφανή φθορά, την αλλάζω όταν με τρώει το χέρι μου να ξοδέψω λεφτά! :firstprize:
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Πότε αλλάζουμε κεφαλή;
Πότε αλλάζουμε ενισχυτή;
Πότε αλλάζουμε καλώδιο ηχείων;

Φιλοσοφικά ερωτήματα!!

Ακόμη κι αν δεν έχει παρουσιάσει εμφανή φθορά, την αλλάζω όταν με τρώει το χέρι μου να ξοδέψω λεφτά! :firstprize:

:flipout:
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Εκτός απ το προσεκτικό κοίταγμα μέσα από δυνατό μεγενθυντικό φακό,είναι αναγκαία και η προσεκτική ακρόαση δικών σου δίσκων αναφοράς.Αυτούς που παίρνεις μαζί σου στις εκθέσεις ,στα demo κλπ.Παρατηρείς οι υψηλές να είναι πιο στρογγυλεμένες,μικρότερη έκταση,αποκοπή αρμονικών,μερικές φορές και τραχιές.Επίσης σε δίσκους με φωνητικές εγγραφές παρατηρείς μια λέπτυνση των φωνών.πχ
σ ένα δίσκο της Oleta Adams που τον χιλιοέπαιζα και που τον έχω και σε cd,κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά όταν αυτή ακουγόταν 'νεότερη'
απ ότι την είχα συνηθίσει ν ακούω η να βλέπω σε video.Mιλάω για τη λέπτυνση των φωνητικών που αποδίδεται στην κεφαλή και όχι στη ρύθμιση γιατί εκείνη είναι άλλη ιστορία με πολλά παρατράγουδα.
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Κανονισε ραντεβου για μάθημα ορθής ακρόασης

Το ραντεβού θα το το έχεις με τον εαυτό σου γράφοντας οχι ωρες αλλά χρόνια ακρόασης στον χώρο
απο εκεί και πέρα είσαι ευπρόσδεκτος οχι διά διαφωνία αλλά γιά κάθε καλοπροαίρετη κουβεντούλα εάν περάσεις απο Στυλίδα
ο συγγενή σου ξέρει ποιός είμαι και θα σου δώσει περισσότερες πληροφορίες