Matrix Μ-stage Ενισχυτής Ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Καλησπέρα σε όλους!

Το πολυπόθητο πακέτο παρελήφθη. Κάτω από την πλαστική εξωτερική προστασία αποκαλύπτεται ένα κατάμαυρο κουτί που σε προδιαθέτει πολύ θετικά και παράλληλα σε προβληματίζει τόσ με το βάρος, αλλά κυρίως με το μήκος του!

Ο ενισχυτής στο εσωτερικό είναι καλά στηριγμένος και προστατευμένος από ατυχείς πτώσεις. Συνοδεύεται από ένα μικρό manual στα Κινέζικα και τα Αγγλικά, ιδιαίτερα εύστοχο και καλογραμμένο.

Παίρνοντας το μηχανάκι στα χέρια παρατηρεί κανείς το σεβαστό του βάρος που προκύπτει από το παχύ περίβλημα. Το μήκος εντυπωσιάζει και εδώ...

Σαν κατασκευή ο ενισχυτής είναι στοιβαρός και η συναρμογή εξαιρετική. Η πρόσοψη από βουρτσισμένο αλουμίνιο είναι απλή και όμορφη. Περιλαμβάνει την ένδειξη ισχύος (μπλε led), την έξοδο για τα ακουστικά, τον επιλογέα εισόδου γραμμής και τέλος το ποντεσιόμετρο έντασης.

Στην πίσω πλευρά συναντάμε την υποδοχή του ρεύματος και το διακόπτη on/ off στα δεξιά, ενώ στην αριστερή πλευρά βρίσκονται 3 σετ rca εκ των οποίων τα δύο αποτελούν τις εισόδους γραμμής 1 & 2 kai to τρίτο την έξοδο προενίσχυσης.

Τέλος στο κάτω μέρος της συσκευής βρίσκει κανείς 2 σετ από jumpers, ένα ανά κανάλι, υπεύθυνα για το κέρδος (gain) της συσκευής. Ανάλογα με τη θέση αυτών, ο χρήστης μπορεί να επιλέξει μεταξύ 0, 10, 18 και 20 db κέρδους προκειμένου να ταιριάξουμε τα ακουστικά μας με τη συσκευή.

Πολύ θετικές λοιπόν οι εντυπώσεις από την κατασκευή...

Ακουστικές αξιολογήσεις θα ακολουθήσουν...

Πριν σας αφήσω όμως, ας ικανοποιήσουμε τουλάχιστον την αίσθηση της όρασης!!!
 

Attachments

  • IMG_0012.jpg
    IMG_0012.jpg
    29 KB · Views: 432
  • IMG_0011.jpg
    IMG_0011.jpg
    42 KB · Views: 418
  • IMG_0001.jpg
    IMG_0001.jpg
    47.8 KB · Views: 424

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Κουκλί.... Μπράβο! Ελπίζω να σε συντροφέψει σε πολλές πολλές ώρες ακροάσεων...
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Αρχικές (ακουστικές) εντυπώσεις:

Δοκιμάζοντας τις επιλογές gain του ενισχυτή κατέληξα στα +10db, όπου με τα Κ601 παίρνω μια ικανοποιητική ένταση στη θέση «11» του ποντεσιόμετρου έντασης.

Πρόλαβα να ακούσω 2 cd, το "Songs from the last century" του George Michael και από Diana Krall το "From this moment on"…

Παρακάτω συνοψίζω τις αρχικές εντυπώσεις (προσοχή: ενθουσιασμός inside):

Για λόγους τάξης επαναλαμβάνω πως αυτός είναι μακράν ο ποιοτικότερος ενισχυτής στην κατοχή μου. Οι άλλοι 2 είναι ο SMSL SA-S2 (Tripath 2024) και ο ενσωματωμένος στο SACD της marantz SA17S1.

Σαν γενική εικόνα, θα χαρακτήριζα τον ενισχυτή εξαιρετικά ισορροπημένο. Δεν προβάλλεται έντονα κάποιο φάσμα συχνοτήτων ενώ παράλληλα σε όλο το φάσμα υπάρχει μια ευπρόσδεκτη διαύγεια. Δεν υπάρχει κάποιος «χαρακτήρας». Η εντύπωση που αφήνει είναι ότι ακολουθεί την ηχογράφηση και αφήνει το δικό της χαρακτήρα να επικρατήσει.

Έντονη εντύπωση μου έκανε η πληροφορία χώρου που κυριολεκτικά πολλαπλασιάστηκε. Επιτέλους τα ακουστικά δικαιολόγησαν τη φήμη τους. Ένα ψήγμα της πληροφορίας έπαιρνα από το marantz, ενώ o SMSL δεν την αποτύπωνε καθόλου.
Τα όργανα είχαν ξεχωριστή οντότητα και θέση. Επίσης άμεσα και χωρίς προσπάθεια αποκτάει ο ακροατής εικόνα για το συνολικό χώρο (αν και εδώ ακούμε μάλλον τις επιλογές των ηχοληπτών καθώς μιλάμε για πολύ εμπορικά άλμπουμ).

Οι χροιές είναι ζωντανές, κάτι που το αισθάνεσαι τόσο στις ανθρώπινες φωνές όσο και στα όργανα. Παντού άκουγα μικρές λεπτομέρειες που με ενθουσίαζαν. Είτε πιάνο, είτε κοντραμπάσο είτε τύμπανο ή υψίσυχνο κρουστό, υπάρχει πολύ πληροφορία που προσθέτει στην ακουστική απόλαυση ενός όμορφου κομματιού.

Τι δεν υπάρχει; Σκληράδα. Είναι ανύπαρκτη κυριολεκτικά. Βέβαια δεν υπάρχει και στο σύστημα γενικότερα. Εδώ όμως (με τα ακουστικά) η ανάλυση είναι σε άλλο επίπεδο, οπότε καλό είναι να τονίσουμε πως και ανάλυση υπάρχει και μικρο-πληροφορία και απουσιάζει η όποια σκληράδα.
Στο miss Sarajevo του GM υπάρχει ένα έντονο συριστικό (σσσσσσς) που εύκολα ξύνει ακόμα και σε προσεγμένα συστήματα. Στο αυτοκίνητό μου με τα υπερυψωμένα tweeters σκοτώνει στην κυριολεξία. Ε, εδώ είναι βούτυρο.

Τελικά είναι άλλο πράγμα τα τονισμένα υψηλά και άλλο η ανάλυση. Ευχαριστώ M-stage για την κατήχηση…

Να κλείσω λέγοντας πως πέραν των όποιων επιμέρους παρατηρήσεων, υπάρχει μια απέραντη μουσικότητα στο συνδυασμό αυτό που με έκανε να μη θέλω να βγάλω τα ακουστικά από τα’ αυτιά μου. Και αυτό γίνεται τελείως αβίαστα και φυσικά…

Δηλώνω ενθουσιασμένος και επιφυλάσσομαι για επιπλέον αξιολόγηση συν τω χρόνο…
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Με γεια και καλές ακροάσεις.

Αυτό τα μπλε λεντ βγάζουν μάτι!
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Καλοριζικο και απο'δω!

Ωραιο και το γραψιμο σου.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
+1 για τον m stage κι απο μένα. Ίσως εξαιτίας του δεν μου φάνηκαν ποτε σκληρά τα Κ701
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
ΩΡΑΙΟΣ!
Κι εγώ τον σκέφτομαι πολύ αυτές τις μέρες.
Αν θες πές μας λίγα πράγματα όπως από πού ψώνισες, χρόνος παράδοσης, courrier, τελωνείο;;
Δώρο κι ένα βιντεάκι από μένα για τα καλορίζικα. :plank:
http://www.youtube.com/watch?v=pU5cuLL9OnQ
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
ΩΡΑΙΟΣ!
Κι εγώ τον σκέφτομαι πολύ αυτές τις μέρες.
Αν θες πές μας λίγα πράγματα όπως από πού ψώνισες, χρόνος παράδοσης, courrier, τελωνείο;;

Απ' ευθείας από Tam Audio. Ζήτησα να δηλώσει μικρό ποσό, 50$ και να στείλει με απλό ταχυδρομείο - σε καμία περίπτωση κούριερ!!!.

Δεν υπήρξε θέμα με το τελωνείο...

Έφτασε 10 μέρες μετά την παραγγελία.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Θα ήθελα να αφιερώσω περισσότερο χρόνο σε ακροάσεις αλλά αποδεικνύεται ανέφικτο…

Προσπάθησα πάντως να αξιοποιήσω τη 2η είσοδο γραμμής του M-stage συνδέοντας το ipod touch μου, από lod, αλλά η στάθμη του φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλή. Στα +10 db όπου λειτουργεί ο ενισχυτής, για να πάρω την ένταση που με το Sacd player έχω στη θέση «11» πρέπει σχεδόν να τερματίσω το ποντεσιόμετρο. Επειδή οι διακόπτες κέρδους είναι κάτω από τη συσκευή, οι συχνές αλλαγές είναι ταλαιπωρία…

Με αυτή την ευκαιρία παρατήρησα πως ο ήχος στα +18 db σκληραίνει εμφανέστατα στις υψηλές, ενώ αποκτά καλύτερη ατάκα στα χαμηλά. Συνολικά όμως στα +10 db και με καλή πηγή τον προτιμώ…
 

panoso

Senior Member
18 April 2011
521
Καλορίζικος και καλές ακροάσεις. Εντυπώσεις από κάποιο άλλο ζευγάρι ακουστικών?
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
με τα Κ701 που έχω παίζει εξίσου καλά. Ο κατασκευαστής σε ερώτηση που του είχα κάνει μου είχε προτείνει την ένδειξη 0 DB για τα ακουστικά μου την οποία και έχω βάλει. Δεν ξέρω αν τα Κ601 είναι περισσότερο ευαίσθητα και ενδείκνυται να παίζουν στην +10.

Παρένθεση, στον δικό μου m stage οι επιλογές για 10 κλπ εξασθενούν το σήμα, έναντι της θέσης 0 που είναι και το πιο ισχυρο
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Ευχαριστώ!

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και τα Superlux HD681 που μέχρι τώρα μου έχουν φανεί πολύ σκληρά στα πρίμα (αν και το μπάσο τους είναι θεϊκό).

Επίσης ΚΑΙΓΟΜΑΙ να τον δοκιμάσω με τα HD600 & HD650 της Sennheiser. Πιστεύω θα είναι εξαιρετικό matching!
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
με τα Κ701 που έχω παίζει εξίσου καλά. Ο κατασκευαστής σε ερώτηση που του είχα κάνει μου είχε προτείνει την ένδειξη 0 DB για τα ακουστικά μου την οποία και έχω βάλει. Δεν ξέρω αν τα Κ601 είναι περισσότερο ευαίσθητα και ενδείκνυται να παίζουν στην +10.

Παρένθεση, στον δικό μου m stage οι επιλογές για 10 κλπ εξασθενούν το σήμα, έναντι της θέσης 0 που είναι και το πιο ισχυρο

Έχει μάλλον να κάνει με το πως "μεταφράζει" ο καθένας το manual... Άλλοι θεωρούν πως το σχέδιο με άσπρο αποτυπώνει τη θέση του διακόπτη, ενώ άλλοι με μαύρο... οπότε βρίσκονται και στην ακριβώς αντίθετη ρύθμιση.

Δική μου άποψη είναι πως το άσπρο αποτυπώνει το διακόπτη. Με αυτή τη λογική, τα 0 db είναι και τα πιο "σιγανά".