Ωρα να γυμναστούμε darling-Ακουστικά για Τρέξιμο/Γυμναστήριο/Προπόνηση/Sports

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Τον τελευταίο καιρό άρχισα να χρησιμοποιώ ξανά το ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου. Μαζί με το ποδήλατο ξεκίνησα να φοράω και ακουστικά για να περνάει ευχάριστα η ώρα.
Τόσο καιρό βολευόμουν με το android κινήτο μου και τα hands free που το συνόδευαν (αν και χάλια από ποιότητα ήχου). Τώρα όμως που άνοιξε ο καιρός και δεν φοράω σκουφάκι δυστυχώς τα ακουστικά δεν συγκρατιούνται στα αυτιά και μετά από λίγη ώρα πέφτουν ειδικά όταν τσεκάρεις δεξιά-αριστερά για διερχόμενα οχήματα.

Οπότε ποιες λύσεις υπάρχουν για ακουστικά που δεν απομονώνουν πλήρως (είναι επικίνδυνο να κινείσαι στην πόλη και να μην έχεις συναίσθηση του τι συμβαίνει γύρο σου),να είναι σταθερά στα αυτιά και να μην γλυστράνε, θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά με smartphone,να μην έχουν εντελώς ξερό ήχο και αν γίνεται να έχουν και μικρόφωνο για να λειτουργούν και ως hands free;

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο δίκτυο βρήκα τα Sennheiser OMX680i και παρόλο που δεν τα ξέρω καθόλου, φαίνονται πως έχουν όλα αυτά που ζητάω αν και σε ένα review που πήρε το μάτι μου έλεγαν πως δεν έχουν καθόλου μπάσο κάτι που με χάλασε λιγάκι.
Ποιες άλλες προτάσεις υπάρχουν με ταβάνι τα 60-70euro. Αν υπάρχει και κάτι στην μισή τιμή τότε ακόμα καλύτερα!
 
Last edited by a moderator:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Ακουστικά για ποδήλατο/sports

Κωστή μου επιτρέπεις μια παρέμβαση
Παρατηρώ ότι ξέρεις το ότι είναι επικίνδυνο… απαγορεύεται κιόλας εντός του δικτύου από τον ΚΟΚ.
Φυσικά σε βουνά και ραχούλες δε θα σε σταματήσει κανείς αλλά κίνδυνος-ουσιαστικός υπάρχει πάντα.
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Απάντηση: Ακουστικά για ποδήλατο/sports

Κωστή μου επιτρέπεις μια παρέμβαση
Παρατηρώ ότι ξέρεις το ότι είναι επικίνδυνο… απαγορεύεται κιόλας εντός του δικτύου από τον ΚΟΚ.
Φυσικά σε βουνά και ραχούλες δε θα σε σταματήσει κανείς αλλά κίνδυνος-ουσιαστικός υπάρχει πάντα.

Το ίδιο ακριβώς σκέφτηκα.
Δυστυχώς, ειδικά αν κάποιος κινείται εκτός ποδηλατοδρόμου, πρέπει να έχει τα μάτια του δεκατέσσερα γιατί υπάρχουν οδηγοί αυτοκινήτων που δεν υπολογίζουν ποδήλατα και πεζούς.
Με το ποδήλατο η ακοή είναι εργαλείο ασφάλειας και αποφυγής των κινδύνων.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Ακουστικά για ποδήλατο/sports

Έχω τα OMX680i και προσφέρουν άριστη στήριξη, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Ο ήχος τους είναι καθαρός και ισορροπημένος. Δεν είναι μπουμαριστά ακουστικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχουν μπάσο. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την επιλογή.

Εναλλακτικά, κοίταξε και αυτήν την αδιάβροχη θήκη-ηχείο για smartphone/mp3 player.
http://www.avclub.gr/forum/showthre...l-Eco-Extreme-Αδιάβροχο-Ηχείο-Θήκη-mp3-player
eco05.jpg


Για ποδήλατο, υπάρχουν και άλλες λύσεις, όπως:
https://www.audiblerush.com/
bike-back-open-android_edit.png
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Re: Ακουστικά για ποδήλατο/sports

Έχετε όλοι δίκιο για την ασφάλεια και πολύ καλά κάνετε και το τονίζεται. Μέσα στην πόλη θα πρέπει να έχεις εντεταμένες τις αισθήσεις σου και να έχεις συναίσθηση του τι υπάρχει γύρο σου όλη την ώρα. Σήμερα μάλιστα ήμουν μάρτυρας ατυχήματος όπου αυτοκίνητο χτύπησε 4! άτομα.
Στην περίπτωσή μου τώρα. Δεν είμαι κανάς πιτσιρίκας που θα βάλω στο τέρμα τον Jeronymo Groovy :afro::afro: και θα αποκόπτομαι πλήρως στην κοσμάρα μου μέχρι να με βάλει από κάτω κάποιο αυτοκίνητο. Τα ακουστικά τα χρησιμοποιώ λίγο στις αστικές μετακινήσεις και όταν γίνεται αυτό συνήθως παίζει ραδιόφωνο χαμηλά σε τέτοια ένταση που να μπορώ να συνομιλώ άνετα με φίλους ποδηλάτες.
Εκεί όμως που τα θεωρώ απαραίτητα είναι στις απογευματινές βόλτες που πάμε με παρέα ή και μόνος μου για να ξεσκάσω - αθληθώ ή στην διαδρομή μέχρι να ανέβω την πλαγία για να κατέβω κάποιο μονοπάτι. Εκεί τα ακουστικά σε συντροφεύουν και ανάλογα με την μουσική που παίζει επηρεάζουν και την ψυχολογία σου.

Η λύση του εξωτερικού ηχείου/θήκης δεν μου πολυαρέσει. Καλά είναι και έχουν πλάκα σε περιπτώσεις ποδηλατοδρομιών τύπου FREEDAY κλπ αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζομαι. Εκτός αυτού δεν θέλω να φορτώνω και πολλά πράγματα πάνω στο ποδήλατο. Γι'αυτο και ψάχνω για ακουστικά τα οποία βέβαια θα τα χρησιμοποιώ και σε άλλες περιπτώσεις (πχ τρέξιμο γυμναστική κλπ...) και είναι σημαντικό να μην φεύγουν συνέχεια απ'ο τα αυτιά γιατί σ'αποσπούν την προσοχή και σε κουράζουν.
Αν έχει κάποια άλλα πρόταση ευχαρίστως να την ψάξω αλλιώς θα καταλήξω στα OMX680i μιας και ο φίλος από πάνω λέει ότι τον έχουν ικανοποιήσει...
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Ακουστικά για τρέξιμο

Επειδή βαρέθηκα να βλάστημαω με τις ψείρες που φέυγουν απο το αυτί , ψάχνω κάτι με καλό ήχο , στοιβαρή κατασκεύη για εξωτερική χρήση σε ποδήλατο και τρέξιμο .
Διάφορα πράματα βλέπω σε ξένα sites αλλα θέλω και τις αποψείς σας σαν διακεκριμένοι ηχόφιλοι που είσαστε . Απο λεφτά να πούμε 30 -50 . Δεν έχω θέμα αν θα εχει στέκα για στήριξή ή αλλο μηχανισμό μόνο να κάθονται στα αυτιά μου . Αρκεί να ειναι In ear και ή στέκα να μην προκάλει πόνο στα σημέια επαφής .
Ευχαριστώ .
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Ακουστικά για τρέξιμο

Με ενδιαφέρει και μένα, αρκεί οι γνώμες να είναι από κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει ήδη τα ακουστικά στις ζητούμενες συνθήκες.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Ακουστικά για τρέξιμο

Εχω κατι bluetooth motorola sd10 για το τρέξιμο.

+έχουν καλή ακουστική, καλή αυτονομία (10h περίπου), αδιάβροχα, δεν μπερδεύεσαι με καλώδια(το καλύτερο!!!!!!!!)

-είναι σφικτά στα αυτιά (συνηθίζεται όμως), ακριβό κόστος κτήσης

~δε θα με χάλαγε να είχαν ενσωματωμένο ράδιο ή μνήμη (ενσωματωμένη η εξωτερική microSD) για αυτονομία δίχως χρήση BT, αλλά αυτό θα ανέβαζε κι άλλο το κόστος.

Απ' οτι βλεπω η Motorola εχει βγάλει και άλλες σειρές (S11). Επίσης κοιτάξτε σε sony που υπάρχουν απ' οσο θυμάμαι αντίστοιχα μοντέλα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Ακουστικά για τρέξιμο

Και γω πιστεύω ότι η καλύτερη λύση (ιδιαίτερα αν τρέχετε ανώμαλο ή σε δάσος όπως εγώ) είναι bluetooth στερεοφωνικό (κλιπάκι με δύο ακουστικά) ... στο ebay έχει από 10 ευρώ με δωρεάν μεταφορικά ... κάνουν έναν μήνα να έρθουν αλλά είναι καλή λύση ...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Ακουστικά για τρέξιμο

Sony MW600 Hi-Fi Wireless Headset with FM Radio, μόνα τους, ή κατά προτίμηση σε συνδυασμό με κάποιο άλλο ζευγάρι ψείρες, Earhook, όχι In-Ear, διότι προορίζονται για δρόμο και η πλήρης απομόνωση δεν είναι επιθυμητή.

B003DQ1DCM_MW600_white_PP_04_lg.jpg



Όπως βλέπουμε τα τυπικής ποιότητας ακουστικά που περιλαμβάνονται στο σετ αποσπώνται και το σετ αποσπώνται και μπορούμε να το συνοδεύσουμε με οποιαδήποτε. Το ίδιο το σετ είναι πολύ υψηλής ποιότητας και μπορεί ν' αναδείξει οποιαδήποτε σχεδόν ακουστικά.

Με ποιά λοιπόν θα τά συνδυάσουμε; Στην προκειμένη περίπτωση χρειαζόμαστε ακουστικά κατάλληλα για εξωτερικές δραστηριότητες και για τις δύσκολες συνθήκες της άθλησης, πεζοπορίας ή της θάλασσας. Μία καλή λύση είναι αυτή. Οποιαδήποτε της σειράς --X 680 Sennheiser, εκτός από τα In-Ear, δηλαδή τα Sennheiser OMX 680 και Sennheiser MX 680 κλπ. Τα οποία επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν αυτοτελώς.

0020081680_5058.jpg



Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω πιστεύω ότι αποτελεί την καλύτερη και ποιοτική λύση για εξωτερικές δραστηριότητες.

Το κάθε ένα από τα δύο παραπάνω κομμάτια το βρίσκουμε περίπου στα 40-50 ευρώ, καλυπτόμαστε όμως και με το ένα.


Υ.Γ. Η σειρά 680 Adidas της Sennheiser έχει ήδη αντικατασταθεί από την νεώτερη σειρά 685.
Οι διαφορές ανάμεσα στις δύο σειρές περιγράφονται στο Head-Fi εδώ.
Επίσης και εδώ.
 
Last edited:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Ακουστικά για τρέξιμο

Τα μόνα που μου στέκονται στο τρέξιμο,είναι κάποια μωβ Logitech σε μωβ κουτάκι αγνώστων λοιπών στοιχείων που μου έκαναν δώρο μαζί με το iPhone.
Βοηθάει μάλλον το πολύ ελαφρύ καλώδιο.
Κανά 20άρι έκαναν νομίζω αλλά είναι τραγικά από ήχο.
Από το ολότελα όμως...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Ακουστικά για τρέξιμο

Η λύση που πρότεινα πιο πάνω σε συνδυασμό με iPhone ή Android (με 32 GB micro SD) δεν είναι φτηνή. Είναι όμως πλήρης και ποιοτική, με τους ελάχιστους συνδυασμούς.

Επιλέγουμε σε κάθε περίπτωση Ear-Hook ακουστικά, ότι καλύτερο μπορούμε να βρούμε, παρ' όλο που με τα In-Ear μπορούμε να έχουμε κορυφαίο ήχο. Διότι για λόγους ασφαλείας (ατυχήματα) δε θέλουμε πλήρη απομόνωση.

Για παρόμοιους λόγους απορρίπτονται και τα On-Ear. Στο δρόμο δεν αποκλείονται εντελώς, για αθλητική δραστηριότητα όμως είναι ακατάλληλα...
 

Jakis

Established Member
18 June 2006
180
Re: Ακουστικά για τρέξιμο

Καλησπέρα,

είχα τα καλύτερα αποτελέσματα για τρέξιμο (άνεση, σταθερότητα στη θέση τους, μακροβιότητα και ποιότητα ήχου) με αυτά

Ναι απομονώνουν από το περιβάλλον αλλά στο τρέξιμο αυτό είναι (για μένα) αποδεκτό.

Κατά την ταπεινή μου άποψη η χρήση ακουστικών κατά την ποδηλασία σε δημόσιο δρόμο είναι άκρως επικίνδυνη και για τον ποδηλάτη αλλά και όλους τους άλλους.

Τέλος να επισημάνω ότι όσο καλά και να είναι τα ακουστικά που θα πάρεις, η χρήση τους υπό αυτές τις αντίξοες συνθήκες (κραδασμοί, ιδρώτας κτλ) θα τα σκοτώσει, οπότε έχε τα υπόψιν σου ως αναλώσιμα...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Ακουστικά για τρέξιμο

Η λύση που πρότεινα πιο πάνω σε συνδυασμό με iPhone ή Android (με 32 GB micro SD) δεν είναι φτηνή. Είναι όμως πλήρης και ποιοτική, με τους ελάχιστους συνδυασμούς.

Επιλέγουμε σε κάθε περίπτωση Ear-Hook ακουστικά, ότι καλύτερο μπορούμε να βρούμε, παρ' όλο που με τα In-Ear μπορούμε να έχουμε κορυφαίο ήχο. Διότι για λόγους ασφαλείας (ατυχήματα) δε θέλουμε πλήρη απομόνωση.

Για παρόμοιους λόγους απορρίπτονται και τα On-Ear. Στο δρόμο δεν αποκλείονται εντελώς, για αθλητική δραστηριότητα όμως είναι ακατάλληλα...

Ειναι ωραιος ο συνδυασμος που λες ομως (χωρις να εχω προλαβει να διαβασω τα specs) απο αδιαβροχοποιηση πως τα παμε? με το συχνο τρεξιμο τα παντα γεμιζουν ιδρώτα, ψιλοβροχο το χειμωνα κλπ...
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Re: Απάντηση: Re: Ακουστικά για τρέξιμο

Ειναι ωραιος ο συνδυασμος που λες ομως (χωρις να εχω προλαβει να διαβασω τα specs) απο αδιαβροχοποιηση πως τα παμε? με το συχνο τρεξιμο τα παντα γεμιζουν ιδρώτα, ψιλοβροχο το χειμωνα κλπ...
Δες τα βίντεο και τα links.

Το μικρό Bluetooth set το έχω, το έχω παρουσιάσει ήδη. (Θα το βρεις από τα links). Είναι μικρού μεγέθους και μπορεί να μπει οπουδήποτε. Πολύ εύκολα μπορεί να τοποθετηθεί σε κάποιο μικρό πλαστικό σακουλάκι για προστασία από υγρασία και χτυπήματα.

Όσο για τ' ακουστικά που πρότεινα να συνδυαστεί, είναι φτιαγμένα γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά. Για αθλητικές δραστηριότητες και για τη θάλασσα. Κι' αν προσέξεις το βίντεο, θα διαπιστώσεις ότι πλένονται και έχουν φτιαχτεί για να είναι σταθερά και να μη φεύγουν κατά την άθληση ή παρόμοια δραστηριότητα.

Είναι στη δική μου λίστα για προσεχή αγορά...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Ακουστικά για τρέξιμο

Τα μόνα που μου στέκονται στο τρέξιμο,είναι κάποια μωβ Logitech σε μωβ κουτάκι αγνώστων λοιπών στοιχείων που μου έκαναν δώρο μαζί με το iPhone.
Βοηθάει μάλλον το πολύ ελαφρύ καλώδιο.
Κανά 20άρι έκαναν νομίζω αλλά είναι τραγικά από ήχο.
Από το ολότελα όμως...

Καλύτερα το τίποτα Σώκρατες από τον χάλια ήχο!!!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Ακουστικά για τρέξιμο

Καλύτερα το τίποτα Σώκρατες από τον χάλια ήχο!!!

Έχεις και λίγο δίκιο εδώ που τα λέμε,αλλά δεν περνάει κι ώρα γαμώτο χωρίς μουσικούλα.
Εν τω μεταξύ τα βρήκα,είναι αυτά.
Αυτά που λέει ο Sonus πάντως πρέπει να είναι ιδανικά έτσι όπως τα βλέπω.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Ακουστικά για τρέξιμο

εγω ειχα δοκιμασει να τρεξω με τα shure215....
καθονται μια χαρα στο αυτι, και γενικα δεν φευγουν, το προβλημα ειναι ο ιδρωτας που μπαινει μεσα στο αυτι.....
αν δεν ζοριζεσαι πολυ και δεν ιδρωνεις, ειναι πολυ καλα στο στηρηγμα και δεν φευγουν, κανουν ομως 80-90 ευρω.
το εβαλα 1-2 φορες και το παρατησα, και τωρα τρεχω χωρις μουσικη, συγκεντρονομαι και καλυτερα:)