Περιοδικό Ήχος

antonish

New member
23 April 2009
96
Είμαι ένθερμος αναγνώστης του ΗΧΟΥ αλλά το να βγαίνει ένα περιοδικό την τελευταία εβδομάδα του μήνα (πχ για τον Μάιο μάλλον θα κυκλοφορήσει τις επόμενες ημέρες) και κάθε μήνα να πηγαίνει και λίγο πιο πίσω, σε βάζει τουλάχιστον σε σκέψεις. Αν συνεχίζουν κανονικά, ας πηδήξουν ένα μήνα και να βγάζουν πλέον την πρώτη εβδομάδα κάθε μήνα το περιοδικό.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Είναι κρίμα ένα περιοδικό σαν τον ΗΧΟ να αναγκάζεται λόγω της κρίσης να φτάνει σε αυτή τη δύσκολη θέση.
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα κρίσης. Αν θυμάμαι καλά στο τελευταίο τεύχος είχαν κάνει τεστ ενισχυτή ο οποίος κοστίζει κάπου 35.000 ευρώ. Δηλαδή χρόνος και χρήμα για ένα τέτοιο μηχάνημα που αλήθεια..... πόσους τελικά ενδιαφέρει ?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Ήθελα να ξερα τι βρίσκετε στον "ηχο" και τον αγοράζετε ακόμα. Έχω σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια να τον αγοράζω. Με τόσα sites με θέμα το audio τι να τον κάνεις?
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

εγω που δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ το πρωι το διαβαζω στην δουλεια .
ειδικα οταν ταξιδευω κουβαλαω 2 , 3 μαζι μου στο καραβι ...
παλια κυκλοφορουσε γυρω στις 10 με 15 του μηνα . τωρα 20 με 25 του μηνα . και τι εγινε ?
σιγα το κοστος του περιοδικου ρε παιδια .
το αγοραζα και θα το αγοραζω καθε μηνα εκτος εαν καταντησει σαν κατι αλλα περιοδικα ...
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

εγω που δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ το πρωι το διαβαζω στην δουλεια .
ειδικα οταν ταξιδευω κουβαλαω 2 , 3 μαζι μου στο καραβι ...
παλια κυκλοφορουσε γυρω στις 10 με 15 του μηνα . τωρα 20 με 25 του μηνα . και τι εγινε ?
σιγα το κοστος του περιοδικου ρε παιδια .
το αγοραζα και θα το αγοραζω καθε μηνα εκτος εαν καταντησει σαν κατι αλλα περιοδικα ...

το ίδιο και εγώ. Προτιμώ να το έχω μαζί μου στην παραλία παρά να κουβαλάω ipad και ιστορίες.....
Περισσότερο ευχαριστιέμαι το περιδικό.....
Πολλές φορές πάω για καφέ με μοναδική συντροφιά αυτό.
 
  • Love
Reactions: STENTOR

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,742
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

εγω που δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ το πρωι το διαβαζω στην δουλεια .
ειδικα οταν ταξιδευω κουβαλαω 2 , 3 μαζι μου στο καραβι ...
παλια κυκλοφορουσε γυρω στις 10 με 15 του μηνα . τωρα 20 με 25 του μηνα . και τι εγινε ?
σιγα το κοστος του περιοδικου ρε παιδια .
το αγοραζα και θα το αγοραζω καθε μηνα εκτος εαν καταντησει σαν κατι αλλα περιοδικα ...
Έτσι είναι παιδιά. Αφήστε που τιμής ένεκεν, το αξίζει. Τόσα χρόνια ενημέρωση.
Για τα σημερινά δεδομένα, καλά κρατεί. Και με λογική τιμή.
 
  • Love
Reactions: STENTOR
26 June 2006
14,830
Athens
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Το έχω ξανατονίσει και παλαιότερα. Με βάση την πολυετή παρουσία, την κάλυψη ποικίλων θεμάτων, την γενικότερη ενημέρωση, το υψηλό επίπεδο συνολικής παρουσίασης, και τη σταθερότητά του σε περίοδο κρίσης, ο ΗΧΟΣ αποτελεί για μένα εξαιρετική περίπτωση για τα Ελληνικά δεδομένα.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Αν θυμάμαι καλά στο τελευταίο τεύχος είχαν κάνει τεστ ενισχυτή ο οποίος κοστίζει κάπου 35.000 ευρώ. Δηλαδή χρόνος και χρήμα για ένα τέτοιο μηχάνημα που αλήθεια..... πόσους τελικά ενδιαφέρει ?

Ορισμένοι "νοικοκύρηδες" φαίνεται ότι διαθέτουν ακόμη αρκετά χρήματα.
Επίσης να ξέρεις ότι τα μηχανήματα δεν χρειάζεται να τα αγοράζουν τα περιοδικά για να τα δοκιμάζουν. Τα στέλνουν στο περιοδικό οι αντιπρόσωποι, συνεπώς δεν τίθεται θέμα χρόνου και χρήματος όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Ευχαριστιεμαι την αναγνωση εντυπου και οχι οθονης! Συν πως ενισχυεις μια εντυπη προσπαθεια, ευπρεπεστατη και (κατα τους νομους της αγορας) αξιοπιστη!
 
Re: Απάντηση: Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Θυμαμαι και εγω στη νιοτη μου που δεν ηξερα τι μου γινεται,που περιμενα να κυκλοφορησει το hitech ωσαν παλαβος,απαξιωνα τον Ηχο,τον θεωρουσα φτωχο συγγενη..Φευ!
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Και τι ακριβώς νομίζετε ότι προσφέρουν και σε ποιους ο σημερινές εκδόσεις στον χώρο;(όχι μόνον ο ΗΧΟΣ)

-Αντικειμενική πληροφόρηση;Με ποια κριτήρια και σε ποια βάση;
-Αποψη;Ποιά είναι αυτή στις τρέχουσες συνθήκες-αλλά και παλιώτερα;
-Είναι απαραίτητες για την διάδοση του HI-FI κλπ;Αν ναι πως το επιτυγχάνουν;
-Τάσεις στον χώρο;Εγκαιρη πληροφορία;
-Παρέμβαση στα κακώς κείμενα;(απατεωνιές γενικώς κι ειδικώς,πολιτικές εταιρειών-αντιπροσώπων,τιμές,εξυπηρέτηση κλπ)

Προσωπικά προσπαθώντας αναλυτικά να διερευνήσω το τι-πως-που-γιατί της υπόθεσης,δεν βρήκα καμία θετικής απόχρωσης απάντηση...Το αντίθετο θα έλεγα...Προφανώς στο παρελθόν δεν θα έδινα τις ίδιες απαντήσεις...Αλλά μιλάμε για το παρόν ή το σχετικά πρόσφατο παρελθόν...
 
Re: Απάντηση: Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Μιας και αναφερατε την παραμετρο "διαδοση του hi fi" θα σας πω για εμενα,και τη σχεση μου με τον ειδικο τυπο..Θεωρω οτι ναι,ο ειδικος τυπος συμβαλλει στη διαδοση του αντικειμενου,η μαλλον συνεβαλε τα μαλλα τη δεκαετια του 90 κυριως λογω ευημεριας,εστω και τεχνητης,και λογω ελευθερης πλεον επικοινωνιας με τον υπολοιπο κοσμο.
Αγαπησα το hi fi μεσω του τυπου,οπως εγινε και με τη μοτοσυκλετα,τα μαχητικα αεροσκαφη,και τη μεγαλη μου αγαπη,το ψαρεμα.Πηρα πραγματα απο τα αντιστοιχα περιοδικα,πηρα ομως και αρκετη σαβουρα την οποια ειδα καποια στιγμη και εκ των εσω γραφοντας για λιγο σε περιοδικο για ψαρεμα.Τοτε καταλαβα πολλα.
Εν πασει περιπτωσει στο να κεντριστει το ενδιαφερον καποιου θεωρω οτι ο ειδικος τυπος εχει το ρολο του,ως εκει ομως..Μετα αρχιζει το φιλτραρισμα,και η προσωπικη Οδυσσεια του καθε ενος.Εξ αλλου ειμαι της αποψης οτι η γνωση δε χαριζεται,και δεν πρεπει να χαριζεται..
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Μια χαρα ειναι ο ηχος,ενταξει εχει γινει πιο πολυ περιοδικο για multimedia αλλα εχει αλλαξει και ο χωρος,πλεον παρα πολλοι εχουν σαν front-end υπολογιστη,αυτο πριν καποια χρονια θα ηταν οχι απλα ιεροσυλια αλλα λογος για εκτελεση.

το οτι δεν ειναι συνεπης στην ημερομηνια εκδοσης ειναι λιγο περιεργο,δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να ζοριστουν ενα μηνα και να επανελθουν στις 15 καθε μηνα? Ακουγονται πολλα βεβαια για τον ομιλο που εχει το περιοδικο αλλα με τοση διαφημιση σε καθε τευχος δεν μπορει να εχουν προβλημα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Μιας και αναφερατε την παραμετρο "διαδοση του hi fi" θα σας πω για εμενα,και τη σχεση μου με τον ειδικο τυπο..Θεωρω οτι ναι,ο ειδικος τυπος συμβαλλει στη διαδοση του αντικειμενου,η μαλλον συνεβαλε τα μαλλα τη δεκαετια του 90 κυριως λογω ευημεριας,εστω και τεχνητης,και λογω ελευθερης πλεον επικοινωνιας με τον υπολοιπο κοσμο.
Αγαπησα το hi fi μεσω του τυπου,οπως εγινε και με τη μοτοσυκλετα,τα μαχητικα αεροσκαφη,και τη μεγαλη μου αγαπη,το ψαρεμα.Πηρα πραγματα απο τα αντιστοιχα περιοδικα,πηρα ομως και αρκετη σαβουρα την οποια ειδα καποια στιγμη και εκ των εσω γραφοντας για λιγο σε περιοδικο για ψαρεμα.Τοτε καταλαβα πολλα.
Εν πασει περιπτωσει στο να κεντριστει το ενδιαφερον καποιου θεωρω οτι ο ειδικος τυπος εχει το ρολο του,ως εκει ομως..Μετα αρχιζει το φιλτραρισμα,και η προσωπικη Οδυσσεια του καθε ενος.Εξ αλλου ειμαι της αποψης οτι η γνωση δε χαριζεται,και δεν πρεπει να χαριζεται..

...και για μένα στο...απώτατο παρελθόν(δεκαετία 70 και μετά),ο ΗΧΟΣ έπαιξε καθοριστικό ρόλο,στο να αγαπήσω την μουσική και την υψηλή πιστότητα...Αλλά απο τότε έχει περάσει σχεδόν μισός αιώνας...Εχω πολλά παλιά τεύχη του κι έχω χαρίσει δεκάδες άλλα...Απο την δεκαετία του 90 και μετά,με την δυναμική είσοδο του ΑV,DVD,των τηλεοράσεων-προβολέων...άλλαξε εντελώς το πρόσωπο κι οι κατευθύνσεις του ειδικού τύπου...Παρά τω εμπορίω...Ισως δεν θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς,θα έλεγαν ουκ ολίγοι....Εξαρτάται,απο το που απευθύνεσαι κυρίως κι απο που επιδιώκεις αντίστοιχα,ακόμα και το κέρδος σου,θα έλεγα εγώ...Απο τον κόσμο που σε διαβάζει,στηρίζει και σε εμπιστεύεται ή απο τις διαφημίσεις και τις εταιρείες στον χώρο...Μην μου πείτε,ότι δεν γίνεται (κι) αυτό...38500 μέλη έχει αυτό το σάϊτ...
 
Last edited:

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Ανω του μετριου περιοδικο, σχεδον μονιμη αγοραστικη επιλογη απο τον ειδικο τυπο τα τελευταια 30 χρονια,
και μοναδικη τα τελευταια 2 χρονια.
Θα προτιμουσα ομως να αφιερωνει αρκετα περισσοτερη υλη σε reviews και tests συσκευων ηχου (και εικονας)
ευρειας καταναλωσης, ωστε να αναδειξει ενημερωτικο χαρακτηρα, οπως τα ξενα περιοδικα του χωρου.
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Toν ηχο τον αγόραζα απο τα 17 οταν πρωτοβγήκε σαν περιοδικό
τα πρώτα χρόνια πραγματικά ηταν ενα περιοδικό που είχε σαν σκοπό την ενημέρωση οσως λοξών με την καλή εννοια ασχολούταν με το σπορ τότε
με παρουσίαση καλών μηχανημάτων, κατασκευές και περιεχόμενο που γενικά έβλεπες οτι το γράφουν κάποιοι άνθρωποι που ξέρουν και αγαπούν τον ηχο και την μουσική
Με την πάροδο του χρόνου το περιοδικό απο εντυπο που ηθελε πραγματικά να συμβάλει στην ενημέρωση
κατάντησε σε διακινητή συμφερόντων
με τον κάθε άσχετο να έχει γνώμη και άποψη γρόφοντας οτι βλακεία ήθελε μόνο και μόνο γιά να θάψει ή να ανεβάσει ένα μηχάνημα
Το περιοδικό δεν εχει λόγω ύπαρξης
θα έπρεπε να εχει κλείσει απο χρόνια
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Στη Θεσσαλονίκη, πριν από πέντε χρόνια, υπήρχαν αρκετά μαγαζιά πώλησης προιόντων hifi, τότε μάλιστα ακόμα και οι αλυσίδες είχαν αρκετά ηχεία για να ακούσει κανείς. Και μάλιστα όχι μόνο εισαγωγικές σειρές κάθε εταιρίας. Πλέον στις αλυσίδες βλέπεις ακόμα τα προ πενταετίας ηχεία που έβλεπες και τότε και από hifi μαγαζιά... Άστα να πάνε. Μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται στην υπόλοιπη επαρχία λοιπόν... Η ύπαρξη του στο περίπτερο είναι πολύ μεγάλης σημασίας για το χώρο. Σίγουρα το περιοδικό δεν έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάποιο γνώστη του αντικειμένου αφού αυτός έχει ήδη αποκτήσει μια καλή εικόνα της αγοράς, ξέρει τι ηχητική ταυτότητα να περιμένει από κάθε μάρκα και μέσω internet μπορεί να βρεί τα πάντα αφού ξέρει τι και που να ψάξει. Όμως για κάποιον ο οποίος αποφασίζει να ασχοληθεί τώρα, το περιοδικό αποτελεί ένα πολύ καλό "βοήθημα" και η αλήθεια είναι πως η ιλουστρασιόν έκδοση του σου ανοίγει την όρεξη πολύ περισσότερο από την οθόνη του υπολογιστή. Άσε που είναι και πολύ καλός σύντροφος για την τουαλέτα χαχαχα! Επίσης, ως προς την ύλη του, έχω την εντύπωση πως πλέον τα entry level μοντέλα έχουν μεγαλύτερη έκταση σε σχέση με τα hi end ακολουθώντας τους οικονομικούς όρους που επιβάλλουν οι συνθήκες. Δεν έχω ζήσει παλαιότερα το περιοδικό για να μπορώ να συγκρίνω αλλά θα συνεχίσω να το αγοράζω όσο συνεχίσει να βγαίνει. Η τιμή του μου φαίνεται σχετικά αλμυρή για τα δεδομένα της εποχής, αλλά τι να κάνουμε... φαντάζομαι πως αν τους παίρνει να κάνουν κάτι γι αυτό θα το κάνουν λόγω ανάγκης ούτως ή άλλως. Και εγώ δεν πολυπιστεύω σε ότι διαβάζω εκεί και έχω πολλές φορές σκεφτεί το τι παιχνίδια μπορεί να παίζονται πίσω από διάφορα review. Και σίγουρα θα ήθελα να περιοριστεί εως εξαφανιστεί η παρουσίαση κινητών τηλεφώνων σε ένα περιοδικό τέτοιου είδους. Δηλώνω όμως ξεκάθαρα υποστηρικτής στη συνέχεια της ύπαρξης του. Πλάκα πλάκα, κι εγώ το έψαχνα στα περίπτερα και δεν το έβρισκα τις τελευταίες δύο εβδομάδες...
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

Το μόνιμο κόλλημά μου με τον Ήχο είναι η πολιτική που ακολουθεί (;) στις βαθμολογίες. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.
 

xtsili

Senior Member
2 November 2010
631
Re: Απάντηση: Re: ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΗΧΟΣ

καταπληκτικο! (του Παλαμά οι στίχοι)