Behringer UCA222

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Μετά από την ανάγνωση αρκετών συζητήσεων στο φόρουμ, προχώρησα στην αγορά του οικονομικού audio interface Behringer UCA 222, το οποίο χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με το foobar 2000, για να ακούω μουσική από το λάπτοπ, με ηχεία creative 2.1, επταετίας. Η ποιότητα ήχου αναβαθμίστηκε πάρα πολύ, σε σημείο που να μη θυμίζει καθόλου τον ήχο που έβγαινε χωρίς το μηχανάκι-διαμεσολαβητή. Αναρρωτιέμαι τι ήχος θα βγαίνει με καλύτερα ηχεία! Δεν πρόσθεσα καθόλου λογισμικό. Γνωρίζει κανείς ρυθμίσεις που θα μπορούσαν να βελτιώσουν ακόμη περισσότερο τον ήχο;
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όπως τα λες είναι! Το μικρό αυτό μηχανάκι παίζει εξαιρετικά.
Δεν χρειάζεται και δεν έχει ιδιαίτερες ρυθμίσεις. Όταν η εφαρμογή στο επιτρέπει (π.χ. Foobar) καλύτερα να χρησιμοποιείς τους ASIO drivers της κάρτας, αυτό μόνο.

Και ναι, αξίζει να την ακούσεις με καλύτερα ηχεία. Σύνδεσε την δοκιμαστικά με τον ενισχυτή του στερεοφωνικού σου και θα διαπιστώσεις τις δυνατότητες της. :smile:
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Θα το κάνω.
Ακόμη και με το ταπεινό netbook και ακουστικά αποτελεί πρωτόγνωρη εμπειρία για μένα!
 

panos444

Established Member
2 July 2012
208
καλησπερα σε ολους.
πρωτο ποστ!:) παρακολουθω καιρο το φορουμ απλα ως αναγνωστης και πολλα μου φαινονται "κινεζικα"!:p
σκεφτομαι να παρω μια καρτα ηχου για το λαπτοπ μου και αργοτερα ηχεια. ψαχνωντας προχειρα για την καρτα ηχου του νηματος στο αμαζον ειδα πως εχει δυο μοντελα με χρονικη διαφορα 2 χρονια. η τιμη ειναι παραπλησια. τα λινκς:
1)http://www.amazon.co.uk/gp/product/...&pf_rd_t=101&pf_rd_p=317828027&pf_rd_i=468294 γιαυτην κανουν λογο πολλα ποστ στο φορουμ και καταλαβαινω πως αξιζει τον κοπο,αλλα 2 χρονια μετα κυκλοφορησε και αυτη:
2)http://www.amazon.co.uk/Behringer-UFO202-U-phono-Audio-Interface/dp/B002GHBYZ0/ref=pd_sim_MI_1
δεν καταλαβαινω τις διαφορες τους περαν την ημερομηνια διαθεσης και τις λιγες λιρες μεταξυ τους.
Το Prodigy Cube που εχουν μεινει οι περισσοτεροι ευχαριστημενοι εχει μεγαλη διαφορα?δηλαδη αξιζει για καποιον που δεν εχει καν τις στοιχειωδεις γνωσεις να δωσει αλλες 35λιρες αγγλιας χοντρικα? τωρα τα ηχεια που εχω ειναι σχεδον του "κιλου" με ονομαστικα τα 60w rms. trust titan λεγεται το μοντελο τους και ειναι 2,1. Σκεφτομαι συντομα να τα αλλαξω,με αλλα,προτιμοντας παλι 2,1 εαν ειναι εφικτο λογω μικρου γραφειου κυριως και επειδη θα στριμωχτουν πολυ τα πραγματα αν παρω 2μεγαλα ηχεια. οι γνωσεις μου σχετικα με το multimedia κομματι ειναι τελειως περιορισμενες!
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνωμη για το μεγεθος του ποστ!:)
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Αν έχεις πικάπ και θέλεις να ψηφιοποιήσεις τα βινύλια σου προτίμησε μεταξύ των δύο behringer την UFO2202, αν όχι προτίμησε την UCA202.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Exθες εφτασε στα χερια μου μετα απο πολυ ψαξιμο.
Η καρτα πραγματικα εναι απιστευτη για τα χρηματα που ζηταει. Κατεβασα απο το σαιτ και τους drives asio,και με το foobar, λαπτοπ>UCA222>Μ-ΑUDIO AV40 παιζει καταπληκτικα.
Η επομενη κινηση ειναι να συνδεθει και με τον ενισχυτη για ενα τεστ.
 

bower

Senior Member
19 October 2010
497
Exθες εφτασε στα χερια μου μετα απο πολυ ψαξιμο.
Η καρτα πραγματικα εναι απιστευτη για τα χρηματα που ζηταει. Κατεβασα απο το σαιτ και τους drives asio,και με το foobar, λαπτοπ>UCA222>Μ-ΑUDIO AV40 παιζει καταπληκτικα.
Η επομενη κινηση ειναι να συνδεθει και με τον ενισχυτη για ενα τεστ.

το DacMagic που βλέπω στην υπογραφή υπάρχει?
σε σχέση με εκείνο?
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δημητρη ουτε που θυμαμαι πως δουλευε !!!!!
Την εχω χαρισει και κρατησα την Prodigy, γιατι εχει volume και με βολευει στα ενεργα που εχω.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Τελικα στο output του foobar δινει επιλογη asio>behringer???

Ναι....στο output μου εβγαλε δυο επιλογες αφου αναγνωρισε την καρτα.
ΚS Behringer USB AUDIO,και ASIO Behringer USB AUDIO.
Και στις δυο επιλογες επαιξε κανονικα,και δεν βρηκα καμμια διαφορα στον ηχο μεταξυ τους.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Καλησπέρα και από μένα! Φίλος έχει αυτό το οικονομικό 2.1 από το πλαίσιο
http://www.plaisio.gr/Peripherals/P.../Speakers/Turbo-X-Speakers-D-400-2-1-M200.htm
και θέλει μία οικονομική κάρτα ήχου. Σκέφτηκα την UCA 222 γιατί από amazon είναι τσάμπα. Η behringer βγάζει κανονικά έξοδο για ηχεία από RCA βύσματα. Αλλά αυτά τα ηχειάκια από το πλαίσιο απότι βλέπω παίρνουν την είσοδο σήματος με καρφάκι . Από την έξοδο για ακουστικά από την behringer υπάρχει δυνατότητα να παίξει? Ή με κάποιο μετατροπέα RCA-καρφάκι?
Γνωρίζω ότι θα χαραμιστεί η καρτούλα με τα turbo x αλλά μελλοντικά θα τον ψήσω να πάρει κανονικά ηχειάκια .Απλά για τώρα μην την παραγγείλω και δεν είναι συμβατά ρωτάω.Ευχαριστώ
 
Last edited:

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλησπέρα και από μένα! Φίλος έχει αυτό το οικονομικό 2.1 από το πλαίσιο
http://www.plaisio.gr/Peripherals/P.../Speakers/Turbo-X-Speakers-D-400-2-1-M200.htm
και θέλει μία οικονομική κάρτα ήχου. Σκέφτηκα την UCA 222 γιατί από amazon είναι τσάμπα. Η behringer βγάζει κανονικά έξοδο για ηχεία από RCA βύσματα. Αλλά αυτά τα ηχειάκια από το πλαίσιο απότι βλέπω παίρνουν την είσοδο σήματος με καρφάκι . Από την έξοδο για ακουστικά από την behringer υπάρχει δυνατότητα να παίξει? Ή με κάποιο μετατροπέα RCA-καρφάκι?
Γνωρίζω ότι θα χαραμιστεί η καρτούλα με τα turbo x αλλά μελλοντικά θα τον ψήσω να πάρει κανονικά ηχειάκια .Απλά για τώρα μην την παραγγείλω και δεν είναι συμβατά ρωτάω.Ευχαριστώ
Με καλώδιο 2 X RCA => Mini Jack Stereo ή με αντίστοιχο ανταπτοράκι θα μπορείς να τη συνδέσεις. Ο έλεγχος της έντασης όμως (volume) θα γίνεται μόνο από τον υπολογιστή.

Έχω όμως μία απορία: Γράφεις ότι σκοπεύεις να αγοράσεις την κάρτα από το Amazon, επειδή βρίσκεις πολύ χαμηλή τιμή. Απ' ότι βλέπω η τιμή της στο βρετανικό Amazon είναι 19,99 λίρες Αγγλίας. Τα μεταφορικά 5,49+0,99=6,48 λίρες Αγγλίας. Σύνολο 26,47 λίρες Αγγλίας. Δηλαδή με τη σημερινή ισοτιμία (1 λίρα Αγγλίας=1,238 Ευρώ) 26,47 Χ 1,238 = 32,77 Ευρώ.
Από το θείο Σκρούτζ βρίσκουμε ότι στην Ελλάδα η τιμή της κυμαίνεται μεταξύ 33 έως 35 Ευρώ περίπου.

Αξίζει ο κόπος να την παραγγείλεις απ' έξω για μισό με ενάμισυ ευρώ διαφορά; :chinscratch:
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Με καλώδιο 2 X RCA => Mini Jack Stereo ή με αντίστοιχο ανταπτοράκι θα μπορείς να τη συνδέσεις. Ο έλεγχος της έντασης όμως (volume) θα γίνεται μόνο από τον υπολογιστή.

Έχω όμως μία απορία: Γράφεις ότι σκοπεύεις να αγοράσεις την κάρτα από το Amazon, επειδή βρίσκεις πολύ χαμηλή τιμή. Απ' ότι βλέπω η τιμή της στο βρετανικό Amazon είναι 19,99 λίρες Αγγλίας. Τα μεταφορικά 5,49+0,99=6,48 λίρες Αγγλίας. Σύνολο 26,47 λίρες Αγγλίας. Δηλαδή με τη σημερινή ισοτιμία (1 λίρα Αγγλίας=1,238 Ευρώ) 26,47 Χ 1,238 = 32,77 Ευρώ.
Από το θείο Σκρούτζ βρίσκουμε ότι στην Ελλάδα η τιμή της κυμαίνεται μεταξύ 33 έως 35 Ευρώ περίπου.

Αξίζει ο κόπος να την παραγγείλεις απ' έξω για μισό με ενάμισυ ευρώ διαφορά; :chinscratch:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!:) Οπότε και με ένα καλωδιάκι τέτοιο είναι έτοιμο.
Θα παραγγείλω και κάτι άλλα από το amazon και επειδή είναι elgible for free delivery για παραγγελία από 25 λίρες και πάνω έχει δωρεάν μεταφορικά.
Είχα ρωτήσει και σε 2 ελληνικά μαγαζιά και δεν ήξεραν πότε θα παραλάβουν αλλιώς θα προτιμούσα τα ελληνικά.