Τηλεοπτικό τοπίο και λήψεις στην Κέρκυρα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tasos997

New member
25 June 2012
7
Είμαι κάτοχος της LG DM2350D και μένω 2-3 χιλιόμετρα δυτικά της πόλης της Κέρκυρας.Αποφάσισα λοιπόν να δω κατά πόσο πιάνει το ψηφιακό σήμα απ' τα Ακαρνανικά με την ελπίδα ότι θα μπορέσω να βλέπω από δω και στο εξής τα ψηφιακά κανάλια της Digea και της ΕΡΤ και κυρίως το ΕΡΤ HD.Συντονίστηκα λοιπόν στις συχνότητες 31 και 37 της Digea και ο δείκτης της ποιότητας του σήματος της τηλεόρασης μου(που έχει Άσχημο-Νορμάλ-Καλό) ήταν σχεδόν γεμάτος,δηλαδή λίγο πριν το καλό.Με τα κανάλια αυτά αρχικά δεν μπόρεσα να συνδεθώ γιατι όταν πατούσα προσθήκη έκανε αναζήτηση για 7-8 δευτερόλεπτα και μετά μου έβγαινε ένδειξη ότι δεν υπάρχει σήμα.Κάποια στιγμή όμως που γύρισα σπίτι και με το που άνοιξα την τηλεόραση δοκίμασα να συνδεθώ,τα κατάφερα.Πλέον βλέπω ψηφιακά τα κανάλια της Digea(τις περισσότερες φορές πιάνουν όχι πάντα όμως),όμως δεν κατάφερα να συνδεθώ στη συχνότητα 28 μέσω της οποίας εκπέμπονται τα κανάλια της ΕΡΤ και το ΕΡΤ HD το οποίο με ενδιαφέρει περισσότερο απ όλα.Όταν προσπαθώ να συνδεθώ ο δείκτης ποιότητας σήματος δείχνει το ίδιο με τις συχνότητες 31 και 37,αλλά η ένδειξη δεν υπάρχει σήμα βγαίνει σε 2-3 δευτερόλεπτα(μετά αμέσως ξαναπιάνει).

Μήπως ξέρετε κάποιο τρόπο για να ενισχύσω το σήμα ή αν φταίει ο αποκωδικοποιητής της οθόνης μου;
Μήπως δεν είναι συμβατός με HD και γι' αυτό δεν συνδέεται και μ'όλα τ' άλλα της συχνότητας;
Η κεραία είναι πολύ πιθανό να είναι στραμμένη προς τον πομπό του παντοκράτορα(δεν είμαι σίγουρος),πάντως δεν σκοπέυω να την γυρίσω προς αλλού καθώς δεν θέλω να χάσω τα τοπικά κερκυραϊκά κανάλια και την καλή(σχετικά) ποιότητα που μας δίνει στο αναλογικό σήμα(υπάρχουν και δυο τρείς αναλογικές τηλεοράσεις σπίτι και οι καιροί είναι δύσκολοι για να αγοράζουμε αποκωδικοποιητές).
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Καταρχήν η οθόνη σου υποστηρίζει MPEG-4, HD ακόμα και 3D!

Δυστυχώς μάλλον το πρόβλημά σου οφείλεται στο κέντρο εκπομπής Ηγουμενίτσας μιας και στα 28, 31 και 37 εκπέμπουν αντίστοιχα τα ΑΧΕΛΩΟΣ TV, STAR και ΣΚΑΪ. Μάλλον ακόμα και με γύρισμα της κεραίας σου προς Ακαρνανικά πάλι το ίδιο πρόβλημα θα είχες.
 

tasos997

New member
25 June 2012
7
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Τι εννοείς στα 28,31 και 37 εκπέμπουν αντίστοιχα τα ΑΧΕΛΩΟΣ TV, STAR και ΣΚΑΪ;
Εγώ μέσω του 31 πιάνω Alpha,Alter(αν και δεν υπάρχει),Ant1,Macedonia TV και μέσω του 37 Mega,Star,ΣΚΑΪ και ένα κανάλι για το οποίο δεν λέει όνομα και δεν έχει τυχει να δω ποιο είναι.
Αυτή τη στιγμή πάντως δεν πιάνω κανένα ψηφιακό κανάλι(λέει ότι δεν υπάρχει σήμα),ενώ τις άλλες μέρες μπορούσα.

Ακόμη,μήπως γνωρίζεις πιο είναι το πρόβλημα με το κέντρο εκπομπής Ηγουμενίτσας;
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Εννοώ ότι εκπέμπουν αναλογικά από το κέντρο εκπομπής Ηγουμενίτσας στους διαύλους 28,31 και 37. Στους ίδιους διαύλους με τις ψηφιακές εκπομπές της ΕΡΤ και της Digea από Ακαρνανικά. Ως αποτέλεσμα αυτού η ποιότητα σήματος πέφτει κι έτσι δεν κλειδώνει ο δέκτης. Έχεις δηλαδή αναλογικές παρεμβολές στις ψηφιακές εκπομπές!
 

arhss

Established Member
4 February 2012
173
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Κοιταξτε, τι γινεται... Επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ. Οι ενισχυτες rf σηματος που κυκλοφορουν στην αγορα, ειναι για αναλογικη ληψη.
Αποτελεσμα, κανουν μεγαλη ενισχυση και φυσικα ενισχυουν και τον θορυβο, που ειναι ο χειροτερος παραγοντας για ψηφιακη ληψη.
Υπαρχει σημα και δεν εχεις ποιοτητα... αρα δεν μπορεις να δεις και ειδικα απο Ακαρνανικα τα οποια στην Κερκυρα λαμβανονται απο
αντανακλασεις. Αν δοκιμασεις με μια καλη κεραια και χωρις ενισχυτη, ισως εχεις καλυτερο αποτελεσμα.
Εγω λαμβανω 264 ιταλικα επιγεια ψηφιακα και παρ' οτι εχουν φοβερο σημα, φτανουν και το 90%, τα καναλια που εκπεμπουν πανω
σε αναλογικα πχ καναλι 50 που ειναι η ΝΕΤ, ο Ιταλος δεν "φαινεται" απο τον θορυβο του αναλογικου.
Εγω χρησιμοποιω εναν πολυ "μικρο" ενισχυτη της mavil, που ειναι δεκαετιας και δυστυχως δεν υπαρχει πλεον, ο οποιος κανει πολυ καλη
δουλεια... Τοσο στα δικα μας ψηφιακα, απο Ακαρνανικα, τοσο και στα Ιταλικα.
Θα ανεβασω video να δειτε τα Ιταλικα καναλια πως "περνανε". Οταν η ΕΡΤ και η DIGEA "φερνουν" σημα 72 και 75% αντιστοιχα και ποιοτητα
90 και 100% αντιστοιχα, οι Ιταλοι φερνουν πανω απο 90% σημα και φυσικα 100% ποιοτητα, πλην των καναλιων που "παιζουν" πανω σε δικα μας
αναλογικα. Πχ. ch 40, ch 49, ch 50, ch 56.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Άνοιξες 2 νέα θέματα!

Οι Ιταλοί είναι άλλο θέμα! Αυτοί έχουν πομπούς τέρατα! Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!

Στο άλλο θέμα του ενισχυτή έχεις εν μέρη δίκιο. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, δηλαδή ναι οι παλαιότεροι ενισχυτές είναι υψηλού θορύβου που δυσκολεύουν τη λήψη των ψηφιακών όταν η ενίσχυση είναι ρυθμισμένη ψηλά. Από την άλλη βέβαια υπάρχουν οι νέοι ενισχυτές χαμηλού θορύβου πιστοποιημένοι για τη λήψη ψηφιακών. Στην ίδια κατηγορία φαίνεται ότι ανήκει κι ο ενισχυτής που έχεις ο mavil. Φαίνεται ότι είναι χαμηλού θορύβου όχι για τη λήψη ψηφιακών αλλά μάλλον λόγω της καλής ποιότητας κατασκευής του! Βέβαια τώρα πια μπορείς να βρεις αντάξιους και ίσως και καλύτερους, εξελίχθηκαν λόγω ψηφιακής τηλεόρασης!

Στο θέμα μας τώρα το πρόβλημα λήψης ψηφιακών από τα Ακαρνανικά στη Κέρκυρα είναι ότι αναλογικές εκπομπές από Ηγουμενίτσα είναι στις ίδιες συχνότητες με τα ψηφιακά από Ακαρνανικά και μάλιστα τα 2 αυτά κέντρα εκπομπής βρίσκονται σχεδόν στην ίδια ευθεία! Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και στη ανατολική Αττική. Ενώ αναλογικά κάνουν λήψη από Υμηττό κανονικά, Digea δεν μπορούν να δουν λόγω ενός κέντρου εκπομπής στη νότια Εύβοια που εκπέμπει αναλογικά στις ίδιες συχνότητες με τη Digea.
 

arhss

Established Member
4 February 2012
173
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Οχι, δεν εχουν πομπους "τερατα" μην νομιζεις... απλα λογω της γεωγραφικης θεσης και λογω αντανακλασης απο τη θαλασσα "περνανε" παρα πολυ καλα. Αυτο γινεται κατα τους καλοκαιρινους μηνες... δηλ. απο Απριλιο μεχρι τελος Σεπτεμβρη. Μετα "χανονται"... αντιθετα, οσες περιοχες "βλεπουν" θαλασσα στα δυτικα μπορουν να κανουν καλη ληψη ολο το χρονο. Επειδη εχω γνωστο στην Ιταλια και δικοι μας "περνανε" με ενα kw που παιζουν, αλλα εκει δεν υπαρχουν κενα καναλια. Ειναι ολα "πιασμενα"...
Παντως, αλλα μας λεγαν με τα ψηφιακα και αλλα "βλεπουμε"... Ακομη και περιοχες που εχουν καλο σημα απο Ακαρνανικα, εχουν πολυ μεγαλο προβλημα
με τα "σκουπιδια" των rf... Οι συχνοτηες εχουν πολλες παρεμβολες και τα ψηφιακα δεν "περνανε"....
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Ψάξε δες με πόσα KW παίζουν και μετά πες μου αν είναι τέρατα ή όχι σε σύγκριση με τους δικούς μας ψηφιακούς πομπούς. Πάντως αυτοί που έβλεπαν Ακαρνανικά αναλογικά μια χαρά βλέπουν και ψηφιακά. Όταν με το καλό ενεργοποιηθεί και ο Παντοκράτορας τότε θα εξυπηρετηθεί και η Κέρκυρα ψηφιακά!
 

arhss

Established Member
4 February 2012
173
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Αφου ακομη δεν υπαρχει μελετη για Παντοκρατωρα... Απο το 2016 και να δουμε... Το κακο ειναι οτι οταν μπει και στα Γιαννενα η ψηφιακη, λενε οτι θα κοψουν τα αναλογικα και απο Παντοκρατωρα. Υποτιθεται οτι οι μισοι θα βλεπουν Ακαρνανικα και οι υπολοιποι απο Γιαννενα (!!!). Πως θα γινει αυτο, δεν ξερω... Και μην νομιζεις οτι 1000 watt εκπομπης ειναι ...λιγα. Ειναι παρα πολλα, αν εχεις μια καλη κεραια εκπομπης.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Μελέτη υπάρχει για Παντοκράτωρα. Κανονικά στη 2η φάση της ψηφιακής μετάβασης, δηλαδή μετά την ενεργοποίηση των 23 πρώτων κέντρων εκπομπής. Όμως από πέρσι είχε εκφραστεί η νωρίτερη ενεργοποίηση από πλευράς ΕΡΤ κι αυτό για να εξυπηρετηθούν οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου. Τώρα τα πάντα στη μετάβαση σε όλη την Ελλάδα έχουν παγώσει. Υπομονή μετά τον Αύγουστο με το νέο χάρτη συχνοτήτων.

Το ότι όταν μπει και στα Γιάννενα η ψηφιακή το ότι λένε οτι θα κόψουν τα αναλογικά και απο Παντοκράτορα είναι ράδιο αρβύλα. Τα αναλογικά από τον Παντοκράτορα μπορούν να διακοπούν μόνο όταν ενεργοποιηθούν τα αντίστοιχα κανάλια σε ψηφιακά από τον Παντοκράτορα. Όταν με το καλό μπει και στα Γιάννενα η ψηφιακή μόνο από Λιγγιάδες θα γίνει διακοπή των αναλογικών. Είχε ακουστεί βέβαια η και η κατάργηση του Παντοκράτορα από κέντρο εκπομπής παλαιότερα αλλά θεωρήθηκε γελοίο και δεν ξανακούστηκε!

Δεν είπα ότι 1000 watt εκπομπής είναι λίγα. Είναι λίγα όμως μπροστά στα 10 και 20 ΚW και το στήσιμο των κεραισυστημάτων τους!
 

arhss

Established Member
4 February 2012
173
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Η ΕΡΤ εχει βαλει απο περυσι οπτικες ινες στο Παντοκρατωρα για ψηφιακα, αλλα.... δεν!!!
Αν ειχαν οι Ιταλοι 20 kw θα "ξεσκιζανε"... Τι νοημα εχει να βαλεις τοσα kw? Η κεραια εκπομπης ειναι το παν. Και Ακαρνανικα που εχει η digea 15 kw, τι κανει; Βλεπεις εσυ αυτο το σημα να ειναι για τοσα kw? Η ΕΡΤ εχει ενα, ενα μιση και το 47 εχει 100 watt. Ολα δεν περνανε το ιδιο, οπου περνανε; Ποια διαφορα εχει; Για να "καινε" περισσοτερο ρευμα;
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Στα Ακαρνανικά η Digea εκπέμπει με 1,2 KW RMS και η ΕΡΤ ψηφιακά με 1,6 KW. και στα αναλογικά η ΕΡΤ έχει για ΕΤ1 και ΝΕΤ 10 KW rms. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά θα σου πω το εξείς απλό. Όσο πιο πολλά Watt, δηλαδή όσο πιο ισχυρός είναι ο πομπός τόσο πιο ισχυρό είναι το σήμα για να το κάνεις λήψη εσύ! Όταν το σήμα δεν είναι ισχυρό τότε εσύ αναγκάζεσαι να βάλεις ενισχυτή!
 

arhss

Established Member
4 February 2012
173
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Εγω παντως που εχω μιλησει με τεχνικο απο τα Ακαρνανικα μου εχει πει οτι η digea εχει 15 kw και οσα λες, εχει η ΕΡΤ. Το 47 που εχει 100 watt το λαμβανεις; Πηγαινε στη νοτια μερια να δεις πως "παιζει"... Εγω, βλεπω και χωρις ενισχυτη, απλα "παιζει" το σημα, αναλογα με τον καιρο, ποσο ηλιο εχει, υγρασια, μερα η νυχτα κλπ. Με τον ενισχυτη "ερχεται" λιγο πιο "στρωμενο". Και με ενισχυτη καποιες στιγμες κανει σπασιματα, αλλα ειναι πολυ λιγα.
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Κάτι δεν κατάλαβε ο τεχνικός ή εσύ.
15kW δεν έχουν ούτε στον Υμηττό!!!!
Ούτε για αστείο τέτοια νούμερα.
Μπορεί να εννοούσε την EIRP δηλαδή ισχύ πομπού μαζί με το gain της κεραίας.
 
Last edited by a moderator:

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Αφού έχεις φίλο τεχνικό από τα Ακαρνανικά συμβουλέψου αυτόν καλύτερα και άσε εμάς τους άσχετους στην ασχετίλα μας!!! Άκου 15 ΚW RMS!!! Ωραίο ανέκδοτο! Ρώτα τον τότε για το RMS και το EIRP και θα καταλάβεις!
 

arhss

Established Member
4 February 2012
173
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Εγω δεν ειπα οτι εισαι ασχετος (!!!!), απλα συζηταμε... κακο ειναι αυτο; Ο ορος "rms" που χρησιμοποιεις, ξερω οτι υπαρχει στους ενισχυτες ηχου, υπαρχει και για linear rf αυτος ο ορος;
 

tasos997

New member
25 June 2012
7
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Με τον ενισχυτή με τον οποίο έρχεται πιο "στρωμένο" το σήμα τι παίζει; Μπορεί να με βοηθήσει με το πρόβλημά μου;
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Απάντηση: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Εννοείς για ενισχυτή χαμηλού θορύβου; Δυστυχώς ούτε αυτός μπορεί να σε βοηθήσει! Όσο υπάρχουν παρεμβολές από την Ηγουμενίτσα θα έχεις προβλήματα.
 

maktoumpis

New member
8 July 2012
18
Κέρκυρα
Re: Αδυναμία λήψης σήματος ΕΡΤ - Κέρκυρα

Συνοψίζοντας, δεν υπάρχει καλή λήψη γιατι παρεμβάλλεται το σήμα της αναλογικής, σωστά;

Υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί το πακέτο alpha,ant1,makedonia δουλεύει την ημέρα, αλλά κατά τη διάρκεια της νύχτας χάνεται το σήμα; (κατά τι διάρκει της ημέρα χάνεται αρκετές φορές, μετά το ξαναβρίσκει).
Mega,ΣΚΑΙ κτλ, τα λαμβάνω μόνο με full τη ρύθμιση στον ενισχυτή (δοκίμασα στο μισό και στη μέση, αλλά τίποτα) και γι'αυτά όμως δεν υπάρχει σταθερή λήψη. Χάνονται και επιστρέφουν. Για ΕΡΤ ούτε λόγος, δεν εμφανίζεται πουθενά.

Όλα αυτά τη νότια Κέρκυρα.