Crypto ReDi 215D

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gamut

New member
26 January 2007
27
Ο νέος δέκτης της Crypto αγοράστηκε με τιμή μετρητοίς 41,5 ευρώ.
Στη συσκευασία περιλαμβάνεται εκτός του δέκτη, τηλεκοντρόλ, μπαταρίες ΑΑΑ, user's manual, quick start guide και κάρτα της εταιρείας με 24μηνη εγγύηση.
Συνδέθηκε με SCART σε 4:3 CRT 29'. Στην ίδια τηλεόραση υπάρχει και ο DigitalWorld HDT150.
Πρώτες γρήγορες εντυπώσεις: είναι ένα μικρό μεταλλικό κουτί με ένα led, usb και κουμπί on/sb. Zεσταίνεται πολύ περισσότερο από τον DW150 (επειδή έχει ενσωματωμένο τροφοδοτικό). Μπαίνει από stand by σε on γρήγορα και ζαπάρει τα κανάλια πιο γρήγορα από τον DW150 (αλλά παγώνει το πρώτο frame για μισό-ένα sec). Νομίζω πως έχει κάπως καλύτερη εικόνα. Έχει λιγότερη κοκκινωπή χροιά - πιο φυσική στο χρώμα του δέρματος. Μάλλον καίει λιγότερο τα λευκά/πολύ φωτεινά χρώματα και έχει περισσότερη πληροφορία/διαβαθμίσεις στα μαύρα/σκούρα χρώματα. Η υπερβολική αντίθεση - σε σχέση με το αναλογικό tuner της CRT- είναι το κύριο θέμα που έχω με τον (κατά τ' άλλα καλό δέκτη) DigitalWorld HDΤ150. Το τηλεκοντρόλ είναι τυπικό κινέζικο και η λήψη από το IR Sensor της συσκευής είναι πολύ καλή.
Όλα τα παραπάνω με επιφύλαξη, λόγω της πρώτης σύντομης επαφής με το tuner και της μικρής εμπειρίας/ενασχόλησης με τους ψηφιακούς δέκτες.

Ακολουθούν φωτογραφίες του κουτιού, του τηλεκοντρόλ και του εσωτερικού του δέκτη.

63924333687050875465.jpg
01396052699848766914.jpg

53579615076255232921.jpg
 
Last edited by a moderator:

gamut

New member
26 January 2007
27
Απάντηση: Re: Crypto ReDi 215D

Μια απορία κάπως άσχετη με τον ίδιο το δέκτη: Γιατί να πάρει κάποιος HD δέκτη με 40+ για μια CRT τηλεόραση, αφού με κάτω από 30 υπάρχουν πολύ καλοί SD δέκτες;

Τα κριτήρια επιλογής ήταν να είναι HD, γρήγορος, να παίζει πολλά φορμάτ εικόνας και ήχου. Κατά τεκμήριο οι νεώτερες σχεδιάσεις τα καλύπτουν αυτά. Συμφωνώ ότι έχει και κάποιο μικρό ρίσκο να γίνεις beta tester του προϊόντος..

Κάτι έγινε λάθος και δεν ανέβηκε καμία φωτό. Συγνώμη γι' αυτό. Θα το ξαναπροσπαθήσω.
 

aenaos15

Inactive User
25 August 2008
996
Επιβεβαιωνω το στιγμιαιο παγωμα της εικονας που αναφερει ο φιλος πιο πανω
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Crypto ReDi 215D

Επιβεβαιωνω το στιγμιαιο παγωμα της εικονας που αναφερει ο φιλος πιο πανω
Έχει γίνει της μόδας στα νέα firmware μου φαίνεται, στην προσπάθεια να επιταχυνθεί η αλλαγή των καναλιών.

Εμφανίζει κανονικά τα ελληνικά ονόματα αρχείων;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Από τους πιθανούς κλώνους του εξωτερικού που έχουν γραφεί στο θέμα του 215, μόνο ο Cabletech URZ187 δείχνει πια να είναι κλώνος.
Με τα firmware των υπολοίπων δεν θα βρίσκει κανάλια.

Επεξεργασία: Να προσθέσω ότι όπως φαίνεται πια και από την μεταξοτυπία, είναι ένας Panodic MC6317, με επεξεργαστή ALi M3601E και demodulator MaxLinear MxL101SF.
 
Last edited:

gamut

New member
26 January 2007
27
Πληροφορίες από το μενού του δέκτη:

Hardware Model CRYPTO
Hardware Version ReDi 215D
Λογισμικό CRYPTO ReDi 215D
Έκδοση Λογισμικού DVB-T V1.0.2
Ημερομηνία Αναβάθ May 9 2012

Ευχαριστώ τον talos_2012 για την βοήθειά του στη δημιουργία του thread
 

BigRed

Established Member
5 February 2010
121
Πειραιάς
gamut
Δοκίμασε να κάνεις εγγραφή για πάνω από 2 ώρες κ' να μας πεις πόσα αρχεία δημιουργεί ο δέκτης.
 

gamut

New member
26 January 2007
27
Χθες, μετά από 3-4 ώρες συνεχούς λειτουργίας, ο δέκτης είχε ζεσταθεί αρκετά. Στο ράφι που είναι τοποθετημένος,
υπάρχει υπερ-αρκετός 'αέρας' από συσκευή σε συσκευή και τα καλώδια είναι τακτοποιημένα. Όσοι τον αποκτήσουν να
γνωρίζουν ότι (μάλλον) αντιπαθεί τα κλειστά και όχι καλά αεριζόμενα περιβάλλοντα, κυρίως τα καλοκαίρια. Ευτυχώς το
κουτί του είναι μεταλλικό και υπάρχει η δυνατότητα στο μενού, να μπαίνει αυτόματα μετά από 3 ώρες σε stand by, αν
δεν δεχθεί κάποια εντολή από το τηλεκοντρόλ ή αν δεν υπάρχει προγραμματισμένη εγγραφή.
Υπάρχει κάποια αναφορά για το θέμα της ανόδου θερμοκρασίας στον αδελφό δέκτη ReDi 215, ή σε παρόμοιας
σχεδίασης/chipset δέκτες? (Τι σου κάνουν 6W κατανάλωσης..! :eek:perator:)

Διαβάζει μια χαρά ελληνικούς χαρακτήρες στα mp3, το μήκος των ονομάτων των αρχείων που απεικονίζει είναι περί
τους 20-22 χαρακτήρες. Τα ονόματα των αρχείων στα ελληνικά (avi και mp4) απεικονίζονται σε λίστα, δεν απεικονίζονται όταν αναπαράγονται (ο player δείχνει μια σειρά από παύλες και το extension του αρχείου, μικρό το κακό).

Συνδέθηκε α) με σκληρό δίσκο WD 250Gb usb 2.0 NTFS με εξωτερική τροφοδοσία και κοντό καλώδιο σύνδεσης data β) με
flash ADATA 16Gb usb 3.0 FAT32 και γ) με σκληρό δίσκο WD 1Tb usb 3.0 NTFS με εξωτερική τροφοδοσία. O WD 1Tb usb 3.0 έγινε ορατός μετά από on/off του δέκτη (δεν παίζει Hot swapping). To player εκτέλεσε ότι αρχείο του έδωσα εκτός από κάποιο .avi που τραβήχτηκε με φωτογραφική μηχανή (οκ, δεν διαθέτω ασυνήθιστους τύπους αρχείων εικόνας και ήχου) .

Η κεραία με ένα τριπλό splitter καλής ποιότητας τροφοδοτεί την CRT, έναν παλιότερο δέκτη DigitalWorld 150 και τον
ReDi 215D. Θεωρώ ότι χονδρικά, το σήμα της κεραίας μοιράζεται εξ' ίσου και στις τρεις συσκευές (ή κάνω λάθος?).
Κάποια στιγμή παρατήρησα κόλλημα του Crypto στα κανάλια της ΕΡΤ (no signal και μετά γενικό κόλλημα) στις άλλες συσκευές έπαιζαν κανονικά. Με κλείσιμο και ξανα-άνοιγμα επανήλθε. Να αναφέρω εδώ ότι ήταν συνδεδεμένος με το δίσκο.
Με ψάξιμο στο μενού του δέκτη είδα ότι ήταν ενεργοποιημένο το time shift. Το απενεργοποίησα.
Το ίδιο κόλλημα επαναλήφθηκε και με το flash. Δεν είναι κάτι τραγικό, απλά το αναφέρω.
Ξέρει κάποιος αν έχει αναφερθεί παρόμοια συμπεριφορά από παρόμοια/ίδια chip της ALi?
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ξέρει κάποιος αν έχει αναφερθεί παρόμοια συμπεριφορά από παρόμοια/ίδια chip της ALi?

Δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί, ούτε νομίζω ότι είναι θέμα υπερθέρμανσης αφού δεν είχε αναφερθεί κάτι τέτοιο για τους Crypto 210/A/AD. Οι οποίοι να σημειώσουμε ότι είναι πλαστικοί και έχουν πολύ μικρότερη ψύκτρα στο επεξεργαστή που δεν τον καλύπτει ολόκληρο!
 

gamut

New member
26 January 2007
27
Όντως, τα specs και το κουτί μοιάζουν. Μόνο το πλαστικό της πρόσοψης είναι λίγο διαφορετικό.
 

Overskill

New member
4 July 2012
15
Re: Απάντηση: Crypto ReDi 215D

Αγόρασα κι γω τον Crypto ReDi 215D και είπα να κάτσω να τον συνδέσω να δω τι παίζει.
Κάτι τέτοιο δεν έγινε όμως μιας και το καλώδιο τροφοδοσίας είναι μόλις ένα μέτρο και δεν φτάνει ως το πολύπριζο μου !
Δεν ξέρω αν θεωρείται αποδεκτό ή συνηθισμένο πάντως εγώ ξενέρωσα και τo παράτησα.
Χωρίς να έχω εμπειρία από δέκτες ή γενικά της αγοράς των ηλεκτρονικών, το θεώρησα γυφτιά και μου χάλασε όλη τη μαγεία της δοκιμής ενός νέου gadget.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Crypto ReDi 215D

Αγόρασα κι γω τον Crypto ReDi 215D και είπα να κάτσω να τον συνδέσω να δω τι παίζει.
Κάτι τέτοιο δεν έγινε όμως μιας και το καλώδιο τροφοδοσίας είναι μόλις ένα μέτρο και δεν φτάνει ως το πολύπριζο μου !
Δεν ξέρω αν θεωρείται αποδεκτό ή συνηθισμένο πάντως εγώ ξενέρωσα και τo παράτησα.
Χωρίς να έχω εμπειρία από δέκτες ή γενικά της αγοράς των ηλεκτρονικών, το θεώρησα γυφτιά και μου χάλασε όλη τη μαγεία της δοκιμής ενός νέου gadget.

Για να μειώσουν το κόστος παραγωγής οι κινέζοι κατασκευαστές κάνουν τέτοιες "γυφτιές". Και οι 4 δέκτες μου έχουν καλώδιο τροφοδοσίας γύρω στο 1 μέτρο.
 

atillas24

Senior Member
14 July 2011
581
Αθήνα/Ελλάδα
Εχω μια απορια. Αν συνδεθει ο 215d σε crt με scart και βαλω για αναπαραγωγη ενα .avi ή ενα .mkv στα 720p θα κανει downscale την εικονα ωστε να μπορεσω να ο δω στη crt;
 

gamut

New member
26 January 2007
27
Εχω μια απορια. Αν συνδεθει ο 215d σε crt με scart και βαλω για αναπαραγωγη ενα .avi ή ενα .mkv στα 720p θα κανει downscale την εικονα ωστε να μπορεσω να ο δω στη crt;

Ναι, θα το δείξει σε 576i κανονικά στη CRT.
 

gamut

New member
26 January 2007
27
Απάντηση: Re: Crypto ReDi 215D

gamut
Δοκίμασε να κάνεις εγγραφή για πάνω από 2 ώρες κ' να μας πεις πόσα αρχεία δημιουργεί ο δέκτης.

Σε δύο δοκιμές που έγιναν, σε δίσκο FAT32 και σε δίσκο NTFS, με τρόπο εγγραφής PS και TS, για 2ωρο και 2,5ωρο πρόγραμμα, ο δέκτης δημιούργησε στο δίσκο ένα φάκελο RECORD που περιέχει σε υποφάκελο (ημερομηνία - ώρα - κανάλι) αρχεία της μορφής 000.dvr - 000.ts - 001.dvr - 001.ts - info.dvr.
Στο root του δίσκου έγραψε τα αρχεία test_write1.dvr και test_write2.dvr.

Το μέγεθος του πρώτου .ts (000.ts) είναι περίπου 3,81 GB και έχει διάρκεια περίπου 1 ώρα και 48 λεπτά. (Και στις δύο δοκιμές).
Δηλαδή κάνει span το αρχείο που γράφει ανά 1 ώρα και 48 λεπτά/3,81 GB περίπου.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ας μας κάνει μια συνολική παρουσίαση κάποιος κάτοχος.
Από ότι φαίνεται ο τρόπος λειτουργίας στο δέκτη πρέπει να είναι παρόμοιος αν όχι ο ίδιος με τα άλλα της σειράς 210/220.
Δεν έχει αποσαφηνιστεί το τι κάνει στο τμήμα του media player, στο θέμα των υπότιτλων και στο θέμα της υποστήριξης μουσικών αρχείων (wav, mp3, flac).
Νομίζω ότι κάπου αναφέρθει ότι υποστηρίζει κανονικά τα ελληνικά με εξαίρεση στο τίτλο της αναπαραγωγής (ταινίες) όπου αντί των ελληνικών δείχνει κάτι ως παύλες (αυτό είναι αυτούσιο και στα 210/220).
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Ότι έχω διαβάσει είναι ακριβώς 210Α/AD. Ακόμα και στην ποιότητα εικόνας που με ενδιαφέρει άμεσα γιατί είναι το μεγάλο πρόβλημα που έχω με τον 210AD μου, έχουμε μία και όχι τόσο ξεκάθαρη άποψη, και μόνο για scart. Έντονα αλλά όχι υπερβολικά χρώματα, αυξημένη αντίθεση. Όλα ταιριάζουν με τον 210 AD. Πάντως το λογισμικό του φαίνεται να είναι πολύ κοντινό με του 210Α/AD.