Digitalbox HDT-300 / Digitalworld HDT-330

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gkirle

Established Member
25 May 2010
111
Καλησπέρα παιδιά.

Τι λέει αυτός ο δέκτης?
Ξέρει μήπως κάποιος σε ποιό chipset βασίζεται?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Digitalbox HDT-300

Δεν τον έχω, αλλά έχω κάποιες φωτογραφίες του. Από το τηλεχειριστήριο φανερώνεται ότι έχει ALi M3601E.
Να ευχαριστήσω την πηγή των φωτογραφιών του Digitalbox HDT-300 και του SiGMATek DVBR-50 HD, που όμως ζήτησε να διατηρήσω την ανωνυμία του.
Από την ίδια πηγή έμαθα ότι ο HDT-300 είναι ακριβώς ίδιος με τον HDT-330.

19790116832651447247.jpg

38880413869655066602.jpg

86316428629741077566.jpg

01645287069127155138.jpg
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Digitalbox HDT-300

Μήπως έχει καμία συγγένεια με τον Crypto 210AD που έχω; Ίδιος επεξεργαστής και ίδιο τηλεκοντρόλ. Ίδιο πίσω μέρος και θύρες. Ίδιο τρυπυτό τζαμάκι για τον δέκτη υπερύθρων (κάτι που μάλλον σημαίνει όχι και πάρα πολύ καλή λήψη του τηλεκοντρόλ). Απλά διαφορετικά πλαστικά. Ενσωματωμένο τροφοδοτικό όχι δηλαδή όπως ο παλιότερος 210, αλλά όπως ο 210AD. Αλλά από προσωπική εμπειρία!!! (ξέρεις εσύ φίλε talos_2002) έχουν και άλλα πράγματα σημασία στο μοίρασμα λογισμικού, που μόνο εσύ ξέρεις. Να τον έχω στα υπόψη μου για λογισμικό;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Digitalbox HDT-300

Ναι, να τον έχεις. Είναι του ίδιου κατασκευαστή (GIEC), οπότε θα έχουν και ολόιδια πλακέτα και λογισμικό.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Digitalbox HDT-300

Ευχαριστώ φίλε talos. Σύμφωνα με αυτό που λες ότι ίδιος είναι και ο HDT-330, ο μόνος HDT-330 που βρήκα είναι ο Digitalworld HDT-330. Και αν κρίνω από την ίδια εξωτερική φωτογραφία, τολμώ να προβλέψω ότι αυτός ο δέκτης κυκλοφορεί ως Digitalbox HDT-300, Digitalsat HDT-300, και ως Digitalworld HDT-330. Μόνο που σε ορισμένες φωτογραφίες ο Digitalworld φαίνεται να είναι ανάποδος. Το δεξί μέρος της πρόσοψης στους άλλους να είναι σε αυτόν αριστερό. Μπορεί να έχει τυπωθεί η φωτογραφία ανάποδα. Πάντως όλοι έχουν την ίδια εξωτερική φωτογραφία, αλλά δυστυχώς μόνο αυτό το στοιχείο. Ίσως εσύ να βρεις περισσότερα.
Τον Digisat HDT-300 τον βρήκα εδώ.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808149

Το μόνο site που είχε λογισμικό για τους παλιότερους Digitalbox και Digitalsat είναι αυτό.
http://www.digital-t.gr/site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=36&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en
Έχει και δίνει και τον Digitalbox HDT-300 και τον Digitalworld HDT-330.

Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος και να είναι όντως ο ίδιος δέκτης, και να μην παραπλανώ τον κόσμο.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Digitalbox HDT-300

Το μόνο site που είχε λογισμικό για τους παλιότερους Digitalbox και Digitalsat είναι αυτό.
http://www.digital-t.gr/site/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=36&category_id=13&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en
Έχει και δίνει και τον Digitalbox HDT-300 και τον Digitalworld HDT-330.

Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος και να είναι όντως ο ίδιος δέκτης, και να μην παραπλανώ τον κόσμο.


Η Digital-T είναι ο εισαγωγέας του δέκτη και όπως έχει ξαναγράψει ο talos ο 300 και ο 330 είναι ο ίδιος δέκτης...
 

dimkonst

Established Member
30 September 2010
114
Agia Paraskevi Attika
Απάντηση: Digitalbox HDT-300

Τον HDT-300 τον έχω στο εξοχικό μου όπου θα πάω τέλος του μήνα, εκείνο που θυμάμαι όταν τον δοκίμασα είναι ότι το control του δεν πιάνει εύκολα, δεν παίζει όλους τους ελληνικούς υπότιτλους στα avi (οι υπότιτλοι είναι πολύ μικροί), έψαχνα για λογισμικό αναβάθμισης αλλά δεν βρήκα τίποτα.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Digitalbox HDT-300

Τον HDT-300 τον έχω στο εξοχικό μου όπου θα πάω τέλος του μήνα, εκείνο που θυμάμαι όταν τον δοκίμασα είναι ότι το control του δεν πιάνει εύκολα, δεν παίζει όλους τους ελληνικούς υπότιτλους στα avi (οι υπότιτλοι είναι πολύ μικροί), έψαχνα για λογισμικό αναβάθμισης αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Μπορείς να σημειώσεις να μας πεις τι γράφει στο μενού Πληροφορίες, στο πεδίο maincode;
Αν υπάρχει δυνατότητα για μια φωτογραφία της πλακέτας, θα βοηθούσε. Είναι πολύ πιθανόν κλώνος του Crypto 210AD, οπότε θα μπορεί να δεχθεί το λογισμικό του. Μόνο για τον demodulator δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος, αλλά αν τα στοιχεία στην πλακέτα είναι ίδια, τότε θα πρέπει να είναι ίδιος.

Αν έχεις την διάθεση, δες αν έχει τα προβλήματα που διορθώνει η αναβάθμιση του 210AD: http://www.crypto.gr/drivers/ReDi_210AD_V1.2.zip
Με αυτά ως πρόφαση, ίσως μπορέσουμε να ζητήσουμε μια αναβάθμιση από τον εισαγωγέα.

Επεξεργασία:
εκείνο που θυμάμαι όταν τον δοκίμασα είναι ότι το control του δεν πιάνει εύκολα
Συνηθισμένο πρόβλημα των δεκτών της GIEC που λύνεται με καθάρισμα με ασετόν της εσωτερικής πλευράς του «τζαμιού» του δέκτη.
 
Last edited:

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Απάντηση: Digitalbox HDT-300

Τον HDT-300 τον έχω στο εξοχικό μου όπου θα πάω τέλος του μήνα, εκείνο που θυμάμαι όταν τον δοκίμασα είναι ότι το control του δεν πιάνει εύκολα, δεν παίζει όλους τους ελληνικούς υπότιτλους στα avi (οι υπότιτλοι είναι πολύ μικροί), έψαχνα για λογισμικό αναβάθμισης αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Δεν ισχύει το θέμα του κοντρόλ, μόλις έκανα δοκιμή και πιάνει ακόμα και από πίσω. Είχα πρόβλημα όμως όταν πήγα πίσω από τοίχο !!!!!:flipout:
 

Polykarpos

New member
28 July 2012
2
Digitalworld hdt-330

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Έχω τον digitalworld hdt-330
Τον έχω χρησιμοποιήσει 2 μέρες (τον πήρα πριν 12 περίπου αλλά έλειψα) και προσπαθώντας να δω αν διορθώνει κάποιο firmware να παίζει AC3
του πέρασα ένα άσχετο firmware. Τώρα στην τηλεόραση δείχνει "No signal" και δεν αντιδρά στο τηλεκοντρόλ.
Έχει κάποιου είδους hardware reset για να επαναφέρει παλαιότερο firmware;
Ξέρει κανείς καμιά λύση;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Υ.Γ. Με την αναβάθμιση του ReDi_210AD_v1.2 έπαιξε εξωτερικούς υπότιτλους σε MKV

Υ.Γ.2 Μετά τον τσάκισα
 
Last edited by a moderator:

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Απάντηση: Digitalworld hdt-330

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον πας και να επικαλεσθείς την εγγύηση χωρίς να τους πεις ότι του πείραξες το firmware.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Digitalworld hdt-330

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Έχω τον digitalworld hdt-330
Τον έχω χρησιμοποιήσει 2 μέρες (τον πήρα πριν 12 περίπου αλλά έλειψα) και προσπαθώντας να δω αν διορθώνει κάποιο firmware να παίζει AC3
του πέρασα ένα άσχετο firmware. Τώρα στην τηλεόραση δείχνει "No signal" και δεν αντιδρά στο τηλεκοντρόλ.
Έχει κάποιου είδους hardware reset για να επαναφέρει παλαιότερο firmware;
Ξέρει κανείς καμιά λύση;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Υ.Γ. Με την αναβάθμιση του ReDi_210AD_v1.2 έπαιξε εξωτερικούς υπότιτλους σε MKV

Υ.Γ.2 Μετά τον τσάκισα
Ποιο είναι το άσχετο firmware που τον τσάκισε;
Για το service πήγαινε και πες τους νέκρωσε ξαφνικά και από μόνος του.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Ίσως θα ήταν καλύτερα αν αυτές οι συμβουλές δίνονταν μέσω π.μ.
Τα φόρουμ μπορούν να διαβαστούν από όλους, και από τους εργαζομένους σε εταιρίες.

Είναι από τους λόγους που δεν βγάζουν αναβαθμίσεις στις σελίδες τους.
Φρέσκο παράδειγμα: Η εξαφάνιση της αναβάθμισης του DigiView DV-127.


Μιας και αποδεδειγμένα πια το λογισμικό μεταξύ Crypto 210A/AD και του Digitalworld/box 300/330 είναι ίδιο, μήπως να πήγαινε ένα mail στον εισαγωγέα, με τα όσα του λείπουν σε σχέση με τους υπόλοιπους ALi;
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Το ξέρουν στα service τι γίνεται. Δεν περιμένουν να διαβάσουν την συμβουλή εδώ για να μάθουν αυτά τα πράγματα.
Όσο για την αναβάθμιση, ούτε η ψηφιακή τεχνολογία φημίζεται για τι πλήθος και την ποιότητα των αναβαθμίσεων τους. Αλλά δεν αποκλείεται μπροστά στην Crypto ακόμα και αυτοί να είναι καλύτεροι. Μία προσπάθεια όπως λέει ο talos_2002 δεν βλάπτει.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Από σπόντα ήρθε στη κατοχή μου και ο Digitalbox 300. Έτσι οι δέκτες έγιναν 4! Να τους εκατοστήσω!
Ο δέκτης όπως γράφεται και στην πρώτη σελίδα είναι κλώνος των Crypto Redi 210A/AD. Εμφανισιακά έχουν κάποιες διαφορές. Ο Digitalbox έχει διαφορετικό πάνω καπάκι. Πλαστικό πάντα. Πιο γυαλιστερό, με πιο στρογγυλεμένες γωνίες, και μου φαίνεται πιο όμορφο. Αλλά δεν έχει τις τρύπες εξαερισμού που ο Crypto είχε στο πάνω μέρος. Άρα δεν αερίζεται τόσο. Πάντως με 40 βαθμούς στην Αθήνα και αρκετές ώρες χρήσης λόγω Ολυμπιακών και εγγραφών αγωνισμάτων τους, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα υπερθέρμανσης.
Στις φωτογραφίες φαίνεται να έχει κάποιο περίεργο λαμπάκι σχήματος αψίδας. Δεν ξέρω γιατί τα κάνουν αυτά. Ο δέκτης έχει ένα κανονικό στρόγγυλο λαμπάκι δίπλα από την θύρα υπερύθρων. Μάλιστα είναι πιο φωτεινό από του Crypto 210AD που έχω. Και έχει ελαφρώς (πολύ ελαφρώς) καλύτερη απόκριση το τηλεκοντρόλ του, παρότι είναι το ίδιο με του Crypto. Προσέχοντας το τζαμάκι που καλύπτει το λαμπάκι και την θύρα υπερύθρων, και οι δύο δέκτες έχουν μία μεμβράνη που της έχουν κάνει τρύπες για να περνάει το σήμα του τηλεκοντρόλ. Αλλά στον digitalbox φαίνεται πιο ευκρινώς η θύρα υπερύθρων από πίσω. Τελικά ο Crypto έχει ένα περίεργο μαύρο βάψιμο στο τζαμάκι (εκτός από την τρυπητή μεμβράνη) που κάνει το λαμπάκι να φαίνεται λιγότερο έντονο αλλά δυσκολεύει λίγο παραπάνω την λήψη του τηλεκοντρόλ.
Οθόνη δεν έχει όπως και ο Crypto.
Η θύρα USB είναι τοποθετημένη ανάποδα. Το λαμπάκι από το στικ μου δηλαδή κοιτάει προς τα κάτω. Αλλά και ο F&U 2205 που έχω έχει το ίδιο πράγμα και δεν έχει πρόβλημα. Μόνο αισθητικό.
Και εδώ τελειώνουν οι διαφορές. Η μεγαλύτερη μάλλον διαφορά που έχουν είναι ότι ο Digitalbox δεν παίζει AC3. Σε δοκιμαστικά βιντεάκια που έχω δεν ακούγεται ήχος. Άρα στην ουσία είναι κλώνος του Crypto Redi 210A. Αλλά και οι Crypto Redi 210A και 210AD μόνο στο AC3 έχουν διαφορές. Το λογισμικό του 210AD μάλιστα έχει δοκιμαστεί στον 210Α και δούλευε κανονικά και προσθέτει και την δυνατότητα AC3. Στον Digitalbox δεν ξέρω αν μπαίνει, και δεν έχω λόγο να δοκιμάσω. Έχω άλλους δέκτες με AC3.
Πάντως o Digitalbox με τον Crypto 210AD δουλεύουν ακριβώς το ίδιο, εκτός από το AC3. Η μόνη διαφορά είναι στο λογότυπο της εταιρίας που φαίνεται σαν υδατογράφημα πίσω από το μενού. Δουλεύει σε όλα το ίδιο όπως ο Crypto με το αρχικό λογισμικό που είχε. Η ίδια εικόνα, οι ίδιες ρυθμίσεις χρειάζονται στην εικόνα, ίδια μπάρα πληροφοριών, ίδιο μενού (εκτός από τις πληροφορίες που λέει τις πληροφορίες του Digitalbox), στα ίδια βιντεάκια που είχα δοκιμάσει δείχνει υπότιτλους και στα άλλα όχι. Κάτι που άλλαξε με την αναβάθμιση του Crypto και τώρα άλλαξε η διαχείριση των υποτίτλων. Ο Digitalbox είναι σαν ο Crypto με το αρχικό λογισμικό. Ακόμα και ότι αν κόψεις την προβολή μίας εγγραφής συνέχιζε αργότερα από το ίδιο σημείο. Αυτό άλλαξε στον Crypto με την αναβάθμιση γιαυτό κρατάω το λογισμικό του Digitalbox γιατί αυτή η δυνατότητα με βολεύει. Οι εγγραφές του ενός διαβάζονται σαν εγγραφές και από τον άλλον και χωρίς να προσθέτει κάποιο άλλο αρχείο συστήματος στον φάκελο. Γιαυτό, αν και δεν είναι και πολύ δεοντολογικό, όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες για τον δέκτη ας διαβάσει τα thread των Crypto Redi 210A και 210AD γιατί δεν μπορώ να γράφω από την αρχή πάλι τα ίδια.
Συμπέρασμα, ο δέκτης είναι ένας κλασικός ελληνικής κοπής HD με επεξεργαστή ALI. Άλλοι δέκτες με ALI στο εξωτερικό έχουν και κάποια άλλα χαρακτηριστικά και βελτιώσεις. Αλλά είναι λίγο ακριβότεροι και πιο δύσκολο να βρεθούν. Οι πιο διαδεδομένοι ελληνικής κοπής ALI (από ελληνικές εταιρίες ή ελληνικής παραγγελίας) έχουν το βασικό λογισμικό των ALI και κάποιες ατέλειες. Αλλά είναι φθηνότεροι και βρίσκονται εύκολα. Αν δεν ενοχλεί αυτό κάποιους μπορούν να βάλουν στην λίστα και τον Digitalbox300 (ή τον DigitalWorld 330 που είναι και αυτός ο ίδιος με τους άλλους) μαζί με τους Crypto.
Και για όποιον δεν ξέρει ALI σημαίνει γρήγορο zapping, ρυθμιζόμενη σε χρόνο μπάρα πληροφοριών και παράθυρα, ρυθμιζόμενη διαφάνεια μενού-μπάρας- παραθύρων. Αλλά στους περισσότερους μικρό μέγεθος γραμμάτων στους υπότιτλους.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Οι Digitalworld με τους Digitalbox, καμία. Μόνο το όνομα αλλάζει.
Ο δικός σου ο 150 είναι ένα παλιό, αρκετά διαφορετικό μοντέλο από το 300/330. Έχει τον Mstar 7828, αντί του ALi 3601, είναι διαφορετικού κατασκευαστή και γενικά είναι διαφορετικός σε όλα.
 
Last edited by a moderator:

Insomniac

Established Member
17 March 2009
114
Εν ολιγοις ο 300 ειναι καλυτερος ???
Ρωταω γιατι θα χρειστω εναν ακομα.
 
Last edited by a moderator:

Insomniac

Established Member
17 March 2009
114
Δεν εχω καποια απορια...Οι λειτουργιες μου φαινοντε ιδιες με του δικου μου 150

Τωρα το διαφορετικο τσιπακι που λες δεν ξερω αν παιζει ρολο και ποιο ειναι πιο καλο.
 
Last edited by a moderator: