Αποκωδικοποιητης και vintage tv!!!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jimkog

New member
20 July 2012
4
Χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!!!Μια φιλη μου εχει μια παλια τηλεοραση (και οταν λεμε παλια ενοουμε πολυ παλια!!τουλάχιστον εχει χρωμα!! :Ρ) και πρεπει να βαλει αποκωδικοποιητη...επειδη ηξερα καποια πραγματα παραπανω με καλεσε να την βοηθησω...αλλα μολις ειδα τι παιζει εμεινα καγκελο!!! :Ρ παρακατω θα σας δωσω δυο φωτος απο πισω της tv που εβγαλα...απο οτι λεει θελει RBG καλωδιο αλλα εκτος απο το οτι δεν βρισκω πουθενα δεν μπορω να βρω και συμφωνα με αυτην!!!
1342799040499.jpg


1342798608516.jpg


οριστε και οι δυο εικονες...ευχαριστω εκ των προτερων!!! :)
 

jimkog

New member
20 July 2012
4
Εχει εναν αποκωδικοποιητη αλλα δεν γραφει RF OUT υπαρχει μια παρομοια θυρα που λεει rfloop through...το ιδιο ειναι??? αν ναι ποιο ειναι το καταληλο καλωδιο???
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Δεν είναι το ίδιο. Μόνο ο δέκτης που ανέφερα πιο πάνω και ο elite sd διαθέτουν rf out. Με καλώδιο κεραίας γίνεται η σύνδεση.
 

jimkog

New member
20 July 2012
4
Εγω εχω παρει 2 αποκωδικοποιητες...ο ενας ειναι ο Crypto ReDi 215 και ο αλλος F&U MPF3381...και οι δυο στα χαρακτηριστικα τους λενε οτι εχουν RFOUT αλλα μονο ο crypto γραφει στην υποδοχη σε αντιθεση με τον f&u που λεει rfloop through...για αυτο σε ρωτησα αν ειναι το ιδιο γιατι ετσι φαινονται...
αν δεν ειναι το ιδιο να παρω τον Crypto ReDi 40MP η θα γινει οπως με το f&u??
 

jimkog

New member
20 July 2012
4
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν μπορω να το καταλαβω! αφου ο crypto γραφει στην πισω μερια rf out και εχει την ιδια υποδοχη με αυτον που μου λες,πως γινεται να μην εχει???
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Δεν είναι η ίδια υποδοχή. Η rf out του crypto είναι για να συνεχίζει κάποιος να βλέπει τα εναπομείναντα αναλογικά κανάλια από την τηλεόρασή του. Τα ψηφιακά θα τα βλέπει μόνο μέσω scart ή hdmi. Οι δύο δέκτες που σου ανέφερα είναι οι μόνοι που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περίπτωσή σου.
 

vasouli

New member
25 July 2012
1
Re: Απάντηση: Αποκωδικοποιητης και vintage tv!!!!

Καλησπέρα παίδες!!!Έχω μια παλιά τηλεόραση (SONY TRINITRON KV-2134M3) και δεν βρίσκω με τίποτα την υποδοχή scart για να συνδέσω τον αποκωδικοποιητή. Στην πίσω μερια απλά έχει την υποδοχή για την κεραία και πουθενά scart. Είναι δυνατόν να μην έχει???Τι να κάνω??
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Και για σένα ισχύουν όσα έγραψε ο Σεραφείμ πιο πάνω. Καλύτερη λύση ο Edision SD.

Βρήκα μερικές φωτογραφίες της Sony. Πόσων ετών είναι; Πρέπει να κοντεύει να θεμελιώσει δικαίωμα σύνταξης ;)
 

blanco

New member
17 September 2013
1
καλησπερα παιδια.μπορει καποιος που δοκιμασε εναν απο τους 2 αποκωδικοποιητες ,να επιβεβαιωσει αν δουλεψε τελικα στη συγκεκριμενη τηελεοραση???γιατι ειχα αγορασει εναν αλλο,απο μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρονικων,οπου ο πωλητης με διαβεβαιωνε οτι θα κανει και τελικα πηγα για καινουργια τηλεοραση....και εχω ακουσει και για αλλες περιπτωσεις οπου οι αποκωδικοποιητες σε παλιες τηλεορασεις ,που ειχαν μονο rf out πηγαν στραφι....
 
Ακολουθηστε για την αγορα οτι σας λενε οι 2 συντονιστες (ηταν σαφεις νομιζω), συντονιστε την TV στο καναλι 36 οπου θα βρειτε το σημα του αποκωδικοποιητη, και μετα καντε αποθηκευση σε καποια θεση μνημης της TV (οπως κανουμε με τα αναλογικα). Στην TV απλα επιλεγετε την συγκεκριμενη θεση μνημης και για τα υπολοιπα κανετε παιχνιδι απο τον ψηφικο δεκτη.
Εχω κανει αναλογη εγκατασταση με δεκτη της NOVA.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
γιατι ειχα αγορασει εναν αλλο,απο μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρονικων,οπου ο πωλητης με διαβεβαιωνε οτι θα κανει και τελικα πηγα για καινουργια τηλεοραση....και εχω ακουσει και για αλλες περιπτωσεις οπου οι αποκωδικοποιητες σε παλιες τηλεορασεις ,που ειχαν μονο rf out πηγαν στραφι....
Προφανώς δεν πήρες το σωστό δέκτη. Ελάχιστοι έχουν rf out.
 

ee4649

Senior Member
3 January 2010
300
έχω κ εγω μια παλια τηλεοραση η οποία δεν διαθέτει ουτε rca ουτε scart/hdmi παρα μονο εισοδο κεραιας..

αγορασα αυτον εδω τον αποκωδικοποιητή ο οποιος διαθέτει rf out
http://www.satsonix.gr/legenthdgr.html
σύνδεσα λοιπον το rf out του αποκωδικοποιητή με την τηλεοραση κ την κεραία στο rf in του αποκωδικοποιητή..στη συνεχεια πηγα στην τηλεόραση κ σκαναρα τα καναλια για να βρω την συχνότητα που ειναι ο αποκωδικοποιητής(λογικα η 36,όπως παλια τα βίντεο) αλλα δεν καταφερα να δω εικονα..

μπορει να φταιει κατι άλλο? ή να θέλει με άλλο τροπο να συνδεθεί ο δέκτης με την τν?

εννοείτε τσεκαρα οτι τα καλωδια ειναι λειτουργικα κ χωρις πρόβλημα
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Στο μανουαλ στη σελιδα που έβαλες, ενώ γράφει στο κουτί rf out, εκεί κάνει λόγω για rf loop through μόνο. Σε σχεδιάγραμμα μάλιστα παρακάτω, παρεμβάλλει συσκευή βίντεο ανάμεσα στον δέκτη και την τηλεόραση. Το πιο πιθανό είναι όντως να μην έχει rf out ο δέκτης, αλλά loop through.
Αν σου βρίσκεται κανένα παλιό βίντεο με rf, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και να το συνδέσεις είτε έτσι, είτε με σκαρτ στον αποκωδικοποιητή και με rf στην τηλεόραση.