Πρόβλημα λήψης καναλιών / σήματος: Τί να κάνω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Καθώς όλο και συχνότερα παρουσιάζονται σε διάφορα θέματα της υποκατηγορίας ερωτήσεις για την αντιμετώπιση προβλημάτων λήψης των ψηφιακών σημάτων, σκέφτηκα ότι θα ήταν χρήσιμο να συγκεντρώνονται αυτές σε ένα θέμα, όπου θα μπορούμε να ζητήσουμε και να προσφέρουμε βοήθεια.

Ελπίζω να σας αρέσει, καθώς και στην συμμετοχή σας!





Ξεκινάω το θέμα με κάποια μηνύματα που δημοσιεύθηκαν σήμερα:
Ιδρυτικά μέλη που έχουν χαθεί λόγω διαφόρων προβλημάτων δέχεστε? :slapface: Χαιρετώ όλα τα παλιά καλά μέλη καθώς και όλα τα καινούρια! -bye-

Συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει εδώ, τόσο για την παρουσίαση όσο και για τη βοήθεια όλων όσων, σαν κι εμένα, έχουμε για άλλη μια φορά χαθεί στον κυκεώνα των τεχνικών χαρακτηριστικών και των λειτουργιών.

Έχω κι εγώ δύο ερωτήσεις:

- πόσα και ποια είναι τα κανάλια που εκπέμπουν ψηφιακά από σήμερα?
- πέραν του εμπειρικού (γλύφω-δάχτυλο-και-βλέπω-προς-τα-πού-φυσάει), υπάρχει άλλος (πιο σοφιστικέ - sic) τρόπος να ρυθμίσω την κατεύθυνση της κεραίας, είτε προς Υμηττό είτε προς Πάρνηθα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ας είναι καλά το μέλος arva τον οποίο και ευχαριστώ για όλο τον χρόνο και τον κόπο που αφιερώνει για να είναι ενημερωμένη η σελίδα: http://greektv.pbworks.com/w/page/47256564/Αττική, Σαρωνικός, Νότια Εύβοια

Αν πατήσεις Υμηττό, Πάρνηθα ή και Αίγινα, έχει τις συντεταγμένες του κάθε κέντρου και μάλιστα στην Πάρνηθα έχει και μια προσεγγιστική κάλυψη σήματος.

Βλέπεις που περίπου είναι το κέντρο που σε ενδιαφέρει και μετά πηγαίνοντας σε αυτή τη σελίδα: http://www.daftlogic.com/projects-google-maps-distance-calculator.htm, κάνοντας μία φορά κλικ στο σημείο του κέντρου εκπομπής και άλλη μία στο σημείο που βρίσκεται η κεραία, θα εμφανιστεί μία ευθεία γραμμή.

Κάνοντας μεγέθυνση στο σημείο της κεραίας σου, θα δεις προς τα που πρέπει να την στρέψεις ώστε να κοιτάζει στην ίδια ευθεία με την γραμμή της σελίδας και άρα με το ζητούμενο κέντρο εκπομπής.

Αν υπάρχουν εμπόδια σε αυτή την ευθεία, θα το διαπιστώσεις όταν ανέβεις στην ταράτσα και κοιτάξεις προς αυτήν την ευθεία :).
 

kotikos

Senior Member
16 March 2007
329
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Λοιπον, πατεντα προτου αγορασετε αλλες κεραιες ή φερετε ηλεκτρονικο στο σπιτι.
Το δοκιμασα σε δυο περιπτωσεις και επιασε.
Για να μη πολυλογω πως εφτασα σε αυτη τη λυση απλως τοποθετηστε πρωτα στη πριζα tv που ειναι στο τοιχο
ενα ή δύο ή τρεις διακλαδωτηρες tv στη σειρα (κατα προτιμηση τυπου μεταλλικου ή legrand) και στο τελος της σειρας ΤΤΤ
το καλωδιο της κεραιας που θα καταληξει στον αποκωδικοποιητη.
Σε φιλικο σπιτι με το ενα καταφερα να πιασω το μπουκετο της ερτ-νετ-hd που δεν επιανε καθολου με τα δυο ειχα 50% της ποιοτητας στο μπουκετο
που εχει το extra κλπ και με τα τρια ταυ100% ποιοτητα σε ολα.

Επειδη μπορει να υπαρχουν ηδη στα σπιτια σας τετοιου τυπου ταυ καντε μια δοκιμη προτου πληρωσετε καποιον να σας το φτιαξει.
c9472-1.jpg
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Δηλαδή με extra διακλάδωση, που σημαίνει απώλειες στο σήμα, υπήρξε αποτέλεσμα; Περίεργο μου ακούγεται.:chinscratch:
 

gvstrom

New member
29 December 2009
23
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Το εγκατεστησα και εγω σημερα στους γονεις μου (νικαια) αλλα δεν πιανει mad, mtv,extra,kontra,nickelodeon αλλαξα τα καλωδια αλλα τιποτα.Το παραξενo ειναι οτι εχουν μια δευτερη τv με ενσωματωμενο mpg4 και επιανε μονο extra και kontra,και οχι τα υπολοιπα. Τελικα παιζει ρολο ο δεκτης που αγοραζουμε η πρεπει να κανουμε καμια ρυθμιση?
 
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Παιδια καλημερα...Μενω στα Μεγαρα και εχω το εξης προβλημα...Δεν μου πιανει ολα τα καναλια της DIGEA(συγκεκριμενα δεν πιανει mad tv , kontra , mtv , kai kapoia alla).Η πλακα ειναι πως σε σπιτι φιλικο που ειναι ενα τετραγωνο πιο κατω πιανουν ολα κανονικα....
 
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

εγω πιστευω οτι παιζει ρολο η περιοχη

μετα που κοιταει η κεραια μας και το καλωδιο μας (κατασταση/ποιοτητα)

ισως και να μην μπορει να γινει η ρυθμιση ολων αυτων απο μας και να χρειαστει η βοηθεια ειδικου στο κομματι αυτο

εγω ειμαι τυχερος καθως αθηνα - παγκρατι (ο υμηττος ειναι κοντα) αρκει μια τηλεοραση με δεκτη και συντονισμος τελειος.
 

optex

Senior Member
31 August 2008
302
Απάντηση: Πρόβλημα λήψης καναλιών / σήματος: Τι να κάνω;

Λοιπον, πατεντα προτου αγορασετε αλλες κεραιες ή φερετε ηλεκτρονικο στο σπιτι.
Το δοκιμασα σε δυο περιπτωσεις και επιασε.
Για να μη πολυλογω πως εφτασα σε αυτη τη λυση απλως τοποθετηστε πρωτα στη πριζα tv που ειναι στο τοιχο
ενα ή δύο ή τρεις διακλαδωτηρες tv στη σειρα (κατα προτιμηση τυπου μεταλλικου ή legrand) και στο τελος της σειρας ΤΤΤ
το καλωδιο της κεραιας που θα καταληξει στον αποκωδικοποιητη.
Σε φιλικο σπιτι με το ενα καταφερα να πιασω το μπουκετο της ερτ-νετ-hd που δεν επιανε καθολου με τα δυο ειχα 50% της ποιοτητας στο μπουκετο
που εχει το extra κλπ και με τα τρια ταυ100% ποιοτητα σε ολα.

Επειδη μπορει να υπαρχουν ηδη στα σπιτια σας τετοιου τυπου ταυ καντε μια δοκιμη προτου πληρωσετε καποιον να σας το φτιαξει.
c9472-1.jpg
Aυτο ναι ισχυει αλλα δεν ειναι και η σωστη λυση... το εκανα και εγω και δουλεψε ..η λυση αιναι η αλλαγη δεκτη πιο ποιοτικου και ολα λυνονται αυτοματα .Ενα f&u καθως και ενας osion sd ιδιο κουτι με τον 500 dreambox ειναι ,δεν κατεβαζαν το 48 και το 52 καναλι με τιποτα ,αλλαζοντας και τους δυο δουλεψαν καμπανα ,τους πηγα σε αλλο σπιτι στην ιδια γειτονια και δουλεψαν τελεια,παντως με την παντεντα τον διακλαδωτον δουλεψαν και σε μενα .......
 
Last edited by a moderator:

kotikos

Senior Member
16 March 2007
329
Απάντηση: Πρόβλημα λήψης καναλιών / σήματος: Τι να κάνω;

Δηλαδή με extra διακλάδωση, που σημαίνει απώλειες στο σήμα, υπήρξε αποτέλεσμα; Περίεργο μου ακούγεται.:chinscratch:

Ετσι ακριβως βρηκα αυτη τη λυση.Στο πρωτο σπιτι και στο πρωτο δωματιο(σαλονι) οπου ηταν η πρωτη σταση του καλωδιου δεν επιαναν καθολου τα παραπανω μπουκετα που ανεφερα.Στο τριτο κατα σειρα δωματιο αφου περνουσε ηδη το καλωδιο απο τρεις πριζες οπου κοβοταν και συνεχιζε για την επομενη πριζα επιανα το μπουκετο της ερτ (στη 52 συχνοτητα).
Κοιταξα κατ αρχας τις πριζες αλλα ηταν μια χαρα (αναλογικο σημα καμπανα, χωρις χιονια χωρις τιποτα) σε ολα τα δωματια.
Σκεφτηκα,κακως μαλλον,με το μυαλο σην αναλογικη εποχη, μηπως ηταν πολυ δυνατο το σημα της ΕΡΤ και μπουκωνε.
Ετσι ξεκινησα με το σκεπτικο οτι με το ταυ(Τ) θα εχανε το σημα οπως και το μεσα δωματιο.
Αλλα μαλλον ,(δεν ειμαι και ειδικος) ισως με τα ταυ (Τ) τελικα ενισχυεται το σημα.
Γελαγαμε με το πως πιασαμε σημα αλλα το θεμα ειναι οτι εχει αποτελεσμα και αξιζει οποιος εχει προβλημα (οπως διαβασα απο καποιους οτι στο ενα δωματιο εχουν σημα και σε αλλο
οχι) να το δοκιμασει.

PS. Οι αποκωδικοποιητες , αν παιζει ρολο, ειναι οι xoro 7520.
Πολυ πιθανο αν ειχαμε αλλο αποκ/τη με πιο ευαισθητο ισως δεκτη να μην ειχαμε καθολου προβλημα.
 
Last edited by a moderator:

kotikos

Senior Member
16 March 2007
329
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Και μια φωτο
3TTT.jpg
 

xux99

New member
4 December 2011
6
Αττική
Απάντηση: Πρόβλημα λήψης καναλιών / σήματος: Τι να κάνω;

Ο διακλαδωτής καλωδίου κεραίας Legrand είναι διαθέσιμος στον Κωτσόβολο. Δείτε εδώ και εδώ.
 
Last edited by a moderator:

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Λοιπον και μια αλλη περιπτωση φαινομενικα εντελως κουφη,
αλλα τεχνικα πονηρη σε τελικη αναλυση.

Πηρα μια καρτα PC στο δωματιο του γιου μου
και δεν καταβαζε καναλια με τιποτα.

Ενω υπηρχαν 5-6 ακομα συσκευες ληψεις (TV-δεκτες) διασπαρτες στο σπιτι
ειδα οτι για να κατεβασει καναλια η καρτα,
επρεπε να ........αποσυνδεσω απο την κεραια μια LCD TV του σπιτιου,
που ηταν πρωτη στη γραμμη της κεραιας προς την καρτα (με εναν διακλαδωτηρα απο πισω).

Αυτο βεβαια δεν ηταν λυση.

Κανοντας ομως χιλιους δυο συνδιασμους,
και αφου χρησιμοποιησα χωρις επιτυχια 3 διαφορετικους διακλαδωτηρες,
τελικα το προβλημα λυθηκε ........απλως απομακρυνοντας με προεκταση ενος μετρου
το διακλαδωτηρα απο την συσκευη TV.


Τελειως κουφο νομιζω και ανεξηγητο,δεν νομιζετε?
Ισως ομως και οχι.

Θεωρω οτι ηταν κοινο προβλημα παρεμβολης
συχνοτητας η ηλεκτρομαγνητικης
ακτινοβολιας απο την TV.

Ακομα και η οθονες των LCD εκπεμπουν ακτινοβολιες διαφορων συχνοτητων.

Για του λογου το αληθες, παρτε ενα απλο τραντζιστορακι ΑΜ, ανοιξτε το, βεβαιωθειτε
οτι ανεβασατε το volume, και πλησιαστε το στο μονιτορ του υπολογιστη.
ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΤΕ απο τα παρασιτα που θα διαπιστωσετε.
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι:
η μητέρα μου θα χρειαστεί αποκωδικοποιητή αλλά παίρνει σήμα από εσωτερική κεραία (χωρίς να είναι τέλεια η εικόνα της βέβαια-σε CRT) , κάτι ανάλογο όπως αυτή στην εικόνα
023.jpg
.
Η πολυκατοικία της δεν έχει κεντρική κεραία και δεν θέλω να μπούμε σε διαδικασίες τοποθέτησης κανονικής κεραίας.

Η ερώτηση λοιπόν:
Οποιαδήποτε εσωτερική κεραία μπορεί να ''συνεργαστεί'' με οποιονδήποτε αποκωδικοποιητή;
ή πρέπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές για τη μία ή την άλλη συσκευή (ή και τις δύο);


Ευχαριστώ
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Δεν θα έχει πρόβλημα Διονύση. Αν έπιανε πριν τα αναλογικά -έστω και με χιόνια- δεν θα έχει πρόβλημα λήψης των ψηφιακών.

Δεν χρειάζεται εξωτερική κεραία. Θα συνδέσει την εσωτερική σε όποιον αποκωδικοποιητή της αγοράς πάρει.

Δες τον οδηγό του talos_2002 για το ποιοι δέκτες έχουν περισσότερο ευαίσθητο tuner.


Σε ποια περιοχή βρίσκεται;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Διονύση πάρε το δέκτη και δοκίμασε το με την κεραία που έχετε. Αν δεν σου κάνει τότε τα ξαναλέμε.

@Προς τα υπόλοιπα παιδιά.

Πρώτα κοιτάμε να είναι σωστή η εγκατάσταση (κεραια, ενισχυτής, καλωδίωση) και να κάνουμε σωστή λήψη, και στο τέλος βγαίνει το συμπέρασμα αν ο ένας δέκτης έχει πιο ευαίσθητο tuner από τον άλλο.

Τώρα για legrand της πρίζες της (tv/sat) ή τους διακλαδωτές της το προσπερνάω και δεν θα ασχοληθώ καν...
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Στους Αμπελόκηπους (Πανόρμου) είναι Κώστα.
Οπότε λοιπόν δεν χρειάζεται να πάρει μια καλή (ας πούμε) εσωτερική κεραία.
Πρέπει όμως να προσέξω ο αποκωδικοποιητής που θα πάρει να έχει μεγάλη ευαισθησία;

Πρέπει να διαβάσω πιο λεπτομερειακά τον οδηγό!
 
Last edited:

kotikos

Senior Member
16 March 2007
329
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

@Προς τα υπόλοιπα παιδιά.

Πρώτα κοιτάμε να είναι σωστή η εγκατάσταση (κεραια, ενισχυτής, καλωδίωση) και να κάνουμε σωστή λήψη, και στο τέλος βγαίνει το συμπέρασμα αν ο ένας δέκτης έχει πιο ευαίσθητο tuner από τον άλλο.

Τώρα για legrand της πρίζες της (tv/sat) ή τους διακλαδωτές της το προσπερνάω και δεν θα ασχοληθώ καν...

Στην δικη μου περιπτωση και οι δυο πολυκατοικιες αρα και η εγκατασταση ειναι πεντε και δεκα ετων, στα διαμερισματα
οι πριζες ξηλωθηκαν και ξαναμπηκαν στην θεση τους τα καλωδια οσο πιο σωστα γινοταν,τα αναλογικα πιανουν ολα αψογα
και χθες δοκιμασα και εναν F&U MPF2828S SD DVB-T SCART στη μια περιπτωση και επιανε χωρις τα ταυ πεντακαθαρα.
Σαφως ειναι πολυ πιθανο να υπαρχει καποιο θεμα στην καλωδιωση της πολυκατοικιας αλλα δεν εχω τη δυνατοτητα σε πολυκατοικια γαρ,
να τα ξηλωσουμε ολα οταν αλλοι δεν αντιμετωπιζουν καποιο θεμα.
Απλως ανεφερα μια κατασταση που με καποιο τροπο δουλεψε οπως αναφερει και παραπανω ο φιλος optex :
Aυτο ναι ισχυει αλλα δεν ειναι και η σωστη λυση... το εκανα και εγω και δουλεψε ..η λυση αιναι η αλλαγη δεκτη πιο ποιοτικου και ολα λυνονται αυτοματα .Ενα f&u καθως και ενας osion sd ιδιο κουτι με τον 500 dreambox ειναι ,δεν κατεβαζαν το 48 και το 52 καναλι με τιποτα ,αλλαζοντας και τους δυο δουλεψαν καμπανα ,τους πηγα σε αλλο σπιτι στην ιδια γειτονια και δουλεψαν τελεια,παντως με την παντεντα τον διακλαδωτον δουλεψαν και σε μενα .......
(ενας ηλεκτρονικος tv προφανως ειναι πιο εμπειρος να πει πως και γιατι)
με το σκεπτικο και μονο μηπως βοηθησω καποια παρομοια κατασταση χωρις να ακριβοπληρωσει καποιος καποιον τεχνικο η καποιον ενισχυτη.
(Κακως ισως ανεφερα καποια μαρκα).
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Λοιπον, πατεντα προτου αγορασετε αλλες κεραιες ή φερετε ηλεκτρονικο στο σπιτι.
Το δοκιμασα σε δυο περιπτωσεις και επιασε.
Για να μη πολυλογω πως εφτασα σε αυτη τη λυση απλως τοποθετηστε πρωτα στη πριζα tv που ειναι στο τοιχο
ενα ή δύο ή τρεις διακλαδωτηρες tv στη σειρα (κατα προτιμηση τυπου μεταλλικου ή legrand) και στο τελος της σειρας ΤΤΤ
το καλωδιο της κεραιας που θα καταληξει στον αποκωδικοποιητη.
Σε φιλικο σπιτι με το ενα καταφερα να πιασω το μπουκετο της ερτ-νετ-hd που δεν επιανε καθολου με τα δυο ειχα 50% της ποιοτητας στο μπουκετο
που εχει το extra κλπ και με τα τρια ταυ100% ποιοτητα σε ολα.

Επειδη μπορει να υπαρχουν ηδη στα σπιτια σας τετοιου τυπου ταυ καντε μια δοκιμη προτου πληρωσετε καποιον να σας το φτιαξει.
c9472-1.jpg
Τον συγκεκριμένο διακλαδωτήρα της legrand τον είχα δοκιμάσει πριν χρόνια για να φτιάξω την κεραία για δύο τηλεοράσεις όταν ήταν ακόμα τα αναλογικά. Είχα χειρότερη απόδοση (με το μάτι βέβαια) από άλλα αντίστοιχα που πήρα από πιο εξειδικευμένα ηλεκτρονικά μαγαζιά. Όλα αυτά αντί για συχνότητα μέχρι 860 Mhz που γράφει αυτό, έγραφαν μέχρι 1000Mhz. Δεν ξέρω αν έχει σχέση. Η καλύτερη λύση με πολύ καλύτερη λήψη (με το μάτι) από όλα ήταν ένα μεταλλικό πάντα (γιατί υπάρχουν και άχρηστα πλαστικά) μέχρι 1000Mhz και φισάκια τύπου F. Όνομα δεν θυμάμαι καν, αλλά το πήρα από εξειδικευμένο κατάστημα. Για τέτοια πράγματα δεν συνίστανται μαζικά καταναλωτικά μαγαζιά.
http://en.wikipedia.org/wiki/F_connector
 

john222

New member
8 July 2012
32
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Το πιθανότερο που συνέβει στην περίπτωση του kotikos, είναι η εξασθένηση του (προφανώς) ισχυρού σήματος, από το "ταπεινό" legrand των 860 Mhz. Και αυτό βοήθησε στο να απαλειφθεί το φαινόμενο του "μπουκώματος", που λένε και οι "ειδικοί".
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Σε ένα άλλο thread είδα τι συνδεσμολογία έχει κάνει. Είδα και φωτογραφία. Για να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος φίλος, αλλά είδα φωτογραφία και κατάλαβα τι περιγράφει εδώ. Παρεμβάλλει 3 τέτοιους διακλαδωτήρες. Εγώ νόμιζα ότι ήθελε κάποιο καλό για να μοιράσει το σήμα και αλλού. Στην ουσία όμως ήθελε ακριβώς αυτό που λέει ο john 222. Θέλει να μειώσει το σήμα. Εκτός από ότι υπάρχουν ειδικά κουτάκια ανάλογου μεγέθους που λέγονται μειωτήρες και έχουν και ένα ρυθμιστικό πάνω για να ρυθμίζεις το ποσό της μείωσης, εδώ δεν θέλει το καλό διακλαδωτήρα που έγραψα. Θέλει από αυτούς τους χάλια τους πλαστικούς για να έχει όσο περισσότερη απώλεια μπορεί. Με τέτοιον ίσως να έκανε την δουλειά του ακόμα και με 1 ή 2 διακλαδωτήρες. Ή αν έχει ενισχυτή στην κεραία να τον βγάλει.
 

GREEN TREE

New member
25 July 2012
18
Re: Πρόβλημα λήψης καναλιών/σήματος - Τί να κάνω;

Στο αποκαλυπτικο δελτιο του extra3 χθες (27/7/12) ακουσα οτι:
  • δεχονται εκαντονταδες τηλεφωνα για το σημα και τους αποκωδικοποιητες
  • οτι κατι "παιχτηκε" με τους αποκωδικοποιητες
  • οτι η Digea δεν ηταν ετοιμη, και σε καποιες περιοχες το σημα της ειναι προβληματικο για καποια καναλια
  • και οτι την Δευτερα θα εχουν καλεσμενο καποιον που θα "καταγγειλει" και θα "αποκαλυψει".
 
Last edited: