Πολυ χαμηλά επίπεδα λήψης στα ψηφιακά κρατικά από Υμηττό!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spirosrma

Established Member
2 January 2012
206
Σημερα γυρισα τη κεραια μου προς Υμμητο για να πιασω τ κρατικα (την ειχα προς κεντρο εκπομπης Αιγινας) αλλα τα επιπεδα ειναι τραγικα χαμηλα 25% η πρωτη μπαρα και 30-50 η δευτερη παρολο που εχω εικονα θεωρω πως σε ακραιες καιρικες συνθηκες πχ καταιγιδες και ισχυρες βροχωπτωσεις το σημα θα χανεται ...ενω τις αλλες τις πιανω με 90-100% επιπεδα η 52 ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα! τι να κανω ρε παιδια??
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Μήπως πρέπει να κάνεις δοκιμές με την κεραία? Λίγο δεξιά, λίγο αριστερά?

Σήμερα πάντως και μένα η ένταση φαίνεται κάπως χαμηλότερη από τις προηγούμενες ημέρες? Άλλαξε μήπως κάτι σήμερα που διέκοψαν τα αναλογικά, είναι μήπως μεταβατικό στάδιο για κάποιες μέρες?
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

παρολο που εχω εικονα θεωρω πως σε ακραιες καιρικες συνθηκες πχ καταιγιδες και ισχυρες βροχωπτωσεις το σημα θα χανεται
Γιατί να χάνεται; Δεν είναι δορυφορική η λήψη. Πέρα από αυτό όντως το σήμα σου είναι χαμηλό.
 

spirosrma

Established Member
2 January 2012
206
Re: Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Μήπως πρέπει να κάνεις δοκιμές με την κεραία? Λίγο δεξιά, λίγο αριστερά?

Σήμερα πάντως και μένα η ένταση φαίνεται κάπως χαμηλότερη από τις προηγούμενες ημέρες? Άλλαξε μήπως κάτι σήμερα που διέκοψαν τα αναλογικά, είναι μήπως μεταβατικό στάδιο για κάποιες μέρες?
Δοκιμασα και αυτο που λες πανω κατω σε αυτο το επιπεδο παραμενει... τι να σου πω δε ξερω θα δουμε αν θα βελτιωθει στη συνεχεια..
Γιατί να χάνεται; Δεν είναι δορυφορική η λήψη. Πέρα από αυτό όντως το σήμα σου είναι χαμηλό.
το παραξενο ειναι οτι σε αλλες συχνοτητες ειναι φουλ οι μπαρες πχ στη συχνοτητα που εχει τα καναλια της η νοβα ειναι 95% η πρωτη 100% η δευτερη αφου εκπεμπουν απο Υμηττο και εχω γυρισει τη καιρεα μου δε θα επρεπε ολες λιγο πολυ να ηταν στα ιδια επιπεδα?
 

kropilack

Senior Member
Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Ετσι ειναι. Κι εγω (ειμαι λιγο μακρια βεβαια-κορινθια) οταν η κεραια κοιταει Αιγινα, στα της ΕΡΤ στην 48 εχω φουλ σημα. Στη 52 επειδη πεφτει πανω ενα τοπικο δεν πιανω οριακα. Τη 22 καθολου.
Οταν στρεψω την κεραια προς Υμηττο, χανω την 52, πεφτει το σημα στην 48 και ανεβαινει στην 22.
 

spirosrma

Established Member
2 January 2012
206
Re: Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Ετσι ειναι. Κι εγω (ειμαι λιγο μακρια βεβαια-κορινθια) οταν η κεραια κοιταει Αιγινα, στα της ΕΡΤ στην 48 εχω φουλ σημα. Στη 52 επειδη πεφτει πανω ενα τοπικο δεν πιανω οριακα. Τη 22 καθολου.
Οταν στρεψω την κεραια προς Υμηττο, χανω την 52, πεφτει το σημα στην 48 και ανεβαινει στην 22.

Το αστειο ειναι οτι εγω ειμαι κεντρο Αθηνα και μου εχει τετοια επιπεδα στη 52... ενω στις αλλες εχω σχεδον φουλ!
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

τα ιδια χαλια εχω και γω με τα κρατικα,παρολο που ειμαι φατσα καρτα με τον Υμηττο.
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Re: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Τι κάνουν τα γίδια στην ΕΡΤ? Δοκιμές ή οικονομία στο ρεύμα. Χτες είχα 50-52 σήμα και μερικές φορές 58%. Σήμερα είναι καρφωμένο στο 68% (στον ίδιο δέκτη).
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Το αστειο ειναι οτι εγω ειμαι κεντρο Αθηνα και μου εχει τετοια επιπεδα στη 52... ενω στις αλλες εχω σχεδον φουλ!

Μου φαίνεται λίγο "κουλό"!!!
1). Τι σήμα έχεις στα κανάλια 54, 63 και 65?

2). Οταν είχες κεραία προς Αίγινα τι έπιανες ψηφιακά?

3). Εχεις οπτική επαφή με Υμηττό?
 

nzag1971

New member
27 August 2012
1
Re: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Καλημέρα.

Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όπως το περιέγραψε ο spirosrma.
 

thmls

Established Member
29 April 2010
257
23.9E/38.0N
Re: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

παιδια και εγω απο αθηνα
τωρα με την αλλαγη σε ψηφιακα επειδη ειναι η δουλεια μου εχω βαλει πολλους δεκτες σε tv αναλογικες
αμα δεν εχεις καλη κεραια η συχνοτητα τις ερτ δεν κατεβαινει με καλο σημα ενω αντιθετος οι συχνοτητες
των μεγαλων ιδιωτικων κατεβενουν και χωρις κεραια
 

spirosrma

Established Member
2 January 2012
206
Re: Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Μου φαίνεται λίγο "κουλό"!!!
1). Τι σήμα έχεις στα κανάλια 54, 63 και 65?


2). Οταν είχες κεραία προς Αίγινα τι έπιανες ψηφιακά?


3). Εχεις οπτική επαφή με Υμηττό?



Λοιπον σημερα αλλαξα την θεση της καιρεας γιατι την ειχα σχετικα κοντα με τις αλλες καιρεες και σκεφτηκα μηπως κανουν παρεμβολες τωρα θα απαντησω στα 3 ερωτηματα σου. Αυτη τη στιγμη βλεπει προς Αιγινα
θα σου τα γραψω πιο αναλυτικα. (πριν αρχισουν τα ψηφιακα απο Υμητο την ειχα προς Αιγινα την γυρισα παλι σημερα)

1)22,46,47,48,65 ειναι σχεδον φουλ 90-100% τα σηματα! η χαμηλοτερη ειναι η 52 η οποια εχει σημα πρωτη μπαρα 18% και δευτερη 5% ενω η 63 ειναι 66% πρωτη μπαρα 100% η δευτερη

2)ολες εκτος απο την 54 και οριακα 63,65

3) Οχι δεν υπαρχει οπτικη επαφη γιατι υπαρχουν πολλες πολυκατοικιες μπροστα...
 
Last edited:

spirosrma

Established Member
2 January 2012
206
Re: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

παιδια και εγω απο αθηνα
τωρα με την αλλαγη σε ψηφιακα επειδη ειναι η δουλεια μου εχω βαλει πολλους δεκτες σε tv αναλογικες
αμα δεν εχεις καλη κεραια η συχνοτητα τις ερτ δεν κατεβαινει με καλο σημα ενω αντιθετος οι συχνοτητες
των μεγαλων ιδιωτικων κατεβενουν και χωρις κεραια

Φιλε μου η καιρεα μου ειναι Τελεβες εχω ακουσει οτι ειναι καλες στη ληψη ακομα και σε δυσκολες συνθηκες .... και την εχω σχεδον ενα χρονο οποτε δε νομιζω να ειναι αυτο....κατι αλλο θα φταει για να την λαμβανω τοσο χαμηλα απο δυο διαφορετικα σημεια και ενω εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα....
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Πολυ χαμηλα επιπεδα ληψης στα ψηφιακα κρατικα απο Υμηττο!

Λοιπον σημερα αλλαξα την θεση της καιρεας γιατι την ειχα σχετικα κοντα με τις αλλες καιρεες και σκεφτηκα μηπως κανουν παρεμβολες τωρα θα απαντησω στα 3 ερωτηματα σου. Αυτη τη στιγμη βλεπει προς Αιγινα
θα σου τα γραψω πιο αναλυτικα. (πριν αρχισουν τα ψηφιακα απο Υμητο την ειχα προς Αιγινα την γυρισα παλι σημερα)

1)22,46,47,48,65 ειναι σχεδον φουλ 90-100% τα σηματα! η χαμηλοτερη ειναι η 52 η οποια εχει σημα πρωτη μπαρα 18% και δευτερη 5% ενω η 63 ειναι 66% πρωτη μπαρα 100% η δευτερη

2)ολες εκτος απο την 54 και οριακα 63,65

3) Οχι δεν υπαρχει οπτικη επαφη γιατι υπαρχουν πολλες πολυκατοικιες μπροστα...

OK.
Αν τα κατάλαβα καλά, τώρα που έχεις στριψει προς Αίγινα τα βλέπεις ΟΛΑ καλά πλην της 52 και της 54, ενω οι δύσκολες (λογω υψηλής συχνότητας) 63 και 65 παίζουν σταθερά. Η 63 σου δίνει 66% και η 65 90-100%.

Μήπως ΔΕΝ άλλαξες καλώδιο μαζί με τη κεραία?
Οι μετρήσεις δείχνουν μία βύθιση κοντά στο 52.
Αν, λέω αν, έχεις παλιό καλώδιο αυτό μπορεί να έχει φθαρεί - ανοίξει από την πολυκαιρία.
Αν έχεις καινούργιο καλώδιο, έλεγξε για τσακίσματα.
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.....