X-Men: Days of Future Past

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
x-men-days-of-future-past-blu-ray-cover-00.jpg







X-Men: Days of Future Past
X-Men: Ημέρες ενός Ξεχασμένου Μέλλοντος





» Παίζουν: Τζένιφερ Λόρενς, Χιου Τζάκμαν, Άνα Πακέν, Νίκολας Χουλτ, Μίκαελ Φασμπέντερ, Τζέιμς Μακαβόι, Πίτερ Ντινκλέιτζ
» Σκηνοθέτης: Μπράιαν Σίνγκερ

» Διάρκεια: 131' Λεπτά
» Κατηγορία: Επ. Φαντασίας, Φαντασίας

» Διανομή: Odeon
» Έτος: 2014
» Γλώσσα ταινίας: Αγγλικά

» Official Site: x-menmovies.com/
» Πρεμιέρα στην Ελλάδα: 22 Μαΐου 2014





O τιτλος παραπεμεμπει σε μια ιστορια που δημοσιευτηκε το 1981 και θεωρειται απο τις καλυτερες.
Και ειναι σιγουρο οτι τον εμπνευστηκαν απο το θρυλικο δισκο των Moody Blues.

To περιεργο ειναι οτι η ιστορια διαφοροποιειται σε σχεση με αυτα που εχουμε δει μεχρι στιγμης στο πανι, καθως διαδραματιζεται
σε ενα εναλλακτικο μελλον, ζοφερο και δυστοπικο οπου οι μεταλλαγμενοι ειναι εγκλειστοι σε στρατοπεδα συγκεντρωσεως. Αυτη
η ιστορια θα ειναι το θεμα των καινουριων κινηματογραφικων X-Men.

Και βεβαια σπαει η μεχρι τωρα γραμμικη χρονολογικη εξελιξη των πραγματων (οπως εγινε στα τρια πρωτα αλλα και οπως φανηκε
οτι θα συνεχισει με το First Class).

Οσοι λοιπον περιμεναν ενα First Class No2 με τα γεγονοτα να συνεχιζουν απο εκει που σταματησε το προηγουμενο μαλλον
θα απογοητευτουν. Παντως στην παραγωγη θα βρισκεται ο Bryan Singer και στη σκηνοθεσια ο Matthew Vaughn.
Θα κυκλοφορησει το 2014.


Περισσοτερες πληροφοριες και σχολια εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Days_of_Future_Past

http://www.comicbookmovie.com/fansites/JoshWildingNewsAndReviews/news/?a=64956

http://en.wikipedia.org/wiki/X-Men_(film_series)#X-Men:_Days_of_Future_Past_.282014.29

http://uk.ign.com/articles/2012/06/06/why-an-x-men-days-of-future-past-movie-makes-sense








 
Last edited by a moderator:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: X-Men:Days of Future Past

Aυτα ειναι εξαιρετικά νέα.
Αν υπάρχει και σκοτεινη ατμοσφαιρα , μπορει να βγει και διαμαντι ...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: X-Men:Days of Future Past

Εξω ο Matthew Vaughn , την σκηνοθεσια την αναλαμβανει ο Bryan Singer


Η καλυτερη εξελιξη.....

Κανεις δεν ξεχναει οτι τα δυο πρωτα απιθανα xmen οφειλονται στο δικο του ταλεντο και μονο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Στην ομαδα των σεναριογραφων συμμετεχει και ο θρυλος των χαρτινων X-men Johne Byrne, σκιτσογραφος του κομικ του 1981 στο οποιο βασιζεται η ταινια.

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Byrne_(comics)


Singer previously directed the first two X-Men films and his return as director adds some credence to recent rumours of a possible return for previous cast members Patrick Stewart, Famke Janssen, Halle Berry, Anna Paquin and Rebecca Romjin.

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορει να ξαναπαει με το καστινγκ των first class για να δειξει τους μελλοντικους Χμεν.

Μονο για τον Φασμπεντερ θα στεναχωρηθω αν λειπει....
 
Last edited:

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
επίσημο μέσω twit του Singer

I'd like to officially welcome back James McAvoy, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, & Nicholas Hoult
&
Thrilled to announce @ianmckellen118 & @SirPatStew are joining the cast of #XMEN #DaysOfFuturePast #magneto #professorX More to come..
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Ελα μου ?

Και Ιαν ΜακΚελεν και Φασμπεντερ ?

Αρα θα δειξει και παρελθον και το μελλον το σεναριο...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: X-Men: Days of Future Past

Ελα μου ?

Και Ιαν ΜακΚελεν και Φασμπεντερ ?

Αρα θα δειξει και παρελθον και το μελλον το σεναριο...

Λογικα το "παρον" της ταινιας θα ειναι τοποθετημενο λιγο μετα τα γεγονοτα του first class.
Αυτο περιμενα κι εγω να πω την αληθεια. απλα δεν ηξερα αν θα αντεχαν να χρησιμοποιησουν και τα 2 καστ.
Τα καλυτερα δυνατα νεα για μενα.
Μας εφτιαξες φιλε Modis. Εμενα τουλαχιστον που λατρεψα το first class.
Εγω σε αντιθεση με τον Κοsh θα προτιμουσα τον Βων πισω απο την καμερα, αλλα χαλαλι.
Και ο Σιγκερ δεν με χαλαει.
Βεβαια εγω και τον τιτλο μονο οταν ακουσα ενθουσιαστηκα, οπως και ολοι οσοι ειχαν
επαφη με το κομικ.
Αν εχει και τη Rose στο καστ θα πλεω σε πελαγη ευτυχιας μεχρι να βγει.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Καλα δεν υπαρχει καμια συγκριση μεταξυ Σινγκερ και Βων....

Ο ενας ειναι σκηνοθετης (ολκης) και ο αλλος το παλευει να γινει σκηνοθετης (της σειρας)
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: X-Men: Days of Future Past

Καλα δεν υπαρχει καμια συγκριση μεταξυ Σινγκερ και Βων....

Ο ενας ειναι σκηνοθετης (ολκης) και ο αλλος το παλευει να γινει σκηνοθετης (της σειρας)

Εδω θα διαφωνησω (προφανως).
Ο ενας εχει κανει απο σπουδαια ομολογουμενως πραγματα μεχρι πατατες και του αλλου
εχω δει 3 απο τις 4 ταινιες του και ηταν ολες απολυτα επιτυχημενες σε αυτο που ηθελαν να κανουν
(καλλιτεχνικα τουλαχιστον) και δεν με εκαναν ποτε να βαρεθω.
Αυτο ομως που μας νoιαζει εδω ειναι: To first class ηταν σαν ταινια το καλυτερο απο τα Χ-Μen
και το μονο που καταφερε να διεισδυσει στους χαρακτηρες. Σε αυτο επαψαν
για πρωτη φορα να ειναι χαρτινοι και μονοδιαστατοι.
Επαναλαμβανω ομως και ο Σιγκερ δεν με χαλαει διολου. Στον τομεα της δρασης ειναι ισως καλυτερος.
Στον τομεα των χαρακτηρων ομως...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Το xmen 2 ήταν φανταστικό απο σχεδόν κάθε άποψη.
Η μεγάλη ανάπτυξη των χαρακτήρων σε μια ταινία δράσης όπως το xmen δεν νομίζω ότι είναι ο κύριος στόχος....
Το first class δεν σώθηκε απο τον σκηνοθέτη του, αλλα απο τους ηθοποιούς που συμμετείχαν ...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Γενικώς τα X MEN ήταν και είναι εξαιρετικά...

Πέραν της σκηνοθεσίας και του casting η βάση της ιστορίας και οι αλληγορικές προεκτάσεις της είναι τρελή αβάντα imo.

Προσωπικά δυσκολεύομαι να το συγκρίνω με οτιδήποτε άλλο σουπερ-ηρωικό, ever... και το 5ο προμηνύεται - φαίνεται ότι θα τινάξει τη μπάνκα!
Το περιμένω με αγωνία.
(και μη μου τη πέσετε με το batman...:D οκ το τελευταίο, αν και δεν το είδα ακόμα μοιάζει καλό... αλλά τα προηγούμενα ήταν για παιδάκια και μετρήσεις μαύρου... :p )
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Γενικώς τα X MEN ήταν και είναι εξαιρετικά...

Πέραν της σκηνοθεσίας και του casting η βάση της ιστορίας και οι αλληγορικές προεκτάσεις της είναι τρελή αβάντα imo.

Προσωπικά δυσκολεύομαι να το συγκρίνω με οτιδήποτε άλλο σουπερ-ηρωικό, ever... και το 5ο προμηνύεται - φαίνεται ότι θα τινάξει τη μπάνκα!
Το περιμένω με αγωνία.
(και μη μου τη πέσετε με το batman...:D οκ το τελευταίο, αν και δεν το είδα ακόμα μοιάζει καλό... αλλά τα προηγούμενα ήταν για παιδάκια και μετρήσεις μαύρου... :p )

Οφ τοπικ μεν, αλλα πες τα ρε Νικο με το Μπατμαν, να μην τα λεω μονο εγω και με βριζουν.
Για μενα μονο ενα στα 3 εφυγε πολυ πανω σαν ταινια και αυτο επειδη δεν επικεντρωθηκε στο Μπατμαν
αλλα στο Τζοκερ.
Θα συμφωνησω και για τις προεκτασεις των Χ-ΜΕΝ. Αν αναλογιστεις τις αντιστοιχες του Μπατμαν,
αστα να πανε... Και αν το κανεις βλεποντας την τελευταια ταινια, οπως εκανα εγω, θα σε πιασει αναγουλα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Μα ειναι δυνατον να μην ειναι ο wolverine ?

Αφου το πρωτοτυπο σεναριο τον εχει ως κυριο χαρακτηρα...