Samsung UE EH6030 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostas b

New member
13 November 2009
25
Παίδες καλημέρα! Βλέποντας πως δεν υπάρχει thread για την EH6030 και όντας κάτοχός της εδώ και κάποιες μέρες ανοίγω το συγκεκριμένο για οτιδήποτε την αφορά.

Οι εντυπώσεις μου όλες αυτές τις μέρες είναι πολύ καλές. Να πω πως είναι η πρώτη μου LCD/LED τηλεόραση (η προηγούμενη ήταν CRT) οπότε δεν υπάρχει τρελή εμπειρία όσον αφορά τη θέαση τέτοιας τηλεόρασης (είχα δει κυρίως σε φίλους μέχρι στιγμής).
  • Όσον αφορά το τηλεοπτικό σήμα αποδίδει πολύ καλά με έντονα χρώματα, καλό μαύρο (υπάρχει και ειδική ρύθμιση για εντονότερο μαύρο στο menu) και πολλές ρυθμίσεις για να παίξεις (CRT δεν είναι πάντως, αλλά αυτό το ήξερα πριν την αγοράσω). Όποιος την έχει ήδη και έχει βρει τις κατάλληλες ρυθμίσεις ας τις ποστάρει να έχουμε έναν μπούσουλα τουλάχιστον. Εγώ ακόμα το παλεύω να βρω τις σωστές.
  • Για θέαση αθλητικών τα πραγματικά 100 Hz κάνουν δουλεία και αποδίδουν πολύ καλά. Η Πανάθα από ERT HD φαινόταν ομαλότατη σε κίνηση (άσχετα που αυτό που βλέπαμε στο γήπεδο ήταν για τα πανηγύρια :laugh::laugh:).
  • Από ταινίες είδα και 1080p και 720p από USB (Wrath Of The Titans, The Hunger Games). Η εικόνα ήταν εντυπωσιακή. Με απενεργοποιημένα το Motion Plus (τα 200 Hz δηλαδή) και το Ψηφιακό Φίλτρο Θορύβου, η κίνηση ήταν καλή. Δεν ήταν βέβαια ακριβώς σαν να βλέπεις σε 24p αλλά εμένα με ικανοποίησε. Το γενικό αποτέλεσμα για μένα εξαιρετικό..
  • Σε 3D είδα το Avatar 1080p SBS και to Hugo 1080p SBS. Αν εξαιρέσουμε το flickering λόγω ενεργών γυαλιών ένιωθα λες και ήμουν στο σινεμά (ρύθμιση βάθους 3D στο 5 και αύξηση ευκρίνειας στο μέγιστο). Επίσης χρειάστηκε να παίξω και στις δύο ταινίες με το Αριστερό/Δεξί για να βρω το καταλληλότερο). Βέβαια δεν ξετρελάθηκα από την προβολικότητα (μπορεί να φταίνε οι ταινίες ή/και η απόσταση από την τηλεόραση - 2,5 για 32' αλλά τι να κάνεις που υπάρχει έπιπλο που δε χωράει). Τα γυαλιά δεν με ενόχλησαν και γενικά το ενεργό δεν με κούρασε.
  • Στα menu έχει γρήγορη απόκριση, ενώ και η ''περιήγηση'' στα περιεχόμενα του USB ήταν γρήγορη χωρίς προβλήματα.
Ως γενική εντύπωση πάντως η τηλεόραση είναι πάρα πολύ καλή (χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία).

Όποιος έχει εμπειρία με τη συγκεκριμένη ας ποστάρει...:a0210:





------ Edit εκ της διαχείρισης ------

Samsung UE xxEH6030

UE40EH6030.jpg



Διατίθεται σε 32, 40, 46 ίντσες

Ιστοσελίδα Κατασκευαστή (Αγγλία)

32 --> http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE32EH6030KXXU-spec
40 --> http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE40EH6030KXXU-spec
46 --> http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE46EH6030KXXU-spec

Υποστήριξη

32 --> http://www.samsung.com/gr/support/model/UE32EH6030WXXH-downloads
40 --> http://www.samsung.com/gr/support/model/UE40EH6030WXXH-downloads
46 --> http://www.samsung.com/gr/support/model/UE46EH6030WXXH-downloads

Reviews


Λίστα κατόχων

1. Kostas_b------------------30/8/2012---------------40EH6030
2. makis_81-----------------11/9/2012---------------40EH6030
3. mixailof-------------------30/10/2012--------------40EH6030
4. TR-909-------------------1/11/2012----------------40EH6030
5. zintex---------------------6/11/2012----------------??EH6030
6. sakisq_87----------------7/11/2012----------------46EH6030
7. eyeman------------------8/11/2012----------------46EH6030
8. avgr----------------------15/11/2012---------------??EH6030
9. ALXIOA-------------------19/11/2012--------------46EH6030
10.tzoutzoukos--------------20/11/2012--------------??EH6030
11. Jotheo-------------------3/12/2012----------------32EH6030
12.Hyper82------------------8/12/2012----------------40EH6030
13. kirios21------------------11/12/2012--------------40EH6030
14. Σεραφείμ-----------------11/12/2012--------------32EH6030
15. ksstss--------------------11/12/2012--------------40EH6030
16. inferno_lb----------------14/12/2012--------------40EH6030
17. Gianniz-------------------14/12/2012--------------40EH6030
18. Re4cTiV3-----------------21/12/2012-------------??EH6030
19. punisher996--------------22/12/2012-------------40EH6030
20. billst21--------------------2/1/2013----------------??EH6030
21. gatoulisrethymno7-------9/1/2013----------------??EH6030
22. zuglas---------------------10/1/2013--------------40EH6030
23. foler-----------------------10/1/2013--------------46EH6030
24. milkyway------------------24/1/2013--------------??EH6030
25. kblachos------------------28/1/2013--------------32EH6030
26. athletico------------------30/1/2013--------------46EH6030

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ

kblachos --> http://www.avclub.gr/forum/showthre...Σχόλια?p=1056702369&viewfull=1#post1056702369
 
Last edited by a moderator:

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλές θεάσεις φίλε μου.Σε λίγες μέρες παραλαμβάνω κι εγώ...Μέχρι τότε για δες αυτές τις ρυθμίσεις http://reviews.lcdtvbuyingguide.com/samsung-lcd-tv/samsung-un55eh6000-picturesettings.html . Ιδιαίτερα αυτές του MotionPlus για το Blur και Judder Reduction που αναφέρονται σε πολλά φόρουμ του εξωτερικού και φέρνουν τα καλύτερα αποτελέσματα απ'ότι λένε.
Για την τιμή του backlight έχει κάνει λάθος ο τύπος.Νομίζω δεν πάει πάνω από 20.Μάλλον 16 πιο νορμάλ φαίνεται
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Να ρωτήσω κάτι? Η συσκευασία περιείχε γυαλιά 3d ? Πήγε σήμερα ο πεθερός μου να την αγοράσει στον Κ. και του είπαν ότι τα γυαλιά πάνε εξτρά στα 35Ε ...
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

@ makis81 Σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ με τις ρυθμίσεις! Με το καλό να παραλάβεις και εσύ.

@Jotheo Ναι είχε δύο ζευγάρια γυαλιά μέσα...Κανονικά η συσκευασία έχει οπότε μάλλον μπινιά πάνε να του κάνουν του ανθρώπου...πες του να τα απαιτήσει γιατί έρχονται έτσι από samsung....
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω και μία ερώτηση όσον αφορά τους υπότιτλους σε ταινία 3D...στο Ηugo 3D μετέτρεψα τους .srt που είχα κατεβάσει σε .idx .sub (δύο αρχεία) του ονόμασα το ίδιο με την ταινία αλλά δεν έπαιζαν με την ταινία όταν την φόρτωνα στην τηλεόραση...υπέθεσα πως o player δεν διαβάζει .idx .sub αρχεία, οπότε τους ενσωμάτωσα με το mkvmerge...το θέμα είναι πως μου τους βγάζει διπλούς τώρα όταν παίζω την ταινία (SBS) (ένας υπότιτλος για αριστερά και ένας για δεξιά). η εικόνα παίζει κανονικά, αλλά οι υπότιτλοι εμφανίζονται διπλοί...ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει?
 

Jotheo

Senior Member
2 January 2009
563
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μιας και δεν υπάρχει κάποιος να απαντήσει την απορία σου, λέω να δημοσιεύσω το link της Samsung-Ηνωμένου Βασιλείου, στο οποίο πρέπει να υπάρχει και φρέσκο firmware και πολύτιμες πληροφορίες για τους κατόχους.
Στο ελληνικό site δεν βρήκα κάτι σχετικό ...

http://www.samsung.com/uk/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE32EH6030KXXU
http://www.samsung.com/uk/support/model/UE40EH6030KXXU-downloads
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Thanks για το update...όντως στο ελληνικό site σαν να μην έχει βγει το προϊόν είναι.......
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μετά από πολλές δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις, μπόρεσα να πετύχω την καλύτερη δυνατή κίνηση εικόνας όσον αφορά τις ταινίες...Πριν η κίνηση δεν ήταν κακή αλλά δεν με ικανοποιούσε τουλάχιστον στο μάτι...λοιπόν

LED Motion Plus (Πρόσθετη Κίνηση LED): On
Blur Reduction (Μείωση Θολούρας): 1 ή 2 ανάλογα την ταινία, ώστε να παραμείνει η κινηματογραφική αίσθηση
Judder Reduction: 6-8 (αν και από ότι είδα δεν έχει τρομερή επίδραση)

Επίσης αύξησα τη φωτεινότητα γιατί με το LED Motion Plus στο On μειώνεται....γύρω στο 67 πιστεύω είναι καλά...

Τα παραπάνω αφορούν Picture Mode: Movie
 

Gabriel7

New member
13 July 2006
97
Νίκαια
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Είμαι στην φάση αγοράς τηλεόρασης και αυτή είναι μέσα στις υποψήφιες.
Δε μπορώ να αποφασίσω όμως γιατί δε μπορώ να τη δώ live να παίζει (είχε στο media τη 46άρα αλλά με τα χαζο-demo του mediamarkt δε μπορείς να βγάλεις άκρη)
Έχει passive ή active 3d glasses η συγκεκριμένη? Η κίνηση είναι πραγματικά 100hz η κολοκύθια? γιατί σήμερα βλέποντας τα demo trailer που είχαν στο πλαίσιο μόνο 2 μου φάνηκαν ότι είχαν πολύ καλό fluidity στη κίνηση : μια samsung σειράς 8 κοντά στο 1200άρι και η Panasonic 42UT50.
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχει πραγματικά 100 hz, ενώ με τον αλγόριθμο φτανει και τα 200 hz. Γενικά έχει πολύ καλή κίνηση και για αθλητικα και για ταινιες και για όλα. Τα γυαλιά είναι active, αλλά η ποιότητα του 3D πολύ καλή. Τώρα για να την τσεκάρεις όπως θες μπορείς να πας με ένα στικάκι στο μαγαζί με διάφορα αρχεία και να ζητήσεις το τηλεκοντρόλ για να παίξεις με τις ρυθμίσεις.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μεγειά και καλοθέατη η καινούρια σου τηλεόραση !!! :ernaehrung004:

Μετά από πολλές δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις, μπόρεσα να πετύχω την καλύτερη δυνατή κίνηση εικόνας όσον αφορά τις ταινίες...Πριν η κίνηση δεν ήταν κακή αλλά δεν με ικανοποιούσε τουλάχιστον στο μάτι...λοιπόν

LED Motion Plus (Πρόσθετη Κίνηση LED): On
Blur Reduction (Μείωση Θολούρας): 1 ή 2 ανάλογα την ταινία, ώστε να παραμείνει η κινηματογραφική αίσθηση
Judder Reduction: 6-8 (αν και από ότι είδα δεν έχει τρομερή επίδραση)

Οι Samsung (και όχι μόνο) δεν υποστηρίζουν σωστή κίνηση 24p όταν γίνεται αναπαραγωγή από τον ενσωματωμένο media player. Δοκίμασε με ένα αυτόνομο μηχανάκι... ;)

Επίσης αύξησα τη φωτεινότητα γιατί με το LED Motion Plus στο On μειώνεται....γύρω στο 67 πιστεύω είναι καλά...

Τα παραπάνω αφορούν Picture Mode: Movie

Το ρυθμιστικό της φωτεινότητας δεν αυξάνει το εκπεμπόμενο φως, αν το ανεβάσεις πολύ, απλά καταστρέφεις το μαύρο και το gamma σου...

Το σχετικό ρυθμιστικό για να πάρεις περισσότερο φως είναι το "Οπίσθιος φωτισμός"...
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μεγειά και καλοθέατη η καινούρια σου τηλεόραση !!! :ernaehrung004:

Οι Samsung (και όχι μόνο) δεν υποστηρίζουν σωστή κίνηση 24p όταν γίνεται αναπαραγωγή από τον ενσωματωμένο media player. Δοκίμασε με ένα αυτόνομο μηχανάκι... ;)

Σε ευχαριστώ πολύ! Για το 24p το γνωρίζω πως δεν μπορεί να το προβάλλει και δεν το περιμένω κιόλας...απλά οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις απέδωσαν (τουλάχιστον στο μάτι μου) την καλύτερη κίνηση που είδα σε ταινία με την συγκεκριμένη τηλεόραση από τότε που την πήρα...έτσι όπως το έγραψα φάνηκε σαν να έβλεπα με προβολέα ή ξεχωριστό player και να μιλούσα γενικά για την καλύτερη κίνηση :D, αλλά δεν εννοούσα αυτό...:D

[/QUOTE]
Το ρυθμιστικό της φωτεινότητας δεν αυξάνει το εκπεμπόμενο φως, αν το ανεβάσεις πολύ, απλά καταστρέφεις το μαύρο και το gamma σου...

Το σχετικό ρυθμιστικό για να πάρεις περισσότερο φως είναι το "Οπίσθιος φωτισμός"...[/QUOTE]

Σε αυτό έχεις δίκιο..απλά επειδή στο Picture Mode: Movie το Οπίσθιος φωτισμός είναι στο τέρμα, αν δεν κάνω λάθος, ο μόνος τρόπος που σκέφτηκα να δω λίγο περισσότερο ''φως'' ήταν να πειράξω την φωτεινότητα...thanks πάντως για τη συμβουλή γιατί δεν το ήξερα για την καταστροφή του μαύρου και του gamma.....δηλαδή μία προτεινόμενη ''ασφαλής'' ρύθμιση της φωτεινότητας είναι στο 40-50? Και πως μπορώ, εκτός οπίσθιου φωτισμού να ανεβάσω λίγο τη φωτεινότητα της εικόνας στις ταινίες με το LED Motion Plus στο On?
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σε αυτό έχεις δίκιο..απλά επειδή στο Picture Mode: Movie το Οπίσθιος φωτισμός είναι στο τέρμα, αν δεν κάνω λάθος, ο μόνος τρόπος που σκέφτηκα να δω λίγο περισσότερο ''φως'' ήταν να πειράξω την φωτεινότητα...thanks πάντως για τη συμβουλή γιατί δεν το ήξερα για την καταστροφή του μαύρου και του gamma.....δηλαδή μία προτεινόμενη ''ασφαλής'' ρύθμιση της φωτεινότητας είναι στο 40-50? Και πως μπορώ, εκτός οπίσθιου φωτισμού να ανεβάσω λίγο τη φωτεινότητα της εικόνας στις ταινίες με το LED Motion Plus στο On?

Για τη σωστή ρύθμιση του ρυθμιστικού "Φωτεινότητα" ρίξε μια ματιά εδώ (τα σχετικά pattern θα τα βρεις εδώ).

Αν ο οπίσθιος φωτισμός είναι στο τέρμα και δε σου φτάνει το φως, έλεγξε πρώτα μην τυχόν είναι χαμηλωμένο το ρυθμιστικό της αντίθεσης. Έπειτα, μπορείς είτε να απενεργοποιήσεις το LED Motion Plus, είτε να δοκιμάσεις κάποιο άλλο mode, είτε να παρακολουθυήσεις σε σκοτεινό δωμάτιο... ;)
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Thanks για την απάντηση, ξεκινάω το διάβασμα :D
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς την TV με εσωτερική κεραία??Δε μου βρίσκει όλα τα κανάλια και κανένα από τα κρατικά.Μιλάμε για digea
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Άκυρο,βρέθηκαν όλα με αλλαγή θέσης της κεραίας,αλλά το σήμα των κρατικών είναι αδύναμο
 

kostas b

New member
13 November 2009
25
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

αλλά το σήμα των κρατικών είναι αδύναμο

Αν κοιτάς προς Υμηττό γενικά υπάρχει θέμα με τις εσωτερικές κεραίες...σε μία CRT αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα, αλλά λύθηκε επίσης με μετακίνηση κεραίας..
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το πρόβλημα είναι με το Allshare τώρα,ενώ το δίκτυο δουλεύει ρολόι,παίρνει IP η TV και τα ρέστα μου λέει ότι ο κοινόχρηστος διακομιστής της τοποθεσίας ''Ο υπολογιστής μου'' δεν λειτουργεί σωστά.Δοκίμασα και με το serviio το οποίο είδε κατευθείαν όλα τα τα αρχεία,αλλά δεν έπαιζε τις ματρόσκες,παρά μόνο avi και mp4.Σε κανένα αρχείο δεν έπαιζε υπότιτλους.Να τονίσω ότι όλα αυτά τα αρχεία παίζουν μια χαρά από usb stick και εμφανίζονται και οι υπότιτλοι κανονικά.Για βοηθήστε λίγο
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί το edit.Τέσπα,όλα καλά με το AllShare αν και τα αρχεία μου τα έχει χύμα και όχι σε φακέλους όπως τα ήθελα.Όλα παίζουν μια χαρά πάντως
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Re: Samsung UE EH6030 :Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Συνεχίζουμε με την ομοιομορφία της οθόνης.Όσον αφορά το clouding είμαστε σε πολύ καλά επίπεδα.Το περίεργο είναι ότι η κάμερα του iphone έπιασε banding,αλλά με το ανθρώπινο μάτι δεν φαίνεται τίποτα.Μάλλον δε θα αποτελέσει πρόβλημα το φαινόμενο αυτό στην πράξη.
Όσον αφορά την ποιότητα εικόνας στα ψηφιακά είναι καλύτερη απ'ότι περίμενα αλλά όχι επιπέδου CRT.
Πολύ καλή,ως αναμενόταν η απόδοση σε 720p και 1020p και με αρκετά καλή κίνηση.Οι υπότιτλοι μικροί αλλά από απόσταση 1,3 μέτρων που είμαι δεν έχεις πρόβλημα.Έτσι γλιτώνουμε προς το παρών τον media player και περιμένουμε την έλευση των νέων και οικονομικών ελπίζω media players με υποστήριξη frame packed 3D BlueRay
Από αρχεία ο media player έπαιξε τα πάντα εκτός από κάποια παλιά WMV(wmv1,wmv2).
Συμπερασματικά πολύ καλές εντυπώσεις για μια τηλεόραση των 400 ευρώ.Άξιζε η αναμονή και την προτείνω σε όλους,δύσκολα να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή
Τώρα έχει σειρά το παιχνίδι της εθνικής για να δούμε και την απόδοση σε αυτό τον τομέα