Amanero USB-I2S interface

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Καλημέρα!

Αυτή τη στιγμή "τρέχει" ένα Group Buy στο DiyAudio για το παρακάτω interface...

http://hifiduino.wordpress.com/2012/08/29/another-usb-interface-for-diy/

Πώς μπορεί να το αξιοποιήσει κανείς;;;

Μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον - αλλά δε ξέρω πως πρέπει να λειτουργήσει...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μάλιστα, γραφτήκαν σελίδες βλέπω … και ξεκίνησε και gb
Βλέπω και κάποιες μετρήσεις πια και DSD
O dimdim κάτι είχε προλάβει να μου αναφέρει

Η τιμή του όντος είναι προσιτή
Ειδικά εάν μαζευτεί κόσμος για $50
Δε νομίζω ότι υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτή την τιμή,
αντίστοιχο usb -> i2s σε αυτά τα λεφτά και με αυτές τις προδιαγραφές

CENTRAL, απλά μπές στο google docs και βάλε τα στοιχεία σου όπως και οι άλλοι.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Θύμισε μου έχεις κάποιο dac που δουλεύεις?

Γενικά σαν κάρτα ήχου θα το βλέπει το pc σου. Από τη μια πλευρά δηλαδή το συνδέεις στο pc.
Από την άλλη πλευρά παίρνεις την έξοδο i2s και τη συνδέεις στο (i2s capable) dac σου.

*Όλα αυτά μόνο εάν σε ενδιαφέρει usb είσοδος για κάποιο dac που φτιάχνεις και τα features που έχει.*

Πάντως να ξέρεις ότι κάποια ερωτηματικά υπάρχουν ακόμα για την υλοποίηση που πιθανότατα δε θα λυθούν πριν να φτάσει στα χέρια πολλών.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Το σκέφτομαι ένα diy dac...

Άρα αυτό το board θα είναι η είσοδος πρακτικά...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ναι μετά θα θες κάτι σα i2s swich
για επιλέγεις είσοδο
είτε από αυτό το μαραφέτι
ή από άλλη είσοδο spdif -> i2s

Άρα μη βιάζεσαι, σκέψου πρώτα καλύτερα τι θες να φτιάξεις.
Αυτό είναι απλά μια είσοδος,
Η καρδιά του dac θέλει περισσότερη σκέψη
Απλά αρχιτεκτονικά προετοιμάσου να μπλέξεις και με i2s
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Πάντως η μαγική μου σφαίρα λέει πως πολύ σύντομα θα απολαμβάνουμε απίστευτης ποιότητας ψηφιακό ήχο σε πολύ προσιτές τιμές!!!

Ένα όνειρο που παίρνει σήμερα σάρκα και οστά χάρη στην πολύ υψηλή τεχνολογία που έχει φτηνήνει πια πολύ...
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Amanero USB-I2S interface

Πάντως η μαγική μου σφαίρα λέει πως πολύ σύντομα θα απολαμβάνουμε απίστευτης ποιότητας ψηφιακό ήχο σε πολύ προσιτές τιμές!!!

Ένα όνειρο που παίρνει σήμερα σάρκα και οστά χάρη στην πολύ υψηλή τεχνολογία που έχει φτηνήνει πια πολύ...

Αν θες την άποψή μου ναι βελτιωνόμαστε
Φυσικά τα μεγάλα άλματα έχουν είδη γίνει και αυτή τη στιγμή είμαστε στην ανηφόρα να αξιοποιήσουμε όλα αυτά τα τεχνολογικά μέσα που διαθέτουμε.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Θύμισε μου έχεις κάποιο dac που δουλεύεις?

Γενικά σαν κάρτα ήχου θα το βλέπει το pc σου. Από τη μια πλευρά δηλαδή το συνδέεις στο pc.
Από την άλλη πλευρά παίρνεις την έξοδο i2s και τη συνδέεις στο (i2s capable) dac σου.

*Όλα αυτά μόνο εάν σε ενδιαφέρει usb είσοδος για κάποιο dac που φτιάχνεις και τα features που έχει.*

Πάντως να ξέρεις ότι κάποια ερωτηματικά υπάρχουν ακόμα για την υλοποίηση που πιθανότατα δε θα λυθούν πριν να φτάσει στα χέρια πολλών.

Τάσο και Δημήτρη, πως μπορώ να βγάλω άκρη με τη δυνατότητα I2S του dac?
Βλέπω ότι το dac-chip που έχω έχει τη δυνατότητα i2s (Wolfson 8716), αλλά δεν είναι και τόσο απλό στο pdf που βλέπω.
Επίσης ίσως μπορώ να εκμεταλλευτώ και τον επιλογέα για usb είσοδο, διότι το υπάρχον usb κύκλωμα στο dac, είναι επιπρόσθετη πλακέτα αφαιρούμενη και απλά πέρνει τάση από την κύρια πλακέτα και της μεταφέρει το σήμα (απλό κύκλωμα 16/48).

Από που μπορώ να έχω κάποιο σχετικό ξεστράβωμα για το πως μπορώ να πορευθώ;
 
Ποιο DAC (συσκευή) έχεις; Η πλακέτα USB σου είναι πιθανό (αν όχι σίγουρο..) ότι στέλνει σήμα I2S στο Wolfson, οπότε θα μπορούσες να "κλέψεις" εκεί..

Για πες ποιο είναι να δούμε τι μπορεί (αν μπορεί..) να γίνει.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Η συσκευή ξεκίνησε ως Beresford 7520 βλέπε παρακάτω φώτο

attachment.php


Μετέπειτα, δέχθηκε τις τροποποιήσεις και εξελίχθηκε σε Beresford Caiman με παθητική έξοδο και ακόμη μετέπειτα μπήκε τροφοδοτικό Salas.

attachment.php


Αλλά η ουσία του θέματος είναι ότι η επιπρόσθετη πλακέτα usb (φαίνεται στην πρώτη φώτο πάνω δεξιά) είναι χτισμένη γύρω από το PCM 2902.
Πιστεύεις ότι αυτή η πλακέτα θα δίνει απευθείας έξοδο i2s, έτσι ώστε να είναι μια απλή αντικατάσταση; Από το datasheet, βλέπω ότι εκτός από αναλογική έξοδο δίνει και έξοδο s/pdif out (εδώ μπορώ να ελέγξω με ποιο pin είναι συνδεδεμένη η έξοδος της πλακέτας), δεν είδα με μια γρήγορη ματιά, για έξοδο i2s.
Επίσης, ξανακοιτώντας τα χαρακτηριστικά του dac-chip (Wolfson 8716), ναι μεν δέχεται σήμα I2S αλλά 24bit (σελ. 8 στο datasheet, Digital Input Pin23 Wordlength), to Amanero βλέπω ότι δίνει μόνο 32bit?
 
Last edited:
Χμ.. Βλέπω ότι το PCM2902 όντως βγάζει μόνο s/pdif, οπότε δεν μας κάνει.

Το 8716 παίρνει I2S, το Amanero δίνει ότι παίρνει (bit perfect) οπότε δεν υπάρχει θέμα με τα 16/24 vs. 32bits, αλλά λογικά θα χρειαστεί να αλλάξουν και παράμετροι του 8716 για να δει σωστά το I2S (δεν διάβασα τόσο..). Γενικά, είναι ενδιαφέρον, αλλά αν δεν το έχει κάνει κανείς άλλος μέχρι τώρα, θα είναι ταλαιπωρία..
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δημήτρη, πιστεύω ότι ο κατασκευαστής έχει επιλέξει μόνο την έξοδο s/pdif (sto usb) και αυτό το οδηγεί στο receiver όπως και τις άλλες δύο εισόδους s/pdif του dac.
Οπότε, όπως σωστά αναφέρεις δεν πρόκειται να βρω κάτι εύκολο από αυτήν την πλακετίτσα.

Ο μόνος τρόπος υλοποίησης είναι, η είσοδος I2S να πάει απευθείας στο dac chip.
Οι σχετικές πληροφορίες που αναφέρονται στο datasheet, με δυσκολεύουν για να τις κατανοήσω σωστά.
Το μόνο που βλέπω ως γρήγορο είναι ένας πίνακας στη σελίδα 8, στο Hardware Control Modes όπου λέει ότι όταν συνδιαστούν τα pin 23 & 28 ως L, H & H, H τότε έχουμε audio input format 16bit I2S ή 24bit I2S.

Τα 4 καλώδια που βλέπω ότι έχεις τραβήξει προς το βουβάλι από το Amanero, τι μεταφέρουν ακριβώς, για να μπορέσω να ψάξω τις σχετικές πληροφορίες μπας και ξεδιπλώσω το μίτο?

Υπόψη ότι πάνω σε αυτό το dac, σχετική πληροφόρηση, δεν έχει υπάρξει μέχρι σήμερα.
 
Re: Απάντηση: Amanero USB-I2S interface

Δημήτρη, πιστεύω ότι ο κατασκευαστής έχει επιλέξει μόνο την έξοδο s/pdif (sto usb) και αυτό το οδηγεί στο receiver όπως και τις άλλες δύο εισόδους s/pdif του dac.
Οπότε, όπως σωστά αναφέρεις δεν πρόκειται να βρω κάτι εύκολο από αυτήν την πλακετίτσα.

Ο μόνος τρόπος υλοποίησης είναι, η είσοδος I2S να πάει απευθείας στο dac chip.
Οι σχετικές πληροφορίες που αναφέρονται στο datasheet, με δυσκολεύουν για να τις κατανοήσω σωστά.
Το μόνο που βλέπω ως γρήγορο είναι ένας πίνακας στη σελίδα 8, στο Hardware Control Modes όπου λέει ότι όταν συνδιαστούν τα pin 23 & 28 ως L, H & H, H τότε έχουμε audio input format 16bit I2S ή 24bit I2S.

Τα 4 καλώδια που βλέπω ότι έχεις τραβήξει προς το βουβάλι από το Amanero, τι μεταφέρουν ακριβώς, για να μπορέσω να ψάξω τις σχετικές πληροφορίες μπας και ξεδιπλώσω το μίτο?

Υπόψη ότι πάνω σε αυτό το dac, σχετική πληροφόρηση, δεν έχει υπάρξει μέχρι σήμερα.

Τα σήματα I2S παραδοσιακά είναι τα εξής 3:

- Serial Data (SD)
- Serial Clock (SCK)
- Word Select (WS)

και φυσικά η γη (GND)

Στην περίπτωση του Amanero, αναφέρονται αντίστοιχα ως:

- DATA
- BCLK
- FSCLK