Αγορά νέου HD linux δορυφορικού δέκτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kten

Established Member
20 April 2008
287
Δες τον edision pingulux όπου θα χρειαστεί να αγοράσεις ένα εξωτερικό usb επίγειο tuner και με αρκετά λιγότερο από 250 ευρώ έχεις αυτό που ζητάς ή Xtrend 5000 με τον ίδιο τρόπο. Επίσης και ο Azbox me mini σου κάνει την δουλειά
 
Last edited by a moderator:

drspiros

AVClub Addicted Member
Θα προτιμούσα κάτι σε combo. Τον Xtrend τον είχα και πολλές φορές δεν μου έβλεπε το usb tuner, έπρεπε να κανω επανειλλημενα reboot. Τωρα εχω τον Azbox Me, αλλα ακομα δεν εχω βρει tuner που να δουλευει (αυτο που εχω εχει chipset it9135).
 
Last edited by a moderator:

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι για ένα καλό HD linux δέκτη. Το κόστος δεν με πειράζει αλλά λόγω απειρίας δεν θα ήθελα και κάτι πολύ ακριβό (>500).
Αρχική επιλογή μου ήταν ο dreambox 800se γνήσιος, αλλα διαβάζοντας διάφορα threads είδα πως υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι δέκτες πχ xtrend, vu κτλ.
Ποιόν θα προτείνατε εσείς οι ειδικοί που να κάνει τα πάντα και να έχει υποστήριξη στην κοινότητα?
Ευχαριστώ
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: HD linux δέκτης

Περίμενε τους νέους δέκτες που θα βγουν φέτος με τα νέα τσιπάκια της Broadcom.
 

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Re: Απάντηση: HD linux δέκτης

Ωραίοι οι Vu+ 2! Το θέμα είναι πότε θα βγούν στην αγορά? Για τον goliath μπορεί να πάρει και χρόνια!
Αν θέλω κάτι τώρα άμεσα τι θα προτείνατε?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Απάντηση: HD linux δέκτης

Oi VU λογικά θα είναι διαθέσιμοι πριν το Δεκέμβριο 2012.
 
Re: HD linux δέκτης

Λογικά πριν τον Δεκέμβρη...
ΟΚ. Αλλά θα στοιχίζουν κιόλας. Για Dream δεν συζητάω καν πλέον. Κατακούτελα βαράνε. Απ' την άλλη οι VU+ παραδοσιακά δεν είναι φθηνοί (ΟΚ, συμφωνώ και εγώ στο περί ποιότητας κατασκευής). Συνεπώς το όριο που έθεσε ο φίλος δλδ λιγότερα από 500 ευρώ προβλέπω να το καλύπτει μόνο ο VU+ Solo2. My 2 cents βέβαια... (για να μη παρεξηγηθούμε κιόλας).

@Birbilis
Φίλε μου είναι δύσκολο να σου απαντήσουμε με γνώμονα το συμφέρον σου χωρίς να σου πούμε "περίμενε γιατί τώρα κοντά θα βγούνε καλύτερα μηχανάκια". Ουσιαστικά ο Παναγιώτης αυτό εννοεί και έχει 100% ΔΙΚΙΟ. Το θέμα είναι λοιπόν άλλο. Μπορείς να περιμένεις ; αν κρίνω από το σχόλιό σου ("...Αν θέλω κάτι τώρα άμεσα τι θα προτείνατε?...") μάλλον δεν μπορείς.
Εφόσον λοιπόν ΔΕΝ μπορείς, τότε θα σου πω τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην εξής θέση : μπάτζετ εως 500, δεν μπορώ να περιμένω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, θέλω ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ δέκτη Linux αλλά ξέρω και κατιτίς από Linux. Θα έπαιρνα τον VU+ Solo.

Το πρόβλημα ΞΑΝΑΛΕΩ είναι οτι αρκετά σύντομα θα βγει η επόμενη γενιά αυτών των δεκτών και τότε το εντελώς λογικό είναι οτι θα αισθάνεσαι μειονεκτικά. Πάντως από πλευράς υποστήριξης με firmware κτλ μην ανησυχείς καθόλου. Αν πάρεις τώρα κάτι, αυτό θα συνεχίσει για αρκετό καιρό ακόμα να υποστηρίζεται. ΔΕΝ είναι 100% αυτό βέβαια ,αλλά είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό έτσι. Συνεπώς και τώρα να πάρεις κάτι, θα το χαρείς για πολύ καιρό.

Αυτά
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: HD linux δέκτης

Αν θες να αγοράσεις άμεσα, τότε αντί για τον 800SE δες τους VU+ Uno, ET6000 και ET9200. Όλοι είναι κάτω από το όριο τιμής που έχεις δώσει.

VU Solo2 λογικά θα είναι το πολύ 400 ευρώ (350 πιο πιθανό) και VU Duo2 στα 550 με 600.
 
Last edited:

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: HD linux δέκτης

Να ρωτήσω και γω κάτι πιο γενικό;

Αν κάποιος θέλει να αγοράσει έναν δέκτη HD που να κάνει card sharing, αλλά μόνο τα στοιχειώδη όσο αφορά το cs, να λειτουργεί ως πελάτης της κάρτας δηλαδή, πρέπει να πάρει δέκτη linux; Η λογική λέει ναι, αφού όλα τα προγράμματα για cs (cccam, mgcamd, κτλ) τρέχουν σε linux. Σωστά;

Από κει και πέρα ποιοι οικονομικοί δέκτες με αυτή την δυνατότητα υπάρχουν; Ξέρω ότι μπορώ να πάρω κάποιον dreambox κλώνο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έχω θέματα αξιοπιστίας με αυτόν, γιατί διαβάζω πολλά στο internet για ελαττωματικά tuner, κολλήματα και άλλα. Οι δέκτες της edision που είναι σχετικά οικονομικοί κάνουν γι αυτή τη δουλειά;

Αν πρέπει να βάλω budget θα έλεγα γύρω στα 150~200 max. Παίρνω τίποτα αξιόλογο που να κάνει τη συγκεκριμένη δουλειά;
 

alexa

Established Member
29 May 2012
180
Re: HD linux δέκτης

@nautilus7 , και εγω το ιδιο σκεπτικο ειχα πριν απο λιγο καιρο , για αυτο που θες να κανεις πρεπει να εχεις ενα δεκτη linux που να τρεχει αυτα που λες , τωρα απο εκει και μετα οσο αφορα τους κλωνους δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα , υπαρχουν και καλοι κλωνοι και καποιοι που βγηκαν με καποια προβληματα , για την δικη μου περιπτωση διαλεξα αυτο που αναφερεις , εναν edision pingulux plus HD , ειναι πιστευω απο τα πιο καλα μηχανακια στα λεφτα του ( νομιζω κανει 149 ευρω ) , ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: HD linux δέκτης

Nautilus7, alexa, τα μηνύματά σας αφαιρέθηκαν. Έχει τονιστεί επανειλημμένως να μη γίνονται αναφορές σε card sharing...
 

nautilus7

Senior Member
14 September 2007
487
Re: HD linux δέκτης

Από πότε απαγορεύεται η γενική αναφορά στο cs;

Ιδίως την στιγμή που το forum έχει πολλά σχετικά θέματα, και δικά σου post πολύ πρόσφατα που τυχαία έτυχε να διαβάζω παράλληλα...
 

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Με κατατοπισατε πλήρως. Αυτό που κάνει εντύπωση είναι η αποστροφή σας από τους dream box. Είχα την εντύπωση ότι ήταν ότι καταλληλότερο για να ψάχτεις κ ας υστερούν στο λόγο τιμής προς απόδοση.
Νομίζω θα περιμένω για τους νέους vu+ κ ελπίζω να μην αργήσουν υπερβολικά!
Να πω κ ότι δεν έχω ιδέα απο Linux αλλά έχω πολλές γνώσεις στους υπολογιστές απο εποχής dos, πιστεύω θα τα καταφέρω!
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: HD linux δέκτης

Από πότε απαγορεύεται η γενική αναφορά στο cs;

Ιδίως την στιγμή που το forum έχει πολλά σχετικά θέματα, και δικά σου post πολύ πρόσφατα που τυχαία έτυχε να διαβάζω παράλληλα...
Το μήνυμα που αναφέρεις αναφέρεται σε οικιακό μοίρασμα κάρτας, κάτι που δε συνέβαινε στα παραπάνω μηνύματα. Είναι εξαιρετικά λεπτό το θέμα.
 
Re: HD linux δέκτης

Μιας και δε γίνεται να κάνω edit το γράφω σε νέο post.
Ήθελα να πω οτι εγώ αν ήμουν σε ανάλογη φάση θα έπαιρνα τον VU+ Uno και όχι τον VU+ Solo που έγραψα εκ παραδρομής. Εδώ έχει κάποιες διαφορές μεταξύ τους. Φαντάζομαι οτι αν κανείς ψάξει λίγο παραπάνω θα βρει και περισσότερα πράγματα.
Βέβαια, υπάρχει και μια διαφορά στα , με τον Uno να είναι κατά ~80 ακριβότερος. Το τελευταίο φυσικά είναι, στην τελική, θέμα αυτού που θα τα δώσει.
 

birbilis

Established Member
2 November 2007
201
Ηράκλειο - Κρήτη
Nautilus7, alexa, τα μηνύματά σας αφαιρέθηκαν. Έχει τονιστεί επανειλημμένως να μη γίνονται αναφορές σε card sharing...

Ευτυχώς πρόλαβα κ τα διάβασα!
Πάντως το σχετικό άθλημα νομίζω είναι αυτό που ενδιαφέρει όλους που ασχολούνται με Linux δεκτές. Δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις είναι παράνομο κ ο moderator θέλει να προστατέψει το forum...