• Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Android Market.png



Θέλετε να αγοράσετε νέο android κινητό;

Απλά πείτε μας ποσά διαθέτετε για την αγορά του
και εμείς θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε να το βρείτε!


 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
αντε, καλη αρχη. Στα 200ε τι προτασεις υπαρχουν?? θελω μεγαλουτσικη οθονη αλλα οχι τεραστια, και ics... επισης ανεκτη καμερα. ΓΑια την συζυγο. Σκεφτομαι sony neo v... εναλλακτικες;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Aν μπορεις να ανεβεις στα 260ε του htc one v , αξιζει μακράν τον κόπο.Αλλιως δες και το htc desire c.
Το neo v ειναι πολυ καλο στα χρηματα του.Λιγο απογοητευτικη ειναι η οθονη του (φτηνο πανελ).Απο εξοπλισμο ομως ειναι αστακος.
Λενε παντως οτι η ics του πέφτει πολυ βαριά και δεν συνισταται.
Και εγω στην γυναικα μου αυτο εχω πάρει.Ειχα την εντυπωση ομως, οτι ειχε εξαφανιστει απο την αγορά.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Αντίστοιχο του είναι το Ideos X5 Pro.

έχω το απλό ideos X5. Ενώ από H/W είναι μια χαρά, η υποστήριξη της huawei είναι "αστεία"... έδωσε μετά από προσπάθειες την 2.3, την οποία ακόμα "beta" την ονομάζει... Ούτε καν δοκίμασα να την περάσω. Δεν θέλω να ξαναμπλέξω με εταιρία που έχει ανύπαρκτο support...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Aν μπορεις να ανεβεις στα 260ε του htc one v , αξιζει μακράν τον κόπο.Αλλιως δες και το htc desire c.
Το neo v ειναι πολυ καλο στα χρηματα του.Λιγο απογοητευτικη ειναι η οθονη του (φτηνο πανελ).Απο εξοπλισμο ομως ειναι αστακος.
Λενε παντως οτι η ics του πέφτει πολυ βαριά και δεν συνισταται.
Και εγω στην γυναικα μου αυτο εχω πάρει.Ειχα την εντυπωση ομως, οτι ειχε εξαφανιστει απο την αγορά.

htc one v και SE neo V, έχουν ίδιο ακριβώς SoC... Είναι δυνατόν στο ένα να είναι "βαρύ" το ics, και στο άλλο όχι? http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4575&idPhone2=4122

Μου αρέσει που το neoV έχει και πλήκτρα κανονικά (τα επαφής είναι σπαστικά όπως και να το κάνουμε). Θα το δω όμως...


Εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου με stock, του πέρασα στην αρχή Miui και μετά ICS Aurora.

Αυτό είναι κάτι που δεν θέλω / δεν μπορώ να κάνω (δοκιμές να δω ποια είναι καλή και ποια θα κάτσει καλά). Θέλω η stock να παίζει έτσι όπως πρέπει.
 
Last edited by a moderator:

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Αγορά Android κινητού

αντε, καλη αρχη. Στα 200ε τι προτασεις υπαρχουν?? θελω μεγαλουτσικη οθονη αλλα οχι τεραστια, και ics... επισης ανεκτη καμερα. ΓΑια την συζυγο. Σκεφτομαι sony neo v... εναλλακτικες;

Xperia U με ICS εντος του μηνα. Αυτο εχω παρει στην συζυγο. Ικανοποιημενη προς το παρον.

Με λιγα παραπανω υπαρχει και το Xperia Sole.
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Re: Απάντηση: Αγορά Android κινητού

Αυτό είναι κάτι που δεν θέλω / δεν μπορώ να κάνω (δοκιμές να δω ποια είναι καλή και ποια θα κάτσει καλά). Θέλω η stock να παίζει έτσι όπως πρέπει.

Δεν έχεις άδικο. Αλλά είναι κρίμα να είσαι με τη stock ενώ υπάρχει κάτι -πολύ- καλύτερο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Στα 200 ευρώ που το ψάχνω και εγώ έχω ξεχωρίσει το LG optimus L5 και το HTC Desire C. Κλίνω πιο πολύ προς το δεύτερο.

Επίσης λίγο πιο κάτω σε τιμή και με μικρότερη οθόνη δες το Sony Tipo και το Samsung Galaxy mini 2.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά Android κινητού

Στα 200 ευρώ που το ψάχνω και εγώ έχω ξεχωρίσει το LG optimus L5 και το HTC Desire C. Κλίνω πιο πολύ προς το δεύτερο.

Επίσης λίγο πιο κάτω σε τιμή και με μικρότερη οθόνη δες το Sony Tipo και το Samsung Galaxy mini 2.

Το είδα και το L5, αλλά "κόπηκε" κατευθείαν όταν είδα την ανάλυση της οθόνης και το SoC που έχει... Ουσιαστικά είναι αντίστοιχο του galaxy ACE (του πρώτου) το οποίο και θεωρώ low end και πολύ πίσω από το δικό μου Χ5 (το ACE το έχει τώρα η σύζυγος και δεν παλεύεται...)

Δεν έχεις άδικο. Αλλά είναι κρίμα να είσαι με τη stock ενώ υπάρχει κάτι -πολύ- καλύτερο.

Σίγουρα! Αν είχα κάποιον φίλο μου που να ήξερε και να ήθελε να ασχοληθεί και μου το φτιάξει (και να μου το δώσει έτοιμο), δεν θα έλεγα όχι! Από το μηδέν όμως να κάτσω εγώ να διαβάσω για να μάθω την διαδικασία κλπ, δεν ξεκινάω...
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
ZTE Black Ice. To smartphone που κοστίζει, μόλις, 139 ευρώ

ZTE-Black-Ice-7.jpg

Μπορεί οι καιροί να είναι χαλεποί, αλλά το σοφό ρητό λέει ότι ακριβώς σε τέτοιες περιόδους, είναι που δημιουργούνται οι ευκαιρίες.
Αυτό σκέφτηκαν και οι Κινέζοι της ZTE, που έχουν πάρει μονότερμα την κατηγορία των low-end smartphones.
ZTE-Black-Ice-3.jpg

Ναι, ο δρόμος σε αυτό το κομμάτι της αγοράς δεν είναι στρωμένος με ροδοπέταλα. Τώρα μόλις, που γράφω το κείμενο αυτό, θυμήθηκα τέσσερα ανταγωνιστικά μοντέλα που κοστίζουν πάνω-κάτω τα ίδια χρήματα με το Black Ice. Παρεμπιπτόντως ωραίο όνομα. Ήξερες ότι οι Αμερικάνοι το χρησιμοποιούν για να χαρακτηρίσουν τη λεπτή κρούστα πάγου που πιάνουν οι δρόμοι το καταχείμωνο; Έτσι βγαίνει και η ετυμολογία. Το Black Ice ρίχνει ξάπλα τον ανταγωνισμό… Προσωπικά πάντως που το χρησιμοποιώ για περισσότερο από ένα μήνα, δεν έχω παράπονο. Βολεύει στη μεταφορά (ίδιες διαστάσεις με το Blade ΙΙ), είναι γρήγορο (800άρης επεξεργαστής) και μαζί του σερφάρεις με αξιοπρέπεια. Γιατί καλά, χρυσά και άγια τα smartphones, αλλά όπως και να το κάνουμε, αν στο ταμείο πληρώνεις κάτι λιγότερο από 150 ευρώ, οφείλεις να συμφιλιώνεσαι με τα όποια μειονεκτήματα.
ZTE-Black-Ice-9.jpg

Το μυστικό πάντως στην επιτυχία του Black Ice είναι η ομοιογένεια. Όχι μόνο ανταποκρίνεται με σχετική αμεσότητα, αλλά χάρη στο pure Android ICS λειτουργικό σε κάνει να ξεχνάς τη βαρετή εμφάνιση. Μιας που το έφερε η κουβέντα, δεν θυμάμαι να έχω δει τελευταία, πιο αδιάφορο σχεδιαστικά κινητό. Από την άλλη παραδέχομαι την αίσθηση στο χέρι και την καλή ποιότητα. Για να καταλάβεις η συσκευή δεν έχει κάνει τσικ, παρότι μετράει κάμποσες πτώσεις στο βιογραφικό της – sorry ZTE.
ZTE-Black-Ice-2.jpg

Την πρώτη φορά που πήρα στα χέρια μου το Black Ice, θυμάμαι είχα εντυπωσιαστεί από την οθόνη. Ναι, έχει χαμηλή ανάλυση (320×480 pixels), ναι, το μέγεθος της είναι στις 3,5 ίντσες (για να μας θυμίζει τις αλλοτινές δόξες του πρώτου iPhone), αλλά η απεικόνιση των χρωμάτων είναι πιστή και οι γωνίες θέασης μεγάλες. Επίσης, έχει σωστά λευκά, ενώ σε αντίθεση με τους περισσότερους ανταγωνιστές, δεν κουράζει μετά από πολύωρη ανάγνωση.
ZTE-Black-Ice-8.jpg

Μιας που είπα δεν κουράζει… Τι κακό είναι αυτό με τους κατασκευαστές κινητών; Ο καθένας χρησιμοποιεί το δικό του front-end, άλλες φορές με επιτυχία, τις περισσότερες όχι. Χάθηκε να αφήσουν στην ησυχία του το pure Android; Για αυτό βγάζω το καπέλο στους software engineers της ZTE. Αν εξαιρέσεις το σπαστικό αρχικό ξεκλείδωμα και μερικές, κατά τα άλλα, ενδιαφέρουσες επιλογές παραμετροποίησης, θα νομίζεις ότι χρησιμοποιείς το Nexus S. Τόσο ίδια.
ZTE-Black-Ice-11.jpg

Εκτός από το λειτουργικό όμως, μετράνε και άλλα πράγματα. Όπως για παράδειγμα η αυτονομία. Για να καταλάβεις, μπορεί να είσαι πάνω από το Black Ice όλη την ημέρα, και να σε βγάλει μέχρι την επιστροφή στο σπίτι, χωρίς τον φορτιστή. Επίσης μια διαφορά που αξίζει να θυμάσαι, είναι ότι η κάμερα μπορεί να υστερεί σε απόλυτα νούμερα (3,2MP μόλις), αλλά σε στατικές λήψεις τα καταφέρνει μια χαρά. Για το βίντεο πάλι, η VGA ανάλυση θα σε καλύψει μόνο για τα βασικά. Δηλαδή καμία σχέση με τον τρόπο που συμπεριφέρεται το ZTE στο τηλεφωνικό κομμάτι. Γενικά η ποιότητα του ακουστικού είναι καλή, η λήψη ακόμη καλύτερη, οπότε καταλαβαίνεις ότι δύσκολα θα σε κρεμάσει, σε έναν τομέα που ανέκαθεν έπαιζαν μπάλα μόνο οι «μεγάλοι».
ZTE-Black-Ice.jpg

Πριν μερικά χρόνια λέγαμε ότι ένα κινέζικο, δεν μπορεί να είναι σοβαρό τηλέφωνο. Δεν θέλω να σε κουράσω αναπτύσσοντας τη θεωρία, αλλά πιστεύω πως το success story έχει να κάνει με άλλα κριτήρια. Όπως ότι μπορείς να νιώθεις άνετος για την επιλογή σου γιατί με 139 ευρώ ψωνίζεις ένα ολοκληρωμένο Android smartphone. Μέχρι και ραδιόφωνο έχει… Μαζί με το value for money, όμως παίρνεις δώρο και την τεχνογνωσία της ZTE που εδώ και χρόνια γεμίζει μια βαθιά δεξαμενή γνώσης για τα low-end κινητά, μια κατηγορία που είχε πάντα ψηλά στην ατζέντα της.
Θα κλείσω το πόνημα με μια διαπίστωση που χρόνια πριν είχα γράψει κάπου και με κοίταγαν λες και είχα κατέβει μαζί με τον Άρμστρονγκ. Δεν εννοώ τον ποδηλάτη. Τον άλλον που είχε κατέβει από το διάστημα. Έγραφα λοιπόν πως «δεν χρειάζεται να έχεις το όνομα για να φτιάξεις τη χάρη. Γίνεται και αλλιώς».
Specs: ZTE Black Ice ( 139)
Λειτουργικό Android 4.0.4
Επεξεργαστής 800MHz
Μνήμη 4GΒ storage, 512MB RAM, microSD
Οθόνη 3,5″ LCD πολλαπλής αφής, 320×480 pixels
Κάμερα 3,2MP
Συνδεσιμότητα microUSB, Wi-Fi, A-GPS, HSDPA, FM ραδιόφωνο, είσοδος ήχου 3,5 χιλ.
Αυτονομία Δε διατίθεται
Διαστάσεις 115,2 x 62 x 11,5 χιλ.
Βάρος 120 γρ.

http://www.digitallife.gr/dokimazoume-to-zte-black-ice-42558
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Κάμερα: 5 MP, Οθόνη: 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density), 3G, GPS, Wi-Fi, Touchscreen, Bluetooth, Card Slot, USB, Εφαρμογές Γραφείου, Ραδιόφωνο, Λειτουργικό Σύστημα: Android

http://www.skroutz.gr/s/437143/Alcatel-OT-995.html

Μετά απο αρκετό ψάξιμο το συγκεκριμένο φαίνεται πολύ καλό για την τιμή του. Μόνο το Nokia Lumia έχω βρει να έχει ανάλογες προδιαγραφές (αλλά δεν έχει Android).

Υπάρχουν παρόμοια βέβαια και κάποια ZTE και Huaweii όπως αυτό...

http://www.skroutz.gr/s/396648/ZTE-Skate.html

Αλλά δεν βλέπω διαθεσιμότητα σε πολλά καταστήματα.
 

ZACHARIS

AVClub Enthusiast
12 May 2009
702
καλημερα εχω επιδοτηση μεχρι 200 ευρω, το lg L5 ειναι καλο? δν εχω τρελες απαιτησεις, internet, και ειδησιογραφικα apps...
 

Avra

Established Member
4 September 2007
290
Στα ίδια χρήματα κοίταξε καλύτερα τα HTC Desire C και Sony Xperia Miro.
 

gotzilas

New member
29 October 2010
28
Καλημερα σας.
Ψαχνομαι για ενα κινητο γυρω στα 200e με καλο gps που να βγαζω ακρη κ να μην πρεπει να ειμαι της νασα για να το εγκαταστησω και 5mp καμερα για να τραβαει κ καμια καλη φωτο.
Εχω ξεχωρισει τα xperia sole και ray και το alcatel OT-995.
Ελπιζω μετα την τηνLG LV4500 που πηρα να μου δωσετε τα φωτα σας κ για κινητο.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων