Τι (ποιά) ηχεία στον χώρο μου;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Ο χωρος μου φαινεται στη φωτο (παρακατω) και συγκεκριμενα η θεση τοποθετησης των ηχειων - η θεση ακροασης ειναι απεναντι στα 3,0μ.
Οπως βλεπετε, τα δυο υπαρχοντα ηχεια (Mobile Fidelity OML 2) ειναι στριμωγμενα ετσι, ωστε κυριολεκτικα να χαραμιζονται και ειναι ο ενας λογος που εβαλα πλωρη... πωλησης. ( Ο αλλος ειναι ο,τι λογω μεγεθους εξαφανισαν το επιπλο της κυρας που απαιτει αμεσα αλλαγη τους:violent-smiley-030:). Πρεπει να πω οτι κι ετσι τα ηχεια αποδιδουν καλα, αλλα οταν τα ακουσα σε 'ελευθερο" πανταχοθεν πεδιο ηταν απλα... "άλλα" ηχεια! Απο την καλοκαιρινη (σημερινη) φωτο, απουσιαζει το χαλί, οποτε κι αυτο συντελει στην ηχητικη ταυτοτητα του χωρου, ο οποιος επεκτεινεται προς τη θεση ληψης της φωτο (διαστασεις 3,8Χ7,0μ).
Η αιτουμενη βοηθεια σας συνιστάται στο εξης:
ΤΙ και ΠΟΙΑ ηχεια προτεινετε για τον συγκεκριμμενο χωρο (του οποιου οι διαστασεις να ειναι σχετικα περιορισμενες);
Απο τα παρακατω ποιο θα ταιριαξει καλυτερα;
1)Α.S. Artemis
2) Dynaudio X36
3) Audio Physic Sitara 25 anniv. (οχι το απλο)
4) Sonus Faber Toy Tower
5) Chario Pegasus
6) Chario Cyknus
Βεβαια με ολα αυτα υπαρχει ενα θεμα: οτι εχουν το bass reflex πισω οποτε δυσκολη η τοποθετηση του κολλητα/κοντα στον τοιχο (το M.F. το εχει εμπρος!)
Εννοειται οτι ΔΕΝ αποκλειονται και τα ηχεια βασης, απλα επελεξα δαπεδου λογω πληροτητας μπασσου.
Περιμενω τις απαντησεις σας
Υγ ο χωρος βρισκεται σε φαση ακαταστατης καθαριοτητας, γι´αυτο μη μου...θυμωσετε την κυρα;)
 

Attachments

  • Εικόνα194.jpg
    Εικόνα194.jpg
    105.7 KB · Views: 961
Last edited:

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Τα chario που αναφερεις τα ξερω πολυ καλα και θελουν πολυ χωρο για να "αναπνευσουν" και να ειναι ελευθερα πλαι και πισω. Τα Αρτεμις το ιδιο. Τα Dynaudio ειναι πιο μαζεμενα χαμηλα αλλα και παλι δεν ενδεικνυνται σε αυτη την τοποθετηση. Στη θεση σου και απο τη στιγμη που ειναι κολλημενα στον τοιχο και στα πλαινα του επιπλου, θα πηγαινα σε κατι με πολυ ελεγχομενο χαμηλο, και μαλλον βασης. Κατι σε κλειστου τυπου, καποιο Spendor ισως ή αν θες να μπει μικρο δαπεδου, κατι σε PMC που η καμπινα ειναι γραμμης μεταφορας και "κραταει" το χαμηλο. Κατι σαν το GB1i ισως ή βασης το TB2i. Θα χασεις σε ογκο χαμηλου αλλα θα κερδισεις σε καθαροτητα, ευκρινεια, εικονα, και θα χεις λιγοτερους χρωματισμους απο οτι με τα ηχεια που εχεις τωρα.

Αν επειθες την κυρα να φυγει η πολυθρονα και η βιτρινα διπλα απο τα ηχεια, θα ακουγες αλλιως.
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

αυτό είναι που λένε τα ηχεία εξαφανίζονται στο χώρο :smash:
κι ύστερα παραπονιέμαι για τη δικιά μου που την έχω πρήξει και στις αλλαγές στο σπίτι χεχεχε. Μάλλον πρέπει να γυρίσω με λουλούδια σπίτι σήμερα. Η καλύτερα με καμια πάστα (κάνει και δίαιτα οπότε θα τη φάω εγώ). Τώρα σοβαρά, έτσι όπως είναι αγκαλιά όλα, το έπιπλο και το γυάλινο σκρίνιο με τα υαλικά μέσα δεν ακούγονται? Να υποθέσω πως και για τα νέα ηχεία η θέση τοποθέτησης θα είναι αυτή πάλι αναγκαστικά? Από ενισχυτικά τι έχεις?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Τα ενισχυτικά που είναι?
αυτό κάτω μωσαϊκό γυαλισμένο είναι?
 

audioj

Senior Member
19 June 2006
478
Αθήνα
Απάντηση: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Δυσκολα τα πραγματα Βαγγελη... Συμφωνω με τον Παντελη(tyler) και εχω την αισθηση πως ο 990 θα στα παει τα ηχεια μια χαρα.ATC θα σου προτεινα,αλλα δεν εχω ακουσει πως τα παει ο harman και εχω μερικες επιφυλαξεις,αλλα αν δεν ακους σε ιδιαιτερα μεγαλες σταθμες,ποιος ξερει...Ισως και κατι να γινεται,αλλα θα πρεπει να τα ακουσεις,γιατι οπως σου εχω πει,atc=διαβητης και αυτο ισως και να μην σου αρεσει...Θελει πολυ ψαξιμο το πραγμα και ιδανικα θα επρεπε να τα ακουσεις στον χωρο σου,αλλα ...ονειρο θερινης νυχτος μου φαινεται αυτο...
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Δε βάζεις μια κάτοψη με τις θέσεις των επίπλων να αρχίσουμε τις υποθέσεις καλύτερα?

Τα τετραγωνικά σου κάποιοι από εμάς θα τα ζήλευαν. Κρίμα είναι.

Εφόσον τα ηχεία σε ικανοποίησαν σε κατάλληλο χώρο, γιατί να μην κάνεις το χώρο σου κατάλληλο, απο το να ξοδεύεσαι και να μαλιοτραβιέσαι με ακροάσεις και τα συναφή???
Άσε που δε βλέπω να διορθώνεις τίποτα με τις υπάρχουσες θέσεις των επίπλων...

Aν φύγουν οι δύο τιποταθήκες απο εκεί και μπει ρακ... και στη θέση του κάδρου μπει η tv και μετακινηθούν οι πολυθρόνες θα είσαι άρχοντας!!!


Eπίσης θα χρειαστεί να ξέρουμε τα συνοδά. ενισχυτή βασικά...
ps. Η κυρά δεν μπορεί να δωροδοκηθεί? Μπορεί να σου περισσέψουν και χρήματα απο την μετατροπή, που ξέρεις?
Στο σπίτι μου έχει ξεκαθαριστεί ότι τιποταθήκες για υαλικά και πιάτα δεν έχουν θέση. Έχει κουζίνα και άλλα δωμάτια να κουμαντάρει.

Βρες το τρόπο evam7. Εξήγησε ότι πρέπει να χαίρεσαι και συ το σπίτι και τον εξοπλισμό του.
Όλες το καταλαβαίνουν αυτό, ανεξάρτητα αν κάνουν τις πάπιες καμιά φορά.

Σκέψου το λίγο, πριν μπεις σε περιττά έξοδα.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

To ηχοχρωμα του 990 ειναι προς το ματ, χωρις τονισμους κλπ, την ισχυ (2χ190 πραγματικα περιπου στα 8ω) την εχει, οποτε σε παιρνει και για κλειστης καμπινας και για transmission line. Κατα τη γνωμη μου οχι μονιτορ τυπου "διαβητης", τα 2 που ανεφερα και ισως καποιο βασης Proac, θα ναι μια πιο all rounder λυση.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

αν το δωματιο είναι μακρόστενο με μακρυά διάσταση αυτή του μπουφέ, η τοποθέτηση είναι λάθος.
Ό,τι και να μπεί θα αποτύχει.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Μπα μην παίρνεις ηχεία. Άλλαξε διαρρύθμιση. Θα την πας μια βόλτα στα μαγαζιά θα της κλαφτείς για τα μικρότερα ηχεία που πας να βάλεις και με το που της πεις πως κάνουν και κοντά 2 χιλιάρικα θα της (εδώ το τ9 μόνο του έβαλε τη λέξη "κλάσεις" χαχαχαχαχα) εξηγήσεις πως μπορείτε να κάνετε οικονομία.

edit: το έκανε και πιό πριν και δεν το πήρα χαμπάρι. επανέφερα την τάξη στο αλλοπροσαλλο μήνυμα.
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

αν το δωματιο είναι μακρόστενο με μακρυά διάσταση αυτή του μπουφέ, η τοποθέτηση είναι λάθος.
Ό,τι και να μπεί θα αποτύχει.

Έχω την υποψία ότι ο μπουφές βλέπει την μεγάλη διάσταση.
Αν όχι μικρά δαπέδου θα κάνουν καλύτερη δουλειά, έχεις δίκιο.

Αν γίνουν και αλλαγές στη διαρρύθμιση βέβαια.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Λοιπον αυτος ειναι ο χωρος οπου στη θεση των σημερινων ηχειων φαινονται τα Μ1 τηςϴB&W(τα πηρε ο υιος) ! Οι ετικεττες αναφερονται σε περιπτωσεις τοποθετησης ηχειων/θεσης ακροασης - οποτε πλεον ισχυει η Β´.
Για ξωπεταγμα κυρας αποκλειεται - ηδη αυτος ο χωρος ειναι και χωρος Home cinema (η ηλεκτρικη οθονη κατω απο τη κουρτινα που φαινεται - οπως και η εμπρος τριαδα, το σαμπ φαινεται, αλλα σε λαθος θεση, κανονικα παιζει στην αλλη πλευρα), ενω στην πλατη της φωτο συνεχιζεται ο χωρος με επιτοιχιο επιπλο-βιβλιοθηκη και τιβι 32" οπου η κυρα βλεπει τα δικα της (εχω φτιαξει το πρωην "παιδικο" δικο μου...στουντιο με Pan 50VT30 mini ΗC, computer βιβλιοθηκη κλπ. Ας μην ειμαστε ...υπερβολικα αχαριστοι:)
Ως ενισχυτης στερεο ειναι ο Harman Kardon 990 (ολα στεγαζονται στο επιπλο δεξια).
Το πατωμα ειναι μωσαϊκο, αλλα σε λιγο θα πεσει χαλί (κι ετσι ακουω τους 9 μηνες - οι αλλοι ειναι...εξοχικοι!).
Η βιτρινα με τα υαλικα στα πολυ μπασσα βαραει (αλλα στα ΠΟΛΥ - περιεργως !) και, οντως ο μπουφε ειναι στη μεγαλη διασταση.

supersonic
αν το δωματιο είναι μακρόστενο με μακρυά διάσταση αυτή του μπουφέ, η τοποθέτηση είναι λάθος.
Ό,τι και να μπεί θα αποτύχει.

Αρα...ανευ ηχειων;

Μαλλον παμε για βασης;;;


http://www.avclub.gr/forum/asset.php?fid=52531&uid=1829&d=1269438556
 

Attachments

  • DSC02619.jpg
    DSC02619.jpg
    80.3 KB · Views: 515

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Να πάς τα ηχεία σου,μπροστά στο παράθυρο,δεξιά κι αριστερά των μπράτσων του καναπέ.

Αν μπορείς μετακίνησε προς τα εμπρός τις βιτρίνες,να μεγαλώσεις τον χώρο εκέι.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Να πάς τα ηχεία σου,μπροστά στο παράθυρο,δεξιά κι αριστερά των μπράτσων του καναπέ.

Αν μπορείς μετακίνησε προς τα εμπρός τις βιτρίνες,να μεγαλώσεις τον χώρο εκέι.

Εννοει στη θεση γ´ και να καθομαι στη γ´ - αλλα εκει δυστυχως δεν μπαινει ουτε μονη καρεκλα, γιατι εχει σκαλοπατι προς το αλλο δωματιο (του τραπεζιου που φαινεται)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Απάντηση: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

Να πάς τα ηχεία σου,μπροστά στο παράθυρο,δεξιά κι αριστερά των μπράτσων του καναπέ.

Αν μπορείς μετακίνησε προς τα εμπρός τις βιτρίνες,να μεγαλώσεις τον χώρο εκέι.

ακριβώς αυτό
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

και για να χουμε καλό ερώτημα επειδή μου μπαίνουν ιδέες τώρα... το παιδικό τι διαστάσεις έχει? :D
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: ΤΙ (ΠΟΙΑ) ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΜΟΥ;

και για να χουμε καλό ερώτημα επειδή μου μπαίνουν ιδέες τώρα... το παιδικό τι διαστάσεις έχει? :D

To ειχα σκεφθει κι εγω μα δεν ειναι για σοβαρη δουλεια:(
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Mετα απο...κουραστικες δοκιμες (θεοβαρα τα ηχεια, δυσκολη η...τιποταποθηκη!), η προσφεροτερη θεση για τα ηχεια ειναι η σημερινη, δηλ. οπως φαινονται στην πρωτη φωτο.
Συνεπως, το θεμα πλεον μετατρεπεται σε "ΠΟΙΑ ηχεια στο χωρο μου" και μαλλον εννοουμε ηχεια βασης που να μην επηρεαζονται απο διπλα καταστασεις.
Προτασεις;
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Για το Lipinski ειχαμε θεμα-θριλλερ εδω:http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/94139-Lipinski-l-505a
με συμπερασμα "Τα Lipinski ειναι εξαιρετικα σε μεσες και υψηλες σταθμες. Ειναι απιστευτα σε μεγαλα δυσκολα περασματα σε πληρη ενταση". This is...me! (απαιτειται σαμπ παρα τα δυο γουφερ) (υπαρχει κι "αλλου" θεμα με τα Lipinski που θελει πολυ διαβασμα -γκουγκλαρετε πληζ;))
Συνεχιζουμε;
 
Last edited:

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Nα (σας) ρωτησω κι εδω:
PMC fb1i ή
Sonus Faber Toy Tower ή
Chario (Regasus/Cygnus) ή
ATC 19 ή
ATC 40 ;;;