[ Επίσημο ] Νέα Ακουστικά EarPods της @2012

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
2.JPG
1.JPG
3.JPG

Νέα λοιπόν ακουστικά, που όπως υποστηρίζει η Apple, τα έφτιαξε μετά από 3 χρόνια έρευνας κ δοκιμών.

Τα νέα ακουστικά θα συμπεριλαμβάνονται στην συσκευασία των νέων συσκευών της εταιρείας, χωρίς να είναι γνωστό ακόμα αν και στα iphone 4s, ipod shuffle, ipad κτλ., θα είναι αυτά ή τα παλιότερα.

Το κόστος αγοράς, αν τα θέλετε, είναι στα 29 δολλάρια Αμερικής : http://store.apple.com/us/product/MD827LL/A/apple-earpods-with-remote-and-mic?fnode=49#overview
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Τα σχολια μου τα χα γραψει στο αλλο νημα.

Ειμαι πραγματι πολυ περιεργος για την αποδοση τους.

Αυτο που σκεφτηκα χθες ομως ειναι οτι η ελλειψη του περιφερειακου ελαστικου (που ειχαν τα παλια) ισως ειναι προβλημα.

Ισως στηριζονται καλυτερα φυσικα αλλα η αισθηση του γυμνου πλαστικου στο αυτι (ειδικα οταν γυμναζεσαι / ιδρωνεις) δεν ειναι καλη και οδηγει και στην απωλεια καλης επαφης / μετακινηση (εστω και μικρη στην περιπτωση αυτή βεβαια).

Παρατηρησα πχ ότι στα υφισταμενα, το ελαστικο (μετα απο μηνες χρησης) εχει φθαρει πολυ / σχεδον κοπει.

Βασικα μια λουριδα ελαστικου και σε αυτα δεν θα εκανε κακο - μονο καλο ίσως. Ακόμα και σε επιπεδο αίσθησης και μονο (κατι πολυ βασικό για τα ακουστικά).

Ιδωμεν...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Χαλια θα ναι Μιχαλη, ειναι Apple, στο λεω μετα βεβαιοτητας :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Νταξ, φετος δεν βλεπω να μας βγαινει το iPhone, το ipod μας απογοητευσε....θα τη βγαλουμε με κανα ακουστικακι στο τελος...

o tempora o mores.....

:p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Τα περιμενω σημερα.

Ειμαι πραγματικα περιεργος για την αποδοση τους....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Ναι, σκετα αγαπητε :)

(δεν ειμαι σαν κατι αλλους που ολο δηλωσεις αλλα στο τελος υποκύπτουν στους παζαροψυχαναγκασμους τους :p :p :p)
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ναι, σκετα αγαπητε :)

(δεν ειμαι σαν κατι αλλους που ολο δηλωσεις αλλα στο τελος υποκύπτουν στους παζαροψυχαναγκασμους τους :p :p :p)

Βλεπω πολυ τηλεοραση :D
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Από το λίγο που τα δοκιμασα:

Προσεγγίζουν σαφως in-ear ακουστικό, σε φυσικό και ακουστικό επιπεδο.

Το 1ο (φυσικό) δεν μου πολυαρέσει (λογω απομονωσης). Δεν ειναι φυσικα σαν κανονικο in-ear αλλα οσο να 'ναι...

Το 2ο ειναι θετικό. Με πρωτο και καλύτερο πλεονέκτημα αυτού του γεμάτου μπάσου.

Βέβαια μετα απο 1-2 λεπτα χρήσης και μόνο το κεφαλι μου βουιζει (οπως και με τα πανακριβα Klipsch in-ear που εχω (και δεν χρησιμοποιω τελικα γι αυτον τον λόγο)...

Θα τα δω και το βραδακι υπο κανονικες συνθηκες συγκρισης (aka gym :p) και θα επανέλθω.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
μ ενδιαφερει και μενα... για κανε δοκιμη να δεις αν φευγουν ευκολα απο τ αυτια σε ωρα "δρασης".
Εγω τα θελω κυριως για ποδηλατο... και δε θελω να αποκλειουν τελειως το περιβαλλον.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Τ ακουσα λιγο παραπανω.

Ισχυει οτι εγραψα.

Η διαφορα στο μπασο ειναι πολυ μεγαλη.

Δεν απομονωνουν τελειως αλλα ειναι σαφως ενα κλικ παραπανω απο τις ψειρες σε αυτον τον τομεα.

Ειναι επισης πολυ πιο ευαισθητα / παιζουν πολυ πιο δυνατα.

Η εφαρμογη ειναι μια χαρα. Για ποδηλατο σιγουρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Θα τα δοκιμασω και στο gym λιγο αργοτερα αλλα προς το παρον μου φαινονται πολυ καλη περιπτωση!
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Για ποδηλατο σιγουρα δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Θα τα δοκιμασω και στο gym λιγο αργοτερα αλλα προς το παρον μου φαινονται πολυ καλη περιπτωση!
Χεμωνετο στα πριμα πως ειναι;;;; :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Σους, βλακα! :p

Λοιπόν και η στήριξη καλή. λίγο τρέξιμο, no prob. Οχι όμως καμία διάφορα από τα παλιά (ίσως και ένα κλικ μείον)

Τα πριμα πάντως εκ πρώτος φαίνονται λίγο τούμπανο, ίσως γιατί η όλη αίσθηση στην αρχή κάνει λίγο σε loudness κατάσταση. Μετά από λίγο πάντως το συνηθιζεις (πάντα σε σχέση με τα απλά της Apple)

Η αίσθηση της απομόνωσης πάντως είναι οριακά μεγαλύτερη τελικά / κανένα πρόβλημα

Το καλό μπάσο πάντως με έβαλε στο τριπακι να σκέφτομαι πως θα ήταν η ακρόαση με μεγάλα / σοβαρά ακουστικά.....