Sony Oled tv

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Η Sony ανακοίνωσε ότι σκοπεύει να αρχίσει πρώτη φέτος τη μαζική παραγωγή ακόμα πιο λεπτών επίπεδων τηλεοράσεων οι οποίες βασίζονται σε οργανικές φωτοδιόδους (OLED). Προς το παρόν, πάντως, οι νέες οθόνες περιορίζονται στις 11 ίντσες.

Αρκετοί ακόμα κατασκευαστές επενδύουν στην τεχνολογία OLED, καθώς αποδίδει καλύτερα, φωτεινότερα χρώματα και, σε αντίθεση με τις οθόνες LCD, δεν απαιτεί τη χρήση μονάδας οπίσθιου φωτισμού που αυξάνει το πάχος της οθόνης. Οι οθόνες οργανικών φωτοδιόδων είναι επίσης ενεργειακά αποδοτικές και δεν δυσκολεύονται στην απεικόνιση κινούμενης εικόνας.

Οι επισκέπτες σε έκθεση στο Τόκιο γύρισαν την πλάτη σε τηλεοράσεις των 50 και πλέον ιντσών και συγκεντρώθηκαν να θαυμάσουν το πρωτότυπο που επέδειξε η Sony, αναφέρει το Reuters. H οθόνη έχει διαγώνιο 11 ίντσες και πάχος μόλις τρία χιλιοστά.

Οθόνες OLED χρησιμοποιούνται ήδη σε κάμερες και κινητά τηλέφωνα, ωστόσο τα κατασκευαστικά προβλήματα και το υψηλό κόστος εμπόδιζαν μέχρι σήμερα την αξιοποίηση της τεχνολογίας σε τηλεοράσεις.

Αλλες εταιρείες που επενδύουν στην τεχνολογία είναι οι Seiko Epson, Canon, Samsung και μια συνεργασία των Toshiba και Matsushita.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Toshiba, Ατσουόσι Νισίντα, η εταιρεία σκοπεύει να λανσάρει τηλεοράσεις OLED μεγάλης διαγωνίου το 2009





απο το in.gr

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=794089&lngDtrID=252
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Sony Oled tv

Ωχ ο Petran περιμενει χρονια ολοκληρα τις Full HD plasma και τωρα προβλεπω να περιμενει μερικα χρονια ακομη τις OLED.:flipout:
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Sony Oled tv

Ωχ ο Petran περιμενει χρονια ολοκληρα τις Full HD plasma και τωρα προβλεπω να περιμενει μερικα χρονια ακομη τις OLED.:flipout:

Επειδή όμως όλα κινούνται αργά, ίσως να αργήσει να έχουμε τα πρώτα δείγματα και στην Ελλάδα.
Το ξέρω κάθε τι νέο τραβάει σαν μαγνήτης, αλλά σκεφτείτε μια ζωή με το χέρι στην τσέπη θα είμαστε?
Σε ότι αφορά το Full HD, ίσως βρισκόμαστε πάρα πολύ κοντά ,ώστε αυτό να ονομαστεί " προσιτό" :ernaehrung004:
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony Oled tv

Ωχ ο Petran περιμενει χρονια ολοκληρα τις Full HD plasma και τωρα προβλεπω να περιμενει μερικα χρονια ακομη τις OLED.:flipout:

Καλά ρε Γιάννη..-bye-
Δεν μου φτάνει ο πόνος μου με δουλεύετε απο πάνω?:flipout: :flipout: :flipout:

Πέρα απο την πλάκα πάντως νομίζω οτι θα αργήσει η ευρεία παραγωγή αυτών των τηλεοράσεων σε μεγάλες ίντσες οι οποίες αποδεδειγμένα θα δείχνουν καλά και δεύτερο νομίζω οτι το κόστος τους τουλάχιστον στην αρχή θα είναι αρκετά μεγάλο!

Υ.γ Είμαι πλασματάκιας, τι να κάνουμε?:BDGBGDB55:
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: Sony Oled tv

Δειτε screenshot απο την 27". Βλεπω καλο κρασι εχει στο τραπεζι...:ernaehrung004:


Πάντως, αν η εικόνα της θα είναι σαν το συγκεκριμένο κρασί τότε πάπαλα!:smash:
 

DimA

AVClub Addicted Member
24 June 2006
1,480
Εγω παντως απ'αυτα που διαβαζω εχω προβληματιστει.Πολυ χαλαρους τους ακουω.Ακου 2009,μα πλακα μας κανουνε?Εξι μηνες σημερα ειναι αιωνας στα ηλεκτρονικα.Αφ'ενος οποιος ειναι πρωτος θα αρπαξει την μεγαλη μεριδα και αυτο ελπιζει η ΣΟΝΥ να παρει παλι την πρωτοκαθεδρια.Προφανως το κοστος δεν επιτρεπει αισιοδοξια για μεγαλες πωλησεις τον πρωτο καιρο.Απ'την αλλη μερια αμα περιμενουν ΟΛΟΣ ο κοσμος ναχει παρει πλασμα και LCD,δεν ξερω τι
αγοραστικο κοινο θα βρουν.Ισως οι αμερικανοι πεταξουν τηλεοραση ενος ετους,αλλα ο υπολοιπος κοσμος?Μαλον ειναι δυσκολα τα πραγματα στις OLED ακομα και δεν το λενε,αλλιως τωρα ειναι που καιει το πραγμα, σε δυο χρονια
θαχει γινει οχι κρυο φαγητο αλλα κατεψυγμενο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Εγω παντως το επιασα το νοημα. Σε δυο χρονια που οι LCD θα εχουν πλεον ξεφτιλιστει σαν τιμη και θα βρισκονται σε καθε σπιτι θα ερθουν οι κατασκευαστες και θα μας πουν οτι οι LCD ειναι μπακατελες (οπως γινεται δηλαδη σημερα με τις CRT) και μονο οι OLED ειναι πραγματικα λεπτες και εχουν κορυφαια εικονα. Βεβαια θα ειναι ακριβες αλλα μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος.

:Banane0:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony Oled tv

Καλά ρε Γιάννη..-bye-
Δεν μου φτάνει ο πόνος μου με δουλεύετε απο πάνω?:flipout: :flipout: :flipout:

Πέρα απο την πλάκα πάντως νομίζω οτι θα αργήσει η ευρεία παραγωγή αυτών των τηλεοράσεων σε μεγάλες ίντσες οι οποίες αποδεδειγμένα θα δείχνουν καλά και δεύτερο νομίζω οτι το κόστος τους τουλάχιστον στην αρχή θα είναι αρκετά μεγάλο!

Υ.γ Είμαι πλασματάκιας, τι να κάνουμε?:BDGBGDB55:

Δημήτρη μη μασάς.

Υπάρχουν και αυτοί που περιμένουν πρώτα να φτιάξει το σήμα και μετά να αγοράσουν τη συσκευή που θα το προβάλλει....

Δεν είναι κρίμα, βρε παιδιά, να πάρουμε την Porsche για να τρέξουμε στο Παρίσι-Ντακάρ????

2009 για OLED???? Ωραία, συμπίπτει με την περίοδο που η ΕΡΤ θα ''χτυπήσει'' το αστρονομικό ποσό των 3Mb/s στις εκπομπές της.....πάντα 720χ576 για να μην ξεχνιόμαστε....:flipout: :flipout:
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony Oled tv

Δημήτρη μη μασάς.

Υπάρχουν και αυτοί που περιμένουν πρώτα να φτιάξει το σήμα και μετά να αγοράσουν τη συσκευή που θα το προβάλλει....

Δεν είναι κρίμα, βρε παιδιά, να πάρουμε την Porsche για να τρέξουμε στο Παρίσι-Ντακάρ????..........................

Ρε σεις...
Το δούλεμα πάει σύννεφο βλέπω, σαν δεν ντρέπεστε λιγάκι..:flipout: :flipout: :flipout:

Πάντως, πέρα απο την πλάκα, εγώ επιμένω να συνεχίσω την αναμονή..
Πολλά λεφτά για τηλεόραση που δεν μπορεί να μασήσει καλά ότι τροφή κι αν της δώσω δεν θέλω να πάρω!

Άραγε, υπάρχει αυτήν την στιγμή μια τηλεόραση που να το κάνει αυτό?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony Oled tv

Ρε σεις...
Το δούλεμα πάει σύννεφο βλέπω, σαν δεν ντρέπεστε λιγάκι..:flipout: :flipout: :flipout:

Πάντως, πέρα απο την πλάκα, εγώ επιμένω να συνεχίσω την αναμονή..
Πολλά λεφτά για τηλεόραση που δεν μπορεί να μασήσει καλά ότι τροφή κι αν της δώσω δεν θέλω να πάρω!

Άραγε, υπάρχει αυτήν την στιγμή μια τηλεόραση που να το κάνει αυτό?

Ποιος σε δουλεύει, αδερφέ??????

Με τη 27άρα Trinitron είμαι ακόμα, και από ότι βλέπω θα μείνω για αρκετά ακόμα,

εδώ που τα λέμε, δεν χαλιέμαι καθόλου μετά το ''υπερθέαμα'' που αντίκρυσα χθες στο Media Markt....-bye- -bye-
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Αμάν, σόρρυ ρε Γιάννη, παρεξήγησα..(πάντως, μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα:ernaehrung004: )
Αλλά, τόσο χάλια ήταν το θέαμα που είδες χθες ?

Υ.γ Κι εγώ μην νομίζεις, με μια 26 lcd Sony είμαι και για την ώρα, αν και κακά τα ψέματα είναι πολύ μικρή για τα 3.75 μέτρα που βλέπω, είμαι σχετικά ικανοποιημένος..
 
19 June 2006
35,671
Αμάν, σόρρυ ρε Γιάννη, παρεξήγησα..(πάντως, μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχει πρόβλημα:ernaehrung004: )
Αλλά, τόσο χάλια ήταν το θέαμα που είδες χθες ?

Υ.γ Κι εγώ μην νομίζεις, με μια 26 lcd Sony είμαι και για την ώρα, αν και κακά τα ψέματα είναι πολύ μικρή για τα 3.75 μέτρα που βλέπω, είμαι σχετικά ικανοποιημένος..

Μήτσε, ασφαλώς και δεν σε παρεξηγώ :ernaehrung004:

Λοιπόν, τι είδα.

Γύρω στις 50 LCD να παίζουν ή για να ακριβολογούμε να προσπαθούν να δείξουν το σήμα της ΕΡΤ, του STAR, του MEGA κ.λ.π, και καμμιά δεκαριά plasma που έπαιζαν κλιπάκια HD. Οι Sony είχαν την ''τιμητική'' τους, αφού είχαν το ''προνόμιο'' να παίζουν από το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ blu-ray της Samsung την ταινία ΧΧΧ. Σύνδεση με hdmi, κίνηση λές και έβλεπες την ταινία καρέ-καρέ και ψηφιακός κόκκος που νόμιζες ότι χιόνιζε καθόλη τη διάρκεια του έργου.

Κατά τα λοιπά, τον Αλωνεύτη στις LCD τον ξεχωρίζεις μόνο από την κοτσίδα και τη μπάλα από κάτι κινούμενες γραμμές που πάνε πέρα-δώθε. Για ευκρίνεια δεν το συζητάω γιατί θα βγει το ποστ ακατάλληλο δια ανηλίκους. Από χρώματα, ποιά χρώματα???? Υπάρχει άλλο χρώμα εκτός από το άσπρο??:flipout: :flipout: Η δε ομαλότητα ροής της κίνησης, άνετα μπορεί να συγκριθεί με την πολιτική ομαλότητα στην περιοχή της Παλαιστίνης.

Να σημειώσω, ότι αυτή η κακή εικόνα των LCD έχει αρκετές δικαιολογίες. Πρώτον, όταν ταίζεις τηλεοράσεις υψηλής ευκρίνειας με το παγκοσμίως χειρότερο τηλεοπτικό σήμα έχεις αυτά τα αποτελέσματα. Δεύτερον, οι τηλεοράσεις ήταν όλες αρρύθμιστες και σε περιβάλλον με λάθος φωτισμό. Τρίτον, όταν ταίζεις τηλεοράσεις υψηλής ευκρίνειας με το παγκοσμίως χειρότερο τηλεοπτικό σήμα και τις τροφοδοτείς ταυτόχρονα από μία πηγή έχεις αυτά τα αποτελέσματα.

Για μένα πάντως, μετά από τη χθεσινή εμπειρία, αν κάποιος θέλει να αγοράσει LCD το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάει στο Media Markt για να χαζέψει designs, τιμές, μενού κ.λ.π των συσκευών και κατόπιν να ''εξορμήσει'' σε σπίτια γνωστών και φίλων για να δει αν τον ικανοποιεί ποιοτικά αυτό που βλέπει.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι, ζήτησα από κάποιον υπάλληλο να ''ρίξει'' τηλεοπτικό σήμα σε μία LG και μία Panasonic plasma. Τα πράγματα ήταν αρκετά καλύτερα σε όλους τους τομείς, χωρίς όμως συγκλονιστικές διαφορές. Πάντως, αν έπρεπε να αγοράσω σήμερα τηλεόραση για χαζεύω τους Ευαγγελάτους, μάλλον θα πήγαινα σε plasma...
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Φίλε Γιάννη σ'ευχαριστώ για το review..

Εντύπωση μου κάνει πάντως που οι Sony με σύνδεση hdmi και πηγή το blue ray, έστω της Samsung, δεν έδειχναν καλά..
Τώρα βέβαια, για τις lcd, χειρότερη δοκιμασία γι αυτές απο ποδόσφαιρο με σήμα απο κεραία δεν νομίζω να υπάρχει!
Όπως επίσης θα περίμενα οι plasma και ειδικά η Panasonic να έχουν μεγάλες διαφορές και να υπερέχουν κατά πολύ σε τηλεοπτικό σήμα..

Πάντως, πάνω κάτω, με βρίσκει σύμφωνο το review σου γιατί απο τα λίγα που έχω δει μέχρι στιγμής τα ίδια συμπεράσματα έχω βγάλει και εγώ!

Οπότε, για την ώρα, βίδωσε την Balabushka σου και ρίξε μια στεκιά να περάσει ο καιρός...:grinning-smiley-043