[Επίσημο] Oppo Find 5

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
image541.jpeg


Oppo-Find-5-660x479.jpg


Τελικά η φημολογία επιβεβαιώθηκε.
Η Oppo πράγματι ετοιμάζει το δικό της phablet το οποίο έχει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά και σίγουρα θα αποτελέσει ισχυρό ανταγωνιστή του Galaxy Note II της Samsung.
Μάλιστα το Find 5 πρόκειται, εκτός των άλλων να έχει και την μεγαλύτερη ανάλυση που έχουμε δει μέχρι τώρα σε αντίστοιχη συσκευή. Ούτε λίγα, ούτε πολλά 441ppi!
Ποια θα είναι όμως τα τεχνικά του χαρακτηριστικά σύμφωνα με την εταιρεία;

Οθόνη 5” Full HD (1920 x 1080, 441ppi)
Τετραπύρηνος επεξεργαστής Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064
RAM 2GB
Κάμερα 12MP
Android 4.1 Jelly Bean
Μπαταρία 2500mAh με ασύρματη φόρτιση!

Αν και ακόμη δεν γνωρίζουμε κάτι για την ημερομηνία κυκλοφορίας της συσκευής και την τιμή της, αναμένεται ότι θα την δούμε σχετικά σύντομα και ότι θα είναι αρκετά προσιτή.

Oppo's Find 5 flagship will pack 1080p screen with 441ppi
 
Last edited by a moderator:

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Oppo phablet Find 5

Kατα τα αλλα, δεν αρεσουν ..............οι "παντοφλες" (δεν χωρανε στην τσεπη,θα κοροιδευει ο κοσμος κ.τ.λ) :flipout: εγω παντως περιμενω μια κινεζικη 5.3", στο εξωφρενικο ποσο των 158 ευρω (hero 9300+).
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Oppo phablet Find 5

Kατα τα αλλα, δεν αρεσουν ..............οι "παντοφλες" (δεν χωρανε στην τσεπη,θα κοροιδευει ο κοσμος κ.τ.λ) :flipout: εγω παντως περιμενω μια κινεζικη 5.3", στο εξωφρενικο ποσο των 158 ευρω (hero 9300+).

Όταν ξεκίνησαν τα κινητά θέλαμε αχθοφόρους για να τα μεταφέρουμε. Μετά έγιναν τόσο μικρά που δεν χώραγαν τα δάχτυλά μας να πληκτρολογήσουμε τα νούμερα. Τώρα, το καλύτερο χρησιμοποιείται και ως σανίδα για surfing!! Αρχηγός είναι όποιος την έχει μεγαλύτερη.....την ίντσα!!!:D
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Απάντηση: Oppo phablet Find 5

Kατα τα αλλα, δεν αρεσουν ..............οι "παντοφλες" (δεν χωρανε στην τσεπη,θα κοροιδευει ο κοσμος κ.τ.λ) :flipout: εγω παντως περιμενω μια κινεζικη 5.3", στο εξωφρενικο ποσο των 158 ευρω (hero 9300+).

Από ποιό μαγαζί ψώνισες?
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Απάντηση: Oppo phablet Find 5

Αν θα έχει κι αυτό 1,5 φορές πάνω τιμή από το Αμερικάνικο, θα πάει καλά.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Oppo phablet Find 5

Από ποιό μαγαζί ψώνισες?
pandawill αλλα εκανε 2 εβδομαδες για να το στειλει (γενικα ειχε ελλειψη) και τσιμπησε η τιμη λιγο.Οταν θο παραλαβω θα γραψω.Ελεγα να παρω ενα καλο κινητο (galaxy note 2) αλλα χαλασε-(α) το tablet archos 10.1 που ειχα και τωρα με 465 ευρω περιμενω (απο διαφορετικα μαγαζια) ενα 9,7" pipo m1,ενα 7" ainol fire και τον "ηρωα" Θα ψαξω να βρω πως ειναι και ο Κυριακος στα κινεζικα...:BDGBGDB55:
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Oppo phablet Find 5

Αν και τα specs ειναι καλα, με "χαλαει" η τοσο πολυ αντιγραφη του iphone.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: Oppo phablet Find 5

Το Oppo Find 5 έρχεται στην Ελλάδα

6d271c62f073b9299d837cdc0b638069.jpg


Η Oppo, είναι από τους λίγους Κινέζους κατασκευαστές που καταφέρνουν να παρουσιάσουν android smartphones υψηλού επιπέδου τα οποία συναγωνίζονται χωρίς πρόβλημα τις κορυφαίες προτάσεις εδραιωμένων εταιρειών όπως η Samsung, HTC, LG κ.α
Τα μοντέλα της Oppo μέχρι σήμερα κυκλοφορούσαν κυρίως στην Κίνα μια πολιτική που φαίνεται να αλλάζει και μάλιστα αφορά και εμάς. Έτσι σύμφωνα με ανάρτηση στην σελίδα της στο Facebook, η Oppo ανακοινώνει υπό τη μορφή teaser την κυκλοφορία του Find 5 στην Αμερική και σε αρκετές Ευρωπαϊκές χώρες, στις οποίες περιλαμβάνεται και η Ελλάδα.

Το Find 5 αποτελεί το "μεγάλο" μοντέλο της εταιρείας το οποίο έρχεται να συναγωνιστεί το Galaxy Note 2 της Samsung αλλά και άλλα αντίστοιχα smartphones με οθόνη 5' ιντσών και άνω που αναμένεται να κάνουν πιο έντονη τη παρουσία τους τη νέα χρονιά.

Το Oppus Find 5 διαθέτει
IPS Οθόνη 5' ιντσών με Full HD ανάλυση (441ppi)
Τετραπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon S4 Pro 1.5 GHz
16gb/32gb αποθηκευτικό χώρο
2GB Ram
8.8 χιλιοστά πάχος
13mp κάμερα με HDR υποστήριξη ακόμα και για το Video !!
1,9mp μπροστινή κάμερα
NFC, GPS, WiFi, DLNA
Υποστήριξη τεχνολογίας ήχου Dirac HD
2.500 mAh μπαταρία
Android 4.1 Jelly Bean
Στην ανακοίνωση της η Oppo κοστολογεί το μοντέλο των 16gb στα $499 και το μοντέλο των 32gb στα $569 με ημερομηνία κυκλοφορίας το πρώτο τρίμηνο του νέου χρόνου.
29613185573384916373208.jpg

http://www.insomnia.gr/_/articles/providers-telecoms/κινητό/το-oppo-find-5-έρχεται-στην-ελλάδα-r4198
 

flaski

AVClub Addicted Member
6 July 2012
1,727
Αθήνα
Να κυκλοφορώ με 20 πόντους κινητό..... Δεν ξέρω..... Λίγο άβολο μου φαίνεται.

Επειδή έχω κυκλοφορήσει παλαιότερα με μεγάλα κινητα λόγω οθόνης θα έλεγα ότι είναι κάτι που συνηθίζεται. Κυρίως όταν υπάρχει μπουφάν η τσαντακι. Το προβλημα είναι τους καλοκαιρινούς μήνες χωρίς μπουφάν η τσαντακι. Εκεί είναι πράγματι πολύ άβολο.
Προσωπικά έχω ένα ατυπο όριο τις 4.5 βαρια 5παρα ίντσες σαν "κινητό". Βεβαία περα από τις ίντσες παίζει ρόλο και το πλαίσιό γύρω από την οθόνη ποσο μαζεμένο είναι. Το note2 που δούλεψα λιγο είναι απόλαυση μεν αλλα είναι κάπως μεγαλο στο πιάσιμο.
 

racer

AVClub Addicted Member
2 February 2009
2,904
Rotterdam
Εγώ πάντως μετά το Note II δεν ξέρω αν και πως θα μπορέσω να πάω σε μικρότερο κινητό.. Μου φαίνονται όλα πολύ μικρά.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Τον Φεβρουάριο στην Ευρώπη και την Ελλάδα (;)


Η Oppo ανακοίνωσε, πριν λίγα λεπτά, την κυκλοφορία του Oppo Find 5 στις 29 Ιανουαρίου στην Κίνα. Λίγες
ημέρες μετά θα ακολουθήσει το λανσάρισμα στη Βόρεια Αμερική και την Ευρώπη. Ετοιμαστείτε…​

Το Oppo Find 5 είναι μία από τις πιο εντυπωσιακές συσκευές που αναμένονται να κυκλοφορήσουν το αμέσως
επόμενο χρονικό διάστημα. Στην Αμερική θα κυκλοφορήσει έναντι 500 δολαρίων στην έκδοση των 16GB και
570 σε αυτή των 32. Αντίστοιχες τιμές περιμένουμε στην Ευρώπη, γεγονός που θα κάνει το Oppo Find 5 ένα
από τα πιο οικονομικά hign-end κινητά της αγοράς.

Λογικά θα το δούμε σύντομα και επίσημα στην Ελλάδα, μιας και η χώρα μας ήταν μέσα σε εκείνες που είχαν
ανακοινωθεί από την κινέζικη εταιρεία για την Ευρώπη.

[via]
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Oppo phablet Find 5

http://europe.oppostyle.com

Από Δευτέρα στα 399 με free delivery στην Ευρώπη!
Εξαιρετικη τιμή και συσκευή με αυτά τα χαρακτηριστικα.

ΥΓ. Δεν το βγάζετε το phablet απο τον τίτλο?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Oppo phablet Find 5

http://www.gsmarena.com/oppo_find_5-review-880.php

To πρώτο review και μάλιστα απο το gsmarena!
Ερχεται με JB 4.1.1 και παιρνει αρκετά καλά σχόλια!
ωραίο είναι, εγώ θα το αγόραζα αν ήθελα κινητό στην κατηγορία τιμής. Μόνο μειονέκτημα η αδυναμία αλλαγής κάρτας μνήμης, αλλά και πάλι, 16GB πρέπει να μου φτάνουν.