Μέγεθος TV - απόσταση θέασης

Καραλής Δημήτρης

Established Member
19 June 2006
187
Βέροια
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας.

Στο σαλόνι μου η διάταξη των καναπέδων ως προς την TV είναι τέτοια που η απόσταση θέασης είναι από 2.5 έως 4m. Αποφασίζω να πάρω TV με οθόνη 42 ιντσών και βγαίνω για ψάξιμο. Να τονίσω ότι θα ήθελα και μεγαλύτερη αλλά δεν την αντέχει η τσέπη μου.

Σε γνωστό μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών στη Θεσσαλονίκη μόλις ο πωλητής ακούει την απόσταση επιμένει φορτικά ότι πρέπει να πάρω το πολύ 32 ιντσών γιατί θα είναι κουραστική η θέαση και θα ζαλίζομαι. Μάλιστα γίνεται σχεδόν ειρωνικός όταν επιμένω και του αναφέρω ότι θα ήθελα ακόμη και προβολέα για μεγαλύτερη εικόνα.

Ποια είναι η δική σας εμπειρία; Από τι απόσταση βλέπεται και σε τι μέγεθος οθόνης; Είχε ποτέ κανείς τα προβλήματα που ανέφερε ο πωλητής;

Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω μια 32άρα CRT και μου φαίνεται μικρή. Και όταν δοκίμασα κάποια στιγμή προβολέα οι 80 ίντσες από τα 4m μου ήταν μια χαρά.
Σας ακούω...
 

smoothbore

AVClub Addicted Member
23 March 2007
2,615
Γκουτε μορνιν , δεν ειπες ομως τι τοναζ εχει η τσεπη..........γιατι υπαρχουν διαφορες κατηγοριες ανυψωτικων στην αγορα.
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Η γνώμη μου είναι να πάρεις όσο μεγαλύτερη αντέχει η τσέπη σου.
Ακόμα και από τα 2,5 μέτρα μπορείς να βλέπεις άνετα σε 46άρα. Από τα 4μ δεν το συζητώ.
Εγώ από τα 3,8μ βλέπω σε 120 ίντσες οθόνη με προβολέα.
Κανένας από τους καλεσμένους μου δεν παραπονέθηκε οτι τον ενοχλεί το μέγεθος.-bye-
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Η γνώμη μου είναι να πάρεις όσο μεγαλύτερη αντέχει η τσέπη σου.
Ακόμα και από τα 2,5 μέτρα μπορείς να βλέπεις άνετα σε 46άρα. Από τα 4μ δεν το συζητώ.
Εγώ από τα 3,8μ βλέπω σε 120 ίντσες οθόνη με προβολέα.
Κανένας από τους καλεσμένους μου δεν παραπονέθηκε οτι τον ενοχλεί το μέγεθος.-bye-



+1
 

GeoGeoGeo

Supreme Member
28 March 2007
3,498
συμφωνώ και εγώ πως με μια 46άρα δεν θα χεις πρόβλημα αλλά πες μας το budget για να σε βοηθήσουμε περισσότερο
 

Salvador

New member
12 January 2008
52
Το πιο σημαντικό είναι σε τι μέγεθος αρέσει σε σένα να βλέπεις και όχι τι σου λέει ο κάθε πωλητής. Μια τηλεόραση 42-46 ίντσες θα είναι μια χαρά για τις αποστάσεις σου.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Όσο μεγαλύτερη μπορείς να πάρεις, αλλιώς θα το μετανιώσεις σε μια εβδομάδα. Και εδώ δεν είναι Αμερική που ό,τι θες το επιστρέφεις.
 

billen

New member
18 July 2007
30
Thessaloniki - Greece
42 ίντσες πιστεύω και εγώ ότι είναι μια πολύ καλή διάσταση .. Αλλά αν το budget σηκώνει και άλλες ίντσες τότε πάνε στις 46 .. και άσε τον πωλητή να κελαηδάει ..
 

dimicatch

Established Member
9 December 2007
236
Θεσσαλονίκη
46 και θα είσαι μια χαρά. Ειδικά στα 4 μέτρα, και η 40άρα θα σου φαίνεται μικρή. Όσο για την 32άρα που σου είπε το τζιμάνι στο κατάστημα - "το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?" :smash:

Καθόρισε budget και κοίταξε προς 46 μεριά οπωσδήποτε.
 

baniko

Senior Member
4 October 2007
558
Katerini
και γώ με τη σειρά μου δηλώνω ότι...
> το μέγεθος μετράει
> οι πωλητές τις περισσότερες φορές απλά δεν ξέρουν. Άλλη περίπτωση είναι επίσης απλά αυτοί να θέλουν να πουλήσουν κάτι διαφορετικό από αυτό που ταιριάζει στον πελάτη.
> στα 2,5 μέτρα βλέπεις μια χαρά 42, άνετα και πολύ ευχάριστα 46 και οριακά 50 (χρειάζεται ολίγη πώρωση για 50). οι 40 σε λίγο καιρό θα φαίνονται μικρές και ίσως και οι 42 (είναι όπως προείπαμε θέμα πώρωσης!).
>στα 4 μέτρα οτιδήποτε κάτω από 46 θα σου φανεί γρήγορα μικρό.
Επομένως καλό είναι να κινηθείς σε 46-47-50-52.
Αλλά εδώ μπαίνει το μπάτζετ όπως και το τι θα βλέπεις. Αν βλέπεις πολύ τηλεοπτικό πρόγραμμα τότε η μεγάλη οθόνη θα κάνει μεγάλα και τα λάθη της εικόνας (σε αποστάσεις 2,5-3 μέτρων πιθανόν ενοχλητικά). Επομένως χρειάζεται μια τηλεόραση που να δείχνει καλά το σήμα που θα κληθεί να παίξει.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους που πρότειναν μεγέθη γύρω στις 42-46" με την προϋπόθεση πως μιλάμε για μικτή χρήση και πως ζητάμε το μέγιστο για θέαση DVD ή HD και αναγκαστικά κάνουμε κάποιες παραχωρήσεις στο τηλεοπτικό σήμα. Αποκλειστικά για θέαση TV και οι 37''-42'' είναι υπεραρκετές, αφού το μόνο κέρδος με το μεγαλύτερο μέγεθος θα είναι περισσότερος θόρυβος.
 

xrhstos

AVClub Addicted Member
6 December 2006
1,377
Από τα 2,5 μέτρα η 42άρα είναι μια χαρά...
Από τα 4μέτρα με τη 46 άρα θα είσαι οκ...και σε λίγες μέρες θα σκέφτεσαι οτι θα μπορούσες να πας και σε 50άρα.
Εγώ βλέπω με 42άρα απο τα 3μέτρα...πριν μου την παραδόσουν σκεφτόμουν μήπως είναι υπερβολική...από το 2ο 24ωρο θέασης σκεφτόμουν οτι θα μπορούσα να είχα πάει σε 46αρα.

Συμπέρασμα: αγόρασε όσο περισσότερες ίντσες μπορείς και δεν θα μετανοιώσεις (για 32άρα βέβαια ούτε συζήτηση).
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Μέγεθος TV - απόσταση θέασης

Και εγω ακουσα αυτα που προτεινουν οι πωλητες και τα καταστηματα εδω και 2 χρονια και πηρα 32" για αποσταση θεασης 3.5 μετρα.

Στην συνεχεια αφου καταλαβα τι μαμακια εκανα πηρα 40αρα.

Το αποτελεσμα ειναι να ψαχνω παλι για τηλεοραση 46-50" καθως στα 3.5 μετρα οτιδηποτε λιγοτερο απο 46" ειναι απελπιστικα μικρο.

Οποτε μην ακους τους ασχετους πωλητες και πεταξεις τα λεφτα σου.

Ακου εμας που την πατησαμε με τις μαμακιες που μας ειπανε και παρε μια 46" τουλαχιστον να βρεις την υγεια σου.
 

bmw318cabrio

Established Member
9 August 2007
214
εγω με 40" σε 2.8 μετρα βλεπω αριστα..Ακομα και 42" να ειχα δεν θα με χαλαγε!!!πριν ειχα 32 και μοθ φαινοτανε μικρη !!
 

Καραλής Δημήτρης

Established Member
19 June 2006
187
Βέροια
Κατ' αρχή ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Τώρα στο θέμα μας, χαίρομαι που συμφωνούμε και δεν είμαι εγώ ο περίεργος που τα πήρα με τον πωλητή.
Όσον αφορά το "τι τονάζ έχει η τσέπη........" αρχικά ξεκίνησα με 1200 ευρώ αλλά βλέποντας διάφορα μοντέλα στην αγορά κυρίως με τηλεοπτικό σήμα και διαβάζοντας και αυτά που λέγονται εδώ ανέβασα το budget κατά 500 ευρώ. Αλλά μιας και με παροτρύνεται και εσείς για μεγάλη διάσταση είμαι διατεθειμένος να ανεβώ το πολύ μέχρι 2000. Θεωρώ ότι δεν αξίζει παραπάνω για τηλεόραση. Προτιμώ να επενδύσω στο μέλλον και σε προβολέα.

Τώρα που ξέρετε το budget, για να ακούσω τις προτάσεις σας λαμβάνοντας υπόψη ότι η TV όταν δεν θα χρησιμοποιείται για θέαση ταινιών (3 με 4 την εβδομάδα) θα είναι ανοιχτή σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι σχεδόν συνέχεια.

Επίσης αυτά τα 100Hz στις TFT και PLASMA είναι τόσο σημαντικά όσο στις CRT; Στην δική μου SONY 32FQ75 κάνουν την διαφορά αλλά παρατηρώντας (βιαστικά είναι η αλήθεια) στα μαγαζιά τις TFT και PLASMA με ή χωρίς 100Hz δεν πείστηκα ότι αξίζει το έξτρα κόστος. Τι λέτε;

Ευχαριστώ
 

KalamarGiannis

AVClub Enthusiast
9 November 2006
1,252
ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
με 2 χιλιάρικα στις 46 '' παιρνεις σήμερα LCD SONY W3000 και TOSHIBA FZ355...και σύντομα σε PLASMA Panasonic PZ80/85/800 (τιμές δεν ξέρουμε ακόμα γιατί δεν έχουν φτάσει)
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Τώρα που ξέρετε το budget, για να ακούσω τις προτάσεις σας λαμβάνοντας υπόψη ότι η TV όταν δεν θα χρησιμοποιείται για θέαση ταινιών (3 με 4 την εβδομάδα) θα είναι ανοιχτή σε κάποιο τηλεοπτικό κανάλι σχεδόν συνέχεια.

Προς το παρών δεν υπάρχει πλάσμα στις 46'', αλλά σύντομα αναμένεται η 46PZ85 της Panasonic. Στις 42'' υπάρχουν μπόλικες προσιτές επιλογές όπως η Panasonic 42PX80, καθώς και η Samsung 42Q96, ενώ εντός budget σου είναι και η Pioneer 4280XD.

Όσον αφορά τις LCD ρίξε μια ματιά στο thread που αφορά την Toshiba 46XF355 που αγόρασαν πρόσφατα μέλη του φόρουμ. Ενώ δεν χάνεις τίποτα να επικοινωνήσεις με τα παιδιά που κανόνισαν την μαζική αγορά της ZF355 (όπως η XF+100Hz) μήπως έχουν χώρο και για άλλον έναν :D
 

mezzanine

AVClub Enthusiast
19 June 2006
744
Εξαρτάται απο την χρήση που θα κάνεις. Αν την θέλεις μόνο για να βλέπεις blu-ray πήγαινε σε 50 ή και μεγαλύτερη. Αν βλέπεις 90% ελληνική αναλογική τηλεόραση μια 37άρα είναι μια χαρά.
 

jammin

Established Member
5 March 2008
151
μόλις την πέμπτη παρέλαβα την samsung 40F86BD. Η απόσταση απο την οποια βλεπω τηλεοραση ειναι περιπου 2,5 μέτρα. Μπορώ να πω οτι ειναι πολυ πολυ καλο το μεγεθος. Προσωπικη μου αποψη λοιπον ειναι οτι με μια τηλεοραση 40 - 42 ιντσων θα εισαι μια χαρα.