PDA

View Full Version : NovaGO

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

nvianitakis
11-02-2014, 19:50
Δεν ξέρω να σου απαντήσω συγκεκριμένα, απλά αυτό που έγραψα είναι ότι υποστηρίζει η Νοβα.
Επίσης μετά από επικοινωνία με το r&d της Parallels, δυστυχώς τα νέα δεν είναι καλά. Δεν υπάρχει τρόπος κατά το installation να δηλωθεί LAPTOP installation. Οπότε "πόρτα", ελπίζω προς το παρόν, για τους κατόχους OS X. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι το γνωστό κόλπο με το plug in.

paiktaras
11-02-2014, 20:52
Αναφερομαι στο καινουριο. Ειχες θεμα κατα διαστηματα να μαυριζει η οθονη; Δεν εχω δει κανενα αγωνα απο τοτε που το αλλαξαν και στο ματς που αναφερεις ημουν στο γηπεδο οποτε δεν μπορεσα να το τσεκαρω αλλα προσεξα μερικες φορες που το αφησα να παιζει σαν να εχει πλεον τετοιο θεματακι το παλιο plugin

Μου κόλλησε δύο φορές , με ένα refresh έστρωσε, θεωρώ ότι έγινε επειδή στο lap σερφαρα ταυτόχρονα

buffos
11-02-2014, 21:49
Να ξεκαθαρισουμε κατι. Δεν απαγορευεται μονο η εξοδος με hdmi αλλα γενικοτερα γιατι εχω συνδεδεμενο το λαπτοπ με μονιτορ μεσω vga καλωδιου και παλι δεν μπορω να δω

Οπου hdmi βάλε οτι output θες. Εμένα με ενδιαφέρει πως γίνετε προγραμματιστικά αυτό, γιατί μου φαίνεται περίεργο.

LION81
11-02-2014, 22:32
Όλες οι αλλαγές που έγιναν καλώς ή κακώς, έγιναν για λόγους προστασίας του περιεχομένου.
Αναφέρομαι στο νέο plug in, στα Windows Vista και στα Android 4.1.2
Καλώς γιατί θέλει να προστατέψει το περιεχόμενο της, κακώς γιατί μια μεγάλη μερίδα συνδρομητών δεν έχει τα απαιτούμενα minimum για την χρήση της εφαρμογής.
Πιστεύω ότι οποιοσδήποτε τρόπος παράκαμψης του plug in θα είναι απλά κάτι το προσωρινό.

Θα μπορούσε όμως από την αρχή να αποκλείσει τα Windows Vista και τα Android 4.1.2 αλλά δεν το έκανε για καθαρά λόγους μάρκετινγκ.
Με το να μην έχει εξαρχής πολλούς περιορισμούς γραφτήκανε στην υπηρεσία πολλοί συνδρομήτες και αυτοι με την σειρά τους το έδωσαν σε συγγενείς και φίλούς που πολλοί από αυτούς μπορεί να μην είχαν νόβα ποτέ τους.
Με το να δίνεις την δυνατότητα σε κάποιον που δεν είχε νόβα ποτέ του, να βλέπει νόβα για λίγους μήνες και μετά να του το κόβεις τον βάζεις στο τρυπάκι να ψαχτεί να γίνει συνδρομητής.
Εξυπνη κίνηση αλλά εγώ που είμαι συνδρομητής και γράφτηκα στην υπηρεσία novago πριν λίγες μέρες γνωρίζοντας ότι είναι συμβατή με τα Windows Vista και θα μπορώ να βλέπω και από το λάπτοπ με ξενερώνει και νιώθω σαν να με κοροιδεύει γιατί θα μπορούσε να ενημερώσει με ένα email τις προθέσεις της και ότι θα αποκλείσουν κάποιες συσκευές και όχι να μπαίνω να δω ένα ποδοσφαιρικό αγώνα και ξαφνικά να τρώω άκυρο και να ψάχνω σαν λαλάκας με τις ώρες και να μην ξέρω τι γίνεται.
Και η δικαιολογία ότι είναι δωρεάν η υπηρεσία και beta δεν μου λέει κάτι γιατί όταν τον σέβεσαι τον συνδρομητή σου τον σεβασμό το δείχνεις όχι μόνο και για τις υπηρεσίες που πληρώνει αλλά και για αυτές που παρέχονται δωρεάν.

andre74
11-02-2014, 22:40
Κατ αρχήν δεν υπάρχει τίποτε δωρεάν. Το τι μάρκετινγκ θα χρησιμοποιήσει κάποιος είναι άλλο ζήτημα. Και μέχρι τώρα το Nova go ήταν μια ευχάριστη αλλαγή στη στάση της νόβα απέναντι στους πελάτες. Ελπίζω να μην ακυρώσουν τελείως το όποιο μπράβο είπαμε.

nvianitakis
11-02-2014, 22:47
@LION81
Έχεις δίκιο στο κομμάτι των Vista. Για τα Android δεν είχε κυκλοφορήσει σε δοκιμαστική περίοδος άλλωστε.
Από την άλλη αυτή είναι η έννοια της δοκιμαστικής περιόδου, όχι μόνο για να δουν απήχηση, αλλά και να δουν κενά ασφαλείας.
Όπως είχα γράψει πολλές σελίδες πριν, τι ήταν προτιμότερο; να βγει έστω σε beta (που εννοείται ότι ένας λόγος ήταν μαρκετίστικος ) ή να έβγαινε απ'ευθειας released?
Οι συνδρομητές που γράφτηκαν και αξιολογησαν την υπηρεσία, δεν νομίζω ότι θα την απορριψουν για τους περιορισμούς που πλέον τίθενται.
Αν ζυγίσει κάποιος τα θετικά και τα αρνητικά, πιστεύω ότι σεβαστεί τα δεδομένα και θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες από μέρους του για να συνεχίσει να έχει την υπηρεσία.
Και στο τέλος της ημέρας, το να γίνουν upgrade τα Vista, δεν είναι και κάτι το φοβερό.
Υπάρχουν άλλες κατηγορίες συνδρομητών, που έχουν πιο σοβαρά θέματα για την συνέχιση της χρήσης του NovaGO.

cabo99
12-02-2014, 00:16
update τις συσκευες σε ποση ωρα τις κανει; το εκανα online απο το site τους

nvianitakis
12-02-2014, 00:27
Συνηθως λαμβάνεις επιβεβαίωση την επόμενη με email

cabo99
12-02-2014, 00:44
την προηγουμενη φορα ειχε γινει σε 45 λεπτα... για να δουμε τωρα!

cabo99
12-02-2014, 00:45
ααα "Υπηρεσια μη διαθεσιμη" σε tablet τι σημαινει; Το πακετο ειναι Full Pack και βγαζσι παντου το ιδιο μηνυμα μετα από φορτωση 4-5 δευτερολεπτων

atrus23
12-02-2014, 08:44
Τι tablet χρησιμοποιείς?

cabo99
12-02-2014, 09:20
με ενα android box το παλευω... δεν μου βγαζει οτι δεν ειναι συμβατο παντως, αλλα service unavailable συνεχεια!

sakoulis07
12-02-2014, 09:44
Καλησπέρα, ενώ έπαιζε κανονικά τώρα κολλάει συνέχεια με οποιονδήποτε browser. Εχει κάποιος αντίστοιχο πρόβλημα;

Καμιά βοήθεια ρε παιδιά, έχω κάνει τα πάντα και ακόμα όλο κολλάει!!!

X-ray7
12-02-2014, 18:26
Τι windows έχεις sakoulis7?

sakoulis07
12-02-2014, 18:48
Εχω τα 7 μέχρι προχθές δούλευε κανονικά.

X-ray7
12-02-2014, 19:00
Κι εγω τα ίδια. Με 7αρια home premium και μετά το τελευταίο update δε παίζει. Σε laptop είσαι έτσι;

sakoulis07
12-02-2014, 19:15
Ναι laptop,μάλιστα περνάω το παλιό plugin αλλά όταν πάω να κάνω σύνδεση μου ζητάει κα κατεβάσω τα καινούριο.

paiktaras
12-02-2014, 20:53
Σβησατε το προηγούμενο ;

manthes
12-02-2014, 23:44
Η συνδεση θελει το καινουριο οπωσδηποτε. Μετα μπορειτε να περασετε το παλιο (εγω το κανω χωρις απεγκατασταση)

Teo010
13-02-2014, 01:03
Γιατι ενω λενε οτι το nova go θελει απο την 4.2 και πανω στο play store γραφει για 2.3 και πανω? Την εβαλα την εφαρμογη αλλα δεν παιζει στο arc S μου.

martyras
13-02-2014, 17:40
Οπου hdmi βάλε οτι output θες. Εμένα με ενδιαφέρει πως γίνετε προγραμματιστικά αυτό, γιατί μου φαίνεται περίεργο.

Δεν είναι δύσκολο να γίνει, απλα το plugin ελέγχει κατα την αναπαραγωγή αν η εικόνα γίνεται output σε internal ή external display.

Πάντως γνώμη μου είναι ότι η απαγόρευση αυτή δεν θα φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Δεν το έχω δοκιμάσει συγκεκριμένα με το novago αλλά όποιος έχει laptop με δυνατότητα intel widi, μπορεί να μεταφέρει στην tv ασύρματα μέσω ενός widi adapter ή miracast adapter (με windows 8.1) την εικόνα (πολλές lg και samsung tv εχουν ενσωματωμένη αυτή την δυνατότητα).

bilis41
13-02-2014, 18:11
Δεν μπορουμε να παρεμβουμε στο pluing?

buffos
13-02-2014, 18:30
Δεν είναι δύσκολο να γίνει, απλα το plugin ελέγχει κατα την αναπαραγωγή αν η εικόνα γίνεται output σε internal ή external display.
.

Υπάρχει πουθενά attribute για internal και external display? Για primary και secondary οκ. Αλλά δεν έχω δει πουθενά και τέτοιο στο Windows api καθ αν γίνεται ακόμη φαντάζομαι ότι to attribute δεν θα είναι read only

Astrovilos
13-02-2014, 18:42
Πάντως είναι θέμα χρόνου φαντάζομαι για να αποκλείσουν την παλιά έκδοση του webtvplugin από το να δίνει πρόσβαση στο novago. Από τη στιγμή που έχουν παρουσία και στο forum, ήδη θα εργάζονται πυρετωδώς πάνω σε αυτό.

Ultralord
13-02-2014, 18:44
ας το βαλουν να δουλευει σε macosx και ας το blickaroun

foufoutos7
13-02-2014, 19:23

Πάντως γνώμη μου είναι ότι η απαγόρευση αυτή δεν θα φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Δεν το έχω δοκιμάσει συγκεκριμένα με το novago αλλά όποιος έχει laptop με δυνατότητα intel widi, μπορεί να μεταφέρει στην tv ασύρματα μέσω ενός widi adapter ή miracast adapter (με windows 8.1) την εικόνα (πολλές lg και samsung tv εχουν ενσωματωμένη αυτή την δυνατότητα).
Άρα, πιθανότατα γι' αυτό το λόγο δεν είναι πλέον συμβατό το τελυταίο plugin με τα windows 8, παρά μόνο με τα 7άρια.

martyras
13-02-2014, 19:43
Υπάρχει πουθενά attribute για internal και external display? Για primary και secondary οκ. Αλλά δεν έχω δει πουθενά και τέτοιο στο Windows api καθ αν γίνεται ακόμη φαντάζομαι ότι to attribute δεν θα είναι read only

Ακριβείς λεπτομέρειες δεν έχω, πάντως απ ότι έχω καταλάβει χρησιμοποιεί microsoft drm που μιλάει κατευθείαν με τον driver της κάρτας γραφικών για να διαπιστώσει την διαδρομή του σήματος. Αν ήταν να πειραχτεί κάτι θα ήταν στον driver αλλά και πάλι θα μπορεί να το καταλάβει αφού ο driver τότε δεν θα είναι signed.

Άρα, πιθανότατα γι' αυτό το λόγο δεν είναι πλέον συμβατό το τελυταίο plugin με τα windows 8, παρά μόνο με τα 7άρια.

Για το miracast που έρχεται ενσωματωμένο στα windows 8.1 μπορεί, το intel widi γίνεται και από τα windows 7.

manthes
13-02-2014, 19:44
Θα τους προτεινα να μπλοκαρουν και οσα λαπτοπ εχουν 17αρες οθονες γιατι το μεγεθος ειναι σαν φορητης τηλεορασης. Επισης να μπλοκαριστει και η δυνατοτητα να ακους με εξωτερικα ηχεια γιατι μπορει να τα βαλεις δυνατα και να ακουν και οι διπλα ενω καλη ιδεα θα ηταν να επιτρεπεται η προβολη μονο σε μεγεθος παραθυρου και οχι σε full screen
Προτασεις υπαρχουν δοξα τον Θεο

sgatz
13-02-2014, 20:04
Εγραψες.....+1

music_1896
13-02-2014, 20:13
Για οσους παραπονιουνται πως θελουν στην τηλεοραση τους, ας παρουν καποιο android HDMI stick οπως το mk802 (http://www.rikomagic.co.uk/) και ας εγκαταστησουν την εφαρμογη του novago εκει.

Φιλε εχεις τετοιο stick και παιζει το novago ;

kostikos
13-02-2014, 20:54
Δε ζω Ελλάδα οπότε δε μπορώ να το χρησιμοποιησω. Το play store το βλέπει ως ταμπλετ, οπότε δε βλέπω το λόγο γιατί να μη παίζει. Το έχω κάνει εγκατάσταση αλλά δε μπορώ να επιβεβαιώσω αν παίζει ή όχι.

nik1975
13-02-2014, 21:21
Πρεπει ηδη να εχουν μπλοκαρει το παλιο plugin!
Edit:Μετα απο επανεκκινηση υπολογιστη,ολα οκ με το παλιο!

iceman
13-02-2014, 21:51
Θα τους προτεινα να μπλοκαρουν και οσα λαπτοπ εχουν 17αρες οθονες γιατι το μεγεθος ειναι σαν φορητης τηλεορασης. Επισης να μπλοκαριστει και η δυνατοτητα να ακους με εξωτερικα ηχεια γιατι μπορει να τα βαλεις δυνατα και να ακουν και οι διπλα ενω καλη ιδεα θα ηταν να επιτρεπεται η προβολη μονο σε μεγεθος παραθυρου και οχι σε full screen

Πες τα με τους κομπλεξικους... χρυσάφι πιάνουν και σκατα γίνεται...
Να δω τι άλλο θα βρουν να μας ταλαιπωρουνε.....

tsarm
13-02-2014, 23:04
Στις πολυ σωστές αυτές προτάσεις θα προσέθετα και την επιμέτρηση του χώρου αναπαραγωγής του προγράμματος. Μεγάλα δωμάτια που προσιδιαζουν σε χώρους καφενείων πρέπει να αποκλείονται ΑΥΣΤΗΡΑ!!!

achillco
14-02-2014, 03:01
Το εγκατέστησα σε android stick ug802 και παίζει μια χαρά. μόνο όταν πας γρήγορα μπροστά μια ταινία χάνει τον συγχρονισμό ήχου εικόνας και τρέχει λίγο παραπάνω η εικόνα . Μετά βρίσκονται.
Χθές το βράδυ έστειλα αίτηση κατάργησης συσκευών, το μεσημέρι είχε έρθει mail απάντησης. Σε tablet πάντως με 4.1 android τζίφος. έχουν δίκιο για το κλείδωμα.

kkoum
14-02-2014, 10:20
ερωτημα 1ο: Στο android stick ug802 εγκατεστησες την εφαρμογη του Nova GO για Android phones ή αυτη για Android tablets...??? και
ερωτημα 2ο: σε τι version android σου παιζει...???

Τhanks in advance

sakis1234567
14-02-2014, 20:40
Λοιπόν, εδώ είναι το link για την έκδοση 2.2.5.19: http://www.easybytez.com/p6nodg8r1sv6

Απεγκαταστήστε την τελευταία που έχετε και βάλτε αυτήν. Είναι δοκιμασμένη (ακόμα και τώρα που το γράφω) σε firefox 27 και παίζει κανονικά όπως πριν.

Από φαγητό προτιμώ οτιδήποτε σε κρεατικό, από αλκοόλ τη βγάζω με κρασάκι. Περιμένω προτάσεις για κεράσματα.

Πλάκα κάνω, πίσω στις καλές, παλιές, τηλεοπτικές μας συνήθειες..
σε ευχαριστω πολυ φιλε . μας εσωσες. το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι οταν παω να επιλεξω ταινια μου λεει κατεβασε το plugin. τι κανω εκει τοτε?

sgatz
14-02-2014, 21:00
Τιποτε,με το plugin εχεις μονο τα live καναλια για όσο θα παίζουν κι αυτά...

sakis1234567
14-02-2014, 22:51
ευχαριστω!!!!!!!!!!!!

cabo99
15-02-2014, 00:21
το service unavailable τι σημαινει ;

paiktaras
15-02-2014, 03:07
Τιποτε,με το plugin εχεις μονο τα live καναλια για όσο θα παίζουν κι αυτά...
αυτό συμβαίνει και στα κανάλια τα αθλητικά που παίζουν τώρα ΄΄κονσέρβα΄΄ ? Το ρωτάω γιατί πάω να ανοίξω τώρα κάποιο από το lap με το 2.2 plugin και μου ζητάει να εγκαταστήσω plugin.
Οταν έχει live δεν θα έχω θέμα ?

achillco
15-02-2014, 05:33
ερωτημα 1ο: Στο android stick ug802 εγκατεστησες την εφαρμογη του Nova GO για Android phones ή αυτη για Android tablets...??? και
ερωτημα 2ο: σε τι version android σου παιζει...???

Τhanks in advance

1) Εγκατέστησα την εφαρμογή από το play store.
2) 4.2 παίζει, 4.1 δεν παίζει.

cabo99
15-02-2014, 06:26
και πως παιζει αφου δεν ειναι στα υποστηριζομενα tablets; εμενα το minix x7 δεν παιζει με τιποτα!

kkoum
15-02-2014, 10:20
1) Εγκατέστησα την εφαρμογή από το play store.
2) 4.2 παίζει, 4.1 δεν παίζει.

Sorry για να καταλαβω...στο play store το στικακι βλεπει μονο την εφαρμογη για Android tablets...
και οχι αυτη που ειναι για Android phones...σωστα...???

Thanks once again

lamprosred
15-02-2014, 14:32
Καλα ρε παιδια εβαλα καλωδιο hdmi για να βγάλω την οθόνη στην τηλεοραση και δεν παιζει.Μονο στο λαπτοπ λειτουργει.Τι να το κανω ετσι ?Δηλαδη δεν μπορεις να συνδεσεις το λαπτοπ με οθονη τηλεορασεως !! !Οταν παώ αλλου δηλαδη δεν μπορω να εχω το nova σε μεγαλη οθονη.Τραγικο!Υποβαθμιζεται ετσι η υπηρεσια.Καλύτερα να το δώσουν σε μια συσκευή μονο και ελευθερα να το βαζεις σε οποια οθονη θες παρα αυτό να σε περιοριζει μονο στην οθονη του pc.Αυτο δεν λεγεται novago λεγεται novapc only!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
15-02-2014, 15:02
μετα την τελευταια αναβαθμιση του web plugin κλειδωσε και βλεπεις μονο στην οθονης της συσκευης(λαπτοπ,ταμπλετ,τηλεφωνο).
και παλι δεν μπορεις να τους πεις κατι,διοτι η υπηρεσια ειναι για προσωπικη χρηση και οχι για δημοσια προβολη.
τωρα εαν θες να το δεις σε μεγαλυτερη οθονη,καθεσαι σπιτι σου και το βλεπεις.αυτη ειναι η λογικη της εταιριας.
και εμενα με χαλασε,αλλα δεν μπορω να εχω απαιτησεις,απο κατι που μου προσφερεται δωρεαν....

paiktaras
15-02-2014, 15:05
Το σβήνεις ξανά και ξαναπερνας το 2.2
Εμένα έτσι λειτούργησε σήμερα

manthes
15-02-2014, 17:59
.Καλύτερα να το δώσουν σε μια συσκευή μονο και ελευθερα να το βαζεις σε οποια οθονη θες παρα αυτό να σε περιοριζει μονο στην οθονη του pc [/B]
Kαι εγω αυτο σκεφτομουν ή εστω να δινουν πχ μονο σε εναν υπολογιστη και σε ενα ταμπλετ ή κινητο.
Παντως ευτυχως για την ωρα σημερα που δοκιμασα με το παλιο 2 ωρες συνεχομενα δεν ειχε κανενα κολλημα οπως φοβομουν

spyrose77
15-02-2014, 18:01
Εχω ενα xperia z το οποιο δεν υποστηριζει novago και ενω κατεβασα την εφαρμογη δε δειχνει τιποτα... Εχουμε καμια λυση;

tzorako
15-02-2014, 19:34
καλησπερα σας, ειχα να μπω καιρο στο novago και ειδα οτι δεν παιζει σε σταθερο pc,ξερει κανεις κατι; επισης συγνωμη αν εχει ειπωθει αλλα τα Posts ειναι παρα πολλα για να ανατρεξω στις πισω σελιδες.
Ευχαριστω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
15-02-2014, 19:43
το θεμα που βγαζει μηνυμα σφαλματος το web plugin(mozilla)που αναφερει οτι σταματησε να ανταποκρινεται,
το εχει λυσει κανεις?

nvianitakis
15-02-2014, 20:52
Είναι θέμα ημερών να κλειδώσει, το NovaGO και να παίζει μόνο σε αυτά που υποστηρίζει, η μάλλον να το θέσω διαφορετικά, "θέλει να υποστηρίζει" η Νοβα.
Όσοι έχετε την συνδρομή, χαρείτε το όπως σας το δίνουν και όσοι έχετε δανειστεί από φίλους ή συγγενείς πρόσβαση, απλά μην είστε "αχάριστοι" με την καλή έννοια. Αφήστε τα tricks. Ότι κάνετε θα είναι προσωρινό. Θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο, να στείλετε ένα απλό email με το τι θα θέλατε να υποστηρίζει η εφαρμογή.
Το νήμα έχει γεμίσει με κόλπα, που φαντάζομαι ότι όλοι ξέρετε ότι τα διαβάζουν και άλλοι 😊

jimmis74
15-02-2014, 21:36
Ρε παιδιά όπως έγραψα και στο Nova Official support και φυσικά αναμένω απάντηση τους, σήμερα αναβάθμισα τα Windows Vista στο laptop μου σε Windows 7 (αναβάθμιση, όχι format), έγινε και η επαναφορά των συσκευών μου (ήρθε mail επιβεβαίωσης από Nova) και τέλος εγκατέστησα και το τελευταίο plug-in, παρόλα αυτά πάλι όταν πάω να δω, μετά από λίγα δευτερόλεπτα εμφανίζεται το γνωστό σπαστικό μήνυμα η συσκευή σας δεν υποστηρίζεται προσωρινά!
Δε βγάζω άκρη...

nik1975
15-02-2014, 21:59
Είναι θέμα ημερών να κλειδώσει, το NovaGO και να παίζει μόνο σε αυτά που υποστηρίζει, η μάλλον να το θέσω διαφορετικά, "θέλει να υποστηρίζει" η Νοβα.
Όσοι έχετε την συνδρομή, χαρείτε το όπως σας το δίνουν και όσοι έχετε δανειστεί από φίλους ή συγγενείς πρόσβαση, απλά μην είστε "αχάριστοι" με την καλή έννοια. Αφήστε τα tricks. Ότι κάνετε θα είναι προσωρινό. Θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο, να στείλετε ένα απλό email με το τι θα θέλατε να υποστηρίζει η εφαρμογή.
Το νήμα έχει γεμίσει με κόλπα, που φαντάζομαι ότι όλοι ξέρετε ότι τα διαβάζουν και άλλοι 😊

Εγω θελω να υποστηριζει συνδεση με hdmi γιατι τα ματια μου τα αγαπω!😍

bebakos
15-02-2014, 23:21
Δεν μπορω να καταλάβω γιατι οχι δε desktop.που ειναι το προβλημα;δηλαδη σε desktop μπορουν να στριμαρουν και σε laptop οχι;στο λάπτοπ που εχω original 8 τι να κανω να περασω πειρατικα 7;αστεια πρα...εγω εχω φουλ πακέτο και το ειχα στο pc της δουλειάς μου που ειμαι ολη μερα.γιατι να μην μπορω να βλέπω εκει κατι που με ενδιαφέρει πχ ενα ματς;δεν το καταλαβαίνω....

cabo99
15-02-2014, 23:40
Ρε παιδιά όπως έγραψα και στο Nova Official support και φυσικά αναμένω απάντηση τους, σήμερα αναβάθμισα τα Windows Vista στο laptop μου σε Windows 7 (αναβάθμιση, όχι format), έγινε και η επαναφορά των συσκευών μου (ήρθε mail επιβεβαίωσης από Nova) και τέλος εγκατέστησα και το τελευταίο plug-in, παρόλα αυτά πάλι όταν πάω να δω, μετά από λίγα δευτερόλεπτα εμφανίζεται το γνωστό σπαστικό μήνυμα η συσκευή σας δεν υποστηρίζεται προσωρινά!
Δε βγάζω άκρη...
δεν εχει γινει ακομη η αλλαγη των συσκευών σου! περιμενε μια μερα

jimmis74
15-02-2014, 23:56
Πως το λες αυτό; Μου ήρθε mail επιβεβαίωσης από τη Nova, με το εξής μήνυμα:
"Η διαδικασία διαγραφής συσκευής ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Μπορείτε να προχωρήσετε στην καταχώρηση νέας. Σας υπενθυμίζουμε ότι η υπηρεσία Nova GO προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για προσωπική χρήση με δυνατότητα ανανέωσης συσκευών μία φορά το μήνα. Περισσότερες πληροφορίες για τις υποστηριζόμενες συσκευές στο novago.gr/FAQ"

Να συμπληρώσω δε, πως έκανα απεγκατάσταση το παλιό plug-in και εγκατέστησα το νέο. Παραταύτα δε βλέπω.

hdanca
16-02-2014, 00:12
Συγγνώμη,αλλά έχω μπερδευτεί.Δοκίμασε κάποιος σε laptop με windows 8 και δεν του παίζει το nova go?Στο FAQ αναφέρεται ξεκάθαρα "Windows 7 και άνω".

malakudi
16-02-2014, 01:07
Εκεί στη Nova γνωρίζετε για το "εμπόριο" NovaGo που κάνουν κάποιοι εγκαταστάτες Nova; 10 ευρώ το μήνα η ταρίφα για NovaGo με NovaSport. Παίρνουν τους κωδικούς και ενεργοποιούν τα NovaGo σε τρίτους.
Εγώ θα έβαζα μία προστασία με authentication pin που θα εμφανίζεται στον Pace και θα έχει ισχύ κάποιες μέρες.

foufoutos7
16-02-2014, 02:12
Δε βγάζω άκρη...
Σου απάντησα και στο Nova Official support για να το δουν κι από εκεί και να το εκτιμήσουν.

Επειδή έκανες αναβάθμιση από vista σε 7άρια και όχι μια νέα καθαρή εγκατάσταση των 7, μήπως έχουν μείνει κάποιοι "επίμαχοι" drivers ίδιοι από την προηγούμενη εγκατάσταση με αποτέλεσμα η υπηρεσία να μπερδεύεται και να μην αναγνωρίζει σωστά το σύστημά σου; Μήπως πρέπει να αναβαθμίσεις και τους drivers σε κάρτα γραφικών, δικτύου κτλ.?

Συγγνώμη,αλλά έχω μπερδευτεί.Δοκίμασε κάποιος σε laptop με windows 8 και δεν του παίζει το nova go?Στο FAQ αναφέρεται ξεκάθαρα "Windows 7 και άνω".
Εγώ δεν έχω 8άρια για να το δοκιμάσω και να το επιβεβαιώσω, αλλά πάντως μέχρι χθες που είχα κοιτάξει στα FAQ έγραφαν μόνο "Windows 7". Προφανώς, το κομμάτι "...και άνω" προστέθηκε στην πορεία.

buffos
16-02-2014, 10:05
Είναι αστείο να μην υποστηρίζονται οι τελευταίες εκδόσεις των windows. Όλα τα άλλα δεκτά, αλλά αυτό είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Το να χρειάζεται η υπηρεσία τελευταίες εκδόσεις και να μην υποστηρίζει legacy λειτουργικά είναι απόλυτα λογικά.
Αλλά το να σου λέει μείνε 5 χρόνια πίσω στο λειτουργικό γιατί αυτό με βολεύει αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία!!!

incisiv
16-02-2014, 11:02
Εγκατεστησα την εφαρμογη στο ipad 3.Κανω login κανονικα.Mετα εμφανιζεται ενα παραθυρο που λεει Admin (προφιλ χρηστη),παλι γραφω τον κωδικο μου αλλα λειπει το ΟΚ και το Ακυρωση απο το παραθυρο.Αυτο φυσικα σαν αποτελεσμα η εφαρμογη να σταματα εκει και να μην συνεχιζει παρακατω.Ειναι σφαλμα της εφαρμογης ή κανω κατι λαθος.
Απο το laptop ολα αυτα λειτουργουν κανονικα δηλαδη και το login και το Admin (προφιλ χρηστη).

Astrovilos
16-02-2014, 11:49
Δεν μπορω να καταλάβω γιατι οχι δε desktop.που ειναι το προβλημα;δηλαδη σε desktop μπορουν να στριμαρουν και σε laptop οχι

Νομίζω πως ο αποκλεισμός των desktops είναι παράπλευρη απώλεια. Στην προσπάθεια τους να αποκλείσουν την εικόνα από το να αποστέλλεται στην τηλεόραση, αναγκαστικά έκοψαν και τα desktops. Γιατί αν το σκεφτείς, και στα desktops η εικόνα πάει στο monitor από έξοδο της κάρτας γραφικών. Παρόμοια (ή μάλλον, ολόιδια) λειτουργεί και η έξοδος hdmi στα laptops.

manthes
16-02-2014, 12:23
Οσοι εχουν την εφαρμογη σε κινητο γνωριζουν αν μπορει να συνδεθει σε τηλεοραση μεσω usb; www.plaisio.gr/periferiaka-othones/periferiaka/kalodia/Turbo-X-Micro-USB-to-HDMI-MHL-Adapter-Male-Female.htm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
16-02-2014, 12:52
δεν το εχω δοκιμασει,αλλα υποθετω οτι θα συμπεριφερεται οπως και στις υπολοιπες συσκευες.
οταν δηλαδη καταλαβει η εφαρμογη,οτι η εικονα βγαινει εκτος της συσκευης,κλειδωνει.
ειναι πολυ μελετημενα ολα.μην παιδευεσαι τσαμπα...:2thumb22sup:

gianisv
16-02-2014, 13:18
απαραδεκτοι. εχω το lg gpad με 4.2.2 android εκδοση και δεν παιζει. τι γινεται μας κοροιδευουν;

sakels
16-02-2014, 15:46
παντως αυτο με το λογισμικο android εχει καταντησει αηδια. 500 εκδοσεις λογισμικου και καθε tablet σου λεει αααα δεν την περνει αθτη την εκδοση ααααα μονο με την αρχικη δουλευει...
γιαυτο περνεις ενα ipad και ξενοιαζεις

keleos
16-02-2014, 17:39
Καλησπέρα σας!!!! Εχω το tablet samsung galaxy note 10.1 n8000 με την αναβάθμιση 4.1.2. (τελευταία) ,εχω κατεβάσει την εφαρμογή για το nova go ,ενώ με αφήνει να μπω στην εφαρμογη οταν πατάω να δω ταινία μου βγάζει το μήνυμα << δεν υποστηρίζεται επί του παρόντος σε αυτή τη συσκευή. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.nova.gr/faq >> , στο site τους λέει οτι θέλει την 4.2 και ανω . έχει κανεις καμιά ιδέα τι πρεπει να κάνω!!!! ευχαριστώ .Δημήτρης

sakis1234567
16-02-2014, 17:56
Δες εδω http://www.youtube.com/watch?v=STmoVnTrHY8.
φιλε μου με αυτο το mk802 iv δουλευει στην τελεοραση? τορωταω αυτο διοτι εχει εξοδο hdmi? το εχει δοκιμασει κανενας?

pavlossaltas
16-02-2014, 18:45
Καλησπέρα υπάρχει η δυνατότητα να ενεργοποίησω την ίδια συσκευή (laptop) γιατί εκανα μέσα απο το site την ανανέωση και ήθελα να αντικαταστησω μονο την μια!αλλά το σύστημα απενεργοποιήσει και τις δυο!

fotis246
16-02-2014, 19:12
Έχει σε κανέναν πρόβλημα το novago (σε desktop);

kostikos
16-02-2014, 19:14
@sakis Ναι δουλευει στην τηλεοραση. Εγω το χρησιμοποιω σε μια παλαιοτερη τν σαν media center, ftp server και για νοβα αλλα με το app της Belkin για το @tv plus. Nα ξαναπω ο,τι ειμαι εξωτερικο και δε μπορω να το δοκιμασω.

gdaskal
16-02-2014, 19:15
ναι. βγαζει αυτο στα 2 desktop σημερα που δοκιμασα

Το Nova GO προς το παρόν δεν υποστηρίζεται από την συσκευή σας.
Περισσότερες πληροφορίες στο www.novago.gr/FAQ.

sakis1234567
16-02-2014, 19:23
@sakis Ναι δουλευει στην τηλεοραση. Εγω το χρησιμοποιω σε μια παλαιοτερη τν σαν media center, ftp server και για νοβα αλλα με το app της Belkin για το @tv plus. Nα ξαναπω ο,τι ειμαι εξωτερικο και δε μπορω να το δοκιμασω.
σε ευχαριστω γιορικο. θα αγορασω αυριο ενα και θα σας πω. μεχρι τοτε αν αλλος φιλος το εχει δοκιμασει ας μας πει.

fotis246
16-02-2014, 19:28
Μάλλον έκλεισε εντελώς την τρύπα η nova για desktops και είναι αδύνατη η θέαση από το desktops πια

sakis1234567
16-02-2014, 19:30
οχι φιλε μου εμενα παιζει κανονικα

fotis246
16-02-2014, 19:32
Μάλλον τότε θα φταίει το sopcast ή το acestream που κατέβασα χθες.Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε.

pavlossaltas
16-02-2014, 19:32
Όντως εαν έχεις συνδεδεμένο εξωτερικό μόνιτορ η TV μέσω Hdmi ή αναλογικής σύνδεσης το σύστημα δεν σε αφήνει,είναι μια παράμετρος καταχρηστική μεν αλλά διασφαλίζει την εταιρία εμπορικά δε,απο δημόσια δωρεάν μετάδοση του προγράμματος της!

gdaskal
16-02-2014, 19:35
μονο laptop και tablets/smartphones...

μολις εκανα reset

fotis246
16-02-2014, 20:03
Εντάξει όλα καλά με το nova go.Έκανε conflict με sopcast από ότι φαίνεται

nmitr11
16-02-2014, 20:36
Σε εμένα πάντως πριν μια εβδομάδα σταμάτησε να παίζει σε desktop. Και όντως όταν ανιχνευτεί ότι χρησιμοποιείται εξωτερικό μόνιτορ,η εξωτερική θύρα hdmi σε κόβει.

achillco
17-02-2014, 01:40
φιλε μου με αυτο το mk802 iv δουλευει στην τελεοραση? τορωταω αυτο διοτι εχει εξοδο hdmi? το εχει δοκιμασει κανενας?

Αντίστοιχο stick το ug802 δουλεύει μια χαρά στην τηλεόραση.

hdanca
17-02-2014, 01:55
Είναι αστείο να μην υποστηρίζονται οι τελευταίες εκδόσεις των windows. Όλα τα άλλα δεκτά, αλλά αυτό είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Το να χρειάζεται η υπηρεσία τελευταίες εκδόσεις και να μην υποστηρίζει legacy λειτουργικά είναι απόλυτα λογικά.
Αλλά το να σου λέει μείνε 5 χρόνια πίσω στο λειτουργικό γιατί αυτό με βολεύει αυτό είναι παγκόσμια πρωτοτυπία!!!

Δοκίμασες την υπηρεσία σε windows 8 και δεν παίζει?

foufoutos7
17-02-2014, 03:23
Να υποθέσω ότι έχεις κάποιο κλώνο ug802 που του έχεις περάσει custom rom με android 4.2?
Γιατί απ' όσο ξέρω η stock rom στα ug802 είναι android 4.0, οπότε δεν θα ήταν συμβατή με τα minimum requirements του novago.

Loud76
17-02-2014, 09:07
Και στο mk808b με 4.2 unrooted παίζει μια χαρά....

sakis1234567
17-02-2014, 10:04
φιλε μου απο που το αγορασες? το θελω αμεσα αλλιως απο κινα ξερω κανενα μηνα.

bilis41
17-02-2014, 10:22
Τι εννοεις μεταφερει εικονα σε tv με το νεο pluing και βλεπεις και live και ταινιες-σειρες?

Loud76
17-02-2014, 10:24
φιλε μου απο που το αγορασες? γιατι απο κινα θα κανει 1 μηνα

Από Κίνα, geekbuying.... το βρίσκεις και εδώ βέβαια αλλά πιο ακριβό και πρέπει να προσέξεις μην είναι κλώνος....

sakis1234567
17-02-2014, 10:26
εδω απο που? αν ξερεις?

nocarder
17-02-2014, 13:04
Από Κίνα, geekbuying.... το βρίσκεις και εδώ βέβαια αλλά πιο ακριβό και πρέπει να προσέξεις μην είναι κλώνος....

Να μην είναι κλώνος του κινέζικου???

pan24
17-02-2014, 13:28
ξερουμε μηπως ποτε θα μπουν και αλλα καναλια και κυριως τα novacinema?(αν και με το ondemand δεν ειναι και τοσο μεγαλη ελλειψη)

kkoum
17-02-2014, 13:56
Αυτο http://nettop.gr/index.php/android-mini-pc-s/android-mini-pc-rikomagic-quad-core-mk802iv-1-8ghz-%CE%BB%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CF%81%C E%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82
που ειναι και φρεσκο και ''τουμπανο''...το εχει δοκιμασει κανενας αν παιζει...???

sakis1234567
17-02-2014, 14:29
σημερα μιλησα μαζι τους. αλλα σε 10 μερες θα εχουν το mk802 iv. τωρα εχουν το mk802 iiis ετοιμοπαραδοτο, μου το αναβαθμιζουν σε 4.2 και αυριο μου το στελνουν. το μεσημετι θα το εχω και θα αναφερω στο forum τα σχετικα.

manthes
17-02-2014, 14:45
Εχω μπερδευτει. Αυτα εδω δεν συνδεονται με Hdmi; Αν ναι τοτε δεν μπορει να συνδεθει ενα ταμπλετ με εξοδο hdmi Και να δουλεψει κανονικα;
Υ.Γ. Θα το ξαναπω παντως. Συγχαρητηρια στη νοβα που καταφερε να μας κανει ουσιαστικα παρανομους ενω ειμαστε νομιμοι. Μεγαλη μαγκια

sakis1234567
17-02-2014, 15:04
μην μπερδευεσαι .δουλευει!

manthes
17-02-2014, 15:29
Δεν αμφισβητω πως δουλευει. Η απορια μου ειναι αν δουλευει αυτο τοτε γιατι δεν μπορει να δουλεψει ενα ταμπλετ που θα συνδεθει με την εξοδο hdmi ή ενα κινητο με καλωδιο usb σε hdmi;

sakis1234567
17-02-2014, 15:40
σε αυτο ρωτα την NOVA η την GOOGLE ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Geoav75
17-02-2014, 16:35
Επειδη εχω μπερδευτει υπαρχει τροπος με ενα stick ουσιαστικα να μπορεις να δεις novago απ'ευθειας απο την TV? Αν ναι ποιο ειναι αυτο και πως μπορεις να το φερεις στην Ελλαδα? Με ενδιαφερει για το φθηνοτερο που θα δουλευει.
Ευχαριστω

sakis1234567
17-02-2014, 16:44
http://nettop.gr/index.php/android-m...B9%CE%B5%CF%82

http://www.ebay.com/itm/Rikomagic-MK802IV-Quad-Core-Android-4-2-Mini-PC-Internet-TV-Box-8GB-HD1080P-WIFI-/231030202383?pt=US_Internet_Media_Streamers&hash=item35ca79200f

Geoav75
17-02-2014, 16:59
Αυτο http://www.tinydeal.com/mk809iii-android-42-rk3188-tv-box-w-wifi-hdmi-bluetooth2g8g-p-97447.html δεν ειναι κατι αντιστοιχο φιλε μου? Ρωταω γιατι αυτο δεν εχει ουτε μεταφορικα ουτε τιποτα. Ειναι επιβεβαιωμενο οτι παιζει ετσι κατευθειαν στην tv?

Ultralord
17-02-2014, 17:24
support για macosx εχει ακουσει κανεις τιποτα? γιατι μου φαινετε λιγα τα ψωμια μας για εμας με macosx και parallels

hirobo50
17-02-2014, 17:41
παιδια καλησπερα πιστευω οτι ετσι οπως το παμε και βαζω και μενα μου μεσα γιατι εχω μπει και εγω στον πειρασμο για τα στικακια....λογω του οτι η nova εχει αποκλεισει τοσες συσκευες και εχει τοσους περιορισμους που στο τελος θα βγουν και θα πουν....τελος για android γενικως η υπηρεσια....μακαρι να μην γινει αλλα εδω εκοψαν τα desktop,και θα μας μεινουν τα στικακια στο χερι....μακαρι να βγω ψευτης......

kostikos
17-02-2014, 18:13
Επειδη διαβαζω αρκετο καιρο τωρα το νημα εχω λιγο αρχισει να απορρώ, ισως μαλλον λανθασμένα, αλλα δε μπορω να το κρυψω. Η υπηρεσια ειναι μια εξαιρετικη, δωρεαν, προσθηκη στην πλατφορμα της Nova. Όντας επίσημη και δωρεαν, αυτο εχει πλεονεκτηματα, μειονεκτηματα και παρα πολλους περιορισμους. Απο τους ρυθμους με τους οποιους αρχισε να μεγαλωνει το νημα, φαινεται πως αυτη η υπηρεσια ειναι πολυ σημαντικη σε πολλους. Μου γενναται η απορροια λοιπον, αν το streaming εντος και εκτος σπιτιου ειναι τοσο σημαντικό που να παιρνει καποιος media centres, android sticks, να παιδευεται για ωρες να βρει συμβατοτητες, να εγκαθιστα-απεγκαθιστα windows, plugins κτλ, γιατι δεν παιρνει καποιος ενα slingbox ή ενα belkin με ελαχιστο κοστος και να εχει κατι σταθερο, αξιοπιστο και με ολες τις υπηρεσιες που εχει η συνδρομη του;
Οπως προείπα ειναι μαλλον offtopic το σχολιο μου, αλλα πιστευω πως ειναι κάτι που οι ενδιαφερομενοι καλο ειναι να σκεφτουν.

bilis41
17-02-2014, 19:13
Αυτο http://www.tinydeal.com/mk809iii-android-42-rk3188-tv-box-w-wifi-hdmi-bluetooth2g8g-p-97447.html δεν ειναι κατι αντιστοιχο φιλε μου? Ρωταω γιατι αυτο δεν εχει ουτε μεταφορικα ουτε τιποτα. Ειναι επιβεβαιωμενο οτι παιζει ετσι κατευθειαν στην tv?

Και φυσικα θες και πληκτρολογιο?
Να ρωτησω και κατι αλλο σε projector με θυρα HDMI μπαινει και παιζει αυτο?

paiktaras
17-02-2014, 19:27
Το 2.2 plugin μας τελείωσε απο ότι διαπιστώνω σήμερα

fotis246
17-02-2014, 19:44
Όχι κανονικά παίζει,το επικύρωσα πριν λίγο

paiktaras
17-02-2014, 19:53
Περίεργο, εμένα μου έβγαλε να κάνω εγκατάσταση και έβαλα το τελευταίο, θα ξαναπροσπαθησω

fotis246
17-02-2014, 19:55
Να θυμάσαι ότι με sopcast ή γενικά p2p tvs κάνει conflict και δεν γίνεται να παίξει

gianisv
17-02-2014, 20:13
Περίεργο, εμένα μου έβγαλε να κάνω εγκατάσταση και έβαλα το τελευταίο, θα ξαναπροσπαθησω

και σε μένα το ίδιο βγάζει. Έχω εγκαταστήσει το 2.2. Τι πρέπει να κανω;

sakis1234567
17-02-2014, 20:20
Το 2.2 plugin μας τελείωσε απο ότι διαπιστώνω σήμερα

κανονικα. μη το ματιασετε!

και σε μένα το ίδιο βγάζει. Έχω εγκαταστήσει το 2.2. Τι πρέπει να κανω;
ξανακανε εγκατασταση

paiktaras
17-02-2014, 20:28
Να θυμάσαι ότι με sopcast ή γενικά p2p tvs κάνει conflict και δεν γίνεται να παίξει

Για αναλυσε το, δεν σε κατάλαβα

ξανακανε εγκατασταση

Εγώ πάντως το ξηλωσα το 2.2 και το εγκατέστησα ξανά και δεν μου παίζει όταν παω να το συνδέσω στην tv

manthes
17-02-2014, 20:30
Παιζει κανονικα. Εννοειται πως μιλαμε μονο για το live παντα

nik1975
17-02-2014, 22:23
Επειδη διαβαζω αρκετο καιρο τωρα το νημα εχω λιγο αρχισει να απορρώ, ισως μαλλον λανθασμένα, αλλα δε μπορω να το κρυψω. Η υπηρεσια ειναι μια εξαιρετικη, δωρεαν, προσθηκη στην πλατφορμα της Nova. Όντας επίσημη και δωρεαν, αυτο εχει πλεονεκτηματα, μειονεκτηματα και παρα πολλους περιορισμους. Απο τους ρυθμους με τους οποιους αρχισε να μεγαλωνει το νημα, φαινεται πως αυτη η υπηρεσια ειναι πολυ σημαντικη σε πολλους. Μου γενναται η απορροια λοιπον, αν το streaming εντος και εκτος σπιτιου ειναι τοσο σημαντικό που να παιρνει καποιος media centres, android sticks, να παιδευεται για ωρες να βρει συμβατοτητες, να εγκαθιστα-απεγκαθιστα windows, plugins κτλ, γιατι δεν παιρνει καποιος ενα slingbox ή ενα belkin με ελαχιστο κοστος και να εχει κατι σταθερο, αξιοπιστο και με ολες τις υπηρεσιες που εχει η συνδρομη του;
Οπως προείπα ειναι μαλλον offtopic το σχολιο μου, αλλα πιστευω πως ειναι κάτι που οι ενδιαφερομενοι καλο ειναι να σκεφτουν.

Για μενα που ταξιδευω και περνω πολλες ωρες στα ξενοδοχεια,ναι ειναι σημαντικο να μπορω να το συνδεω στην τηλεοραση του δωματιου για να μην βγαζω τα ματια μου!!

gzamanis
17-02-2014, 22:30
Παιδιά το 2.2 παίζει κανονικά, αρκεί να γίνει σύνδεση με το καινούριο, απεγκατάσταση, και εγκατάσταση του 2.2. Το ίδιο τροπάρι με πριν δηλαδή.. Δε θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη! :2thumb22sup:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
17-02-2014, 22:36
@nik1975
Nικο ειναι κουραστικο,αλλα θα το ξαναπω.δεν στο χρεωνει.ειναι κατι επιπλεον.υπαρχει για να καλυψει καποιες περιπτωσεις που θελεις να δεις κατι εκτος σπιτιου.
το λαπτοπ σε ενα τραπεζι ή ακουμπισμενο στα ποδια σου και χαζευεις αυτο που σε ενδιαφερει.δεν ειναι για χορταση.ειναι συμπληρωμα της πληρης υπηρεσιας που σου προσφερει στο σπιτι.στην τελικη σου λεει,εαν δεν σε καλυπτει η οθονη του λαπτοπ ή του tablet σου,μην το χρησιμοποιεις.
εαν δηλαδη δεν στο παρειχε καθολου,θα μπορουσες να του διαμαρτυρηθεις για κατι...?

kostikos
17-02-2014, 23:22
@nik1975 Ξαναδιαβασε τι εγραψα, μαλλον δε καταλαβες τι εννοω.
Φιλικα
Κωστης

malakudi
17-02-2014, 23:27
Για μενα που ταξιδευω και περνω πολλες ωρες στα ξενοδοχεια,ναι ειναι σημαντικο να μπορω να το συνδεω στην τηλεοραση του δωματιου για να μην βγαζω τα ματια μου!!
Πριν το NovaGo τι έκανες; Συνέχισε να κάνεις το ίδιο.

nik1975
17-02-2014, 23:30
Θα προτιμουσα να με χρεωνει χωρις να εχω περιορισμους!Οπως με χρεωνει για τα HD για να βλεπω πανω κατω ιδια προγραμματα

Πριν το NovaGo τι έκανες; Συνέχισε να κάνεις το ίδιο.

Ναι ρε αδερφε,και πριν την Nova πηγαιναμε στα καφενεια για να δουμε μπαλα!Εδω μιλαμε να παμε μπροστα , οχι να εχουμε πισογυρισματα!!Και σου μιλαει ατομο που εβλεπε δορυφορικη απο το 1990!!

malakudi
17-02-2014, 23:32

Νομίζω είναι πέρα από προφανές πως το μεγάλο μέρος όσων ενδιαφέρονται να βλέπουν σε μεγάλη οθόνη, δεν έχουν τη νόμιμη συνδρομή στο σπίτι τους. Είτε έχουν "δανειστεί" το NovaGo φίλου τους, είτε αγόρασαν στο παρεμπόριο NovaGo το οποίο ανέφερα παραπάνω.

nik1975
17-02-2014, 23:33
Δικια σου αποψη,μαλλον εχεις στοιχεια!!

iceman
18-02-2014, 00:13
Πολύ νόμιμοφροσυνη έπεσε... ας οψονται τα fanboys και οι υπάλληλοι της Νόβα που μας τη λένε και απο πάνω.
Έδωσε μια υπηρεσία πρακτικά αντιστάθμισμα του πανάκριβου πακέτου.
Καλομαθαμε στο σταθερό του γραφείου ή στο htpc στο υπνοδωμάτιο (για να μην πω στο jb iPad κλπ) και ξαφνικά έρχεται και κόβει σχεδόν τα πάντα ... Μόνο novabox pc δεν έβγαλε να μας φορτώσει ακόμα.
Πρέπει πάλι εγώ ο νόμιμος που δεν έδωσα κωδικούς σε κανένα να τιμωρηθω; Όχι πάλι ο τίμιος ρε παιδιά..... έλεος πια με την κολοχωρα αυτή.... κλέβουν οι λαθρέμποροι στα ύψη ο ΕΦΚ, φοροδιαφεύγουν τα λαμόγια στο Θεό οι φόροι.... νισάφι πια .... Έχουμε τον πόνο μας έρχονται και οι υπάλληλοι να μας κάνουν και μαθήματα ηθικής... γέμισε πρετεντερηδες η χώρα

nik1975
18-02-2014, 00:25
+1

kostikos
18-02-2014, 00:40
Ξαναερχεται η απορια: Το novago ακομη και ελευθερο οπως πριν, εχει εξαιρετικα σημαντικους περιορισμους (λειτουργικό υπολογιστη, τοποθεσια που γινεται η χρηση, διαθεσιμα καναλια, συμβατοτητες, κτλ). Αν για ολους (δε θα διαχωρισω νομιμους/παρανομους) ειναι τόσο σημαντικό το προιον της υπηρεσιας, γιατι επιμενουν σε κατι το τοσο περιορισμένο (ισως και μίζερο κατα περιστασεις) και δε καλυπτουν στο 100% ολες τις αναγκες τους (συν τα εξτρα, οπως timeshifting, εγγραφη, κτλ) με ενα ευελικτο media streamer των 60/70ευρω;

KLOPKA
18-02-2014, 00:40
Ετσι ετσι...

Geoav75
18-02-2014, 00:58
Ξαναερχεται η απορια: Το novago ακομη και ελευθερο οπως πριν, εχει εξαιρετικα σημαντικους περιορισμους (λειτουργικό υπολογιστη, τοποθεσια που γινεται η χρηση, διαθεσιμα καναλια, συμβατοτητες, κτλ). Αν για ολους (δε θα διαχωρισω νομιμους/παρανομους) ειναι τόσο σημαντικό το προιον της υπηρεσιας, γιατι επιμενουν σε κατι το τοσο περιορισμένο (ισως και μίζερο κατα περιστασεις) και δε καλυπτουν στο 100% ολες τις αναγκες τους (συν τα εξτρα, οπως timeshifting, εγγραφη, κτλ) με ενα ευελικτο media streamer των 60/70ευρω;
Κατι δεν πιανω προφανως σε αυτα που λες γιατι το θεμα ειναι να βλεπεις νοβα οταν εισαι εκτος σπιτιου σε κατι αλλο απο μια μικρη οθονη. Το media streamer πως θα βοηθησει να δεις νοβα οπουδηποτε?

manthes
18-02-2014, 01:04
Γιατι ολο αυτο απαιτει και καλο ιντερνετ, οπως και οτι ισως πολλοι δεν εχουν δυνατοτητα να βαλουν το ρουτερ διπλα στο συγκεκριμενο μηχανημα, ειτε για λογους καλωδιωσης (αν θελει καλωδια θα θελει σκαψιμο, θα θελει βαψιμο) ειτε για λογους αισθητικης (μη ξεχναμε οτι ουσιαστικα θα μπει στο σαλονι και ισως σε ενα σπιτι που δεν ειναι δικο μας αλλα πχ των γονιων) , υπαρχει το προβλημα οτι εγω μπορει να θελω να δω μπαλα στον υπολογιστη αλλα ο αλλος μπασκετ στην τηλεοραση κτλ

hdanca
18-02-2014, 02:53

Νομίζω ότι δεν μπορείς να δεις διαφορετικό κανάλι από αυτό που θα παίζει ο αποκωδικοποιητής.Έτσι,αν κάποιος βλέπει από τον αποκωδικοποιητή κάποια ταινία ή κάποιο ματς,θα πρέπει να βλέπεις κι εσύ από τον media streamer υποχρεωτικά το ίδιο κανάλι.Εκτός κι αν κάνω λάθος,διόρθωσέ με,αν μπορείς να δεις δηλαδή διαφορετικό κανάλι από αυτό που θα παίζει ο αποκωδικοποιητής.Αυτή είναι και η διαφορά με το nova go...Ότι μπορείς να δεις δηλαδή ότι θέλεις,ανάλογα φυσικά με το πακέτο που έχεις.

Teo010
18-02-2014, 03:59
Πσντως φιλος μου με lenovo p780 root και παιζει μια χαρα. Και διαβαζω οτι δεν παιζει σε LG G2 και αναρωτιεμαι τι "μαγκια" να εχει κανει η nova για να μην παιζει στο G2! :p

aenaos15
18-02-2014, 11:31
Ελα μου ντε; Κι εγω αυτο αναρωτιεμαι... Εξακολουθει παντως να μην παιζει στο G2..

dimitriseta
18-02-2014, 12:14
FOUFOUTOS φιλαρακο αντιμετοπίζω το ιδιο πρόβλημα. Εχω windows 7 x32 σε laptop. Από antivirus εχω το Avast. Το απεγκατεστησα, απενεργοποιησα τοιχος προστασίας και adblock, εχω όλα τα προγράμματα ενημερωμενα και τζιφος. Στο Firefox κανει μια πολυ μικρή προσπάθεια να μπει και μου εμφανιζει το μυνημα που λεει WebTV PC NPDLL Plugin may be busy, or it may have stopped responding κλπ κλπ. Μου ζηταει να κανω stop ή continue plugin και τοτε συμβαινουν δυο πραγματα. Ή θα βλεπω μαυρη οθονη με ελαχιστο εως καθολου ηχο αλλα απο κατω την ωρα κανονικα ή που θα μου πεταει μυνημα The WebTV PC NPDLL Plugin has crashed και να κανω reload the page. Στο Explorer που το προσπαθησα μια απ τα ιδια μονο που αντι crash και reload με πεταει εξω. Καμμια ιδεα? Ξερω οτι ταλαιπωρηθηκες πολυ μεχρι να βρεις ακρη και ειμαι σιγουρος οτι με καταλαβενεις τι νευρα εχω.

kostikos
18-02-2014, 12:17
@manthes Δε χρειαζεσαι γραμμη πανω απο 1m upload (για να μην πω 512k ολοτελα), η κωδικοποιηση ειναι εξαιρετικη, επισης πλεον και τα πιο φθηνα streamers εχουν wifi οσον αφορα για τα καλωδια που λες.

@hdanca Σε αυτο συμφωνω, βλεπεις μονο ό,τι παιζει ο αποκωδικοποιητης, ωστοσο αυτος δεν ειναι ικανος λογος για να εξακολουθει η γκρινια ορισμενων μιας και κερδιζεις πολλα περισσοτερα. Ακριβως σε αυτο που ειπες, θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο Παναγιωτης νωριτερα.

polakis
18-02-2014, 13:16
To reset συσκευων γινεται επιτόπου ή θελει ώρα;

Ultralord
18-02-2014, 13:17
εχει καποιο delay καποιες ωρες

polakis
18-02-2014, 13:36
Ποσες ωρες δηλαδη; Αν το κανω τωρα προλαβαινω το τσαμπιονς λιγκ το βραδυ;

fagotistas
18-02-2014, 13:45
@manthes Δε χρειαζεσαι γραμμη πανω απο 1m upload (για να μην πω 512k ολοτελα), η κωδικοποιηση ειναι εξαιρετικη, επισης πλεον και τα πιο φθηνα streamers εχουν wifi οσον αφορα για τα καλωδια που λες.

@hdanca Σε αυτο συμφωνω, βλεπεις μονο ό,τι παιζει ο αποκωδικοποιητης, ωστοσο αυτος δεν ειναι ικανος λογος για να εξακολουθει η γκρινια ορισμενων μιας και κερδιζεις πολλα περισσοτερα. Ακριβως σε αυτο που ειπες, θα συμφωνησω με αυτο που ειπε ο Παναγιωτης νωριτερα.

Θα με ενδιέφερε η περίπτωση του media streamer ώστε να βλέπω σε άλλη tv μέσω android συσκευής. Έχετε να προτείνετε κάποια ?

kostakis
18-02-2014, 14:18
Ποσες ωρες δηλαδη; Αν το κανω τωρα προλαβαινω το τσαμπιονς λιγκ το βραδυ;

λογικά το προλαβαίνεις . γενικότερα το nova go με έχει βολέψει πολύ και θα δεις ότι είναι βολικό σε πολλές περιπτώσεις

Serafeim Karakostas
18-02-2014, 14:27
Νομίζω είναι πέρα από προφανές πως το μεγάλο μέρος όσων ενδιαφέρονται να βλέπουν σε μεγάλη οθόνη, δεν έχουν τη νόμιμη συνδρομή στο σπίτι τους. Είτε έχουν "δανειστεί" το NovaGo φίλου τους, είτε αγόρασαν στο παρεμπόριο NovaGo το οποίο ανέφερα παραπάνω.
Για ακόμη μία φόρα δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου.

manthes
18-02-2014, 14:38
Το ενδεχομενο πχ ο αλλος να ειναι φοιτητης και να βλεπει απο την νοβα των γονιων του δεν παιζει; Λες και ειναι απειρος ο αριθμος των συσκευων που μπορεις να εχεις ωστε να τα μοιραζουν οι φιλοι απο εδω και απο εκει.
Και στην τελικη αν ειναι αυτο το προβλημα να μην δανειζεται ο κοσμος την νοβα ας κανει το απλο που ξαναειπαμε. Την δινεις σε εναν υπολογιστη και σε ενα ταμπλετ ή smartphone. περιοριζεις τις συσκευες οποτε στον υπολογιστη να την εχει ο νομιμος κατοχος και τελειωνουν αμεσως αυτες οι γελοιοτητες και ας τον νομιμο να βλεπει κανονικα. Ενα ρημαδι προιον εχεις που ετσι και αλλιως ειναι πανακριβο αναλογικα με την ποιοτητα που προσφερεις αλλα για αυτο φυσικα ευθυνονται οσοι τρεχουν σαν τα προβατα να γινουν συνδρομητες σε κατι που αν δεν το πληρωναν θα το ειχε ολος ο κοσμος δωρεαν (και στα προβατα βαζω και τους δικους μου που το πληρωνουν)

paiktaras
18-02-2014, 14:38
το να δώσει κάποιος το 1 από τα 2 σε ένα φίλο ή συγγενή δεν το βλέπω και τόσο φοβερό, κάθε άλλο, αλλά το να γίνεται εμπόριο είναι εντελώς εξωφρενικό και καθαρά Ελληνικό !!!!

sakis1234567
18-02-2014, 15:26
εγω πιστευω οτι η nova ξερει κατι που δεν ξερουμε εμεις, για αυτο και εκανε την κινηση αυτη, δηλαδη να δινει την δηνατοτητα σε πελατες της δυο συνδρομες εξτρα με το novago. εννοω οτι ξερει οτι καποια μερα η πειρατια θα ξαναρθει. σου λεει παρε και δυο αλλες ωστε αν ερθει ξανα η πειρατια θα ειναι προτιμοτερο τρια ατομα να βαλουν απο 15-20 ευρ, και να με εχουν γνησια παρα να τρεχουν στους πειρατες και να τα χωνουν εκει. αυτο ειναι σκεψη δικια μου και μονο για να μην παρεξηγηθω. απλως μια σκεψη!!!!!!!!!!! .στην ισπανια αγοραζεις μια συνδρομη και σου δινουν και μια δευτερη δωρεαν,ετσι σκοτωνουν την πειρατια.!!!!!!!

bilis41
18-02-2014, 15:33
Εγω θα ρωτησω για μια ακομη φορα και ας μην παρω απαντηση....δεν υπαρχει εδω μεσα ενας ΙΚΑΝΟΣ να μελετησει το pluing και να αφαιρεσει την εντολη που κλειδωνει την εξοδο της εικονας?

paiktaras
18-02-2014, 15:39
λογικά δεν είναι μόνο θέμα plugin και από την άλλη ακόμα και κάποιος να το πειράξει σίγουρα θα υπάρχουν και θέματα νομιμότητας....άλλο το να περάσεις μία παλιά έκδοση και άλλο κάποιο που έχει επεξεργαστεί στον κωδικά του

bilis41
18-02-2014, 16:05
αν δεν ειναι μονο θεμα pluing γιατι παιζει το παλιο?
βρε ας το φτιαξει καποιος και ας το ανεβασει καπου....που ολα ειναι παρανομα....και το παιρνουμε απο εκει

paiktaras
18-02-2014, 16:12
αν κλείσεις όμως και ξανανοίξεις το lap σου ζητάει την εγκατάσταση του πάλι του νέου

geobas
18-02-2014, 16:29
Γειά σας ,
Νέος στο forum νέος και στο NovaGo . Διάβασα αρκετές σελίδες του τούτου του νήματος , και όπως σε όλα τα forum , άσχετα με το αντικείμενο η αιώνια Ελληνική κληρονομιά . Γκρίνια και παράπονα , και από τους νόμιμους και τους "παράνομους" . Δικαιολογημένη ή όχι δεν είναι κάτι που θα με απασχολήσει , αλλά είναι και κάποια πράγματα που πρέπει να λέγονται με το όνομά τους . Είναι γεγονός ότι η Nova , αν θέλετε η μαμά Forthnet πνέει τα λοίσθια . Το προϊόν που μας πασάρει έχει καταντήσει γελοίο και είναι και πανάκριβο , και κάθε μέρα φαίνεται πως χάνει συνδρομητές . Τώρα γιατί προσωπικά παραμένω στο πακέτο που έχω Ιντερνετ- τηλεφωνία-Nova είναι άλλη υπόθεση που θα αναθεωρηθεί πιθανόν με την λήξη της παρούσας σύμβασης μου . Απλά εύχομαι μέχρι τότε να μας παρουσιάσει κάτι ανάλογο ο ανταγωνισμός (ΟΤΕ Τv) . Λανσάρει λοιπόν ή ετοιμοθάνατη Nova το NovaGo , ΠΙΛΟΤΙΚΟ όπως αναφέρεται , που με απλά λόγια πάει να πει , ότι μπορεί να κρατήσω την διαρροή στους υπάρχοντες συνδρομητές που φωνάζουν και να τραβήξω κάμποσους νέους . Αν περπατήσει το κρατάω , αλλιώς το αποσύρω , πιλοτικό ήταν άλλωστε , ή το τιμολογώ και βλέπουμε . Μάρκετινγ και τίποτα παραπάνω , κι' όποιος τσιμπήσει . Προσωπικά βρήκα ότι μου προσφέρεται δωρεάν , το αξιολογώ χρήσιμο , το εγκατέστησα στο Samsung S III και στο Samsung Tab 3 8" , δουλεύει άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα .... μέχρι εκεί .

foufoutos7
18-02-2014, 17:03
Διαβάζω όλα τα σχόλια προσεκτικά και είμαι κάπου στη μέση. Δεν είμαι ούτε με το μέρος αυτών που γκρινιάζουν ανυπόφορα για μια υπηρεσία που δόθηκε έξτρα (χωρίς να το περιμένει κανένας) και εντελώς δωρεάν μέχρι στιγμής, αλλά ούτε και με το μέρος των μονίμως υπέρμαχων της nova και της πολιτικής που ακολούθησε στο συγκεκριμένο ζήτημα, πατώντας στην εύκολη δικαιολογία της έξτρα δωρεάν υπηρεσίας κι εξηγούμαι τι εννοώ. Θα μπορούσε λοιπόν η nova από την αρχή να δώσει την εφαρμογή με αυστηρά κριτήρια (αυτά που εφαρμόζει τώρα - μόνο σε laptop, κινητά, tablets με κλειστές εξόδους) και να τη δοκιμάσει ο κόσμος για να βρει τα πιθανά bugs. Όμως, αντ' αυτού την προσέφερε όπως την προσέφερε, έβγαλε και κάποια ερωτηματολόγια όπου ρωτούσε "έντεχνα" αν έχουμε μοιράσει την υπηρεσία και σε φίλους/συγγενείς μας για να απολαύσουν κι αυτοί το υπερθέαμα της nova και ήταν σαν μας λέει εμμέσως πλην σαφώς, δώστε την κι αλλού να μας μάθουν περισσότεροι. Κι έρχεται ένα πρωί που το κόβει ξαφνικά, για να "αναγκάσει" αυτούς τους περισσότερους (τους οποίους σκοπίμως δημιούργησε) που έχουν πιθανότατα γλυκαθεί με τη θέαση των καναλιών, να τρέξουν να πάρουν νέα συνδρομή. Δηλαδή, έπαιξε μια πολύ "φτηνή" εμπορική/διαφημιστική καμπάνια στις πλάτες των νόμιμων συνδρομητών της. Προφανώς, δικό της είναι το προϊόν και ό,τι θέλει το κάνει (το δικαιολογώ και το καταλαβαίνω αυτό), αλλά τέτοιες "κουτοπονηριές" δεν χωρούν σε εταιρείες που θέλουν να αποκαλούνται σοβαρές και εύλογα επαναστατούν πολλοί μαζί της!

Επίσης, όλοι εσείς που τα βλέπετε κάπως επιφανειακά τα πράγμα, θα ήθελα να τονίσω ότι Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Στην περίπτωσή μου έχω το αθλητικό πακέτο (είμαι συνδρομήτης από την εποχή του αναλογικου filmnet κιόλας) και όταν εμφανίστηκε το novago μού δόθηκε η ευκαιρία να αφήσω το δέκτη στο πατρικό μου, για να μπορούν οι γονείς μου να χαζέψουν κι αυτοί επιτέλους σε καλή εικόνα τα επίγεια κανάλια αφού, ω ναι, εν έτει 2014 (όπου μας υποσχέθηκε ο πρωθυπουργός δωρεάν ασύρματο ίντερνετ για όλη την Ελλάδα... ΧΑΧΑΧΑ), στην εποχή της ψηφιακής επανάστασης, υπάρχουν άπειρες ηπειρωτικές περιοχές, όχι απαραίτητα σε κακοτράχαλα βουνά (δεν αναφέρομαι καν στα καταδικασμένα νησιά), που δεν μπορούν να πιάσουν τα επίγεια κανάλια και φυσικά δεν έχουν και ιδιόκτητο δίκτυο forthnet για να το συνδυάσουν με nova σε ένα οικονομικό πακέτο. Έτσι κράτησα το novago, που παρεμπιπτόντως πληρώνω εγώ (προφανώς συνολικά τη συνδρομή) για να βλέπω που και που κανά ματσάκι. Κι έρχεται ξαφνικά και απροειδοποίητα η εταιρεία και μου στερεί αυτή τη δυνατότητα, που η ίδια μου χάρισε. Και προφανώς, είναι δεκάδες άλλοι σαν κι εμένα ή περιπτώσεις φοιτητών με τους γονείς τους, που θέλουν να μειώσουν τα έξοδά τους σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς, όπως πολύ σωστά ανέφερε φίλος παραπάνω κτλ. Γιατί λοιπόν μια ζωή, όλοι εμείς οι νόμιμοι και παλιοί συνδρομητές θα πρέπει να πληρώνουμε τις παράδοξες ενέργεις και στρατηγικές της εταιρείας; Αν δεν είχε ακολουθήσει τη συγκεκριμένη πολιτική για το novago, φυσικά και δεν θα είχα καμία δικαιολογία να παραπονιέμαι, αλλά τώρα δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να διαφωνήσει μαζί μου.

Συγχωρέστε με για το μακροσκελές post.

FOUFOUTOS φιλαρακο αντιμετοπίζω το ιδιο πρόβλημα. Εχω windows 7 x32 σε laptop. Από antivirus εχω το Avast. Το απεγκατεστησα, απενεργοποιησα τοιχος προστασίας και adblock, εχω όλα τα προγράμματα ενημερωμενα και τζιφος. Στο Firefox κανει μια πολυ μικρή προσπάθεια να μπει και μου εμφανιζει το μυνημα που λεει WebTV PC NPDLL Plugin may be busy, or it may have stopped responding κλπ κλπ. Μου ζηταει να κανω stop ή continue plugin και τοτε συμβαινουν δυο πραγματα. Ή θα βλεπω μαυρη οθονη με ελαχιστο εως καθολου ηχο αλλα απο κατω την ωρα κανονικα ή που θα μου πεταει μυνημα The WebTV PC NPDLL Plugin has crashed και να κανω reload the page. Στο Explorer που το προσπαθησα μια απ τα ιδια μονο που αντι crash και reload με πεταει εξω. Καμμια ιδεα? Ξερω οτι ταλαιπωρηθηκες πολυ μεχρι να βρεις ακρη και ειμαι σιγουρος οτι με καταλαβενεις τι νευρα εχω.
Φίλε μου, από τη στιγμή που μου λες ότι έχεις απεγκαταστήσει εντελώς το antivirus (και όχι απλή απενεργοποίηση) και τα υπόλοιπα τα έχεις κλειστά, δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που μπλοκάρει το plugin. Αν απλά, έχεις απενεργοποιήσει το antivirus (και έγραψες εκ παραδρομής ότι το έχεις απεγκαταστήσει), τότε δοκίμασε τους κανόνες εξαίρεσης που έχω γράψει σε προηγούμενα posts ή ακόμα και να το απεγκαταστήσεις εντελώς. Αλλιώς, μάλλον θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με το τεχνικό τμήμα τους, μήπως και μπορέσουν να βγάλουν άκρη μέσα από τα logs που κρατάσει η εφαρμογή στον Η/Υ σου.

bilis41
18-02-2014, 19:30
Μπραβο σου για την τοποθετηση σου. Επιτελους διαβαζουμε ενα σωστο Ελληνικο καλογραμμένο κειμενο.Ετσι ειναι τα πραγματα και θα πρεπει να μαθουμε να αντιδρουμε ομορφα στον καθε τυχαρπαστο της εποχης μας. Μας την εφερε η NOVA ok! Τωρα θα δεις και εμεις.....

geobas
18-02-2014, 19:36
........................Κι έρχεται ένα πρωί που το κόβει ξαφνικά, για να "αναγκάσει" αυτούς τους περισσότερους (τους οποίους σκοπίμως δημιούργησε) που έχουν πιθανότατα γλυκαθεί με τη θέαση των καναλιών, να τρέξουν να πάρουν νέα συνδρομή............................

'Οταν λες "το κόβει ξαφνικά...." τι ακριβώς εννοείς . Δεν γνωρίζω την προϊστορία και βέβαια δεν μου είναι εύκολο να διαβάσω και τις διακόσιες .. τόσες σελίδες γιά να μάθω τα τερτίπια
και τις αμερικανιές της Nova , αλλά είμαι περίεργος , έτσι γιά να είμαι προετοιμασμένος στην επερχόμενη ανανέωση .

kostikos
18-02-2014, 20:45
Φιλε Foufoute, τα επιχειρηματα που θετεις ειναι ικανα δυστυχως δεν ειναι αναγκαια. Και λυση για τα επιγεια υπαρχει εντος επικρατειας και δορυφορικη δε χρειαζονται οι φοιτητες (τουλαχιστον δεν ειχα το πάλαι ποτέ στα δικα μου χρονια). Δε διαφωνώ με τη συζήτησή σας, ομως αναλογιστείτε ποιος ειναι ο ρόλος της εφαρμογής. Ειναι διαφορετικό το τί θα θέλαμε σαν πελάτες και διαφορετικός ο ρολος υπαρξης της υπηρεσίας. Δε μπορεις να απαιτησεις να παιζει σε τηλεορασεις, εξωτερικες οθονες, προτζεκτορες κτλ επειδη αυτο βολευει για καλοπροαιρετους, αλλα επισης και για κακοπροαιρετους λογους. Ηταν γνωστο τοις πασι πως η αρχικη λειτουργια ηταν beta και πως θα προεβαιναν αργα ή γρηγορα σε τετοιες κινησεις για αποφυγη πειρατειας.

tiniakos
18-02-2014, 21:16
To laptop μου είναι 17αρι και παίζει ενώ μου είπε φίλος ότι παίζει και σε laptop με μεγαλύτερη οθόνη.
Πως ξέφυγε αυτό από τη nova?Να μπλοκάρει άμεσα laptop πάνω από 15 ίντσες.:flipout:

dnik
18-02-2014, 21:17
Καμία αλλη ωραία ιδέα;;;

Με ποιο χέρι να κανω το σταυρό μου....!!!!!

tiniakos
18-02-2014, 21:26
Λύση προς το καλύτερο μην περιμένετε.
Μόνο αν δώσει ο ΟΤΕ κάτι ανάλογο με πλήρες περιεχόμενο μπορεί να τα γυρίσει πίσω η nova
διαφορετικά κάθε τρεις και λίγο θα έχουμε νέα μπλοκαρίσματα.

foufoutos7
18-02-2014, 21:30
Φιλε Foufoute, τα επιχειρηματα που θετεις ειναι ικανα δυστυχως δεν ειναι αναγκαια. Και λυση για τα επιγεια υπαρχει εντος επικρατειας και δορυφορικη δε χρειαζονται οι φοιτητες (τουλαχιστον δεν ειχα το πάλαι ποτέ στα δικα μου χρονια). Δε διαφωνώ με τη συζήτησή σας, ομως αναλογιστείτε ποιος ειναι ο ρόλος της εφαρμογής. Ειναι διαφορετικό το τί θα θέλαμε σαν πελάτες και διαφορετικός ο ρολος υπαρξης της υπηρεσίας. Δε μπορεις να απαιτησεις να παιζει σε τηλεορασεις, εξωτερικες οθονες, προτζεκτορες κτλ επειδη αυτο βολευει για καλοπροαιρετους, αλλα επισης και για κακοπροαιρετους λογους. Ηταν γνωστο τοις πασι πως η αρχικη λειτουργια ηταν beta και πως θα προεβαιναν αργα ή γρηγορα σε τετοιες κινησεις για αποφυγη πειρατειας.
Φίλε Κώστα, λύση για τα επίγεια υπάρχει, αλλά προϋποθέτει επιπλέον εξοπλισμό, κλήση τεχνικού (για όσους δεν πιάνουν τα χέρια τους με τα δορυφορικά) ώστε να πιαστεί ο κατάλληλος δορυφόρος και φυσικά αβεβαιότητα, γιατί σήμερα υπάρχουν εκεί που είναι και όπως είναι (με την ελαφρά κωδικοποίηση), αλλά κανένας δεν παρέχει εγγυήσεις ότι αυτό δεν θα αλλάξει στο άμεσο μέλλον. Άρα, επιπλέον σημαντικά έξοδα που μπορεί κάποια στιγμή, ίσως και σύντομα (άγνωστο το πότε και το αν) να μην έχουν αντίκρυσμα.

Το ήξερα ότι θα βρεθεί κάποιος που θα σχολίαζε αυτό που έγραψα συμπληρωματικά για τους φοιτητές κι έχεις δίκιο. Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι δεν την χρειάζονται τη δορυφορική (ούτε εγώ την είχα στα πρώτα φοιτητικά μου χρόνια). Όμως, αυτή την ανάγκη/ευκολία τη δημιούργησε η ίδια η εταιρεία με τον τρόπο της, δεν την επιδίωξε από μόνος του ο φοιτητής. Κι αν μπορεί να βλέπει έτσι, γιατί να μην το εκμεταλλευθεί και να γλιτώσει και μερικούς καφέδες που θα χάλαγε αφού θα πήγαινε στην καφετέρια για να δει τα ματσάκια, ειδικά τώρα που τα οικονομικά είναι σαφέστατατα πιο στριμωγμένα για όλους;

Εν κατακλείδι, η ουσία των γραφομένων μου δεν επικεντρώνεται στην υπηρεσία αυτή καθ' αυτή (οπότε φυσικά σε καμία περίπτωση δεν δικαιούμαι να γκρινιάξω - και δεν το έκανα - για κάτι που μου δόθηκε έξτρα καθώς και δωρεάν και το χάρηκα για όσο κράτησε, ενώ δεν μπορώ να μην συγχαρώ και τη nova για την συγκεκριμένη πρωτοβουλία εξέλιξης), αλλά επικεντρώνεται στην τακτική που ακολουθήθηκε για άλλη μια φορά, όπου η εταιρεία έπαιξε το παιχνίδι της στην πλάτη μου (καθώς και κάθε συνδρομητή) για να προωθήσει εμπορικά το προϊόν της σε τρίτους και όταν έκρινε ότι εξυπηρετήθηκε ο σκοπός της, έκλεισε τη κάνουλα της βρύσης, αποκλείοντάς με από την ανάγκη την οποία η ίδια μου δημιούργησε κι εγώ δεν τη ζήτησα.

Είναι ειδοποιός η διαφορά ανάμεσα στα δύο διαφορετικά δεδομένα που παραθέτω κι ελπίζω να γίνομα κατανοητός. Άλλωστε, νομίζω ότι ήμουν σαφής από το προηγούμενο κιόλας αναλυτικό μου post.

bilis41
19-02-2014, 00:02
αγαπητε μου τζαμπα τα λες.....Μια αρχη βασικη στο μαρκετιγκ ειναι "πρωτα δημιουργω την αναγκη και μετα προωθω το προιον που την ικανοποιει'' τα υπολοιπα που λενε τα παπαγαλακια της NOVA αποτυπωνουν την ευρύτερη κοινωνικη προπαγανδα που σκεπασει τα παντα....

κανενα νεο καλο θα ακουσουμε?

foufoutos7
19-02-2014, 00:30
Έτσι για να ευθυμήσουμε και λίγο, το καλό νέο φίλε μου, είναι ότι με τα τερτίπια της nova τουλάχιστον γλίτωσαν προσωρινά τα αυτάκια μας από τις υπνωτικές περιγραφές του κατά τ' άλλα συμπαθέστατου Σωτηρακόπουλου... :flipout:

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ μαζί σου. Έχουμε χορτάσει πλέον από μαρκετινίστικα χτυπήματα κάτω από τη μέση τα τελευταία χρόνια. Πιο αποτυχημένο/ανήθικο μακράν σε σχέση πάντα με τη nova (για την τσέπη του συνδρομητή) είναι το κολπάκι των τελευταίων μηνών του στυλ σου χαρίζω για x χρονικό διάστημα την τάδε υπηρεσία, την οποία όμως δεν στην κλείνω αυτόματα όταν θα παρέλθει το δωρεάν διάστημα, όπως είναι το φυσιολογικό και όπως γινόταν πάντα παλιότερα, ώστε να τσεπώσω τουλάχιστον έναν έξτρα μήνα από τον "αφελή" συνδρομητή που δεν το αντιλαμβάνεται εγκαίρως! Μετά κι από αυτό, πλέον μπορούμε να τα περιμένουμε όλα...

Τέλος του λίγο offtopic.

andre74
19-02-2014, 01:00
Ντροπή να γράφετε κακα πράγματα για τη νόβα στο νήμα που ανοίχτηκε για να θαυμάσουμε την τεχνολογική της καινοτομία... Τέλος πάντονε, εγώ πραγματικά θαύμασα τη παγκόσμια πρωτοτυπία διαχωρισμού laptop/desktop και αν ποτέ πήξει το μυαλό μου θα κατανοησω και τη λογική της. Όπως και το γιατί ΔΕΝ προβάλλει τα ελεύθερα κανάλια, ούτε καν αυτά που στριμάρουν από μόνα τους το πρόγραμμα τους και για τα οποία απλά θα προσέθετε το λογότυπο με ένα λινκ στη σελίδα της...

kostikos
19-02-2014, 01:03
Τα οσα λέτε ειναι συμπαθητικά, περισσοτερο συναισθηματικά θα ελεγα παρα ρεαλιστικα, αλλα ακομη δεν εχω ακουσει ενα στερεο επιχειρημα που να με εχει πεισει. Ως πιο απαθης, ακομη βρισκω δυσκολια να κατανοησω το λογο προστριβων και διαμαρτυριων για τον επιβληθεντα περιορισμό μιας και ολοι γνωριζουν το σκοπο του Novago. Αν ηταν μια υπηρεσια που εν αρχη ηταν δωρεαν ενω αργοτερα την απεσυραν ή την χρεωναν, θα συμφωνουσα. Εν παση περιπτωση, φαινεται πως ειναι πλεον υποκειμενική η οποια αποψη και ειναι οντως εκτος θεματος. Εξαλλου δεν εχω διαθεση να υπερασπιζομαι τη μια ή την αλλη μεριά.

king2009
19-02-2014, 01:04
Έτσι για να ευθυμήσουμε και λίγο, το καλό νέο φίλε μου, είναι ότι με τα τερτίπια της nova τουλάχιστον γλίτωσαν προσωρινά τα αυτάκια μας από τις υπνωτικές περιγραφές του κατά τ' άλλα συμπαθέστατου Σωτηρακόπουλου... :flipout:

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ μαζί σου. Έχουμε χορτάσει πλέον από μαρκετινίστικα χτυπήματα κάτω από τη μέση τα τελευταία χρόνια. Πιο αποτυχημένο/ανήθικο μακράν σε σχέση πάντα με τη nova (για την τσέπη του συνδρομητή) είναι το κολπάκι των τελευταίων μηνών του στυλ σου χαρίζω για x χρονικό διάστημα την τάδε υπηρεσία, την οποία όμως δεν στην κλείνω αυτόματα όταν θα παρέλθει το δωρεάν διάστημα, όπως είναι το φυσιολογικό και όπως γινόταν πάντα παλιότερα, ώστε να τσεπώσω τουλάχιστον έναν έξτρα μήνα από τον "αφελή" συνδρομητή που δεν το αντιλαμβάνεται εγκαίρως! Μετά κι από αυτό, πλέον μπορούμε να τα περιμένουμε όλα...

Τέλος του λίγο offtopic.

Για το τελευταιο που ειπες ποσο δικιο εχεις.Αλλα το πανε και παραπερα.Στην αρχη ειχα δωρεαν για ενα μηνα τα adult.3 μερες πριν ληξουν τους περνω τηλεφωνο τους λεω θελω να τα κλεισετε ωστε να μην χρεωθω.Τελικα οι καραγκιοζιδες μου τα χρεωσαν κανονικοτατα 10 ευρο και οταν τους ειπα οτι πηρα τηλεφωνο πριν ληξουν για να τα κοψουν απλα δεν ηξεραν τι να πουν.Το 10αρικο το πληρωσα οπως και 30 ευρο παραπανω στην αρχη τα οποια δεν καταλαβα απο που ηταν και στη forthnet απλα λενε πληρωσε τα αλλιως θα σε κοψουμε το τηλεφωνο.Ειναι απαραδεκτοι σε ολα.Εκει που εβαλα forthnet για να πληρωνω λιγοτερα τελικα μου βγηκε 39 ευρο το μηνα απο τα υποτηθεμενα 29.90 το μηνα.34.80 η φορητοτητα,10 ευρο που με χρεωσαν τα adult ενω τους ειχα πει να τα κοψουν και 29.80 που εγραφε προηγουμενες οφειλες ενω δεν ειχα forthnet ποτε ξανα πριν και μια μερα μου εκοψαν νοβα τηλεφωνο ιντερνετ και αναγκαστικα να τα πληρωσω χωρις να μου πουν τι ειναι αυτα τα 29.80.

Serafeim Karakostas
19-02-2014, 01:27
Θα παρακαλούσα να συνεχίσουμε εντός θέματος και χωρίς χαρακτηρισμούς από κάποιους γράφοντες.

malakudi
19-02-2014, 12:50
@foufoutos7: Κανείς δε σου υποσχέθηκε πως θα λειτουργούσε σε desktop ή σε htpc ή σε laptop με έξοδο σε TV. Το ότι δούλευε ήταν συμπτωματικό. Από τη πρώτη στιγμή η υπηρεσία ήταν ξεκάθαρο πως θα απευθύνεται για να βλέπεις "on the go" σε κάποια mobile συσκευή, και όχι για χρήση σαν αυτή που περιγράφεις - δέκτης στους γονείς, novago σε τηλεόραση σε άλλη πόλη για τον γιο που σπουδάζει.

geobas
19-02-2014, 14:38
Οντως , και σαν τέτοια (να βλέπεις "on the go" σε κάποια mobile συσκευή) , ίσως θα πρέπει να την εκτιμήσουμε . Βέβαια το "on the go" δεν ανταποκρίνεται πλήρως στον όρο ,
γιατί μόνο με Wi-Fi μπορείς να έχεις λήψη .

sakels
19-02-2014, 15:20
αν χρησιμοποεις ,mobile wifi?

πριν καιρο που το ειχα δοκιμασει λειτουργουσε

Geoav75
19-02-2014, 16:28
Αναφερει ρητα οτι δεν υποστηριζεται

manthes
19-02-2014, 17:37
Και οτι τα καναλια της νοβα εχουν κρυσταλινη εικονα και ηχο αναφερουν ρητα αλλα μονο ενας στραβος τα βλεπει ως τετοια.

Serafeim Karakostas
19-02-2014, 17:56
Τι σχέση με το θέμα έχει αυτό το μήνυμα; Όσο μπορούμε εντός θέματος παρακαλώ...

nvianitakis
19-02-2014, 18:14
Δεν μπορούν να πουν ότι υποστηρίζει, γιατί τα δικαιώματα για την κινητή είναι διαφορετικά. Υποστηρίζει πάντως ανεπίσημα με 3G wifi μηχανάκι. , απλά να ξέρεις ότι θες πολύ μεγάλο πακέτο δεδομένων.

nik1975
19-02-2014, 18:24
Περιπου 400mb ανα ωρα

nvianitakis
19-02-2014, 18:28
Λίγα λες, 2GB είναι περίπου ο αγώνας

kostikos
19-02-2014, 18:51
Αν υπαρχει mobile router, μια λυση ειναι να περιορισεις το bandwith στην ΙΡ που εχεις το novago, αλλα δε ξερω αν θα ριξει την ποιοτητα ή απλα θα κανει κολληματα.

hirobo50
19-02-2014, 20:00
με τα android tv υπαρχει κατι νεοτερο?δοκιμασε κανεις καποιο?

foufoutos7
19-02-2014, 20:54
@foufoutos7: Κανείς δε σου υποσχέθηκε πως θα λειτουργούσε σε desktop ή σε htpc ή σε laptop με έξοδο σε TV. Το ότι δούλευε ήταν συμπτωματικό. Από τη πρώτη στιγμή η υπηρεσία ήταν ξεκάθαρο πως θα απευθύνεται για να βλέπεις "on the go" σε κάποια mobile συσκευή, και όχι για χρήση σαν αυτή που περιγράφεις - δέκτης στους γονείς, novago σε τηλεόραση σε άλλη πόλη για τον γιο που σπουδάζει.
Φίλε μου, το NovaGO δεν είναι κάποια πρωτοπόρα λειτουργία που λάνσαρε σε παγκόσμια πρώτη η Nova, αλλά είναι μια αντιγραφή του SkyGO που υπάρχει εδώ και 4 χρόνια. Οπότε δεν είναι κάτι νέο που δεν ξέραμε πώς θα λειτουργήσει.

Αξίζει επίσης να σημειώσω ότι από την πρώτη στιγμή ακολούθησα πιστά τα FAQ της υπηρεσίας και τη λειτουργούσα στο laptop μου, θεωρώντας αυτονόητο αυτό που παρέχει. Το ότι παίζει και σε desktop και μπορεί να συνδεθεί με την τηλεόραση, το έμαθα από την ίδια τη Nova (πολύ πριν γραφτεί στο forum), όταν αντιμετώπισα κάποια προβλήματα και αναγκάστηκα να επικοινωνήσω μαζί τους. Δηλαδή, οι ίδιοι μου "διαφήμισαν" τις επιπλέον ανεπίσημες δυνατότητές της. Αν λοιπόν, όπως γράφεις, θεωρείς ότι ήταν συμπτωματικό το πώς δούλευε τόσο καιρό και όχι εμπορικό/μαρκετινίστικο τρικ, τότε δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε να συμφωνήσουμε.

Κλείνοντας λοιπόν, θα το τονίσω για τελευταία φορά ότι δεν παραπονέθηκα για την υπηρεσία ή τον τρόπο λειτουργίας της. Αυτό όμως που με ενόχλησε, ήταν ο τρόπος με τον οποίο λανσαρίστηκε και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έγινα κατανοητός σε όλους. Δεν θα επανέλθω άλλο πάνω σ' αυτό το θέμα και νομίζω ότι το έχω εξαντλήσει πλέον.

Πάντως, είμαι περίεργος να δω πώς θα περπατήσει η υπηρεσία μόνο με τα κινητά και τα tablets, όταν στην Ελλάδα τα wifi spots είναι σχεδόν άγνωστη λέξη! Φυσικά, αναφέρομαι σε όλη την επικράτεια και όχι μόνο στο κέντρο της Αθήνας. "Ζω κι αναπνέω" για να δω τη διαφήμιση του SkyGO (όπου μια οικογένεια στις διακοπές της διακεδάζει σε κάποια παραλία - ο καθένας με τον τρόπο του - και ξαφνικά μαζεύονται όλοι μαζί για να χαζέψουν κάποιο πρόγραμμα στο tablet τους) να μετουσιώνεται και από το NovaGO στις θαυμάσιες ελληνικές παραλίες μας και όχι μόνο! :smile:

sakels
19-02-2014, 21:23
δεν λανσαριστηκε ποτε για λειτουγια σε desktop. απο την αρχη στο faq ελεγε δεν υποστηριζεται desktop αλλα στην beta περιοδο το ειχαν αφησει και σε desktop.

τελικα αν εχει καποιοσ laptopμπορει να δειξει στην τβ? ειτε με vga ειτε με dvi ειτε με hdmi?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
19-02-2014, 21:31
μα δεν πονταρει στο novago η Nova για να κερδισει κατι..
συμπληρωματικη υπηρεσια ειναι στους ηδη υπαρχον συνδρομητες της,χωρις να εχει καποιο οικονομικο οφελος.
και μην μου πεις τωρα,οτι εαν καποιος θελει να βαλει nova,θα κολλησει στο γεγονος οτι το novago σταματησε να παιζει μεσω hdmi σε τηλεοραση..
να πουμε για την δεσμευση του ιδιοκτησιακου δεκτη,που μας ειχει μαθει τοσα χρονια με ελευθερους-και σε πολλες περιπτωσεις-ακριβους δεκτες που εκαναν παπαδες,
να πω οντως εχασε ή θα χασει συνδρομητες.αλλα να χασει εστω και ενα συνδρομητη,επειδη η προσθετη και μη χρεωσιμη υπηρεσια novago σταματησε να παιζει εκτος υποστηριζομενης συσκευης,ειναι νομιζω τουλαχιστον υπερβολικο...

nik1975
19-02-2014, 21:34
Λίγα λες, 2GB είναι περίπου ο αγώνας

History Channel εβλεπα μια ωρα στο ipad και μου μετρησε 400mb!Τωρα για 2Gb ο αγωνας, δεν ξερω!

nvianitakis
19-02-2014, 21:43
μα δεν πονταρει στο novago η Nova για να κερδισει κατι..
συμπληρωματικη υπηρεσια ειναι στους ηδη υπαρχον συνδρομητες της,χωρις να εχει καποιο οικονομικο οφελος.
και μην μου πεις τωρα,οτι εαν καποιος θελει να βαλει nova,θα κολλησει στο γεγονος οτι το novago σταματησε να παιζει μεσω hdmi σε τηλεοραση..
να πουμε για την δεσμευση του ιδιοκτησιακου δεκτη,που μας ειχει μαθει τοσα χρονια με ελευθερους-και σε πολλες περιπτωσεις-ακριβους δεκτες που εκαναν παπαδες,
να πω οντως εχασε ή θα χασει συνδρομητες.αλλα να χασει εστω και ενα συνδρομητη,επειδη η προσθετη και μη χρεωσιμη υπηρεσια novago σταματησε να παιζει εκτος υποστηριζομενης συσκευης,ειναι νομιζω τουλαχιστον υπερβολικο...

Δημήτρη, ένας από τους στόχους της Νοβα, είναι να προσελκύσει συνδρομητές με την υπηρεσία.
Ποτέ κάποιος δεν δίνει κάτι δωρεάν χωρίς να αναμένει κάποιο όφελος (για εταιρείες μιλάω).
Αυτός είναι και ένας από τους λόγους, ίσως ο πιο σοβαρός, όπου την δίνουν την υπηρεσία δωρεάν. Εις γνώση τους μοιράζονται τα accounts με απώτερο σκοπό να γλυκαθουν κάποιοι και να μην τους ικανοποιεί πλέον η τηλεθέαση στο λαπτοπ ή το ταμπλετ και να προχωρήσουν σε κανονικές συνδρομές.
Είναι μάρκετινγκ και τίποτα περισσότερο φίλε.
Εννοείται βέβαια ότι από αυτό επωφελούνται και οι υφιστάμενοι συνδρομητές με την χρήση, ασχέτως αν κάποιοι διαμαρτύρονται.

sakels
19-02-2014, 21:59
Πολυ σωστο, κυριως για αυτο γινεται απο τη στιγμη που το δινει δωρεαν

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
19-02-2014, 22:04
@ nvianitakis
σωστη και βασιμη σκεψη,ομως εγω αναφερομαι στα αμεσα οικονομικα ωφελη που μπορει να εχει.
και παλι ομως,δεν θα αποτρεψει κανεναν(εαν "τσιμπησει" και θελει να προχωρησει σε δορυφορικη συνδρομη) η υπαρξη της υπηρεσιας χωρις να βλεπει ντε και καλα σε μεγαλη οθονη.
ο σκοπος της ειναι αλλος και καποιος που την λειτουργει για να συμπληρωνει την τηλεθεαση του σε καποιες στιγμες που απουσιαζει απο το σπιτι του,
πιστευω οτι καλυπτεται και με το παραπανω...

jimmis74
19-02-2014, 22:21
Η δική μου άποψη είναι πως ως μια δωρεάν έξτρα υπηρεσία είναι πολύ καλή και πρωτότυπη για την Ελληνική αγορά, από τότε που ξεκίνησε σταμάτησα να μετακινώ τον δέκτη μου (σπίτι-εξοχικό-σπίτι) και έβλεπα τα αθλητικά μου και τις ταινίες μου στη 17" οθόνη του laptop μου πολύ ευχάριστα, ως τη στιγμή που έσκασαν οι τελευταίοι περιορισμοί με το κόψιμο των windows XP και κυρίως των Vista που είχα στο 17" laptop μου.
Αναγκάστηκα να βάλω τα windows 7, όμως πρόεκυψε θέμα επειδή έκανα αναβάθμιση και όχι καθαρή εγκατάσταση και από τότε δε έχω καθόλου Nova Go. Ελπίζω οι τεχνικοί της Nova να με βοηθήσουν να λυθεί το πρόβλημα μου μετά την μεσολάβηση των παιδιών απο το Official Support.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
19-02-2014, 22:34
οντως αυτο με τα λειτουργικα windows&android,ειναι ανεξηγητο.
δεν βλεπω τον λογο που τα περιορισαν σε τελευταιες μονο εκδοσεις λειτουργικων..

foufoutos7
19-02-2014, 22:43
Ποτέ κάποιος δεν δίνει κάτι δωρεάν χωρίς να αναμένει κάποιο όφελος (για εταιρείες μιλάω).
Αυτός είναι και ένας από τους λόγους, ίσως ο πιο σοβαρός, όπου την δίνουν την υπηρεσία δωρεάν.
Νίκο, ανεξάρτητα από το marketing ή όχι, στην παρούσα φάση όπου το NovaGO είναι σε δοκιμαστική λειτουργία με μόλις 6 κανάλια, δεν θα μπορούσε να δοθεί επί πληρωμή.
Οπότε, για το συγκεκριμένο σκέλος, ας περιμένουμε πρώτα να βγει επίσημα και μετά βλέπουμε και κρίνουμε.
Αν ακολουθήσει πιστά το SkyGO, τότε θα δίνεται δωρεάν, εκτός κι αν κάποιος θέλει επιπλέον ευκολίες, όπως να έχει παραπάνω συσκευές (4 αντί για 2) ή να έχει τη δυνατότητα να κάνει download τα αρχεία του catch-up, οπότε τότε θα πληρώνει και το αντίστοιχο μηνιαίο αντίτιμο.
Οψόμεθα λοιπόν...

οντως αυτο με τα λειτουργικα windows&android,ειναι ανεξηγητο.
δεν βλεπω τον λογο που τα περιορισαν σε τελευταιες μονο εκδοσεις λειτουργικων..
Εμμέσως πλην σαφώς, από διάφορα σχόλια σε προηγούμενα posts, έχει υποννοηθεί ότι τα προηγούμενα λειτουργικά συστήματα έχουν "αδυναμίες", με τις οποίες θα μπορούσαν να ξεπεραστούν οι ασφαλιστικές δεικλίδες που έφερε το νέο plugin ή άλλες δεικλίδες που θα δημιουργηθούν στην πορεία και γι' αυτό επιλέχθηκαν συγκεκριμένα λειτουργικά συστήματα, όπως τα 7άρια ή τα android 4.2 κτλ.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
19-02-2014, 22:53
δηλαδη μπορει να σπασει σε winxp αλλα οχι σε win7?αυτο για εμενα ειναι η πιο ακυρη αλλαγη που εκανε.
αναγκαζει καποιους που εχουν παλαιοτερες εκδοσεις λειτουργικων,να πληρωσουν(αυτοι τουλαχιστον που θελουν να ειναι νομιμοι)
και να αλλαξουν λειτουργικο,συν την ολη διαδικασια της αναβαθμισης,που σε πολλες περιπτωσεις θελουν περασμα τα παντα απο την αρχη.
τεσπα...:HTEHETH63:

nvianitakis
19-02-2014, 22:58
Σωστά, αλλά πιστεύω οτι αν ήταν να την χρέωναν, δεν θα την έβγαζαν σε beta.
Πάντως σε μια κουβέντα που είχα κάνει με τμήμα ανάπτυξης της εφαρμογής, δεν υπαρχει στο μυαλό τους η χρέωση, απλα και μονο γιατι ο σκοπός της εφαρμογής ειναι η προσέλκυση συνδρομητών. Απο την άλλη βέβαια κάτι σαν novago plus ή κατι παρόμοιο ειναι απλα σκέψεις.

MATTHIAS
19-02-2014, 23:39
Windows 8.1 pro το laptop μου, είχα καμια 20ρια μέρες να το δουλέψω...με βόλευε το ipad καλύτερα...
Το παλιό Plugin δεν έπαιζε (μήνυμα το webtvpluginndll μπορεί να είναι απασχολημένο μπλα μπλα) και ξεκινάει μετά από ώρα να δείχνει ώρα κάτω χωρίς να έχει εικόνα...
Αντε λέω να βάλω το καινούριο..ΤΑ ΙΔΙΑ! Τι τους λες τώρα...Άντε πάλι να δεις με ποιον και πώς θα βρεις άκρη!

Π. Δημήτρης
20-02-2014, 10:27
Να μην είναι κλώνος του κινέζικου???

;););) Με έπιασε βρε παίδες ένα νευρικό γέλιο με την ατάκα του nocarder!!!!

kkoum
20-02-2014, 10:39
σημερα μιλησα μαζι τους. αλλα σε 10 μερες θα εχουν το mk802 iv. τωρα εχουν το mk802 iiis ετοιμοπαραδοτο, μου το αναβαθμιζουν σε 4.2 και αυριο μου το στελνουν. το μεσημετι θα το εχω και θα αναφερω στο forum τα σχετικα.

Φιλε Σακη... το παρελαβες το stickaki (mk802 iiis)...???
Ειναι ολα οκ με την αναβαθμιση σε 4.2...???
και εν τελει το δουλευει καλα το Novago στην τv...???

Π. Δημήτρης
20-02-2014, 10:41
Ψάχνω στο νήμα να λύσω μία απορία μου, αλλά μέχρι την ώρα δεν έχω καταφέρει κάτι, οπότε θα ζητήσω τα φώτα σας και ας είναι μάλλον χιλιοειπωμένο.

To Novago επιτρέπει την χρήση σε δύο συσκευές. Μπορεί η μία από αυτές να βρίσκεται σε διαφορετική πόλη από αυτή που υφίσταται η συνδρομή Nova; Π.χ λόγω παιδιού που σπουδάζει;

Ultralord
20-02-2014, 10:58
ναι εντος ελλαδας δεν εχει περιορισμο σε internet provider ακομα.

paiktaras
20-02-2014, 11:56
το novago γνωρίζει κάποιος αν παίζει html5 ή flash ?

tiniakos
20-02-2014, 12:19
Για να καταλάβω και εγώ που έχω αυθεντικά windows 8.1
Σε xp και windows 7 δεν παίζει με κανένα plug-in?

sakis1234567
20-02-2014, 12:26
Φιλε Σακη... το παρελαβες το stickaki (mk802 iiis)...???
Ειναι ολα οκ με την αναβαθμιση σε 4.2...???
και εν τελει το δουλευει καλα το Novago στην τv...???
φιλε μου δουλευε καλα τελεια μπορω να πω αλλα πριν μιση ωρα κατι μαλλον λεω μαλλον γιατι δεν ειμαι σιγουροσ και δεν παιζει. θα περιμενω και θα ενημερωσω.

paiktaras
20-02-2014, 12:26
σε 7αρια παίζει σίγουρα !

sakis1234567
20-02-2014, 12:28
Ψάχνω στο νήμα να λύσω μία απορία μου, αλλά μέχρι την ώρα δεν έχω καταφέρει κάτι, οπότε θα ζητήσω τα φώτα σας και ας είναι μάλλον χιλιοειπωμένο.

To Novago επιτρέπει την χρήση σε δύο συσκευές. Μπορεί η μία από αυτές να βρίσκεται σε διαφορετική πόλη από αυτή που υφίσταται η συνδρομή Nova; Π.χ λόγω παιδιού που σπουδάζει;
φυσικα. παιζει απο οποια πολη και διαφορετικη, αυτο δεν παιζει σημασια. αρκει να εισαι ελλαδα

Eki_13
20-02-2014, 12:36
για να γινει reset, μονο το username μας στελνουμε στο info@novago.gr ? Πόσο θέλει περίπου?

edit. μολις είδα οτι γίνεται και online.

Μια χαζη ερώτηση. Αν έχεις multiview, και αρα 2 κάρτες, μπορεις να εχεις 2 λογαριασμους στο novago? :P

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
20-02-2014, 13:46
μια συνδρομη,ενας λογαριασμος novago(οποτε 2 συσκευες).

Π. Δημήτρης
20-02-2014, 14:35

Στα Win 8.1 που έχεις παίζει απροβλημάτιστα;

sakis1234567
20-02-2014, 15:38
μια συνδρομη,ενας λογαριασμος novago(οποτε 2 συσκευες).

σωστα

nasblack
20-02-2014, 15:40
Το NOVAGO σε android παίζει με έξοδο HDMI σε TV.. αρκεί να έχεις το σωστό εργαλείο. :music-smiley-005:
είναι ότι πρέπει για να το έχεις μαζί σου σε ταξίδια και να βλέπεις στην TV του δωματίου ενός ξενοδοχείου. δεν μπορώ να πώ παραπάνω λεπτομέρειες.. το εχω δεί με τα μάτια μου! σε λιγο καιρό θα κυκλοφορήσει..! (ΤΖΑΜΠΑ χωρίς κόστος)
είναι σε test mode ακόμα..

king2009
20-02-2014, 15:57
Χθες πηγα σε ενα φιλαρακι να δοκιμασω το novago και επαιζε αψογα στο λαπτοπ μου με windows 7 ultimate.Το θεμα ειναι η ταχυτητα που στο σπιτι μου η forthnet παει μεχρι 4mb(ενας θεος ξερει γιατι) και δεν ξεκιναει καν το novago.

sakels
20-02-2014, 15:59
δηλαδη δεν ξεκιναει καν λογω των 4mb. τι αλλο θα ακουσουμε

cabo99
20-02-2014, 16:11
Χθες πηγα σε ενα φιλαρακι να δοκιμασω το novago και επαιζε αψογα στο λαπτοπ μου με windows 7 ultimate.Το θεμα ειναι η ταχυτητα που στο σπιτι μου η forthnet παει μεχρι 4mb(ενας θεος ξερει γιατι) και δεν ξεκιναει καν το novago.

εσυ που το εβαλες να παιξει;

king2009
20-02-2014, 16:30
Στον φιλο μου δουλευε ανετα χωρις κανενα κολλημα(εχει 17mb ιντερνετ).Σε μενα πολυ σπανια να ξεκινησει να παιζει και παλι η εικονα ειναι με pixels.

foufoutos7
20-02-2014, 16:54
Σε xp πλέον την ξεχνάς τη θέαση με το νέο plugin. Στα 7άρια, προφανώς και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

το novago γνωρίζει κάποιος αν παίζει html5 ή flash ?
Μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάλυση έχει γράψει ο leo06 εδώ (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/109120-NovaGO?p=1056881983&viewfull=1#post1056881983). Δεν ξέρω όμως αν σε καλύπτει απόλυτα.

Όλες οι επίσημες υπηρεσίες IPTV με 4Mbit παίζουν απροβλημάτιστα. Απλά, όσο πιο χαμηλό είναι το internet, τόσο και χειρότερη γίνεται η εικόνα. Δηλαδή, ρίχνεται αυτόματα η ποιότητα από το σύστημα για να μην διακοπεί η απρόσκοπτη θέαση. Για να μην σου ανοίγει καν, κάποιο άλλο πρέπει να είναι το πρόβλημα.

king2009
20-02-2014, 17:00
Όλες οι επίσημες υπηρεσίες IPTV με 4Mbit παίζουν απροβλημάτιστα. Απλά, όσο πιο χαμηλό είναι το internet, τόσο και χειρότερη γίνεται η εικόνα. Δηλαδή, ρίχνεται αυτόματα η ποιότητα από το σύστημα για να μην διακοπεί η απρόσκοπτη θέαση. Για να μην σου ανοίγει καν, κάποιο άλλο πρέπει να είναι το πρόβλημα.

Απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 12 το βραδυ δεν το ανοιγει καν.Το βραδυ παιζει μεν αλλα με απαισια εικονα ουτε τα γραμματα δεν βγαζω.

sakels
20-02-2014, 17:03
μηπως σου κλεβουν ιντερνετ και κατεβαζουν και μπουκωνει η γραμμη?

king2009
20-02-2014, 17:06
Το εχω σκεφτει αλλα τον αλλαζω τον κωδικο συχνα και το εχω και wpa2.Βλεπω και ποιοι συνδεονται στο ρουτερ και ειναι μονο οι 4 ip που ειναι δικιες μου.Το βραδυ θα βαλω custom rom στο tablet να δω αν παιζει εκει καλυτερα.Με την 4.1.2 δεν υποστηριζει την εφαρμογη.

elninioz
20-02-2014, 18:57
Γεια σας!
Εκανα ενεργοποιηση πριν καμια ωρα και μου ηρθε το μειλ
Οτι θα μου ερθει σε λιγο sms με τα passwords.αλλα ακομα τιποτα!
Ετσι αργει;;

Και κατι αλλο!
Ας υποθεσουμε οτι εχω απο ενα iphone,ipad,android και εναν φορητο.
Μπορω να ενεργοποιησω και τα 4 απλα ταυτοχρονος θα μπορω να βλεπω μονο απο δυο;
Ευχαριστω και παλι!

DASKMAN
20-02-2014, 19:05
Παιδιά δεν δουλεύει πια η παλαιά έκδοση 2.2.5.19;εμένα μου λέει σημερα να κατεβάσω το νέο plungin

foufoutos7
20-02-2014, 19:10
Γεια σας!
Εκανα ενεργοποιηση πριν καμια ωρα και μου ηρθε το μειλ
Οτι θα μου ερθει σε λιγο sms με τα passwords.αλλα ακομα τιποτα!
Ετσι αργει;;
Από την ώρα που σου ήρθε το e-mail και το επιβεβαίωσες, θα σου έρθει και το sms.
Σε άλλους έρχεται σχεδόν αμέσως και σε άλλους κάνει μερικές ώρες. Είναι πώς θα σου κάτσει.
Αν πάντως δεν έχει έρθει μέχρι αύριο το πρωί, επικοινώνησε μαζί τους για να βρεις τη λύση.

Και κατι αλλο!
Ας υποθεσουμε οτι εχω απο ενα iphone,ipad,android και εναν φορητο.
Μπορω να ενεργοποιησω και τα 4 απλα ταυτοχρονος θα μπορω να βλεπω μονο απο δυο;
Ευχαριστω και παλι!
Μπορείς να δηλώσεις μόνο τις 2 από τις 4 συσκευές σου. Αν πας να δηλώσεις και τρίτη, θα σου βγει προειδοποιητικό μήνυμα ότι έχεις ξεπεράσει τον επιτρεπόμενο αριθμό συσκευών.
Η δήλωση γίνεται αυτόματα όταν συνδεθείς από τη συσκευή σου με τον υπηρεσία, αφού προηγουμένως έχεις κατεβάσει και εγκαταστήσει το plugin για να μπορέσει να παίξει.

Απο τις 11 το πρωι μεχρι τις 12 το βραδυ δεν το ανοιγει καν.Το βραδυ παιζει μεν αλλα με απαισια εικονα ουτε τα γραμματα δεν βγαζω.
Τότε φίλε μου, εικάζω ότι η γραμμή σου έχει έντονο πρόβλημα με packet loss και latency και γι' αυτό αδυνατείς να συνδεθείς με την υπηρεσία ή να παρακολουθήσεις με φυσιολογική εικόνα.
Λογικά, εκτός από iptv δεν θα μπορείς να κάνεις χρήση ούτε voip εφαρμογών.

fotis246
20-02-2014, 19:23
Παιδιά δεν δουλεύει πια η παλαιά έκδοση 2.2.5.19;εμένα μου λέει σημερα να κατεβάσω το νέο plungin

Κανένα πρόβλημα.Επιβεβαιωμένο πριν λίγο

araditsas
20-02-2014, 19:57
Το NOVAGO σε android παίζει με έξοδο HDMI σε TV.. αρκεί να έχεις το σωστό εργαλείο. :music-smiley-005:
είναι ότι πρέπει για να το έχεις μαζί σου σε ταξίδια και να βλέπεις στην TV του δωματίου ενός ξενοδοχείου. δεν μπορώ να πώ παραπάνω λεπτομέρειες.. το εχω δεί με τα μάτια μου! σε λιγο καιρό θα κυκλοφορήσει..! (ΤΖΑΜΠΑ χωρίς κόστος)
είναι σε test mode ακόμα..

καλά κάνεις και δεν λες τίποτα παραπάνω.
αλλά όπως βλέπεις σε αγνοούμε όλοι γιατί ξέρουμε ότι λες ότι νάνε.
και εγώ ένα ποστ έχω αλλά γράφτηκα σήμερα στο φόρουμ για να μαθαίνω και να βοηθάω και όχι για να κοροϊδεύω. ..
πάντα φιλικά ...

king2009
20-02-2014, 20:14
Τότε φίλε μου, εικάζω ότι η γραμμή σου έχει έντονο πρόβλημα με packet loss και latency και γι' αυτό αδυνατείς να συνδεθείς με την υπηρεσία ή να παρακολουθήσεις με φυσιολογική εικόνα.
Λογικά, εκτός από iptv δεν θα μπορείς να κάνεις χρήση ούτε voip εφαρμογών.

Ετσι ακριβως ειναι.Με ενημερωσαν πριν λιγο οι πολυ εξυπηρετικοι υπαλληλοι της forthnet εδω οτι το θεμα θα λυθει συντομα.

music_1896
20-02-2014, 20:21
Σε Samsung Galaxy Tab 2 7'' με android 4.2.2 παιζει καλα.

Το μονο που καθυστερουσε να προχωρησει και πατησα 6 φορες τον κωδικο ηταν μετα το πρωτο Log in εκει που λεει για Admin login.

sakis1234567
20-02-2014, 20:24
Κανένα πρόβλημα.Επιβεβαιωμένο πριν λίγο

κανενα προβλημα παιζει τελεια

gianisv
20-02-2014, 20:38
υπαρχει καποιο νεο για lg gpad; Τα κανάλια nova είναι mpeg2 ή mpeg4;

polakis
21-02-2014, 00:24
Με apple tv μεσω iphone ή ipad παιζει το novago στην τηλεοραση;

jig
21-02-2014, 10:06
Όχι, δεν παίζει.

manion
21-02-2014, 10:16
στο δικο μου tablet PIPO M9 PRO 3G οποτε θελει παιζει,αλλα τις περισσοτερες φορες οχι ,αν και εχω την εντυπωση οτι μου κολλαει το tablet.Καμια παρομοια εμπειρια απο κανεναν αλλον ωστε να βρουμε λυση?ευχαριστω

unforgiven
21-02-2014, 10:45
Παίζει για τους χρήστες 3Play με το βασικό πακέτο; Φυσικά για να βλέπουμε ό,τι δικαιούμαστε, ντοκυμαντερ και παιδικά.

Ultralord
21-02-2014, 12:11
πρέπει να έχεις αναγκάστηκα πακέτο με ταινίες ή με αθλητικά..

cantona
21-02-2014, 13:48
Δεν πρέπει να παίζει παιδιά το nova go,στην λίστα με τις συμβατές συσκευές δεν το έχει.

satuser
21-02-2014, 16:15
καλησπέρα
σήμερα '' κατεβασα '' την εφαρμογη novago στο ιphone 5 αλλα μου εμφανίζει το εξης μήνυμα----->''ERROR Video cannot be displayed due to poor connectivity or congested network'' , σε λαπτοπ win 7 δεν υπαρχει προβλημα..????? κάποια λυση..???
ευχαριστώ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
21-02-2014, 16:36
εχεις ios7 ή 6?
γιατι νομιζω οτι παιζει μονο σε 7.

nik1975
21-02-2014, 18:26
Παιζει και σε ios6.

καλησπέρα
σήμερα '' κατεβασα '' την εφαρμογη novago στο ιphone 5 αλλα μου εμφανίζει το εξης μήνυμα----->''ERROR Video cannot be displayed due to poor connectivity or congested network'' , σε λαπτοπ win 7 δεν υπαρχει προβλημα..????? κάποια λυση..???
ευχαριστώ...

Εισαι j/b?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
21-02-2014, 20:34
εκανα του μπαρμπα μου αιτηση ενεργοποιησης εδω http://www.forthnet.gr/NovaGoElGr.aspx?a_id=7147,στην ενοτητα πως το αποκτω.
αφου εγραψα τα στοιχεια στην πρωτη καρτελα,πατησα βημα 2 και με ξανα-πεταξε στην σελιδα του novago,
χωρις να μου γραψει καπου για επιτυχης καταχωρηση.
email για verification δεν εχει ερθει ακομα.εκανα κατι λαθος?

satuser
21-02-2014, 22:37
εχεις ios7 ή 6?
γιατι νομιζω οτι παιζει μονο σε 7.

Παιζει και σε ios6.

Εισαι j/b?
ΟΚ φίλοι μου ....το ελυσα...!!!!

stavros211
22-02-2014, 00:29
κάνοντας εγκατάσταση του web tv plugin μου έβγαλε το σφάλμα "the configuration of your cmputer is insufficient to play some media programm". έχω windows 7 64bit
και έχω απενεργοποιήσει το τείχος προστασίας.γνορίζει κανείς πως θα λύσω αυτό το πρόβλημα?

foufoutos7
22-02-2014, 05:10
Αυτό δεν είναι πρόβλημα. Το συγκεκριμένο μήνυμα βγαίνει στους περισσότερους, αν όχι σε όλους.
Οπότε, αν σου παίζει κανονικά η υπηρεσία το ξεχνάς το μήνυμα, σαν να μην το είδες καθόλου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
22-02-2014, 10:30
εκανα του μπαρμπα μου αιτηση ενεργοποιησης εδω http://www.forthnet.gr/NovaGoElGr.aspx?a_id=7147,στην ενοτητα πως το αποκτω.
αφου εγραψα τα στοιχεια στην πρωτη καρτελα,πατησα βημα 2 και με ξανα-πεταξε στην σελιδα του novago,
χωρις να μου γραψει καπου για επιτυχης καταχωρηση.
email για verification δεν εχει ερθει ακομα.εκανα κατι λαθος?

εδω περιμενω ΄η κανω κατι αλλο...?

nvianitakis
22-02-2014, 11:05
Δοκίμασε να ξανακάνεις, μάλλον δεν προχώρησε.

sakis1234567
22-02-2014, 12:37
εδω περιμενω ΄η κανω κατι αλλο...?

ξανακαντο. αν ειναι επιτυχες θα στο αναφερει στο πανω μερος της σελιδας

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π
22-02-2014, 15:16
μολις παω παλι στον μπαρμπα θα το ξανα δοκιμασω..thx..

michalllakis
22-02-2014, 21:59
Διαβασα περιπου 50 σελιδες,τις τελευταιες...να κανω 2-3 σχολια και καποιες αποριες.
Καταρχας σε lg g2 δεν παιζει. Ανοιγει το καναλι και λεει υπηρεσια μη διαθεσιμη. Κατα δευτερον δεν κατανοω αυτο με τις 2 ενεργες συσκευες. Θα μπορουσες να εχεις 5 πχ αλλα ταυτοχρονη θεαση σε 2. Απειρως πιο πρακτικο.
Και μια απορια.εγω πληρωνω,sportspack. Ο πατερας μου σινεμαpack.μπορει το ιδιο λαπτοπ να δηλωθει και να εναλασσεις account αναλογα αν θελω αθλητικο η ταινιες;;;η θα το μπλοκαρει;;

foufoutos7
22-02-2014, 22:24
Η δήλωση, ουσιαστικά γίνεται με το login.
Μια συσκευή που έχει εγκατεστημένο το plugin και παίζει κανονικά την υπηρεσία, θεωρητικά μπορεί να δηλωθεί/συνδεθεί με όσους διαφορετικούς λογαριασμούς ξέρεις τα στοιχεία τους και κάνεις login μ' αυτούς, κάτι που ουσιαστικά είναι άχρηστο (και γι' αυτό δεν θυμάμαι να έχει ξαναγραφτεί στο συγκεκριμένο thread), εκτός από την περίπτωση που ανέφερες παραπάνω.
Δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά, αλλά δεν αναγράφεται πουθενά να υπάρχει τέτοια δέσμευση, οπότε φυσιολογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Αν κάποιος άλλος το έχει δοκιμάσει και το ξέρει στα σίγουρα, ας το αναφέρει κι εκείνος, εκτός κι αν στο μεταξύ προβείς εσύ σε δοκιμή και μας πεις τι έγινε τελικά :smile:

nvianitakis
23-02-2014, 05:40
Διαβασα περιπου 50 σελιδες,τις τελευταιες...να κανω 2-3 σχολια και καποιες αποριες.
Καταρχας σε lg g2 δεν παιζει. Ανοιγει το καναλι και λεει υπηρεσια μη διαθεσιμη. Κατα δευτερον δεν κατανοω αυτο με τις 2 ενεργες συσκευες. Θα μπορουσες να εχεις 5 πχ αλλα ταυτοχρονη θεαση σε 2. Απειρως πιο πρακτικο.
Και μια απορια.εγω πληρωνω,sportspack. Ο πατερας μου σινεμαpack.μπορει το ιδιο λαπτοπ να δηλωθει και να εναλασσεις account αναλογα αν θελω αθλητικο η ταινιες;;;η θα το μπλοκαρει;;

Έγινε έτσι για να περιορίσουν το "μοίρασμα" των accounts.
Μπορεί η κάθε συσκευή να είναι δηλωμένη σε περισσότερα από ένα accounts.

sakis1234567
23-02-2014, 10:25
σωστα! You Will Never Walk Alone… ΑΕΚ

ntenis80
23-02-2014, 13:41
Καλημέρα και από μένα.
έχω και εγώ την υπηρεσία novago σε samsung galaxy s4 και παίζει πολύ καλά,το μόνο πρόβλημα είναι όταν πάω να τη συνδέσω σε τηλεόραση με αντάπτορα μέσω hdmi που ενώ κάνει mirroring κανονικά το κινητό,το novago δε παίζει.Καμιά ιδέα πώς μπορεί να φτιάξει αυτό??από laptop το έχω δει και παίζει κανονικά σε τηλεόραση.
Ευχαριστώ

dimgar97
23-02-2014, 15:43
Παιδια σε root κινητο με περασμενη την 4.4 kit kat δουλεύει?

araditsas
23-02-2014, 16:24
σε εμενα δουλεύει κανονικά.

Geoav75
23-02-2014, 16:56
Καλημέρα και από μένα.
έχω και εγώ την υπηρεσία novago σε samsung galaxy s4 και παίζει πολύ καλά,το μόνο πρόβλημα είναι όταν πάω να τη συνδέσω σε τηλεόραση με αντάπτορα μέσω hdmi που ενώ κάνει mirroring κανονικά το κινητό,το novago δε παίζει.Καμιά ιδέα πώς μπορεί να φτιάξει αυτό??από laptop το έχω δει και παίζει κανονικά σε τηλεόραση.
Ευχαριστώ
Δουλευε κανονικα απο laptop στην tv μεχρι πριν λιγο. Πλεον δεν δουλευει και δεν μπορεις να το φτιαξεις απ'οτι ξερω γιατι δεν ειναι χαλασμενο, ετσι ειναι φτιαγμενο το plugin να δουλευει.

nvianitakis
23-02-2014, 19:52
Πλέον δεν βγαίνει εικόνα από τις υποστηριζόμενες συσκευές.
Για τον φίλο που ρώταγε για root κινητό Android, παίζει κανονικά και με custom rom.
Δεν ξέρω τι status υπάρχει πλέον στα iPhone, νομίζω ότι τα j/b δεν τα υποστηρίζει, ή καλύτερα χωρίς "νομίζω".

Να συμπληρώσω ότι αυτό που μου κάνει εμένα σε rooted Android και με custom rom, είναι ότι ενώνεται κανονικά, παίζει άψογα για 10" και μετά χάνω τον ήχο...

baloukaki
23-02-2014, 20:43
Καλησπέρα σε όλο το forum..χρειάζομαι τα φώτα σας επειγόντως..έχω macbook pro retina os x και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το novago από το laptop mou.
Όμως, κατέβασα το plugin(.msi) από το site της nova και δε βλέπω να το στηρίζει.. υπάρχει τρόπος να επιλυθεί το εν λόγω ζήτημα? με λίγα λόγια πως μπορώ να εχω την υπηρεσία novago sto mac???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

sakels
23-02-2014, 20:47
οχι δεν μπορεισ σε macos

nvianitakis
23-02-2014, 21:01
Ευελπιστούμε όλοι μας, ότι σύντομα θα υποστηριχθεί και το OS X. Προς το παρόν με Vmware ή parallels και με το παλιό plug in, μπορείς να κάνεις χρήση της εφαρμογής αλλά μόνο σε live.

sakis1234567
23-02-2014, 21:32
Καλησπέρα σε όλο το forum..χρειάζομαι τα φώτα σας επειγόντως..έχω macbook pro retina os x και προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το novago από το laptop mou.
Όμως, κατέβασα το plugin(.msi) από το site της nova και δε βλέπω να το στηρίζει.. υπάρχει τρόπος να επιλυθεί το εν λόγω ζήτημα? με λίγα λόγια πως μπορώ να εχω την υπηρεσία novago sto mac???
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..
http://www.easybytez.com/p6nodg8r1sv6

dimgar97
23-02-2014, 21:41
Το novago παιζει σε οποιοδηποτε
tablet με android 4.2 και πανω?

nvianitakis
23-02-2014, 21:41
Τα αρχεία msi είναι Windows installer package και δεν υποστηρίζεται από Mac OS φίλε μου εκτός αν το ανέβασες για τα Parallels ή VMware

sakis1234567
23-02-2014, 21:54
Parallels ή VMware για αυτο το ανεβασα1

dimisre
24-02-2014, 11:11
Προσπαθω να μπω απο laptop και αφου βαζω κωδικους και τους δεχεται κανονικα , οταν παει να ανοιξει η εικονα μου βγαζει το εξης μηνυμα " Web TV PC plugin NPDLL has crashed ". Και φυσικα παγωνει το μαυρο που δειχνει.Καποια λυση ;

MATTHIAS
24-02-2014, 11:57
Επικοινωνία με το support...
Δεν ξέρω τι συμβαίνει, είτε το παλιο plugin έχεις είτε το νέο βάλεις, αίφνης θα στο εμφανίσει...ΔΕΝ μου εξήγησαν τι έκαναν, 2 μέρες μετά τα παράπονά μου, διορθώθηκε...
Ελπίζω να μην μου εγκατέστησαν ασύρματα κανένα 666.... :):):)

geobas
24-02-2014, 12:16
Το novago παιζει σε οποιοδηποτε
tablet με android 4.2 και πανω?

Ναι παίζει . Στο Galaxy Tab 3 , 8" inch με 4.2.2 , τέλεια