PDA

View Full Version : Περι ανεμιστηρων. Οροφης & δαπέδου.

enduras1
26-05-2015, 16:20
Εργαλειο απο τα λιγα για να μας δροσιζει και καλυτερο απο το ερκον.
Ποιο ομως?
Πηρα ενα τηλεχειριζιμενο για την Χιο και ειναι εξαιρετικο και τωρα θελω ακομη ενα.
Αυτον εχω
https://www.skroutz.gr/s/82842/Primo-W-FC-5212R-5C4L-SF-306C.html
https://b.scdn.gr/images/sku_main_images/000082/82842/5907-2.jpg
Σκεφτομαι αυτον που ειναι πιο ντιζαινατος και εχω και το ιδιο χρωμα παρκε!
https://www.skroutz.gr/s/1785913/Primo-L-44002.html
https://b.scdn.gr/images/sku_main_images/001785/1785913/-golden-series-j-44002-.jpg
Εχει κανεις αποψη?

Babis K.
26-05-2015, 16:27
Εχει κανεις αποψη?

Έχω αλλά δεν θα σ΄αρέσει... Εγώ έχω πάρει Hunter

Nektarios2015
26-05-2015, 16:29
Φυσικη ροη αερα για δροσισμο. Δεν εχω δοκιμασει προσοπικα, μονο στο στρατο αν θυμαμαι καλα. Κατι κανουν, αλλα αλλο κλιματισμος και αλλο αυτο.

Χιωτης
26-05-2015, 16:39
Στο νησι το βραδυ ο κλιματισμος ειναι πλεονασμος. Ο ανεμιστηρας μπορει να δουλευει ολη νυχτα στη μικρη σκαλα και ειναι απολαυση.

Εχω βαλει και γω ανεμιστηρα στο χωριο, με το αλυσιδακι. Με τηλεκοντρολ ειναι ακομα πιο βολικος.

arav
26-05-2015, 17:03
Ο Babis K έχει δίκιο. Οι Hunter είναι από τους καλύτερους που κυκλοφορούν. Καλοφτιαγμένοι και σχετικά αθόρυβοι ακόμη και στις υψηλές ταχύτητες. Το μόνο τους μειωνέκτημα η σχετικά τσουκτερή τιμή τους. Ενας καλός Hunter κοστίζει όσο ένα φτηνό κλιματιστικό.

toasted
26-05-2015, 17:14
Ένα καλό κλιματιστικό -ξέρω μιλάμε για άλλη κατηγορια τιμής- δεν μπορεί να το πλησιάσει ο καλύτερος ανεμιστήρας.

enduras1
26-05-2015, 17:23
Εγώ παιδιά αντίθετα από πολύ κόσμο ΔΕΝ μπορώ να κοιμηθώ με το ερκον ανοιχτό.
Κάνω αυτό που είπε ο πατριώτης μου.
Και πραγματικά δουλεύει εξαιρετικά.

Μπάμπη ο hunter προβλέπω να κάνει κάνα 300αρι ε?
Δεν θα φτάσω τόσο ψηλά.
Από τον πρώτο είμαι ευχαριστημενος και είναι απίστευτη ευκολία ο τηλεχειρισμος σε φως και σκάλες λειτουργίας.
Ο δεύτερος που αναφέρω έχει και καλύτερη εμφάνιση από τον πρώτο που είναι λευκός, αναφέρεται και σαν αθόρυβος οπότε μάλλον προς εκεί θα πάω!

panava
26-05-2015, 19:04
Εργαλειο απο τα λιγα για να μας δροσιζει και καλυτερο απο το ερκον.
Ποιο ομως?
Πηρα ενα τηλεχειριζιμενο για την Χιο και ειναι εξαιρετικο και τωρα θελω ακομη ενα.

Κυριάκο από θόρυβο πως πάνε; Να μπορούσε να μας πει κάποιος γνώστης κάποιον τηλεχειριζόμενο vfm. Το ερκον δεν το ήθελα ποτέ.

asot
26-05-2015, 19:32
Έχω ανεμιστήρα οροφής (4 χρόνια, remote control) σε 2 κρεβατοκάμαρες και ένα "γραφείο" (6 χρόνια, με "αλυσιδίτσες")
Είναι απίθανη ευκολία, το καλοκαίρι κοιμόμαστε συχνά με την έλικα στην χαμηλή σκάλα - ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος - χωρίς κανένα θέμα.
Είναι αγορασμένες (οι με remote και φως) από Leroy Merlin νομίζω, κάτω από 100€ έκαστος.
Να θυμίσω οτι ζω στην Λάρισα (για να πάρετε "μυρωδιά" της μέσης θερμοκρασίας...)

Στην μια έχω σπάσει "φτερό" δυο φορές και βρίσκω και ανταλλακτικό (με courier, κάπου στην Βοιωτία)
Primo είναι, τους έχει και το Praktiker (http://www.praktiker.gr/p/anemistiras-orofis-primo-l44005-oksya-38716)

Babis K.
26-05-2015, 21:09
Μπάμπη ο hunter προβλέπω να κάνει κάνα 300αρι ε?

Από 200 € ξεκινάνε Κυριάκο...

jpil
27-05-2015, 00:39
Μπορείτε να διαλέξετε για το σπίτι της πόλης ή το εξοχικό, για το καθιστικό, τις κρεβατοκάμαρες και τη βεράντα ένα από τα μοντέλα της Hunter έχοντας τη βεβαιότητα ότι η επιλογή αυτή θα ανταποκριθεί απόλυτα στις απαιτήσεις σας. Κάθε ανεμιστήρας Hunter κατασκευάζεται σύμφωνα με τις πλέον εξελιγμένες τεχνολογικές μεθόδους και με υψηλών προδιαγραφών υλικά που εγγυώνται απολύτως αθόρυβη λειτουργία για μια ολόκληρη ζωή. Η κίνηση των αέριων μαζών, η οποία και δημιουργεί την αίσθηση δροσιάς, είναι συνάρτηση της ισχύος του μηχανισμού, του σχήματος και του μεγέθους των πτερυγίων. Η Hunter είναι η μόνη εταιρεία που δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας του μοτέρ εφ' όρου ζωής, εφόσον κάθε κατασκευή ελέγχεται εξονυχιστικά από το επιτελείο μηχανικών του εργοστασίου και περνάει από μια σειρά σκληρών δοκιμασιών πριν καταλήξει στην αγορά.

Η οικονομία είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την επιλογή ενός ανεμιστήρα Hunter. Η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας είναι πολύ χαμηλότερη από εκείνη που απαιτεί ένα συμβατικό σύστημα air condition. Εξοικονομεί μέχρι και 40% του κόστους για κλιματισμό το καλοκαίρι και 10% από τα έξοδα θέρμανσης το χειμώνα. Αυτό σημαίνει ότι η απόσβεση της αγοράς και εγκατάστασης γίνεται πολύ πιο σύντομα και, μακροπρόθεσμα, μειώνεται σημαντικά η οικονομική επιβάρυνσή σας.

http://www.menco.gr/proionta/anemistires-orofis.html

Αυτόν έχω και σου προτείνω.

http://www.skroutz.gr/s/4397358/Hunter-Seville-II.html

enduras1
27-05-2015, 08:39
Έχω ανεμιστήρα οροφής (4 χρόνια, remote control) σε 2 κρεβατοκάμαρες και ένα "γραφείο" (6 χρόνια, με "αλυσιδίτσες")
Είναι απίθανη ευκολία, το καλοκαίρι κοιμόμαστε συχνά με την έλικα στην χαμηλή σκάλα - ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος - χωρίς κανένα θέμα.
Είναι αγορασμένες (οι με remote και φως) από Leroy Merlin νομίζω, κάτω από 100€ έκαστος.
Να θυμίσω οτι ζω στην Λάρισα (για να πάρετε "μυρωδιά" της μέσης θερμοκρασίας...)

Στην μια έχω σπάσει "φτερό" δυο φορές και βρίσκω και ανταλλακτικό (με courier, κάπου στην Βοιωτία)
Primo είναι, τους έχει και το Praktiker (http://www.praktiker.gr/p/anemistiras-orofis-primo-l44005-oksya-38716)

Αντωνη ετσι το εχω και εγω.

Καλα το φτερο πως το εσπασες?
Ελπιζω να μην περιειχε ατυχημα.

Για ακομη μια φορα το Praktiker ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ καθως ο συγκεκριμενος αρχιζει απο 97 ευρω!
https://www.skroutz.gr/s/347870/Primo-L44005.html?keyphrase=PRIMO+L44005

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μπορείτε να διαλέξετε για το σπίτι της πόλης ή το εξοχικό, για το καθιστικό, τις κρεβατοκάμαρες και τη βεράντα ένα από τα μοντέλα της Hunter έχοντας τη βεβαιότητα ότι η επιλογή αυτή θα ανταποκριθεί απόλυτα στις απαιτήσεις σας. Κάθε ανεμιστήρας Hunter κατασκευάζεται σύμφωνα με τις πλέον εξελιγμένες τεχνολογικές μεθόδους και με υψηλών προδιαγραφών υλικά που εγγυώνται απολύτως αθόρυβη λειτουργία για μια ολόκληρη ζωή. Η κίνηση των αέριων μαζών, η οποία και δημιουργεί την αίσθηση δροσιάς, είναι συνάρτηση της ισχύος του μηχανισμού, του σχήματος και του μεγέθους των πτερυγίων. Η Hunter είναι η μόνη εταιρεία που δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας του μοτέρ εφ' όρου ζωής, εφόσον κάθε κατασκευή ελέγχεται εξονυχιστικά από το επιτελείο μηχανικών του εργοστασίου και περνάει από μια σειρά σκληρών δοκιμασιών πριν καταλήξει στην αγορά.

Η οικονομία είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την επιλογή ενός ανεμιστήρα Hunter. Η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας είναι πολύ χαμηλότερη από εκείνη που απαιτεί ένα συμβατικό σύστημα air condition. Εξοικονομεί μέχρι και 40% του κόστους για κλιματισμό το καλοκαίρι και 10% από τα έξοδα θέρμανσης το χειμώνα. Αυτό σημαίνει ότι η απόσβεση της αγοράς και εγκατάστασης γίνεται πολύ πιο σύντομα και, μακροπρόθεσμα, μειώνεται σημαντικά η οικονομική επιβάρυνσή σας.

http://www.menco.gr/proionta/anemistires-orofis.html

Αυτόν έχω και σου προτείνω.

http://www.skroutz.gr/s/4397358/Hunter-Seville-II.html

Πολυ σωστα ολα.

Απλα εχω ταβανι τα 100 ευρω καθως και ο προηγουμενος που εχω με 70 ευρω με καλυπτει.
Μαλλον θα προχωρησω σε ναν PRIMO και μαλιστα εναν εκ των CF48K-5C1L η τον L-44002.

Και οι δυο τηλεχειριζομενοι και με φως.

Παιδια απο ιδια εμπειρια ο τηλεχειρισμος ειναι απιστευτη ευκολια.

Κυριάκο από θόρυβο πως πάνε; Να μπορούσε να μας πει κάποιος γνώστης κάποιον τηλεχειριζόμενο vfm. Το ερκον δεν το ήθελα ποτέ.

Στην πρωτη σκαλα ειναι αθορυβοι Παναγιωτη και κοιμασαι ανετα!

asot
27-05-2015, 09:07
Αντωνη ετσι το εχω και εγω.
Καλα το φτερο πως το εσπασες?
Ελπιζω να μην περιειχε ατυχημα.

Την μια φορά κυνηγούσα κουνούπια με μαξιλάρι και την δευτερη τίναζε η γυναίκα μου το σεντόνι... (και τις δύο, η έλικα ήταν σε λειτουργία....)

enduras1
27-05-2015, 10:55
Ωχ!
Ελπιζω να μην την εφαγε κανεις κατακεφαλα...
MDF ελικα??

asot
27-05-2015, 12:13
Ωχ!
Ελπιζω να μην την εφαγε κανεις κατακεφαλα...
MDF ελικα??

Δεν υπήρχε συνέχεια
MDF, 8€ + μεταφορικά το ανταλλακτικό (εχω "στοκάρει" και ένα πτερύγιο!!!)

sotisdiv
27-05-2015, 12:25
Αγόρασα πέρσι έναν WestingHouse (90€) για το δωμάτιο του μικρού και την προηγούμενη βδομάδα έναν Faro Barcelona (250€) για την κρεβατοκάμαρα. Ευχαριστημένος και απο τους 2 σαν ποιότητα αλλά σίγουρα νωρίς για τελικά συμπεράσματα. Την μεγαλύτερη ποικιλία την έχει το anemis αλλά αργεί κανα δυο βδομάδες, ίσως και τρεις, να παραδόσει. Ο πεθερός στο εξοχικό έχει δυο encon εδω και 15 χρόνια οι οποίοι είναι σκυλιά και πλήρως αθόρυβοι.

Γιώργος Κυριακαράκος
27-05-2015, 13:10
Αγόρασα πέρισι έναν και τελικά τοποθετήθηκε πριν λίγο καιρό. Φθηνός από το Le Roi με καλό design.
http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/000080/80570/CF-36009.jpg.jpeg
Αυτό που δεν περίμενα ήταν το κούνημα που έκανε μόλις τον τοποθέτησα. Πήγαινε όπως στο βιντεάκι. Είχε μέσα βέβαια κιτ ζυγοστάθμισης. Τελείως στα τυφλά με το κιτ, η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά και στη χαμηλή ταχύτητα δεν κουνιέται, ενώ στη μεγάλη είναι η μικρή έκκεντρη κίνηση. Προφανώς θέλει και άλλα βαράκια για να έρθει στα ίσια του (σκέφτομαι βέβαια μήπως επηρεάζεται με το γύψινο που υπάρχει στο ένα μέρος του, είναι δηλαδή περίπου 2-3 cm πιο χαμηλό το ταβάνι σε μια επιφάνεια του 1/5 του ανεμιστήρα και ο ανεμιστήρας από σχεδιασμού του άντε να είναι 30 πόντους κάτω από το ταβάβι) και μήπως δημιουργεί αυτό την ταλάντωση στη μεγάλη ταχύτητα.
Εύκολος τρόπος για ζυγοστάθμιση καλή κολλητική ταινία και κέρματα των 2 και 5 cents.
Αν ξαναγόραζα θα έπαιρνα ακριβότερο πάντως για να γλιτώσω από αυτό (βέβαια από αναφορές στο δίκτυο και σε ακριβότερους μπορεί να εμφανιστεί).

https://www.youtube.com/watch?v=dFrt7a4jI8Q

Babis K.
27-05-2015, 13:47
Αν ξαναγόραζα θα έπαιρνα ακριβότερο πάντως για να γλιτώσω από αυτό (βέβαια από αναφορές στο δίκτυο και σε ακριβότερους μπορεί να εμφανιστεί).

Μπορεί και παραμπορεί...
Έχω το ίδιο "πρόβλημα" με έναν απ΄τους 3 Hunter που έχω... Και, όπως και σ΄εσένα, αυτός που κουνιέται είναι αυτός που δεν έχει πατήσει καλά, λόγω γύψινου, στο ταβάνι.

IOANNISTSA
27-05-2015, 14:11
Εγώ που είχα πρόβλημα ζυγοστάθμισης στο ανεμιστήρα οροφής το έλυσα βάζοντας neodymium μαγνήτη σε χρόνο κάτω του λεπτού ως προς την αναζήτηση του κατάλληλου σημείου προσκόλλησης του.

116053

costis_d
27-05-2015, 17:38
Έγω έχω έναν αγορασμένο από το LIDL (δεν κάνω πλάκα) εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια στο γραφείο.
Το καλοκαίρι είναι πολύ χρήσιμος, εκτός και αν χτυπήσει ο υδράργυρος πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
Τον σκέφτομαι ένα δεύτερο για την κρεβατοκάμαρα, και -μάλλον- θα κοίταγα προς Westinghouse.

...εκτός και ξαναφέρει το LIDL :)

Γιώργος Κυριακαράκος
28-05-2015, 10:54
Εγώ που είχα πρόβλημα ζυγοστάθμισης στο ανεμιστήρα οροφής το έλυσα βάζοντας neodymium μαγνήτη σε χρόνο κάτω του λεπτού ως προς την αναζήτηση του κατάλληλου σημείου προσκόλλησης του.

116053

Δυστυχώς είναι ξύλινα τα πτερύγια, οπότε δεν θα κολλήσει ο μαγνήτης...εξού και η πρόταση για καλή κολλητική και μικρά κέρματα...

Babis K.
28-05-2015, 11:06
Πώς ακριβώς ζυγοσταθμίζεις έναν ανεμιστήρα; Ξέρει κάποιος;

IOANNISTSA
28-05-2015, 11:52
Δυστυχώς είναι ξύλινα τα πτερύγια, οπότε δεν θα κολλήσει ο μαγνήτης...εξού και η πρόταση για καλή κολλητική και μικρά κέρματα...

Και σε εμένα ξύλινα είναι τα πτερύγια, δεν τους βάζεις στα πτερύγια αλλά στο μεταλλικό σώμα του ανεμιστήρα εκεί που βιδώνουν τα πτερύγια.

Πώς ακριβώς ζυγοσταθμίζεις έναν ανεμιστήρα; Ξέρει κάποιος;

Στον δικό μου έβαλα ένα μαγνήτη στο μεταλλικό μέρος του κινητήρα κοντά στο σημείο που είναι βιδωμένο ένα πτερύγιο.

Τον βάζεις σε λειτουργία και βλέπεις πόσο κουνιέται. Τον σταματάς και μετακινείς τον μαγνήτη ακτινικά σε άλλη θέση δεξιά ή αριστερά και βλέπεις εν λειτουργία εάν μειώθηκε η ταλάντωση.

Εάν μειώθηκε τον μετακινείς λίγο ακόμα προς την ίδια κατεύθυνση αλλιώς προς την αντίθετη.

Ξανά ελέγχεις την ταλάντωση εν λειτουργία και πράττεις ανάλογα. Όταν έχουμε μείωση της ταλάντωσης μετακινούμε τον μαγνήτη σε μικρότερη απόσταση από την προηγούμενη.

Επαναλαμβάνεις την μετακίνηση έως ότου σταματήσει να ταλαντεύεται.

Εάν φτάσεις σε σημείο όπου υπάρχει ταλάντωση μικρή αλλά οποιαδήποτε μετακινήσει του μαγνήτη είτε δεξιά είτε αριστερά αυξάνει την ταλάντωση τότε πρέπει να βάλεις μεγαλύτερο μαγνήτη ή μικρότερο σε βάρος.

Babis K.
28-05-2015, 12:00
Μαγνήτες θα ψάξω να βρώ και να δοκιμάσω με τον τρόπο που το έκανες κι εσύ. Στη συσκευασία των δικών μου (Hunter) υπήρχε γι΄αυτή τη δουλειά ένα πλαστικό κλιπ σαν μανταλάκι που - λογικά - κουμπώνει στο πτερύγιο.
Κι επειδή δεν ήξερα κάποιο καλύτερο τρόπο, τη ζυγοστάθμιση την έκανα με την παλιά κι αλλάνθαστη μέδοδο trial and error. :smile:

enduras1
29-05-2015, 11:27
Παιδια επειδη θα τον παραγγειλω σημερα, οσοι εχετε ηδη αντιστοιχο απο φωτισμο πως πανε?

sotisdiv
29-05-2015, 14:33
Ανάλογα πόσες λάμπες δέχεται. Εγω ο ενας που έχω είναι για μπάτσες στο φωτισμό καθώς δέχεται μόνο μια λάμπα των 40W max ενώ ο άλλος με 2 λάμπες είναι σούπερ.
Tip: Αν επιλέξεις ανεμιστήρα με μια λάμπα, βάλε μια led που αποδίδει τα 3πλάσια και πιο οικονομικά.

costis_d
29-05-2015, 14:47
Ο δικός μου παίρνει 3 σποτάκια. Δεν είναι κακός από πλευρά φωτισμού.

sfortis
29-05-2015, 14:55
και εγω ενα Faro εχω με 3 σποτάκια, τα οποία τα εχω αλλάξει με philips led αλλα αν θα έπαιρνα τώρα θα προτιμούσα με μονή λάμπα.

Tzimisce
29-05-2015, 14:59
Με μονή λάμπα δεν λέει...
Γιατί έτσι όπως τις βάζουν για να κερδίσουν χώρο φωτίζει μόνο προς τη μία πλευρά και το μισό δωμάτιο είναι σκοτεινό.

sfortis
29-05-2015, 15:43
αν σου συμβαινει αυτο, μαλλον εχεις βαλει σποτάκι αντι για λαμπα :earmuffs:

enduras1
29-05-2015, 16:01
Ευχαριστω παιδια.
Μολις παραγγειλα αυτον
http://www.techstores.gr/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/s/dsssssssss.jpg
Απο εδω http://www.techstores.gr/klimatismos-thermansi/anemistires/orofis/48-120cm-primo-cf48k-5c1l-5-1-r-c.html

Μια λαμπα μεχρι 60 watt παιρνει.
Φανταζομαι για το υπνοδωματιο θα ειναι ΟΚ.
Και στανταρακι λεντ θα βαλω.
Λογικα Ε27 θα ειναι.

panava
29-05-2015, 16:32
Ευχαριστω παιδια.
Μολις παραγγειλα αυτον
http://www.techstores.gr/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/s/dsssssssss.jpg
Απο εδω http://www.techstores.gr/klimatismos-thermansi/anemistires/orofis/48-120cm-primo-cf48k-5c1l-5-1-r-c.html

Μια λαμπα μεχρι 60 watt παιρνει.
Φανταζομαι για το υπνοδωματιο θα ειναι ΟΚ.
Και στανταρακι λεντ θα βαλω.
Λογικα Ε27 θα ειναι.

Καλορίζικος Κυριάκο, περιμένουνε σχόλια και εντυπώσεις όταν τον εγκαταστήσεις. Ναι Ε27 παίρνει, το αναφέρει.

enduras1
29-05-2015, 17:39
Ευχαριστω Παναγιωτη!
Αν δεν φωτιζει ικανοποιητικα ισως γινει και προτζεκτακι με 3 σποτακια πανω του.
Για να δουμε...

Tzimisce
29-05-2015, 19:13
αν σου συμβαινει αυτο, μαλλον εχεις βαλει σποτάκι αντι για λαμπα :earmuffs:

Λάμπα led έχω βάλει γιατί το ντουί αντέχει μέχρι 60W και τα 40 (που θεωρώ safe) δεν φωτίζουν τίποτα σε λάμπα πυρακτώσεως... :p

Γιώργος Κυριακαράκος
03-06-2015, 09:43
Με τις Led το μόνο πρόβλημα είναι η διάχυση του φωτός, που σε λαμπτήρες τύπου κεράκι το φως προς την πλευρά του ντουί είναι σημαντικά λιγότερο από ότι μια πυρακτώσεως.
Πάντως και εγώ led έχω βάλει (αυτή των 400 lm από το ΙΚΕΑ που ήταν η δυνατότερη Ε14 σε κεράκι εκεί).

profchaos
03-06-2015, 16:13
Μιας που λέτε για ΙΚΕΑ είχε τις προάλλες λαμπτήρες LED E27 1000LM λευκό φώς! 13 ευρώ

Εχω και με ζεστό λευκό στα 1000lm.. Κυριολεκτικά βρήκα το φώς μου..

Γιώργος Κυριακαράκος
04-06-2015, 13:22
Έχω 3 τέτοιες, οι 2 είναι οι τελείως στρογγυλές και η άλλη η λίγο πιο μακρόστενη. Μάλιστα μέσα στους 6 μήνες από την πρώτη στη δεύτερη στρογγυλή είχαν βελτιώσει το προϊόν και είχε πέσει η κατανάλωση κάπου 1.5 W αν θυμάμαι καλά.
Νομίζω πως οι λάμπες LED του ΙΚΕΑ αυτή τη στιγμή έχουν τον καλύτερο λόγο τιμής προς απόδοση...

cacau
05-06-2016, 14:30
Παλικάρια επειδή έχω πρόβλημα με τον κλιματισμό (και τον λογαριασμό της ΔΕΗ), ψάχνω για καλό και φθηνό ανεμιστήρα οροφής. Ήσυχο για υπνοδωμάτιο, και έως 100€ γιατί θέλω 2-3 τεμάχια.

Υ.Σ. Έψαξα, αλλά δεν βρήκα σχετικό νήμα πουθενά, αν είμαι σε λάθος μέρος μεταφορά κατά τα δέοντα...

jpil
05-06-2016, 14:40
http://avclub.gr/forum/showthread.php/142952-Ανεμιστηρας-οροφης?highlight=%E1%ED%E5%EC%E7%F3%F4%E7%F1%E1%F2 +%EF%F1%EF%F6%E7%F2

cacau
05-06-2016, 16:18
Κάποιος συντονιστής να το μεταφέρει όποτε ευκαιρήσει -bye-

auteur
17-06-2016, 12:21
ειμαι ανάμεσα σε air condition και ανεμιστήρα οροφής για το υπνοδωμάτιο..
για θερμοκρασιες Θεσσαλονίκης οπου τον Αυγουστο το θερμομετρο φτανει τους 40+ ποιο προτείνετε;
θα δροσίζει επαρκώς ο ανεμιστήρας;

ειναι ευκολη η εγκατασταση ανεμιστήρα οροφής σε γυψοσανιδα;
φυσικα στο υπνοδωματιο που θα τοποθετηθεί εχει μονο ενα διακοπτη για το φως..

strs
17-06-2016, 12:36
ειμαι ανάμεσα σε air condition και ανεμιστήρα οροφής για το υπνοδωμάτιο..
για θερμοκρασιες Θεσσαλονίκης οπου τον Αυγουστο το θερμομετρο φτανει τους 40+ ποιο προτείνετε;
θα δροσίζει επαρκώς ο ανεμιστήρας;

ειναι ευκολη η εγκατασταση ανεμιστήρα οροφής σε γυψοσανιδα;
φυσικα στο υπνοδωματιο που θα τοποθετηθεί εχει μονο ενα διακοπτη για το φως..
ο ανεμιστήρας οροφής δεν δροσίζει, δεν παράγει δροσιά, απλά κινεί τον υπάρχοντα αέρα δίνοντας την αίσθηση μίας αύρας...το κλιματιστικό παράγει δροσιά και αυτό προτείνω να βάλεις, ένα μικρό inverter.

Sotiris
17-06-2016, 12:49
Σε φαση υπνου, προτιμω τον ανεμιστηρα οροφης.
Το ειχα δοκιμασει σε ενοικιαζομενο σε διακοπες και δεν αναψα ουτε ενα βραδυ το ac.
Την εβγαζα με τον οροφης.
Στο σπιτι μου εχω βαλει 2 ανεμιστηρες. Έναν στο παιδικο δωματιο και έναν μεγαλυτερο στο σαλονι.
Σκεφτομαι να βαλω και στην κρεβατοκαμαρα, γιατι ξεραινεται πολυ ο λαιμος μου το βραδυ με το ac και γενικα το πρωι ξυπναω λιγο "αρρωστημενα"

sfortis
17-06-2016, 12:53
ο ανεμιστήρας βασικα παράγει μονο αέρα... η δροσιά προκαλείται απο το φαινόμενο της εξάτμισης οταν ο αέρας πεφτει πανω μας με αποτέλεσμα να μειώνεται η επιδερμικη θερμοκρασιας :)

Στο υπνοδωμάτιο ειναι οτι καλύτερο... φτηνός, αθόρυβος και αποτελεσματικος χωρις να επειρεάζει την ποιότητα του αέρα. Προσωπικά δεν τον αλλάζω για κανένα aircondition οτι και να ειναι...

Στέλιος Π.
17-06-2016, 12:57
Η αληθεια ειναι οτι και εγω, μιας και δεν εχω aircondition λογω εμπαργκο απο την κολωνα στο κεφαλι μου, χρησιμοποιω ανεμιστηρες οροφης σε ολοκληρο το σπιτι. Κυριως σαλονι και υπνοδωματιο δουλευουν καθημερινα και για ωρες.

Ε, σε αυτα τα δυο δωματια η αισθηση δροσιας σε σχεση με τα υπολοιπα δωματια ειναι παραπανω απο εμφανης.

cacau
17-06-2016, 12:57
Ομοίως κι εγώ, με το AC αρωσταίνω το βράδυ αλλά και την ημέρα δεν την παλεύω για πολλές ώρες. Πήρα αυτόν http://www.skroutz.gr/s/8940326/United-UCF651.html για την κουζίνα μας (είναι μεγάλη και χρησιμοποιείται ως καθημερινό καθιστικό).

Εύκολη τοποθέτηση, έχει όλα τα απαραίτητα εκτός από τα UPA. Ήσυχος στις 2 πρώτες ταχύτητες, καλή παροχή αέρα με ένα μόνο μειονέκτημα: λειτουργεί μόνο με τηλεκοντρόλ, συμπεριλαμβανομένου του φωτισμού. Οπότε μπαίνεις στο δωμάτιο και πρέπει να πατήσεις τον διακόπτη και στην συνέχεια να βρείς το τηλεκοντρόλ για να ανάψεις το φως! Προσωπικά δεν με πειράζει γιατί έχω κι άλλο φως, αλλά προσέξτετο...

edit: Τώρα πρόσεξα ότι έχει ανέβει η τιμή του, για δεστε και εναλλακτικές...

auteur
17-06-2016, 13:05
Με την γύψο σανίδα τι γίνεται;
Ρωτάω γιατί και για τα φωτιστικά δυσκολευτηκαν αρκετά στην εγκατάσταση τους.

Στέλιος Π.
17-06-2016, 13:06
Να προσθεσω παντως οτι καλο ειναι να τον πληρωσουμε λιγο παραπανω (δεν ξερω αν θα εφτανα στους hunter που ειχε πει ο Μπαμπης καποια στιγμη) αλλά κατι παραπανω πρεπει να δωσει κανεις.

Εγω πηρα εναν με 140 eu (χωρις φωτιστικο) απο μια αντιπροσωπεια στον Πειραια και ακομα και στην τριτη σκαλα ειναι αθορυβος μετα απο ωρες. Το μονο που ακους και ειναι αναποφευκτο ειναι το "φουουου" του αερα στη μεγαλη σκαλα, αλλά αυτο ειναι κοινο σε ολους.

@auteur

Αν γινει καλη στερεωση της βασης (με ουπα για γυψοσανιδες καλα και βιδες) και ειναι ζυγισμενος ο ανεμιστηρας δεν θα εχεις ταλαντωσεις και προβλημα.

Γιατι αν αρχισουν οι ταλαντωσεις κλαφτα...

cacau
17-06-2016, 13:07
Με την γύψο σανίδα τι γίνεται;
Ρωτάω γιατί και για τα φωτιστικά δυσκολευτηκαν αρκετά στην εγκατάσταση τους.

πρέπει να βρείς "νεύρο" ή να φτιάξεις κουτί τοποθέτησης που μπαίνει με τέσσερα ουπα, και μετά ο ανεμιστήρας πιάνει σε αυτό

auteur
17-06-2016, 13:09
Αν τον αφήσουμε να λειτουργεί όλη μέρα υπάρχει θεμα;

στο περίπου... για 24 ώρες λειτουργίας πόσο περίπου θα μας κοστίσει σε ρεύμα;

cacau
17-06-2016, 13:11
24 Χ 60-70 watt = ..... διαιρείς με 1000 και πολλαπλασιάζεις με 0,12€

Στέλιος Π.
17-06-2016, 13:12
Αναλογα τη σκαλα...

Εμενα ας πουμε η πρωτη ειναι 35w... λιγοτερο απο λαμπα πυρακτωσεως...

Στη δευτερη ειναι 75w και στην τριτη 100w (δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε...)

sfortis
17-06-2016, 13:28
πολύ καλά λόγια εχω να πω επίσης για τους Faro...σχεδόν 10χρόνια και δεν εχει κανει κιχ...αθόρυβος, ουτε ταλαντώσεις ουτε τιποτα. Δεν ειναι πολύ φτηνοί, αλλα ούτε και hunter...

strs
17-06-2016, 14:49
εγώ πάλι είμαι fan του κλιματιστικού συγκριτικά με το ανεμιστήρα οροφής.

όσοι ενοχλούνται το βράδυ με την ξηρότητα του κλιματιστικού, μπορούν να το λειτουργούν σαν ανεμιστήρα, όλα έχουν αντίστοιχη ρύθμιση που σε συνδυασμό με την κίνηση των εσωτερικών περσίδων και του εξωτερικού κλαπέτου δημιουργεί μία κίνηση αέρα στο χώρο.

και εδώ σταματούν τα κοινά με τον ανεμιστήρα, διότι τα κλιματιστικά δημιουργούν και ψύξη, όταν έχει τα 40ρια έξω, έχουν λειτουργία χρονοδιακόπτη, λειτουργούν και σαν θέρμανση το χειμώνα, έχουν λειτουργία αφύγρανσης για τα υγρά κλίματα, και εάν είναι Α+++ καίνε λίγο ρεύμα.

sfortis
17-06-2016, 16:23
Ο σημαντικοτερος λογος ειναι η ποιοτητα του αερα. Οποτε γιατι να βαλεις κλιματιστικο για να το δουλευεις σαν ανεμιστηρα? :) (που δεν εχει καμία σχέση σε σχέση με εναν μεγάλο ανεμιστήρα οροφής βασικα!)

strs
17-06-2016, 16:46
Μπορείς να βάλεις κλιματιστικό και να το δουλεύεις τα βράδια που σε ενοχλεί η ξηρότητα σαν ανεμιστήρα κρατώντας για όλον τον υπόλοιπο χρόνο , χειμώνα και καλοκαίρι, τα έξτρα που σου παρέχει.

όσο αφορά την ποιότητα του αέρα, εάν το δουλεύεις σαν ανεμιστήρα τι διαφορά έχει από τον απλό ανεμιστήρα?

Nektarios2015
17-06-2016, 17:08
Τα inventor τα ξέρετε?

tzoutzis
17-06-2016, 18:05
εγώ πάλι είμαι fan του κλιματιστικού συγκριτικά με το ανεμιστήρα οροφής.

όσοι ενοχλούνται το βράδυ με την ξηρότητα του κλιματιστικού, μπορούν να το λειτουργούν σαν ανεμιστήρα, όλα έχουν αντίστοιχη ρύθμιση που σε συνδυασμό με την κίνηση των εσωτερικών περσίδων και του εξωτερικού κλαπέτου δημιουργεί μία κίνηση αέρα στο χώρο.

και εδώ σταματούν τα κοινά με τον ανεμιστήρα, διότι τα κλιματιστικά δημιουργούν και ψύξη, όταν έχει τα 40ρια έξω, έχουν λειτουργία χρονοδιακόπτη, λειτουργούν και σαν θέρμανση το χειμώνα, έχουν λειτουργία αφύγρανσης για τα υγρά κλίματα, και εάν είναι Α+++ καίνε λίγο ρεύμα.
Πες τα ρε Σωτήρη, γιατί τόση ώρα διαβάζω τα σχόλια και έχω αναψει!
Δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθώ καλοκαιρινό βράδυ χωρίς AC.
Για μένα είναι μονόδρομος.

Sent from my C6833 using Tapatalk

cacau
17-06-2016, 18:12
Παιδιά αν δεν κάνω λάθος εδώ ΔΕΝ είναι συγκριτικό "ανεμιστήρας vs κλιματιστικό". Είναι για όσους θέλουν ανεμιστήρα - έτσι κατάλαβα δηλαδή, αν κάνω λάθος συγνώμη...

weather1967
17-06-2016, 18:19
Πες τα ρε Σωτήρη, γιατί τόση ώρα διαβάζω τα σχόλια και έχω αναψει!
Δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθώ καλοκαιρινό βράδυ χωρίς AC.
Για μένα είναι μονόδρομος.

Sent from my C6833 using Tapatalk

Χρήστο εσύ είσαι πολυέξοδος χαχαχα
Πώς μπορείτε νά κοιμηθήτε μέ air contition όλο τό βράδυ ? καί μένετε καί έξω από τήν Αθήνα πού τό βράδυ πέφτει η θερμοκρασία,ενώ στή Αθήνα έχουν βράσει τα μπετά και πέφτει η φυσική θερμοκρασία 3 ώρες μόνο από τίς 4 - 7 τό ξημέρωμα,τί νά πούμε και εμείς στό λεκανοπέδιο.

Εχω καί air-contition καί ανεμιστήρα δαπέδου καί οροφής,γιά τό βράδυ τήν ώρα τού ύπνου χρησιμοποιώ ανεμιστήρα σέ χαμηλή σκάλα,δέν μπορώ αυτήν τήν τεχνητή ψύξη τού air-contition γιά όλη τήν νύχτα.

tzoutzis
17-06-2016, 18:43
Χρήστο εσύ είσαι πολυέξοδος χαχαχα
Πώς μπορείτε νά κοιμηθήτε μέ air contition όλο τό βράδυ ? καί μένετε καί έξω από τήν Αθήνα πού τό βράδυ πέφτει η θερμοκρασία,ενώ στή Αθήνα έχουν βράσει τα μπετά και πέφτει η φυσική θερμοκρασία 3 ώρες μόνο από τίς 4 - 7 τό ξημέρωμα,τί νά πούμε και εμείς στό λεκανοπέδιο.

Εχω καί air-contition καί ανεμιστήρα δαπέδου καί οροφής,γιά τό βράδυ τήν ώρα τού ύπνου χρησιμοποιώ ανεμιστήρα σέ χαμηλή σκάλα,δέν μπορώ αυτήν τήν τεχνητή ψύξη τού air-contition γιά όλη τήν νύχτα.

Δεν το 'παμε;
Λεφτά υπάρχουν! [emoji99][emoji27][emoji27][emoji27]

Sent from my iPad using Tapatalk

Χιωτης
17-06-2016, 19:36
Ωραια η τεχνητη ψυξη του αιρ κοντισιον το βραδακι του καυσωνα που κοιμασαι σκεπασμενος με ενα σεντονακι με τα ποδια απεξω για να ρουφανε δροσια.

enduras1
17-06-2016, 20:13
Ούτε εγώ μπορώ να κάνω με το αιρκον.
Χρήστο καλά τα λέει ο Δημήτρης.
Εγω στην Βραυρωνα δεν έχω ανάψει σχεδόν ποτέ το ερκον.

Στην Αθήνα με έχει σώσει ένας ανεμιστήρας οροφης και σίγουρα θέλω να τον πάρω στο νέο σπίτι.

panava
17-06-2016, 20:59
Παιδιά αν δεν κάνω λάθος εδώ ΔΕΝ είναι συγκριτικό "ανεμιστήρας vs κλιματιστικό". Είναι για όσους θέλουν ανεμιστήρα - έτσι κατάλαβα δηλαδή, αν κάνω λάθος συγνώμη...

Συμφωνώ απόλυτα. Το νήμα αφορά συμβουλές-γνώμες-παρατηρήσεις για ανεμιστήρες οροφής.
Όχι συγκριτικό "ανεμιστήρας vs κλιματιστικό"

Messenger
17-06-2016, 21:47
Είμαι να πάρω 2 ανεμιστήρες οροφής από το Leroy Merlin.
Στο ένα υπνοδωμάτιο δεν μπορεί να μπεί μεγάλη διάμετρος - είναι και μικρό άλλωστε. Κατέληξα στον Inspire Aruba. (https://www.leroymerlin.com.cy/gr/klimatismos/anemistires/orofis/anemistiras-orofis-inspire-me-fos-61976621/)
Στο άλλο υπνοδωμάτιο που είναι τεράστιο πρέπει και μπορεί να μπεί μεγάλη διάμετρος. Κατέληξα στον Inspire Tokyo. (https://www.leroymerlin.com.cy/gr/klimatismos/anemistires/orofis/anemistiras-orofis-inspire-tokyo-me-fos-60460316/)

Μέχρι εδώ καλά...

Αλλά πάνω στα κουτιά (μόνο) γράφει παροχή του Aruba 10500 m3/h και στον μεγαλύτερο Tokyo 8500m3/h.

Εμένα μου φαίνονται ίδιοι και με το ίδιο μοτέρ. Επειδή η παροχή εξαρτάται από το βήμα (την κλίση) των φτερών και την ταχύτητα περιστροφής (με ανάλογη κατανάλωση ισχύος φυσικά) δεν νομίζετε ότι ο Κινέζος του Leroy Merlin γράφει ότι του κατέβει??? Το μοτέρ είναι ίδιο προφανώς.

Έψαξα και στο Γαλλικό και στο Ισπανικό site της Leroy Merlin αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Messenger
21-06-2016, 10:16
Καμμιά άποψη επί του θέματος?

Γιώργος Κυριακαράκος
21-06-2016, 10:37
Είμαι να πάρω 2 ανεμιστήρες οροφής από το Leroy Merlin.
Στο ένα υπνοδωμάτιο δεν μπορεί να μπεί μεγάλη διάμετρος - είναι και μικρό άλλωστε. Κατέληξα στον Inspire Aruba. (https://www.leroymerlin.com.cy/gr/klimatismos/anemistires/orofis/anemistiras-orofis-inspire-me-fos-61976621/)
Στο άλλο υπνοδωμάτιο που είναι τεράστιο πρέπει και μπορεί να μπεί μεγάλη διάμετρος. Κατέληξα στον Inspire Tokyo. (https://www.leroymerlin.com.cy/gr/klimatismos/anemistires/orofis/anemistiras-orofis-inspire-tokyo-me-fos-60460316/)

Μέχρι εδώ καλά...

Αλλά πάνω στα κουτιά (μόνο) γράφει παροχή του Aruba 10500 m3/h και στον μεγαλύτερο Tokyo 8500m3/h.

Εμένα μου φαίνονται ίδιοι και με το ίδιο μοτέρ. Επειδή η παροχή εξαρτάται από το βήμα (την κλίση) των φτερών και την ταχύτητα περιστροφής (με ανάλογη κατανάλωση ισχύος φυσικά) δεν νομίζετε ότι ο Κινέζος του Leroy Merlin γράφει ότι του κατέβει??? Το μοτέρ είναι ίδιο προφανώς.

Έψαξα και στο Γαλλικό και στο Ισπανικό site της Leroy Merlin αλλά δεν βρήκα τίποτα.

H διάμετρος του κύκλου των πτερύγων είσαι σίγουρος ότι είναι η ίδια; Ακόμη και 5-10 cm διαφορά να έχουν μπορεί να δικαιολογηθεί η διαφορά σε παροχή.

Edit: Τώρα είδα ότι η διάμετρος του πρώτου είναι 112 cm και του άλλου 132 cm. Από αυτό και μόνο δικαιολογείται η διαφορά στην παροχή.

Messenger
21-06-2016, 12:01
H διάμετρος του κύκλου των πτερύγων είσαι σίγουρος ότι είναι η ίδια; Ακόμη και 5-10 cm διαφορά να έχουν μπορεί να δικαιολογηθεί η διαφορά σε παροχή.

Edit: Τώρα είδα ότι η διάμετρος του πρώτου είναι 112 cm και του άλλου 132 cm. Από αυτό και μόνο δικαιολογείται η διαφορά στην παροχή.

Έλα όμως που η παροχή του μεγάλου δίνεται πιό μικρή από την παροχή του μικρού!!!
ΤΟΚΥΟ 132 εκ = 8500m3/h
ARUBA 112 εκ = 10000m3/h

Mόνο αν η ταχύτητα περιστροφής του μεγάλου είναι σημαντικά μικρότερη από του μικρού είναι δυνατόν να δικαιολογηθεί αυτό. Αλλά τα μοτέρ φαίνονται (από τη φωτογραφία αλλά και από τα χαρακτηριστικά) να είναι ίδια...

Σκέφτομαι να πάρω έναν ΤΟΚΥΟ και να τον δοκιμάσω σε σύγκριση με έναν ARUBA που ήδη έχω. Μόνο που μετά θα πρέπει να τους ξαναβάλω στα κουτιά τους και να τους πάω για μόνιμη εγκατάσταση στο νησί...

Γιώργος Κυριακαράκος
21-06-2016, 12:05
Εφόσον έχουν το ίδιο μοτέρ μπορεί λόγω μεγέθους και αυξημένου βάρους το μοτέρ να μην τον περιστρέφει αρκετά γρήγορα τον μεγάλο. Υπάρχουν μαθηματικοί τύποι που τα συνδέουν όλα αυτά και τα μεγέθη στις εξισώσεις είναι πολλά.

auteur
21-06-2016, 12:47
Έλα όμως που η παροχή του μεγάλου δίνεται πιό μικρή από την παροχή του μικρού!!!
ΤΟΚΥΟ 132 εκ = 8500m3/h
ARUBA 112 εκ = 10000m3/h

Mόνο αν η ταχύτητα περιστροφής του μεγάλου είναι σημαντικά μικρότερη από του μικρού είναι δυνατόν να δικαιολογηθεί αυτό. Αλλά τα μοτέρ φαίνονται (από τη φωτογραφία αλλά και από τα χαρακτηριστικά) να είναι ίδια...

Σκέφτομαι να πάρω έναν ΤΟΚΥΟ και να τον δοκιμάσω σε σύγκριση με έναν ARUBA που ήδη έχω. Μόνο που μετά θα πρέπει να τους ξαναβάλω στα κουτιά τους και να τους πάω για μόνιμη εγκατάσταση στο νησί...

ειναι αθορυβοι αυτοι; αν και αυτο ειναι σχετικο, αλλα κατω απο 22 dba θεωρειτε αθορυβο..
ειναι καταλληλοι για χρηση σε υπνοδωματιο 15τ.μ.;

δυστυχως στα χαρακτηριστικα τους δεν αναφερουν dba για την καθε σκάλα ταχυτητων που διαθετουν...
απλα σε καποιους ενα γενικο "αθορυβος"..

Messenger
21-06-2016, 13:13
ειναι αθορυβοι αυτοι; αν και αυτο ειναι σχετικο, αλλα κατω απο 22 dba θεωρειτε αθορυβο..

δυστυχως στα χαρακτηριστικα τους δεν αναφερουν dba για την καθε σκάλα ταχυτητων που διαθετουν...

22 dbA??? Πολύ χαμηλό δεν είναι?

Εφόσον έχουν το ίδιο μοτέρ μπορεί λόγω μεγέθους και αυξημένου βάρους το μοτέρ να μην τον περιστρέφει αρκετά γρήγορα τον μεγάλο. Υπάρχουν μαθηματικοί τύποι που τα συνδέουν όλα αυτά και τα μεγέθη στις εξισώσεις είναι πολλά.

Στάλθηκε από το F5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θυμάμαι καλά τα περί μοτέρ αλλά νομίζω οι στροφές δεν εξαρτώνται από τη αντίσταση που παρουσιάξει το οδηγούμενο φορτίο σε αυτό το είδος των μοτέρ...
Δηλαδή το μοτέρ δεν λιγοστεύει τις στροφές του όταν αυξηθεί το φορτίο. Απλά καίγεται ή ρίχνει την ασφάλεια. Ξαναλέω ότι έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αυτά.

Σιγουρα μια αλλαγή στην αντίσταση (φορτίο), που στην περίπτωσή μας διαφοροποιείται από την διάμετρο και τον αριθμό στροφών, συνεπάγεται αντίστοιχη αλλαγή στα AMPER που τραβάει το μοτερ.

Messenger
22-06-2016, 00:36

49,7 dbA δίνει το manual...

Messenger
22-06-2016, 23:10
Κατά πάσα πιθανότητα η παροχή που δίνει για τον ARUBA είναι λάθος γιατί όλοι οι άλλοι ανεμιστήρες που εχει το Leroy Merlin για 20 τμ και με την ίδια περίπου διάμετρο αναγράφουν παροχή ~6500 m3/h. Αν και με λίγο μικρότερη ισχύ μοτέρ (45 W αντί 55 του ARUBA).

enduras1
23-06-2016, 08:39
Αν και φανατικος αντιπαλος του ερκον να εχετε στο μυαλο σας το παρακατω.

Σε μερες με θερμοκρασια ανω των 35-36 βαθμων ο ανεμιστηρας ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΠΤ.

Εβρασα κυριολεκτικα αυτες τις ημερες και ειχα και τον ανεμιστηρα οροφης πανω απο το κρεβατι και εναν δαπεδου ακριβως διπλα μου.

Στέλιος Π.
23-06-2016, 08:53

Εβρασα κυριολεκτικα αυτες τις ημερες και ειχα και τον ανεμιστηρα οροφης πανω απο το κρεβατι και εναν δαπεδου ακριβως διπλα μου.

lol

Σε καταλαβαινω

Και εγω το ιδιο εκανα...

Βεβαια, εχει να κανει και με τον ανεμιστηρα...

Στο σαλονι που εχω εναν με καλυτερη, για εμενα, ροη αερα, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Τοσο, που σκεφτομαι να βαλω τον ανεμιστηρα της κρεβατοκαμαρας στο γραφειο μου και να βαλω εναν ιδιο με το σαλονι και εκει.

Δεν ξερω αν εχει να κανει με τα πτερυγια ή κατι άλλο αλλά πραγματικα δεν συγκρινονται...

Του σαλονιου ειναι αυτος αλλά σε γκρι-ασημι

http://www.enconhellas.gr/images/stories/products/e13.jpg

και στην κρεβατοκαμαρα ειναι αυτος

http://www.enconhellas.gr/images/stories/products/e20abc.jpg

Καμια σχεση σε αποδοση...

enduras1
23-06-2016, 09:36
Στελλιο μου με 40 βαθμους και πυρωμενα τα ντουβαρια δυστυχως δεν τον βλεπω οποιος και να ειναι να κανει δουλεια.

Στέλιος Π.
23-06-2016, 10:16
Ναι ρε συ, αυτο εννοειται.

Ανεμιστηρας ειναι, δεν κανει μαγικα.

Το θεμα ειναι να σπαει λιγο τη λαυρα...

strs
23-06-2016, 11:02

Εγώ πάλι, και οι οπαδοί του κλιματιστικού, χρειαστήκαμε να σκεπαστούμε με σεντόνι για να μην κρυώσουμε....σε 2-3 ώρες από 39-40 έξω και 36-37 μέσα το πήγε στους 27 και μετά αναβόσβηνε για να συντηρεί αυτή την θερμοκρασία καίγοντας ελάχιστο ρεύμα ως μηχάνημα Α+++ με inverter και εντελώς αθόρυβο περίπου 25db...

....αυτό ακριβώς ήθελα να πω στα προηγούμενα ποστ μου που παρεξηγήθηκαν...

sakisap
23-06-2016, 11:37
Εγώ πάλι, και οι οπαδοί του κλιματιστικού, χρειαστήκαμε να σκεπαστούμε με σεντόνι για να μην κρυώσουμε....σε 2-3 ώρες από 39-40 έξω και 36-37 μέσα το πήγε στους 27 και μετά αναβόσβηνε για να συντηρεί αυτή την θερμοκρασία καίγοντας ελάχιστο ρεύμα ως μηχάνημα Α+++ με inverter και εντελώς αθόρυβο περίπου 25db...

....αυτό ακριβώς ήθελα να πω στα προηγούμενα ποστ μου που παρεξηγήθηκαν...

Το θεμα ειναι οι ανεμιστηρες και οχι τα αρκουδισιον.
Αλλα κατι που μου εκανε εντυπωση και γραφω ειναι η εσωτερικη σου θερμοκρασια 37 c !!!!, καλα που μενεις διπλα σε λατομειο ;
Εγω Αθηνα και μεσα δεν παει πανω απο 31c και μιλαμε τελευταιο οροφο οχι ισογειο, πρεπει να εχεις μεγαλο θεμα με την μονωση και τον χειμωνα
θα ειναι ψυγειο το σπιτι σου, υποθετω.

Το παν ειναι να τρωτε ελαφρα το βραδυ, προσωπικα δεν μπορω ουτε τους ανεμιστηρες ουτε τα αρκουδισια και με 31 εσωτερικη θερμοκρασια ειμαι χαλαρος, βεβαια ισως παιζει ρολο που ειμαι λιγνιτωρας και οχι φουσκας και αντεχω την ζεστη.
Αλλα για εξασκηθειτε και λιγο στην σκληραγωγια γιατι βλεπω να ερχονται δυσκολες μερες και μην σε καποια διακοπη ρευματος ιδρωσετε απο την αγωνια.

enduras1
23-06-2016, 11:39
Σακη εχει να κανει και η μονωση του σπιτιου και αν ειναι τελευταιος οροφος σε πλακα και το βλεπει ολη μερα ο ηλιος.
Εμενα δυστυχως το πατρικο μου ετσι ειναι.
Θα δω το απογευμα τι θερμοκρασια θα λεει το θερμομετρο και θα σου πω καθως το 36-37 αυτες τις μερες το εχω δεδομενο.

sakisap
23-06-2016, 12:05
Κυριακο και μονωση να μην εχει τα βλεπω πολλα εσωτερικη 37c με εξωτερικη 40c πιστευω φυσικα να κλεινετε τα τζαμια μετα τις 11 το πρωι για να μην μπαινει μεσα η ζεστη, αν και θα φυγεις απο το πατρικο σου συντομα , θα σου συνιστουσα να αγορασεις 2 τσουβαλια στοκο αν ειναι η πλακα σου 80-100 τετραγωνικα με μια σεσουλα να ριξεις 3 σεσουλες στοκο σε κουβα 15 λιτρα το γεμιζεις με νερο τον κουβα ανακατεβεις και ριχνεις λιγο λιγο στην πλακα και με μια σκουπα το πας παντου, θα δεις τρομερη διαφορα στην θερμοκρασια μειον 5 βαθμους κατω η εσωτερικη θερμοκρασια.Και ασε τις μονωσεις με πισσοχαρτα νταου χαλικια και τσιμεντο εξτρα.βεβαια αν βρεξει θα το παρει και θα πρεπει παλι να κανεις το ιδιο.Αυτο το φτηνο κολπο δεν το λεει κανεις καντο και θα φταρνιζομαι συνεχεια απο την σκεψη σου

enduras1
23-06-2016, 12:22
Να σαι καλα Σακη ευχαριστω!
Και την ειχα περασει προ 3ετιας με ελαστομερες ντουροστικ λευκο να φανταστεις ποσο ζεστη ειχε πριν.

Χιωτης
23-06-2016, 12:27
Λες κανα απλο συστημα ποτισματος γκαζον (sprinklers) στην ταρατσα καποιες ωρες τις μερες καυσωνα, να βοηθαει?

enduras1
23-06-2016, 12:33
Αυτο το εκανα και εγω χειροκινητα την Κυριακη το απογευμα να φανταστεις!
Καταβρεξα μεχρι και τους τοιχους.

sakisap
23-06-2016, 13:08
Το θεμα ειναι η πλακα να ειναι ασπρη για να διωχνει τις αχτινες του ηλιου, με το ελαστομερες μπορει να ειναι ασπρη τον πρωτο χρονο αλλα μετα γινεται σκουρο και τραβαει τον ηλιο, βεβαια καλο ειναι το ελαστομερες γιατι αποτρεπει να εισχωρει υγρασια στην πλακα, και κατ επεκταση την μουχλα που βγαζει απο μεσα.
Αλλα ο στοκος που σου λεω ειναι πιο ασπρος απο το ελαστομερες ειδικα οταν στεγνωσει μετα 2 ωρες δεν μπορεις να το κοιταξεις χωρις γυαλια ηλιου στραβωνει στον ηλιο.Βεβαια μετα δεν θα μπορεις να πολυπατας στην πλακα γιατι φευγει ο στοκος.Αλλα το αισθημα δροσιας ειναι πολυ αισθητο.

strs
23-06-2016, 13:28
Το θεμα ειναι οι ανεμιστηρες και οχι τα αρκουδισιον.
Αλλα κατι που μου εκανε εντυπωση και γραφω ειναι η εσωτερικη σου θερμοκρασια 37 c !!!!, καλα που μενεις διπλα σε λατομειο ;
Εγω Αθηνα και μεσα δεν παει πανω απο 31c και μιλαμε τελευταιο οροφο οχι ισογειο, πρεπει να εχεις μεγαλο θεμα με την μονωση και τον χειμωνα
θα ειναι ψυγειο το σπιτι σου, υποθετω.

Το παν ειναι να τρωτε ελαφρα το βραδυ, προσωπικα δεν μπορω ουτε τους ανεμιστηρες ουτε τα αρκουδισια και με 31 εσωτερικη θερμοκρασια ειμαι χαλαρος, βεβαια ισως παιζει ρολο που ειμαι λιγνιτωρας και οχι φουσκας και αντεχω την ζεστη.
Αλλα για εξασκηθειτε και λιγο στην σκληραγωγια γιατι βλεπω να ερχονται δυσκολες μερες και μην σε καποια διακοπη ρευματος ιδρωσετε απο την αγωνια.

Κυριακο και μονωση να μην εχει τα βλεπω πολλα εσωτερικη 37c με εξωτερικη 40c πιστευω φυσικα να κλεινετε τα τζαμια μετα τις 11 το πρωι για να μην μπαινει μεσα η ζεστη
,
χμμμ τα παράθυρα είναι ανοιχτά όλη μέρα και όλη νύχτα, δεν το ανέφερα αυτό γιατί το θεώρησα αυτονόητο (βασικά παράθυρα έχω κλειστά μόνο τον χειμώνα και τις σπάνιες φορές που έχω κλιματιστικό αναμένο)...με την μόνωση δεν έχω κανένα πρόβλημα και μάλιστα το σπίτι είναι πολύ δροσερό το καλοκαίρι και πολύ ζεστό το χειμώνα...συγκριτικά με ένα γείτονα που έχει πλάκα και το σπίτι του είναι κτιστό και όχι λυόμενο όπως το δικό μου, η διαφορά μας τόσο σε ζέστη όσο και σε κρύο είναι χαοτική....
για παράδειγμα το χειμώνα αυτός το πρωί ξυπνάει με 5-7 βαθμούς και εγώ με 10-11, αυτός ανάβει καλοριφέρ, κλιματιστικό και τζάκι και εγώ μόνο τζάκι...αυτό φτάνει τους 25-26 και εγώ το ίδιο....το καλοκαίρι είμαι χαλαρά 3-4 βαθμούς χαμηλότερα εσωτερικα από αυτόν...και είμαστε 50μ απόσταση...

τώρα με όλα ανοιχτά, και ένα μόνιμο δυνατό αέρα που έχει, η θερμοκρασία είναι 32 έξω σε σκιά και 30 μέσα....

sakisap
23-06-2016, 13:36
Σωτο
Τωρα εξηγουνται ολα , τα τζαμια 10-11 το πρωι και μετα κλειστα ολα , εκει θα δεις τι μονωση εχει το σπιτι σου, αν εχεις τα τζαμια ανοιχτα γαυτο εξω ειχε 40 και μεσα 37, αν τα ειχες κλειστα τα τζαμια (μην σου πω και τα πατζουρια) και με καλη μονωση δεν θα πηγαινε πανω απο 31 αντε βια 32 μεσα
Τα τζαμια θα τα ανοιγεις απο τις 10 ωρα το βραδυ μεχρι 10 ωρα το πρωι για μπαινει δροσια μεσα, μετα ολα κλειστα τα τζαμια, δοκιμασε το και εδω ειμαστε να μου πεις το αποτελεσμα

enduras1
23-06-2016, 13:39
Κιομως Σακη και σε εμενα που κραταει κλειστα τα παραθυρα η μηταρα μου (αλουμινια με διπλα τζαμια μεμβρανη και θερμοδιακοπη) η ζεστη ειναι τοσο αφορητη που αν τα ανοιξω βελτιωνεται η κατασταση.

ikomninos
23-06-2016, 13:44
Πολλά παίζουν ρόλο.
Κι εμένα το σπίτι είναι προ του 80 χωρίς ίχνος μόνωσης παρα μόνο το κλασσικό κενο ανάμεσα στα τούβλα, αλλάξαμε κουφώματα το 2012, pvc, 2πλα ενεργειακά τζάμια και μόνωση ταράτσας (με το εξ'οικονομώ κατ οικον), εγώ στο ισόγειο με 39 έξω έχω 28-29 μέσα

asotosios
23-06-2016, 14:38
Κυριακο λογικο ειναι ετσι οπως το λες...
τα παραθυρα με θερμοδιακοπη θα βοηθησουν...αλλα αν η ζεστη περναει απο τους τοιχους, την πλακα κτλ κτλ...τοτε τι να σου κανουν το οτι δεν μπαινει η ζεστη απο τα παραθυρα...ισα ισα επειδη δεν ανακυκλωνετε και ο αερας τοτε ειναι λες και εισαι μεσα σε θερμοκηπιο...

μονο η μονωση σε συνδιασμο με παραθυρα μπορει να κανει μεγαλη διαφορα...και δεν αναφερομαι μονο στην ταρατσα κτλ...μιλαμε για δραστικες λυσεις τυπου θερμοπροσοψης για να δεις μεγαλη διαφορα...τοση που μπορει να πεις οτι θα κανεις αποσβεση αμεσα στα χρηματα σου απο το λιγοτερο πετρελαιο, ρευμα κτλ κτλ...

costis_d
23-06-2016, 16:30
lol

Σε καταλαβαινω

Και εγω το ιδιο εκανα...

Βεβαια, εχει να κανει και με τον ανεμιστηρα...

Στο σαλονι που εχω εναν με καλυτερη, για εμενα, ροη αερα, τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα. Τοσο, που σκεφτομαι να βαλω τον ανεμιστηρα της κρεβατοκαμαρας στο γραφειο μου και να βαλω εναν ιδιο με το σαλονι και εκει.

Δεν ξερω αν εχει να κανει με τα πτερυγια ή κατι άλλο αλλά πραγματικα δεν συγκρινονται...

Του σαλονιου ειναι αυτος αλλά σε γκρι-ασημι

http://www.enconhellas.gr/images/stories/products/e13.jpg

και στην κρεβατοκαμαρα ειναι αυτος

http://www.enconhellas.gr/images/stories/products/e20abc.jpg

Καμια σχεση σε αποδοση...

Του σαλονιού τί μάρκα είναι;

Σκέφτομαι να βάλω κι εγώ ανεμιστήρα στην κρεβατοκάμαρα αλλά πέρα από την ισχύ, το έτερον ήμισυ θέλει να έχει και δυνατό φως. Για ρίξτε καμιά ιδέα...

Άκυρο, διάβασα και τα προηγούμενα ποστς και πήρα μια ιδέα.
Ξέρουμε σχέση μεταξύ διαμέτρου ανεμιστήρα/ισχύος και τετραγωνικών δωματίου; Δηλαδή για 13-15 τμ, τί διάμετρο ανεμιστήρα και τί ισχύ κοιτάζω; Επίσης -πολύ σημαντικό για τους λόγους που αναφεραμε- να έχει δυνατό φως.

Στέλιος Π.
23-06-2016, 16:43
Και οι δυο ανεμιστηρες ειναι απο την

http://www.enconhellas.gr/

Ολοι παιρνουν φωτιστικα, απλα στον 1ο δεν εβαλα. Τωρα ομως αν τον βαλω κρεβατοκαμαρα θελω και φως, ειδα ενα με τρια σποτ. Φανταζομαι οτι τωρα με τις led λαμπες μπορεις με μικρη ισχυ να παρεις αρκετα lumen και να μην χρεαστει να ξεπερασεις τα specs του ανεμιστηρα.

costis_d
23-06-2016, 16:57
Ευχαριστώ.
Αυτό το τελευταίο που λες είναι πολύ σωστό: όταν γράφει στα χαρακτηριστικά ενός ανεμιστήρα με λάμπα, π.χ. ισχύ 70 Watt, μέχρι τί μεγέθους λάμπα μπορείς να βάλεις;

Στέλιος Π.
23-06-2016, 17:02
Συνηθως, εκτος απο την ισχυ του ανεμιστηρα, αναφερουν και μεγιστα watt λαμπας. Στους δικους μου (στον 2ο συγκεκριμμενα) αν θυμαμαι καλα, ελεγε μεχρι 40w λαμπα.

Εβαλα μια "οικονομιας" 25w και ησυχασα.

teodor_ch
23-06-2016, 18:05
Ας γράψω και εγώ την εμπειρία μου!

Καινούργιο σπίτι με θερμοπρόσοψη και στη ταράτσα 10εκ εξηλασμένη + ελαφρομπετό για κλίσεις + υδρομόνωση
κουφώματα pvc με πάρα πολύ χαμηλό συντελεστή (αντίστοιχο με εξωτικά αλουμίνια αφού το αλουμίνιο θέλει εξτραδάκια σαν καλός αγωγός της θερμότητας)
τζάμια "4 εποχών"

120τμ. μεζονέτα
με ένα 24άρι στο ισόγειο και ένα 12άρι + ανεμιστήρα στο ένα υπνοδωμάτιο στον όροφο

με >>35 εξωτερική στην ταράτσα
και εσωτερική 25.3 (την οποία την έχω κατεβάσει βάζοντας το κλιματιστικό του ισογείου στους 24 απο 03:00-04:00) που έχει την χαμηλότερη εξωτερική και έτσι καταναλώνει ακόμα λιγότερο ρεύμα (είναι και Α+++))
ανοίγω τα πάντα να αερίσω το σπίτι το πρωί
και απο 25.3 ανεβαίνει 25.8
ξανακλείνω μετά απο 15-20 λεπτά
και πέφτει πάλι 25.5

όλη μέρα έχω ανοιχτό το A/C του ισογείου το οποίο ανοίγει κάθε μισή ώρα για πολύ λίγο ρυθμισμένο στους 26
και το A/C του ορόφου που το βάζω στους 24 γιατί αλλιώς δεν ανοίγει και δε δροσίζει ικανοποιητικά τα δίπλα δωμάτια

το σπίτι δεν έχει δέντρα γύρω και το χτυπάει απο παντού ο ήλιος

το βράδυ τα κλείνουμε όλα τα A/C και κοιμόμαστε είτε με ανοιχτό τον ανεμιστήρα είτε χωρίς αφού το δωμάτιο είναι δροσερό μέχρι το πρωί

αν τύχει και πέσει η βραδινή θερμοκρασία κάτω απο τη θερμοκρασία του σπιτιού, ανοίγουμε παράθυρα

Το συμπέρασμα?
ο ανεμιστήρας οροφής αξίζει και δεν τον αλλάζω με τίποτα
θα προτιμούσα να έχω ανεμιστήρα οροφής απο κλιματιστικό αν ήταν να διαλέξω

με το κλιματιστικό ανοιχτό δεν κοιμάμαι, παρόλο που λόγω της μόνωσης το κλιματιστικό δεν δημιουργεί τη χαρακτηριστική χάλια ατμόσφαιρα
ο ανεμιστήρας δημιουργεί ένα "φυσικό" ρεύμα λές και έχεις ανοιχτά παράθυρα και φυσάει

ούτε ψύξεις, ούτε κρυολογήματα, ούτε πονόλαιμο, ούτε τίποτα

Messenger
23-06-2016, 18:07
Του σαλονιού τί μάρκα είναι;

Σκέφτομαι να βάλω κι εγώ ανεμιστήρα στην κρεβατοκάμαρα αλλά πέρα από την ισχύ, το έτερον ήμισυ θέλει να έχει και δυνατό φως. Για ρίξτε καμιά ιδέα...

Άκυρο, διάβασα και τα προηγούμενα ποστς και πήρα μια ιδέα.
Ξέρουμε σχέση μεταξύ διαμέτρου ανεμιστήρα/ισχύος και τετραγωνικών δωματίου; Δηλαδή για 13-15 τμ, τί διάμετρο ανεμιστήρα και τί ισχύ κοιτάζω; Επίσης -πολύ σημαντικό για τους λόγους που αναφεραμε- να έχει δυνατό φως.

Θα έλεγα ότι 40-50 W μοτέρ είναι υπεραρκετα.
Διάμετρο; ~100 εκ.
Ο ΑRUBA παίρνει 2 λάμπες LED E14 των 5W (400 Lumen). Αν σου φτάνουν τα 800 Lumen (δεν είναι και πάρα πολλά)... Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν Ε14 με πιό πολλά lumen.

Sotiris
23-06-2016, 20:56
Επίσης -πολύ σημαντικό για τους λόγους που αναφεραμε- να έχει δυνατό φως.

Αν θελεις δυνατο φως, απλα ξεχνάς τον ανεμιστηρα οροφης.
Ο λόγος είναι ότι η λαμπα κοιταζει το πατωμα και είναι και χαμηλα.
Αυτό εχει ως αποτέλεσμα, το ταβανι να είναι σκοτεινο και αν δεν φωτισει το ταβανι δεν φωτιζει ο χωρος.

Παράδειγμα, στο παιδικο δωματιο που είναι 9 τετραγωνικά, παιρνει μία λαμπα, στα 1000 Lumens.
Αναγκαστικά έβαλα και ορθοστατη, γιατί πολύ απλά σου βγαινουν τα ματια.
Στο σαλονι που είναι 50 τετραγωνικα, παιζει με 2 λαμπες οικονομιας 1300 Lumens η καθεμια (οι led δεν φτανουν τοσο).
Θα βαλεις τα γελια αν δεις την ποιοτητα του φωτος.
Αντίθετα στο ιδιο χωρο παιζει ένα φωτιστικο με 4 λαμπες led 800 lumens η κάθε μια, συνολο 2400lumens.
Επειδή κοιταζουν το ταβανι, γινεται μερα ο χωρος.

sfortis
24-06-2016, 07:43
Σωστή η παρατήρηση σου... εγώ με 3 σποτάκια led της philips τα οποία "κοιτάνε" τοιχους ειμαι οριακά καλα. Βεβαια ειναι υπνοδωμάτιο οπότε δεν με ενδιαφέρει να γινει και μερα.

http://i.imgur.com/1iMaisS.jpg

Γιώργος Κυριακαράκος
24-06-2016, 14:35
Ας γράψω και εγώ την εμπειρία μου!

Καινούργιο σπίτι με θερμοπρόσοψη και στη ταράτσα 10εκ εξηλασμένη + ελαφρομπετό για κλίσεις + υδρομόνωση
κουφώματα pvc με πάρα πολύ χαμηλό συντελεστή (αντίστοιχο με εξωτικά αλουμίνια αφού το αλουμίνιο θέλει εξτραδάκια σαν καλός αγωγός της θερμότητας)
τζάμια "4 εποχών"

120τμ. μεζονέτα
με ένα 24άρι στο ισόγειο και ένα 12άρι + ανεμιστήρα στο ένα υπνοδωμάτιο στον όροφο

με >>35 εξωτερική στην ταράτσα
και εσωτερική 25.3 (την οποία την έχω κατεβάσει βάζοντας το κλιματιστικό του ισογείου στους 24 απο 03:00-04:00) που έχει την χαμηλότερη εξωτερική και έτσι καταναλώνει ακόμα λιγότερο ρεύμα (είναι και Α+++))
ανοίγω τα πάντα να αερίσω το σπίτι το πρωί
και απο 25.3 ανεβαίνει 25.8
ξανακλείνω μετά απο 15-20 λεπτά
και πέφτει πάλι 25.5

όλη μέρα έχω ανοιχτό το A/C του ισογείου το οποίο ανοίγει κάθε μισή ώρα για πολύ λίγο ρυθμισμένο στους 26
και το A/C του ορόφου που το βάζω στους 24 γιατί αλλιώς δεν ανοίγει και δε δροσίζει ικανοποιητικά τα δίπλα δωμάτια

το σπίτι δεν έχει δέντρα γύρω και το χτυπάει απο παντού ο ήλιος

το βράδυ τα κλείνουμε όλα τα A/C και κοιμόμαστε είτε με ανοιχτό τον ανεμιστήρα είτε χωρίς αφού το δωμάτιο είναι δροσερό μέχρι το πρωί

αν τύχει και πέσει η βραδινή θερμοκρασία κάτω απο τη θερμοκρασία του σπιτιού, ανοίγουμε παράθυρα

Το συμπέρασμα?
ο ανεμιστήρας οροφής αξίζει και δεν τον αλλάζω με τίποτα
θα προτιμούσα να έχω ανεμιστήρα οροφής απο κλιματιστικό αν ήταν να διαλέξω

με το κλιματιστικό ανοιχτό δεν κοιμάμαι, παρόλο που λόγω της μόνωσης το κλιματιστικό δεν δημιουργεί τη χαρακτηριστική χάλια ατμόσφαιρα
ο ανεμιστήρας δημιουργεί ένα "φυσικό" ρεύμα λές και έχεις ανοιχτά παράθυρα και φυσάει

ούτε ψύξεις, ούτε κρυολογήματα, ούτε πονόλαιμο, ούτε τίποτα

Θα συνεχίσω λίγο το Offtopic.

Για προσορινή μόνωση προφανώς ο στόκος είναι ότι καλύτερο. Με την πρώτη βροχή όμως φεύγει.
Η οικονομικότερη πραγματική λύση για τους θερινούς μήνες είναι το βάψιμο με μια ψυχρή βαφή. Ουσιαστικά ανακλά την ηλιακή ακτινοβολία χάρη στα νανουλικά που περιέχει (πολύ συχνά κόκκους διογκωμένου οψιδιανού). Κοστίζει ελάχιστα παραπάνω από ένα συμβατικό χρώμα και κάνει δουλειά. Για ταράτσα είναι σούπερ, όπως και για τοίχους, ενώ υπάρχει και τρόπος να την χρωματίσεις για τους τοίχους.

enduras1
24-06-2016, 14:48
Και λιγο εγω.

Εκανα μια δοκιμη στα χρωματα της Nanophos στο εξοχικο και ειδα διαφορα.
http://nanophos.com/images/stories/virtuemart/product/SurfaPore_ThermoDry.jpg
Τωρα στο νεο σπιτι τα χρησιμοποιησα παντου και ελπιζω να κανουν και εκει δουλιτσα!

Αν θελει καποιος να τα δει:
http://nanophos.com/eng/

costis_d
29-06-2016, 14:13
Θα έλεγα ότι 40-50 W μοτέρ είναι υπεραρκετα.
Διάμετρο; ~100 εκ.
Ο ΑRUBA παίρνει 2 λάμπες LED E14 των 5W (400 Lumen). Αν σου φτάνουν τα 800 Lumen (δεν είναι και πάρα πολλά)... Αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν Ε14 με πιό πολλά lumen.

Αν θελεις δυνατο φως, απλα ξεχνάς τον ανεμιστηρα οροφης.
Ο λόγος είναι ότι η λαμπα κοιταζει το πατωμα και είναι και χαμηλα.
Αυτό εχει ως αποτέλεσμα, το ταβανι να είναι σκοτεινο και αν δεν φωτισει το ταβανι δεν φωτιζει ο χωρος.

Παράδειγμα, στο παιδικο δωματιο που είναι 9 τετραγωνικά, παιρνει μία λαμπα, στα 1000 Lumens.
Αναγκαστικά έβαλα και ορθοστατη, γιατί πολύ απλά σου βγαινουν τα ματια.
Στο σαλονι που είναι 50 τετραγωνικα, παιζει με 2 λαμπες οικονομιας 1300 Lumens η καθεμια (οι led δεν φτανουν τοσο).
Θα βαλεις τα γελια αν δεις την ποιοτητα του φωτος.
Αντίθετα στο ιδιο χωρο παιζει ένα φωτιστικο με 4 λαμπες led 800 lumens η κάθε μια, συνολο 2400lumens.
Επειδή κοιταζουν το ταβανι, γινεται μερα ο χωρος.

Ευχαριστώ και τους δύο, με καθυστέρηση (τώρα το είδα).

Sotiris
30-06-2016, 12:44
Κι εγω τώρα πρόσεξα ότι 4x800 μας κάνουν 3200 lumens και όχι 2400 που έγραψα :smash:

AGROTISS
03-08-2016, 09:15
Για προσορινή μόνωση προφανώς ο στόκος είναι ότι καλύτερο. Με την πρώτη βροχή όμως φεύγει.
Η οικονομικότερη πραγματική λύση για τους θερινούς μήνες είναι το βάψιμο με μια ψυχρή βαφή. Ουσιαστικά ανακλά την ηλιακή ακτινοβολία χάρη στα νανουλικά που περιέχει (πολύ συχνά κόκκους διογκωμένου οψιδιανού). Κοστίζει ελάχιστα παραπάνω από ένα συμβατικό χρώμα και κάνει δουλειά. Για ταράτσα είναι σούπερ, όπως και για τοίχους, ενώ υπάρχει και τρόπος να την χρωματίσεις για τους τοίχους.

Γιώργο πρώτη φορά διαβάζω για ''ψυχρή βαφή'' καλό μου ακούγεται, μπορείς να δώσεις κάποιο link , κάποια φωτό ;
Στο χωριό μου πάντως όλοι βάζουν στόκο Θερμοκηπίου και είναι ευχαριστημένοι, εγώ όμως ανεβαίνω ταράτσα, έχω και αποθηκούλα εκεί οπότε καταλαβαίνεις..

συγνώμη και από μένα για το off topic

Γιώργος Κυριακαράκος
04-08-2016, 10:42
Η σελίδα του Προγράμματος "Κτίζοντας το μέλλον" (υλοποιείται από το ΚΑΠΕ) περιλαμβάνει περιγραφή της λειτουργίας τους:
http://www.ktizontastomellon.gr/web/guest/psychres-orophes
Στο ίδιο site μπορείς να δεις και προσφορές από συγκεκριμένες εταιρίες.
Εκτός αυτών και με λίγη αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις και άλλες εταιρίες, πχ:
http://www.sts.gr/?page_id=889
http://www.farhellas.gr/index7.htm

AGROTISS
04-08-2016, 13:46
ήδη το έψαξα και πήρα γνώσεις, θα κοιτάξω και στα site που γράφεις και βλέπουμε. Ευχαριστώ και να είσαι καλά !

cbfdim
05-08-2016, 07:14
Μιας και "αγγαρεψα" τον Κυριακο να αλλαξει τον τιτλο του θεματος, να ρωτησω κατι. Θελω να αλλαξω εναν ανεμιστηρα δαπεδου που εχω και κοιταγα διαφορες επιλογες. Ειδα λοιπον μεσα στα αλλα και καποιους που εχουν "βιομηχανικο look" και ειναι πολυ δυνατοτεροι.

http://images.e-shop.gr/images/HAP/BIG/HAP.000206.jpg

Αναρωτιεμαι αν αξιζει η αγορα ενος τετοιου ανεμιστηρα για σπιτι.
Στα υπερ βλεπω τη δυναμη, την δυνατοτητα καλυψης μεγαλου ενιαιου χωρου, και τον μικροτερο ογκο σε σχεση με ενα δαπεδου σε ορθοστατη.
Στα κατα το οτι η δυναμη μπορει να "σηκωνει" το "συμπαν", οτι τραβαει απο κατω σκονες, σκυλογατοτριχες, χνουδια, οτι ειναι σταθερος και δεν περιστρεφεται, οτι ειναι μετταλικος και ξεροντας την συνηθη ποιοτητα μεταλου - επινικελωσης μπορει σε αποθηκευση με αυξημενη υγρασια να σκουριασει, και τελος οτι μπορει να περασει απο την σιτα του καμμια σκυλογατο ουρα και να δημιουργησει τραυμα στα ζωντανα.

Εχει-ειχε καποιος και τα δυο, ωστε συγκριτικα να πει και αλλα υπερ-κατα, που εγω που δεν εχω προσωπικη εμπειρια δεν μπορω να δω;

sfortis
05-08-2016, 10:54
Μιας και "αγγαρεψα" τον Κυριακο να αλλαξει τον τιτλο του θεματος, να ρωτησω κατι. Θελω να αλλαξω εναν ανεμιστηρα δαπεδου που εχω και κοιταγα διαφορες επιλογες. Ειδα λοιπον μεσα στα αλλα και καποιους που εχουν "βιομηχανικο look" και ειναι πολυ δυνατοτεροι.

http://images.e-shop.gr/images/HAP/BIG/HAP.000206.jpg

Αναρωτιεμαι αν αξιζει η αγορα ενος τετοιου ανεμιστηρα για σπιτι.
Στα υπερ βλεπω τη δυναμη, την δυνατοτητα καλυψης μεγαλου ενιαιου χωρου, και τον μικροτερο ογκο σε σχεση με ενα δαπεδου σε ορθοστατη.
Στα κατα το οτι η δυναμη μπορει να "σηκωνει" το "συμπαν", οτι τραβαει απο κατω σκονες, σκυλογατοτριχες, χνουδια, οτι ειναι σταθερος και δεν περιστρεφεται, οτι ειναι μετταλικος και ξεροντας την συνηθη ποιοτητα μεταλου - επινικελωσης μπορει σε αποθηκευση με αυξημενη υγρασια να σκουριασει, και τελος οτι μπορει να περασει απο την σιτα του καμμια σκυλογατο ουρα και να δημιουργησει τραυμα στα ζωντανα.

Εχει-ειχε καποιος και τα δυο, ωστε συγκριτικα να πει και αλλα υπερ-κατα, που εγω που δεν εχω προσωπικη εμπειρια δεν μπορω να δω;

ειχα παρει εναν τετοιο, ακριβώς ιδιος αλλα αλλη μαρκα (δεν θυμαμαι, φασόν ειναι αυτο το design) και τον γυρισα κατευθείαν πίσω. Εκανε παρα πολύ θορυβο για χρήση εντός σπιτιου, ακόμα και στην χαμηλή σκαλα! Καλύτερα ενα δυνατό οροφής, μπορεί να καλύψει αρκετά μεγάλο χώρο.

enduras1
05-08-2016, 12:53
Ειχα εν;αν στην Χιο και προ εβδομαδας αγορασα ακομη εναν τον ιδιο.

Αν εξαιρεσεις την ισως αυξημενη σταθμη θορυβου σε σχεση με τους κλασσικους ορθοστατες ειναι ΠΟΛΥ καλος.

Diabolic
05-08-2016, 14:54
Εγώ έχω τον ίδιο ακριβώς αγορασμένο από Leroy Merlin (ισχύς 111 Watt).
Σηκώνει σκόνη όντως και κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο αλλά δροσίζει όσο ένα κλιματιστικό ακόμα κια δεν βαράει πάνω σου.
Για σπίτι στην τέρμα χαμηλή σκάλα δεν υπάρχει θέμα πάντως.

sfortis
05-08-2016, 16:48
Εγώ έχω τον ίδιο ακριβώς αγορασμένο από Leroy Merlin (ισχύς 111 Watt).
Σηκώνει σκόνη όντως και κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο αλλά δροσίζει όσο ένα κλιματιστικό ακόμα κια δεν βαράει πάνω σου.
Για σπίτι στην τέρμα χαμηλή σκάλα δεν υπάρχει θέμα πάντως.

...δεν γινεται με κανένα νόμο της υπάρχουσας φύσης ο ανεμιστήρας να δροσίσει οσο ενα κλιματιστηκο! :laugh:

tzoutzis
05-08-2016, 17:02
...δεν γινεται με κανένα νόμο της υπάρχουσας φύσης ο ανεμιστήρας να δροσίσει οσο ενα κλιματιστηκο! :laugh:

[emoji106][emoji27]❄️[emoji951][emoji944]
Εεέτσι !

Sent from my iPad using Tapatalk

Diabolic
05-08-2016, 17:18
Για αίσθηση μιλάω φυσικά και για ΚΡΥΟ.
Μην χάνετε την ουσία των πραγμάτων.
Για την δροσιά ένός μέσου κλιματιστικού ρυθμισμένο σε φυσιολογική θερμοκρασία.

teodor_ch
05-08-2016, 17:21
Η σελίδα του Προγράμματος "Κτίζοντας το μέλλον" (υλοποιείται από το ΚΑΠΕ) περιλαμβάνει περιγραφή της λειτουργίας τους:
http://www.ktizontastomellon.gr/web/guest/psychres-orophes
Στο ίδιο site μπορείς να δεις και προσφορές από συγκεκριμένες εταιρίες.
Εκτός αυτών και με λίγη αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις και άλλες εταιρίες, πχ:
http://www.sts.gr/?page_id=889
http://www.farhellas.gr/index7.htm

για να μήν πέσει κανείς θύμα marketing
η θερμομόνωση ενός υλικού εξαρτάται κατα τεράστιο ποσοστό απο το πάχος του
οπότε φαντάζεστε ότι όταν μιλάμε για επικάλυψη μιλάμε για ψίχουλα θερμομόνωσης

θα είχε ενδιαφέρον, μία μελέτη για το αν και πότε γίνεται η απόσβεση των 50-100 ευρώ υλικού σε ρεύμα
πιστεύω ότι μιλάμε για >>5ετία και αν (αφού θα ξαναχρειαστεί πέρασμα)

για σοβαρές δουλειές όσο μεγαλύτερο πάχος τόσο το καλύτερο

για ακριβή νούμερα κάντε μία μελέτη σε μηχανολόγο

ln()
05-08-2016, 21:31
Τα υλικά αυτά έχουν σαν σκοπό να περιορίσουν την απορρόφηση θερμότητας που φτάνει πάνω τους με ακτινοβολία κι όχι με επαφή. Οπότε κάνουν δουλειά, πάντα σε συνδυασμό με την κανονική μόνωση που υπάρχει από κάτω.
Και η πολλή μόνωση δεν είναι πάντα καλή. Μια πρόσφατη μελέτη εδώ στον Βόλο κατέληξε ότι πάνω από 5cm μόνωση ναι μεν είναι καλά για τον χειμώνα, αλλά αυξάνουν τις ενεργειακές απαιτήσεις ψύξης το καλοκαίρι.

cbfdim
06-08-2016, 07:44
Καμμια καλη προταση προς τα που να κοιταξω, ειτε με ορθοστατη, ειτε δαπεδου, περα απο τα κλασικα ΟΕΜ κινεζακια.

strs
06-08-2016, 08:39
οι ΖΕΥΣ στο Σειτανίδη νομίζω είναι ελληνικοι.

cbfdim
07-08-2016, 07:29
Αυτος ειναι ο τυπος που μας (τα) ειχε πρηξει το χειμωνα απο την τηλεοραση με τη θερμαστρα μου φαινεται. Κατι κακες αντιγραφες αμερικανοδιαφημησεων, του στιλ μασαζοκορσε, εξυπνο λαστιχο, εξυπνη σιτα, κτλ.

Κακαλιός Στέργιος
07-08-2016, 11:32
Αυτος ειναι ο τυπος που μας (τα) ειχε πρηξει το χειμωνα απο την τηλεοραση με τη θερμαστρα μου φαινεται. Κατι κακες αντιγραφες αμερικανοδιαφημησεων, του στιλ μασαζοκορσε, εξυπνο λαστιχο, εξυπνη σιτα, κτλ.
τι παραπονιέσαι? Οι έλληνες είμαστε ο πιο αντιαμερικάνικος λαός που τους μιμείται τόσο καλά σε όλα! 😂😂😂😂

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AGROTISS
01-02-2017, 12:12
Παίδες λέω να χτυπήσω αυτόν ----> http://www.enconhellas.gr/index.php/anemistires-stars/9-no-17-white (με τηλεχειρισμό)

ή αυτόν ----> http://www.enconhellas.gr/index.php/anemistires-diaforoi/34-no-13 (χωρίς τηλεχειρισμό)

έχει κανείς άποψη γι αυτούς τους ανεμιστήρες ;

αξίζει να δώσεις 100 ευρώ + για να έχεις την ευκολία του τηλεχειρισμού ;

απ ότι είδα τους δίνουν και σε δόσεις. Θέλω να καλύψω υπνοδωμάτιο στο χωριό 12-13 τμ, ούτε λόγος για κλιματιστικό. Ακούω γνώμες..

enduras1
01-02-2017, 12:18
Αξιζει με το παραπανω Γιωργο αλλα σε βλεπω κινεισαι πολυ ψηλα.

Γιάννης Χατζηγεωργίου
01-02-2017, 12:52
αξίζει να δώσεις 100 ευρώ + για να έχεις την ευκολία του τηλεχειρισμού ;

Όχι, αν έχεις εύκολη πρόσβαση στο κορδονάκι. Ναι, αν το ταβάνι σου είναι 4+ μέτρα.

Vrass!
01-02-2017, 13:07
Πολυ ακριβο μου φαινεται το συγκεκριμενο μαγαζι, μπορει βεβαια και τα προιοντα να ειναι αντιστοιχης ποιοτητας, αν και δεν το νομιζω. Υπαρχει σε αυτες τις τιμες ανταγωνισμος απο επωνυμες εταιρειες με πολλα χρονια εγγυηση και πολυ ωραια σχεδια για να τα ταιριαξεις με την αισθητικη του χωρου σου.
Τοσο ο φωτισμος, οσο και ο τηλεχειρισμος ειναι σημαντικα και καλο ειναι να τα εχεις. Ξερεις τι σιχτιρια θα ριχνεις αμα εκει που εισαι ξαπλα στο κρεβατι πρεπει να σηκωθεις και να τεντωθεις για να αλλαξεις ταχυτητα η να τον σταματησεις; Εγω ξερω...

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AGROTISS
01-02-2017, 15:26
Κυριάκο, δεν είμαι απ αυτούς που ζητάνε πάντα το ακριβό και το τέλειο, απλά με εξυπηρετούν οι άτοκες δόσεις που προσφέρουν.

Γιάννη ναι μπορεί και να είναι, δεν είμαι σίγουρος γι αυτό, πάντως είναι ψιλοτάβανο. Τώρα όπως λέει και ο Vrass, αν είναι να σηκώνεσαι απ το κρεβάτι και να χαλάς τον ύπνο σου τι να πω...

καλά άμα δέσω σπάγκο 3-4 μέτρα απ το κορδονάκι για να τον φτάνω όταν είμαι ξαπλωμένος δεν γίνεται ;

weather1967
01-02-2017, 19:39
καλά άμα δέσω σπάγκο 3-4 μέτρα απ το κορδονάκι για να τον φτάνω όταν είμαι ξαπλωμένος δεν γίνεται ;

Σαφώς καί γίνεται,και δέν χρειάζεται 3-4 μέτρα,ένα μέτρο πιό κάτω καί θά τό ανοιγοκλείνεις μέ τό πόδι ανάταση γιά καλούς κοιλιακούς Γιώργο :flipout:-bye-

Πέρα από τό καλαμπούρι μπορείς νά τού κάνεις καί έναν αυτοματισμό μέ τηλεχειριστήριο και νά τόν ανοιγοκλείνεις μέ τηλεκοντρόλ

http://venieris.com/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9D%C E%99%CE%9A%CE%91-%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%9B%C E%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%91/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%C E%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%95%CE%AF%CE%B4%CE%B7/CategoryID/1807/Level/a/ProductID/42308/List/0

AGROTISS
01-02-2017, 22:23
χαχαχαχα να σου πω, δεν είναι κι άσχημη ιδέα αυτή Δημήτρη. Θα πρέπει να πάω να τους δω από κοντά κάποια στιγμή να μάθω και τι εγγύηση δίνουν.
Πάντως αυτό το να φτιάξω εγώ τηλεχειριστήριο δεν ξέρω αν θα δουλεύει σωστά και δεν κάψει κανένα μοτέρ, αλλά δεν έχω και τις γνώσεις να το κάνω.

weather1967
02-02-2017, 16:44
χαχαχαχα να σου πω, δεν είναι κι άσχημη ιδέα αυτή Δημήτρη. Θα πρέπει να πάω να τους δω από κοντά κάποια στιγμή να μάθω και τι εγγύηση δίνουν.
Πάντως αυτό το να φτιάξω εγώ τηλεχειριστήριο δεν ξέρω αν θα δουλεύει σωστά και δεν κάψει κανένα μοτέρ, αλλά δεν έχω και τις γνώσεις να το κάνω.

Γιώργο έχω δύο ανεμιστήρες οροφής,έναν στήν κρεβατοκάμαρα καί έναν στήν κουζίνα.
Συνήθως έχουν δυό κορδόνια πού κρέμονται,ένα γιά τίς λάμπες αναψε-σβήσε,καί ένα άλλο κορδόνι γιά τίς 3 ταχύτητες τού ανεμιστήρα,τραβάς μιά φορά τό κορδόνι πρώτη σκάλα,τραβάς πάλι δεύτερη σκάλα,τραβάς πάλι τρίτη σκάλα.

Τόν ένα τής κρεβατοκάμας τόν έχω συνδέση μέ τηλεχειρισμό,δέν είναι τίποτα ο τηλεχειρισμός έχει τήν είσοδο και τήν έξοδο των 220 volt,στήν είσοδο συνδέονται τα δυό καλώδια 220 volt (φάση-ουδέτερος) καί στήν έξοδο τά δυό καλώδια (φάση-ουδέτερο) τού ανεμιστήρα-λάμπες.
Τό τηλεκοντρόλ δίνει σήμα νά κλείσει τό κύκλωμα και τό αντίθετο.
Αλλά επειδή θυμάμαι από τά βιβλία ότι τό ηλεκτρικό ρεύμα δέν αγαπάει τούς επιπόλαιους,τούς άσχετους,καί τους αφηρημένους,άν δέν γνωρίζεις Γιώργο καλύτερα νά στά συνδέσει ηλεκτρολόγος.

Απλά ο τηλεχειρισμός αναβει καί τόν σβήνει,θά πρέπει νά έχεις τήν επιλεγόμενη σκάλα ταχύτητας του ανεμιστήρα μέ τά κορδόνια,καί τά επιλεγόμενα φώτα η όχι.

AGROTISS
02-02-2017, 17:13
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη,

Λοιπόν επειδή είμαι και άσχετος και αφηρημένος και επιπόλαιος και,και,και.. όταν με το καλό τον πάρω θα μιλήσουμε ΤΦ για τα περαιτέρω..

panava
02-02-2017, 17:14
Γιώργο έχω δύο ανεμιστήρες οροφής,έναν στήν κρεβατοκάμαρα καί έναν στήν κουζίνα.
Συνήθως έχουν δυό κορδόνια πού κρέμονται,ένα γιά τίς λάμπες αναψε-σβήσε,καί ένα άλλο κορδόνι γιά τίς 3 ταχύτητες τού ανεμιστήρα,τραβάς μιά φορά τό κορδόνι πρώτη σκάλα,τραβάς πάλι δεύτερη σκάλα,τραβάς πάλι τρίτη σκάλα.

Τόν ένα τής κρεβατοκάμας τόν έχω συνδέση μέ τηλεχειρισμό,δέν είναι τίποτα ο τηλεχειρισμός έχει τήν είσοδο και τήν έξοδο των 220 volt,στήν είσοδο συνδέονται τα δυό καλώδια 220 volt (φάση-ουδέτερος) καί στήν έξοδο τά δυό καλώδια (φάση-ουδέτερο) τού ανεμιστήρα-λάμπες.
Τό τηλεκοντρόλ δίνει σήμα νά κλείσει τό κύκλωμα και τό αντίθετο.
Αλλά επειδή θυμάμαι από τά βιβλία ότι τό ηλεκτρικό ρεύμα δέν αγαπάει τούς επιπόλαιους,τούς άσχετους,καί τους αφηρημένους,άν δέν γνωρίζεις Γιώργο καλύτερα νά στά συνδέσει ηλεκτρολόγος.

Απλά ο τηλεχειρισμός αναβει καί τόν σβήνει,θά πρέπει νά έχεις τήν επιλεγόμενη σκάλα ταχύτητας του ανεμιστήρα μέ τά κορδόνια,καί τά επιλεγόμενα φώτα η όχι.

Πράγμα που σημαίνει πως αν είσαι ξαπλωμένος και θέλεις να ανεβάσεις ή κατεβάσεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα θα πρέπει
πάλι να σηκωθείς. :flipout::flipout::flipout:

Γιάννης Χατζηγεωργίου
02-02-2017, 17:59
Κυριάκο, δεν είμαι απ αυτούς που ζητάνε πάντα το ακριβό και το τέλειο, απλά με εξυπηρετούν οι άτοκες δόσεις που προσφέρουν.

Γιάννη ναι μπορεί και να είναι, δεν είμαι σίγουρος γι αυτό, πάντως είναι ψιλοτάβανο. Τώρα όπως λέει και ο Vrass, αν είναι να σηκώνεσαι απ το κρεβάτι και να χαλάς τον ύπνο σου τι να πω...

Εντάξει, δεν είναι και τραγικά τα πράγματα. Προσωπικά, μετά από χρόνια χρήσης, ποτέ δεν έχω σηκωθεί να ρυθμίσω την ένταση μες την νύχτα. Έχει όλες και όλες τρεις σκάλες. Η πρώτη είναι λίγη, η τρίτη too much, οπότε βάζω την δεύτερη και τέλος. Όταν ξυπνήσω το πρωί, τον σβήνω.

weather1967
02-02-2017, 18:28
Πράγμα που σημαίνει πως αν είσαι ξαπλωμένος και θέλεις να ανεβάσεις ή κατεβάσεις την ταχύτητα του ανεμιστήρα θα πρέπει
πάλι να σηκωθείς. :flipout::flipout::flipout:

Oπως τά λέει ο Γιάννης έχουν τά πράγματα,τήν μεσαία σκάλα έχω συνέχεια καί εγώ,απλά τόν ανάβω καί τόν σβήνω μέ τό τηλεκοντρόλ,στήν κρεβατοκάμαρα.

Εντάξει, δεν είναι και τραγικά τα πράγματα. Προσωπικά, μετά από χρόνια χρήσης, ποτέ δεν έχω σηκωθεί να ρυθμίσω την ένταση μες την νύχτα. Έχει όλες και όλες τρεις σκάλες. Η πρώτη είναι λίγη, η τρίτη too much, οπότε βάζω την δεύτερη και τέλος. Όταν ξυπνήσω το πρωί, τον σβήνω.

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη,

Λοιπόν επειδή είμαι και άσχετος και αφηρημένος και επιπόλαιος και,και,και.. όταν με το καλό τον πάρω θα μιλήσουμε ΤΦ για τα περαιτέρω..

Στήν διάθεση σου Γιώργο.

enduras1
02-02-2017, 18:59
Με 120 ευρώ πήρα εγώ έναν πέρσι το καλοκαίρι και είναι τηλεχειριζομενος.
Είναι μεγάλη ευκολία πάντως.

PETRAN
02-02-2017, 19:53
Πιθανόν να το έχετε αναφέρει ήδη αλλά δεν σας "καρφώνει" το ρεύμα του ανεμιστήρα όταν κοιμάστε;
Μόνο που το σκέφτομαι σαν τελικό σίγμα θα ξυπνάτε ή όχι;

AGROTISS
02-02-2017, 22:11
Δεν νομίζω ότι είναι έτσι βρε Δημήτρη, ο αέρας από τους οροφής δεν σου πέφτει κατάμουτρα όπως οι άλλοι (δαπέδου, γραφείου κ.λ.π.), αλλά τον γυρίζει κυκλικά τον αέρα. Τους συνιστούν εξάλλου και οι γιατροί σαν ποιο υγιεινό μέσο δροσιάς σε σχέση με το κλιματιστικό.
Εννοείται ότι δεν θα το βάλεις σε full speed όταν κοιμάσαι, αλλά στο χαμηλό.
Τώρα βέβαια αν η θερμοκρασία χτυπάει 40 άρια+, μόνο το κλιματιστικό θα κάνει δουλειά.

soupia
30-06-2017, 14:29
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω για κάποιο ανεμιστήρα δαπέδου μιας κ ο παλιός μας άφησε χρόνους. Υπάρχει κάποια πρόταση μέχρι τα 60 ευρώ;
Ευχαριστώ.

AGROTISS
27-03-2019, 10:37
Για τους ανεμιστήρες οροφής ''Westinghouse'' τι γνώμη έχετε ; βλέπω καλές κριτικές σε γενικές γραμμές και με 10 χρόνια εγγύηση.

sfortis
27-03-2019, 11:08
Για τους ανεμιστήρες οροφής ''Westinghouse'' τι γνώμη έχετε ; βλέπω καλές κριτικές σε γενικές γραμμές και με 10 χρόνια εγγύηση.

Ειχα πάρει πριν 2 χρόνια αυτόν https://www.skroutz.gr/s/73128/Westinghouse-Bendan-72557.html και δεν εχω κανένα προβλημα... πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και αθόρυβος.

Γενικά νομίζω οτι ειναι απλές και αξιόπιστες κατασκευές ολων των μεγάλων brands.

cacau
27-03-2019, 11:16
Ότι και να πάρεις, προτίμησε κάποιο μοντέλο με "φιξ" πτερύγια - συνήθως πλαστικά - που ΔΕΝ θέλουν ρύθμιση, αντίβαρα κ.λ.π.

edit: π.χ. σαν αυτόν που σου έβαλε ο φίλος μας στο προηγούμενο post

AGROTISS
27-03-2019, 16:35
Σας ευχαριστώ Κύριοι. να είστε καλά. -bye-

KOSSTV
27-03-2019, 16:51
Που θες να το βάλεις;
Σε δωμάτιο πάντως δεν θα προτεινα μεγαλύτερο από 90 εκ διάμετρο...Έχω 2 στα παιδιά ένα με τηλεχειριστηριο και ένα χωρίς και είναι υπερικανοποιητικα...με ξύλινα φτερά..
Πάνω από 100αρικο να κοιταζεις για κάποιον της προκοπής..

AGROTISS
27-03-2019, 22:13
Σε υπνοδωμάτιο στο χωριό Κωστή, γύρω στα 15 με 18 τετραγωνικά. Ψιλοβλέπω όπως έγραψα για τους ''Westinghouse''
δεν θέλω όμως ο χειρισμός του να είναι με αλυσίδα αλλά επιτοίχιος, γιατί με τηλεκοντρόλ ανεβαίνει + 45 €
και ναι, για πάνω από 100 € μιλάω αλλά μην ξεφύγουμε ειδάλλως πάμε για κλιματιστικό που δεν θέλω..