PDA

View Full Version : Πως λειτουργεί αυτό το iPod;

Δεβελέκος Στράτος
15-11-2006, 12:47
Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλές συσκευές αλλά λίγες με έχουν δυσκολέψει όσο το iPod. Ξεκίνησα απονήρευτος να το συνδέσω με το pc όπου όπως περίμενα μου βγάζει ένα δίσκο στο υπολογιστής μου και έτσι αντιγράφω φωτο και βίντεο, όπως εχω κάνει με όλες τις άλλες συσκευές και το αποσυνδέω. Πεισματικά δεν ήθελε να δει κανένα αρχείο είτε τις πέταγα χύμα στον σκληρό του είτε σε φακέλους, είτε με λατινικούς χαρακτήρες… τίποτα δεν έβλεπε.
Πιάνω στην συνέχεια να διαβάσω το ελλιπές του manual χωρίς να βγάλω κάποια άκρη και αναγκαστικά καταφεύγω στο manual στο cd. Ακολουθώντας τις οδηγίες εγκαθιστώ το iTunes γιατι όσο και αν προσπάθησα δεν συνεργάστηκε με κανέναν άλλο player και προσπαθούσα δεν μπόρεσα να καταλάβω την λογική του. Έχω 30 φακέλους με mp3 και θέλω να τα περάσω στο iPod, πρέπει να φτιάξω για κάθε φάκελο και ένα playlist; Πως αλλιώς θα έχω την ίδια ταξινόμηση και στο iPod;
Επίσης δεν βρήκα πουθενά την δυνατότητα να μπορώ να μετονομάσω-μεταφέρω-διαγράψω τα αρχεία κατευθείαν από το iPod. Δεν γίνεται;
Πιάνω μετά να του περάσω βίντεο πάντα πια μέσω του iTunes και με drag ʽn drop αλλά δεν δεχόταν κανένα αρχείο, δοκίμασα video_ts, divx, mpeg. Υποτίθεται από το manual ότι πας advance – convert κάτι αλλά δεν βρήκα τέτοια εντολή μόνο ένα σκέτο convert το οποίο πάντα ήταν ανενεργό. Καμία βοήθεια, είναι δυνατόν να είναι τόσο δύσχρηστο ένα τόσο δημοφιλές gadget ;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
15-11-2006, 13:09
Στράτο εγώ τα χω πει πρώτος από το προηγούμενο ακόμα φόρουμ....

ΞΕΧΝΑ το drag'n drop σαν να είναι σκληρός δίσκος.

Μεγάλη σαχλαμάρα αυτός ο περιορισμός με το itunes. Και ότι και να μου λένε οι ipod lovers απλά εθελοτυφλούν....

Λοιπόν, πήγαινε καταρχήν file-add library και διάλεξε τα folders που έχεις τα mp3 για να τα βάλει σε πρώτη φάση στο Music.

Μετά συνδέεις το ipod όπου θα στο βγάλει σε ξεχωριστό εικονίδιο π.χ. Stratos's ipod
Υπάρχει και ο τρόπος να πάρεις αυτά που θες και να τα πετάξεις μέσα στο Stratos's ipod αλλά υπάρχει και η επιλογή να κάνεις Playlists.

Γενικά, το ξαναλέω, είναι πολύ ηλίθιο σύστημα.

Φρα.Πε.
15-11-2006, 13:14
εμμμ οταν τα λέγα και εγω...

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
15-11-2006, 13:19
Επίσης δεν βρήκα πουθενά την δυνατότητα να μπορώ να μετονομάσω-μεταφέρω-διαγράψω τα αρχεία κατευθείαν από το iPod. Δεν γίνεται;

:flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout:
Ξέχασε το αγόρι μου. Από το ipod δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Τ Ι Π Ο Τ Α !!!!

χωρίς σύνδεση με pc είναι dead meat.

Πραγματικά πρέπει να συγκαταλεχτεί στα θαύματα του κόσμου πως αυτό το πράγμα έχει γίνει τόσο δημοφιλές. :chinscratch:

Mihalis S.
15-11-2006, 13:27
Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλές συσκευές αλλά λίγες με έχουν δυσκολέψει όσο το iPod. Ξεκίνησα απονήρευτος να το συνδέσω με το pc όπου όπως περίμενα μου βγάζει ένα δίσκο στο υπολογιστής μου και έτσι αντιγράφω φωτο και βίντεο, όπως εχω κάνει με όλες τις άλλες συσκευές και το αποσυνδέω. Πεισματικά δεν ήθελε να δει κανένα αρχείο είτε τις πέταγα χύμα στον σκληρό του είτε σε φακέλους, είτε με λατινικούς χαρακτήρες? τίποτα δεν έβλεπε.

Καλέ μου άνθρωπε, αν είχες μπεί στον κόπο να διαβάσεις το ελλειπές manual όπως το χαρακτηρίζεις, θα έβλεπες ότι πρώτα πρέπει να φορτώσεις το iTunes στον υπολογιστή σου και μετά να συνδέσεις το iPod. Το iPod συνεργάζεται σωστά μόνο με τo iTunes βρε παιδιά, τι να κάνουμε τώρα, ετσι θέλουν στην Apple. Επειδή εμάς δεν μας αρέσει είναι σκάρτο το iPod;

Πιάνω στην συνέχεια να διαβάσω το ελλιπές του manual χωρίς να βγάλω κάποια άκρη και αναγκαστικά καταφεύγω στο manual στο cd. Ακολουθώντας τις οδηγίες εγκαθιστώ το iTunes γιατι όσο και αν προσπάθησα δεν συνεργάστηκε με κανέναν άλλο player και προσπαθούσα δεν μπόρεσα να καταλάβω την λογική του. Έχω 30 φακέλους με mp3 και θέλω να τα περάσω στο iPod, πρέπει να φτιάξω για κάθε φάκελο και ένα playlist; Πως αλλιώς θα έχω την ίδια ταξινόμηση και στο iPod;

Περνάς όλα τα τραγούδια σου στην βιβλιοθήκη του iTunes, και μετά δημιουργείς όσες λίστες θέλεις ή όσες είναι οι φάκελοι που είχες ήδη. Πόσο δύσκολο μπορεί να είναι αυτό;

Οχι, γιατί θα έπρεπε να γίνεται; Κάθε φορά που αλλάζεις κάτι στο iTunes αλλάζει αυτόματα και στο iPod σου την επόμενη φορά που θα το συγχρονίσεις. Εσύ γιατί πρέπει καλά και ντέ να το κάνεις μέσα στο iPod;

Πιάνω μετά να του περάσω βίντεο πάντα πια μέσω του iTunes και με drag ‘n drop αλλά δεν δεχόταν κανένα αρχείο, δοκίμασα video_ts, divx, mpeg. Υποτίθεται από το manual ότι πας advance ? convert κάτι αλλά δεν βρήκα τέτοια εντολή μόνο ένα σκέτο convert το οποίο πάντα ήταν ανενεργό. Καμία βοήθεια, είναι δυνατόν να είναι τόσο δύσχρηστο ένα τόσο δημοφιλές gadget ;

Βρε Στράτο, θα με πιάσουν τα κλάματα. Τo iPod δέχεται συγκεριμένο φορμά αρχείων βιντεο mp4 & mpeg. Αυτά με drug & drop μπαίνουν στην βιβλιοθήκη του iTunes αλλά για να περάσεις τα βίντεο με διαφορετικό φορμά που έχεις, στο iPod πρέπει να τα μετατρέψεις με το Quicktime να τα βάλεις στην βιβλιοθήκη του iTunes και αυτό θα τα μεταφέρει μόνο του στο iPod. Πολύ δύσχρηστο!! Για πές μου έναν mp3 player που να παίζει video_ts;;

Λοιπόν εσείς θα μας τρελλάνετε. Δύσκολο το iPod;;:bang:

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
15-11-2006, 13:38
Μιχάλη δεν είναι δύσκολο.

Απλά έτσι είναι η λειτουργία του ipod.

Οποιος το δέχεται έτσι όπως είναι καλώς, όποιος δεν μπορεί να προσαρμοστεί απλά δεν το παίρνει.

Δεν λέω να μην γινόταν με το itunes. Ας γινόταν. Αλλά να ήταν ΚΑΙ με itunes και να άφηνε τους "κομπιουτεράδες" να παίξουν με τους τρόπους που ξέρουν αυτοί.

Αλλά θα μου πεις μετά θα παραπονιούνταν οι "γιαγιάδες" και οι "παπούδες" που αν δουν κανα μήνυμα του στυλ "Cannot write file" τρομάζουν.

Mihalis S.
15-11-2006, 13:49
Μιχάλη δεν είναι δύσκολο.

Απλά έτσι είναι η λειτουργία του ipod.

Οποιος το δέχεται έτσι όπως είναι καλώς, όποιος δεν μπορεί να προσαρμοστεί απλά δεν το παίρνει.

Δεν λέω να μην γινόταν με το itunes. Ας γινόταν. Αλλά να ήταν ΚΑΙ με itunes και να άφηνε τους "κομπιουτεράδες" να παίξουν με τους τρόπους που ξέρουν αυτοί.

Αλλά θα μου πεις μετά θα παραπονιούνταν οι "γιαγιάδες" και οι "παπούδες" που αν δουν κανα μήνυμα του στυλ "Cannot write file" τρομάζουν.

Τάσο, έχετε μπερδέψει νομίζω το εύχρηστο, με το "θέλω να του αλλάζω τα φώτα"! Θα το πω ακόμη μια φορά, η επιτυχία του iPod οφείλεται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στον συνδιασμό του με το iTunes. Κι αυτό γιατί έτσι απευθύνεται και σε ανθρώπους που δεν έχουν υπολογιστικές γνώσεις. Η φιλοσοφία του iPod+iTunes είναι, αγοράζεις από το Store ή ριπάρεις από τα cd σου και με μία κίνηση όλα μεταφέρονται στο iPod. Τόσο απλά. Τώρα αν περιμένετε να σας το κάνει πολύ εύκολο να βάζετε (που είναι εύκολο έτσι κι αλλιώς) τα mp3 σας στο iPod, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Η επιτυχία του iPod οφείλετε στον ευχρηστο σχεδιασμό του μενού, το click wheel, και την δυνατότητα να αγοράζεις τραγούδια νόμιμα από το διαδίκτυο με χαμηλό κόστος. Δεν είπε κανένας ότι με το που θα αγοράσεις το iPod θα σου ψήνει και καφέ. Ανοιξε λίγο και το ρημάδι το manual να το διαβάσεις αν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις....

Τη μία μας φταίει που το iPod δεν συνεργάζεται και με άλλο software εκτός του iTunes, την άλλη που το iTunes δεν συνεργάζεται με άλλον mp3 player, την άλλη....και πάει λέγοντας. Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει γιατί αν θέλεις να αλλάξεις τα φώτα στον mp3 player πρέπει να πάρεις iPod. Πάρε κατι άλλο βρε αδερφέ και knock yourself out!

gekat2
15-11-2006, 13:58
Βέβαια και μπορείς να αφαιρέσεις τραγούδια από το Library του iPod (αφού το δυνδέσεις με Η/Υ βεβαίως)
Επειδή προσωπικά χρησιμποιώ 3 διαφορετικούς υπολογιστές έχω επιλέξει το "manually manage songs" και έτσι μπορώ να κάνω ότι "γουστάρω" από οποιονδήποτε υπολογιστή.

Δεβελέκος Στράτος
15-11-2006, 14:02
Ρε Μιχάλη ούτε ποσοστά απο την Apple να είχες!

Δεν μπορεί να σου φαίνονται όλα φυσιολογικά!!! :violent-smiley-030:
Είμαι τεχνικός υπολογιστών εδω και δεκα χρόνια και το μόνο που κατάφερα σε μια ώρα είναι αν περάσω 10 τραγουδια σε 2 playlist και κανένα video. Και να δεχτώ ότι είμαι ηλίθιος γιατι να αποδεχτώ αυτην την φασιστική λογική της apple;
Το manual γράφει μπείτε στο σαιτ μας να κατεβάσετε τα βιντεο με το αζημίωτο πάντα... ή αντίθετα δεν γράφει οτι ο μοναδικος τρόπος που επιτρέπουμε την αναπαραγωγή αρχείων έιναι μεσω του προγραμματος μας!!!! Πως μπορει να είναι λογικό ή εύκολο να είμαι αναγκασμένος να φτιάξω 30 ή 50 playlists και όχι απλά να κάνω ένα copy;;;; Πως είναι λογικο να μην έχω την δυνατότητα εστω μιας απλης μετονομασίας κατευθείαν απο την συσκευη... το γιατι δεν καταλαβαίνω....
Εν κατακλείδι για τα τραγούδια θέλοντας και μη το iTunes και για τα video to quicktime. Και μετα μού λέτε για την Microsoft όλες ίδιες είναι....

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
15-11-2006, 14:15
Βέβαια και μπορείς να αφαιρέσεις τραγούδια από το Library του iPod (αφού το δυνδέσεις με Η/Υ βεβαίως)
Επειδή προσωπικά χρησιμποιώ 3 διαφορετικούς υπολογιστές έχω επιλέξει το "manually manage songs" και έτσι μπορώ να κάνω ότι "γουστάρω" από οποιονδήποτε υπολογιστή.

Στράτο πολύ σημαντικό αυτό που γράφει ο gekat2 παραπάνω.

Αν το βάλεις να σου ψάξει αυτόματα τον σκληρό, θα σου μαζέψει και όλες τις σαχλαμάρες τους mp3 ήχους ακόμα και των windows και θα ψάχνεις να ξεχωρίσεις μετά.

Το κορυφαίο δεν σας το χω πει: μετά από format ανοίγω το itunes που φυσικά είναι άδειο. Τι πιό λογικό να καρφώσω το ipod με το σκεπτικό να μεταφέρει τα τραγούδιο στο itunes, το αντίστροφο δηλαδή, όπως κάνω π.χ synchronize με το κινητό...
Ε, περίμενα και περίμενα και περίμενα...και τι έγινε; ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ IPOD επειδή ήταν κενό το itunes.

Εάν αυτό είναι λογική και φυσιολογικό, εγώ δηλώνω άσχετος με κομπιούτερ.
Στράτο για να χαλαρώσεις πρέπει να κάνεις format στο μυαλό σου και να ξεχάσεις όσα ξέρεις με λογική pcιού.

Mihalis S.
15-11-2006, 14:20
Ρε Μιχάλη ούτε ποσοστά απο την Apple να είχες!

Φαντάζομαι ότι αστειεύεσαι βέβαια και έτσι το εκλαμβάνω. Δεν υπερασπίζομαι την Apple κι αν με τα γραφόμενά μου αυτό φαίνεται τότε μάλλον πρέπει να αλλάξω τον τρόπο με τον οποίο προσπαθώ να σας ενημερώσω. Δυστηχώς σχεδόν το 99% από το περιεχόμενό στο προσωπικό μου blog έχει χαθεί και δεν μπορώ να σας παραπέμψω για να δείτε πόσα έχω σούρει κατά καιρούς για τα Mac και για την Apple. Για παράδειγμα θα αναφέρω το γεγονός ότι όταν αγόρασα τον iMac G5, μετά από μία εβομάδα βγήκε το πλήρως αναβαθμισμένο μοντέλο και με χαμηλότερη τιμή, κάτι για το οποίο δεν είχα καμμία ενημέρωση φυσικά και τότε να δείτε τι έλεγα στο Apple Discussions αλλά και αλλού. Δεν είναι όλα λοιπόν όπως φαίνονται.

Τώρα όσον αφορά το iPod πρέπει να καταλάβουμε ότι βασίζεται σε μία φιλοσοφία που είτε καλώς είτε κακώς, έχει επιλέξει η Apple κατασκευαστικά. Για την μη δυνατότητα χρήσης του iPod με τον τρόπο που περιγράφεις, δεν ευθύνεται η Apple αλλά οι μουσικές εταιρίες. Αυτοί θέτουν τα συγκεκριμένα standards στην Apple ώστε να προφυλαχθούν από την πειρατεία της μουσικής. Γι' αυτό λοιπόν δεν μπορείς να μεταφέρεις ή να διαμορφώσεις όπως θέλεις την μουσική σου απευθείας από το iPod παρά μόνον ότι είναι αγορασμένο από το iTunes Store. Οπως γράφω για τα κακώς κείμενα της Apple έτσι θα γράφω και για τα καλώς. Εγώ που δεν έχω ελευθερο χρόνο να παίζω με την μουσική, βρίσκω τον συνδιασμό που προσφέρει το iPod ιδανικό. Το μόνο που έχω να κάνω είναι η να αγοράσω τραγούδια ή να ριπάρω τα CD μου. Ολα τα άλλα γίνονται σχεδόν μόνα τους μέχρι και αυτόματες λίστες.

Εν τω μεταξύ προσπαθώ να καταλάβω τι είδους διαχωρισμό έχεις κάνει στους φακέλους που δεν μπορείς να τον κάνεις στο iTunes. Διότι το iTunes χωρίζει αυτόματα τα τραγούδια σου, κατά genre, album, artist. Αν θέλεις να φτιάξεις λίστες με άλλα κριτήρια, είναι στο χέρι σου. Δεν πρέπει να διαβάσεις πως θα το κάνεις; Ολες οι απορίες σου μπορούν να λυθούν από εδώ (http://www.apple.com/support/ipod/family/). Και ωραία, να παραδεχθώ ότι το iPod είναι μαυρα χάλια, it sucks! που λένε και οι φίλοι μας οι "γάλλοι", πείτε μου εσείς το καλύτερο.-bye-

 Νίκος
15-11-2006, 14:21
Το κορυφαίο δεν σας το χω πει: μετά από format ανοίγω το itunes που φυσικά είναι άδειο. Τι πιό λογικό να καρφώσω το ipod με το σκεπτικό να μεταφέρει τα τραγούδιο στο itunes, το αντίστροφο δηλαδή, όπως κάνω π.χ synchronize με το κινητό...
Ε, περίμενα και περίμενα και περίμενα...και τι έγινε; ΜΟΥ ΕΣΒΗΣΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ IPOD επειδή ήταν κενό το itunes.

Εάν αυτό είναι λογική και φυσιολογικό, εγώ δηλώνω άσχετος με κομπιούτερ.

Αρα το μαθημα από αυτή την ιστορία είναι να προσέχουμε που πατάμε το "yes" ή το "i agree" γενικότερα..

gekat2
15-11-2006, 14:29
Πιο απλό δεν γίνεται.
Δηλαδή στα άλλα players πετάς τα τραγούδια χύμα μέσα και αυτό σου φτιάχνει τα playlists? Οχι βέβαια. Προφανώς έχεις φτιάξει και ταξινομήσει από πρίν τα playlists σε κάποιο άλλο πρόγραμμα.
Με το itunes κάνεις ακριβώς το ίδιο.
Drag and drop γίνεται με οπουδήποτε τραγούδι στο library του itunes. Δεν χρειάζεται να προέρχεται από playlists.
Και σίγουρα θα ξέρεις πως είναι πιθανόν να βγάλεις (extract) οποιοδήποτε τραγούδι από το ipod για να το "ακούσεις" και αλλού.

Φρα.Πε.
15-11-2006, 14:47
Στράτο δώσε στο gadget σου ενα i-podι για να ηρεμήσεις:flipout: :flipout: :flipout:

supersonic
15-11-2006, 14:52
Στράτο, αν αυτό σε παρηγορεί, και εγώ την πρώτη μέρα, άντε δυό με το ipod αισθανόμουνα σαν ΤΟ μ@λ@κ@...

Την τρίτη ήμουν νοικοκύρης.
Ο συγχρονισμός είναι μεγάλη βλακεία.
Εγώ τα κάνω manually, και ουσιαστικά κάνω drag n drop, από το ένα παράθυρο του ipod με τα κομμάτια πάνω στο εικόνίδιο της συσκευής.

πρώτο πράμμα.

AlexT_
15-11-2006, 15:56
Στράτο, αν αυτό σε παρηγορεί, και εγώ την πρώτη μέρα, άντε δυό με το ipod αισθανόμουνα σαν ΤΟ μ@λ@κ@...

Την τρίτη ήμουν νοικοκύρης.
Ο συγχρονισμός είναι μεγάλη βλακεία.
Εγώ τα κάνω manually, και ουσιαστικά κάνω drag n drop, από το ένα παράθυρο του ipod με τα κομμάτια πάνω στο εικόνίδιο της συσκευής.

πρώτο πράμμα.
Βρε Δημήτρη εγώ νόμιζα ότι αυτό το πράγμα είναι για τους νεότερους!
Με παρακινείς..

Δεβελέκος Στράτος
15-11-2006, 16:19
Επειδή τουλάχιστον η αφορμή για να ανοίξω το θέμα ήταν να βρω κάποιες λύσεις, γνωρίζεται κάποιο απλό προγραμματάκι που να ματετρέπει ότι βιντεο του δώσεις σε μορφή συμβατή με το συμπαθεστατο gadget;

Γιώργος Κυριακαράκος
15-11-2006, 16:26
Πάντως μέχρι και η μικρή μου αδερφή που έχει το ipod mini έχει σπαστεί με αυτό το σύστημα του ipod με το itunes. Είναι τελείως χαζό να μην μπορείς να το δεις σαν σκληρό δίσκο και να περάσεις με copy-paste όλα σου τα αρχεία. Άσε που δεν σε ρωτάει όταν περνάς cd μέσα και τα κωδικοποιεί με το δικό του τρόπο και όχι σε Mp3. To ξέρω ότι to codec το δικό του είναι καλύτερο από το mp3 αλλά τα mp3 είναι ότι πιο διαδεδομένο σήμερα. Πχ το ogg είναι ακόμα καλύτερο αλλά δεν σημαίνει πως το χρησιμοποιεί και όλος ο κόσμος. Τέλος με ενοχλεί πολύ που δεν κρατάει πουθενά στο σκληρό το itunes τη βιβλιοθήκη σε folders (όλα χύμα και με ένα αρχείο ξέρει το itunes πως να τα χωρίσει). Έτσι πχ όταν θέλει η αδερφή μου να γράψουμε ένα cd με mp3 για το αυτοκίνητο άστα να πάνε μπελάς, ενώ εγώ απλώς καίω ένα δισκάκι διαλέγοντας τους φακέλους που θέλω.

dimitris84
15-11-2006, 16:32
Επειδή τουλάχιστον η αφορμή για να ανοίξω το θέμα ήταν να βρω κάποιες λύσεις, γνωρίζεται κάποιο απλό προγραμματάκι που να ματετρέπει ότι βιντεο του δώσεις σε μορφή συμβατή με το συμπαθεστατο gadget;

στρατο ειναι το super.. http://www.erightsoft.com/SUPER.html#Dnload

δεν ειναι μονο για ipod! εχει για να κανεις μετατροπες σχεδον για τα παντα..

το εχω και για το ipod αλλα και για να κανω back-up τα dvd μου σε H.264

εχει παρα πολλες επιλογες..

Δεβελέκος Στράτος
15-11-2006, 16:44
Το κατεβάζω αμέσως. Thanks Δημήτρη

dimitris84
15-11-2006, 16:53
Το κατεβάζω αμέσως. Thanks Δημήτρη

anytime:aktion033: :aktion033:

supersonic
15-11-2006, 16:58
πάντως....
γιά τους γκρινιάρηδες

αμα δεν σας αρέσει μην το παίρνετε !

γιά μένα πάντως μόνο μπελάς δεν είναι.
Μπαίνεις απλώς σε ΑΛΛΗ φιλοσοφία.

είναι κάτι σαν τα παλιά κομπιουτεράκια της HP με RPN, πού όλοι ψάχναμε το = και τις παρενθέσεις (μιλάω τώρα γιά 1977) ενώ οι άλλοι με το enter και τα stacks μας καθάριζαν σε δευτερόλεπτα.

Γιαννης Σπυρου
15-11-2006, 16:59
Μην ξεχνατε οτι ενας πολυ σημαντικος λογος που λειτουργει ετσι το ipod-itunes ειναι η ΤΑΧΥΤΗΤΑ.
Εχω δουλεψει με αρκετα μπ3 και η ταχυτητα του ipod ειναι aξεπεραστη.
Μιλαω φυσικα για χιλιαδες (περ. 8000) τραγουδια και αν ειχε το συστημα που προτεινετε ολοι με drag n drop τοτε θα εκανε μια ωρα για να σκαναρει καθε φορα το καθε directory (ειδικα με φωτο-videos).

 Νίκος
15-11-2006, 18:05
Άσε που δεν σε ρωτάει όταν περνάς cd μέσα και τα κωδικοποιεί με το δικό του τρόπο και όχι σε Mp3.

Mια βόλτα από τις ρυθμίσεις βρε παιδιά...έστω και από περιέργεια

4724

Mihalis S.
15-11-2006, 18:16
Κι άλλη μια βόλτα βρε παιδιά από τις ρυθμίσεις. Και μετά από το folder που αποθηκευει την μουσική το iTunes ίσως...

Φρα.Πε.
15-11-2006, 18:54
Για να καταλάβω κάτι, εστω οτι έχω 30gb με mp3.
Πρέπει να έχω και άλλα τόσα στην μορφή του Ipod στους φακέλλους του i-tunes?

NassosT
15-11-2006, 19:02
Φαντάζομαι πως όχι, απλά φτιάχνει library με τα αρχεία.

 Νίκος
15-11-2006, 19:54
Για να καταλάβω κάτι, εστω οτι έχω 30gb με mp3.
Πρέπει να έχω και άλλα τόσα στην μορφή του Ipod στους φακέλλους του i-tunes?

Ασφαλώς όχι (εκτός αν το θελήσεις)..Aπλά τα διαχειρίζεσαι μέσω του iTunes όλα, δημιουργείς όσες playlist θες αλλά τα mp3 παραμένουν στην αρχική τους θέση στον δίσκο.Αν θες επιλέγεις να μεταφέρονται στο folder του iTunes όπου κοπιάρονται και ταξινομούντε εκεί και θα μπουν ανα φακέλους ανα καλλιτέχνη και album ακόμα και αν εσύ πετάξεις 100 mp3 χύμα στο iTunes (δημιουργεί τους φακέλους).
Επίσης αν έχεις ένα τραγούδι το έχεις στο Album και μετά το μεταφέρεις σε μια playlist "Διάφορα" και σε μια άλλη " CD για το αμάξι" αυτό δεν κοπιάρεται 3 φορές στον δίσκο αλλά παραμένει εκεί που υπήρχε αρχικά.
Ετσι έχεις άπειρες επιλογές για ταξινόμηση και οργάνωση των τραγουδιών σου, ταχύτατη διαχείρηση και sync των επιλογών σου που δεν θα είχες την δυνατότητα να κάνεις με ένα ξερό drag n drop μέσα στον δίσκο ενός άλλου mp3-player.

Γιώργος Κυριακαράκος
16-11-2006, 00:55
Mια βόλτα από τις ρυθμίσεις βρε παιδιά...έστω και από περιέργεια

4724

Δεν είπα ότι δεν γίνεται, είπα ότι δεν ρωτάει...

 Νίκος
16-11-2006, 01:06
Την στιγμή που το έχεις ήδη ρυθμισμένο σε ένα α' φορμάτ γιατί να σε ρωτήσει ξανά?
Με αυτήν την λογική θα έπρεπε να ακολουθήσει μια δεύτερη ερώτηση για το bitrate/samplerate/channels, μια τρίτη για το αν είσαι πραγματικά σίγουρος, μια τέταρτη να σε ρωτά αν θες να κάνει import και τα στοιχεία του τραγουδιού από το net κτλ.

supersonic
16-11-2006, 10:08
Μα γιατί να ρωτήσει.
Όταν εσύ πχ κλείνεις το excel και είναι σεταρισμένο κάπως, θα ξανανοίξει όπως το άφησες.
Αυτό είναι πάγια κομπιουτερίστικη λογική, ιδίως μετά το 1990.
Όσον αφορά τα κομμάτια που ενδεχομένως θα έχεις διπλά και στο itunes αυτό είναι θέμα που σχετίζεται άμεσα με τον συγχρονισμό, που μόνο μιά φορά δοκίμασα και παράτησα.
Αν χρησιμοποιήσεις το manual τότε μπορείς να τα περνάς στο ipod και μετά σβήσιμο.
Επαναλαμβάνω, πρέπει να μπείτε στη φιλοσοφία του.

gekat2
16-11-2006, 12:04
Εχει βρεί κάποιος έναν τρόπο να κάνει το ακόλουθο:

Εχω 30 playlists στο iPod με σύνολο για παράδειγμα 300 κομμάτια (30 Χ 10)
Στο library του ipod υπάρχουν όμως 1000 κομμάτια, άρα 700 τραγούδια που δεν με ενδιαφέρουν και θέλω να σβήσω.
Το να γίνει αυτή η δουλειά χειροκίνητα είναι βέβαια σχεδόν αδύνατον.
Το έχετε αντιμετωπίσει ?

supersonic
16-11-2006, 12:08
δεν το κατάλαβα αυτό...
αν τα κομμάτια που δεν θέλεις είναι το 10ο, 45ο, 340ο, 651ο κλπ πως αλλιώς μπορείς να τα σβήσεις ?
1 προς 1 .

komhst
16-11-2006, 13:03
Έχουν περάσει από τα χέρια μου πάρα πολλές συσκευές αλλά λίγες με έχουν δυσκολέψει όσο το iPod. Ξεκίνησα απονήρευτος να το συνδέσω με το pc όπου όπως περίμενα μου βγάζει ένα δίσκο στο υπολογιστής μου και έτσι αντιγράφω φωτο και βίντεο, όπως εχω κάνει με όλες τις άλλες συσκευές και το αποσυνδέω. Πεισματικά δεν ήθελε να δει κανένα αρχείο είτε τις πέταγα χύμα στον σκληρό του είτε σε φακέλους, είτε με λατινικούς χαρακτήρες… τίποτα δεν έβλεπε.
Πιάνω μετά να του περάσω βίντεο πάντα πια μέσω του iTunes και με drag ʽn drop αλλά δεν δεχόταν κανένα αρχείο, δοκίμασα video_ts, divx, mpeg. Υποτίθεται από το manual ότι πας advance – convert κάτι αλλά δεν βρήκα τέτοια εντολή μόνο ένα σκέτο convert το οποίο πάντα ήταν ανενεργό. Καμία βοήθεια, είναι δυνατόν να είναι τόσο δύσχρηστο ένα τόσο δημοφιλές gadget ;

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με αυτό το άχρηστο και απαράδεκτο μηχάνημα. Υπάρχουν 10άδες καλύτερα mp3φωνα της Creative, της iRiver κλπ. με πολύ περισσότερες δυνατότητες: Με ραδιόφωνο, μικρόφωνο για εγγραφή, εισόδους εξόδους line-in line-out, δυνατότητα λειτουργίας ως εξωτερικού δίσκου για μεταφορά όχι μόνο τραγουδιών αλλά και αρχείων και προγραμμάτων με ένα απλό drag & drop ή ένα απλό copy-paste, που πραγματικά απορώ γιατί να πάει κάποιος να αγοράσει iPod ??????

Και καλά κάποια χαζοκοριτσάκια που δεν έχουν ιδέα και εντυπωσιάζονται από το design και τα διάφορα ωραία pal χρωματάκια.
Αλλά άνθρωποι ψαγμένοι, computerάδες, hi-fidelάδες κλπ. να παίρνουν iPod?
Απίστευτο!

gekat2
16-11-2006, 13:08
Αν για παράδειγμα κάθε playlist έχει 2 τραγούδια της Krall, 3 της Jones κλπ από διάφορα album τους, για μένα τα υπόλοιπα τραγούδια από τα album τους (που δεν υπάρχουν σε κάποιο από τα playlists) μου είναι αδιάφορα και απλώς πιάνουν χώρο. Πως γίνεται λοιπόν να σβηστούν αφού ζουν όλα μαζί ανακατωμένα στο γενικό library του ipod.

Χοντρικά, αν κάποιος κάνει import ένα album, μένει για πάντα ολόκληρο στο library ακόμα και αν αργότερα αποφασίσουμε ότι εμάς μας ενδιαφέρουν το 1/3 των τραγουδιών αυτού (και τα οποία βάλαμε σε ένα νέο, trimmed down playlist).

komhst
16-11-2006, 13:17
πάντως....
γιά τους γκρινιάρηδες

αμα δεν σας αρέσει μην το παίρνετε !

γιά μένα πάντως μόνο μπελάς δεν είναι.
Μπαίνεις απλώς σε ΑΛΛΗ φιλοσοφία.

είναι κάτι σαν τα παλιά κομπιουτεράκια της HP με RPN, πού όλοι ψάχναμε το = και τις παρενθέσεις (μιλάω τώρα γιά 1977) ενώ οι άλλοι με το enter και τα stacks μας καθάριζαν σε δευτερόλεπτα.

Eδώ θα διαφωνήσω. Είχα και έχω computerάκια της ΗΡ με RPN (από το 1982) και μέχρι και σήμερα να πιάσω συματικό computerάκι με = μπερδεύομαι και δεν μπορώ να κάνω πράξεις!!!!!
Αλλά το RPN ήταν κάτι που πραγματικά σού έλεινε τα χέρια. Ειδικά όταν είχες να υπολογίσεις σύνθετες παραστάσεις με παρενθέσεις κλπ. Το χρησιμοποιούσαν κατά κόρον όταν ήμουν στο Πολυτεχνείο.

Το σύστημα όμως του iPod είναι το κάτι άλλο. Σού δένει! Δεν σού λύνει τα χέρια.

komhst
16-11-2006, 13:20
Μην ξεχνατε οτι ενας πολυ σημαντικος λογος που λειτουργει ετσι το ipod-itunes ειναι η ΤΑΧΥΤΗΤΑ.
Εχω δουλεψει με αρκετα μπ3 και η ταχυτητα του ipod ειναι aξεπεραστη.
Μιλαω φυσικα για χιλιαδες (περ. 8000) τραγουδια και αν ειχε το συστημα που προτεινετε ολοι με drag n drop τοτε θα εκανε μια ωρα για να σκαναρει καθε φορα το καθε directory (ειδικα με φωτο-videos).

Τα σοβαρά mp3φωνα δεν τα scannάρουν κάθε φορά. Σώζουν τις πληροφορίες σε library και απλώς φορτώνουν αυτό το αρχείο με τις πληροφορίες!

 Νίκος
16-11-2006, 13:46
Αλλά άνθρωποι ψαγμένοι, computerάδες, hi-fidelάδες κλπ. να παίρνουν iPod?
Απίστευτο!

Το απίστευτο είναι να θάβει κανείς κάτι χωρίς να το γνωρίζει.Eκτος να το 80% των κατόχων mp3 player του πλανήτη είναι χαζοκοριτσάκια…

Χοντρικά, αν κάποιος κάνει import ένα album, μένει για πάντα ολόκληρο στο library ακόμα και αν αργότερα αποφασίσουμε ότι εμάς μας ενδιαφέρουν το 1/3 των τραγουδιών αυτού (και τα οποία βάλαμε σε ένα νέο, trimmed down playlist).

Click πάνω στο τραγούδι που δεν θες να πιάνει χώρο και delete. Πολύπλοκη διαδικασία... Το καταλαβαίνω...

Μπορεί κάποιος από όλους εσάς να μου πει ποιό άλλο player χρησιμοποιείται και με ποιό λογισμικό, κάνετε όλα αυτά που κάνει το iTunes και μάλιστα ποιο εύκολα?
iRiver?
Zen?
Archos?
Zune?
United?
Transend?
Samsung?
Mπορεί να κάνουμε λάθος με το ipod.. Δείξτε τι χρησιμοποιείτε εσείς και με βάση την προσωπική σας εμπειρία δουλεύει καλύτερα..

komhst
16-11-2006, 14:11
Οταν χρησιμοποιείς ένα φυσιολογικό mp3φωνο που εμφανίζεται σαν removable drive μπορείς να χρησιμοποιήσεις ΟΠΟΙΟ software γουστάρεις και σε βολεύει!
Θες να κάνεις synchronize με το software που σού δίνουν μαζί; Κάνεις.
Δεν θες; Μπορείς να κάνεις με όποιο software σε βολεύει π.χ. Με το FolderMatch.
Εγώ προσωπικά για το iRiver μου χρησιμοποιώ είτε το SuperActive Synchrinizer είτε το MusicMatch, είτε απλό drag & drop τις πιο πολλές φορές!

supacoopa
16-11-2006, 14:15
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με αυτό το άχρηστο και απαράδεκτο μηχάνημα.

Εεεεχμ... Μηπως επειδη εχει (τεκμηριωμενα) τον καλυτερο ηχο απο ολα τα mp3oφωνα?

Μηπως επειδη ως εργονομια & μεγεθος ειναι AKOMA πολυ μπροστα?

Μηπως επειδη μπορεις να το συνδεσεις με home ή car συστημα και να το χειριζεσαι σαν να ειναι τμημα του?

Μηπως επειδη το καλο design δεν χρειαζεται να εισαι "χαζοκοριτσακι" για να το εκτιμησεις και να το χαρεις στην καθημερινοτητα σου?

Καταλαβαινω την αγωνια καποιων που θεωρουν οτι οι υπολογιστες ή τα mp3 players ή δεν ξερω τι αλλο ειναι κλειστα club στα οποια μονο "γκουρου" πρεπει να μετεχουν, αλλα το να θαβουμε μια συσκευη μονο και μονο επειδη η χαζη ξανθια ξαδερφη μου την θεωρει fashion item και την χρησιμοποιει (ή εστω την κανει μόστρα) παροτι δεν καταλαβαινει ποια ειναι η διαφορά μεταξυ AAC και MP3 δεν εχει καμμια λογικη.

Ο καθενας επιλεγει αυτο που ταιριαζει αναλογα με τις προτεραιοτητες που θετει. Εγω ας πουμε δεν καταλαβαινω ποια η χρησιμοτητα του ραδιοφωνου σε ενα mp3 player με χιλιαδες ωρες ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΗΣ μουσικης μεσα του. Επισης ολα τα ipod (πλην των "τσιχλων" νομιζω) λειτουργουν και σαν σκληροι δισκοι με drag n drop αν εχει εγκατασταθει το iTunes. Το line in ειναι ισως κατι χρησιμο αλλα προσωπικα δεν μου εχει λειψει ποτε.

Εχετε δει ενα μαραφετι στα RadioShack που ειναι φωτογραφικη μηχανη και βιντεοκαμερα, USB memory, παιζει mp3, εχει ραδιοφωνο, μικροφωνο, μεγαφωνο και παιζεις και tetris? Ωραιο πραγμα...

Mihalis S.
16-11-2006, 14:36
Η πολιτισμένη συζήτηση, ο διάλογος και οι διαφωνίες χωρίς χαρακτηρισμούς είναι θεμιτές και μας οφελούν όλους. Χαρακτηρισμοί όμως που προσβάλουν τις επιλογές των χρηστών του τύπου "χαζοκοριτσάκια & χαζές ξανθιές ξαδέλφες" δεν αναδεικνύουν το ήθος και την ευπρέπεια που μας χαρακτηρίζει ως φόρουμ. Να συνεχιστεί λοιπόν η αντιπαράθεση και ο διάλογος αλλά σας παρακαλώ θερμά, με σεβασμό στις επιλογές & τα γούστα του καθενός.

supersonic
16-11-2006, 15:16
Eδώ θα διαφωνήσω. Είχα και έχω computerάκια της ΗΡ με RPN (από το 1982) και μέχρι και σήμερα να πιάσω συματικό computerάκι με = μπερδεύομαι και δεν μπορώ να κάνω πράξεις!!!!!
Αλλά το RPN ήταν κάτι που πραγματικά σού έλεινε τα χέρια. Ειδικά όταν είχες να υπολογίσεις σύνθετες παραστάσεις με παρενθέσεις κλπ. Το χρησιμοποιούσαν κατά κόρον όταν ήμουν στο Πολυτεχνείο.

Το σύστημα όμως του iPod είναι το κάτι άλλο. Σού δένει! Δεν σού λύνει τα χέρια.

Απαντώ εδώ στον αγαπητό συνάδελφο (άσχετα αν έχουν ήδη απαντήσει άλλοι) διότι θέλω να του διασαφηνίσω ότι πάνω στην μεγάλη του φόρα να εκδηλώσει την απέχθειά του στο ipod δεν μπήκε ούτε κάν στον κόπο να καταλάβει τι γράφουμε.....

Έγραψα εγώ λοιπόν ότι το ipod φαντάζει σήμερα στους καθημερινούς κομπιουτεράδες των pc, όπως φάνταζε ένα μηχανάκι HP με RPN εν έτει 1977.
Και αυτό το έγραψα γιά να δηλώσω τον θαυμασμό μου προς το πρώτο αλλά και προς το δεύτερο.

Αν τώρα ο συνάδελφος δεν τα καταφέρνει να το φέρει βόλτα τότε έχει σοβαρό πρόβλημα διότι έπευσε να κατατάξει σχεδόν το μισό πληθυσμό που ασχολείται με mp3 γενικώς και ασχολείται με ipod και εμού συμπεριλαμβανομένου στα χαζοκόριτσα.

Λοιπόν φίλε μου, εγώ χαζοκόριτσο δεν είμαι και το ipod που πήρα είναι μαύρο, κατάμαυρο, μπλάκ, σκότος, έρεβος, έβενος, πίσσα.:slapface:

Και είναι το καλύτερο gadget που είχω πιάσει στα χέρια μου από την εποχή που έπιασα κάτι και το θεώρησα gadget δηλαδή πάνω κάτω από το 1960....

Καλημέρα σας....:grinning-smiley-043

christos_m
16-11-2006, 15:43
...και line out έχει και στο αυτοκίνητο (http://www.mp3players.gr/forum/index.php?topic=22.msg467#msg467) το φορτίζω και το έχω σαν σιντίερα.

Γενικά καθημερινή και πολύωρη χρήση κάθε μέρα 2 χρόνια τώρα...

komhst
16-11-2006, 23:23
...και line out έχει και στο αυτοκίνητο (http://www.mp3players.gr/forum/index.php?topic=22.msg467#msg467) το φορτίζω και το έχω σαν σιντίερα.

Γενικά καθημερινή και πολύωρη χρήση κάθε μέρα 2 χρόνια τώρα...

Line in ??? Δεν έχει!!!
Και άμα έρθεις σπίτι μου που έχω αρκετές χιλιάδες mp3 και θες να πάρεις μερικά δεν θα μπορείς!

christos_m
16-11-2006, 23:39
Line in ??? Δεν έχει!!!
Και άμα έρθεις σπίτι μου που έχω αρκετές χιλιάδες mp3 και θες να πάρεις μερικά δεν θα μπορείς!

Δεν θα τα χαλάσουμε για ένα Line in...

Αν έρθω σπίτι σου θα φέρω το iPod (ναι αυτό που βλέπεις δίπλα) για σου κάνω μια αναλυτική παρουσίαση αλλά θα φέρω και έναν εξωτερικό φορητό δίσκο για τα περαιτέρω... :Banane0:

 Νίκος
16-11-2006, 23:53

Aυτό ξέρεις πως λέγεται ..;)

just for the record και χωρίς να έχεις το itunes,κουμπωνεις το ipod εμφανίζεται στα εξωτερικός δίσκος και πετάς τα αρχεία μέσα. Οταν με το καλό πας σπίτι τα πετάς διαμορφώνεις με το iTunes όπως θέλεις μέσα από τις άπειρες επιλογές.

christos_m
16-11-2006, 23:58
Σωστός Νίκο...

Γιατί να κουβαλάω 2 συσκευές..?;)

clarck
17-11-2006, 00:41
Aυτό ξέρεις πως λέγεται ..;)

just for the record και χωρίς να έχεις το itunes,κουμπωνεις το ipod εμφανίζεται στα εξωτερικός δίσκος και πετάς τα αρχεία μέσα. Οταν με το καλό πας σπίτι τα πετάς διαμορφώνεις με το iTunes όπως θέλεις μέσα από τις άπειρες επιλογές.

Τωρα με μπερδεψατε....

Τελικα το βλεπει το pc σαν εξωτερικο δισκο ή οχι? (Ας μην μπορει να τα αναπαραγει τα αρχεια, δουλευει σαν σκληρος?)

Παντως για να λεμε του στραβου το δικιο, δεν θα βολευε μια υποδοχη mini-usb που υπαρχει σε καθε σπιτι / γραφειο ωστε να μην κουβαλας το ειδηκο καλωδιο?

gekat2
17-11-2006, 10:58
Το ipod εμφανίζεται ταυτόχρονα και σαν εξωτερικός δίσκος στον υπολογιστή σου, αρκεί να επιλέξεις αυτή την δυνατότητα.

Με την διασημότητα του έχει πλέον το ipod, περισσότερα σπίτια/γραφεία έχουν το ειδικό καλώδιο παρά το mini usb καλώδιο.

komhst
17-11-2006, 13:02
Δεν θα τα χαλάσουμε για ένα Line in...

:Banane0:

Oχι μόνο ένα line-in αλλά και digital-in και digital-out.

Με το line-in το συνδέω στο Tape Rec Out του ενισχυτή και μεταφέρω τα βυνίλλιά μου είτε σε mp3 οποιασδήποτε ποιότητας, είτε ασυμπίεστα σε wav αν θέλω να γράψω audio CD από βυνίλιο.

Επίσης το συνδέω με οπτική ίνα με τον Humax και κάνω εγγραφή από το Ελβετικό Swiss Jazz Radio που παίζει καταπληκτική μουσική με άριστη ποιότητα στα 192 kbs / 48 KHz

Μάλλον δεν τα κάνει αυτά το iPOD ε;

christos_m
17-11-2006, 15:55
Λυπάμαι φίλε komhst αλλά έτσι δεν βγάζουμε άκρη...
Το iPod δεν είναι και πιστεύω δεν πρόκειται να γίνει ποτέ η συσκευή που περιγράφεις. Δεν γνωρίζω και άλλη τέτοια φορητή συσκευή στο μέγεθος του iPod που να έχει τις δυνατότητες, το desing, την ευχρηστία και τις εισόδους - εξόδους που περιγράφεις...

Στην τελική κάτι τέτοιο δεν βλέπω σε ποιους απευθύνεται.
Εγώ θέλω να συνδέσω το Mac μου στην έξοδο ήχου του ενισχυτή μου και να του περάσω την μουσική μου στην ποιότητα που περιγράφεις να την επεξεργαστώ και από εκεί να την φορτώσω στο iPod.

Γιατί να κάνω την ίδια δουλειά δύο φορές με διάφορα εργαλεία...

Φιλικά, Χρήστος :)

komhst
17-11-2006, 20:23
Γιατί ο Humax είναι στο σαλόνι και δεν γίνεται να μεταφερθεί στο δωμάτιο που έχω το computer αφού δεν υπάρχει δορυφορική κεραία εκεί, και επίσης το computer που είναι full tower και έχει πίσω συνδεδεμένα άπειρα καλώδια δεν γίνεται να μεταφερθεί στο σαλόνι. Αρα όλες οι εγγραφές από τα δορυφορικά ραδιόφωνα γίνονται μέσω του iRiver!

A! Ξέχασα να σας πω... Ακούω και ραδιόφωνο FM από το iRiver και από το Creative μου!!! Τι κάνει αυτή η τεχνολογία!!! ;)

 Νίκος
17-11-2006, 20:42
A! Ξέχασα να σας πω... Ακούω και ραδιόφωνο FM από το iRiver και από το Creative μου!!! Τι κάνει αυτή η τεχνολογία!!! ;)

Εδώ άλλοι βλέπουν σήριαλ/ταινίες και ακούν τις αγαπημένες εκπομπές σε podcasts (audio/video) όποτε θέλουν on the go... :grinning-smiley-043

Free videos and Tv Shows:
http://www.blogsmithmedia.com/www.tuaw.com/media/2006/08/freeitunesvideos.jpg

Free Audio/Video Podcasts (click sto image):

4794

Έτοιμα στο ταψί... Κουμπώνεις το iPod (ή από πριν απο το itunes μόνο του για να είναι έτοιμα όταν θελήσεις να κάνεις sync και για να μην χάσεις επειδόδια) και κατεβάζεις ότι θες στην στιγμή σε υψηλής ποιοτητας πάντα.

komhst
17-11-2006, 21:06
Εδώ άλλοι βλέπουν σήριαλ/ταινίες και ακούν τις αγαπημένες εκπομπές σε podcasts (audio/video) όποτε θέλουν on the go... :grinning-smiley-043

A! Ωραία! Και είχα σκοπό να αντικαταστήσω την 29άρα CRT τηλεόραση με κάποια καινούργια LCD.
Τώρα όμως που το έμαθα αυτό θα την αντικαταστήσω με ένα iPod !!! :flipout:

 Νίκος
17-11-2006, 21:21
Nαι αλλά μπορεί να το συνδέσεις στην TV. Πρακτικό π.χ. όταν πας στο εξοχικό ή σε κάποιο άλλο δωμάτιο του σπιτιού που δεν έχεις dvd/media center/stereofwniko κτλ. Eσύ ο ίδιος αναφέρεις το πλεονέκτημα μιας τέτοιας φορητότητας 3-4 ποστ ποιο πάνω.Oπως επίσης και σε ταξίδια με τραίνο/αεροπλάνο είναι ιδιαίτερα χρήσιμο κάτι τέτοιο.
Αλλωστε δεν είναι σωστό να κοροιδεύεις κατι που είναι ποιο πρακτικό από άλλα "πλεονεκτήματα" άλλων players που αφορούν ελάχιστους μην πω απειροελάχιστους και έχουν γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες..

felixxx
20-11-2006, 10:58
Nαι αλλά μπορεί να το συνδέσεις στην TV. Πρακτικό π.χ. όταν πας στο εξοχικό ή σε κάποιο άλλο δωμάτιο του σπιτιού που δεν έχεις dvd/media center/stereofwniko κτλ. Eσύ ο ίδιος αναφέρεις το πλεονέκτημα μιας τέτοιας φορητότητας 3-4 ποστ ποιο πάνω.Oπως επίσης και σε ταξίδια με τραίνο/αεροπλάνο είναι ιδιαίτερα χρήσιμο κάτι τέτοιο.
Αλλωστε δεν είναι σωστό να κοροιδεύεις κατι που είναι ποιο πρακτικό από άλλα "πλεονεκτήματα" άλλων players που αφορούν ελάχιστους μην πω απειροελάχιστους και έχουν γραφτεί στις προηγούμενες σελίδες..
Και το creative zen M το κανει αυτο και μαλιστα υποστηριζει περισοτερα format video! Επεισης σε δοκιμη μεταξυ του creative και του ipod video συνδεμενα στον ενισχυτη μου τα ταπεινα μου αυτακια δεν καταλαβαν καποια υπεροχη του σουπερ
trendy ipod (μην παρεξηγηθουμε, για τα δικα μου ανεκπαιδευτα αυτακια μιλλαω) :lehrer:

Babis K.
24-11-2006, 00:44
Παίδες, για δώστε τα φώτα σας.....
Γιατί πολλούς δίσκους που περνάω μέσα στι iTunes μου τους σπάει σε διαφορετικά albums αφού πρόκειται για τον ίδιο δίσκο;
Τι συμβαίνει; Μπορώ να τα ξανακάνω πάλι ένα album και να μην είναι 10 κομμάτια σπαρμένα μέσα την play list μου;
Δείτε τι εννοώ:

Γιαννης Σπυρου
24-11-2006, 11:33
Επιλεγεις ολα τα τραγουδια που θελεις και δεξι κουμπι->get info, εκει μεσα βαζεις το ονομα του album kai Voila!

Babis K.
24-11-2006, 11:47
Επιλεγεις ολα τα τραγουδια που θελεις και δεξι κουμπι->get info, εκει μεσα βαζεις το ονομα του album kai Voila!

Γιάννη, αυτό υπάρχει ήδη. Και είναι ίδιο για όλα τα τραγούδια, γι αυτό μου κάνει εντύπωση.

Browser
24-11-2006, 12:31
Μμμμ. Μαλλον δεν εχει κανενα προβλημα. Το θεμα ειναι στον τροπο εμφανισης.

Μαλλον κατι εχει "πατηθει" που εχει ορισει τον τροπο εμφανισης οχι κατα αλμπουμ.

Αν εβλεπα φουλ ολο το itunes θα σου ελεγα ............

Babis K.
24-11-2006, 12:47
Μαλλον κατι εχει "πατηθει" που εχει ορισει τον τροπο εμφανισης οχι κατα αλμπουμ...

Δεν ξέρω τι έχει πατηθεί αλλά μου κάνει εντύπωση πως δεν το κάνει σε όλα αλλά σε μερικά.
Το ακόμα πιο περίεργο είναι οτι τις πληροφορίες δεν τις δίνω εγώ με το χέρι για να υποθέσω οτι κάτι έγραψα διαφορετικό αλλά τις διαβάζει από το original CD όταν ριπάρει τα τραγούδια.
Λογικά θα πρέπει να διαβάζει ακριβώς τα ίδια πράγματα... Έτσι δεν είναι; http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon9.gif

Υ.Γ. Και μια λίγο άσχετη ερώτηση. Τα τραγούδια που κατεβάσεις απο το iTunes store σε τι μορφή είναι; Είναι συμπιεσμένα;

Mihalis S.
24-11-2006, 12:52
Μπάμπη κάνε κλικ στην επικεφαλίδα της στήλης "Album". Αν εξακολουθεί να στα βγάζει χωριστά, τότε φρόντισε το "Album Artist" κάτω από το "Artist" ή στο "Grouping" να γράφει το όνομα του άλμπουμ σε όλα τα τραγούδια. Το πρόβλημα αυτό συμβαίνει σε άλμπουμ που έχουν πολλούς καλλιτέχνες αντί ενός οπότε πρέπει να το ομαδοποιήσεις.

Browser
24-11-2006, 12:52
Μπορει στο συγκεκριμενο να εχεις ζητησει να γινει sort by κατι που δεν φαινετε στην φωτο, και στο συγκεκριμενο αλμπουm να ειναι διαφορετικο σε αυτο το τραγουδι που ειναι εκτος ομαδας. Δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι λαθος.

Εχεις ποιο μεγαλη φωτο που να φαινεται ολο το itunes?

Mihalis S.
24-11-2006, 12:53
Υ.Γ. Και μια λίγο άσχετη ερώτηση. Τα τραγούδια που κατεβάσεις απο το iTunes store σε τι μορφή είναι; Είναι συμπιεσμένα;

Είναι συμπιεσμένα σε φορμά AAC protected.

Browser
24-11-2006, 12:54
Μπάμπη κάνε κλικ στην επικεφαλίδα της στήλης "Album". Αν εξακολουθεί να στα βγάζει χωριστά, τότε φρόντισε το "Album Artist" κάτω από το "Artist" ή στο "Grouping" να γράφει το όνομα του άλμπουμ σε όλα τα τραγούδια. Το πρόβλημα αυτό συμβαίνει σε άλμπουμ που έχουν πολλούς καλλιτέχνες αντί ενός οπότε πρέπει να το ομαδοποιήσεις.

Γιατι να το ομαδοποιησεις? Αφου ειναι στο ιδιο αλμπουμ και πατας sort by almum?? Τι σχεση εχουν οι καλιτεχνες? Θα γινοταν αυτο που λες αν πατουσες sort by artist.

Λαθος κανω??

Browser
24-11-2006, 12:54
Είναι συμπιεσμένα σε φορμά AAC protected.

Σε τι bitrate?????

Mihalis S.
24-11-2006, 12:56
Γιατι να το ομαδοποιησεις? Αφου ειναι στο ιδιο αλμπουμ και πατας sort by almum?? Τι σχεση εχουν οι καλιτεχνες? Θα γινοταν αυτο που λες αν πατουσες sort by artist.

Λαθος κανω??

E τώρα.... τι ψάχνεις να βρεις. Είναι ο μόνος τρόπος να σου εμφανίζονται σωστά τα άλμπουμ με διαφορετικούς καλλιτέχνες στο ίδιο άλμπουμ.

128kbps

Babis K.
24-11-2006, 13:01
Το πρόβλημα αυτό συμβαίνει σε άλμπουμ που έχουν πολλούς καλλιτέχνες αντί ενός οπότε πρέπει να το ομαδοποιήσεις.

Μιχάλη συμβαίνει σε άλμπουμ με διαφορετικούς καλιτέχνες αλλά συμβαίνει και σε άλμπουμ με έναν καλιτέχνη αλλά επιλογές τραγουδιών.
Π.χ. το ίδιο συμβαίνει στον Live δίσκο του Κότσιρα.

Μέσα στο iTunes μπορώ να αλλάξω τη σειρά των τραγουδιών;
Γράφω πχ κάποια τραγούδια από ένα δίσκο με επιλογές. Το CD είναι διπλό κι ας υποθέσουμε οτι υπάρχουν 20 τραγούδια στο κάθε CD.
Κάποιες φορές μου γράφει τα 19 τραγούδια του CD1 συνεχόμενα, μετά τα 20 τραγούδια του CD2 συνεχόμενα και στο τέλος το 20ό κομμάτι από το CD1.
Τί κανώ σ' αυτή τη περίπτωση; Αλλάζει αυτό;

Browser
24-11-2006, 13:01
Mπαμπη, κοιτα ποσες επιλογες εχει και δεν ξερω ποιες εχεις επιλεξει να εμφανιζει....(στη φωτο).

Αν καποια απο αυτες την εχεις επιλεξει και τυχαινει και ειναι διαφορετικη σε ενα κοματι μεσα στο αλμπουμ, και εχεις επιλεξει κι εσυ sort by αυτη την επιλογη, θα σου βγαζει αυτο το πραγμα που βλεπεις.

Δεν μπορω να φανταστω αλλο λογο.

Browser
24-11-2006, 13:05
Επισης δες στο edit->preferences->advanced->general αν εχεις την επιλογη keep itunes music folder organized ενεργοποιημενη η οχι και πες μας.

Babis K.
24-11-2006, 13:11
Mπαμπη, κοιτα ποσες επιλογες εχει και δεν ξερω ποιες εχεις επιλεξει να εμφανιζει....(στη φωτο).

Αν καποια απο αυτες την εχεις επιλεξει και τυχαινει και ειναι διαφορετικη σε ενα κοματι μεσα στο αλμπουμ, και εχεις επιλεξει κι εσυ sort by αυτη την επιλογη, θα σου βγαζει αυτο το πραγμα που βλεπεις.

Δεν μπορω να φανταστω αλλο λογο.

Χρήστο ότι επιλογές έχω τις έχω για όλα τα άλμπουμς. Αν κάτι είναι λάθος γιατί εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα; Θα το τσεκάρω πάντως.

Επισης δες στο edit->preferences->advanced->general αν εχεις την επιλογη keep itunes music folder organized ενεργοποιημενη η οχι και πες μας.

Τώρα δεν είμαι στο σπίτι τώρα και δεν μπορώ να το τσεκάρω αλλά αυτό κατά 99% είναι τικαρισμένο.

Browser
24-11-2006, 13:14
Βρε δε λεω οτι ειναι λαθος.

Παραδειγμα μπας και συνεννοηθουμε.

Ας πουμε οτι εχεις επιλεγμενο να φαινεται και το date added.

Βαζεις μια μερα το αλμπουμ μεσα και περνας τα μισα τραγουδια. Το βγαζεις.
Μετα απο δυο μερες το ξαναβαζεις και περνας τα αλλα μισα. Γιατι ετσι σου ηρθε.

Αν στην εικονα που εβαλες πριν εχεις επιλεξει sort by date added μπορει και να σου βγει κι ετσι.

Δεν ειναι θεμα λαθους.

Babis K.
24-11-2006, 13:21
Δεν ειναι θεμα λαθους.

Αυτό εννοώ ρε...:icon15: ... Αν είναι κάτι λάθος τικαρισμένο εννοώ....
Όχι αν έκανα εγώ λάθος. Αυτό είναι αδύνατον..http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif

Κάποια λαλακία θα είναι τικαρισμένη πάντως.... Ίδια μέρα και ώρα τα πέρασα όλα... :twoguns:

Browser
24-11-2006, 13:26
Αυτό εννοώ ρε...:icon15: ... Αν είναι κάτι λάθος τικαρισμένο εννοώ....
Όχι αν έκανα εγώ λάθος. Αυτό είναι αδύνατον..http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif

Κάποια λαλακία θα είναι τικαρισμένη πάντως.... Ίδια μέρα και ώρα τα πέρασα όλα... :twoguns:

Ψττ!! Ημανε κι εγω εκει.........( με τις "μπλε οθονες".........θυμασαι ??). Μη βαζεις και στοιχημα..-bye-

Babis K.
24-11-2006, 13:29
Ψττ!! Ημανε κι εγω εκει.........( με τις "μπλε οθονες".........θυμασαι ??). Μη βαζεις και στοιχημα..-bye-

Καλά... Θα το τσεκάρω κι αν το βρώ θα σας πώ...
Αν έχεις δίκιο... δεν λέω τίποτε...http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif

Mihalis S.
24-11-2006, 13:31
Μιχάλη συμβαίνει σε άλμπουμ με διαφορετικούς καλιτέχνες αλλά συμβαίνει και σε άλμπουμ με έναν καλιτέχνη αλλά επιλογές τραγουδιών.
Π.χ. το ίδιο συμβαίνει στον Live δίσκο του Κότσιρα.

Αυτό πιθανόν συμβαίνει επειδή κάποια πληροφορία μέσα στο Info δεν είναι η ίδια για όλλα τα τραγούδια. Εχω κι εγώ το πρόβλημα όταν το άλμπουμ είναι μεν το ίδιο αλλά ο καλλιτέχνης είναι μαζί με καποιον άλλο, πχ. άλμπουμ του Ramazzoti αλλά ένα τραγούδι το έχει Ramazzoti & Anastacia. Τότε στο βγάζει χωριστά. Κοίτα στο άλμπουμ μτου Κότσιρα να δείς αν ο Artist και το Album είναι ακριβώς τα ίδια σε όλα τα τραγούδια

Μέσα στο iTunes μπορώ να αλλάξω τη σειρά των τραγουδιών;
Γράφω πχ κάποια τραγούδια από ένα δίσκο με επιλογές. Το CD είναι διπλό κι ας υποθέσουμε οτι υπάρχουν 20 τραγούδια στο κάθε CD.
Κάποιες φορές μου γράφει τα 19 τραγούδια του CD1 συνεχόμενα, μετά τα 20 τραγούδια του CD2 συνεχόμενα και στο τέλος το 20ό κομμάτι από το CD1.
Τί κανώ σ' αυτή τη περίπτωση; Αλλάζει αυτό;
Μπορείς. Κοίτα την φωτό που σου επισυνάπτω στα Track Number και Disc Number

Και στην δευτερη εικόνα δες πως λέω να το διορθώσεις ώστε να σου εμφανίζονται σωστά.

Browser
24-11-2006, 13:32
Καλά... Θα το τσεκάρω κι αν το βρώ θα σας πώ...
Αν έχεις δίκιο... δεν λέω τίποτε...http://www.avclub.gr/forum/images/icons/icon10.gif

Εμα γιαυτο δε στο λεω ετσι χυμα και το παω γυρω γυρω.....-bye-

Browser
24-11-2006, 13:34
Αυτό πιθανόν συμβαίνει επειδή κάποια πληροφορία μέσα στο Info δεν είναι η ίδια για όλλα τα τραγούδια. Εχω κι εγώ το πρόβλημα όταν το άλμπουμ είναι μεν το ίδιο αλλά ο καλλιτέχνης είναι μαζί με καποιον άλλο, πχ. άλμπουμ του Ramazzoti αλλά ένα τραγούδι το έχει Ramazzoti & Anastacia. Τότε στο βγάζει χωριστά. Κοίτα στο άλμπουμ μτου Κότσιρα να δείς αν ο Artist και το Album είναι ακριβώς τα ίδια σε όλα τα τραγούδια

Σα να ερχεσαι στα λογια μου σιγα σιγα ..;)

Και στου Ramazzoti που περασε, ακριβως το ιδιο εκανε με την Αναστασουλα ;)

Mihalis S.
24-11-2006, 13:42
Σα να ερχεσαι στα λογια μου σιγα σιγα ..;)

Και στου Ramazzoti που περασε, εκριβως το ιδιο εκανε με την Αναστασουλα ;)

Ρε συ, μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται!:aktion033:

Browser
24-11-2006, 13:42
Ρε συ, μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόμαστε μου φαίνεται!:aktion033:

Κι αυτο μεσα ειναι Μιχαλιο :ernaehrung004:

Γιαννης Σπυρου
24-11-2006, 13:44
Απ οτι φαινεται στη φωτο δεν ειναι διο για ολα... ουτε και ο καλλιτεχνης.

Babis K.
24-11-2006, 13:51
Απ οτι φαινεται στη φωτο δεν ειναι διο για ολα... ουτε και ο καλλιτεχνης.

Τι δεν είναι ίδιο; Για τον καλιτέχνη το ξέρω, είναι συλλογή πολλών καλιτεχνών.
Το όνομα του άλμπουμ όμως είναι ακριβώς το ίδιο. Γιατί το σπάει σε 2 ;

Browser
24-11-2006, 14:13
Τα βλεπεις τα τρια πρωτα option στη φωτο που εβαλα πριν λιγο?

Μαλλον γιαυτο !!

Babis K.
24-11-2006, 14:16
Δεν τα βλέπω αλλά.. που θα πάει... θα το βρώ..... -bye-

Browser
24-11-2006, 14:17
Που θα πάει όμως... θα το βρώ..... -bye-

:flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:

empola
24-11-2006, 15:04
Μήπως στα πρώτα τραγούδια δεν είναι κλικαρισμένο το part of a compilation ενω τα επόμενα είναι;

select->info->part of a compilation click σε όλα.

Babis K.
24-11-2006, 15:39
Φίλε empola σ' ευχαριστώ. Φεύγω για Σ/Κ κι απο Δευτέρα θα καθήσω να τα τσεκάρω όλα αυτά να δώ τι φταίει....
Καλό Σ/Κ σε όλους...

supersonic
24-11-2006, 15:47
δε μου λέγουτι....

δε θάτανε καλά
να μπορούσες πχ να πας μπροστά ή πίσω-γενικά να πιάσεις το γουήλ και να μην ανάβει το φως
να άλλαζες τα bit rate πχ από 256 σε 128 ή ότι άλλο θες
να είχαμε και ένα digital out...

Browser
24-11-2006, 15:48
Τι εννοεις να αλλαζεις τα bitate?? Λ

supersonic
24-11-2006, 15:51
έχεις στη λίστα 10 κομμάτια στά 256 περασμένα μέσα στο Music.
να έχει ένα κουμπάκι και να σου λεει "πόσα θες να τα κάνω?" πχ 128....
και τσακ

Browser
24-11-2006, 15:55
Αααα μαλιστα. Δηλαδη ξαναμανα convert απο aac256 ξερω γω σε aac128 !

Εχω την εντυπωση οτι θα γινουν ..........πολος που λενε. Σοκολαση!!!

supersonic
24-11-2006, 15:59
ε σίγουρα....
Αν όμως τα έχεις lossless?

Φρα.Πε.
24-11-2006, 16:03
Πωπω 10 σελίδες θέμα για ενα Mp3 player :damnyou: , και οι άλλοι οι πρωτόγονοι :grandpa: κάνουν drag 'n' drop ακόμα....

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ
02-12-2006, 14:48
Χθες που ήμουν στο ραδιοφωνικό σταθμό και έβαζα τραγούδια από το ipod, ήθελα π.χ. να πάω στο κομμάτι "One" των Metallica και πήγαινα καλλιτέχνες-άλμπουμ-τραγούδια - χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή.

Δεν έχει κανά search στυλ spotlight?

 Νίκος
02-12-2006, 14:52
Αν είχε Τασο θα έπρεπε να εχεις και πληκτρολόγιο για να γραψεις το One..
Τώρα με 2-3 κλικ το βρήσκεις.. Εδώ άλλα κάνουν djing με ipod και δεν μπερδεύονται.

Mihalis S.
02-12-2006, 15:42
Χθες που ήμουν στο ραδιοφωνικό σταθμό και έβαζα τραγούδια από το ipod, ήθελα π.χ. να πάω στο κομμάτι "One" των Metallica και πήγαινα καλλιτέχνες-άλμπουμ-τραγούδια - χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή.

Δεν έχει κανά search στυλ spotlight?

Να υπενθυμίσω ότι η τελευταία έκδοση του iPod (5.5), με το αναβαθμισμένο software, διαθέτει την δυνατότητα search σε στυλ spotlight. Δυστηχώς δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα με αναβάθμιση του software στα υπάρχον iPod προς το παρόν.

supersonic
02-12-2006, 17:16
πάντως δεν ξέρω γιατί γκρινιάζετε....
εγώ τα κομμάτια τα κάνω drag n drop από οπουδήποτε μέσα στο itunes και είναι τζάμι..

Larry
02-12-2006, 21:52
ρε παιδιά , υπαρχει κάποιο software που να ξεκλειδώνει τα τραγουδια που αγόρασα νόμιμα απο το apple store... παίζουν μόνο απο το Itunes μου ... ούτε καν από το δικό μου winamp δεν παίζει.
Επίσης θέλω να πάρω απο ένα φίλο όλο το τρελό του library - ταξινομημένα με τάξη και με εξώφυλλα. Ποιος είναι καλύτερος τρόπος? Προφανώς αν μου δωσει το 60GΒ ipod του δεν μπορω να κάνω δουλειά ... (ή μήπως μπορώ ... κάτι άκουσα ότι στην Αμερική το χουν λύσει το πρόβλημα). Αν κουβαλήσω όλο το My mUSIC\ITUNES\etc.... θα πέσουν τραγούδια και άλπμουμ πάνω σε δικά μου τραγούδια και θα γίνει του κουτρούλη το Pc.

supersonic
03-12-2006, 09:28
δεν το έχω δοκιμάσει αν αναπαράγονται από άλλο software αλλά τα κομμάτια μεταφέρονται σίγουρα με drag n drop από το itunes σε άλλο χώρο σε άλλο δίσκο και μένουν ως folders.

Ή μάλλον λάθος.
γίνεται.
Μετέφερα κομμάτι με drag n drop από το itunes στο κινητό μου και πήγε μιά χαρα

alkman
24-07-2007, 08:17
καλημέρα,

κάτοχος και εγώ ενός ipod θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον τρόπο εισαγωγής τραγουδιών. Θεωρώντας το "manually manage music" ως δεδομένο για να μη μας βρει καμιά συμφορά, θέλω να ρωτήσω αν χρησιμοποιείτε το Library του itunes ή αν απευθείας εισάγετε τα τραγούδια στο εικοκίδιο του ipod (με απλό drug n' drop). Αν χρεισιμοποιώ το Library τότε θα έχω θέμα με το να κουμπώσω το ipod σε άλλο υπολογιστή. Σωστά;

 Νίκος
24-07-2007, 08:43
Σωστά.. Αλλά στον άλλο υπολογιστή τί θέλεις να κάνεις? να πάρεις ή να μεταφέρεις μουσική?

alkman
24-07-2007, 09:24
Επειδή ο ένας είναι στο γραφείο και ο άλλος στο σπίτι, θέλω να μπορώ να ριπάρω όπου τύχει ένα CD και να το ρίχνω μέσα. 2 θέματα βλέπω και μου λέτε αν τα λέω καλά.

1. Αν δεν χρεισιμοποιείς το Library (αλλά απευθείας το ipod σαν σκληρό) τότε δε μπορείς να καταβάσεις φωτό για τα άλμπουμ αλλά ούτε και ονόματα τραγουδιών.

2. Θέλω να αλλάξω μαζικά κάποια mp3 tag γιατί είναι λάθος. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν και στα windows είναι η αλλαγή να γίνει μέσα από το Music του library αφού έχω επιλέξει να κοπιάρονται τα τραγούδια στο itunes folder (που σημαίνει χάσιμο χώρου). Έχετε υπόψη σας κάποιο πρόγραμμα για μαζική αλλαγή ID3 tags?

Πάντως το itunes εύχρηστο είναι και αν δε θες πολλά πολλά βάζεις manually manage music και το έχεις για drug n' drop

tzibiboss
31-07-2007, 13:11
παιδιά μπορείτε να βάλετε linux στο ipod και να εχετε και drag n drop και παιχνιδια και plugins και διαφορα άλλα.

Γιώργος Κυριακαράκος
31-07-2007, 13:20
Τότε ο μόνος λόγος που απομένει σε κάποιον για να πάρει iPod είναι το design και τίποτα παραπάνω

tzibiboss
31-07-2007, 14:10
εγώ το έβαλα δοκιμαστικά και μου άρεσε.
για οποιον ενδιαφέρετε είναι εδώ http://www.rockbox.org/
είναι δωρεάν.
αν και στην αρχή μολις το βάλεις δεν φαίνετε ωραίο γιατί έχει πολύ μικρή γραματοσειρά και άσχημα χρώματα. στο site υπάρχουν αρκετά θέματα και φόντα για να κάνετε το ipod οπώς σας αρέσει

 Νίκος
31-07-2007, 15:05
1. Αν δεν χρεισιμοποιείς το Library (αλλά απευθείας το ipod σαν σκληρό) τότε δε μπορείς να καταβάσεις φωτό για τα άλμπουμ αλλά ούτε και ονόματα τραγουδιών.

Αν εμφανίζεται με δεξί κλικ και get info το αλλάζεις νομίζω (δεν έχω βάλει ποτε χύμα τραγούδια απευθείας στον σκληρό)

2. Θέλω να αλλάξω μαζικά κάποια mp3 tag γιατί είναι λάθος. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν και στα windows είναι η αλλαγή να γίνει μέσα από το Music του library αφού έχω επιλέξει να κοπιάρονται τα τραγούδια στο itunes folder (που σημαίνει χάσιμο χώρου). Έχετε υπόψη σας κάποιο πρόγραμμα για μαζική αλλαγή ID3 tags?

Δεν είναι απαραίτητο να κοπιάρονται και στο Library.Ρύθμισε το απο το advanced.
Αν τα μαρκάρεις όλα, με δεξί κλικ και get info πάλι σου ανοίγει το πινακάκι
όπου ότι αλλάζεις ή προσθέτεις (artwork π.χ.) ισχύει για όλα τα μαρκαρισμένα.
13206

Επαναλαμβάνω οτι το drag n' drop μπορεί να φαντάζει ευκολία στην πράξη όπως σε περιορίζει και σε δυσκολεύει για έπειτα αλλαγές.

Τότε ο μόνος λόγος που απομένει σε κάποιον για να πάρει iPod είναι το design και τίποτα παραπάνω

Ναι ναι ναι....

mpokeRas
31-07-2007, 21:08

Σωστά το είπες!
Εκεί κατάληξα κι εγώ που, απ'οτι φαίνεται, είμαι ο πιο φρέσκος κάτοχος Αη-Πόδι.

webtolis
02-08-2007, 09:48

Tag N Rename . & -

το κορυφαίο για μαζική αλλαγή ID3 Tags.

http://www.softpointer.com/tr.htm

Σπύρος Στεργιόπουλος
15-10-2007, 11:00
Γνωρίζει κάποιος τον τρόπο με τον οποίο θα ήταν δυνατή η ενσωμάτωση υποτίτλων (.srt) σε video που μετά τη μετατροπή του σε MP4 θα αναπαραχθεί σε Ipod Nano 3rd generation? Στη Rainbow είχαν ένα για επίδειξη, όπου είχαν περάσει ταινία με ελληνικούς υπότιτλους, και σε σχετικό ερώτημα μου απάντησαν πως γίνεται μέσω Quicktime Pro, αλλά με κάποιο plug-in και απ΄ότι φαντάζομαι σε περιβάλλον Mac. Σε PC, έψαξα για τέτοιο χαρακτηριστικό του Quicktime Pro, χωρίς αποτέλεσμα, οπότε πώς γίνεται?
Επίσης, η ίδια απορία ισχύει όταν μετατρέπουμε ένα DVD σε συμβατό με ipod αρχείο... υπάρχει δυνατότητα να περάσουμε ένα από τα subtitle tracks?-bye-

webtolis
23-10-2007, 10:27
απο DivX δεν ξέρω πως γίνεται, αλλα απο DVD μπορεις να το κανεις rip με "εντοιχισμένους" υπότιτλους με με προγραμμα της AllOk, ωστε να παίζει. Θα πάρεις ενα αρχειο mp4 που παίζει στο ipod.

Βασικά το θέμα ειναι πως θα κανουμε embedded τους υποτιτλους μέσα στο avi.
Εκτος απο το VirtualDub δεν ξέρω κανενα προγραμμα που το κανει.

tanis
05-01-2008, 23:28
Παιδιά καλησπέρα,είμαι νέος κάτοχος ενός ipod classic 160 GB αλλά δυστυχώς αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα...
Έχω πολλές ταινίες σε μορφή .avi προκειμένου να τις περάσω στο ipod τις μετέρεψα στο κατάλληλο αρχείο mpeg4 για να είναι συμβατές.Όταν πάω να κάνω drag and drop στην library-movies δεν κάνει τίποτα!Πέρα από αυό όταν πάω να ανοιξω το mp4 με το quicktime μου βγάζει "error -43 file could not be found".Στην αρχή έλεγα πως φταίνε τα mp4 αλλά τα πέρασ στο κινητό μου Ν95 και παίζουν άψογα!
1ον Πως περνάω ταινίες στο ipod τελοσπάντων;
2ον Πως περνάω φωτογραφίες στο ipod;
3oν Γιατί μου βγάζει το error -43 όταν πάω να ανοίξω τα mp4;
Οποιαδήποτε αναλυτική βοήθεια θα την εκτιμούσα πραγματικά γιατί νομίζω πως θα το σπασω αν δεν βρω λύση...

darklordvader77
03-03-2008, 16:21
Αν εισαι στον σκοτεινο κόσμο των Windows..

-videora iPod Converter (στα κανει αυτοματα add στη library του iPod σου) Ειναι Free κ συμφερει!

Απ την αλλη αν εισαι στο θαυμαστο νεο κοσμο (OS X δηλ)

-Visual Hub!

debbie
27-11-2008, 13:18
Γεια σας παιδιά! Θέλω τα φώτα σας...
Έχω ένα ipod nano 8GB και θέλω να περάσω ταινίες από τον υπολογιστή μου σε αυτό. Χρησιμοποιώντας το Videora ipod nano converter, πέρασα ταινίες στο itunes και από εκεί στο ipod. Τώρα θα λέτε "Ωράια, και πού ειναι το πρόβλημα;". Ε, λοιπόν, όταν πάω να δω την ταινία στο ipod, μου εμφανίζει το μήνυμα "Έξοδος TV ενεργή. Συνδέστε Βίντεο Αξεσουάρ." :frown: Τι θέλει να πει ο ποιητής βρε παιδιά;; Τι πρέπει να κάνω;

alkman
27-11-2008, 13:50
Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του video και να του πεις Έξοδος ΤΩ--> Ανενεργή, ώστε να μην στέλνει σήμα στην έξοδο και έτσι να την εμφανιζει στο ipod...

debbie
27-11-2008, 14:24
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ alkman!!