Amp για eggleston fontaine II

mordor56

Senior Member
26 November 2007
411
Εχω ξαναρχισει ν αναζητω ενισχυτη για τα fontaine II ..υπαρχει καποιος που να γνωριζει αυτα τα ηχεια κ να τα εχει ακουσει
με ενισχυτικα που να τα κανουν να κελαηδανε ?


Ευχαριστω
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Εχω ξαναρχισει ν αναζητω ενισχυτη για τα fontaine II ..υπαρχει καποιος που να γνωριζει αυτα τα ηχεια κ να τα εχει ακουσει
με ενισχυτικα που να τα κανουν να κελαηδανε ?


Ευχαριστω

Για τι διαθέσιμο ποσό μιλάμε Σωτήρη?
 

mordor56

Senior Member
26 November 2007
411
Απάντηση: Re: Amp για eggleston fontaine II

Ακομα υπαρχει ο Gamut, συνεπως οταν πουληθει το συνολικο ποσο που σκεφτομαι να διαθεσω να μην υπερβαινει τα 4500 ε εκτος κ αν ακουσω κατι το συνταρακτικο για λιγο παραπανω ...
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
τι ακριβως δεν σου καθεται απο οτι ξερω εχεις δοκιμασει αρκετα πραματα.
μηπως φταιει ο χωρος ή τα ηχεια,ο gamut ειναι καλο μηχανακι εμενα μουχει κατσει περκετι.θα πηγαινα σε κατι πολυ ακριβοτερο για να δω σημαντικη διαφορα.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Με ΜcIntosh-πέρα απο τα NAIM του Μιχάλη Κορ.,που δεν τα έχω ακούσει ακόμη-δένει ωραία το γλυκό.Διαθέτουν την ατμοσφαιρικότητα,φινέτσα και μουσικότητα,που δεν διαθέτουν οι Gamut.Λογικό να μην δένουν με τα ηχεία σου.

Ωραίος συνδυασμός,τον είχε φίλος,ωραία έπαιζαν(τα παλιά Fontaine με ολοκληρωμένο McIntosh 6500)... Μετά πήγε σε Wilson...
 
Last edited:

mordor56

Senior Member
26 November 2007
411
Ακουσα στον χωρο μου τις προαλες τον τελικο της Mcintosh τον MC452 κ ειδα οτι μ αρεσει ο ηχος ενω ταιριαζει κ
περισσοτερο με τα eggleston ..μονο που ειναι λιγακι ακριβουλης !!!:)
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Μήπως πρέπει να ψαχτείς για ηχεία παρά για αλλαγή σε ενισχυτικά? (όπως είπε και ο farflung)

Να το θέσω διαφορετικά, έχεις ακούσει σε άλλο set-up κάποιου άλλου φίλου ή σε αντιπροσωπεία ή οπουδήποτε αλλού τα ίδια ηχεία με τα δικά σου να "κελαηδάνε" όπως λες φίλε?


Συγνώμη για την παρέμβαση.


....


Υ.Γ έγραφα ενώ πόσταρες και εσύ την παραπάνω απάντηση..... με τα MCintosch "κελαηδάγανε" δηλαδή?
 
Last edited:

mordor56

Senior Member
26 November 2007
411
Απάντηση: Re: Amp για eggleston fontaine II

Μήπως πρέπει να ψαχτείς για ηχεία παρά για αλλαγή σε ενισχυτικά? (όπως είπε και ο farflung)

Να το θέσω διαφορετικά, έχεις ακούσει σε άλλο set-up κάποιου άλλου φίλου ή σε αντιπροσωπεία ή οπουδήποτε αλλού τα ίδια ηχεία με τα δικά σου να "κελαηδάνε" όπως λες φίλε?


Συγνώμη για την παρέμβαση.


....


Υ.Γ έγραφα ενώ πόσταρες και εσύ την παραπάνω απάντηση..... με τα MCintosch "κελαηδάγανε" δηλαδή?


Προς θεου αυτος ειναι ο σκοπος ετσι κ αλλιως, να παρεμβαινετε ...λοιπον με Mc παιζανε σαφως καλυτερα κ χωρις να θεωρειται ολοκληρωμενη λυση εφοσον ελειπε ο ομοσταυλος προενισχυτης του...
με αλλον που τα εχω ακουσει κ μου αρεσε επισης, ηταν με εναν PLinius S-103 οπου τους εδωσε κ αυτος το κατι παραπανω κ παλι χωρις τον δικο του προενισχυτη του ή
εν παση περιπτωσει χωρις κατι το αξιολογο στην προενισχυση.... γενικα δεν μου αρεσει ν αλλαζω τοσο ευκολα τα ηχεια γιαυτο κ θελω να τους δωσω κ αλλη ευκαιρια ...εσενα τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει στα Eggleston ?
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Αν αυτό που άκουσες ήταν πάρα πολύ καλό (στα αυτιά σου), τότε αξίζει να ασχοληθείς με την αλλαγή ενισχυτή και να ξοδέψεις χρήματα. Διαφορετικά, υπάρχει περίπτωση να ξοδέψεις για να αλλάξεις ενισχυτικά και μετά από λίγο που θα σου φύγει ο ενθουσιασμός από την αλλαγή -και θα καταλάβεις ότι τα οφέλη, αν υπάρχουν, είναι λίγα- να ξαναξοδέψεις αλλάζοντας ηχεία.
 

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Μολις τα αυτια σου συνηθισουν απο την αλλαγη των ηλεκτρονικων μιας και ποτε δεν ειναι τεραστια σε ομοιες κατηγοριες τιμης παλι θα θες να αλλαξεις κατι,γνωμη μου ειναι οτι μονο με αλλαγη ηχειων παιρνεις σημαντικες αλλαγες στον ηχο.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Απάντηση: Re: Amp για eggleston fontaine II

Κατάλαβες Θοδωρή γιατι αλλάζω συνέχεια ηχεία???

Χα χα χα χα....

Ε καλά αυτό τώρα δεν είναι και για να χαίρεσαι...Με το συμπάθειο πάντα...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Τα συγκεκριμένα ηχεία τα έχω ακούσει μόνο με τον μεγάλο ολοκληρωμένο της Audia και το αποτέλεσμα δεν μου άρεσε. Καλό θα ήταν αν μπορούσες να κανονίσεις μια ακρόαση με τον Μιχάλη Κορ. που τα έχει με Naim
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Προσωπικά, δεν πρόκειται να αλλάξω εύκολα αυτά τα ηχεία, εκτός αν πάω στο ηχείο της naim, με την αντίστοιχα μεγάλη διαφορά τιμής.
Τα συγκεκριμένα ηχεία στον δικό μου χώρο κ στα δικά μου αυτιά, με τον συνδυασμό που έχω πετύχει με τα naim, με ικανοποιεί στο μέγιστο !
Αν θες μπορείς να έρθεις να τα ακούσεις φυσικά. :a0210:
Φυσικά, ότι αρέσει σε κάποιον, δεν είναι σίγουρο ότι θα αρέσει στον άλλον...:grandpa:
 
Last edited:

farflung

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,017
refugee from Eta Carinae
Κατάλαβες Θοδωρή γιατι αλλάζω συνέχεια ηχεία???

Χα χα χα χα....

Eσυ παιδι μου εχεις σπασει ολα τα ρεκορ γρηγορου ακουσματος ηχειων,το ηχειο πρεπει να το ζησεις τουλαχιστο κανενα χρονο,να το ακους στην καθημερινοτητα σου και με τισ χαλια ηχογραφησεις που ακουμε στην καθησια μας,οχι μονο τις χαιενταδικες που ειναι μαπε απο μουσικη.
Μονο τοτε μπορεις να πεις οτι ζεις μαζι του η οχι,και περασανε μαματα ηχεια απο το σαλονι σου δεν μπορει καποιο να μην εκατσε.
Μαλλον σου αρεσει το φυγε εσυ ελα εσυ με τα μηχανακια αμα δεν ματωνεις οικονομικα no prob.
Και το καταλαβαινω εχει την πλακα του αλλα οι περισσοτεροι δεν μπορουμε να το κανουμε.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Έτσι μπράβο, εσυ τα λές σωστά, και DEPIE ναι χαίρομαι!! :) Με το συμπάθειο πάντα...

Λοιπόν προσωπικά ένα ηχείο θαρρώ οτι μέσα σε ενα μήνα έχω καταλάβει τι μπορεί να κάνει... απλά μου αρέσει να αλλάζω μέχρι να ακούσω το κάτι άλλο.. και πάλι υποκειμενικό πάντως..

Λοιπόν ετοιμάζω παρουσιάσει για τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει ποτέ μου στο σπίτι.

Μια λέξη θα πώ, Audio Note ηχείο, τίποτε άλλο...

Και για να μην είμαι off topic..

Σωτήρη πήγαινε να ακούσεις McCormack, και με τα υπόλοιπα λεφτά που θα γλυτώσεις πήγαινε ενα ταξιδάκι.
 

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,894
GLYFADA
loudobic σχετικά με τα McCormack που θα τα ακούσει (?), αν δεν κάνω λάθος η εταιρεία έχει σταματήσει την παραγωγή και έχει εξαγοραστεί από την Conrad Jhonson, ενώ διατηρεί το service...
αν ξέρεις νεώτερα καλό είναι να μάθουμε.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Steve Mc Cormack αφού πούλησε στην Cj , έφτιαξε μια νέα εντελώς εταιρεία και έχει μόνο προενισχυτές προς το παρόν σε παραγωγή.