Εντυπώσεις απο την Εκθεση!

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Πως να μην έχει κόσμο? Παίζουν τα ηχεία του Bull με ένα αναβαθμισμένο λαμπάτο των τσακιρίδηδων... και απλά κλαίς!!!

Απόδοση τρεις φορές πάνω, από την χρηματική αξία των set... τη στιγμή που και οι δύο κατασκευαστές είναι πρόθυμοι για custom λύσεις...
Αυστηρώς ακατάλληλο για όσους ακούνε με τις τσέπες...

Κάνεις το σταυρό σου και μπαίνεις... Αν μάλιστα πριν μπεις εκεί μέσα έχεις προβλέψει να κοινωνήσεις... παίζει και εξομολόγηση...

Μην το χάσατε! ...έτσι απλά.

edit: Ξέχασα! Πάρτε και τα CD σας μαζί...... να ακούσετε αυτό που θέλετε...
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Το δωμάτιο των Τσακηριδιαίων με τον Νίκο ήταν πίχτρα όλη μέρα. 4 φορές προσπάθησα να μπω ( και ήμουν απέναντι φαντάσου) αλλά τζίφος....ευτυχώς που πήρα μια γεύση την Πέμπτη το βράδυ....

Η αποκάλυψη της έκθεσης....

Ένα άλλο σημείο που μου άρεσε εχτές ήταν τα ενισχυτικά της Bryston. Ξεχάστε ξερά και ξύρισμα.

Και το χειρότερο κατ εμέ το πικάπ της McIntosh. Ποιο αμερικανιά δεν μπορούσε να γίνει....
 
Last edited by a moderator:

padee

Established Member
7 January 2009
246
Αθήνα
Για να ακούσω όσους πήγαν τι σας άρεσε και τι όχι; Προσωπικά μου αρεσαν περισσότερο τα εξής..
Τα ηχεία της joseph audio που άκουσα στην ultra audio
Τα ηχεία kirki 25 discovery απο τη bluetone
και το συστημα asr με τα ηλεκτροστατικά

Στα θετικά επίσης οι προσφορες απο αρκετους αντιπροσώπους και στα μηχανήματα αλλα και στα αξεσουάρ!
Στα έξτρα θετικά (κατα τη γνώμη μου) οι τιμές στα μηχανήματα στοκ απο τους Τσακιρίδιδες!

Στα αρνητικά που περίμενα πολυ πολυ παραπάνω
mcintosh με focal της hifi power
και βέβαια τα lamm που τα εχω ξανακούσει και δυστυχώς φετος με τα ηχεία που οδηγούσαν χανανε τα πάντα!

Αυτά!
 
Last edited:

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
1)Joseph Audio ισως ο καλυτερος ηχος σε δωματιο, εξαιρετικο ηχειο απο ολες τις αποψεις

2)Ευχαριστη εκπληξη το μικρο (μεγαλο σε διαστασεις) βασης της Bluetone που στα 800 ευρω ο ηχος του και τα μεγαφωνα της scanspeak που φοραει, ειναι αξια προσοχης τουλαχιστον.

3)Tsakiridis και Geometric Harmony speakers τουτεστιν Νικος Μπουλαματσης. Εξαιρετικα τα transmission line με την ιδιαιτερη αισθητικη και την στερεοφωνικη εικονα που απλα υπηρχε παντου μεσα στο δωματιο, πολυ ωραιο ηχοχρωμα, αρκετα "αναλογικο" , κερδισε πολλους εκπληκτους χομπιστες που μπηκαν στο περιπτερο. Επισης το μεγαλο δαπεδου του, ταχυτατο, χωρις ιχνος πλατιασματος του χαμηλου, εξαιρετικο επισης. Να σημειωσω οτι τα ηχεια που συζητω επαιζαν με την αποκαλυψη για μενα του καινουριου Αιολου ο οποιος πλεον ερχεται με τηλεχειρισμο, και αλλαγη στις ενισχυτριες με ΚΤ120 οι οποιες δουλευουν στο 30% τους για αξιοπιστια οπως μου ειπε ο Οδυσσεας. Το αποτελεσμα, ενισχυτης 2χ55W με σωμα, ατακα και ελεγχο, που καθε φορα που εμπαινε το σολο ντραμς του Jim Keltner, οτι περπατουσε στους διαδρομους εμπαινε κατεθευθειαν στο περιπτερο. Πραγματικα τρομερος ενισχυτης στα 1200 ευρω.

4) Ευχαριστη η στροφη της Bryston σε πιο εξευγενισμενο ηχο, προφανως "ακουσαν" το feeling της Ευρωπαικης αγορας. Ο συνδυασμος με PMC PB1i ηταν για μενα ο ορισμος του σωστου μονιτορ συστηματος παρολο που οι "χαρτινοι" τοιχοι του δωματιου δεν συμπεριφερθηκαν σωστα στην μεγαλη φορτιση του χωρου απο το ομολογουμενως μεγαλο ηχειο. Υπαρχε αυτο το "μμμμμμ" και ο τονισμος στις χαμηλες και μεσοχαμηλες.
 
Last edited:

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Να σας επισημάνω αγαπητά μέλη, φίλοι που επισκεφτήκατε την Εκθεση
πως οι προσωπικές σας απόψεις, τα ακουστικά γούστα και η παράθεση των εντυπώσεων σας
είναι απόλυτα σεβαστές σε αυτο το νήμα, αλλά κριτικές του τύπου "μπούρδα", "πατάτα" ή βαρύτεροι χαρακτηρισμοί
δεν θα έχουν θέση εδώ.

Ας σεβαστούμε τον κόπο των ανθρώπων που έστησαν για ακόμη μια χρονιά το Show( παρ´όλες τις άθλιες οικονομικές συνθήκες που ζούμε όλοι μας),ας λάβουμε υπ´όψιν
την μετριότατη ακουστική των χώρων, και βέβαια ας είμαστε hi-end και στα γραπτά μας, όπως λέει και κάποιος συμφορουμίτης στην υπογραφή του!
 
Last edited:

zakman35

Senior Member
4 May 2010
583
Αθήνα, Ελλάδα
Εκτός από τα προσωπικά γούστα του καθενός, στις εκθέσεις υπάρχουν και επιπλέον παράγοντες που επηρεάζουν αρνητικά τον ήχο όπως:

  • η μουσική που έτυχε να παίζει το κάθε σύστημα την στιγμή που το επισκεφτήκαμε. Π.χ σε κάποιο περίπτερο που επισκέφτηκα έπαιζε μια μουσική που δεν μου άρεσε καθόλου (μου έξηνε τα αυτιά) και δεν άντεξα για πάνω από μερικά δευτερόλεπτα. Στην επιστροφή ξαναπέρασα και το ίδιο σύστημα έπαιζε άλλη μουσική πολύ ποιο ωραία.

  • Ο χώρος δεν είναι και ο καλύτερος (γυψοσανίδες, μεγάλες τζαμαρίες, δωμάτια σε σχήμα Γ κτλ) κάποια ηχεία σίγουρα δεν βολεύονταν.


  • Φασαρία - Θόρυβος, σε κάποια περίπτερα άκουγα ταυτόχρονα και την μουσική από το απέναντι δωμάτιο.

Λαμβάνοτας υπόψην όλα τα παραπάνω και με κάθε επιφύλαξη, τον καλύτερο ήχο άκουσα στα παρακάτω περίπτερα (η σειρά είναι τυχαία.

- Lowther + Lamm (είχαν μια φυσικότητα που σπάνια συναντάς).
- Nordost (πολύ καλός ήχος από CD).
- Tsakiridis (ο καλύτερος Τσακιρίδης που θυμάμαι, άκουσα τον ολοκληρωμένο 2x50 με τα Cyclops)
- Bluetone. (άκουσα τα πολύ φτηνά και τα ποιο μεγάλα τους, εξαιρετικά και τα δύο, ίσως το ποιο ολοκληρωμένο σύστημα της έκθεσης. Πολύ καλά και τα ενισχυτικά τους).

Επίσης μου άρεσαν και τα μικρά ηχεία της Duevel (τα άπρα).

Η ευχάριστη έκπληξη για εμένα ήταν τα ηχεία της Geometry Harmony (του συνφορουμίτη N. Μπουλαμάτση) και το πάντρεμα με τους Τσακιρίδιδες, φοβερός ήχος σε προσιτές τιμές. Νομίζω το καλύτερο value for money την έκθεσης.

Μια άλλη διαπίστωση ήταν πως όσοι έπαιζαν βινύλιο υπερτερούσαν ενώ όσοι έπαιζαν CD απλά δεν ακούγονταν, με εξαίρεση τον Tsakiridis και την Nordost.
Ενώ και κάνα δύο συστήματα που έπαιζαν με υπολογιστή και dac, ήταν πολύ κοντά στα pickup.


Σίγουρα υπάρχουν και άλλα σημαντικά που προφανώς μου διέφυγαν αλλά σε 3-4 ώρες δεν μπορείς να τα ακούσεις όλα με την ίδια προσοχή.
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
3-4 περίπτερα μου τράβηξαν λίγο τη προσοχή....lowther με Lamm, acapella με burmester και κάπως τα joseph, αλλά τα τελευταία δεν θα τα επέλεγα ποτέ , διότι κάνουν 6.900 ενώ είναι ένα δίδρομο βάσης με μονάδες seas excel των 400 /ηχείο, κι επίσης γιατί κάθε φορά που μπήκα παίζαν "εύκολη" μουσική (χαλαρή τξαζ) και δεν μπορούσες να βγάλεις πιο ολοκληρωμένο συμπέρασμα...)

ΤΕΡΑΣΤΙΑ αποκάλυψη τα ηχεία του Νίκου Μπουλαμάτση, τα οποία τα είχα ξανακούσει βέβαια, αλλά δεν περίμενα τέτοια απόδοση στον κακό χώρο της έκθεσης!!! Πραγματικά συγχαρητήρια Νίκο, ξέρεις να σχεδιάζεις φοβερά ηχεία σε πολύ λογικές τιμές, εύγε!! Σε συνδυασμό με τα επίσης λογικής τιμής και απόδοσης ενισχυτικά των Τσακιριδαίων, μακράν η καλύτερη επιλογή για ένα λογικού κόστους, αλλά πολύ υψηλής απόδοσης σύστημα!!! Έμεινα άναυδος...μπράβο!!
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Για πείτε βρε παιδιά και για μας που δεν μπορέσαμε να έρθουμε: ποια ενισχυτικά της Bryston ακούσατε; Κάποιο σετ προ - τελικού ή το νέο ολοκληρωμένο;
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Για πείτε βρε παιδιά και για μας που δεν μπορέσαμε να έρθουμε: ποια ενισχυτικά της Bryston ακούσατε; Κάποιο σετ προ - τελικού ή το νέο ολοκληρωμένο;

BP26-4BSST2 με PB1i. Το αποτελεσμα αρκετα ευφωνικο χωρις να υστερει σε αναλυση
 

dimitris_ath

Established Member
15 January 2008
121
Ωραία η έκθεση αν και την είδα στα γρήγορα λόγω περιορισμένου χρόνου...

Εμεινα βεβαια λίγο παραπανω στο χωρο των Αφων Τσακιρίδη και του Νίκου Μπουλαμάτση... ο νέος τους ολοκληρωμένος με τον τηλεχειρισμό είναι ένα εξαιρετικό μηχάνημα...

Τα ηχεία του Νίκου ήταν πραγματική αποκάλυψη... τα έχω ζήσει από προσχέδιο σε χαρτί και αυτή τη φορά είδα όλη τη σειρά στημένη... σα μια μική παρέα που μεγαλώνει...

Μπράβο Νικόλα...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Μου άρεσαν:

Το σύστημα με το μεγάλο ηχείο το PMC. Επιτέλους μου άρεσαν αυτά τα ηχεία και μάλιστα πολύ. Σωτήρη σου έρχομαι (οταν ερθεις με το καλό).

Η φτηνή σειρά της Quad. Για τα λεφτά τους παραπάνω από μια χαρά.

Τα μικρά ηχεία της bluenote.

Τα καινούρια κομμάτια της Primare (όλη η σειρά και ειδικά το Phono της εχει ήδη μπει στην λίστα για σοβαρή ακρόαση στο μέλλον). Οδηγούσαν τα 20άρια Audio Physic

Για άλλη μια φορά τα Raidho αλλά ακριβά τα άτιμα.

Και κανα δυο αλλα αλλα δεν θυμαμαι μάρκες.


Δεν μου άρεσαν πολλά πράγματα (τα περισσότερα) αλλά από σεβασμό δεν θα αναφερθώ σε συγκεκριμένα συστήματα.
Δεν θα διστάσω να πω αλλη μια φορά τι ξενέρα αυτή η μουσική. Ελεος ρε παιδια.
Α ναι, και δεν μου άρεσαν απαντήσεις που λάμβανα στην ερώτηση πόσο κοστίζει αυτό?
Δεν κάνω πλάκα. Ακουσα απάντηση "4 - 5 χιλιάρικα. 6? κάπου εκει..." Στο καπάκι για ένα άλλο που ρώτησα "καμιά 10αριά".
Κάποιοι παραμένουν large τυποι τέτοιες εποχες. Μπράβο τους.
 
Last edited:

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
.....
Τα ηχεία της joseph audio που άκουσα στην ultra audio
...

Μωρέ και εμένα μου άρεσαν αλλα 4 φορές που πήγα στο δωμάτιο και τις 2 ημέρες μόνο φωνητική τζαζ του 50 έπαιζε (Luis, Ella, Billy και τα σχετικά)
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,042
127.0.0.1
Από τα δωμάτια που έμεινα παραπάνω και ξαναπήγα ήταν
- Της Ultra Audio με το μικρό joseph.
- Της Scale audio. Με την ελπίδα ότι θα έστηνε και τον μεγάλη Θαλή.
- Τα περίπτερα με τα panel (Quad και Orpheus).

Το περίπτερο του Τσακιρίδη/Μπουλαμάτση δεν ήταν έκπληξη για μένα.
Έχω ακούσει τα ηχεία του Νίκου αγκαλιά με αυτούς τους ενισχυτές και στην έκθεση έδειξαν ένα κλάσμα από αυτά που μπορούν να κάνουν.

Τα βγάζω λοιπόν στην απ' έξω γιατί όταν ολόκληρο το σύστημα κοστίζει όσο ένα καλώδιο ρεύματος των άλλων δωματίων και υπήρχαν στοιχεία που κοντράριζε ως ίσο προς ίσο τα κορυφαία, δεν μπορείς να το κατατάξεις κάπου.
Για να μη πω ότι παρά το κόστος τους ήταν για μένα ένα από τα 10 top συστήματα της έκθεσης και φανώ υπερβολικός.

Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές και τους εκθέτες για την προσπάθεια που έκαναν, που σε τέτοια εποχή ξέρουν ότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θα έρθει για να ονειρευτεί και μόνο.
Ευχαριστούμε που για λίγες μέρες θυμήσατε στον κόσμο το χόμπυ του και βγάλατε τις σκέψεις του από τη μιζέρια της εποχής.
Και ένα μεγάλο respect στα παιδιά όπως ο Νίκος που αυτές τις μαύρες εποχές δεν έχασαν την ελπίδα τους και μας προσφέρουν το όνειρό τους.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Πίκρα:

Σύστημα με Cambridge,απαράδεκτος ήχος,χωρίς την δικαιολογία του χώρου.
Τα πάνελ της Quad.Θάφτηκαν στο συγκεκριμένο χώρο και σετάπ.
Krell & Monitor Audio.Σκληρός κι ακατέργαστος ήχος.
PMC ηχεία.Αδιάφορα.Ποτέ δεν κατάλαβα την φασαρία που γίνεται γι' αυτά.



Ευχάριστες εκπλήξεις-γοητευτικές παρουσίες:

Τα "μικρά" βάσης της Joseph και τα Neat Ultimatum.Εξαιρετικά ηχεία.
Το σύστημα με τα μεγάλα ηχεία και τα ενισχυτικά της Bluetone.Ισορροπία και πολύ καλή ροή.
Διαχρονικές αξίες.Lamm αξεπέραστα σε ποιότητα ήχου και τα φετίχ ενισχυτικά της McIntosh.
Τα ηχέια του Μπουλαμάτση.Εξαιρετικές κατασκευές γαι το κόστος τους.Ξέρω ότι μπορούν να πάιξουν και (πολύ)καλύτερα μ' άλλα συνοδά...
Τα πολλά,λογικής τιμής,πολύ καλής εγγραφής ψηφιακά δισκάκια,που είχε φέρει και πουλούσε η Stepcom.Aλήθεια γιατί δεν το κάνουν κι άλλοι;Πήρα αρκετά.


Πολλές ηχηρές απουσίες...Που δεν δικαιολογούνται απο την κρίση,γιατί μιλάμε για μεγάλες αντιπροσωπείες κι εταιρείες...Σνομπάρισμα το λέω εγώ...Αντιμετωπίστε τους ανάλογα...
 
Last edited:

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Ξεχώρησα τα δωμάτια (με τυχαία σειρά): Audiosoul (m2tech), Ultraudio (Joseph Αudio), Solid Foundation (PMC-Bryston), Home Entertainment Center (Vandersteen, μου άρεσε αρκετά για ηχειο 1500 ), Stepcom, Τσακιρίδης/G. Ηarmony (αν και δεν έτυχα σε ήσυχη στιγμή, πραγματικά θέλω να ξανακουσω σε καλές συνθήκες), MF Audio, Βluenote (τα μικρά βασης που ακουσα).

Νομίζω πως αρκετά δωμάτια την Κυριακή είχαν καλύτερο ήχο (αν και δεν πέρασα απο όλα όπως το Σάββατο).
 
Last edited by a moderator:

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Τώρα για τις ηχηρές απουσίες που είπε και ο φίλος dipie δεν ξέρω αν οφείλονταν σε σφύξιμο ή σε φτύσιμο.

Πάντως ήταν ασχημο που έλειπαν.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Σήμερα ήμουν ο τρελός με το δισκάκι... Πήγα σε σχεδόν Ολα τα δωμάτια με ένα σχετικά εύκολο κομμάτι έτσι ώστε να πάρω μια καλύτερη ιδέα των πραγμάτων.

Δεν πήγα στο περίπτερο της McIntosh διότι τα focal δεν μπορώ να τα ακούσω. Ποτέ δεν μπόρεσα μέχρι σήμερα οπότε Σεν ασχολήθηκα καν....

Τα μικρό βάσης της Bluetone απλά εξαιρετικό. Απέδωσε τον χαρακτήρα της Naim όπως έπρεπε.

Τα ηχεία της Quad τα ηλεκτροστατικά θύματα του χώρου, έπαιζαν πολύ μέτρια. Μου έκαναν εντύπωση όμως οι μονομπλόκ λαμπάτοι που τα οδηγούσαν.

Εξαιρετικά τα Bryston, πρέπει να πήγα ίσα με 4 φορές μόνο σήμερα στο περίπτερο με τα μεγάλα PMC.

Μου άρεσαν τα platinum της monitor audio αλλά όχι τα audio physic καθώς και το all Naim δωμάτιο με τα ηχεία της εταιρείας. Σκοτεινό και θολό το αποτέλεσμα.

Για τον Νίκο με ενισχυτικά από Τσακιρήδη τα είπαν άλλοι ήδη. Απλά εξαιρετικά όλα τα ηχεία πλην του μικρού βάσης που δεν άκουσα.
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
Όντως, το δωμάτιο του Μπουλ ήταν H έκπληξη.
Τα μικράκια τα μονόδρομα τα προσέξατε; Δεν πίστευα ότι άκουγα ένα μικρό full range και σε τόσο μικρή καμπίνα. Κλέβει παγκάρια.
Και τα Bryston με BMC επίσης πολύ καλά. Καμμία σχέση με το γνωστό παρελθόν.

Αλλά................ τ' αυτάκια μου γούσταραν Zingali!
Νομίζω ήταν το μικρότερο δαπέδου της φτηνής της σειράς, ε;

.
.
.
.
.
:listen: ...ποτέ δεν θα σας έλεγα με τι απογοητεύτηκα γιατί δεν θα την έβγαζα καθαρή εδώ μέσα... :damnyou:


edit: κάτι είπε ο DIPIE για κάτι πάνελ όσο έγραφα :flipout:
 
Last edited: