Masking Οθονης 16:9 -> 2,35:1

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Μετά από καιρό που το project ήταν στον πάγο είπα να το αναστήσω.

Όπως έχουμε πει, η διαφορά στην εικόνα με ένα απλό masking είναι δραματική.

Είναι ένας ανέξοδος τρόπος βελτίωσης εικόνας με θεαματικά αποτελέσματα.

Στην περίπτωσή μου, με οθόνη 110’’ (16/9) και τον X9, ανεβάζοντας απλώς την ηλεκτρική οθόνη ώστε να μην έχω ‛’γκρι border’’ στην κάτω πλευρά, έχω πανεύκολα masking στην κάτω πλευρά, με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω μια μαύρη λουρίδα από κάποιο υλικό την οποία θα τοποθετώ χειροκίνητα (με κλιπς από αυτά που κρατάνε χαρτιά πχ) κάθε φορά που θέλω να μασκάρω και την πάνω πλευρά (ευτυχώς το ύψος δεν είναι απαγορευτικό).

Το ερώτημα έχει να κάνει με το υλικό (πρέπει να είναι ελαφρύ – το βασικότερο – για να μη τα φτύσει η θόνη) και σχετικά άκαμπτο.

Οι διαστάσεις του είναι 2,50 * 40

Έχω σκεφτεί τη λύση του χαρτονιού τύπου συσκευασίας (κλασικές ‛’κούτες’’ μηχανημάτων) αλλά πιστεύω ότι θα υπάρχουν και καλύτερες λύσεις.

Για πείτε καμία ιδέα…

Τέλος, παίζει το θέμα της βαφής το οποίο είναι πιο απλό σχετικά.

Στην περίπτωση που μπει χαρτόνι, ένα απλό βάψιμο μάλλον θα ναι ΟΚ.

Αλλιώς παίζουν λύσεις επικόλλησης βελούδου (αλλά αυτές τις φοβάμαι λόγω αύξησης βάρους).

Ακούω σκέψεις….
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Re: Απάντηση: Masking Οθονης 16:9 -> 2,35:1

τουρουρουρου τουρουρουρου! :p


ΥΓ. Αντε να ξυπναμε εδω μεσα!
Ελεος, με το spam!

Γιαννη, ριξτου infraction!

:p :p :p
 
17 June 2006
23,739
Αθήνα
Έχω σκεφτεί τη λύση του χαρτονιού τύπου συσκευασίας (κλασικές ‛’κούτες’’ μηχανημάτων) αλλά πιστεύω ότι θα υπάρχουν και καλύτερες λύσεις.

Για πείτε καμία ιδέα…

Κανένα χαρτόνι, κανένα βάψιμο

Πήγαινε σε μονωτικά είδη και πες να σου κόψει από αυτό το πλαστικό διάφανο πάχους 1 πόντο που βάζουν για σκέπαστρο στις καφετέριες για τον ήλιο και ντύσε το από την μια πλευρά με μαύρο βελούδο (το απόλυτο υλικό). Πιάστο από πίσω με συραπτικό το μεγάλο το μικρό δεν φτάνει.

Αυτό το πλαστικό είναι ελαφρύ γιατί είναι κενό μέσα . Φαντάσου αποτελείται από δύο πλαστικά φύλλα πάχους 1-2 χιλιοστά που κάθε πόντο ενώνονται . Σε τομή φαντάσου είναι ένα Η


Πάρε με το μέτρο και χράτσα-χρούτσου κόλλα ένα θετικό και ένα αρνητικό στην μαύρη μπορντούρα της οθόνης και έλα ξεκόλλησέ το μετά.
 
19 June 2006
35,671
:aetsch::aetsch:

Δεν είναι δικό μου το θέμα που θ' ανέβει, τεμπέληδες!!:D

Λίγη υπεμονή..-bye-



ΥΓ

Το γλωσσάρι στα ελληνικά που θέλουμε να φτιάξουμε το είδατε? Ωραία!! Σας δηλώνω ως εθελοντές για μετάφραση!!:D

Στην περίπτωσή μου, με οθόνη 110’’ (16/9) και τον X9, ανεβάζοντας απλώς την ηλεκτρική οθόνη ώστε να μην έχω ‛’γκρι border’’ στην κάτω πλευρά, έχω πανεύκολα masking στην κάτω πλευρά, με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Ναι, αλλά, δεν την ανεβάζεις αρκετά την οθόνη με αυτό τον τρόπο? Στα πόσα μέτρα καθ' ύψος ξεκινάει η εικόνα σου με αυτό τον τρόπο?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Re: Απάντηση: Masking Οθονης 16:9 -> 2,35:1

Ναι, αλλά, δεν την ανεβάζεις αρκετά την οθόνη με αυτό τον τρόπο? Στα πόσα μέτρα καθ' ύψος ξεκινάει η εικόνα σου με αυτό τον τρόπο?
Ωχ, παλι, τα ιδια....:p

Ανεβαζω βρε συ, την οθονη, οχι την εικόνα, ώστε να ''εξαφανισω'' το κατω ''γκρι border'' (διαφορα 16/9-2,35).

Σε καθε περιπτωση, ''κανονικα'' (χωρις να ανεβασω την οθονη), το κατω μερος του 16/9 μου ξεκιναει απο χαμηλα (90 cm αν θυμαμαι καλα) οποτε ειναι μια χαρα (εξ' ου και θα φτανω με το χερι να τοποθετω την μαυρη λουριδα στο επανω μερος).

Κανένα χαρτόνι, κανένα βάψιμο

Πήγαινε σε μονωτικά είδη και πες να σου κόψει από αυτό το πλαστικό διάφανο πάχους 1 πόντο που βάζουν για σκέπαστρο στις καφετέριες για τον ήλιο και ντύσε το από την μια πλευρά με μαύρο βελούδο (το απόλυτο υλικό). Πιάστο από πίσω με συραπτικό το μεγάλο το μικρό δεν φτάνει.

Αυτό το πλαστικό είναι ελαφρύ γιατί είναι κενό μέσα . Φαντάσου αποτελείται από δύο πλαστικά φύλλα πάχους 1-2 χιλιοστά που κάθε πόντο ενώνονται . Σε τομή φαντάσου είναι ένα Η


Πάρε με το μέτρο και χράτσα-χρούτσου κόλλα ένα θετικό και ένα αρνητικό στην μαύρη μπορντούρα της οθόνης και έλα ξεκόλλησέ το μετά.
Ενδιαφερον Τασο, thanks.

Φοβαμαι το βάρος όμως.

Ακόμα κι ετσι να ναι, το πλαστικο φοβαμαι οτι θα ειναι βαρυ (ειδικα αν βαλεις και το βελουδο) και φοβαμαι το κρεμασμα απο την οθονη.

Θα το δω παντως. :)
 
17 June 2006
23,739
Αθήνα
Τι ενδιαφέρον;;;;; πεντακόσιες φορές το έχεις δει σε μένα.... :flipout:

Οντως επειδή 2.50 Χ 0.4 θα είναι όντως βαρύ, βάλε στο ταβάνι 2-3 γαντζάκια και κρέμασέ το σαν κάδρο, να μην έχει καμιά σχέση δηλαδή με την οθόνη. ούτε χράτσα-χρούτσου ούτε τίποτα. Πάντως σου ξαναλέω τα ξεχνάς τα βαψίματα.

Βιλλλλλλλλούδοοοοοο που λέει και η διαφήμιση.... ;)
 

Johnkokk

Senior Member
20 June 2006
464
Για μάυρο υλικό πάντως είχα προμηθευτεί το παρακάτω.
http://www.artsound.gr/catalog/adam-hall-0175-mayri-moketa-152cm-p-4296.html

Πολύ μαύρο.Λεπτότερο απο κλασσική μοκέτα και θεωρώ οτι αν κολληθεί πάνω σε κάποιο ακαμπτο υλικό (π.χ. μελαμίνη ή κάτι σχετικό) θα κάνει δουλειά.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Re: Απάντηση: Masking Οθονης 16:9 -> 2,35:1

Σύριε, ποια οθόνη έχεις? Ηλεκτροκίνητη?
Ναι, μια 110αρα Screenline (με εντατήρες)

Τι ενδιαφέρον;;;;; πεντακόσιες φορές το έχεις δει σε μένα.... :flipout:

Οντως επειδή 2.50 Χ 0.4 θα είναι όντως βαρύ, βάλε στο ταβάνι 2-3 γαντζάκια και κρέμασέ το σαν κάδρο, να μην έχει καμιά σχέση δηλαδή με την οθόνη. ούτε χράτσα-χρούτσου ούτε τίποτα. Πάντως σου ξαναλέω τα ξεχνάς τα βαψίματα.

Βιλλλλλλλλούδοοοοοο που λέει και η διαφήμιση.... ;)
Σε σενα δεν το θυμαμαι ειναι η αληθεια...

Τη λυση με τα γατζακια την εχω σκεφτει....αν παω εκει το βαρος του υλικου δεν ειναι προβλημα.

Ομως δεν μπορει να μενει κρεμασμενο συνεχεια (για αισθητικους λογους προφανως - ειναι σαλονι) και το να ανεβοκατεβαινω για να το κρεμαω το βαριεμαι.

Οποτε κοιταω σε κατι ελαφρυ.

Το βαψιμο που λες, ειναι απλουστατο για τετοια κατασκευη. Ο μονος λογος ''προτιμησης'' ειναι για τη μη αυξηση του βαρους. Στο κατω κατω βλεπω πως ειναι με το βαψιμο κι αν δεν κανει, κοτσαρω μετα και οτι υλικο επιλέξω τελικα.

Η αλλη λυση ειναι προφανως ενα απλο black roller (αλλα το αποφευγω γιατι σκυλοβαριεμαι και τις τρύπες, αισθητικα δεν ειναι ωραιο (2 κασες οθονης κολλητα η μια στην αλλη) και φυσικα θα ειναι και πολυ ακριβότερο).
 
Last edited:
17 June 2006
23,739
Αθήνα
Επειδή κι εγώ κοίταζα σε κάτι ελαφρύ, είναι από τις λίγες περιπτώσεις υλικού που συνδυάζει ακαμψία και βάρος.

Αν μπλέξεις μετά με ξυλο-υλικά, μελαμίνες, mdf κλπ χαιρέτα μου τον πλάτανο. Μία που θα το κρεμάσεις και δεν θα το ξεκρεμάσεις μετά.

Αφού είναι ηλεκτρική η οθόνη και θες να μαζεύεται το masking , σκέψου την άλλη λύση.

Παραγγελία ρολό κύλινδρο 2.5 μέτρα μήκος σε είδη κουρτίνας κλπ και με ένα κορδονάκι στην άκρη το μαζεύεις . Για πανί θα έχει βελούδο που στο κάτω μέρος θα είναι γυρισμένο ραμένο και μέσα θα έχει μια μικρή σιδερένια βέργα (ακόμα και μπετόβεργα) ούτως ώστε να είναι σχετικά τεντωμένο όταν είναι κατεβασμένο.

Σίγουρα κοστίζει πιό ακριβά αυτή η λύση, αλλά κερδίζεις μακράν και στο αισθητικό και στο πρακτικό κομμάτι.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Re: Απάντηση: Masking Οθονης 16:9 -> 2,35:1

Για μάυρο υλικό πάντως είχα προμηθευτεί το παρακάτω.
http://www.artsound.gr/catalog/adam-hall-0175-mayri-moketa-152cm-p-4296.html

Πολύ μαύρο.Λεπτότερο απο κλασσική μοκέτα και θεωρώ οτι αν κολληθεί πάνω σε κάποιο ακαμπτο υλικό (π.χ. μελαμίνη ή κάτι σχετικό) θα κάνει δουλειά.
Ισως ειναι λιγο βαρυ....

Τωρα που το σκεφτομαι, μια απλη ματ (βινύλιο; ) αυτοκολλητη ταινια θα ναι μια χαρα (κατι τετοιο ειναι και το ''μαμα'' black border της οθονης αλλωστε...)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Re: Απάντηση: Masking Οθονης 16:9 -> 2,35:1

Επειδή κι εγώ κοίταζα σε κάτι ελαφρύ, είναι από τις λίγες περιπτώσεις υλικού που συνδυάζει ακαμψία και βάρος.

Αν μπλέξεις μετά με ξυλο-υλικά, μελαμίνες, mdf κλπ χαιρέτα μου τον πλάτανο. Μία που θα το κρεμάσεις και δεν θα το ξεκρεμάσεις μετά.

Αφού είναι ηλεκτρική η οθόνη και θες να μαζεύεται το masking , σκέψου την άλλη λύση.

Παραγγελία ρολό κύλινδρο 2.5 μέτρα μήκος σε είδη κουρτίνας κλπ και με ένα κορδονάκι στην άκρη το μαζεύεις . Για πανί θα έχει βελούδο που στο κάτω μέρος θα είναι γυρισμένο ραμένο και μέσα θα έχει μια μικρή σιδερένια βέργα (ακόμα και μπετόβεργα) ούτως ώστε να είναι σχετικά τεντωμένο όταν είναι κατεβασμένο.

Σίγουρα κοστίζει πιό ακριβά αυτή η λύση, αλλά κερδίζεις μακράν και στο αισθητικό και στο πρακτικό κομμάτι.
Ναι, το εγραψα παραπανω...

Το υλικό που λες, εχεις ''αισθηση'' αν θα παλευεται (το βαρος του δλδ) σε αυτες τις διαστασεις;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Αυτοκολλητη ταινια για το υλικο που θα μπει λεω βρε, οχι πανω στην οθονη.....
 
17 June 2006
23,739
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Masking Οθονης 16:9 -> 2,35:1

Ναι, το εγραψα παραπανω...

Το υλικό που λες, εχεις ''αισθηση'' αν θα παλευεται (το βαρος του δλδ) σε αυτες τις διαστασεις;

Ανετα. Σου λέω είναι κούφιο. Πήγαινε σε ένα μαγαζί να το δεις. Κάπως λέγεται, πολυμερές πλαστικό, κάπως έτσι. Αν τους πεις αυτό που βάζουν στις καφετέριες για σκέπαστρο για τον ήλιο είναι στάνταρ. Και βγαίνει και σε διάφανο τελείως αλλά και σε διαφανο σε απόχρωση καφέ. Ετσι κι αλλιώς για την χρήση που θες δεν έχεις πρόβλημα.

Το θέμα είναι όταν θα το βγάζεις να το αποθηκεύεις σε ευθεία για να μην σκευρώσει. Επίσης για να έχει μεγαλύτερη ακαμψία θέλει προσοχή στο κόψιμο . Να το κόψει ως προς το ========== όχι στο κάθετο.
 

Johnkokk

Senior Member
20 June 2006
464
Aυτο που σου είπα ειναι ελαφρύ πάντως.
Μη σε μπερδεύει που λεει μοκέτα.Δεν εχει καμία σχέση με τις κλασσικές μοκέτες.Ειναι πολύ πιο λεπτό.