Ξεκίνημα από το... μηδέν (σχεδόν)!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Το λοιπόν, είμαι για πρώτη φορά στη ζωή μου χωρίς καθόλου ηχεία από το... 1996!

Έχουμε λοιπόν ένα σετ Gamut C2R και D200 MKII, από αναλογικά είμαστε κομπλέ για αρκετό καιρό και τα ψηφιακά θα βολευτούν σε δεύτερη φάση.

Ο χώρος είναι ο γνωστός, γύρω στα 22 τετραγωνικά, όμως λόγω διάταξης, έχουμε τρίγωνο με κάπου 2 μέτρα πλευρά, μάξιμουμ. Υπάρχει αρκετός χώρος από πίσω και πλαϊνούς τοίχους και κάμποσα βαριά έπιπλα στο χώρο.

Έχω τις εξής λύσεις κατά νου:

1) Βρίσκω κάτι σε παλιό μεταχειρισμένο ή έστω πιο καινούριο αλλά φτηνό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
2) Περιμένω και αν καταφέρω να μαζέψω κανένα λεφτό, βλέπουμε.
3) Κάνω ένα "downgrade" στα ενισχυτικά και παίρνω ηχείο και ενισχυτή εφάμμιλης απόδοσης.


Ακούω τις απόψεις σας...
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Το λοιπόν, είμαι για πρώτη φορά στη ζωή μου χωρίς καθόλου ηχεία από το... 1996!

Έχουμε λοιπόν ένα σετ Gamut C2R και D200 MKII, από αναλογικά είμαστε κομπλέ για αρκετό καιρό και τα ψηφιακά θα βολευτούν σε δεύτερη φάση.

Ο χώρος είναι ο γνωστός, γύρω στα 22 τετραγωνικά, όμως λόγω διάταξης, έχουμε τρίγωνο με κάπου 2 μέτρα πλευρά, μάξιμουμ. Υπάρχει αρκετός χώρος από πίσω και πλαϊνούς τοίχους και κάμποσα βαριά έπιπλα στο χώρο.

Έχω τις εξής λύσεις κατά νου:

1) Βρίσκω κάτι σε παλιό μεταχειρισμένο ή έστω πιο καινούριο αλλά φτηνό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
2) Περιμένω και αν καταφέρω να μαζέψω κανένα λεφτό, βλέπουμε.
3) Κάνω ένα "downgrade" στα ενισχυτικά και παίρνω ηχείο και ενισχυτή εφάμμιλης απόδοσης.


Ακούω τις απόψεις σας...

Eν αρχή είναι το χρήμα!..Πόσα διαθέτεις για την αγορά ηχείων Στέργιε?
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Εάν το "χωρίς καθόλου ηχεία" σημαίνει ότι δεν ακούς μουσική, για μένα η λύση είναι αυτή που θα σου αποκαταστήσει άμεσα την επαφή, οπότε το (2) αποκλείεται. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο (1).
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Εάν το "χωρίς καθόλου ηχεία" σημαίνει ότι δεν ακούς μουσική, για μένα η λύση είναι αυτή που θα σου αποκαταστήσει άμεσα την επαφή, οπότε το (2) αποκλείεται. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα στο (1).

Τη βολεύουμε με ακουστικά, δεν τίθεται θέμα...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Αν δεν μπορεις να φτιάξεις το 1 imo! Το φτιάξιμο μπορει να σε βάλει και σε περίεργο τριπάκι και σιγά σιγά να δωσεις πολύ πιο πολλά απο οσα υπολόγιζες...
Επίσης αν πετυχεις κάποιο πολύ καλό deal απο μαγαζί...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν πας για το 2 θα τα αυξήσεις η κινδυνεύουν να φύγουν και αυτά; Το να τραμπαρεις την ενισχυταρα μάλλον χασούρα θα είναι. Θες καιμπάσα τώρα εσύ... Άλλωστε τα αλλά γιαυτό τα έδωσες μάλλον. Σε μτχ πάντως υπάρχουν αξιόλογα βάσης αλλά τα μπάσα.... Οι δόσεις παίζουν;
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Δεν το λεγες ρε νωριτερα να στηναμε την κληρωση?!!!...:flipout:

Downgrade δεν παιζει Στεργιο γιατι αυτες τις εποχες σημαινει σκοτωμα.Και ειναι κριμα τετοια μηχανηματα.
Κρατα τα και ψαξε καμια μεταχειρα,κυκλοφορουν πολλα και καλα.
Πως τα καταφερες ρε και εμεινες χωρις ηχεια?
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Απλό βρε, πούλησα τα Audiostatic!

Αποκλείοντας το 3, έχουμε το εξής θετικό: οδηγούμε σχεδόν ό,τι ηχείο κυκλοφορεί!
Μόνο λόγω χώρου, μη μου πει κανείς να πάρω κανένα τέρας... :p
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Εγώ θα προτιμούσα την αγορά demo/μεταχειρισμένου από αξιόπιστη πηγή. Είτε από μαγαζί με καλή φήμη (άλλωστε τα demo είναι περιουσία τους που συνήθως την προσέχουν) είτε από ιδιώτη που εμπιστεύεσαι. Τέτοια περίοδο μπορούν να βρεθούν φοβερές προσφορές.
Η αγορά ενός μέτριου καινούργιου ηχείου μπορεί να σου δώσει τη χαρά του να μυρίσεις φρέσκο βερνίκι, αλλά δε θα αναδείξει τις αρετές των ενισχυτικών σου.
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Προσφορές στον Στέργιο για αγορά ηχείων,μεταχειρισμένων ή μη, μόνο με πμ. παρακαλώ.
Το νήμα το άνοιξε για να του προτείνουμε γνώμες για το πως θα κινηθεί και όχι
για να ξεφορτώσουμε ότι έχουμε..

Πρόσβαση στις αγγελίες έχει εξ´άλλου και βλέπει τι υπάρχει για πώληση.
 
φίλε συνονόματε αν είναι να μείνεις στο χώρο που ξέρω προτείνω να πάρεις ένα πολύ καλό ηχείο βάσης με τσαμπουκά (που κατά προτίμηση να μη κατεβαίνει πολύ χαμηλά) και ένα πολύ καλό sub.

Για πάνελ δε σε βλέπω, καλώς έκανες και τα έδωσες.
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Πουλάς τον τελικό και παίρνεις ένα ζεύγος αυτoενισχυόμενα και είσαι jet set .
Δεν είχες και παλαιότερα αυτοενισχυόμενα ?
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Ακούγονται ωραίες απόψεις. Προσωπικά συμφωνώ και με την επικοινωνία με μπουλ και με τη λύση των αυτοενισχυόμενων.


Στέργιο μου, επειδή δυστυχώς στον ήχο δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σκέψου τι είναι αυτό που θα ήθελες περισσότερο να έχει το ηχείο που θα αγοράσεις και επικεντρώσου πάνω στο χαρακτηριστικό που θες ή σου έχει λείψει.
Νομίζω μετά την αστείρευτη μουσικότητα των audiostatic (και τις όποιες ελλείψεις στα άκρα) θα θέλεις κάτι δυναμικό... που να ροκάρει.


Ταπεινή μου άποψη είναι να δώσεις τον τελικό και να μαζευτεί ένα καλό budget για ένα ζευγάρι σοβαρά αυτοενισχυόμενα ηχεία (ίσως να περισσέψουν και χρήματα τελικά)... αλλά και πάλι ο τελικός είναι καλό κομμάτι.....
....δύσκολη επιλογή πραγματικά.

Θα είμαι δίπλα σου στην επιλογή αν χρειαστεί να κατέβεις αθήνα για ακροάσεις (θα μείνεις σε μένα αν θες και θα γυρίσουμε μαγαζιά/σπίτια).
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Ξεκίνημα από το... μηδέν (σχεδόν)!

Μίλα με τον Μπούλ...

φίλε συνονόματε αν είναι να μείνεις στο χώρο που ξέρω προτείνω να πάρεις ένα πολύ καλό ηχείο βάσης με τσαμπουκά (που κατά προτίμηση να μη κατεβαίνει πολύ χαμηλά) και ένα πολύ καλό sub.

Για πάνελ δε σε βλέπω, καλώς έκανες και τα έδωσες.

συνδυασμένα
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Προσφορές στον Στέργιο για αγορά ηχείων,μεταχειρισμένων ή μη, μόνο με πμ. παρακαλώ.
Το νήμα το άνοιξε για να του προτείνουμε γνώμες για το πως θα κινηθεί και όχι
για να ξεφορτώσουμε ότι έχουμε..


Πρόσβαση στις αγγελίες έχει εξ´άλλου και βλέπει τι υπάρχει για πώληση.


Δεν νομιζω οτι σε προσεβαλα, και λυπαμαι που το εκανες εσυ. Αν με θεωρεις λαμογιο που προσπαθει να ξεφορτωθει οτι εχει στην καλυτερη περιπτωση με αδικεις.

Τι διαφορα εχει δλδ η προταση του Φραγκουλη για του Ντινου, σε σχεση με αλλων φιλων προτασεις για του Αντωνη, Νικου, κλπ....

Επισης, δεν θεωρω κανεναν τοσο ανοητο, που να "χαφτει" οτι του λενε.

Ευχαριστω για το βημα.