Χρωματική ανομοιομορφία

21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Ανοίγω ένα thread μετά από επίσκεψή μου σε γνωστή αντιπροσωπεία για βλάβη του προβολέα μου (χρωματική ανομοιομορφία).
Φυσικά δεν θα αναφέρω την αντιπροσωπεία για να μην θεωρηθεί διαφήμιση / δυσφήμιση.

Κατά την διάρκεια της συζήτησης μας ,αναφέρθηκε ότι το ρεύμα και η στιγμιαία άνοδος της τάσης (pick) είναι μια πιθανή αιτία που μπορεί να καταστρέψει την ''πόλωση'' (?) της λυχνείας και να παρουσιάζει ανομοιομορφίες στην δέσμη του φωτός με αποτέλεσμα την ''προβολή'' κάποιου βασικού χρώματος (RGB) σε κάποιο μέρος της οθόνης.
Η κακή σύγκλιση των panels αναφέρθηκε ως άλλη πιθανή αιτία αλλά αυτό που με ενδιαφέρει (και ίσως και άλλους) είναι αν πράγματι μπορεί να συμβεί αυτό από το ρεύμα.

Κατ´αρχήν θα ήθελα να διασταυρώσω αν αυτό είναι αληθές και αν ναι, αν θα βοηθούσε ένα τροφοδοτικό-σταθεροποιητής τάσης?

Αν και δεν αναφέρω το όνομα της εταιρείας, θα αναφέρω ότι σε γενικές γραμμές η εξυπηρέτηση με ικανοποίησε.

Θα περιμένω όμως και το αποτέλεσμα της επισκευής... -bye-
 
Eγω για ψυχολογικους καθαρα λογους εχω συνδεσει ενα απλο UPS απο αυτα που πουλανε στα καταστηματα υπολογιστων. Ειχα διαβασει παλιοτερα εδω μεσα οτι δεν σε προστατευει ουσιαστικα, καθως πρεπει να πας σε UPS online με κοστος πολυ ανω του 500ρικου..

Ωστοσο... θα ηταν καλο να μας πεις τι μοντελο ειναι ο προβολεας σου, δε νομιζω οτι υπαρχει θεμα διαφημισης..
 
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Είναι ένας EPSON TW-600 αν και έχω διαβάσει και σε άλλα threads ότι το ίδιο έχει συμβεί και σε TW-700.

Έχουν κάτι να δηλώσουν πάνω σε αυτό το θέμα οι κάτοχοι TW-1000 (έναν γνωρίζω από το avc) αλλά και οι κάτοχοι pj άλλης εταιρείας?
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Φίλε Βαγγέλη, το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ με τον 600άρη μου. Δεν το είχε εξαρχής, αλλά το παρουσίασε αργότερα. Από τη μακρά συζήτηση που έχει γίνει εδώ επί του θέματος, έχω πειστεί ότι αυτό είναι ένα εγγενές πρόβλημα της τεχνολογίας LCD. Πάντως, το να προέλθει η ανομοιομορφία από στιγμιαία άνοδο της τάσης του ρεύματος, είναι μια ενδιαφέρουσα υπόθεση, αλλά δεν ξέρω τι έχουν να πουν οι γνώστες του φόρουμ επ' αυτού.
Από φίλο του φόρουμ είχα διαβάσει (δεν θυμάμαι τώρα πού ακριβώς) ότι είχε κι αυτός το ίδιο πρόβλημα, το οποίο όμως εξαφανίστηκε αργότερα. Αλήθεια, είναι δυνατόν αυτό να συμβεί, και αν ναι, κάτω από ποιες προϋποθέσεις;
 
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Απάντηση: Re: Χρωματική ανομοιομορφία

Ειχα διαβασει παλιοτερα εδω μεσα οτι δεν σε προστατευει ουσιαστικα, καθως πρεπει να πας σε UPS online με κοστος πολυ ανω του 500ρικου..

Από μια μικρή έρευνα τιμών για UPS on-line είδα ότι πράγματι οι τιμές είναι υψηλές αλλά βρήκα και κάποιο (αναγράφει ότι είναι ''on-line'' κατασκευής) που είναι αρκετά οικονομικό και προσιτό γιά όλους αν ευσταθούν τα περί λυχνείας και αν προσφέρει ουσιαστική προστασία από την κακή ποιότητα ρεύματος.

Εδώ είναι το link http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=45652
 
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Από φίλο του φόρουμ είχα διαβάσει ότι είχε κι αυτός το ίδιο πρόβλημα, το οποίο όμως εξαφανίστηκε αργότερα.

Βλάση, μήπως αυτό ενισχύει την πιθανότητα ότι το φαινόμενο αυτό ίσως να προέρχεται από τις αυξομειώσεις της τάσεις του ρεύματος?

Τι έχουν να πουν αυτοί που γνωρίζουν τα της τροφοδοσίας ρεύματος καλύτερα?

Θα ήθελα πολύ να ξέρω αν μπορώ με απλό και οικονομικό τρόπο (UPS on-line των 280 ) να λύσω ένα ενοχλητικό πρόβλημα του pj μου.
 
Last edited:

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Βλάση, μήπως αυτό ενισχύει την πιθανότητα ότι το φαινόμενο αυτό ίσως να προέρχεται από τις αυξομειώσεις της τάσεις του ρεύματος?

Βαγγέλη, αν ισχύει αυτό, τότε πρέπει να ευχόμαστε να συμβεί πάλι κάποια αυξομείωση της τάσης, μήπως και αποκατασταθεί η βλάβη! (Ή να επιδεινωθεί το πρόβλημα...). Μήπως παραείμαστε αισιόδοξοι;

Θα ήθελα πολύ να ξέρω αν μπορώ με απλό και οικονομικό τρόπο (UPS on-line των 280 ) να λύσω ένα ενοχλητικό πρόβλημα του pj μου.

Έχω την εντύπωση ότι η βλάβη διορθώνεται μόνο από τους ειδικούς τεχνικούς της αντιπροσωπίας. Είμαι - όπως κι εσύ φαντάζομαι - μέσα στα όρια της εγγύησης, οπότε με βλέπω να τον παίρνω παραμάσχαλα και βουρ για Θεσσαλονίκη!
 
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Εγώ τον έχω πάει ήδη στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης της αντιπροσωπείας και μου είπαν ότι θα τον στείλουν στην Ιταλία για την αποκατάσταση της βλάβης.

Φοβάμαι όμως την επανάληψη της βλάβης....:BXVZCBXZ6:
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Εγώ θα τον πάω στην αντιπροσωπία της Θεσσαλονίκης στις 11 ή στις 14 Μαίου. Αν μέχρι τότε έχεις τον έχεις πάρει πίσω, Βαγγέλη, πολύ θα ήθελα να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
Επίσης, άλλο ένα θέμα εκτός της ανομοιομορφίας στα προβολικά LCD, που μας κάνει επίσης να τα στέλνουμε για service, είναι και οι σκόνη, που πολλοί ξεχνάμε εντελώς.....

Λέμε όταν είμαστε ενθουσιώδεις : " Δε βαριέσαι μωρε ? Εγώ θα τον απολαύσω τον προβολέα μου όσο πιο πολλές ώρες μπορώ (ακόμα και για να βλέπω TV), και όταν καεί η λάμπα του αγοράζω μία άλλη "

ΔΕΝ σκεφτόμαστε όμως, τι συμβαίνει με τη σκόνη και τις άσπρες κηλίδες που αυτή δημιουργεί στα οπτικά όλες αυτές τις ώρες .....
Αποτέλεσμα να στέλνουμε ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ το λόγο τα μηχανήματά μας στην αντιπροσωπία, (και εν προκειμένω οι Epson που πρέπει να πάνε Ιταλία και έρχονται μετά από 10-15 μέρες !!!)......

Μήπως τελικά, ο προβολέας είναι ένα αντικείμενο περιορισμένης χρήσης και απόδοσης, ( και ειδικά οι LCD που πάσχουν περισσότερο από ανομοιομορφία και σκόνη ??? ) :grandpa:
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Διονύση, σίγουρα τα προβολικά είναι περιορισμένης χρήσης και απόδοσης. Το θέμα είναι: πόσο περιορισμένης; Αυτό νομίζω ότι σε κάποιο - όχι ασήμαντο - βαθμό εξαρτάται και από το χρήστη (σε ό,τι αφορά τουλάχιστον το θέμα της σκόνης). Πώς όμως αποφασίζεις να καθαρίσεις το φίλτρο του προβολέα σου, που είναι κρεμασμένος κάτω από το ταβάνι σε κανονική θέση (όχι ανάποδα), όταν μάλιστα ο προβολέας αυτός είναι ο Έπσον που έχει το φίλτρο από κάτω; Αυτό σημαίνει ότι τον ξεκρεμάς από το ταβάνι, τον κατεβάζεις κάτω, καθαρίζεις το φίλτρο, τον ξανακρεμάς στο ταβάνι - και φτου κι απ' την αρχή βαβούρα για τη σωστή θέση κ.λπ. Όλα αυτά μού φαίνονται βουνό! Αλλά πάλι, τι να κάνεις; Να τον αφήσεις να ψωριάσει; Δε λέει...
 

Διονύσης1

AVClub Addicted Member
5 January 2007
1,568
Κέρκυρα
To ότι ο Επσον έχει το φίλτρο από κάτω, πιστεύω ότι είναι ατού για όσους δεν τον κρεμάνε ανάποδα, γιατί πιο λίγη σκόνη περνάει από κάτω, παρά αυτή που πέφτει από το ταβάνι όταν κρεμάς τον προβολέα ανάποδα....

Πάντως Βλάση, να ξέρεις ότι το καθάρισμα του φίλτρου δεν είναι ΑΠΟΛΥΤΗ λύση για να μην παρουσιάσει κηλίδες σκόνης στην οθόνη ο προβολέας....
Υπάρχει η πολύ ψιλή άσπρη σκόνη της ατμόσφαιρας, η οποία μπορεί και περνάει μέσα από το φίλτρο, και ΑΥΤΗ είναι που κάνει την χειρότερη ζημιά ..... :bigcry:

Το θέμα του ξεκρεμάσματος του προβολέα για καθάρισμα του φίλτρου και η επανατοποθέτησή του στην οθόνη, είναι όντως μια μεγάλη μανούβρα, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ αυτό είναι αναγκαίο κακό.....

Όλα αυτά τα μειονεκτήματα που έχουν οι προβολείς (ειδικά οι LCD) όπως ανομοιομορφία, σκόνη, περιορισμένη χρήση λόγω λάμπας, αλλά και απόδοση εικόνας σε σχέση με μια LCD τηλεόραση Full HD, με κάνουν να πιστεύω ότι ΙΣΩΣ η επόμενη αγορά μου να είναι μια επίπεδη TV 42-50'' την οποία θα ευχαριστιέμαι καλύτερα, γιατί ΔΕΝ θα σκέφτομαι όλα αυτά τα προβλήματα, και επιπλέον, θα την έχω αναμμένη πολλές ώρες χωρίς να με νοιάζει το κόστος χρήσης της (όπως συμβαίνει με τους προβολείς)......... :grandpa:
 
Last edited:

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
Ρε παιδιά,ο epson είναι ο πιο φτηνός τρίτσιπος προβολέας που υπάρχει.
Μην βγάζετε συμπεράσματα για μια τεχνολογία (προβολείς) με βάση το πιο εισαγωγικό μοντέλο της τεχνολογίας αυτής.

Οι λίγο πιο ακριβοί sanyo πρόσφερουν και καλύτερα φίλτρα για την σκόνη και τρόπο να την απομακρύνεις σε περίπτωση που εισχωρήσει και επικαθήσει στο πανελ.
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,145
Bratislava
με κάνουν να πιστεύω ότι ΙΣΩΣ η επόμενη αγορά μου να είναι μια επίπεδη TV 42-50'' την οποία θα ευχαριστιέμαι καλύτερα, :

εισαι σιγουρος γι αυτό? προβολεας δεν ειναι μονο η εικονα που περνεις... ειναι ολη η διαδικασια/αισθηση... σκοτεινος χωρος , μεγαλη εικονα, ήχος... τωρα αν εμεις χρησιμοποιουμε τον προβολεα σαν τηλεοραση τοτε... εχεις δικιο, κατι σαν τζιπ του κολωνακιου...
 
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Να σας θυμίσω ότι το thread αυτό έχει σαν σκοπό την διερεύνηση του αν η κακή ποιότητας ρεύματος και οι αυξομειώσεις μπορούν να συμβάλουν στο φαινόμενο της χωματικής ανομοιομορφίας των panels lcd pjs.

Σίγουρα όλα αυτά που έχουν γραφεί εδώ είναι ενδιαφέροντα αλλά ο σκοπός του thread είναι η ενημέρωση και η πιθανή λύση του συγκεκριμένου προβλήματος.

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας και περιμένω τις απόψεις και άλλων και πολύ περισσότερο αυτών που γνωρίζουν τα του ''ρεύματος'' :grandpa:
 
Last edited:
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Εγώ θα τον πάω στην αντιπροσωπία της Θεσσαλονίκης στις 11 ή στις 14 Μαίου. Αν μέχρι τότε έχεις τον έχεις πάρει πίσω, Βαγγέλη, πολύ θα ήθελα να μας ενημερώσεις για το αποτέλεσμα.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Βλάση σε ευχαριστώ και εύχομαι κι εγώ να λυθεί το πρόβλημα τόσο στον δικό μου pj όσο και σε κάθε άλλον (φυσικά και στον δικό σου!).

Θα ενημερώσω το thread για το αποτέλεσμα της επισκευής.

Ελπίζω η προσθήκη ενός UPS On-line να βοηθήσει στην, μη εμφάνιση του ίδιου προβλήματος ξανά...(?)

Συνεχίζω να περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις μελών που γνωρίζουν το θέμα βαθύτερα.
 

nix_

Senior Member
10 July 2006
448
Θεσ/νικη
κάποιοι πρέπει να μάθουν να βάζουν ονόματα στα threads σχετικά με το αντικείμενο συζήτησης και όχι οτι νάναι
 
21 February 2007
271
ΑΘΗΝΑ - ΚΗΦΙΣΙΑ
Απάντηση: Re: Χρωματική ανομοιομορφία

κάποιοι πρέπει να μάθουν να βάζουν ονόματα στα threads σχετικά με το αντικείμενο συζήτησης και όχι οτι νάναι

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο (αν και δεν υπήρχε λόγος να το εκφράσεις έμεσα και αόριστα) και θα προσπαθήσω την επόμενη φορά να είμαι πιο σαφής στην κεφαλίδα γιατί κάποιοι διαβάζουν μόνο τις κεφαλίδες και όχι το θέμα.