KRELL

harryparos

New member
4 February 2009
54
Καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας εχω βρεί μεταχειρισμένους 2 Krell ολοκληρωμενους τον KAV-400xi και τον S-300i. Γνωριζω οτι ο πρωτος ειναι πιο παλιο μοντελο ενω ο β ειναι τρεχων μονο που ειναι στη Κινα φτιαγμενος,διαβασα πολλα και για τους 2 στο διαδικτυο αλλα ειμαι μπερδεμενος ποιον να προτιμησω , σκεπτομαι να παρω εναν απο τους 2 (ειναι μεταχειρισμενοι ) διοτι για καινουργιο δεν το συζηταω .ευχαριστω Χαρης
 
Last edited by a moderator:

jolk

Established Member
14 December 2008
255
Αμα δεν τους ακούσεις στο χώρο σου,με το υπόλοιπο σύστημα,γουρούνι στο σακί και οι δύο αγορές.......
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,832
Αθήνα
Είναι πολύ καλά μηχανήματα και τα δύο, όποιο και να διαλέξεις δεν νομίζω να απογοητευτείς. Δες όμως τα εγχειρίδια χρήσης γιατί έχουν και κάποιες διαφορές στις εισόδους τους, εκτός από την ισχύ.
Σε γενικές γραμμές, δεν έχουν πρόβλημα με τα ρεύματα, εκτός και αν έχεις πολύ δύσκολα ηχεία.
http://www.krellonline.com/assets/support/KAV400xi_V030_MAN.pdf
http://www.krellonline.com/downloads/S-300i_owners_ref_v1_0.pdf
Καλά λέει ο jolk, ζήτησε (αν γίνεται) να τους ακούσεις με το σύστημά σου.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Τι ηχεία έχεις και πώς είναι ο χώρος ακρόασης;
Πόσο στους δίνουν τον καθένα;Σε τι κατάσταση είναι;

Απ' αυτά θα εξαρτηθεί άν αξίζει να πάρεις κάποιον.


Σήμερα υπάρχουν άφθονες ευκαιρίες μεταχειρισμένων και σε σαφώς καλύτερα μηχανήματα...
 

harryparos

New member
4 February 2009
54
Re: Απάντηση: KRELL

Τα ηχεα μου ειναι τα Mission 764 i παλιο μοντελο τα οδηγει ο cyrus 2 τα εχω πολλα χρονια 150 βατ ο χωρος μου 4Χ4 φορτωμενος με πολλα επιπλα τα εχω δυστυχως κοντα στο τοιχο .σκεπτομουνα να παρω τον electrocompaniet ec2 αλλα δεν βρισω σε καλη τιμη.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,913
Φίλε, το μόνον σίγουρο είναι ότι με τα ηχεία αυτά και 16 τετραγωνικά, δεν χρειάζεσαι την ισχύ των κρελ που ανέφερες ... κατά την γνώμη μου μια χαρά είσαι με τον Σάιρους, απλά κάντου ένα φρεσκάρισμα σε πυκνωτές και κράτα τα χρήματα σου προς το παρόν ... ή ψάξε για κανέναν μεταχειρισμένο sugden 21, άντε κανέναν MF A1, έτσι για την αλλαγή, από 300 - 500 ευρώ ...
 

harryparos

New member
4 February 2009
54
Ο φιλος που εχει δει τον eci 3 μπορει να μου δωσει πληροφοριες που μπορω να δω το μηχανημα και να μαθω τιμη γιατι με ενδιαφερει τον ειχα ακουσει ιδικα για κλασικη μουσικη τον λατρεψα.Τα Wat του Cyrus δεν μου φτανουν για τα ηχεια μου επρεπε ναχα παρει το τροφοδοτικο τοτε το extra αλλα οσο και να εχω ψαξει τωρα δεν το βρισκω αυτο θα βελτιωνε ουσιαστικα την ακουστικη μου ,δεν ακουω δυνατα θελω σε χαμηλες εντασεις γλυκιτητα αληθοφανεια.
 
Last edited:

Nemrod

New member
23 November 2012
5
Θα συμφωνήσω με τον κύριο Dipie. Ένας καλός λαμπάτος ίσως να σου έδινε περισσότερα πράγματα. Δες κανέναν BAT.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: KRELL

Φίλε, το μόνον σίγουρο είναι ότι με τα ηχεία αυτά και 16 τετραγωνικά, δεν χρειάζεσαι την ισχύ των κρελ που ανέφερες ... κατά την γνώμη μου μια χαρά είσαι με τον Σάιρους, απλά κάντου ένα φρεσκάρισμα σε πυκνωτές και κράτα τα χρήματα σου προς το παρόν ... ή ψάξε για κανέναν μεταχειρισμένο sugden 21, άντε κανέναν MF A1, έτσι για την αλλαγή, από 300 - 500 ευρώ ...

+1
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
971
Κηφισια Αττικής
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα μια γρήγορη γνώμη. Έχω στο σαλόνι 30τ.μ. ηχεία δαπέδου της castle knight 5 (91db) και ενισχυτή έναν sony 1200es 2*80 watt. Έχω βρει μέσω γνωστού από Αμερική έναν krell s300i στα 710 δολλάρια με τα μεταφορικά. Περί τα 650 ευρώ δλδ. Τι λέτε αξιζει?
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,898
127.0.0.1
Καλησπέρα.
Έχεις κάποιο θέμα με τον Sony και θέλεις να τον αλλάξεις;
Ο s300i δεν είναι και από τους πιο εύηχους ενισχυτές της Krell.
Αν δεν έχεις θέματα οδήγησης (που δεν το νομίζω), είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο Sony παίζει καλύτερα. :smile:

Βασικά, τι μουσική ακούς; Να ξεκινήσουμε από εκεί.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Αξιζει και μαλιστα πολυ εαν παιζει σε Ευρωπαϊκο βολταζ (αυτο που ρωταει ο Βλαντ). Επισης εαν ξερεις εαν υπαρχει υποστηριξη καπου καπως στην Ελλαδα σε περιπτωση που...χτυπα ξυλο.

Στο ενα τεταρτο της τιμης προσφερεται. Βεβαια ολα αυτα εαν ειναι σε αριστη κατασταση.
Γιατι τι παιρνεις σημερα με 650 ευρω ; :nounder:

Ολα αυτα εφοσων υπαρχει γνωστος εκει που το "εγγυαται". Προσοχη στις παγιδες σε μακρυνες αγορες χωρις εγγυησεις μαγαζιου.

Krell και Wadia ειναι σταθερες αξιες στην Αμερικη στα ηλεκτρονικα, και ειναι στιβαρα μηχανηματα.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,898
127.0.0.1
Με το ταχυδρομείο είναι 15 + 24% το ΦΠΑ.
Με courier, εύκολα τα διπλάσια.
Η αγορά θα πρέπει να γίνει μέσω κάρτας, paypal ή κάτι που να αποδεικνύει την αξία του, γιατί λογικά θα ζητηθεί από τα ΕΛΤΑ.

Αν σκεφτείς ότι ο ενισχυτής έκανε κάπου στα 3.000 όταν βγήκε στο εμπόριο, είναι καλή τιμή.
Από την άλλη, όλοι προσπαθούν να τον διώξουν κάπου στα 700 , και υπάρχει λόγος για αυτό.
Πολύ δυνατός ενισχυτής, μπορεί να οδηγήσει σχεδόν οτιδήποτε, για ηλεκτρονική μουσική και πάρτι είναι ότι πρέπει.
Αν τον ρίξεις σε άλλα ακούσματα, να προσεύχεσαι να ματσάρει ηχητικά με τα ηχεία σου γιατί θα κλαις.
Ή θα το ρίξεις στην ηλεκτρονική μουσική. :D
 
  • Sad
Reactions: christos56