Φίλτρα φακών , τύποι και χρήσεις τους .

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

Αυτο που γνωριζω απ'οσο τα εχω ψαξει γενικως με τα προβολικα, τα ακριβα και καλα φιτρα , σαν βασικη διαφοροποιηση εχουν το γεγονος οτι μενουν ουδετερα στα χρωματα και το φως.

Το site της hoya εχει πληροφοριες . Επισης πολλα θεωρητικα θυμαμαι βρηκα στο site της zeis.


Ρε συ, φιλτρας θα γινεις?????χαχα
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

σε πολωτικά παίζει κάποια διαφορά στα HMC. Τώρα στα απλά UV, τι να σε πω, θα σε γελάσω, οι περισσότεροι για προστασία τα έχουν και μόνο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

γιατί, βλέπεις διαφορές? Τι νομίζεις κάνει το UV? Κόβει τις UV, συνεπώς κυρίως στη φωτομέτρηση νομίζω επηρεάζει
 
Απάντηση: Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

send said:
γιατί, βλέπεις διαφορές? Τι νομίζεις κάνει το UV? Κόβει τις UV, συνεπώς κυρίως στη φωτομέτρηση νομίζω επηρεάζει

Δεν έχω κάνει τεστ με ή χωρίς καθόλου φίλτρο και δε με ενδιαφέρει, αφού θέλω να προστατέψω τον φακό.
Οπότε αν έχω σίγουρα φίλτρο επάνω, θα ήθελα να έχω αυτό που κάνει τη μικρότερη ζημιά.
 
Απάντηση: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

Πανούσης Δημήτρης said:
Μη πολυψειρίζεις τα UV. Κάτσε με αυτό.
Για πολωτικό κοίτα αυτό που σου λέει ο send

Αφού μου το λέει αυτό ο αρχηγός του "ψειρίσματος" τότε πάω πάσο! -bye-
 

drioannis

Established Member
19 June 2006
260
Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

Αν δεν κάνω λάθος τα HOYA PRO είναι και πιο λεπτά (slim).Αυτά χρησιμοποιούνται αντί των κανονικών σε υπερευρυγώνιους φακούς για να αποφεύγετε το σκοτίνιασμα στις γωνίες (έχω παραγγείλει για τον νέο μου φακό Canon 17-40L f4).Έχω επίσης και ένα πολωτικό S-HMC το οποίο είναι εξαιρετικό.Ένα απλό S-HMC θα σε καλύψει σε όλες τις περιπτώσεις εκτός των υπερευρυγώνιων σε Full Frame μηχανές όπου πιθανός(ανάλογα τον φακό) θα χρειαστείς ένα slim.
 
Απάντηση: Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ said:
UV απλό. Όχι, τίποτε παραπάνω. Για πολωτικό πάρε Marumi με 70 ευρώ. Αν θέλεις δοκιμή έχω 77άρι UV.

Νομίζω ότι ο κατερέλος έχει το χόγια το προ σε αυτή την τιμή και λίγο παραπάνω. Για Φ67 μιλάμε. Τα μαρούμι θεωρούνται καλύτερα?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

Όχι, απλά τα Marumi τα βρίσκεις στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Δεν πρέπει να πάρουμε και κάτι από την πόλη μας; Άλλωστε το πολωτικό Marumi το δούλεψες και είδες τα αποτελέσματα.
 
Απάντηση: Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

ΒΛΑΣΙΔΗΣ said:
Όχι, απλά τα Marumi τα βρίσκεις στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Δεν πρέπει να πάρουμε και κάτι από την πόλη μας; Άλλωστε το πολωτικό Marumi το δούλεψες και είδες τα αποτελέσματα.

Ξέρεις ότι το προτιμώ αυτό Βλάση μου, αλλά οι διαφορές (ακόμη και με σχετικά καταστήματα των Αθηνών) είναι μεγάλες.
ο 50άρης φακός της canon 120 εδώ, 100 στην Αθήνα.
Αν βάλεις μεταφορικά σου πάει 110, χώρια που έρχεται στο σπίτι μου, κάτι που με βολεύει περισσότερο από το να κατεβαίνω Θεσσαλονίκη!

Όταν έψαχνα για τον 17-35 της tamron, 480 εδώ, 385 στην Αθήνα!

Συν τοις άλλοις ένας από εδώ πήγε να με πείσει να πάρω τον 17-85 EFS της Canon γιατί είναι λέει ο καλυτερότερος all-around φακός για την 350D...

...απο εκεί και πέρα έπαψα να ασχολούμαι με την πόλη μου στο θέμα αυτό...
 

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

MARUMI=MARULI
HOYA-B+W (ΣΚΙΑΔΟΠΟΥΛΟΣ)
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ MULTICOATED
ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΡΙΝΕΙΑ ΑΦΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΔΥΟ ΓΥΑΛΙΝΕς ΕΠΙΦΑΝΕΙΕς,ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ Η ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ,ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΕς ΦΩΤΟ
ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙς....
 

Maria An.

Established Member
28 June 2006
292
Θεσσαλονίκη
Re: Φίλτρα απλά, φίλτρα καλά.

Πάντως στη Θεσσαλονίκη όταν έψαχνα πριν από μερικούς μήνες ένα UV και ένα πολωτικό, τα είχανε διπλάσια τιμή από τα μαγαζιά της Αθήνας. Συγγνώμη, αλλά δεν θα πάρω, αν και έχω κάθε καλή διάθεση να υποστηρίξω την πόλη μου.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
623
Χίος
Ποιό φίλτρο προστασίας για Nikkor 50/f1:1.2mm ;

Ύστερα από περίπου 12 χρόνια φωτογραφιών σε slides 135 στην αρχή με Zenith(!) και τα τελευταία 5 με δανεική Nikon FA, και τα τελευταία 3 χρόνια παράλληλης χρήσης με μιά αρκετά καλή compact ψηφιακή, έκανα το ευτυχές βήμα και φτιάχνω εν έτει 2009 το αναλογικό μου σύστημα για να συνεχίσω να τραβάω φωτογραφίες σε slides, μιας και αυτά μου δίνουν με την ποιότητά τους την καλύτερη ευχαρίστηση.

Έτσι ξεκίνησα με αυτόν (καινούργιο από Ιαπωνία):
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
623
Χίος
Re: Ποιό φίλτρο προστασίας για Nikkor 50/f1:1.2mm ;

ταυτόχρονα ήρθε αυτό:
 

Attachments

  • 13f7_3.jpg
    13f7_3.jpg
    78.9 KB · Views: 49

mipi

Senior Member
30 June 2006
623
Χίος
Re: Ποιό φίλτρο προστασίας για Nikkor 50/f1:1.2mm ;

αύριο έρχεται η παρακάτω κυρία σε turbo έκδοση (motordrive MD-15):
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
623
Χίος
Re: Ποιό φίλτρο προστασίας για Nikkor 50/f1:1.2mm ;

και σιγά-σιγά όταν τα οικονομικά επιτρέψουν, θα ψάξω για αυτούς:
 

Attachments

  • D3S_4232-950.jpg
    D3S_4232-950.jpg
    68.1 KB · Views: 40
  • 1.jpg
    1.jpg
    86.2 KB · Views: 38

mipi

Senior Member
30 June 2006
623
Χίος
Re: Ποιό φίλτρο προστασίας για Nikkor 50/f1:1.2mm ;

Θα ήθελα την άποψή σας για ποιοτικά φίλτρα προστασίας των φακών τα οποία λογικά θα είναι και UV, και λαστιχένια σκίαστρα (παρασολέιλ).