Philips (33PT 9101) τηλεκοντρόλ

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
Για την παραπάνω τηλεόραση (που είναι και 7ετίας αλλά παίζει άριστα) χάλασε το τηλεκοντρόλ (δεν ανάβει η μικρή lcd οθόνη, ούτε δίνει σήμα) μετά από πτώση (γερή πτώση).:violent-smiley-008:
Οι λύσεις που έχω σκεφτεί - κατά σειρά κόστους - είναι :

1. Αγοράζω άλλο συμβατό με Philips (Visa, TELE κλπ μάρκες) θυσιάζοντας ένα κάρο λειτουργίες που είχε το original.

2. Το δίνω για επισκευή (αν και εσωτερικά δεν διαπίστωσα κάποιο σπασμένο, κομμένο εξάρτημα) με τα όποια αποτελέσματα, σε μάστορα.

3. Επικοινωνώ με αντιπροσωπεία και αγοράζω καινούργιο (που μάλλον δεν θα υπάρχει, θα θέλει παραγγελία με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα, αναμονή, κόστος κλπ)

Εσείς τι θα μου προτείνατε?:grandpa:
Έχει τύχει σε κάποιον παρόμοια εμπειρία με τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία?

Υ.Γ. Διάβασα και το σχετικό
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=7930
απλώς η διαφορά είναι, σε επίπεδο αντιπροσωπείας τι παίζει? (τιμή, τυχόν παραγγελία, χρόνος κλπ)
 
Last edited:

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Εγώ θα επέλεγα την πρώτη λύση. Όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία της συγκεκριμένης εταιρείας, ταλαιπωρήθηκα αρκετά.
Αν λάβουμε υπόψη και την παλαιότητα του εξαρτήματος, δε νομίζω ότι αξίζει ο κόπος.
 
Σου προτεινω τη 2η λυση.
Αν διαπιστωσεις οτι δεν επισκευαζεται, πας στην πρωτη λυση, και μαλιστα χωρις να θυσιασεις δυνατοτητες του αυθεντικου τηλεκοντρολ, εφοσον απευθυνθεις στο καταλληλο καταστημα.
 

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
Και από ότι διαπιστώνω επαληθεύεστε όλοι
μια και απευθυνόμενος στη Philips με παρέπεμψε σε πλησιέστερο Κατ/μα λιανικής (στην Καλλιθέα συγκεκριμένα λόγω περιοχής) και σε περίπτωση που δεν το έχει (πολύ πιθανό λόγω παλαιότητας) να απευθυνθώ στο service (μου έδωσε τα τηλέφωνα) μπας και τους έχει μείνει κανένα (γιατί άραγε να τους έχει μείνει? είχαν ποτέ λιανική πώληση από τηλεκοντρόλ ή από καμμιά ανεπισκεύαστη παλία crt να το κράτησαν σαν ενθύμιο και τώρα το πουλούν?) Φυσικά ούτε λόγος για επισκευή του παλιού ή για παραγγελία νέου απέξω.

Προχωρώ σήμερα για λύση 2 (επισκευή).

Αν προκύψει η αγορά συμβατού μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο Κατάστημα που να προμηθεύει όσο το δυνατόν πιο συμβατά (δηλ. να ενεργοποιεί όσο το δυνατό περισσότερες λειτουργίες) - έστω μάρκα και μοντέλο τηλεκοντρόλ. Αν υπάρχει πρόβλημα στείλτε pm (περοχή Αθήνας - Νότια Προάστια), αν και καλύτερα θα ήταν να το ξέρουν όλοι σε περίπτωση που τύχει και σε άλλους (ήδη υπάρχουν 2 σχετικά threads).
Με το Καμελέον 6 to One λειτουργεί ήχος, αλλαγή καναλιών και οn-off τηλεόρασης.
Τhank U All.
 
Υπαρχουν εταιριες που κατασκευαζουν τηλεκοντρολ με πληρη σχεδον συμβατοτητα για καθε ΜΟΝΤΕΛΟ συσκευης, και εξειδικευμενα καταστηματα που τα πουλανε. Εχουν καταλογους με ολα τα μοντελα και το τηλεκοντρολ που τους αντιστοιχει. Προσφατα αγορασα (16 € ), για λογαριασμο φιλου, τηλεκοντρολ για τηλεοραση ΝΟΚΙΑ 12ετιας, το οποιο λειτουργησε αψογα για ολες τις λειτουργιες, χωρις να χρειαστει προγραμματισμο. Απλα μου ζητησανε το μοντελο της τηλεορασης, και βαση του καταλογου των κατασκευαστων, πηρα το αντιστοιχο και εφυγα!
 

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
Μπράβο Σπύρο.
αυτό ακριβώς θέλω (θέλουμε) έστω και για backup τηλεκοντρόλ.
Κατάστημα (Αθήνα) μπορείς να δώσεις? ή έστω μάρκα (Visa, TELE κλπ) για Philips?
 
Απάντηση: Re: Philips (33PT 9101) τηλεκοντρόλ

Μπράβο Σπύρο.
αυτό ακριβώς θέλω (θέλουμε) έστω και για backup τηλεκοντρόλ.
Κατάστημα (Αθήνα) μπορείς να δώσεις? ή έστω μάρκα (Visa, TELE κλπ) για Philips?

Φιλε μου, μολις τωρα ειδα το μηνυμα σου.
Μαρκα του τηλεκοντρολ δεν θυμαμαι, αλλα αυτο δεν εχει σημασια γιατι για τη δικη σου tv μπορει να το βγαζει αλλη εταιρια.
Το καταστημα ειναι στη Λαμια, οποτε πρεπει να βρεις κατι αντιστοιχο στην Αθηνα. Τυχον και δεν βρεις, εδω ειμαι παλι εγω.
 

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
Ok φίλε,
Με ειδοποίησαν από service (όχι της Phlips, φυσικά) ότι είναι έτοιμο και αύριο το παραλαμβάνω. Το πρόβλημα ήταν κόληση (ή καλύτερα ξεκόληση) στην πλακέτα. Πάντως για κάθε μελλοντικό ενδεχόμενο θα το φυλάξω (το original) και θα πάρω και ένα συμβατό για τις βασικές λειτουργίες. (Το δίς εξ αμαρτείν ούκ ανδρός σοφού - που λέει και το σχετικό..).
Θα προτιμήσω κανά μικρό και βολικό μια και το άλλο έπιανε και πολύ χώρο. Αν και τώρα που το θυμήθηκα κάπου έχω και ένα Kameleon 6 to 1.
Τhanx
 

G. Sakkas

Established Member
18 June 2006
153
Και για να ολοκληρώσω το thread.
Κόστος επισκευής γνήσιου τηλεκοντρόλ (που παίζει τώρα άψογα και φυλάχτηκε για χρήση στα ειδικά μενού της τηλεόρασης) 25 ευρώ.
Αντικαταστάτης του το Kameleon 6-1.
Κόστος αγοράς για την μικρή 25' Phlips άλλου όμοιου τηλεκοντρόλ που κάνει και για την μεγάλη 33' 3ευρώ!!! (από πανηγύρι !!!!!!). Γράφει Phlips πάνω, είναι όμοιο με το original και μόνη διαφορά τα κουμπιά που είναι πιο έξω. Παίζει και τα ειδικά μενού (σαν το γνήσιο).
Πιθανα σχόλια δικά σας.
Thank U All!!!