Αναζήτηση TV 40" με καλό media player

John1352

New member
16 April 2008
16
Καλησπέρα παιδιά.
Διαβάζω πολύ καιρό το forum και είναι όλα τόσο αναλυτικά που δεν χρειάστηκε να σας ζαλίσω.
Όμως τώρα θα χρειαστώ την βοήθειά σας. :grandpa:






Θέλω μια τηλεόραση για το σαλόνι μου.

Να εξηγήσω τις προδιαγραφές/επιθυμίες μου και μου λέτε:
  • Έχω περιορισμό τις 40" γιατί ακριβώς από πίσω της, στο οριζόντιο άνω τμήμα του πλαισίου της, υπάρχει πανί βιντεοπροβολέα. Οπότε το μέγιστο ύψος τηλεόρασης πάνω στο έπιπλο μπορεί να είναι 60 με 61cm.
  • Έχω περιορισμό κάπου στα 500 με 550 (το πολύ. Δεν θέλω να ξοδέψω περισσότερα). Η δε αγορά θα γίνει από το Πλαίσιο (λόγω πιστωτικού που εκκρεμεί)
  • Στην τηλεόραση δε θα συνδεθεί εξωτερική πηγή (BDp, DVDp, media tank), ούτε δορυφορική. Μόνο stick USB & HDD για ταινίες. Ίσως κάποια στιγμή συνδεθεί PS3 (πολύ πιθανό, τώρα που το σκέφτομαι) για λίγα παιχνίδια των παιδιών (με PS Move) ή παιδικό BD. Άρα χρήση 60% τηλεοπτικό πρόγραμμα, 30% ταινίες μέσω USB και 10% παιχνίδια μέσω PS3.
  • Ο χώρος είναι φωτεινός αλλά ελεγχόμενα.
  • Η απόσταση θέασης είναι περίπου 3m και η νέα TV θα αντικαταστήσει την παλιά καλή 29" Philips CRT (που ακόμα με ευχαριστεί απόλυτα για τη δουλειά της)
  • Με ενδιαφέρει (σαφώς) να είναι 1080p (γιατί όλο και κάποια ταινία μπορεί να παίξει εκεί αν δε θέλω να ανοίξω τον βιντεοπροβολέα)
  • Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να έχει άριστο media player. Είτε για τις ταινίες μου (κυρίως mkv BDRip 1080) είτε για τις παιδικές ταινίες των παιδιών (avi & mkv 720-1080). Η τηλεόραση δε θα συνδεθεί στο home cinema οπότε με ενδιαφέρει ο ενσωματωμένος media player να υποστηρίζει πολλά audio format (και να μη φάω πόρτα αν έχει DTS η ταινία πχ). Επίσης θέλω να διαβάζει και NTFS εξωτερικούς HDD.
  • Δεν καίγομαι για 3D. Αφενός το θεωρώ πρώιμο στάδιο για τώρα, αφετέρου δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω κάτι που ίσως δεν χρησιμοποιήσω. Χώρια που οι 40" μου φαίνονται πολύ λίγες για 3D.
  • Δεν καίγομαι για smart TV και internet. Θα περάσω (εκτός απροόπτου) καλώδιο ethernet στην TV, αλλά δεν είναι στα ενδιαφέροντά μου η χρήση αυτή. Βέβαια, επειδή γουστάρω gadgetάκια, το πιθανότερο είναι να παίξω μαζί της (να κατεβάσω ίσως κανένα παιχνιδάκι που δίνει δωρεάν ο κατασκευαστής ή να βλέπω τον καιρό κοκ) αλλά δεν είναι στις top προτεραιότητες.
  • Δε με χαλάει να έχει δυνατότητες pvr
  • Δεν βιάζομαι. Ναι, θα μου άρεσε να πάω να την πάρω αύριο ή πριν τις γιορτές, αλλά μπορώ να περιμένω!



Στο υπνοδωμάτιο έχω μια LE32D550 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Οπότε έχω μια τάση συμπάθειας προς την Samsung (όχι μόνο λόγω της 32άρας βέβαια).
Χώρια που θα έχω ευκολότερη πρόσβαση στον χειρισμό της (εγώ και η οικογένεια)

Οπότε, έχω ως υποψήφιες τις εξής (και υπάρχει χώρος και για άλλες):





Και πάμε στις ερωτήσεις:
  • ποια έχει καλύτερο /πιο σύγχρονο πάνελ;
  • ποια έχει καλύτερη κίνηση (σε τηλεοπτικό πρόγραμμα ή ενσωματωμένο media player);
  • ποια έχει περισσότερες επιλογές ρυθμίσεων/προσαρμογής;
  • ποια έχει καλύτερο media player;
  • ποια έχει περισσότερες δυνατότητες διασύνδεσης;
  • η 6030 έχει μία usb;
  • η 6030 έχει και γυαλιά για το 3d στον εξοπλισμό της; και αν ναι, πόσα ζεύγη;
  • υπάρχει κάτι που έχω «χάσει» στις δύο τηλεοράσεις; πχ προβλήματα, ιδιαιτερότητες κοκ
  • υπάρχει κάποια άλλη τηλεόραση που να καλύπτει τις επιθυμίες μου; ακόμα και αν δεν είναι led. Αν πχ έβρισκα την LE40D550 θα την χτυπούσα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.




Σας ζάλισα, sorry...... :violent-smiley-011: :nounder:

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας αλλά και τις απαντήσεις σας.
:ernaehrung004:
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
  • ποια έχει καλύτερο /πιο σύγχρονο πάνελ;
  • ποια έχει καλύτερη κίνηση (σε τηλεοπτικό πρόγραμμα ή ενσωματωμένο media player);
  • ποια έχει περισσότερες επιλογές ρυθμίσεων/προσαρμογής;
  • ποια έχει καλύτερο media player;
  • ποια έχει περισσότερες δυνατότητες διασύνδεσης;
  • η 6030 έχει μία usb;
  • η 6030 έχει και γυαλιά για το 3d στον εξοπλισμό της; και αν ναι, πόσα ζεύγη;
  • υπάρχει κάτι που έχω «χάσει» στις δύο τηλεοράσεις; πχ προβλήματα, ιδιαιτερότητες κοκ
  • υπάρχει κάποια άλλη τηλεόραση που να καλύπτει τις επιθυμίες μου; ακόμα και αν δεν είναι led. Αν πχ έβρισκα την LE40D550 θα την χτυπούσα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.

Καλύτερη κίνηση η 6030 καθώς είναι 100Hz,50 είναι η 5500
Από ρυθμίσεις δε νομίζω να έχουν διαφορές
Ο Media Player είναι ο ίδιος
Μεγαλύτερη συνδεσιμότητα η 5500
1 USB θύρα η 6030
2 ζευγάρια γυαλιά η 6030 πακέτο με την TV
 

John1352

New member
16 April 2008
16
Καλύτερη κίνηση η 6030 καθώς είναι 100Hz,50 είναι η 5500
Από ρυθμίσεις δε νομίζω να έχουν διαφορές
Ο Media Player είναι ο ίδιος
Μεγαλύτερη συνδεσιμότητα η 5500
1 USB θύρα η 6030
2 ζευγάρια γυαλιά η 6030 πακέτο με την TV


Καλημέρα Μάκη!
Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. :ernaehrung004:

Νομίζω πως η 5500 είναι επίσης 100Hz. Έτσι αναφέρει το Πλαίσιο, τουλάχιστον.

Με ψιλοχαλάει που έχει μία USB η 6030. Είναι βολικότερο να έχεις ένα σκληρό μόνιμα στη μία και να εναλλάσσεις στικάκια στην άλλη.
Αφού όμως έχει καλό media player, ΟΚ, μπορώ να ζήσω και χωρίς 2η usb.

Το 3D πως είναι; Καλό ή κουραστικό;

Αξίζει να περιμένω τις γιορτές; Για ξεστοκάρισμα ή παραλαβή νεότερων μοντέλων;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Να συμπληρώσω πως είτε full HD είτε HD ready πάρεις, στα τρία μέτρα δε θα δεις διαφορά. Επίσης, δεν υπάρχει άριστος ενσωματωμένος media player. Στις Samsung και στις LG είναι όντως πολύ καλός, αλλά δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθεί πως θα παίζει τα πάντα. Εφόσον υπάρχει όμως ο περιορισμός στο ύψος, νομίζω πως η EH6030 είναι όντως η καλύτερη περίπτωση. Κοίταξε μόνο πόσο είναι ακριβώς το ύψος μαζί με τη βάση.
 

makis_81

Senior Member
10 July 2012
642
Όχι,είναι 50Hz πραγματικά.Μη σε μπερδεύουν τα ''μαρκεντίστικα'' κόλπα των εταιριών...
Το 3D δεν το έχω δοκιμάσει,δεν με ενδιαφέρει προς το παρών
Τα νέα μοντέλα παρουσιάζονται συνήθως γύρω στα Χριστούγεννα,αλλά μην τα περιμένεις πριν το Φλεβάρη-Μάρτη
 

John1352

New member
16 April 2008
16
Είστε αστέρια!!!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου δώσατε.
Και διπλά ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Να 'στε καλά :D


Μόλις έκλεισα την UE40EH6030, θα την παραλάβω αύριο το πρωί.
Τελική τιμή στα 519 και επιβεβαίωσα πως έχει όντως και τα 2 ζεύγη 3D γυαλιά.

Θα σας πω τις εντυπώσεις μου αύριο το βράδυ.

Καλό σας απόγευμα :D
 

John1352

New member
16 April 2008
16
Να 'στε καλά.
Η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη.
Εντυπώσεις ή απορίες θα τις αναφέρω στο κατάλληλο thread.

Καλό βράδυ και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλων :D