Πρόταση αγοράς ενισχυτη κ ηχείων 5.1 μεχρι 2000E ((Denon 2113+Focal Dome 5.1?)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Cubrilios

New member
4 December 2011
5
Καλησπέρα στους αγαπητούς συνφορουμίτες,

Θα ήθελα την άποψή σας ή σχόλια ή εναλλακτικές προτάσεις στο εξής:
Για την ώρα έχω μια τηλεόραση Samsung D8000 55' κ ένα PS3 που χρησιμοποιώ κ σα πηγή 3D κ blueray για τις ταινίες.
Σε άλλο δωμάτιο υπάρχει το modem, router, κ NAS/Home Network.
Ήρθε η στιγμή να αναβαθμίσω τον ήχο κ να βάλω ένα ενισχυτή κ 5.1 ηχεία στο σαλόνι.
Το σαλόνι είναι χοντρικά 6μ x 4.5μ = 27τ.μ, ενώ σα καθιστικό που οριοθετείται απο καναπέ 3 x 2.35, είναι χοντρικά 5 x 4 = 20τ.μ. (κατοψη επισυνάπτεται).

Δυστυχώς ή ευτυχώς, οι προτεραιότητες μου απο μεγαλύτερη προς μικρότερη ειναι:
1) Κομψότητα. Αν γινόταν να μη φαίνεται τιποτα τοσο το καλύτερο. Για αυτό το λόγο, εχω καταλήξει ότι θέλω μικρά ηχεία κ όχι κολώνες. Καταλαβαίνω ότι μικρό ηχείο δε μπορεί ποτε να παίξει τόσο καλά όσο μεγάλα, αλλα έτσι όπως είναι ο χώρος δε με παίρνει για μεγάλα. Οποτε με αυτό σα προαπαιτούμενο, πάμε στις υπόλοιπες προτεραιότητες.
2) Ηχητική απόδοση. Οκ, ας μην έχουν κ τέλεια απόδοση στις μεγαλύτερες δυνατές απαιτήσεις, αλλά από την άλλη να μην είναι κ μόνο για ταινίες. Θα ήθελα να μπορώ να ακουσω κ μερικά CD με λογική ένταση χώρις φοβερές παραμορφώσεις. Με αυτή τη λογική ασχολήθηκα κ άκουσα τα BOSE Accoustimass 15, τα Focal κ τα Harman Kardon 60 (τα τελευταία είναι 1000Ε κάτω, τα τσέκαρα για να δω αν υπάρχει νόημα για τα επίπεδα τιμών των άλλων 2). Χωρίς να είμαι ειδικός, από όλα μου άρεσαν περισσότερο τα Focal Dome 5.1.
3) Ενισχυτής που να μπορεί να οδηγήσει σωστά αυτά τα ηχεία κ να έχει κ featurakia που με ενδιαφέρουν όπως DLNA (για το home network που είπα παραπάνω) Airplay, Ethernet ktl. Από κάποιες αξιολογήσεις που είδα στο internet, κατέληξα στο Denon 2113.

Καθώς το κόστος είναι σημαντικό (2000+), θα εκτιμούσα αν μπορούσε καποιος να μου πει:
1) αν βλέπει κάποιο προβλημα σε αυτο το setup Denon2113+Focal
2) αν θεωρεί ότι τα ηχεία θα έπρεπε να στηθούν στο χώρο των 20 τμ (δλδ τα πισω ηχέια, πίσω κ ψηλά απο καναπέ) ή να καλύψουν όλο το δωμάτιο των 27τμ (αρα να καλύψουν κ τραπεζαρία κ να είναι όλα τα ηχεία στις 4 γωνιές των τοίχων) - Αυτή η επιλογή αισθητικά είναι λίγο καλύτερη. Οπότε αν μπορεί να ρυθμιστεί σωστα το balance ώστε να φτάνει σωστά ο ήχος στον καναπέ, θα το προτιμούσα.
3) αν πέρα απο skroutz, υπάρχει άλλη λύση ώστε να τα βρω πιο φτηνά.
4) αν με ακριβώς τα ίδια λεφτά θεωρεί ότι υπάρχει καλύτερη λύση value for money.

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή εκ των προτέρων
 

Attachments

  • Katopsi.jpg
    Katopsi.jpg
    66 KB · Views: 79

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
μέλος που έχει αυτά τα ηχεία ως surround είχε αναφέρει πως αυτή ακριβώς είναι η φυσική τους θέση. Ως surround χεχεχε! Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπορούν να συγκριθούν με ηχεία καμπίνας. Θεωρώ πως υπάρχουν αρκετές lifestyle προτάσεις με αξιοπρεπέστατο φινίρισμα που θα αποδώσουν καλύτερα σε αντίστοιχα χρήματα. Δεν ξέρω πόσο περιοριστικό θα είναι το design του χώρου αλλά θεωρώ πως κάτι τέτοιο: http://www.on-off-on.ru/index.php?chp=showgood&num=19493 ή τέτοιο http://www.q21.pl/jbl-loft-system-5-1.html μπαίνει σε σαλόνι όσο μινιμαλ ή φουτουριστικό και αν είναι, άνετα. Ειδικά τα zenzor με κολώνες μπροστά αντί για 4 δορυφόρους θα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Βέβαια υπάρχουν και οι περιορισμού ως προς τον αέρα στην τοποθέηση στις κολώνες κυρίως... Ως προς τον denon, πιστεύω πως αξίζει σίγουρα να πας λίγο παραπάνω στον 2313 για να έχεις μελλοντικά τη δυνατότητα χρήσης των Preouts. Και μη νομίζεις πως τα μικρούλια focal είναι εύκολα... Το μέγεθος πολλές φορές μετράει αντιστρόφως ανάλογα.
 

stavroslam

AVClub Addicted Member
16 December 2011
1,638
ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΥΛΟΣ
μέλος που έχει αυτά τα ηχεία ως surround είχε αναφέρει πως αυτή ακριβώς είναι η φυσική τους θέση. Ως surround χεχεχε! Έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές αλλά πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπορούν να συγκριθούν με ηχεία καμπίνας. Θεωρώ πως υπάρχουν αρκετές lifestyle προτάσεις με αξιοπρεπέστατο φινίρισμα που θα αποδώσουν καλύτερα σε αντίστοιχα χρήματα. Δεν ξέρω πόσο περιοριστικό θα είναι το design του χώρου αλλά θεωρώ πως κάτι τέτοιο: http://www.on-off-on.ru/index.php?chp=showgood&num=19493 ή τέτοιο http://www.q21.pl/jbl-loft-system-5-1.html μπαίνει σε σαλόνι όσο μινιμαλ ή φουτουριστικό και αν είναι, άνετα. Ειδικά τα zenzor με κολώνες μπροστά αντί για 4 δορυφόρους θα κάνουν πολύ καλή δουλειά. Βέβαια υπάρχουν και οι περιορισμού ως προς τον αέρα στην τοποθέηση στις κολώνες κυρίως... Ως προς τον denon, πιστεύω πως αξίζει σίγουρα να πας λίγο παραπάνω στον 2313 για να έχεις μελλοντικά τη δυνατότητα χρήσης των Preouts. Και μη νομίζεις πως τα μικρούλια focal είναι εύκολα... Το μέγεθος πολλές φορές μετράει αντιστρόφως ανάλογα.

+1 σε ότι λεει και ψηφίζω Dali