DVI + adaptor HDMI + cable HDMI 15m

bigN

New member
30 June 2011
19
Γεια σε όλους,
Αποφάσισα να συνδέσω το παλιο PC μου με την TV μου και αντιμετωπίζω το εξής παράλογο.
Η γραφική κάρτα του PC έχει δύο εξόδους (DVI) έτσι λοιπον αγόρασα μετατροπέα DVI to HDMI και (φτηνό) καλώδιο HDMI 1.4 μήκους 15m τα οποία και σύνδεσα στην TV η οποία δείχνει συνέχεια No-signal παρόλο που το PC αναγνωρίζει την TV LG37-6000 στο control panel. Μετά από αρκετές προσπάθειες (αλλαγές στην αναλυση) διαπίστωσα ότι τελικά η σύνδεση μπορεί να επιτευχθεί στα 800x600 256M αλλά με αρκετό "χιόνι".
Δοκίμασα επίσης και ένα 3μ HDMI 1.3 καλωδιο το οποίο αποδίδει πολύ καλα σε full hd.
Επομένως, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φταίει μάλλον το μήκος του καλωδίου. Σωστά?
Μπορεί να προτείνει κανείς κάποιες λύσεις (κατά προτίμηση με χαμηλό κόστος). Είδα πχ κατι booster με 10 ~70 τι θα προτείνατε?
Το καλωδιο θα τοποθετηθεί επιφανειακά (περιμετρικά του τοιχείου)
Ευχατιστώ.
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Αν δεν σε ενδιαφέρει το 3D, υπάρχει η λύση με δύο συσκευές που συνδέονται μεταξύ τους μέσω καλωδίου CAT5e που είναι και αρκετά φτηνό εν σχέση με το καλώδιο HDMI. Στις φθηνές λύσεις (50-60 ) θέλουν δύο καλώδια CAT5e και στις πιό ακριβές μόνο ένα.
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Το θέμα είναι ότι ήδη έχω αγοράσει τα παραπάνω καλώδια, άρα θα πρέπει κάτι να τα κάνω :)
Μάλλον πάω για αγορά booster (εκτός και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο)
Βρήκα :
http://www.ebay.co.uk/itm/HDMI-Boos...ion_Video_Cables_Adapters&hash=item4aa4e77839
και
http://www.ebay.co.uk/itm/HDMI-Repe...uting_CablesConnectors_RL&hash=item3cb921cf1b

τα οποία είναι στο budget που μπορώ να διαθέσω.
Αν εχει κάποιος εμπειρία από booster ας μας πει τι θα πρεπει να προσεξουμε?
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Έχε υπόψη σου πως μπορεί να φταίει και ο μετατροπέας.

Με άλλον διαφορετικό μετατροπέα
ή με μετατροπέα ΑΤΙ/AMD
ή με μονοκόματο καλώδιο DVI-D>>>HDMI Θηλυκό
ή με μονοκόματο καλώδιο DVI-D>>>HDMI Αρσενικό + Μούφα HDMI
ή με αλλαγή της κάρτας γραφικών με μια άλλη
ή με τα booster που λες...

...μπορεί να δουλέψει αυτό που θες να κάνεις.
Μόνο με δοκιμή όμως. Εγγύηση 100% δεν υπάρχει για αυτά τα πράγματα.
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Το υποψιάζομαι και εγω ότι πιθανόν να υπάρχουν απώλειες από τον μετατροπέα DVI->HDMI.

Επομένως τώρα είμαι σε δίλημα. Να πάρω καινούργια κάρτα γραφικών (passive cooling) της τάξης ~40 μιας και η δικιά μου είνια παλιά, ή να πάρω booster.
Note:
Το 3μ HDMI 1.3 καλώδιο όμως δουλεύει μια χαρα με τον μετατροπέα DVI->HDMI σε full hd.
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Το 3μ HDMI 1.3 καλώδιο όμως δουλεύει μια χαρα με τον μετατροπέα DVI->HDMI σε full hd.
Αυτό δεν σημαίνει πως ο μετατροπέας ή δουλεύει ή δεν δουλεύει. Μπορεί απλά να ρίχνει το σήμα μερικά db και έτσι να δημιουργείτε πρόβλημα στο μεγάλο καλώδιο.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Επομένως τώρα είμαι σε δίλημα. Να πάρω καινούργια κάρτα γραφικών (passive cooling) της τάξης ~40 μιας και η δικιά μου είνια παλιά, ή να πάρω booster.
Αν είναι αρκετά παλιά, κάν' το. Και πάλι όμως μπορεί να μην σου κάτσει.
Πες όμως πως δεν έχασες κάτι και κέρδισες μια καλύτερη κάρτα γραφικών.
 

bigN

New member
30 June 2011
19
Δηλ. αν πάρω έναν από τα παραπανω repeater / booster πάλι μπορεί να μη κανω τη δουλεια μου?
Ειμαι διστακτικος να παρω καρτα γραφικων μονο και μονο επειδή ο ΗΥ ειναι αρκετα παλιος και δεν θα ηθελα να επενδυσω πανω του αλλα χρήματα.