Ποδήλατα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει αντίχτοιχο thread για τους λάτρεις του ποδηλάτου , οπότε κάνω την αρχή εγώ , με μια φωτογραφία του δικού μου . :2thumb22sup:
Εάν κάνω λάθος , παρακαλώ τους διαχειριστές ας το μεταφέρουν στο σωστό νήμα...

DSC06394-2.jpg
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Μμμμμ :ernaehrung004: ωραίο thread...
Από τα πιο όμορφα fitness το Carpe! Οσο για τη φωτογραφία, το απογευματινό φως είναι καταπληκτικό, κα το φόντο επίσης, όμως α) το κόψιμο των ελαστικών β) η κλίση του ποδηλάτου προς τα εμπρός και γ) η λίγο προβληματική εστίαση, αδικούν κάπως το ποδήλατο! Ξαναδοκίμασε! Θέλουμε κι άλλες!!

Ενα τιπ: σε αντιστοιχία με τη φωτογράφηση ρολογιών που οι δείκτες τοποθετούνται ώστε να δείχνει το ρολόι ώρα 10:10, στα ποδήλατα, το πετάλι που βρίσκεται προς την ορατή πλευρά, είναι α) από την πλευρά του δισκοβραχίονα, όπως πολύ σωστά το έχεις βάλει, και β) τοποθετείται σε τέτοια θέση έτσι ώστε να αποτελεί νοητή συνέχεια των chainstays (δηλαδή +185 μοίρες περίπου δεξιόστροφα από τη θέση που το έχεις στη φώτο).
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Πολύ καλό το tip Νασσο , θα το λάβω υπόψιν την επόμενη φορά.Η εστίαση όντως έχει θέμα καθώς έγινε με manual φακό και μου ξέφυγε λιγουλάκι...:chinese:
Για τα ελαστικά σωστή η παρατήρηση σου , όσο για την κλήση , θα μπορούσα να την διορθώσω αλλά την άφησα , για κάποιο λόγο μου άρεσε έτσι..
Το Carpe είναι εξαιρετικό , προτείνεται ..:2thumb22sup:
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Τελεια. Τη βλεπεις και εχεις φυγει για αλλου.
Γαληνια φωτο σε ρομαντικη φυση. Και το κερασακι, ενα ομορφο ποδηλατο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
To Dahon της συζύγου
5603800903_85d5ba7107_b.jpg
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει αντίχτοιχο thread για τους λάτρεις του ποδηλάτου , οπότε κάνω την αρχή εγώ , με μια φωτογραφία του δικού μου . :2thumb22sup:

View attachment 85122

Φίλε μου, πανέμορφο το ποδήλατό σου. Ομολογώ πως δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου,
αλλά εντυπωσιάστηκα από τη σχεδίασή του η οποία μου βγάζει κάτι το νοσταλγικό...

Απ'ότι κατάλαβα από τα γραφόμενα του Νάσου, υπάρχει συγκεκριμένη κατηγορία ποδηλάτων στην οποία εντάσσεται το δικό σου (fitness) ?
Είναι κάτι σαν "διασταύρωση" των mountain με τα street ?
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Ελα και τα σπαστά! Χθες, στο Ble Challenge (100km με 1600μ υψομετρικά!!) υπήρχε τουλάχιστον μία συμμετοχή με τέτοιο! Και πήγαινε και "τάπα" κιόλας!
 
Last edited:

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Ποδήλατα

Ελα και τα σπαστά! Χθες, στο Ble Challenge (100km με 1600μ υψομετρικά!!) υπήρχε τουλάχιστον μία συμμετοχή με τέτοιο! Και πήγαινε και "τάπα" κιόλας!

Α με τη σύζυγο είμαστε φαν! Πέρα από τα κανονικά μας (κάτι τρέκινγκ της Μποτέκια), έχει η σύζυγος το παραπάνω νταχονάκι, και εγώ ένα oyama rockaway.... χμ αυτό δεν το έχω βγάλει καμιά φωτο
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Φίλε μου, πανέμορφο το ποδήλατό σου. Ομολογώ πως δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου,
αλλά εντυπωσιάστηκα από τη σχεδίασή του η οποία μου βγάζει κάτι το νοσταλγικό...

Απ'ότι κατάλαβα από τα γραφόμενα του Νάσου, υπάρχει συγκεκριμένη κατηγορία ποδηλάτων στην οποία εντάσσεται το δικό σου (fitness) ?
Είναι κάτι σαν "διασταύρωση" των mountain με τα street ?
Τα fitness είναι ποδήλατα αποκλειστικά για άσφαλτο , έχουν γεωμετρία που έχουν τα "κουρσάκια" , αλλά έχουν ίσιο τιμόνι.
Διασταύρωση mountain με street που αναφέρεις, είναι τα λεγόμενα trekking , τα οποία έχουν μόνο μπροστινή ανάρτηση (τα fitness δεν έχουν ανάρτηση) και 28ηδες τροχούς..
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Γιατι δεν πηγες απο το πλαι?

Εγω θα δοκιμαζα πιο κοντα στο τιμονι και πιο αριστερα για να θολωσει πιο πολυ πισω.


Καλο το νημα για ποδηλατα, καλο και το ποδηλατο. Εχω μεγαλη απορια γιατι στην πολη μου, πολλοι δεν το χρησιμοποιουν...
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Τα fitness είναι ποδήλατα αποκλειστικά για άσφαλτο , έχουν γεωμετρία που έχουν τα "κουρσάκια" , αλλά έχουν ίσιο τιμόνι.
Διασταύρωση mountain με street που αναφέρεις, είναι τα λεγόμενα trekking , τα οποία έχουν μόνο μπροστινή ανάρτηση (τα fitness δεν έχουν ανάρτηση) και 28ηδες τροχούς..
Θενξ! Νόμιζα πως "street" ονομάζονται τα "αγωνιστικά"...
Βλέπεις πρίν από αρκετά χρόνια υπήρχαν μόνο τα "αγωνιστικά" και τα bmx, οπότε όσο να'ναι έχω μείνει λίγο πίσω στις εξελίξεις... :D

Πολύ ενδιαφέρον χόμπυ πάντως, αρκεί να έχεις τον απαραίτητο χρόνο και να ζεις κάπου όπου ευνοείται η χρήση του...
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Re: Απάντηση: Ποδήλατα

[SUB][/SUB]
Χόμπυ?
Για μέσο μεταφοράς το έχω.

Στη Θεσσαλονίκη ? ΉΡΩΑΣ !!! :D

Πές μας τώρα ότι μένεις Επταπύργιο και ότι δουλεύεις στην Αριστοτέλους, να τρελαθούμε τελείως... :D
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ποδήλατα

[SUB][/SUB]

Στη Θεσσαλονίκη ? ΉΡΩΑΣ !!! :D

Εκτος απο τις Συκιες και την ανω πολη η θεσσαλονικη γενικως ειναι "ισια".

Πας βορεια-νοτια και ανατολικα-δυτικα απο ακρου εις ακρον
με ελαχιστες υψομετρικες διαφορες.

Εκτος και αν εννοεις τα απιστευτα σαμαρακια και τις λακουβες,
που κανουν τις αναρτησεις μπρος-πισω "must"
 

ultimatum

Established Member
21 February 2011
276
Re: Απάντηση: Ποδήλατα

Εκτος απο τις Συκιες και την ανω πολη η θεσσαλονικη γενικως ειναι "ισια".

Πας βορεια-νοτια και ανατολικα-δυτικα απο ακρου εις ακρον
με ελαχιστες υψομετρικες διαφορες.

Εκτος και αν εννοεις τα απιστευτα σαμαρακια και τις λακουβες,
που κανουν τις αναρτησεις μπρος-πισω "must"

Αναφέρομαι στην σχεδόν ανύπαρκτη οδηγική παιδεία και την ελάχιστη προσοχή που δίνουν οι οδηγοί στα ποδήλατα, την ανυπαρξία ποδηλατόδρομων, το κακό οδικό δίκτυο και τις περιμετρικές του κέντρου περιοχές οι οποίες έχουν μια σχετική υψομετρική διαφορά. Όλα αυτά νομίζω πως καθιστούν -προς το παρόν- σπόρ για λίγους την ποδηλασία εντός της πόλης,...εκτός αν μιλάμε για έμπειρους ποδηλάτες οι οποίοι έχουν και τις αντίστοιχες αντοχές...

Πάντως έχεις δίκιο όσον αφορά την κίνηση στον άξονα ανατολής-δύσης όπου υπάρχει η εναλλακτική της παραλιακής με τον ποδηλατόδρομο
και η απουσία κλίσεων κάνουν την ποδηλασία πολύ ευκολότερη.