Beresford Bushmaster (ή επισήμως TC-7530DC)

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Καλημέρα σε όλους.

Παρέλαβα επιτέλους χθες το Bushmaster, το νέο DAC του Beresford στο οποίο έχει αναφερθεί ο Μανώλης-lemon σε κάποιο άλλο νήμα. Το DAC είναι μια πλήρως παθητική, μινιμαλιστική υλοποίηση με αρκετά υλικά επιφανειακής στήριξης και αναβαθμίζεται (λένε, αρκετά) με εξωτερικό τροφοδοτικό άλλης εταιρείας ειδικά σχεδιασμένο για το Bushmaster. Το πακέτο περιλαμβάνει και προ- ακουστικών (που λένε ότι είναι πολύ καλός, εγώ ακουστικά δεν έχω), αλλά σε αντίθεση με προηγούμενα DAC του Beresford δεν μπορεί να οδηγήσει απευθείας τελικό ενισχυτή. Επίσης, δεν έχει USB είσοδο (οπότε, mods, πράξτε τα δέοντα). Προσφέρονται 2 ομοαξονικές και 2 toslink, όπως και στον προκάτοχό του στο σύστημά μου, το TC-7510 (το οποίο είχα μοντάρει με τη βοήθεια ενός φίλου και άκουγα επίσης παθητικά, παρακάμπτοντας δηλαδή τους τελεστικούς εξόδου).

Για το Bushmaster, το οποίο έρχεται με τα μεταφορικά και τα ΦΠΑ του κομπλέ γύρω στα 250 ευρώ, έμαθα από δύο νήματα-μαμούθ στο φόρουμ Art of Sound, το ένα εκ των οποίων είναι γεμάτο από ενθουσιώδεις κριτικές (και δυο-τρεις πιο μετριοπαθείς). Πολλοί το συγκρίνουν ευθέως με το -τριπλάσιας τιμής- Rega DAC (υπάρχει και ειδικό νήμα με εκτενή σύγκριση), τα Μ- και Q-DAC της Audiolab, ακόμα και με το Young. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως τα πιο ενθουσιώδη σχόλια προέρχονται από χρήστες με ακριβά συστήματα και τα δυο-τρία πιο μετριοπαθή από χρήστες με μικρομεσαία.

H δική μου πρώτη εντύπωση -το άκουσα ελάχιστα χθες το βράδυ- είναι ότι παίζει όντως πάρα πολύ καλά. Παρότι ο ίδιος ο Beresford επιμένει στο ότι το DAC πρέπει να κριθεί μετά από πολλές ώρες στρώσιμο, ήδη τα πρώτα FLAC που έπαιξα -το Indigos του Duke Ellington- μου έδειξαν μια εξαιρετική μεσαία περιοχή (τα χάλκινα πνευστά ακούγονταν λεπτομερή και ταυτόχρονα μεταξένια, σε έκανε να φαντάζεσαι τον αέρα να περνά μέσα από το μέταλλο αλλά παράλληλα ο ήχος τους ήταν σχεδόν λαμπίσια ζεστός) και μια επίσης άριστη απόδοση του "χώρου" της ηχογράφησης.

Μετά έπαιξα επίτηδες το Kuro Siwo από τον "Σταυρό του Νότου" που πρόσφατα πήρα από ένα φίλο σε flac ριπαρισμένα από ένα CD που είχαν δώσει τα "Νέα". Λοιπόν, δεν ξέρω αν φταίει το CD ή το ριπάρισμα, αλλά τα flac αυτά δεν ακούγονται: με το 7510, ήταν σαν να έχεις ρίξει μια κουβέρτα πάνω απ' τα ηχεία. Με το Bushmaster το κομμάτι ακούστηκε αρκετά πιο ανοιχτό, η "κουτίλα" επέμεινε μόνο στα φωνητικά, και με τρόπο που έδειχνε ότι μπορεί και να έφταιγε η ηχογράφηση. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν το μπάσο: μελωδικότατο, πλαστικότατο, στρογγυλό και λεπτομερές, με το 7510 δεν το είχα ακούσει ποτέ έτσι.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, θα επανέλθω με τις επόμενες εντυπώσεις μου. Βέβαια, επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία από ψηφιακά, οι όποιες συγκρίσεις θα γίνουν με το 7510 αφενός, και με το Clearaudio Performance απ' την άλλη. Σκέφτομαι ότι θα είχε ενδιαφέρον, όταν με το καλό το ντακάκι στρώσει, να συμμετάσχει σε κανένα (έστω και χαλαρό) συγκριτικό, από αυτά που πολλοί ορεξάτοι συμφορουμίτες οργανώνουν από καιρού εις καιρόν. Έτσι, για να τσεκάρουμε το πού στέκει με βάση το κόστος του, γιατί μοιάζει όντως με ευκαιρία.

Αυτά, και να είμαστε καλά να ακούμε μουσικές.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Πολυαναμενόμενο το bushmaster! Ευχαριστούμε για τις πρώτες εντυπώσεις Δημήτρη και καλοτάξιδο!

Αν δεν γίνει συγκριτικό, όποτε θες χτυπάς κουδούνι ή έρχομαι εγώ.

:ernaehrung004:
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
o συγκεκριμμενος σχεδιαστης αφηνει πισω τα τρικ εντυπωσιασμου και επικεντρωνεται στο πως θα βγαλει τον καλυτερο δυνατο ηχο μεσα απο την απλοτητα των κατασκευων του,
καλοακουστο!
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Ευχαριστώ παιδιά!

Παντελή, το Young δεν το άκουσα ποτέ... Δεν ήθελα να μπω στον πειρασμό για το χιλιάρικο. Δεν ξέρω αν το BM το φτάνει, αλλά νομίζω ότι λύνει κάποια θέματα που είχα με το 7510. Θα ακούσω πιο επισταμένα και θα ενημερώσω.

Νίκο σ' ευχαριστώ! Άντε να δούμε πότε θα τα πούμε από κοντά...:ernaehrung004:
 

neXTgen

AVClub Enthusiast
3 July 2007
763
west coast
και είναι και πολύ καλό παιδί ! πριν από 2-3 χρόνια με το cayman ή νωρίτερα, θα σας γελάσω, τον είχα καλέσει στο τηλέφωνο και ΔΕΝ απαντούσε για κάποιο λόγο. σε μία ώρα με είχε πάρει αυτός και τα λέγαμε (για μουσικές όπως αντιλαμβάνεστε περισσότερο, και λιγότερο για μηχανάκια) για μία ώρα περίπου θυμάμαι ! επίσης θυμάμαι πως εκείνη την εποχή (πρέπει να ήταν πριν το 2010) του γινόταν κάποιος πόλεμος από φόρα και sites .. αλλά το σημαντικότερο στο οποίο είχαμε συμφωνήσει ήταν το να μην αγοράζει κάποιος ΑΚΡΙΒΗ ψηφιακή πηγή στις μέρες μας .

τότε -λογικά- δεν είχα ακόμα το rega dac με το οποίο ακούω κάτω (και το APOLLO είναι υπερπλήρες, στο stereophile του ανέβσαν και το grade!) όταν δεν παίζω vinyl πάνω. στην πορεία και (όντας από τους πρώτους, ίσως ο πρώτος εδώ -ο συγχωρεμένος ο Ζωδιάτης μου έλεγε πως δεν το έφερνε, όταν βγήκε-) με το rega dac είμαι πλήρης. διαβάζοντας τώρα πως συγκρίνουν το νέο dac του stan με το rega dac με κάνει να χαίρομαι για το πόσο πολύ εξελίσσεται αφενός η τεχνολογία και αφετέρου ο ίδιος ο Stan.

eyebee, να είσαι κι εσύ καλά και να αντιστέκεσαι ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ σε αυτό το πράγμα που ζούμε ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΕΣ !

o συγκεκριμμενος σχεδιαστης αφηνει πισω τα τρικ εντυπωσιασμου και επικεντρωνεται στο πως θα βγαλει τον καλυτερο δυνατο ηχο μεσα απο την απλοτητα των κατασκευων του,
καλοακουστο!
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Να προσθέσω εδώ πως η απτή ποιότητα κατασκευής έχει κάνει άλμα σε σχέση με το παρελθόν. Μου έκανε εντύπωση και το βάρος της συσκευής, γιατί έχοντας δει φωτογραφίες του λιτού εσωτερικού, το περίμενα κατηγορίας... φτερού.

Βέβαια, κάποιες λεπτομέρειες θα μπορούσαν να προσεχθούν περισσότερο (το κουμπί έναυσης ας πούμε είναι μαύρο πλαστικό και οι βίδες της πρόσοψης είναι μαύρες, ακόμα και στο ασημί φινίρισμα), αλλά αυτά γίνονται για να κρατηθεί η τιμή χαμηλά, οπότε χαλάλι.

Και θα συμφωνήσω με τον neXTgen (σε ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω, φυσικά :ernaehrung004:) για τον Stan. Δεν έχω μιλήσει μαζί του, αλλά στα mail απαντά αμέσως, πάντα πρόθυμος, και τις παραγγελίες τις διεκπεραιώνει προσωπικά.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Μεγειά..κρίμα για το usb..και ψάχνομαι για ενα dac για το touch.

Ευχαριστώ! Με τα του Touch είμαι άσχετος, αλλά γιατί δεν σου κάνει η ομοαξονική; Πολλοί σχεδιαστές επιμένουν ότι είναι η καλύτερη δυνατή. Εκτός αν σκέφτεσαι μελλοντικά laptop κ.λπ., οπότε πάσο.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Re: Απάντηση: Re: Beresford Bushmaster (ή επισήμως TC-7530DC)

Σ'αναμμένα κάρβουνα μ'έβαλες τώρα!

εγω εχω αναψει απο τον Ιουνιο που καπου το εγραψε στο φορουμ του ο Σταν. Κατι ειχε πει για αρχες νεου ετους.
 

FISHERMANDSL

Senior Member
21 August 2009
382
Ξάνθη
Ευχαριστώ! Με τα του Touch είμαι άσχετος, αλλά γιατί δεν σου κάνει η ομοαξονική; Πολλοί σχεδιαστές επιμένουν ότι είναι η καλύτερη δυνατή. Εκτός αν σκέφτεσαι μελλοντικά laptop κ.λπ., οπότε πάσο.

....γιατί έχεις δίκιο σε αυτό που λές....μόλις δίαβασα καμιά 15 σελίδες αριστερά δεξιά για να καταλάβω οτι παίζει με το νεό "fw hack" και μέσω spdif 24/192. Απλά καλό θα ήταν ενα dac με usb αφού μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με laptop/pc κ.λ.π Δυστυχώς για μένα πάνω από 300ευρώ δεν μπορώ να διαθέσω για ενα "ψυχολογικό" τέστ.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Συνεχίζω με χθεσινές εντυπώσεις, και πάλι κάπως ανοργάνωτες και αποσπασματικές γιατί δεν έχω κάτσει πραγματικά να ακούσω μουσική: δεν έχω το χρόνο και, όταν τον έχω, αφενός δεν είναι αρκετός αφετέρου οι εντάσεις αναγκαστικά είναι χαμηλές. Αυτό το γράφω γιατί το βασικό μου παράπονο από το 7510 και ο λόγος που ψαχνόμουν ήταν ότι δεν ευχαριστιόμουν τη μουσική όσο από το Performance σε χαλαρές, μακρές ακροάσεις. Δεν με συγκινούσε, δεν έκανε το σώμα να κουνιέται με το ρυθμό, κ.λπ. -με άλλα λόγια, ενώ η Α/Β ακρόαση (ξέρετε, με αυτή την αγχωτική αλλαγή εισόδου από τον ενισχυτή) δεν ντρόπιαζε το 7510 σε καμία περίπτωση, απ' την άλλη το DAC αυτό αποτύγχανε -σε κάποιο βαθμό- να σε κάνει να συμμετέχεις σωματικά/ συναισθηματικά (χωρίς όμως να είναι και "κλινικό", είναι λίγο δύσκολο να περιγραφεί η έλλειψη αυτή).

Παρότι είναι νωρίς και, όπως έγραψα, δεν είχα το χρόνο ακόμη να ακούσω μουσική χαλαρός, το ζήτημα αυτό μοιάζει παρελθόν με το Bushmaster. Στο β' μισό του συγκλονιστικού "Boaz and the Dogs" από το soundtrack του "Waltz with Bashir" του Max Richter, το ΒΜ έδωσε ρέστα με ένα βαθύ, ελεγχόμενο, γρανιτένιο και μαζί στρογγυλό μπάσο και μια απίστευτη ρυθμικότητα, ενώ όλα τα άλλα στοιχεία της μίξης ακούγονταν κρυστάλλινα καθαρά. Το ίδιο και στο (λιγότερο φορτωμένο ενορχηστρωτικά) "In Motion" από το "Social Network" των Trent Reznor και Atticus Ross. Το μπάσο του BM είναι εντυπωσιακό: μοιάζει σαν, στο 7510, η μισή πληροφορία στο χαμηλό να (μισο) κρυβόταν κάπου βυθισμένη και τώρα να αποκαλύφθηκε -και μάλιστα με έναν τρόπο που είναι ταυτόχρονα αυστηρός και εξαιρετικά απαλός! Και όχι μόνο αυτό: η βαθύτητα του χαμηλού νομίζω ευθύνεται και για το εξαιρετικό staging και την απόδοση της ατμόσφαιρας, του "σώματος" του χώρου (αδόκιμος όρος, αλλά εννοώ ότι ο χώρος ακούγεται σχεδόν απτός).

Επίσης, η Α/Β ακρόαση δύο κομματιών από δύο δίσκους που έχω και σε βινύλια και σε ψηφιακή μορφή (16/44), βινύλια όμως όχι πολύ καλής ποιότητας από άποψη mastering, αποκάλυψε τα εξής: το ΒΜ απέδιδε τα επιμέρους στοιχεία καλύτερα, με πιο διεισδυτική λεπτομέρεια, πιο πολλές αποχρώσεις, καλύτερο διαχωρισμό και περιγράμματα, και πιο φυσικές φωνές (!), τη στιγμή που το Performance κέρδιζε στην ατμοσφαιρικότητα και την ομοιογένεια της ροής. Προσοχή: δεν λέω ότι το ΒΜ σε άγχωνε ή σε αποξένωνε -το "You Came to Me" των Beach House (από το "Devotion") ήταν ανατριχιαστικό, το βιμπράτο της φωνής της Victoria Legrand πιο προφανές και συγκινητικό από ποτέ. Απλά, το ΒΜ έδινε μια εικόνα υψηλής ευκρίνειας, εκεί που το Performance χρησιμοποιούσε πιο αδρές πινελιές και πιο "παστέλ", ας πούμε, χρώματα. (Επαναλαμβάνω πάντως ότι επρόκειτο για βινύλια μέτρια, που ακόμα και με το 7510 τα άκουγα συνήθως ψηφιακά. Απόψε θα επαναλάβω τη διαδικασία με το "Jet Lag" των bokomolech -των οποίων είμαι μέλος- που είναι πραγματικά εξαιρετικό σε βινύλιο, με τρομερή δυναμική περιοχή -ηχογραφημένο σε αναλογική ταινία από τον Steve Albini και mastered από τον John Lodder στο Abbey Road. Αν το BM κερδίσει κι εκεί, θα πρέπει να βρούμε άλλο emoticon από αυτό: :worshippy:)

Ούτως ή άλλως όμως, μιλάμε για εξαιρετικό ήχο. Αυτός ο συνδυασμός καθαρότητας, λεπτομέρειας, διαφάνειας απ' τη μια και βελούδινης απαλότητας απ' την άλλη είναι εντυπωσιακός. Συγχωρήστε μου τον ενθουσιασμό, κρατώ την επιφύλαξη της πολύωρης ακρόασης και των υψηλών εντάσεων (όπως και της ανύπαρκτης σχεδόν εμπειρίας μου από νέας γενιάς DAC), αλλά το πράγμα φαίνεται -και είναι τόσο καλό, που δεν έχω καν την ανάγκη να το αφήσω στο repeat για να στρώνει. Στρώνει όσο είμαι στο σπίτι, που σημαίνει ότι το ΒΜ αυτή τη στιγμή έχει πάνω του, ξέρω 'γω, 7-8 ώρες. Αναρωτιέμαι αν έχει και καλύτερα.
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Απάντηση: Re: Beresford Bushmaster (ή επισήμως TC-7530DC)

Sorry αν κατάλαβα καλά απ' το site της εταιρείας, δεν έχει USB είσοδο αυτό το dac. Το λέω γιατί μιλάς για αναπαραγωγή flac. Εννοείς ότι χρησιμοποιείς και κάποιο usb μετατροπέα όπως το hiface πχ;

Μήπως κάνω λάθος;
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
Re: Απάντηση: Re: Beresford Bushmaster (ή επισήμως TC-7530DC)

Sorry αν κατάλαβα καλά απ' το site της εταιρείας, δεν έχει USB είσοδο αυτό το dac. Το λέω γιατί μιλάς για αναπαραγωγή flac. Εννοείς ότι χρησιμοποιείς και κάποιο usb μετατροπέα όπως το hiface πχ;

Μήπως κάνω λάθος;


flac παιζει η οποια πηγη εχει, συνδεδεμενη ειτε στην optical ειτε στην coaxial του dac
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Καλοάκουστο,

Έχει πάρει πολύ καλές κριτικές το συγκεκριμένο dac.
Το μειονέκτημα είναι ότι οι περισσότερες είναι μέσα στο Art of Sound Forum, με ότι μπορεί να συνεπάγεται (ας μη το αναλύσουμε).
Η σχεδίαση είναι μινιμαλιστική και επιλέχτηκε ένα DAC τσιπ της Wolfson, όχι super duper, αλλά ένα ταπεινό τάσης το οποίο δίνει απευθείας αναλογική έξοδο 2Vrms και μάλιστα δίχως dc offset. Αυτός είναι και ο λόγος που η έξοδος στερείται πυκνωτή διέλευσης. Το πλαισίωσε με ένα όμορφο κύκλωμα ελέγχου του jitter και έδωσε το 100% του dac-chip.

Σε ερώτησή μου στο AofSF, για το πως τα πάει σε σύγκριση με το Cayman με παθητική έξοδο, 2-3 απαντήσανε ότι έχει καλύτερη λεπτομέρεια, μεγαλύτερη σκηνική εικόνα και πιο εκτεταμένο χαμηλό. Το χαμηλό του αναφέρεται ως DC, όπερ σημαίνει ότι είναι αφιλτράριστο.
Πολύ θα ήθελα να το ακούσω, από πολλές απόψεις.

Μάλιστα σε μια άλλη συζήτηση για το πως μπορούμε να αξιοποιήσουμε κυκλώματα I2S όπως το Amanero (για όσους ξέρουν, δίνει από usb, 32/192KHz σήμα) στο Cayman, αν και επιμελώς απέφυγε να βοηθήσει, ανέφερε ότι στο νέο Bushmaster είναι πανεύκολη υλοποίηση με απλή σύνδεση δύο αντιστάσεων (καλό option). Λογικό είναι κάτι ετοιμάζει προς αυτή τη κατεύθυνση και σπρώχνει τις νέες υλοποιήσεις του.

Ως κατασκευαστής είναι στους μικρούς ακόμη με όλα τα καλά. Φθηνές υλοποιήσεις, δυνατότητες εξέλιξης με δικές του προτροπές diy, γενικά είναι κοντά στους πελάτες του.
Έκανε στις αρχές κάποιες κουτσουκέλες σε φόρουμ και δυστυχώς την "άκουσε" άσχημα!
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: Απάντηση: Beresford Bushmaster (ή επισήμως TC-7530DC)

Καλοάκουστο,

Έχει πάρει πολύ καλές κριτικές το συγκεκριμένο dac.
Το μειονέκτημα είναι ότι οι περισσότερες είναι μέσα στο Art of Sound Forum, με ότι μπορεί να συνεπάγεται (ας μη το αναλύσουμε).

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές. Για το AoS έχεις δίκιο, κι εμένα με προβλημάτιζε, αλλά παρακολουθώντας το φόρουμ για καιρό κατάλαβα ότι η συγκέντρωση των σχετικών ποστ εκεί ήταν εν μέρει αυτοτροφοδοτούμενη: δηλ. από ένα σημείο και μετά, πολλοί νέοι χρήστες γράφονταν στο φόρουμ ακριβώς για να ρωτήσουν ή να γράψουν για το BM εκεί, αντί να ανοίξουν νήμα σε κάποιο άλλο φόρουμ. Το ίδιο άλλωστε συνέβη και με τα Audiolab στο pinkifishmedia.

Το Caiman δεν το έχω ακούσει, αλλά σε σχέση με το παθητικό 7510, που παίζει αξιοπρεπέστατα, οι διαφορές σε όλους τους τομείς είναι από φανερές έως σημαντικές.
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Beresford Bushmaster (ή επισήμως TC-7530DC)

Αναρωτιέμαι πόση βελτίωση στον ήχο θα είχα με ένα τέτοιο dac με μετατροπέα usb to spdif την prodigy cube που ήδη έχω,και την χρησιμοποιώ σαν dac στο συστημά μου,για να αναπαράγω τα ψηφιακά μου αρχεία από το λάπτοπ;
Μήπως είναι καλύτερη γι' αυτή την δουλειά (της μετατροπής usb to spdif) μιάς συσκευής σαν το hiface;