Bron|Broen

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast

252019-g.jpg

| IMDb | Wikipedia |



Τα φώτα στην γέφυρα που ενώνει την Δανία με τη Σουηδία σβήνουν. Ένα αυτοκίνητο αφήνει το πτώμα μιας γυναίκας
ακριβώς στα σύνορα των δύο χωρών. Η θέση αλλά και η εθνικότητα του θύματος εμπλέκουν τις αστυνομίες και των
δύο χωρών στο κυνήγι ενός δολοφόνου. Ο χαλαρός Martin Rohde από την Δανία και η τυπολάτρις Saga Noren απο
τη Σουηδία αναλαμβάνουν μια υπόθεση που δεν είναι τόσο απλή όσο αρχικά φαίνεται.



Αν σας άρεσε το Forbrydelsen\The Killing, θα το λατρέψετε. Νυχτερινά πλάνα, μουντά χρώματα του σκανδιναβικού
χειμώνα, ιστορίες φαινομενικά άσχετες που όμως συγκλίνουν όσο προχωράει η σειρά.

Η πρώτη σαιζόν 10 ωριαίων επεισοδίων προβλήθηκε το 2011 ενω τα γυρίσματα της δεύτερης σαιζόν ξεκίνησαν πριν
ένα μήνα και είναι προγραμματισμένη για το φθινόπωρο του 2013.

Η σειρά υπάρχει και στο Dailymotion με αγγλικούς υπότιτλους.





 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Το τελείωσα με συνοπτικές διαδικασίες. Αν ήμουν σαν κάποιους άλλους (ονόματα δε λέμε :p ) μπορεί και να έβλεπα όλα τα επεισόδια σε μια μέρα. Το σίγουρο είναι οτι μετά το φινάλε είχα μια έντονη επιθυμία να ξαναδώ αμέσως την σειρά απο την αρχή.

Καταπληκτική μέχρι το τέλος. Ξεχάστε τις αμερικανιές και τα φινάλε που έχετε συνηθίσει. Όσοι το βλέπετε, φροντίστε να κανονίσετε το χρόνο σας ώστε να δείτε τα δύο τελευταία επεισόδια μαζί.

Πως να επιστρέψω τώρα στα αμερικάνικα; Ευτυχώς μου έχει μείνει μία σαιζόν Forbrydelsen...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Δεν ξερω αν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι. Δύσκολο το βλέπω, η σειρά είναι άγνωστη και δεν είναι στα αγγλικά.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Εριπαρίσθην σε 2-3 ημέρες με σχετική δυσκολία μιας και δεν είμαι συνηθισμένος να ακούω "γιο" και να διαβάζω αγγλικά. Ελληνικοί υπότιτλοι δεν πρέπει να υπάρχουν. Αν ήταν σε αγγλικά θα είχε τελειώσει σε 10χ 1 = 10 ώρες.

Δεν έχω καταλάβει αν η σουηδέζα καπ είναι ρομπότ ή ανθρωπος. Πάντως είναι εξαιρετικά γρήγορη σε οριζοντίωση. Βέβαια μιλάμε για άλλα κόλπα σουηδικά.....
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Δεν έχω καταλάβει αν η σουηδέζα καπ είναι ρομπότ ή ανθρωπος. Πάντως είναι εξαιρετικά γρήγορη σε οριζοντίωση. Βέβαια μιλάμε για άλλα κόλπα σουηδικά.....
Ναι, η Saga έχει τα social skills του...Terminator. Ίσως είναι λίγο υπερβολικός ο χαρακτήρας της αλλά, όπως λες, σουηδικά κόλπα είν' αυτά.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

To αμερικανικό FX έχει παραγγείλει τον πιλότο του remake της σειράς. Η δράση θα μεταφερθεί απο τα σύνορα Δανία\Σουηδίας στα σύνορα ΗΠΑ\Μεξικού.
Το βασικό καστ φαίνεται πού καλό: Diane Kruger (Saga\Sonya North), Demian Bichir (Martin\Marco Ruiz) και ο Ted Levine στο ρόλο του διευθυντή του αστυνομικού τμήματος.
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

To αμερικανικό FX έχει παραγγείλει τον πιλότο του remake της σειράς. Η δράση θα μεταφερθεί απο τα σύνορα Δανία\Σουηδίας στα σύνορα ΗΠΑ\Μεξικού.
Το βασικό καστ φαίνεται πού καλό: Diane Kruger (Saga\Sonya North), Demian Bichir (Martin\Marco Ruiz) και ο Ted Levine στο ρόλο του διευθυντή του αστυνομικού τμήματος.
Να μην το ξεκινησω τότε λες ?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Να μην το ξεκινησω τότε λες ?

To Σκανδιναβικό; Φυσικά και να το ξεκινήσεις. Μέχρι\αν βγει το αμερικανικό, θα έχεις ξεχάσει την υπόθεση. Άσε που, κρίνοντας απο το The Killing, η ιστορία αποκλείεται να είναι ακριβώς η ίδια.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Ξεκίνατο στην κούρο λέμεεεεεεεε. Τρομερή ατμόσφαιρα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,499
Εκεί ψηλά.....
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Δεν ξερω αν υπάρχουν ελληνικοί υπότιτλοι. Δύσκολο το βλέπω, η σειρά είναι άγνωστη και δεν είναι στα αγγλικά.

Γμτ θαθελα να την δω μιας και το Luther πλεον μου τελειωνει ...:popcorn:

Αλλα να βλεπω σκανδιναβικη γλωσσα με αγγλικους υποτιτλους το βαριεμαι αφορητα.

Ελληνικα δεν εχουν βγει τελικα ε ?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Πάντως μια χαρά παρακολουθείται και με τους αγγλικούς υπότίτλους. Και το τραγούδι των τίτλων που μου έχει κολλήσει τελευταία:

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνουν. Και η μουσική του Forbrydelsen μου είχε κολλήσει πολύ άσχημα. Έβαζα τους τίτλους τέλους σε repeat.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,790
Θεσσαλονίκη
Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Τελεια γλωσσα τα σουηδικα, ειδικα οταν τα μιλουν Σουηδεζες.
Θεε μου, τι θερια ειναι αυτα?
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,800
Αττικό βουνό
Απάντηση: Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Το θεμα είναι ότι αμα δεν βλέπεις εικόνα την πάτησες .Πρέπει να το κοιτάς συνέχεια γιατί μιλάνε που μιλάνε ανάποδα χάνεται η γοητεία . Το ξεκόνησα αλλά ...θα δουμε ...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Τελεια γλωσσα τα σουηδικα, ειδικα οταν τα μιλουν Σουηδεζες.
Θεε μου, τι θερια ειναι αυτα?
Αν σου αρέσουν τα σουηδικά, ρίξε μια ματιά στο Real Humans

Το θεμα είναι ότι αμα δεν βλέπεις εικόνα την πάτησες .Πρέπει να το κοιτάς συνέχεια γιατί μιλάνε που μιλάνε ανάποδα χάνεται η γοητεία . Το ξεκόνησα αλλά ...θα δουμε ...

Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα στην αρχή αλλα το συνήθισα γρήγορα. Ίσως διαβάζω γρήγορα, δεν ξέρω.

Εκει που είχα χάσει την μπάλα ήταν στο Forbrydelsen. Δεν έφτανε η αστυνομική υπόθεση, έπρεπε να καταλάβω και τις πολιτικές ίντριγκες..
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Δεν καταλαβαινω στη γλώσσα τους ποτε ειναι θυμωμένοι ποτε λυπημένοι ποτε χαρούμενοι και γενικότερα δεν μου βγαζει συναίσθημα..
Να φανταστείτε στο Κορίτσι με το τατουάζ την πρωτη ωρα ειχα χασει τον μπούσουλα...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Bron/Broen (The Bridge - 2011)

Δεν καταλαβαινω στη γλώσσα τους ποτε ειναι θυμωμένοι ποτε λυπημένοι ποτε χαρούμενοι και γενικότερα δεν μου βγαζει συναίσθημα..
Να φανταστείτε στο Κορίτσι με το τατουάζ την πρωτη ωρα ειχα χασει τον μπούσουλα...

Μα δεν έχουν συναισθήματα οι ψυχροί Σκανδιναβοί! (λατρεύω τα στερεότυπα :p )

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα στην αρχή αλλα είναι θέμα συνήθειας. Στη συγκεκριμένη σειρά ο Martin είναι πολύ εκφραστικός.