Λάμπες με δύσκολα φορτία;

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μετά την αγορά τον ηχείων και προσπαθώντας εντός οικονομικής κρίσης για την απόκτηση και ενισχυτή, έχω κάνει κάποιες ακροάσεις διαφόρων ενισχυτών με τα ηχεία που διαθέτω που ήταν από single ended μέχρι push pull ημιαγωγών.

Ο ήχος που μου άρεσε πιο πολύ αλλά και αποτέλεσμα ήταν από έναν Pathos TT που είχα ακούσει μια φορά στον Ορφέα Πετρούπολης αλλά και άλλη μια φορά από υβριδικό Unison Research. Βέβαια από παλιά ο ήχος της λάμπας ήταν αυτός που με γοήτευε γενικότερα σε διάφορους τομείς όπως η μουσικότητα, και η διαφάνεια. Που θέλω να το πάω όμως το θέμα; Έχοντας λοιπόν στην διάθεσή μου ένα ηχείο 7 μεγαφώνων 3,1/2 δρόμων και ονομαστικής αντίστασης 4Ω (Audio Physic Scorpio II) που λατρεύω σε θέμα ηχητικού χαρακτήρα, πως θα μπορούσαν να ''συνδυαστούν'' με μια λαμπάτη ενίσχυση; Κάποιοι θα πείτε μα γιατί όχι.... Αλλά υπάρχει μία παρατήρηση εδώ. Όταν τα είχα ακούσει με τον Pathos TT ενώ το αποτέλεσμα μουσικά αλλά και από άποψη διαφάνειας ήταν μαγικό (για το γούστο μου βέβαια) το χαμηλό ήταν χωρίς καλή άρθρωση αλλά και χωρίς άριστο έλεγχο. Δηλαδή δεν ''ακολουθούσε το μαγικό αποτέλεσμα του υπόλοιπου φάσματος. Πολύ λογικό, για έναν ενισχυτή με 40 watt στο κανάλι από ένα εξάρτημα (single ended) που οδηγεί ένα ''πολύπλοκο'' ηχείο.

Σκεπτόμενος λοιπόν όλα αυτά που ανέφερα εν τάχει κατέληξα στο ότι δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να δοκιμάσω κάποια υλοποίηση ενισχυτού που χρησιμοποιεί ΚΤ88 ή 6550. Λάμπες που παρέχουν ικανότατη ισχύ και που μπορείς να τις βρεις και σε φθηνές πλην όμως τίμιες υλοποιήσεις, που θα μπορούσαν να δώσουν περί τα 50-60 watt ικανά για εντάσεις μέχρι 90-95 db στάθμεων (που συνήθως αρέσκομαι να ακούω).

Αλλά πως θα τα πήγαιναν τα ηχεία μου όμως με ένα τέτοιο ενισχυτικό; Θα μου πείτε λοιπόν, όπως λέω κι εγώ σε όλους, σε τέτοιες περιπτώσεις, ''πάρε έναν σπίτι σου να τον δοκιμάσεις!''. Κάτι που ούτως η άλλως σκοπεύω να κάνω. Αλλά αυτό που θα ήθελα είναι να ακούσω κάποιες γνώμες σχετικά με την περίπτωση αυτή, δηλαδή την οδήγηση ενός ηχείου όπως το δικό μου, από μια λαμπάτη υλοποίηση. Βέβαια κρατώ το καλύτερο για το τέλος... Την λάμπα ΚΤ120 που μπορεί να ''κάτσει'' σχεδόν σε όποιον ενισχυτή φοράει ΚΤ88 ή 6550, που μπορεί να ανεβάσει την ισχύ εξόδου ενός ενισχυτή που χρησιμοποιεί δύο ΚΤ88 ή 6550 στο κανάλι από τα 55-60 watt στα 90watt. Μηχανάκια που θα με ενδιέφεραν θα ήταν: Jadis orchestra που δέχεται ΚΤ120, ο EKCO EV55SE ή άλλα παρόμοια μηχανήματα.
Την γνώμη σας παρακαλώ ή τη εμπειρία σας αν κάποιος από σας έχει ακούσει κάτι ανάλογο με παρόμοια ηχεία (Audio Physic). Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!:ernaehrung004:
 
Last edited:

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
θεωρώ ότι τα ηχεία που έχεις δεν θα παίξουν με full λάμπα στην κατηγορία τιμής που σκέφτεσαι. Ένας υβριδικός λάμπα προ-τρανσίστορ τελικό στάδιο ίσως θα ήταν πιο καλή λύση. π.χ. pathos logos, unico 100.

έχω ακούσει τα virgo της audio physic με densen b250 -b330 και με symphonic line kraftquelle 1.
 
Last edited:

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Σε διαφορετική περίπτωση τα 40 watt από τέτοιου είδους ενισχυτή θα έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους. Στα συγγεκριμένα ηχεία όμως η ελάχιστη ενίσχυση που δίνει ο κατασκευαστής αν θυμάμαι καλά είναι περίπου 30 watt. Άρα τα 40 watt είναι οριακά ειδικά αν ο χώρος σου είναι μεγαλούτσικος. Προσωπικά οδηγούσα τα Martin Logan Vista με λάμπες στα 90 watt και το μπάσο τους με ικανοποιούσε και από θέμα δύμανης αλλά και ελεγχου. Τώρα οι ίδιοι τελικοί παίζουν με τα proac response D40. Το αποτέλεσμα στο χαμηλό είναι πολύ καλύτερο, λόγο ηχείου, αλλά και πάλι τα 90 watt φτάνουν για να γεμίσουν σωστά τον χώρο ο οποίος έχε υπ όψιν σου ότι είναι περίπου 20 τ.μ. . Τέλος πιστεύω ότι όσο αναφορά το χαμηλό, όσο δυνατότερος είναι ο ενισχυτής τόσο καλύτερα είναι.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
θεωρώ ότι τα ηχεία που έχεις δεν θα παίξουν με full λάμπα στην κατηγορία τιμής που σκέφτεσαι. Ένας υβριδικός λάμπα προ-τρανσίστορ τελικό στάδιο ίσως θα ήταν πιο καλή λύση. π.χ. pathos logos, unico 100.

έχω ακούσει τα virgo της audio physic με densen b250 -b330 και με symphonic line kraftquelle 1.

Έχεις δίκιο. Κι εγώ το σκέφτομαι και γι αυτό κάνω αυτή τη συζήτηση. Επίσης αυτός είναι ο λόγος που με ενδιαφέρει η λάμπα ΚΤ120 χωρίς βέβαια να έχει τύχει ακόμα να την ακούσω....Ένα ζεύγος από αυτές μπορεί να δώσει περί τα 90 W . Για symphonic line τα οικονομικά μου πια δεν είναι.... Έμεινα με τα Scorpio από καλύτερες ημέρες.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Σε διαφορετική περίπτωση τα 40 watt από τέτοιου είδους ενισχυτή θα έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους. Στα συγγεκριμένα ηχεία όμως η ελάχιστη ενίσχυση που δίνει ο κατασκευαστής αν θυμάμαι καλά είναι περίπου 30 watt. Άρα τα 40 watt είναι οριακά ειδικά αν ο χώρος σου είναι μεγαλούτσικος. Προσωπικά οδηγούσα τα Martin Logan Vista με λάμπες στα 90 watt και το μπάσο τους με ικανοποιούσε και από θέμα δύμανης αλλά και ελεγχου. Τώρα οι ίδιοι τελικοί παίζουν με τα proac response D40. Το αποτέλεσμα στο χαμηλό είναι πολύ καλύτερο, λόγο ηχείου, αλλά και πάλι τα 90 watt φτάνουν για να γεμίσουν σωστά τον χώρο ο οποίος έχε υπ όψιν σου ότι είναι περίπου 20 τ.μ. . Τέλος πιστεύω ότι όσο αναφορά το χαμηλό, όσο δυνατότερος είναι ο ενισχυτής τόσο καλύτερα είναι.


Τα 40 watt που ανέφερε ήταν από ενισχυτή single ended και δεν σκέφτομαι για κάτι τέτοιο, αλλά για έναν λαμπάτο push pull με pentode από 55 watt μέχρι 90 (ΚΤ120).


Ο κατασκευαστής δίνει τα 25 watt σαν ελάχιστη ισχύ για τα ηχεία μου. Αν και δεν διαφωνώ σε αυτά που λες σε έναν μέσω οικιακό χώρο πιστεύω πως τα 50-60 watt είναι αρκετά. Αλλά πάλι παίζει σημασία και τι είδος μουσικής ακούω... κι εδώ είναι τα δύσκολα αφού ακούω τα πάντα ειδικά ροκ και κλασική....
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Βέβαια σε μεταχειρισμένα υπάρχουν και καλύτερες λαμπάτες υλοποιήσεις με παρόμοια χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα κάπου πήρε το μάτι μου να κυκλοφοράει ένας conrad jonshon ΜV60SE που τον έχω πετύχει στο διαδύκτιο να φοράει KT120.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Σκέψου και τη διενίσχυση σαν λύση, με όσες δυσκολίες συνεπάγεται.
Οι λάμπες στα μεσοϋψηλά και τρανζίστορ για το χαμηλό. Θα το ρυθμίσεις δύσκολα -αυτό είναι αλήθεια- αλλά πιθανότατα θα ανταμειφθείς.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Σκέψου και τη διενίσχυση σαν λύση, με όσες δυσκολίες συνεπάγεται.
Οι λάμπες στα μεσοϋψηλά και τρανζίστορ για το χαμηλό. Θα το ρυθμίσεις δύσκολα -αυτό είναι αλήθεια- αλλά πιθανότατα θα ανταμειφθείς.
Δεν δέχονται διπλοενίσχυση δυστυχώς... έχουν μόνο ένα ζευγάρι μπόρνες. Μου φαίνεται πωε θα καταλήξουμε σε κάνα υβρίδιο. Πάντως μια δοκιμή θα την κάνω κάποια στιγμή για να μου φύγει η περιέργεια.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Δεν δέχονται διπλοενίσχυση δυστυχώς... έχουν μόνο ένα ζευγάρι μπόρνες. Μου φαίνεται πωε θα καταλήξουμε σε κάνα υβρίδιο. Πάντως μια δοκιμή θα την κάνω κάποια στιγμή για να μου φύγει η περιέργεια.

Που ισως σου χαλασει αυτα που σου αρεσουν σε εναν full λαμπατο;;;
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Που ισως σου χαλασει αυτα που σου αρεσουν σε εναν full λαμπατο;;;


Δεν θα μπορούσα να το απαντήσω με σιγουριά αυτό. Κι ο λόγος είναι ότι το πιο μουσικό αποτέλεσμα που έχω ακούσει είναι από τρανζίστορ, αλλά βέβαια single ended. Λες να κοιτάξω από 'κει μεριά;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,743
Δεν θα μπορούσα να το απαντήσω με σιγουριά αυτό. Κι ο λόγος είναι ότι το πιο μουσικό αποτέλεσμα που έχω ακούσει είναι από τρανζίστορ, αλλά βέβαια single ended. Λες να κοιτάξω από 'κει μεριά;

Νομισα οτι ακουσες και full λαμπατο.
Στην θεση σου αφου θα κανεις καποιες ακροασεις , ακουσε και κανενα λαμπατο , δεν ξερεις καμια φορα τι γινεται.

Αν βεβαια αποδειχθει στο τελος οτι ειναι ολα θεμα "συμβιβασμου" , δεν θα με εξεπληττε αν τελικα προτιμησεις εναν full λαμπατο.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Το θέμα σου όμως είναι,ότι τα ηχεία αυτά θέλουν κυρίως ρεύματα κι όχι τόσο ισχύ...

Δεν θα αρκούσαν τα 50-60 W 8/4 ohm στην κατηγορία λάμπας που ψάχνεις.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Λάμπες με δύσκολα φορτία;

Το θέμα σου όμως είναι,ότι τα ηχεία αυτά θέλουν κυρίως ρεύματα κι όχι τόσο ισχύ...

Δεν θα αρκούσαν τα 50-60 W 8/4 ohm στην κατηγορία λάμπας που ψάχνεις.

Ναι δεν διαφωνώ και το γνωρίζω. Και γι αυτόν τον λόγο ανέφερα την λυχνία KT120 που είναι πιο επαρκής.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Νομισα οτι ακουσες και full λαμπατο.
Στην θεση σου αφου θα κανεις καποιες ακροασεις , ακουσε και κανενα λαμπατο , δεν ξερεις καμια φορα τι γινεται.

Αν βεβαια αποδειχθει στο τελος οτι ειναι ολα θεμα "συμβιβασμου" , δεν θα με εξεπληττε αν τελικα προτιμησεις εναν full λαμπατο.

Όχι δεν έχει τύχει ακόμα αλλά λέω να το δοκιμάσω... Αν και πιστεύω ότι θα υπάρχουν τα ίδια θέματα με το χαμηλό.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Μήπως σου έκανε την δουλειά και κανας Pass 60W τάξης Α δεύτερο χέρι;;;

https://passlabs.com/products/amplifiers/integrated/int-30a

Γειά σου αγαπητέ fragoulisnaval!

Λοιπόν τον είχα ξεχάσει! Μου τον έχουν ξαναπροτίνει στο παρελθόν και μάλιστα με τα καλύτερα λόγια. Θυμάμαι πως ήθελα πολύ να τον ακούσω αλλά δεν έτυχε τελικά. Επίσης νομίζω πως έχει έχει και ''φιλική τιμή σαν μεταχειρισμένος. Μου τον είχε προτείνει μάλιστα ο Πέτρος (Αstoboy) σε μια συζήτηση που είχαμε πέρσι που τον επισκέφθηκα. Θυμάμαι την περίπτωση των δικών του ηχείων (b&w 803) που τα οδηγεί με έναν Luxman σε τάξη Α με 30 watt και όταν τον άκουσα έπαθα πλάκα. Μου είχε πει πως αυτός ο Pass έχει παρόμοιες δυνατότητες αλλά πιο φιλική τιμή μ.τ.χ.

Ναι λοιπόν και κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Από μία γρήγορη ματιά που έριξα στο διαδίκτυο είδα τελικά πως ο pass μόνο φιλική τιμή δεν έχει. Τον βρήκα Γερμανία με 4500 ευρά....
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Τον είχα ακούσει στον αντιπρόσωπο και μου έκανε καλή εντύπωση αν και τα ηχεία (Vienna Accoustics αν θυμάμαι καλά) δεν τα ήξερα καθόλου. Για ρίξε του ένα τηλέφωνο δεν χανεις τίποτα, μπορεί να έχει κανα κομμάτι demo ή μεταχ...... Και Luixman φυσικά στην ίδια τάξη είναι υποψήφιος
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Τον είχα ακούσει στον αντιπρόσωπο και μου έκανε καλή εντύπωση αν και τα ηχεία (Vienna Accoustics αν θυμάμαι καλά) δεν τα ήξερα καθόλου. Για ρίξε του ένα τηλέφωνο δεν χανεις τίποτα, μπορεί να έχει κανα κομμάτι demo ή μεταχ...... Και Luixman φυσικά στην ίδια τάξη είναι υποψήφιος

Στην ιστοσελίδα του αντιπροσώπου πάντως δεν υπάρχει κάτι σε μ.τ.χ. Και Luxman θα είναι καλά αλλά πάμε πολύ ψηλά.

Αν και για λάμπα αρχίσαμε την κουβέντα. Αλλά από ότι βλέπω δύσκολο σενάριο....