Πρόβλημα σε Koda SW10a (?)

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Καλησπέρα σε όλους. Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο sub εδώ και λίγες μέρες και σήμερα παρατήρησα το εξής. Έβλεπα στο Ert HD τον ποδοσφαιρικό αγώνα και παρατήρησα ότι ανα τακτά χρονικά διαστήματα το sub έμπαινες σε λειυοργία standby και δεν έβγαζε τίποτα. Μετά απο λίγο πάλι επανερχόταν και ξανά τα ίδια. Πριν απο λίγα λεπτά έβαλα novacinema δυνάμωσα λίγο τον ήχο και σε ένα κάοως δυνατό εφέ επανήλθε.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή υπάρχει κανένα θεματάκι με την τροφοδοσία του?

Έχω ψιλοαγχωθεί γιατί είναι καινούργιο..

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθούσε με την απάντησή του θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Φυσιολογικό είναι. Ολα σχεδόν τα υπογούφερ όταν δεν δέχονται σήμα για κάποιο χρονικό διάστημα, πέφτουν σε κατάσταση stand by. Μόλις δεχθούν σήμα, ανοίγουν ξανά.

Είναι συχνό φαινόμενο σε κομμάτια ταινιών όπου υπάρχουν μόνο διάλογοι, σε ταινίες χωρίς πολλά εφέ, και γενικά όταν υπάρχει απουσία χαμηλών συχνοτήτων......
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
καλησπερα!ισως η πιο ακυρη απαντηση,αλλα κατοχος και γω του koda SW-10 χρονια τωρα,αλλα να πω την αληθεια και αποσυνδεμενο αρκετα χρονια,γιατι αλλιως μου τα λεγανε,αλλα αντικρυσα.Δηλωνω απογοητευμενος με τα παντα απο αυτο το ηχειο,οσο και αν εξωτερικα δειχνει το αντιθετο.Ισως φταιει η συνδεσμολογια,ισως οτι δε διαθετω ενισχυτη με ξεχωριστη εξοδο sub,δεν ξερω..Μπορει καποιος παρακαλω να μου πει την καταλληλη συνδεσμολογια σε ενα απλο 5.1 surround το οποιο βγαζει εξοδο για το μαμα του woofer με ενα απλο καρφακι (με + -) καλωδιο δηλαδη..Η κατι κανω λαθος,η το ηχειο ειναι για πεταμα ειλικρινα.Δε μπορει το μαμα μολις 3,5inch να παιζει πιο δυνατα/ποιοτικα!!Ευχαριστω για τυχον βοηθεια!!!
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Δοκίμασε να το συνδέσεις στις μπόρνες του ενισχυτή μέσω καλωδίου ηχείων για να δεις αν κάνει το ίδιο. Όλα αυτά βέβαια, εφόσον το υπογούφερ διαθέτει τέτοια συνδεσμολογία.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Δοκίμασε να το συνδέσεις στις μπόρνες του ενισχυτή μέσω καλωδίου ηχείων για να δεις αν κάνει το ίδιο. Όλα αυτά βέβαια, εφόσον το υπογούφερ διαθέτει τέτοια συνδεσμολογία.
εχει 3 τρόπους σύνδεσης.Στα RCA,subout και να θέλω να μπλέξω δε μπορώ χαχα.Οπότε το + - του καλωδίου μου πως το συνδέω στα κάτω;Τοσο καιρο νομίζω τα είχα σε σειρά..δηλαδή το + του surround και στα 2 + του γουφερ και το - αντίστοιχα..
ed3d03949d93fce536c79ce3b4c80466.jpg
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
αν καταλαβαινω καλα ετσι οπως φαινεται πρεπει να βαλεις απο το αριστερο ηχειο (L) στις μπορνες του sub που γραφουν L και το αντιστοιχο απο το δεξι (R) ,φανταζομαι οτι για τα μπροστινα και οχι τα surround

κανε μια δοκιμη πιστευω οτι θα ακουσεις διαφορα ,βαλε σωστα κια την πολικοτητα
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Δε νομίζω να γίνεται..Εκεί που έχω το δάχτυλο,το είχα κομμένο και αυό το καλώδιο το ενωνα με το sub.Το surround είναι απλό και δε βγάζει RCA για ήχο.Μόνο 5+1 καρφακια με + - καλώδιο.Δηλαδή,των 5 ηχείων/+ 1 γούφερ.
355ee0ebb8c6ce6e4c063151d77a0070.jpg
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Δε νομίζω να γίνεται..Εκεί που έχω το δάχτυλο,το είχα κομμένο και αυό το καλώδιο το ενωνα με το sub.Το surround είναι απλό και δε βγάζει RCA για ήχο.Μόνο 5+1 καρφακια με + - καλώδιο.Δηλαδή,των 5 ηχείων/+ 1 γούφερ.
355ee0ebb8c6ce6e4c063151d77a0070.jpg

Kαλησπερα το συγκεκριμενο sub που βλεπω από το ετοιμο συστημα 5,1 είναι παθητικο το άλλο είναι ενεργο! 2 ηχεια μπορεις να συνδεσεις στο ενεργο !
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα σε όλους. Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο sub εδώ και λίγες μέρες και σήμερα παρατήρησα το εξής. Έβλεπα στο Ert HD τον ποδοσφαιρικό αγώνα και παρατήρησα ότι ανα τακτά χρονικά διαστήματα το sub έμπαινες σε λειυοργία standby και δεν έβγαζε τίποτα. Μετά απο λίγο πάλι επανερχόταν και ξανά τα ίδια. Πριν απο λίγα λεπτά έβαλα novacinema δυνάμωσα λίγο τον ήχο και σε ένα κάοως δυνατό εφέ επανήλθε.

Είναι φυσιολογικό αυτό ή υπάρχει κανένα θεματάκι με την τροφοδοσία του?

Έχω ψιλοαγχωθεί γιατί είναι καινούργιο..

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθούσε με την απάντησή του θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Ευχαριστώ πολύ.

Θα συμφωνησω και εγω ότι είναι φυσιολογικο όπως και φυσιολογικο είναι όταν ενεργοποιείται να ακους και ένα μικρο θορυβο!
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
Kαλησπερα το συγκεκριμενο sub που βλεπω από το ετοιμο συστημα 5,1 είναι παθητικο το άλλο είναι ενεργο! 2 ηχεια μπορεις να συνδεσεις στο ενεργο !
καλησπερα!δηλαδη με τι τροπο?

Στάλθηκε από το VORKE Z6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Κόψε περίπου στη μέση του μήκους του καλωδίου των Front Right και Front Left και ξεγύμνωσε τα καλώδια. Τα βιδώνεις στις αντίστοιχες εισόδους του υπογούφερ. Στις εξόδους του υπογούφερ βιδώνεις το υπόλοιπο κομμάτι καλωδίου των FR και FL. Αν το υπογούφερ δεν έχει καμένο εισχυτή, λογικά τώρα θα επωμιστεί τα μπάσα του αριστερού και δεξιού καναλιού.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Στο υπαρχον συστημα δεν μπορεις να κανεις τιποτα η μονη λυση είναι να παρεις κανονικο πολυκαναλο ενισχυτή με ηχεια και να συνδεσειςι το ενεργο sub! το συγκεκριμενο sub περα από την συνδεση με το rca υπαρχει και δευτερος τροπος συνδεσης αν και δεν είναι ποιοτικος και το χρησιμοποιούμε σε περιπτωση που εχουμε ολοκληρωμενο ενισχυτή και δεν εχει sub out , τοτε παιρνουμε την 2 εξοδο των ηχειων του ενισχυτή και το συνδεουμε στην εισοδο των ηχειων (μπορνες) του sub +με + και - με - , για αυτό λεω ότι συνδεωνται 2 ηχεια
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Κόψε περίπου στη μέση του μήκους του καλωδίου των Front Right και Front Left και ξεγύμνωσε τα καλώδια. Τα βιδώνεις στις αντίστοιχες εισόδους του υπογούφερ. Στις εξόδους του υπογούφερ βιδώνεις το υπόλοιπο κομμάτι καλωδίου των FR και FL. Αν το υπογούφερ δεν έχει καμένο εισχυτή, λογικά τώρα θα επωμιστεί τα μπάσα του αριστερού και δεξιού καναλιού.

Τα οποία μπάσα στο συγκεκριμένο σύστημα δεν υπάρχουν σε κανένα από τα κανάλια των ηχείων γιατί παίζουν με fix crossover αρκετά ψηλά μάλιστα αν κρίνω από τον τύπο του συστήματος που έχει. Οπότε ποια μπάσα ακριβώς θα πάνε στο sub με τον τρόπο που προτείνεις να γίνει η σύνδεση;

Επίσης σε ποιες εξόδους υπογούφερ αναφέρεσαι;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Παιδια χιλια συγνωμη ειδα καλυτερα την φωτο και ειδα ότι τα καλωδια είναι γυμνα και τερματιζουν σε κλεμες ! λαθος μου αλλα νομιζω ότι το συγκεκριμενο σαμπ δεν θα κουμπωσει καλα διοτι το παθητικο συστημα εχει συγκεκριμενο Cross για τα ηχεια οποτε δεν ξερω πως θα κατσει!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,565
Αθήνα
Άμα παίξει με κάποια σύνδεση από τη sub έξοδο του συστήματος στην είσοδο From Amplifier του Koda μόνο. Και πάλι χλωμό.
 

kos25k

Established Member
19 December 2017
216
το ειχα συνδεμενο απο το + - της έξοδος του sub στα + - του koda αλλά πολύ μέτρια ποιότητα..Αλλα υπάρχει ένα καλό.Ρουταρα το tv box,του έβαλα viper4android και ο ήχος έχει απογειωθεί..Η διαφορά είναι απίστευτη σε όλο το εύρος Hz και το μαμά 4inch subακι θυμίζει πολύ μεγαλύτερο/ποιοτικότερο!!