Απορίες για τα mts αρχεία από τις εγγραφές των ψηφιακών καναλιών

KilliK

New member
23 July 2012
6
Σχετικα με τα mts αρχεια που αποτελουν τις εγγραφες των ψηφιακων καναλιων:

1. Με τι software (freeware η μη), μπορω να τα κανω editing (ψαλιδισμα,κολλημα), απευθειας χωρις re-encoding αν γινεται;

2. Απο οτι εχω δει, μιση ωρα εγγραφης αντιστοιχει σε αρχειο mts μεγεθους 600mb περιπου. Aναρωτιεμαι αν αξιζει ο κοπος να τα κανω re-encoding με αλλο codec ωστε να πιανουν μικροτερο χωρο στον σκληρο. Πχ 300mb με την ιδια σχεδον ποιοτητα.
Αν οντως κατι τετοιο ειναι εφικτο, με τι coded/software/ρυθμισεις προτεινετε να κανω το re-encoding?

Ο αποκωδικοποιητης μου ειναι ενας Edision Mini Triton +HD, αν και φανταζομαι ολοι οι αποκωδικοποιητες δινουν το ιδιο mts αρχειο.
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Ριξε μια ματια εδω http://www.avclub.gr/forum/showthre...TBOXHD?p=1056623292&viewfull=1#post1056623292
στα ποστ 2518 - 2520
Εγω παντως χρησιμοποιω το TMPGEnc Video Mastering Works 5 για μενα παρα πολυ καλο για editing και re-encoding τα φτιχνω σε mkv
βαζω μετα το ανωτατο bitrate της εγγραφης αφου το κοψω διαφημησεις και βαζω και cuda να πιανει οσο γινετε λιγοτερο χρονο στο encoding
και αναλογως αν με ικανοποιει το μεγεθος και η ποιοτητα το αφηνω οπως εχει αν παλι οχι μετα πιανει δουλεια το Μegui και το μικραινω ακομα
περισσοτερο το αρχειο,
στο δευτερο που λες για μειωση του αρχειου ειναι στην κριση σου αλλα αφου θα κανεις
re-encoding και θα πεσεις σε bitrate θα χασεις και ποιοτητα αναγκαστικα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Όλα αυτά νομίζω είναι εμπορικά. Στα site τους πάντως βρίσκω τιμές και δοκιμαστικές εκδόσεις. Εγώ χρησιμοποιώ το δωρεάν Format Factory που έχει αρκετές χειροκίνητες επιλογές σε διάφορα πεδία ώστε να ορίζεις εσύ τι ποιότητα και συμπίεση θέλεις, αλλά δεν είμαι ειδικός στο θέμα και αν έχετε κανένα καλύτερο δωρεάν θα ήταν χρήσιμο.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Για όσους θέλουν να παρακολουθήσουν τις εγγραφές mts σε συσκευή που δεν υποστηρίζει αυτό το container, μπορούν με το mkvmerge να το κάνουν mkv σε ελάχιστα λεπτά και χωρίς καμία απώλεια στην ποιότητα.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Ωραίος! :a0210:

Αυτά παθαίνει όποιος δεν αναβαθμίζει το λογισμικό του....Είχα μείνει στην έκδοση 4.6.0 που δεν ανοίγει .ts\.mts με αποτέλεσμα να παιδεύομαι με το tsMuxer.

Για όσους θέλουν να παρακολουθήσουν τις εγγραφές mts σε συσκευή που δεν υποστηρίζει αυτό το container, μπορούν με το mkvmerge να το κάνουν mkv σε ελάχιστα λεπτά και χωρίς καμία απώλεια στην ποιότητα.

Μια χαρά... Μετατροπή TS>MKV με το MKVtoolnix, αφαίρεση διαφημίσεων με το SolveigMM AVI Trimmer + MKV και μετά συμπίεση με το Handbrake η άλλο παρόμοιο πρόγραμμα.
 
Last edited by a moderator:

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Οπως και το SolveigMM AVI Trimmer + MKV δεν ειναι δωρεαν ετσι και το Smart Cutter
Κανει trimming χωρις επανακωδικοποιηση ολοκληρου του βιντεο.
Το τελικο αρχειο εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το αρχικο, τοσο σε κωδικοποιηση εικονας οσο και ηχου.

Εγω το χρησιμοποιω περιστασιακα σε αρχεια 720p MOV H.264 και κανει καλη δουλεια. Απο τα λιγα προγραμματα που το κανουν αυτο σε MOV H.264
Στο μονο που με δυσκολευει ειναι οτι εγω εχω συνηθισει να κανω το αντιθετο. Να μαρκαρω τι θα πεταω και οχι τι θα κρατησω (στο τριμαρισμα)
Σε ενα m2ts που δοκιμασα μια χαρα τα πηγε επισης.
Δεν αναφερει αν υποστηριζει mkv αλλά πολυ πιθανο να υποστηριζει. Διαφορετικα πρωτα κανετε τριμαρισμα με αυτο και μετα mux σε mkv με το mkvmerge.


Μετα εχουμε το PowerDirector.
Και αυτο εμπορικο.
Κανει editing και εξαγωγη σε MKV, MP4
Πολυ καλη ταχυτητα αφου υποστηριζει Quad core, CUDA, ATi Stream, Intel Quick-sync (νομιζω ετσι λεγεται).

Πολυ καλο αποτελεσμα εικονας.
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Ουπς, λαθος !

Εμενα δεν με ενδιαφερουν τα TS, MTS, M2TS οποτε και δεν με ενδιεφερε το συγκεκριμενο προγραμμα μιας και δεν υποστηριζει MOV.
Οποτε κοιτουσα το SolveigMM Video Splitter 3 που δεν ειναι δωρεαν.
Εκει εγινε το μπερδεμα.

Παντως δεν δουλεψε στα MOV μου. Κρασαρει.
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Πραγματι, ωραιος συνδυασμος.
Απο τις χθεσινες εγγραφες πηρα ενα αρχειο .mpg (MPEG-TS) απο το Total Media 3.5 (USB δεκτης) και με το mkvmerge (mkvtoolnix) το εκανα mkv και μετα με το SolveigMM AVI Trimmer + MKV το τριμαρισα.
Το τελικο αρχειο mkv παιζει κανονικα χωρις αποσυγχρονισμους ηχου ή αλλα προβληματα.

Το SolveigMM AVI Trimmer + MKV εβγαλε ενα μηνυμα σφαλματος, μη υποστηριξης φορμα ηχου mpeg1, αλλά αυτο μαλλον ηταν για την προεσκοπιση (preview). Το τελικο αρχειο οπως ειπα εχει σωστο ηχο.

ΥΓ. Μονο κακο οτι το Total Media 3.5 γραφει σε MBAFF (interlaced) αλλά μαλλον θα πρεπει να δω αν δεν ειναι θεμα του Total Media ή του καναλιου.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Σε MBAFF εκπέμπουν τα κανάλι, σε MBAFF γράφουν οι δέκτες. Δεν μπορεις να κάνεις κάτι την ώρα της εγγραφής. Μόνο μετά.
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Γι`αυτο λεω οτι θα πρεπει να δω μετα. Γιατι απ`οσο ειχα δει μερικα καναλια γραφονται σε MBAFF και αλλα (εχω την εντυπωση) σε κατι αλλο, ισως progressive δεν θυμαμαι. Δεν νομιζω να το ειχα δει μονο στην ERT-HD.
Παντως το MBAFF πατατα και στον Η/Υ.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μια εγγραφή απο ΑΝΤ1 που έχω μπροστά μου, MBAFF είναι. Progressive μην περιμένεις να δεις σε τηλεοπτική εκπομπή.

Έχεις δοκιμάσει deinterlacing στον υπολογιστή; Είχα πολύ καλά αποτελέσματα σε εγγραφές απο ΕΡΤ και BBC που χρησιμοποιούν MBAFF
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
WTV αρχειο απο Windows Media Center προερχομενο απο DVB-T tuner και απο ΑΝΤ1 σαν καναλι.

Μετατροπη απο .wtv (κλειστο φορμα) σε .m2ts μέσω του PowerDirector (εμπορικο προγραμμα)
Μετατροπη σε .mkv με το mkvmerge (mkvtoolnix)
Κοψιμο διαφημισεων με το SolveigMM AVI Trimmer + MKV
Προσθεση κεφαλαιων (chapters) με το mkvmerge. Ωστε να δουλευει το GOTO στον δεκτη.

Πολυ γρηγορη διαδικασια σε καθε ενα απο αυτα τα βηματα.
( Q6600 @3100, 6GB DDR2, win7-64, RAID0, 2 δισκοι ενας διαβαζει ο αλλος γραφει, GTS250 128 CUDA CORES (δεν αξιοποιουνται ολα ετσι και αλλιως, και περισσοτερα να ειχε και παλι το ιδιο θα ηταν)

Δοκιμη του αρχειου στον δεκτη.
Αποτελεσμα τελειο.

ΥΓ. και ολα αυτα για να εχει ο μπεμπης την Μαδαγασκαρη... :p

Επεξεργασία:
Ξεχασα να αναφερω πως με το mkvmerge μπορειτε να κανετε και ενωση αρχειων βιντεο.
Ετσι αν ο δεκτης σας σπαει τις εγγραφες σε κομματια ειναι πολυ ευκολο να τα ενοποιησετε κατα την διαρκεια μετατροπης απο x container σε mkv.
Απλα κανετε add το πρωτο αρχειο και τα επομενα τα βαζετε με append.
Και να μην τις σπαει τις εγγραφες και παλι θα χρησιμευσει αν κανετε διακοπη εγγραφης και εναρξη ξανα (κατα τις διαφημισεις να αλλαξετε συχνοτητα, κτλ)

Μου αρεσει που δεν το χρησιμοποιουσα και πολυ κιολας...
 
Last edited by a moderator:

Highlander

New member
18 January 2007
87
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους,
αν και fan του Smart Cutter, είπα να δοκιμάσω το SolveigMM AVI Trimmer (κυρίως επειδή είναι free). Δυστυχώς δεν βρήκα τρόπο να προχωρώ frame by frame για να βρω με ακρίβεια τα σημεία στα οποία θέλω να κόψω (έχει βήμα ανά δευτερόλεπτο και μετά έπρεπε να παίζω με τα milisecs δίνοντας αριθμούς στα αντίστοιχα πεδία...), αλλά το καλύτερο από όλα ήταν ότι το δοκιμαστικό αρχείο του LIFEVIEWBOXHD που έκοψα παίζει κανονικά στο pc, αλλά στον αποκωδικοποιητή... πατάει γκάζι και παίζει με διπλάσια ταχύτητα.
Κατέβασα την πιο πρόσφατη έκδοση του SolveigMM AVI Trimmer, σε Windows 7.
Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει με το speedάτο mkv;
ThanX
 

vivanasos

New member
28 June 2009
22

latinsoapsfever

Established Member
25 May 2007
296
Το καλύτερο πρόγραμμα για εμένα είναι το VideoReDo, λιτό, γρήγορο, κόβει με ακρίβεια δεκάτου του δευτερολέπτου, και διαλέγεις είτε να κρατήσεις το υλικό χωρίς καμία επεξεργασία εκτός του ψαλιδίσματος σε .ts (μέσα σε 2 λεπτά αποθηκεύει ένα νέο αρχείο 1 GB) ή να του αλλάξεις επέκταση και κωδικοποίηση για να το συμπιέσεις. Κάνει μέχρι και μετατροπή και κάψιμο σε DVD, για τους παλιομοδίτες. :afro:
 

johann69

Senior Member
27 December 2007
357
Re: Lifeview LV6TBOXHDA2

με ποιο πρόγραμμα μπορώ να κόψω τις διαφημίσεις απο το αρχειο?
μπορώ να κάνω το ίδιο να κόψω διαφημίσεις και απο ανδροιδ ταβλετ?