Lifeview LV6TBOXHDA2

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μόλις λίγες ημέρες μετά τον Α1, κυκλοφόρησε ένας νέος δέκτης από την Lifeview, ο LV6TBOXHDA2.

PER.702537.jpg


Σύμφωνα με την Lifeview, οι διαφορά μεταξύ των Α1 και Α2 είναι η πρόσοψη. Αυτή τώρα έχει και τρία πλήκτρα, δύο για πάνω-κάτω και ένα για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση.

Ο δέκτης είναι ουσιαστικά ίδιος με τον Α1, με μια επιπλέον έξοδο mini-jack για ήχο. Είναι κάτι που θα εκτιμήσουν όσοι έχουν τηλεοράσεις με είσοδο DVI.
Επίσης διαφορετικό είναι το τηλεχειριστήριο, αλλά παραμένει πολύ μέτριο όπως σχεδόν όλων των δεκτών.

Τα χαρακτηριστικά του υπάρχουν εδώ, αλλά δεν αναφέρεται η έξοδος mini-jack.


Ποιό firmware να προτιμήσω; (σελίδες 83 και 84)
Αναβάθμιση firmware 1.0.8: www.mediafire.com/download/o18pi4a59unilzo/J1300358_MC6379_LV6TBOXHDA2_V1.0.8_20131107.rar
 
Last edited:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Βλέπω οτι ίσως* έχει αναπαραγωγή RMVB (1280X720 30fps). Υπάρχει άλλος που παίζει τέτοια;


*Λέω "ίσως" επειδή αναφέρει και "support: Option"
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Έχω την εντύπωση ότι τα χαρακτηριστικά του pdf δεν είναι μόνο για αυτόν τον δέκτη. Δεν γράφει που είναι η θύρα USB. Μόνο υποστήριξη στο chip&board. Έτσι και αλλιώς και στον Α1 και στον Α2 είναι μπροστά. Στο front panel γράφει μόνο ύπαρξη led, αλλά όχι τα 3 κουμπιά. Στο rear panel γράφει όλα τα υπόλοιπα εκτός από την έξοδο ήχου mini jack. Δηλαδή αυτά που γράφει ταιριάζουν πιο πολύ στον Α1. Ή έχουν κάνει λάθος (υπάρχει άραγε περίπτωση ο Α2 να μην είναι καν ALI 3801 αλλά να είναι πχ M-Star; ), ή οι δύο δέκτες είναι στην ουσία ο ίδιος δέκτης που στον Α1 έχει κάποια χαρακτηριστικά απενεργοποιημένα. Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν έχουν και το ίδιο λογισμικό. Καλό θα ήταν κάποιος κάτοχος του να βγάλει μία φωτογραφία από το παράθυρο που φαίνονται οι πληροφορίες λογισμικού.
Το θέμα είναι, ο Α2 υπάρχει πουθενά αλλού; O A1 υπάρχει από ότι λέει ο talos_2002 στην Πολωνία. Ο Α2 υπάρχει; Με ποιον υπάρχει πιθανότητα να ασχοληθεί περισσότερο η Lifeview και να δώσει λογισμικό; Ή μήπως έχουν τελικά το ίδιο λογισμικό με διαφορετικές λίγες ρυθμίσεις; Το τηλεκοντρόλ είναι εμφανισιακά το ίδιο και θα έβαζα στοίχημα ότι θα πιάνει και στους δύο δέκτες. Κάποια πλήκτρα έχουν άλλο χρώμα, τα 4 πλήκτρα του πολυπλήκτρου έχουν άλλο σχήμα. Αλλά κυρίως έχει άλλη διάταξη πλήκτρων σε πολλά σημεία, και του Α2 έχει 4 πλήκτρα λιγότερα χωρίς να έχει τις αντίστοιχες 4 λειτουργίες. Αυτό μπερδεύει την πιθανότητα ανταλλαγής λογισμικού. Ποιος την πάτησε τελικά; Εμείς που τρέξαμε να πάρουμε τον Α1 ή όσοι δεν πρόλαβαν και θα πάρουν τον A2; Ορίστε και φωτό του τηλεκοντρόλ του A1 για την σύγκριση.
DSC00002.jpg
Από ότι έχω καταλάβει το e-shop φέρνει μερικούς δέκτες ενός μοντέλου για να δει τι απήχηση θα έχει. Ο Α1 εξαντλήθηκε αμέσως. Έτσι είχε κάνει και με τον προηγούμενο LV6TBOXHDA. Είχε εξαντληθεί αμέσως η πρώτη παρτίδα και ήρθε αμέσως και δεύτερη μεγαλύτερη. Τώρα όμως τι γίνεται; Θα φέρει άλλους Α1 ή τέλος; Πολύ μας μπερδεύει το e-shop.
 

bill mak

New member
26 November 2012
5
Βέροια
Kαλημέρα. Οι απορίες μου είναι οι εξής. Υπάρχει αυτός ο δέκτης (LV6TBOXHDA2) σαν επίσημο μοντέλο της εταιρείας ? Γιατί πουθενά δεν τον βρήκα.Επίσης δεν αναγράφονται τα στοιχεία του επάνω σ αυτόν όπως έγραφε στον Α1. Αν τον έχει πάρει κάποιος φίλος ας μας γράψει και ας μας πει αν έχει και μενού στα ελληνικά. Αυτό το eshop πολύ μας μπερδεύει , αλλάζει τα μοντέλα σαν τα πουκάμισα
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
tolias, τα χαρακτηριστικά του PDF που έδωσαν είναι ίδια με εκείνα που έδιναν για τον Α1. Απλά άλλαξαν το 1 σε 2.
Από αυτό συμπεραίνω ότι είναι ο ίδιος δέκτης σε έκδοση με mini-jack, για να καλύπτει τις προδιαγραφές κάποιων χωρών.

bill mak, επικοινώνησα με την Lifeview και μου έδωσαν τα στοιχεία του 1ου μηνύματος.
Ίσως είναι καλός πελάτης το e-shop και ζήτησε μια έκδοση με πλήκτρα εμπρός; Δεν ξέρω...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Καλα, μας δουλευουν ολοι?
Δηλαδη εβγαλαν ενα πιο καινουριο, πιο λειτουργικο (με τα κουμπια μπροστα) και με επιπλεον δυνατοτητες
(mini-jack) δεκτη και το κιτρινο μαγαζι τιμολογησε 10 ευρω παραπανω τον προηγουμενο??????
Ποσα θελει να μας τρελανει?
Εγω μεχρι να τον τσιμπησει καποιος και να πει εντυπωσεις, ουτε για το τσιπ του δεν ειμαι σιγουρος.
Κωστα, κουνησου λεω. Ασε τις ντροπες και χτυπα τον. Γιατι αν δεν το κανεις, θα αποδειχτει οντως καλυτερος
και θα τον αυξησουν και καμια δεκαρια ευρω, στο χαλαρο. Και ξερεις οτι οσα λεω βγαινουν:p
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Καλα, μας δουλευουν ολοι?
Δηλαδη εβγαλαν ενα πιο καινουριο, πιο λειτουργικο (με τα κουμπια μπροστα) και με επιπλεον δυνατοτητες
(mini-jack) δεκτη και το κιτρινο μαγαζι τιμολογησε 10 ευρω παραπανω τον προηγουμενο??????
Ποσα θελει να μας τρελανει?
Εγω μεχρι να τον τσιμπησει καποιος και να πει εντυπωσεις, ουτε για το τσιπ του δεν ειμαι σιγουρος.
Κωστα, κουνησου λεω. Ασε τις ντροπες και χτυπα τον. Γιατι αν δεν το κανεις, θα αποδειχτει οντως καλυτερος
και θα τον αυξησουν και καμια δεκαρια ευρω, στο χαλαρο. Και ξερεις οτι οσα λεω βγαινουν:p

Δεν αγοράζω αλλο δέκτη λέμεεε!

Η "τιμή καταλόγου" των Α1 και Α2 έιναι ίδιες, απλά οτ Α1 βγήκε κατευθείαν με έκπτωση στο μαγαζί.
 
Last edited by a moderator:

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Δεν το πιστευω...
Ο Α2 εχει αυτην τη στιγμη 28 .
Just saying...:chinese::deal::aetsch:
 
Last edited by a moderator:

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
33,5 μου τον εμφανίζει.

Μου εστειλαν e-mail απο το κιτρινομαγαζο, με προσφορα και πλεον μου τον ανοιγει στα 28.
Αν θελει κανενας (...Κωστας:flipout:) τον κωδικο προσφορας, ας μου πει.
 
Last edited by a moderator:

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ο Α1 που έχω πάρει είναι ακόμα στο κουτί του. Κατά σύμπτωση δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Άρα έχω δικαίωμα επιστροφής. Πρώτη σκέψη ήταν να τον δώσω πίσω και να πάρω τον Α2. Αλλά δεν ξέρω καθόλου τι ρόλο βαράει ο Α2. Δεν βρήκα τίποτα στο ίντερνετ. Υπάρχει ο δέκτης πουθενά αλλού; Είναι παραγγελία e-shop; Ο Α1 τουλάχιστον υπάρχει και αλλού, δηλαδή στην Πολωνία. Ο Α2 είναι περίπτωση XORO 7600 που έφερε παλιότερα το e-shop και δεν υπήρχε πουθενά αλλού; Μάλλον ήταν δική του παραγγελία. Φυσικά δεν δόθηκε λογισμικό, ευτυχώς που βρέθηκε άλλο από κλώνο. Θα έχει υποστήριξη ο Α2; Η μόνη διαφορά λειτουργίας είναι τα 3 κουμπιά και η έξοδος του ήχου; Δεν με πολυενδιαφέρουν. Έχουν και ελαφρώς διαφορετικό τηλεκοντρόλ και γίνεται δύσκολη και η ανταλλαγή λογισμικού. Μπορώ να αλλάξω τον Α1, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ο Α1 λόγω Πολωνίας μάλλον θα έχει υποστήριξη. Φοβάμαι μήπως ο Α2 είναι δική τους παραγγελία και μείνει χωρίς υποστήριξη. Για ποιον άλλον λόγο να έβγαζε δεύτερο μοντέλο η Lifeview μέσα σε λίγες ημέρες με τον ίδιο επεξεργαστή; Δεν το έχει ξανακάνει. Οι M-Star της είχαν βγει με αρκετό καιρό περιθώριο μεταξύ τους. Όχι 3 βδομάδες.
Εκτός αν ο Α1 τους βγήκε χάλια. Αλλά έχει τόσες διαφορές σε σχέση με τον Α2; Μπορώ να τον αλλάξω αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Καμία ιδέα Άγγελε;
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μου εστειλαν e-mail απο το κιτρινομαγαζο, με προσφορα και πλεον μου τον ανοιγει στα 28.
Αν θελει κανενας (...Κωστας:flipout:) τον κωδικο προσφορας, ας μου πει.
Βάλε τον στο θέμα των προσφορών αν θέλεις. :smile:

tolias, δεν ξέρω... Πραγματικά. Ή θα τον κυκλοφορήσει παράλληλα ως 2ο μοντέλο ή είναι μοντέλο μόνο για το e-shop.
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα υποστήριξης, γιατί η lifeview είπε ότι διαφέρουν μόνο στην πρόσοψη. Οπότε θα ταιριάζουν τα firmware τους αν δεν έχουν διαφορετικά σήματα στα τηλεχειριστήρια, αλλά και η αλλαγή μόνο των σημάτων αυτών δεν είναι κάτι σπουδαίο.
 
Last edited:

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Βάλε τον στο θέμα των προσφορών αν θέλεις. :smile:

Done.
Δισταζα να το κανω απο μονος μου γιατι εμπεριεχει τον κωδικο που ειναι υποτιθεται προσωπικος
και δεν ηξερα μηπως αντικειται σε κανενα κανονισμο του φορουμ.
Αλλα τωρα που ειδα οτι το κανουν και διαχειριστες (ονοματα δεν λεμε :smile:)...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μην αισθάνεσαι και τόσο προνομιούχος, μόνο προσωπικός δεν είναι ο κωδικός :p

Είναι ο κωδικός του τακτικού newsletter προσφορών: http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-121121.html

Η πλάκα είναι οτι όταν είδα το newsletter πριν μία εβδομάδα, δεν υπήρχε μέσα ο Α2!!
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
χεχεχε
Προσωπικος ειναι, απλα απευθυνεται σε περισσοτερα του ενος προσωπα.
Αληθεια μετα την τελευταια σου προταση σε ποιον απ'τους δυο μας απευθυνεται το
stick out tongue smiley?
 
Last edited by a moderator:

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αληθεια μετα την τελευταια σου προταση σε ποιον απ'τους δυο μας απευθυνεται το
stick out tongue smiley?
Αυτό το χρησιμοποιώ σαν tongue-in-cheek smiley. Για stick out tongue έχω άλλο :smile:

Εντάξει μωρέ, μπορεί να τον πήρα 4 ακριβότερα αλλα ο δικός μου έχει πιο πολλά πλήκτρα στο τηλεκοντρόλ! ;)
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,589
Αθηνα
Ναι, αλλα λιγοτερα στο κουτι.
Απαπα ουτε πλασιε της lifeview να 'μουνα...:bang:

(Το ονομα παντως του εν λογω smiley ειναι αυτο)
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Αν δεν ειχα παραγγειλει τον MANTA DVBT06 DVB-T
θα επαιρνα τον LV6TBOXHDA2 για δοκιμη 1 ευρω διαφιρα εχουν
αλλα τωρα που να ακυρωνεις την παραγγελια θα μας πουνε και
παραξενους :)