Περί Monopoly

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Με τον ερχομό των Χριστουγέννων όλοι σχεδιάζουμε που θα βρισκόμαστε, πως θα μαζευτούμε, τι θα κάνουμε. Με οικονομική κρίση ή χωρίς, την παρέα και τη ζεστασιά με τους φίλους μας κανένας δεν θα μας την αφαιρέσει.

Από τις πιο αγαπημένες μου στιγμές την περίοδο των γιορτών είναι όταν μαζευόμαστε και παίζουμε επιτραπέζια παιγνίδια. (Και χαρτιά βεβαίως, αλλ' αυτό είναι άλλη ιστορία)!

Κι' από τις πιο διασκεδαστικές όταν παίζουμε Monopoly. Συμμαχίες, ανταγωνισμοί κι' ατέλειωτοι καυγάδες για τους κανονισμούς: -"Αυτό επιτρέπεται, το άλλο όχι." "Και γιατί όχι;"

Το Monopoly λοιπόν από παλιά αγαπημένο παιγνίδι. Ανέκαθεν είχα μία απορία:
Έχω παρατηρήσει ότι κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις. Εξελληνισμένες, παιδικές κλπ. Υπάρχει κάποια που να μπορεί να θεωρηθεί "η γνήσια" (original); Ποιές είναι οι εκδόσεις που μπορούν να θεωρηθούν οι καλύτερες και μάλιστα για ενήλικες;

Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω παρακαλώ, ας γράψει... :smile:
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Έχω δεί σε παιχνιδάδικα την original με το ξύλινο κουτί και τα υφασμάτινα χρήματα...


Σαν αυτό:

pic417797_lg.jpg


Νομίζω είναι το πλησιέστερο στο πρωτότυπο...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,327
Εκεί ψηλά.....
Οσον αφορα την συσκευασια και την ποιοτητα των υλικων.

Αλλα φανταζομαι οτι ο Sonus αναφερεται στο παιχνιδι αυτο καθαυτο...
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Οσον αφορα την συσκευασια και την ποιοτητα των υλικων.

Αλλα φανταζομαι οτι ο Sonus αναφερεται στο παιχνιδι αυτο καθαυτο...

Η παραπάνω λέγεται πως έχει και από τα πρώτα πιόνια....
Τώρα για τις οδούς κλπ, δεν ξέρω πόσο κοντά στην πρώτη είναι ή πλησιάζει.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,087
Αθήνα, Ηλιούπολη
Είμαι σίγουρος πως μέσα από τις αλλεπάλληλες και διαδοχικές εκδόσεις αυτών των παιγνίδιών κρύβεται ολόκληρη ιστορία.
Κι' ελπίζω όλοι μας -ο ένας με τη βοήθεια του άλλου- να την ανακαλύψουμε...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Πάρε να έχεις http://boardgamegeek.com/geeksearch.php?action=search&objecttype=boardgame&q=MONOPOLY&B1=Go

Επίσης αν θελήσετε να ξεφύγετε από τα τετριμμένα δύο καλές επιλογές και αρκετά εύκολες για starters είναι αυτές:

οι άποικοι του κατάν
http://www.youtube.com/watch?v=lTV03kCoDIw

και το ticket to ride (στο video φαίνεται η έκδοση με το χάρτη της Ασίας. Στην Ελλάδα θα βρεις την αντίστοιχη με το χάρτη της Ευρώπης η οποία είναι και η καλύτερη.
http://www.youtube.com/watch?v=VHqKtc_HDTw

Άντε να σοβαρευόμαστε λέω γω σιγά σιγά... Σοβαρός άνθρωπος ακόμα με monopoly ασχολείσαι... Άντε σιγά σιγά να πιάσουμε και το "through the ages".
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Έχω δεί σε παιχνιδάδικα την original με το ξύλινο κουτί και τα υφασμάτινα χρήματα...


Σαν αυτό:

pic417797_lg.jpg


Νομίζω είναι το πλησιέστερο στο πρωτότυπο...

Είχε κυκλοφορήσει και στην ελληνική αγορά, και το έχω. Δεν έχει υφασμάτινα χρήματα, έχει τα παλιά μεταλλικά πιόνια (το αμάξι, η δαχτυλίθρα, το καροτσάκι κλπ)
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Χτιζεις ο καθε παιχτης το δικο του πολιτισμο χρησιμοποιωντας το ανθρωπινο δυναμικο που του παρεχει το παιχνιδι και μεσα απο καρτες γεγονοτων που εξελισσονται χρονολογικα. Χτιζει ναους, θεατρα, αρενες, μηχανισμους παραγωγης πρωτων υλων για να γινουν ολα τα προηγουμενα, στρατο για να κοντραρει τους αντιπαλους του η να μπορεσει

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να εξασφαλισει την ακεραιοτητα του πολιτισμου του. Περιλαμβανονται επιλογες ηγετων ( χρονολογικα απο τον Αριστοτελη μεχρι τον einstein) καθενας εκ των οποιων παραμενει για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και παρεχει συγκεκριμενα bonus στον πολιτισμο. Επισης γινεται και αλλαγη πολιτευματος και αλλα πολλα. Προκειται για παιχνιδι που κραταει τουλαχιστον δυομισυ ωρες με δυο ατομα και γυρω στις εξι με τεσσερα. Το ιδανικο ειναι με τρια ατομα.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά

Η Hasbro κυκλοφορεί Monopoly με πραγματικά χρήματα!



Η Hasbro συνηθίζει να κυκλοφορεί διάφορες ειδικές εκδόσεις της Monopoly, το δημοφιλέστερο, ίσως, επιτραπέζιο
παιχνίδι όλων των εποχών (με εξαίρεση σκάκι/τάβλι/ντάμα), με πιο πρόσφατες αυτές του 2012 για την επέτειο
100 χρόνων από τη γέννηση του Alan Turing
και για το World of Warcraft. Αυτή τη φορά, όμως, πραγματοποιεί
μία από τις φαντασιώσεις αρκετών παικτών.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 80 χρόνων από το λανσάρισμα της Monopoly στη Γαλλία, η εταιρεία αποφάσισε να
κυκλοφορήσει μια ειδική έκδοση της 30.000 τεμαχίων, εκ των οποίων τα 80 θα περιέχουν πραγματικά ευρώ!

Σε ένα από αυτά, μάλιστα, θα αντικαταστήσει όλα τα χρήματα με κανονικά ευρώ και ο τυχερός αγοραστής θα
βρει μέσα €20.580. Ακόμη 10 από αυτά θα περιλαμβάνουν €300 και τα υπόλοιπα 69 θα περιλαμβάνουν €150
.

Όπως σημειώνει η brand manager της Hasbro, Florence Gaillard, η τοποθέτηση των πραγματικών χρημάτων
έγινε με απόλυτη μυστικότητα και υπό την παρουσία δικαστικού επιμελητή, ενώ διευκρινίζει ότι δεν υπάρχει
καμία διαφορά στο βάρος των κανονικών τεμαχίων από αυτά που περιέχουν πραγματικά χρήματα, αν και
υπάρχει η πιθανότητατο κουτί να είναι ελαφρώς παχύτερο.



Monopoly_80ans.jpg




[via] . [via]
 
Last edited:

soda

New member
27 February 2015
18
αγόρασα πριν 6-7 χρόνια την Monopoly Disney 3D. κ είμαι ακόμα ευχαριστημένος .το 3 D είναι απλά τελοιο στο παιχνίδι !αν θυμάμαι καλά 40 ευρώ την είχα πάρει !
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,082
Λιβαδειά

Νέα Monopoly Star Wars



Κατακτήστε τον Γαλαξία των Star Wars με την Νέα Monopoly Star Wars!


Κάντε Ομάδες! Αποφασίστε αν θα είστε στην πλευρά των Επαναστατών ή της Αυτοκρατορίας!
Κατακτήστε τους Πλανήτες! Χτίστε βάσεις και κυριαρχήστε το σύμπαν!

Χρησιμοποιήστε τη Δύναμη! Παίξτε με τις πανίσχυρες Κάρτες Δύναμης για να αλλάξετε το
πεπρωμένο σας και να γυρίσετε το παιχνίδι υπέρ σας!

Μην ξεχνάτε όμως ότι στο τέλος ο απόλυτος νικητής είναι μόνο ένας! Η Δύναμη Μαζί σου!

Τα προϊόντα Star Wars κατασκευάζονται από την Hasbro με άδεια εκμετάλλευσης από την
Lucasfilm Ltd. Hasbro και όλοι οι σχετικοί όροι είναι εμπορικά σήματα της Hasbro.

Monopoly και όλοι οι σχετικοί όροι είναι σήμα κατατεθέν της Hasbro.


Περιεχόμενα:
  • 1 Ταμπλό παιχνιδιού
  • 4 πιόνια-φιγούρες
  • 48 βάσεις (όλες διπλής όψης)
  • 36 Κάρτες Δύναμης
  • 4 Κάρτες Συμβόλων
  • 1 δεσμίδα χαρτονομισμάτων
  • 2 ζάρια
  • οδηγίες παιχνιδιού



Hasbro

Από 26.90 στο Skroutz.


20151211123807_hasbro_monopoly_star_wars.jpeg


20151009102616_549692a0.jpeg





(Sent from Nexus 6)
 
Last edited: