ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ B&W 805S

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Οπως ειπαμε και αλλου (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/101231-Ποιον-Ενισχυτή-για-τα-B-W-805s0
ακομη δεν τα πηραμε (=ολοκληρωσαμε;)) και αρχισαμε!
Ο Unico 100 διαθετει το προσον να εχει εξοδους ηχειων για διπλοκαλωδιωση (http://en.unisonresearch.com/126/unico-100/) unico100_3.jpg
Γιααα πειτε μου, θα προσφερει το κατι τις στην ανοδο της ηχητικης ποιοτητας (ξερετε, λιγο παραπανω χαμηλο κλπ) του συγκεκριμενου ηχειου ή τζαμπα εξοδα; κι αν "ναι" σε ποιο καλωδιο να στραφω περαν του Ultra Link που εχω (σε μηκος...8μ!!!);
 

VetNik

AVClub Addicted Member
1 February 2008
1,498
Εχω κάτι 5μετρα nordost. Αν μπορείς να συμαζεψεις λίγο την απόσταση έλα να τα πάρεις να κρίνεις μόνος σου (δεν τα πουλάω....προς αποφυγή παρεξηγήσεων...)
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Re: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ B&W 805S

Εχω κάτι 5μετρα nordost. Αν μπορείς να συμαζεψεις λίγο την απόσταση έλα να τα πάρεις να κρίνεις μόνος σου (δεν τα πουλάω....προς αποφυγή παρεξηγήσεων...)

Δυστυχως...δεν συμμαζευεται:( Ευχαριστω.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Βαγγελη για διενισχυση πιθανον να υφισταται λογος για διπλοκαλωδιωση μαλλον οχι.Αν θελεις μπορεις να βαλεις καλλιτερους βραχυκλωτηρες
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Βαγγελη για διενισχυση πιθανον να υφισταται λογος για διπλοκαλωδιωση μαλλον οχι.Αν θελεις μπορεις να βαλεις καλλιτερους βραχυκλωτηρες

Διπλοενισχυση σε κοινο κροσσοβερ τη θεωρω...ψιλομουφα! Θα μου πεις η διπλοκαλωδιωση που παει; ελα ντε!
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Re: Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ B&W 805S

Βαγγελη για διενισχυση πιθανον να υφισταται λογος για διπλοκαλωδιωση μαλλον οχι.Αν θελεις μπορεις να βαλεις καλλιτερους βραχυκλωτηρες


+1 Είχα κάνει και εγώ παλαιότερα διενίσχυση με έναν δικάναλο rotel στο κεντρικό της σειράς 800. Είχε αισθητή διαφορά στο μπάσο.
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απορια:
ΑΝ βαλω σε καθε εξοδο ηχειου δυο καλωδια και τα συνδεω εναλλαξ στα ηχεια, θα υπαρξει προβλημα; Γιατι εναλλαξ; γιατι, για "σοβαρες" ακροασεις (θα) τα μετακινω στη μεση του χωρου οπου η μεγιστη αποσταση ειναι περι τα 4μ (<απο τη μιση της αλλης θεσης), και μπορει με ενα καλυτερο καλωδιο το αποτελεσμα να ειναι και "καλυτερο" (;) - πλεον της ευκολιας. Υπαρχει περιπτωση "θεματος" με τον ενισχυτη που στις μη συνδεομενες ακρες δεν θα "βλεπει" φορτιο; και...ειναι λογικη μια τετοια συνδεση;
 

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
Re: Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ B&W 805S

Αυτά δεν γίνονται!! πολύ μεγάλος κίνδυνος για βραχυκύκλωμα................έπειτα υπάρχει και το αισθητικό αποτέλεσμα αλλά και ..........


Απορια:
ΑΝ βαλω σε καθε εξοδο ηχειου δυο καλωδια και τα συνδεω εναλλαξ στα ηχεια, θα υπαρξει προβλημα; Γιατι εναλλαξ; γιατι, για "σοβαρες" ακροασεις (θα) τα μετακινω στη μεση του χωρου οπου η μεγιστη αποσταση ειναι περι τα 4μ (<απο τη μιση της αλλης θεσης), και μπορει με ενα καλυτερο καλωδιο το αποτελεσμα να ειναι και "καλυτερο" (;) - πλεον της ευκολιας. Υπαρχει περιπτωση "θεματος" με τον ενισχυτη που στις μη συνδεομενες ακρες δεν θα "βλεπει" φορτιο; και...ειναι λογικη μια τετοια συνδεση;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Βαγγελη ασε τα εξοδα,και καθισε φρονιμα ...
Ακομη δεν ακουσες καλα τον ενισχυτη σου και θα αρχισεις πειραματα με καλωδια? Εχεις καιρο να παιδευτεις με ολα αυτα ,<ακουσε> τον ενισχυτη σου βρες τα αδυνατα σημεια και ισως με την επιλογη καλωφδιων να διορθωσεις καποιες μικρολεπτομερειες